по-рано на училище

  • 3 749
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 079
Детето съзрява за училищната дейност на 7 години, плюс - минус  месец - два. Затова децата тръгват на училище на 7 години, а не на 6.
Физически те може да са пораснали, но съзряването за училище включва ред умствени, психически, психологически, физически, психо-моторни и т. н. процеси, които са невидими за хората, които не ги познават.
Всеки родител смята, че детето му е много подготвено за училище на 6 години, след като може да чете, да пише букви и да смята.
И детето не среща трудности до 4 клас, но в 5-6 разликата във възрастта с връстниците се усеща осезаемо и се оказва, че не може да се справя с всичко толкова добре, колкото съучениците му. Проблемите се задълбочават и с появата на пубертета и .... понякога ситуациите излизат извън контрола на родителите.
Написах всичко това, за да се разбере, че всяка възраст си иска своето и всяко дете трябва да върви наравно с връстниците си, за да се развива заедно с тях, а не преждевременно да се предизвиква порастването му.
А ако детето ти, MJG, тръгне на 6 години на училище кога ще му върнеш тази една година игра? newsm78 Когато завърши учението си ли, на 18-19 години?  newsm78
Всяко дете е индивидуалност. Има и деца, които се развиват по-рано, които изпреварват връстниците си и в мислене, и във психика, и във физика.
Затова е добре да се допитате до педагогът или учителката, който се занимава с вашето дете, MJG, преди да вземете окончателното си решение.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 506
Аз съм тръгнала на 6г. и 5 мес. В класа ми бяхме една четвърт някъде шестгодишните. И не е вярно (за всички класове , в които съм била), че тръгналите на 6 години се справят по-зле, даже по-скоро беше обратното!! Аз специално съм обръщала внимание на това, беше ми  интересно. А като емоция, за мен е било винаги приятно, че съм по-малка, демек "с едни гърди напред" Wink

Но - за да съм честна - майка ме е дала, защото не имала избор и според нея първата година съм била психически неподготвена (един вид не съм била наясно защо ходя на училище и какви са ми задълженията.... Rolling Eyes

Така че - има две страни. Но 6г. и 9 мес. сякаш е О.К.

# 17
  • Мнения: 1 100
Аз тръгнах на 7г. и 9 месеца.  Laughing
Другият вариант беше да тръгна на 6г. и 9м. Аз умолявах майка ми да тръгна на училище още тогава, но тя не искаше. Знаех да чета и смятам отдавна, но тя просто не искаше... Сега се радвам, че не съм го направила, защото като се замисля ... първи клас беше голям стрес за мен, въпреки че материала се знаеше. Някак си средата беше ... друга.

# 18
  • Мнения: 1 163
Аз ги пуснах и двете заедно и няма никакви проблеми

Последна редакция: нд, 14 окт 2007, 09:25 от vivi75

# 19
  • Мнения: 195
Детето съзрява за училищната дейност на 7 години, плюс - минус  месец - два. Затова децата тръгват на училище на 7 години, а не на 6.

Това явно важи само за нас защото в почти цяла Европа и Северна Америка децата тръгват на училище доста по-рано от 7г.   newsm78.

За готовността не детето за училище се съди и по много други признаци, освен по възрастта   Thinking .
 Разбира се, че всеки може да даде примери от живота в подкрепа и на двете тези, но всяко дете си има своите особености, качества и индивидуален темп на развитие.
В класа на дъщеря ми  (сега е 4-ти) има деца започнали на 6г 7м.  и на 7г.9м. , нито по ръст, нито по "справяне с материала" могат да се различат. Ако трябва да ги подредя по предполагаема възраст със сигурност ще сбъркам.  

За такова решение трябва да се прецени самото дете

# 20
  • Мнения: 1 163
малката на 15.09.06г-започна първи клас точно на 5г.и 10м,сега е втори клас Simple Smile

# 21
  • Мнения: 33
Благодаря ви мили майки, не очаквах че ще има толкова отзиви! Колебанието ми е голямо защото дъщеря ми се научи сравнително рано да чете (на 5г свободен текст), както и има много голямо влечение и желание да учи нещо. Постоянно чете енциклопедиите за деца. Сега е на 5 и половина, и трябва да реша дали да продължи 3 група в дг или направо предучилищна. Тя има и желание да е с по-големи деца. Мисля че с материала за предучилищна няма да има проблеми, но психически дали няма да я тормозят по-големите от нея, не зная. За това се колебая. Нейните учителки от дг много я обичат и ми дават съвет усилено да не прескачаме една година. Поради стачката все още има време да реша защото не са започнали сериозно да учат. Хм....не е лесно, ама никак!

