И още една битка - за РАВНОПОСТАВЕНОСТ НА ОСИНОВИТЕЛИТЕ...

  • 12 604
  • 122
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 2 172
Благодарско, Маня.Гледах го.
Много добре направено предаване. И участниците в него бяха чудесни Hug

ПП Виждам , че и цветкова е успяла да даде линк към него.

# 91
  • Мнения: 2 084
Това, което не каза служителката не беше ли, че щом не съм родила не съм родител? И не ми стана ясно на родителя или на детето се дават тези пари. От коя година е този закон? мисля си, че няма да ми бъде позволено да забравя, че съм осиновител. Мисля си, че на децата ми, законите и обществото, няма да позволи да забравят, че са осиновени.
Ние подписвахме някакъв документ, че няма да искаме да ни бъдат изплащани парични помощи.

# 92
  • София
  • Мнения: 9 517
Мога само да кажа "Браво" нa Цветкова.

Последна редакция: нд, 19 окт 2008, 11:53 от Фоксче

# 93
  • Мнения: 11 958
Цветкова, много добре си се справила!Поздравления!


# 94
  • Мнения: 48
Благодаря на всички!Честно казано ме беше малко страх да показваме нашето слънчице,но все пак поехме този риск,за да стане предаването хубаво.Дано да няма някакви последици.А иначе дано съм допринесла да се променят нещата и да започнат да гледат на нас като на родители,а не като  осиновители.Бих искала да помоля Мая от Частен случай да напише кога ще се излъчи студио Частен случай и да ни държи в течение.Аз честно казано не вярвам да има развитие моя случай,защото явно социалните и от министерството си знаят една и съща песен и си я пеят без да ги е еня за нас.В момента чакам да ми насрочат дело в административния съд и стискайте палци!

# 95
  • Мнения: 2 084
Цветкова, наистина си е кураж да застанеш пред камерите. Мисля, че за дететнце няма как да има последствия. Сладураната, Бог я пази!

# 96
Студио Частен случай ще се излъчи на живо този петък от 17.30 по БНТ. Ще има хора от социалното министерство. Ако имате въпроси, които искате да им поставим, ги напишете във форума. Ако някой иска да участва, сте поканени.

# 97
  • София
  • Мнения: 9 517
Всички имаме един въпрос - кога ще се предвиди платен отпуск при осиновяване на дете, особено на дете над 3 години?

# 98
  • Мнения: 3 715
И кога ще спрат да се правят на интересни и на много велики, че вече ми писна от тях.

Ще си дадат ли някога сметка, че осиновяването на дете си е живо раждане и както при раждането има нужда от някакъв период, в който да се получават тези прословути 90% от БРЗ, както е при раждането. Преходът на детето от институция в семейство си има специфики, за които би трябвало да се осигури присъствието на майката или бащата вкъщи, за да може детето да свикне с по-различния начин на живот и да се създадат все пак връзки и привързаност между детето и родителите му. А това без пари не става, защото ако единият родител се лиши от доходи, то здравото семейство отива на кино, а оттам и адаптирането става по-трудно. Само че честно казано, не очаквам от представителите на министерството нищо повече от празни приказки и себевеличаене.
Убедена съм, че ще заговорят и за промените в СК и по-точно за отнемането на родителските права, само че ще пропуснат да пояснят, че като отнемат родителските права , това не означава, че родителите не могат в едно дело за осиновяване на детето да откажат то да бъде осиновено. Ще пропуснат и да споменат, че делото за осиновяване на дете, на чиито родители са отнети родителските права се точи по 4-5 месеца, а през това време детето си стои в дома и не е много сигурно, че ще бъде осиновено.
Та така. Дано се лъжа все пак.
С най-добри чувства към предаването.

# 99
  • Мнения: 1 843
Всички имаме един въпрос - кога ще се предвиди платен отпуск при осиновяване на дете, особено на дете над 3 години?

При необходимост ще цитирам и писмата внесени официално в МТСП от ГИОО (дата, вх. номер) съдържащи тази точка, на които вече година нямаме никакъв отговор.

# 100
  • Мнения: 48
какво да ги питаме-напр. защо са толкова тесногръди и не проумеят че тази еднократна помощ ни е необходима,толкова колкото и на тези които могат да родят дете.Нали за това е това предаване.И много се надявам да не ни обясняват тъпите членове и закони,а да обясняват като хора на хора,но сигурно така ще е по-лесно-застават зад законите и така.Дано да има резултат това всичко това.

# 101
  • Мнения: 1 249
какво да ги питаме-напр. защо са толкова тесногръди и не проумеят че тази еднократна помощ ни е необходима,толкова колкото и на тези които могат да родят дете.Нали за това е това предаване.И много се надявам да не ни обясняват тъпите членове и закони,а да обясняват като хора на хора,но сигурно така ще е по-лесно-застават зад законите и така.Дано да има резултат това всичко това.

За сведение пускам относимите към спора норми.
Ако има други предложения за относими, давайте ги. Медицинските не копирам, за да не се разстрои някоя бъдеща мама.
.
ПРОДЪЛЖАВАМ да ПРЕТЕНДИРАМ ЗА СЪЗДАВАНЕТО НА НОРМИ, на основание на които майката - осиновителка, да има права на свое собствено основание, а не на такова или онакова тълкуване.
Идеята на законодателя не е била  да неглижира осиновителката, или да я противопостави на родилката, или да омаловажи ролята и, а волята му следва да се търси в смисъла, влаган в  "живо или мъртво, или е налице аборт".
Медицинските нормативи не пускам за да не се разстрои някоя бъдеща мама.


ЗАКОН за семейни помощи за деца.......
Чл. 6. (1) Майката има право на еднократна помощ при раждане на живо дете, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 21 от 2006 г., в сила от 1.01.2007 г.) Размерът на помощта по ал. 1 се определя ежегодно със закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, който не е по-малък от предходната година и се диференцира според поредността на децата, родени от майката.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 21 от 2006 г., в сила от 1.01.2007 г.) При раждане на близнаци, един от които е второ дете на майката, помощта се изплаща за всяко дете близнак в размера за второ дете.
(4) При определяне поредността на децата се вземат предвид само родените от майката деца, които са живи в момента на раждането.
……….
ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
(Загл. изм. - ДВ, бр. 21 от 2006 г
§ 1а. (Нов - ДВ, бр. 21 от 2006 г., изм., бр. 68 от 2006 г.) При определяне поредността на децата за целите на закона се вземат предвид всички деца: родени, припознати, осиновени, доведени, заварени, както и настанените за отглеждане по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето.


Закон за гражданската регистрация

Чл. Чл. 45. (1) Актът за раждане съдържа:
.........
(2) Ако детето е родено мъртво, на мястото на "името на новороденото" се изписва "мъртвородено дете", като се вписва и причината за смъртта от медицинския документ.
(3) Преценката дали детето е родено живо или мъртво, или е налице аборт, се прави от компетентно медицинско лице.
(4) При аборт не се съставя акт за раждане.

Семеен кодекс
Глава четвърта

ПРОИЗХОД
Произход от майката
Чл. 31. (1) Произходът от майката се определя от раждането. Това важи и когато детето е заченато с генетичен материал от друга жена.

(2) Произходът от майката, установен с акт за раждане, може да бъде оспорен с иск, предявен от детето, от жената, посочена в акта като майка, от нейния съпруг, от жената, която претендира, че е майка на детето, и от мъжа, който претендира, че детето е родено от неговата съпруга.

Cvetkova,

Изпуснах предаването, а тук не ми излиза картина, но те поздравявам за усилията и смелостта.
Не знам как да бъде обяснено с две думи.
Категорично се противопоставям на това, тя да довършва, доизползва или каквото и да било, а смятам, че като майка трябва да има собствени, специално за нея предвидени права с оглед на значимостта на обществената и функция. Тогава те биха били съотносими във времето с влизането в сила на решението за ос-е и сроковете следва да се броят от тогава.
Няма как да се каже с две думи. Материята е такава.
Ако има друг линк,  дайте го.

Последна редакция: ср, 22 окт 2008, 11:32 от Miraetta

# 102
  • Мнения: 3 715
Държа да обяснят, след като се въвежда с новия СК отнемането на родителските права, как точно ще се процедира с осиновяванията, при положение, че за да са редовни документите на детето и да бъде дадено за осиновяване трябва да има подписан отказ от майката.

# 103
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Аз бих задала още един въпрос - защо деца с подписан отказ стоят по домовете без да бъдат предлагани за осиновяване на хора, които чакат с години. И не приемам обяснение: болни, етнически произход и т.н. Пример: ние със съпруга ми сме подали документи за осиновяване на второ дете без никакви претенции за произход, без претенции за перфектно здравословно състояние и т.н. през октомври 2006, а ни се предлага дете през ноември 2007 и то след като се обаждах специално тук и там по регионалните дирекции да питам какво става. Моето второ дете е с подписан отказ на БР от април 2007. Защо стоя до декември същата година в Дома без да ми бъде предложено? Не упоменавам изрично регионалната дирекция, защото не смятам, че сме някакво изключение.

# 104
  • Мнения: 3 715
И на моето дете отказът е подписан година, преди да бъде предложено за първи път, след първия му отказ от семейство, на което е предложено, са минали 3 месеца, преди да го предложат на нас. Междувременно то вече беше на две години.

И още един въпрос имам, на който също много държа да се даде отговор: в колко регионални дирекции има назначени юристи с трудов договор, не говорим за тези на хонорар.

Общи условия

Активация на акаунт