домашно приготвени пюрета

  • 6 097
  • 79
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Аз замразявах месото във формички за лед-така става на кубчета  Simple Smile.

# 16
  • София
  • Мнения: 581
Правя по 4-5 бурканчета и още топли ги пълна затварям с капачките и обръщам,от температурата капачката си прави вакум и няма проблем да ги държиш в хладилника без да ги стерилизираш допълнително.
Месото го варя в малко водичка до готовност,посирам го и пълня формичката за лед слагам във фризера.През ден  давам месно пюре тоест към зеленчуковото слагам по две кубчета от месото.
Дано съм ти обяснила добре ако не питай няма проблем.Двете си деца съм гледала по този начин  Peace

# 17
  • Мнения: 3 314
Правя по 4-5 бурканчета и още топли ги пълна затварям с капачките и обръщам,от температурата капачката си прави вакум и няма проблем да ги държиш в хладилника без да ги стерилизираш допълнително.
Месото го варя в малко водичка до готовност,посирам го и пълня формичката за лед слагам във фризера.През ден  давам месно пюре тоест към зеленчуковото слагам по две кубчета от месото.
Дано съм ти обяснила добре ако не питай няма проблем.Двете си деца съм гледала по този начин  Peace
  колко време може да се държи в хладилника  newsm78

# 18
  • София
  • Мнения: 581
  колко време може да се държи в хладилника  newsm78

до седмица Peace

# 19
  • Мнения: 3 314
  колко време може да се държи в хладилника  newsm78

до седмица Peace
            bouquet

# 20
  • Мнения: 1 044
Аз правех ново пюре за всяко хранене, ако останеше остатък от храненето, аз го изяждах. Много лесно приготовлявах пюретата-сварявам зеленчуците, слагам малко копър или магданоз или джоджен и пасирам до гладка каша. По-късно слагах и месо или жълтък в така приготвеното пюре, а също и масло. толкова бързо ставаше обяда, че все съм се чудила защо хората предпочитат детската кухня и ходят по опашки в студа и чакат там за храна.

# 21
  • София
  • Мнения: 581
Меденка може би не си ползвала услугите на детска кухня и затова имаш такова мнение.Аз не бих се отказала от нея такова улеснение е за нас и разнообразие което трудно в домошни условия е постижимо. Peace

# 22
  • Мнения: 1 044
Меденка може би не си ползвала услугите на детска кухня и затова имаш такова мнение.Аз не бих се отказала от нея такова улеснение е за нас и разнообразие което трудно в домошни условия е постижимо. Peace
Въпрос на приоритети. Ние в къщи се храним всеки ден с различни ястия - никога не повтаряме блюдо два пъти в една седмица. При условие, че го правим за себе си, не виждам защо да не го правя и за детето. Пазарувам всеки ден. Разполагам с зеленчуци от село, подбирам "пазарските". Купувам разнообразно месо и риба - и за нас да има, и за детето. За приготовлението на едно пюре за бебе изразходвам по-малко от 30 минути - режа зеленчуците, слагам ги в кипяща вда и пасирам. Нищо сложно. По-късно когато детето порастна не бе проблем за мен да приготвям тристепенно меню за него на обед - първо, второ и трето /обикновено плод/, следобедна закуска и вечеря /обикновено АМ, кисело мляко, плод/. Въпрос на организация. Ако ти е интересно как съм се справяла, мога да обясня, но не е било за сметка на детето и заниманията ми с него.

# 23
  • Мнения: 131
Меденка, това е чудесно!!!
 Аз също готвя всеки ден, но нещо все не мога да се организирам така, че готвенето да не е за сметка на времето прекарано с детето.....а обичам да готвя!!!
На мен ми е интересно как си се справяла, би ли написала малко повече, нека да почерпим добрите практики, сигурна съм поне на една мама ще си много полезна!:)

# 24
  • Мнения: 206
А, кога спиш и си почиваш Меденка? Сигурно твоето бебче е голям кротушко. Аз не успявам ,като почна да правя нещо постоянно ме дърпат за крака да си играя и да обръщам внимание и моето готвене се проточва с часове ,но както и да е оправям се някакси с готвенето ,но пазаруването с количка е по-трудното никак не ми е лесно и се мъча някак да балансирам нещата често с купешки пюрета.

Последна редакция: вт, 16 окт 2007, 19:21 от iva_l

# 25
  • София
  • Мнения: 15 220
Като съдя по сестра ми, наистина готвенето в къщи е въпрос на организация.
Тя готви за племенницата ми сякаш между другото. Докато забърка някаквата детска манджа, е успяла да свърши още 5 неща. Наистина е много подредена и организирана.
Аз като заседна в кухнята, значи съм заседнала в кухнята. Все едно им бая на тези тенджери..... Crazy

Последна редакция: ср, 17 окт 2007, 20:00 от Vivi

# 26
  • Мнения: 1 984
моите са доста диви, ама си готвя и на двете когато мама е на бачкане...  chef отнема по 25 мин макс на дете.