# 22
  • София
  • Мнения: 62 595
Детето съзрява за училищната дейност на 7 години, плюс - минус  месец - два. Затова децата тръгват на училище на 7 години, а не на 6.

Това явно важи само за нас защото в почти цяла Европа и Северна Америка децата тръгват на училище доста по-рано от 7г.   newsm78.

За готовността не детето за училище се съди и по много други признаци, освен по възрастта   Thinking .
 Разбира се, че всеки може да даде примери от живота в подкрепа и на двете тези, но всяко дете си има своите особености, качества и индивидуален темп на развитие.
В класа на дъщеря ми  (сега е 4-ти) има деца започнали на 6г 7м.  и на 7г.9м. , нито по ръст, нито по "справяне с материала" могат да се различат. Ако трябва да ги подредя по предполагаема възраст със сигурност ще сбъркам.  

За такова решение трябва да се прецени самото дете

А интересувала ли си се какво учат децата на запад като тръгнат от такава възраст? Това е като изтегляне на времето от детските градини. Не покриват материал за първи клас, както е тук, а предимно играят.

# 23
  • Мнения: 196
Моята дъщеря е родена през януари и тръгна с набора си тази година на училище. И аз се двоумих, дали да я пусна миналата година, но сега като гледам как стоят нещата в първи клас, много се радвам, че изчакахме. Според мен, не справянето с материала би било проблемно, когато и да тръгне детето, ще се научи да чете, пише и смята, дали по - лесно, или по - бавно, зависи от възприемчивостта му. Наблюденията ми са, че за децата е по - трудна самата адаптация, свикването с обстановката в училище, многото задължения, промяната на досегашния режим и т. н. А иначе, със сигурност има много примери, които могат да подкрепят положително и по - ранното и по - късното тръгване, въпрос на лична преценка на родителите, все пак няма начин всички деца да се раждат в средата на годината   Joy

Последна редакция: нд, 14 окт 2007, 22:00 от eliza

# 24
  • Мнения: 184
Моите деца пък са родени в средата на годината (и голямата дъщеря, и близнаците) - юни и юли. Сметнах си ги на пръстчетата, за да на се чудя кога да ги пращам на училище. Laughing
Както по-горе са отбелязали другите майки, степента на готовност за училище не се отчита само по способността да се овладява учебния материал. Именно за проверката на тази готовност има разработени тестове - към ХЕИ има специалисти, които на базата на тези тестове, могат да кажат дали детето може да започне училище по-рано. Така, че ако искаш специализирано мнение можеш да се обърнеш към тях.

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
Зная, че може да се дадат достатъчно примери в едната или другата крайност, но това е съвсем реален случай от класовете на моите деца. Имат един съученик, който е много напред, може би дори е гениален в някои отношения. Много лесно помни, чете много, изобщо, откъм учебната част равен няма. Но по поведението му си личи, че е започнало училище по-рано. В много моменти и ситуации се държи точно като по-малък, сякаш някой го е изтръгнал от игрите и го е пратил на училище. В един друг клас имаше също дете, което е пратено по-р ано на училище - то пък има сериозни проблеми както с дисциплината, така и с учебния материал. Не му е ясно защо трябва да е на училище и защо трябвада пише домашни. Разбра се, че в семейството са много деца и са го пратили по-рано на училище, защото няма кой да го гледа, а за детска градина е нямало места.
 Така че, има си значение психическата зрялост на детето.

# 26
  • Мнения: 2 197
Aз съм тръгнала на 6 години на училище. Винаги съм била най-малката (чак в 10-ти клас имаше две момичета родени след мен). Завърших на 17 години и на 23 бях инженер с диплома. Не мога да кажа, че ми е пречело по някакъв начин. Доволна съм, че съм започнала живота си по-рано. Да не говорим, че в първи клас изобщо нямаше нужда да ходя, защото четях, смятах и умножавах.

# 27
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Именно за проверката на тази готовност има разработени тестове - към ХЕИ има специалисти, които на базата на тези тестове, могат да кажат дали детето може да започне училище по-рано.

Стана ми интересно.
Какво общо имат ХЕИ с училищната готовност на едно дете?
Не се заяждам, наистина не знам и не съм чувала.

Знам за тестова батерия, разработена от логопеди, която отчита степента на готовност на децата за започване на първи клас.

# 28
  • София
  • Мнения: 62 595
А каква е тази тестова батерия?

# 29
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Книжка с тестове, с много картинки, които отчитат знанията на детето, къде има трудности...и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт