Консултативен кабинет по кърмене към МД (Сф) - Ден на отворените врати!

  • 48 328
  • 399
  •   1
Отговори
# 330
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Да, във фоайето се събираме всички и после се качваме горе в аулата на втория етаж. Ако някой закъснее и не ни намира, може да се обади на тел на кабинета - 0896 418 488 да излезем да го вземем Grinning

# 331
  • Перник
  • Мнения: 4 869
Здравейте, имам нужда от съвет - извинявам се, ако въпросът ми не е за тази тема, но наистина нямам време да търся  Embarassed
Хедра, опитах се да ти пиша на лични, но кутията ти е пълна.
Проблемът е следният: сестра ми роди на 03.11 в "Св. София", на следващия ден каза, че бебето не иска да суче, а и тя нямала кърма (инфо, което получих по телефона, там не пускат заради грипа), беше икала АМ и и дали веднъж, после - нямало нужда. Уж се опитваше да кърми и изцежда. Днес ги изписаха и току що майка ми се обади, че гърдите и са много твърди, направо на буци, не успява да изцеди с помпата, зърната били станали плоски, бебто не може да захапе... накратко положението е сериозно.

Аз кърмих сина си година и половина, но никога не съм имала подобни проблеми.
Препоръчах и да изцежда колкото може, да му дава да суче, да пробва със силиконови зърна и да пие лецитин.

Правилно ли е? Какво друго може да се направи?

Предварително благодаря за отговорите!   bouquet

# 332
  • Мнения: 374
Здравей SvetlaK Simple Smile
Честито бебенце  Hug
Може да препоръчаш на сестра ти, преди кърмене да слага на гърдите си топъл компрес. Той ще стимулира рефлекса на потичане, след това да изцеди малко кърма, за да омекоти зърното и ареолата. Така ще помогне на бебчо да засуче по-лесно. Ако след кърмене продължава да усеща гърдите си все още много напрегнати, да изцеди още малко, колкото да се почувства комфортно!
Не забравяйте, че и най-добрата и удобна помпа, не върши толкова хубава работа, колкото бебенцето! Успех!

# 333
  • Перник
  • Мнения: 4 869
Gerit0, благодаря за отговора. Сетих се аз за топлите компреси преди малко - ще и кажа  Simple Smile Със силиконовите зърна май се получават нещата, но пък се притеснявам дали така бебчо няма да смуче въздух и да получи колики?  newsm78
Помпата и е Авент, но нищо не можела да изцеди се нея. Вероятно нещо са объркали в сглобяването  Thinking

# 334
  • Мнения: 374
Помпата на Авент има една бяла клапичка. Тя трябва да бъде обърната с оребрената част на горе, а силиконовият накрайник трябва да прилепне плътно към пластмасовата част на помпата.
Нека опита хубаво да оформи зърната(след като ги омекоти с изцеждането, може да ги изтегли и с пръсти) и тогава да предлага на бебчо.

# 335
  • Мнения: 1
Здравейте, и аз като млад татко имам някой притеснения. Малката е само на кърма и се притеснявам че не и достига на моменти, тъй като се случва през  хранене да мрънкоти  и най-често след обяд не иска и да спи. Съпругата ми се изцежда след всяко хранене от гърдата от ,която е сукала малката и почти винаги количеството не е едно и също, варира между 5 и 30 грама на изцеждане, а понякога и няма ,което пък ми е най-голямото притеснение че може да не се е нахранила. Педиатърката предписа да суче само от едната гърда на хранене и съответно от другата при следващото. А бебока от  днес е на една седмица... Hug

# 336
  • София
  • Мнения: 12 284
  Най-лесното и удобно е просто след като хапне от едната гърда да предложите на бебка и другата. Ако е още гладна ще хапне и от нея. На следващото хранене започвате първо от гърдата която сте предложили втора предния път. По този начин бебчето ще хапва повече, а гърдите ще получат по-добра стимулация и кърмата ще се увеличи  Simple Smile

# 337
  • София
  • Мнения: 191
Хедра, благодаря много за съветите  Hug!

Вече съм доста по-спокойна бебко е само на кърма, разранените зърна се оправиха още преди 1-2 седмици. Не изцеждам вече след кърмене, но и гърдити не са напрегнати, както преди, предлагам и двете на хранене, притеснява ме само че Мишо суче по 30-40 мин. всеки път през деня на около 2 часа, когато е буден и на 3, когато спи, нощните хранения са по 15-20 мин. и са на интервал 3 часа. Тази продължителност нормална ли е за почти едномесечно бебе?

И още един въпрос: Как да позная, че бебето е изсукало и задното мляко, за да му предложа следващата гърда. Той обикновено започва да дърпа зърното, да се дразни, да си мята главата настрани и тогава му предлагам следващата гърда, където пак суче спокойно, не знам дали е правилно, или просто е мързелив и предпочита да суче от силната струя на предното мляко, когато то потича само.

Благодаря отново и хубав ден!  Hug

# 338
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Деси, чудесно сте се справили с Мишо - браво на вас двамата Hug

Както описваш нещата, звучат точно както е нормално за възрастта на сина ти Grinning Храненията все още са продължителни на този етап - но след 2-3 седмици и това ще се промени Wink

Много хубаво се ориентираш по сигналите на Мишо кога е време да предложиш втората гърда - след като го изчакваш и следиш сам да започне да се пуска, значи той си е взел на първата гърда всичко, което му е нужно. Няма нужда да мислиш за предно и задно мляко - те са си грижа на бебето и са проблем основно когато майката има сериозна хиперлактация. Във вашата ситуация просто забрави, че си чувала за това - гледай бебето, то си знае какво му трябва и как да си го получи Grinning

# 339
  • София
  • Мнения: 191
Благодаря ти много Хедра  Hug!

# 340
  • Мнения: 340
Здравей Хедра,

явно не мога да задам въпроса си на бележка, тъй като кутията ти е пълна и се извинявам че ще го направя тук. Любопитно ми е какви са условията за това обучение за консултант по кърмене и само в София ли може да се кара. Благодаря Hug

# 341
  • София
  • Мнения: 12 284
  Пух Голям, ето миналогодишната темичка, надали сега промените ще са големи - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=358331.0

# 342
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Пух, изискванията са същите като миналата година - през декември ще обявим официално новото обучение, което ще стартира в края на януари.

Обучение ще върви само в София - във Варна приключваме (би трябвало до края на месеца момичетата да бъдат сертифицирани) и засега не планираме обучение в друг град.

Доста момичета и от предното, и от бъдещото обучение пътуват от други градове и идват за обучението - все пак става въпрос само за една събота месечно и ако близките са подкрепящи или обичат да пътуват, обикновено е възможно да се организира. Говорим за 7 идвания до София в периода януари - юли (6 са лекции и едно е изпит).

# 343
  • София
  • Мнения: 2 348
Мен нали ме държите на мушката? Аз си заявих преди време в темата и ми казахте, че ще ме потърсите като му дойде времето.

# 344
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ох, всичките ви имам - независимо че този път май ще сте два университетски потока като тези на правистите Laughing

Като обявим обучението, ще пусна и в старата тема обявата, за да ви излезе на всички, които сте се записали там, а който ми е пратил мейл, и на мейла. На ЛС не знам дали ще може да изпратя, защото ще станат много еднотипни ЛС... но ще пробваме.

Общи условия

Активация на акаунт