Най - щастлива новина - ще сме мами на майски слънчица !!!

  • 11 274
  • 296
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 50
ЗА ДНИТЕ ОТ ШЕСТМЕСЕЧНИЯ ПЕРИОД през който лицето е било болно и е получавало обезщетения от ДОО при изчисляване на обезщетението за тези дни се взема предвид размера на обезщетението.

# 271
  • Мнения: 425
Не е вярно че трябва да се търси вината във счетоводителя ПЪЛНА ГЛУПОСТ.Всеки месец си ги превеждам редовно РЕДОВНО  на всички работници и служители.Ефектът е същия след 2,3,4 месеца ги превеждат НОИ.Всичко се изчислява в София!Болничните листи се подават в съответното териториално поделение там ги обработват и след това ги пращат в СОФИЯ.Оттам нататък никой незнае какво става и защо ги бавят обезщетенията.Лично съм ходила да питам в НОИ/Ако не е вярно значи  в НОИ служителките се оправдават/

Извинявай ако съм те засегнала.  bouquetПоне на мен ,болни4ния който имах преди време,ми го преведоха  то4но след 1 месец от от подаването на докум.от с4етводителката.Но аз съм в София,може и това да е при4ината,незнам

# 272
  • Мнения: 425
ЗА ДНИТЕ ОТ ШЕСТМЕСЕЧНИЯ ПЕРИОД през който лицето е било болно и е получавало обезщетения от ДОО при изчисляване на обезщетението за тези дни се взема предвид размера на обезщетението.

Т.Е.???Може ли да обясниш по то4но?Не боравя добре със с4етоводната терминилогия,както и другите моми4ета предполагам,и ще ти бъдем много благодарни ако ни ги обясниш нещата.Това което аз си мисля за нещата относно май4инство ит.н. е след хиляди из4етени страници в "май4инството с4етоводно"

# 273
  • Мнения: 728
Добър ден и от мен   bouquet

meyz, ЧРД и от мен, малко със закъснение, но с пожелание за много любов и нека семейството ви се увеличи с едно здраво бебче напролет   bouquet

sundey, ако си в болничен за общо заболяване до 45-те дена преди термина, базата върху която се изчислява обезщетението за него е най-общо казано осигурителният доход за предходните 6 мес.
Следващият болничен е вече за бременност и раждане, той при всички случаи е първичен и отново се изчислява на база 6-мес. осигурителен доход. Но тъй-като през предходните 6 мес. вече си била в (друг) вид болничен, за база ще се вземе не обезщетението, което си получавала през тези 6 мес., а доходът, от който е изчислено обезщетението за болничния за общо заболяване.
С две думи - нищо не губиш  Grinning

# 274
  • Мнения: 50
 пример:
1.Получени парични ОБЕЗЩЕТЕНИЯ за шестмесечния период/да приемем че са по 320 лв./
6*320=1920лв.
2.Среднодневен осигурителен доход от който се изчислява паричното обезщетение
1920 делиш на работните дни за шестмесечния период
3.полученото число умножаваш по 80%  и получаваш на ден колко е обезщетението
след това го умножаваш по дните в който си болнтични /това ще получиш/                                                       

# 275
  • Варна
  • Мнения: 906
Добър ден и от мен!
Днес ми потвърдиха термина - 17. 05. ( че има разминаване с ПМ), но хормони.... Видях и тупкащо сърчице, вълнуващо е!
Aleksi, аз кърмя все още. Прочетох доста за кърмене по време на бременност  от опита ми с малкия следва, че действа пристрастяващо Grinning Имах намерение да го отбия, но той така настървено си търси, че ми дожаля. Ако продължава така може и да стигнем до кърмене в тандем, колкото и невъзможно да ми изглеждаше до скоро.

# 276
  • Мнения: 425
Добър ден и от мен   bouquet

meyz, ЧРД и от мен, малко със закъснение, но с пожелание за много любов и нека семейството ви се увеличи с едно здраво бебче напролет   bouquet

sundey, ако си в болничен за общо заболяване до 45-те дена преди термина, базата върху която се изчислява обезщетението за него е най-общо казано осигурителният доход за предходните 6 мес.
Следващият болничен е вече за бременност и раждане, той при всички случаи е първичен и отново се изчислява на база 6-мес. осигурителен доход. Но тъй-като през предходните 6 мес. вече си била в (друг) вид болничен, за база ще се вземе не обезщетението, което си получавала през тези 6 мес., а доходът, от който е изчислено обезщетението за болничния за общо заболяване.
С две думи - нищо не губиш  Grinning

 PeaceДа,и аз така си мислех 4е е  PeaceЗа съжаление работодателя ме осигурява на много по малко от колкото полу4авах Close,но така е в България #2gunfire

# 277
  • Мнения: 231
Sachma, можеш ли да поясниш относно болничния за общо заболяване, който е 80% от осигурителния доход или брутното трудово възнаграждение. Вярно ли е, че ако съм в болничен ще получавам повече пари отколкото ако ходя на работа? Ако ме осигуряват на 700 лв, чистата сума, която получавам ще бъде около 520 лв. Но ако съм в болничен 80% от 700 е 560  newsm78
Тоест, ако не работя ще получавам с около 40 лв повече  newsm78  newsm78  newsm78

# 278
  • Мнения: 728
Sachma, можеш ли да поясниш относно болничния за общо заболяване, който е 80% от осигурителния доход или брутното трудово възнаграждение. Вярно ли е, че ако съм в болничен ще получавам повече пари отколкото ако ходя на работа? Ако ме осигуряват на 700 лв, чистата сума, която получавам ще бъде около 520 лв. Но ако съм в болничен 80% от 700 е 560  newsm78
Тоест, ако не работя ще получавам с около 40 лв повече  newsm78  newsm78  newsm78

Обезщетението за болничен е 80% от брутното трудово възнаграждение, ако то не надвишава средното дневно нетно възнаграждение. Ако го надвишава за база се взема нетното.

# 279
  • Мнения: 231
Значи в посочения пример за база се взима нетното възнаграждение, Така ли  newsm78  newsm78  newsm78

# 280
  • Мнения: 420
А като си взема болничния лист,мога ли аз да го занеса до НОИ,а не счетоводителката?Аз съм от Бургас а фирмата е Софийска и нямам пряка връзка със счетоводителката.Заведението в което работя е в Сл.бряг.Мога ли нещата да си ги оправям аз?

# 281
  • Мнения: 728
Значи в посочения пример за база се взима нетното възнаграждение, Така ли  newsm78  newsm78  newsm78

Седем пъти сядам да отговарям и все някаква работа излиза  #Cussing out

Значи сравняват се среднодневното брутно и нетно възнаграждение и първото се взима за база, само ако не надвишава второто, например:

Имаш 6 мес. по 700 лв. БТВ или общо 4200 лв.
Имаш 6 мес. по 520 лв. НТВ или общо 3120 лв.
Имаш средно да речем 125 работни дни през тези 6 мес.
Тогава:
Среднодневно БТВ = 4200:125=33.60 лв. на ден
Среднодневно НТВ = 3120:125=24.96 лв. на ден

80% от 33.60 е 26.88 лв., което е по-голямо от 24.96. В този случай обезщетението, което ще се получи за месец с 22 раб.дни например е: 24.96 х 22 = 549.12 лв., но за месец с 19 раб.дни е 474.24 лв.

# 282
  • Мнения: 728
А като си взема болничния лист,мога ли аз да го занеса до НОИ,а не счетоводителката?Аз съм от Бургас а фирмата е Софийска и нямам пряка връзка със счетоводителката.Заведението в което работя е в Сл.бряг.Мога ли нещата да си ги оправям аз?

Ти си длъжна да представиш в 3-дневен срок от издаването му болничния в счетоводството на работодателя ти. Счетоводителите, след като направят ведомостта за заплатите и ги изплатят, внасят осигуровките на всички работници, подават декларации в "Персонален регистър" (там декларират на кой колко са внесли) и едва след това са длъжни да представят болничните пред НОИ.
Така, че не можеш сама да се оправиш с това.

# 283
  • Мнения: 121
 Здравейте и от мен Simple Smile

И аз ще ставам мама на 3 Май,   май съм за тукSimple Smile

Усмивки на всички.

Последна редакция: чт, 11 окт 2007, 18:42 от sisity

# 284
  • Мнения: 517
добре дошла, sisity  Hug ти ще бъдеь мама преди мен, ще даваш съвети на някои от нас, които сте раждат към края на маи Laughing
окаzа се, че моите блиzнета са нееднояицни, това ни радва, има вероятност да бъдат момиzенце и момченце Praynig
аз пия фолиева киселина от месеци, осте преди да забременея, моя доктор само повтаря, че е много важна... лека веzер на всички  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт