Италианска фокача по различен начин

  • 14 346
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 117
Искам да споделя с вас една рецепта, която се прави доста лесно, (не се меси! Mr. Green Joy),  а резултатът е зашеметително вкусен! Фокача, която открих в един италиански форум, ще цитирам и ника на автора, за да няма пиратство, все пак, нали - Grazie, OGB!
И така, рецептата:
Вечерта забъркваме 300г. брашно тип 00, т.е - фино бяло брашно
300г. вода и 6г. жива мая (2г.суха).  Объркваме хубаво с лъжицата, (може и с миксер, може и в робот), слагаме го в затворен съд и го оставяме в хладилника да втасва около 12-14часа. Става доста течно тесто, ето го -

На следващия ден вадим купата, ( трябва да са се получили едри мехури)
- ето така.
оставяме я на стайна температура около 1/2час, тук може да се пресипе тестото в миксера, робота, или продължаваме на ръка -
Добавяме 90г. брашно "00" лъжица по лъжица, 6-8г. сол(1ч.л.), и на края - 2 с.л. зехтин. Ето как изглежда - по-гъсто вече, но пак е течно.

Така. Оставяме да почине десетина минутки, и го разстиламе в намазана тава, като внимаваме да не разкъсаме глутеновата коричка, която се образува на повърхността.Добре е да се използва незалепваща форма!


Когато тестото си удвои обема (около 2 часа, може и повече)
,
 и фурната е добре загрята - 200-230 градуса,  нежно го намазваме със смес от вода и зехтин (1:1),

поръсваме със едра сол и печем за около 20-30мин.
Ето и резултата:

ето тези пукнатини стават, като се разкъса глутеновата коричка, ама и с пукнатини го изядохме Mr. Green
ето и от вътре:
 

Ами това е, ще се радвам да чуя отзиви от пробвалите! Grinning

# 1
  • гр.София
  • Мнения: 184
Големи изкусителки сте - явно ще се прави за домашните - утре като се забърка, тамън за събота ще е готова. Ще й се наслаждавам отдалече, че доста килца трябва да се свалят.

# 2
  • Мнения: 1 505
А в самото тесто може ли да се сложи сирене,че така само май няма да ги изядем?

# 3
  • Мнения: 1 117
ще я изядете и още как! Това е най-изкусителния хляб, който съм яла. Не си представям как може да се сложи сиренето вътре. По-скоро ако държиш, преди печене поръси отгоре. Важно е коричката да остане цяла, за да стане хрупкава, а средата мека.

# 4
  • Мнения: 1 174
Малко ми е страна тази рецепта за фокача,но май е доста вкусна.Трябва да се пробва задължително.

# 5
  • Мнения: 1 117
ето детайл от последната, която правих по нова година


опечена в тава за пица и изядена ей по този начин  Joy
 

# 6
  • Мнения: 22 867
Аз пък като гледам снимките, си спомням, че преди моооого години в Арбанаси в една механа ни сервираха точно така изглеждащи питки и докато чакахме мешаната скара, почти ги изядохме. Бяха толкова мекички и вкусни. Помолих за рецептата и сервитьорът ми я донесе на едно малко листче. Дори го търсих тая вечер в архивите, но не го намерих. Помня, че не се месеше тестото, а се бъркаше с миксер, беше си рядко на консистенция, изсипваше се в тава и се печеше в силна фурна. Същия вид имаха, само отгоре помня малко по-зачервена коричка. Ако случайно открия древната рецепта, ще я напиша. Пък може някой и да я знае.............

# 7
  • София
  • Мнения: 1 161
щом не се меси значи задължително си я записвам  и ще я направя;-)

# 8
  • Мнения: 2 708
Абе то хубаво не се меси, ама я сметни колко часа врътня си е това Laughing това освен в някой петък да го почна, барем в събота привечер хапнем от него, щото иначе не го виждам времево през седмицата как ще стане.

Иначе и аз искам, ама да имаше и кой да ми го сготвиииииииииииииииии Laughing
Шегувам се, много е яка (както казвата децата)
Между другото, аз като свалям рецепти, доста от тях изпробвам веднага, но друга част са в графата - "Като се пенсионирам".  Тази е нещо средно. Мисълта ми е, че тогава ще мога да си готвя и да си ми е кеф, както аз си знам, защото обичам да готвя, ама пусто време все не ми стига.
Благодаря за рецептата Hug

# 9
  • Мнения: 2 018
Lois смятам да направя тази фокача, но не ми е много ясно, как хем да разстеля тестото в тавичка и как да не разкъсам глутеновата коричка:

"Оставяме да почине десетина минутки, и го разстиламе в намазана тава, като внимаваме да не разкъсаме глутеновата коричка, която се образува на повърхността."

# 10
  • Мнения: 4 076
При мене тестените изделия никога не се получават #Cussing out.Това ще бъде последният ми опит и ако не-край,до тука.
Имам един въпрос за тайминга  Simple Smile
Значи вечерта го забъркваме.
На другата сутрин го вадим на стайна т.за около половин час,после "отдъхва"10 мин.
След което имаме около 2 часа за удвояване на обема,т.е. е предиобед или обяд станало.
Мога ли след това да го оставя,т.е.да не го приготвям за обяд(извън къщи сме),а да го изпека около 19 ч.?И ако да,как да го съхраня дотогава-в хладилник,на стайна?  bouquet

# 11
  • Мнения: 1 117
Значи мисля си следното. Като гледам рецептата, която Пина е дала, тази тука, и една друга от същия италиански форум, ама за чабата - правят се по сходен начин, само времето и начина на втасване са различни. Което ме навежда на следната мисъл - ако има време за продължително втасване (в хладилник) - направете го. Ако няма - втасване на стайна темп. за няколко часа и готово.
Ако забелязвате, в тази "моя " Фокача има твърде малко мая - авторът е любител на продукти с минимално количество мая и удължени срокове на втасване, задължително в хладилник. Човекът твърди, че това подобрявало неимоверно много структурата на глутеновия скелет и от там и качествата на тестото.  Аз лично съм склонна да му вярвам, защото е професионал, и хората му вярват. Рецептите му се получават винаги, независимо от сложния маниер. Тази е от простите Joy

Сега конкретно.
Мога ли след това да го оставя,т.е.да не го приготвям за обяд(извън къщи сме),а да го изпека около 19 ч.?И ако да,как да го съхраня дотогава-в хладилник,на стайна?  bouquet

не е добра идея последното втасване да се удължи толкова много. или го остави дза почивен ден, или ако имаш време да го извадиш към 5, да печеш към 7-7,30? Не съм пробвала толкова време в хладилник, но е по-вероятно така да стане.

Lois смятам да направя тази фокача, но не ми е много ясно, как хем да разстеля тестото в тавичка и как да не разкъсам глутеновата коричка:

"Оставяме да почине десетина минутки, и го разстиламе в намазана тава, като внимаваме да не разкъсаме глутеновата коричка, която се образува на повърхността."
значи моят опит сочи следното. почвеш да отделяш тестото от купата внимателно с шпатула от едната страна, като в същото време го изсипваш в тавата, и така лека полека го преместваш, то застава малко или много на питка в средата. и с намаслени ръце леко го позаглаждаш отгоре да застане на равни разстояния от ръбовете, то като си втаса, ще изпълни обема. Аз го правя обикновено в тефлонова тава за пица, която е плитка, и като втаса слагам хартиена лента по ръба, за да не се излее при печенето. Не става като погача дебело - най-много 3 см някъде.

# 12
  • Мнения: 2 018
Тогава не може ли след като причавя брашното, солта и зехтина, да го прехвърля направо в тавата за печене и да го оставя да си почива 10 мин направо там за да не се налага после да го прехвърлям и да внимавам за тази коричка, а тя да си се образува направо в тавата за печене  Thinking После намазнявам и готово.  Hug

# 13
  • Мнения: 1 117
ами, защо пък не? пробвай, пък ще щажеш как е станало?

# 14
  • Мнения: 2 018
ами, защо пък не? пробвай, пък ще щажеш как е станало?


Peace

Още нещо - какво е това брашно 00

Общи условия

Активация на акаунт