# 27
  • Мнения: 1 044
Ама наистина не е трудно! Детските храни са главно варени и печени - няма сложни бланшировки, мариноване, пържене... Просто кипваш водата и готово. Давам примерно меню с примерно дневно разписание на Митко, когато бе на 1 г. 6 м., малко "по-зряла възраст", с "по-интересно меню":
- закуска в 7 часа - овесени ядки с мляко, попара, кус-кус, филия с кашкавал, сирене, кисело мляко. Тати си е още в къщи, помага
- от 7 часа до 10,30 часа весели игри - ако времето е хубаво , излизаме, в къщи е паднала бомба, но не ми пречи, хубаво ли е времето излизаме, задължително поне за два часа.
- от 10,30 часа до 12-12.30 сън - през това време се развихрям и готвя например пилешка супа /време за приготовление 30 мин, хайде и 40 да ги сложим/, а във фурната се пече омлет, гювеч, мусака, постен ориз и т.н в малко съдче от йенско стъкло. Двете ястия стават готови почти едновременно. От мен се иска само да нарежа зеленчуците и месото. През това време мия чинии, чистя, подреждам. Митко спеше много спокойно, пускала съм и прахосмукачка без проблем. Десертът в повечето случеи ми е плод, защото просто неуспявам да го предложа в друго време, все е нахранен и отказва.
-12,30 - обяд. Ако времето е хубаво, след обяда излизаме и сме навън до 14 - 15 часа.
- 15 - 16,30 часа сън - аз приготвям следобедна закуска и вечеря-един кекс се забърква за 10 минути и се пече за половин час. Мляко с грис става за 10-15 минути най-много. Вечерята обикновено е нещо посно - слагам ориз, малко спанак и пека - пак бързо и лесно. Котлонът и фурната работят едновременно. Гладя ,чистя, подреждам.
- 16.30 часа - до 20.00 часа весели игри. В 20.30 сме окъпани и в леглото.
Тати си е дошъл в 19.00 и помага. Обикновено той пазарува, но и аз се справях - отивам до Била с количката, прехвърлям бебето в количката за пазаруване и пазарувам. После слагам всички покупки в коша на количката, прехвърлям бебето и готово. Имаме асансьор във входа  и тежката количка не е проблем. През лятото времето е хубаво и сме по цял ден навън. Тогава имам бързи менюта под ръка-таратор, кюфтета и салата напр. Тараторът го приготвям преди да излезем - слагах бебето на пода в кухнята, давах някоя интересна вещ и го приготвях. Все за 10 минути ще си задържи вниманието с нещо! Кюфтетата ги печах в парти-грил и ставаха за 5-10 минути. Салатата е настърган зеленчук, става за секунди. Сипвах готовото ядене в бурканчета и хайде в парка, Митко спеше в количката. За следобедна закуска предлагах плодово кисело мляко, бисквити, плод, АМ. За вечерята помагаше тати. Тогава нечистех всеки ден, но и не се мърсеше толкова, след като бяхме навън целия ден. Освен това летувахме на село и там помагаха бабите и картинката се опростяваше неимоверно. Дай боже всекиму добричка баба под ръка!
Когато преминахме на един път сън на ден-от 12.30 -13.00 до 16 часа, проготвянето на обяда ставаше по-сложно, но просто правех заготовки вечер и само финализирах нещата сутрин. Препоръчвам книгата Хранене н детето от проф. д-р Лиляна Трифонова. Там има рецепти и препоръки относно храненето. На мен бе настолна книга. Имало е случеи, когато ползвахме и готови пюрета, разбира се.
Не ми е било лесно, никак. Нямах почти никакво лично време. Вечер си лягах уморена. Твърдя, че да гледаш дете е по-трудно, отколкото да ходиш на работа LaughingАз трудно забременях, трудно задържах бебето и когато родих, се зарекох да дам всичко от себеси, за да отгледам това дете здраво, силно, умно и щастливо. Да му сготвя , изчистя и изглада дрехите е най-малкото което мога да направя за него. Да, може и да не чистя всеки ден, може да вземам готова храна, в къщи ще ми я носят даже, може и да не гладя - нали в къщи си седим, кой ще ни гледа? Но тогава ще чувствам, че не съм си свършила работата, както трябва.

# 28
  • София
  • Мнения: 581
Браво Меденка страхотна си  bouquet,но аз не бих го правила.

# 29
  • Мнения: 145
Меденка,това все едно аз съм го писала,само дето имам и по-голяма кака в къщи,която много ми помага. Само да добавя,че стига да иска човек винаги се намира начин.

Общи условия

Активация на акаунт