Чели ли сте Библията?

  • 7 245
  • 82
  •   1
Отговори
  • Мнения: 100
Аз я прочетох. Нищо не ми хареса, насилие и притежание. Пълна отврат.
Дума по дума съм я чел. Повтарял съм много пъти неща дето са ми били двусмислени.
Само едно остана в съзнанието ми: Желанието да притежаваш убива всичко!!!

# 1
  • Мнения: 3 036
Защо ли досега(освен мен)никой не пише по темата?! newsm78
По - стар учебник за "житеиските истини "не е познат.
Не искам да ставам груба, но се иска интелект за да го разбереш.

# 2
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
По - стар учебник за "житеиските истини "не е познат.
Не искам да ставам груба, но се иска интелект за да го разбереш.

И аз не искам да съм груба, но горното твърдение съвсем не е вярно.
Както и да е.
Няма да споря въобще. Ще е загуба на време за всички:)

По темата.
Чела съм няколко основни религиозни книги.
Тези, които ми допадат са на други автори.

# 3
  • Мнения: 3 036
Аз съм от тези които ви надуха главите цял месец т. е. учител и то в начална степен.
Моите ученици са ІІІ клас.
Точно днес(аз не стачкувам) им разказах" притчата за блудния син".
Стана страхотен разговор.
Къде, в коя книга пише как да простиш, как да поискаш прошка и т.н.
Това според мен е най - трудното и се иска огромна сила за да кажеш "извинявай" или "прощавам"
Посочете ми друга и ще се съглася!

# 4
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Не, засега.
Не изпитвам потребност да го правя.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 099
Къде, в коя книга пише как да простиш, как да поискаш прошка и т.н.
Това според мен е най - трудното и се иска огромна сила за да кажеш "извинявай" или "прощавам"
Посочете ми друга и ще се съглася!

Тибетска книга за живота и смъртта!

# 6
   Да.Чела съм я, изучавала съм я и смятам да не спирам да го правя и занапред.
Как само ми се иска да съм на мястото на всеки, който я чете за първи път.Интересно, но аз не откривам  в нея нищо от гореизброеното /от all/.Тя преобърна живота ми, даде му съвсем нова светлина и  насока.Тя е  напълно актуална днес, както е била вчера , и както ще бъде утре.Тя е ЖИВОТО БОЖИЕ СЛОВО и независимо, колко е била хулена , горена и забранявана сега пак е №1.Ако ти виждаш в нея само тези неща, значи положението наистина е мноооого лошо.
Най-вероятно не си я чел както трябва-тя не е роман.Има места, които се тълкуват, но не напосоки и както ни е удобно.Има много сайтове/християнски/, където това е обяснено.Има  и тълкувания и пр.Но , разбира се най-правилно е да отидеш в църква Naughty, защото там най-сигурно ще те насочат.Не се  знае на какъв сайт може да попаднеш все пак.Зависи какво търсиш.И дали си готов.На мен ми беше  нужно доста време, защото тази храна е духовна и не всеки "стомах" е готов във всеки един момент да я поеме.
  Опитай пак , но не сам и успех!

  Реза, пък ти ме уби с това за автора Joy, честно.

# 7
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
    Реза, пък ти ме уби с това за автора Joy, честно.

Защо?

# 8
  • Мнения: 74
    Реза, пък ти ме уби с това за автора Joy, честно.

Защо?
Кой е автора, някой изобщо знае ли? Подкрепям лаконичния въпрос на Reza!
Къде, в коя книга пише как да простиш, как да поискаш прошка и т.н.
Това според мен е най - трудното и се иска огромна сила за да кажеш "извинявай" или "прощавам"
Посочете ми друга и ще се съглася!
Книга ли трябва да се научиш да искаш прошка, да прощаваш, да си човек... ?

# 9
  • София
  • Мнения: 443
Смятам, че е добре да се прочете, но някак си не разбирам и не мога да тълкувам нищо от това, което е написано. Лично аз не съм успяла да я прочета. Вероятно не ми е дошло времето. Би било добре да се учи малко в училище. За обща култура. Вероятно вътре има прости истини, които е добре хората да осъзнаят.

# 10
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Да, но не всеки може да я разбере. Иска се много вяра.
Ако седна да чета Корана и аз бих писала много неща от незнание и от липса на вяра в стила на първият постинг.

# 11
  • Мнения: 74
Защо свеждате нещата до книги и изобщо до нещо написано от някой си...?
Не е нужна вяра, за да разбереш простите нещица в живота!

# 12
  • Мнения: 74
Желанието да притежаваш убива всичко!!!
Относно това съм съгласна...,
който иска да притежава е по-добре да си окачи въжето, защото освен себе си ще погуби всичо и  всички около себе си!!!

# 13
  • Плевен
  • Мнения: 973
Все още не, но имам желание да го направя.

# 14
  • Мнения: 132
Само я започнах Cry

# 15
  • Мнения: 386
велика книга.
не съм я чела цялата, но има определени книги от нея, които с удоволствие препрочитам. псалтир, еклесиаст, книга соломонова и по коледа евангелията.

според мен библията не се чете от страница първа нататък, а трябва да потърсиш какво отговаря на душевното ти състояние и да почнеш от там.

не съм съгласна, че е само насилие, в нея се говори и много за любов. и нямам предвид прочутото послание към коринтяни, което напоследък е доста модерно, а откровено еротичната песен на песните, а и не само.
между другото има една доста добър преразказ на основните истории - авторка е пърл бък (написала е Източен вятър, Западен вятър), книгата е библия за деца и мисля, че е от началото на 90те. не е сектантска, а много добро начало.

миналата година чух хор христина морфова да пеят песнопението на чесноков Боже, спаси душа моя - да сте попадали на мп3?
 

# 16
  • Мнения: 135
според мен това не е книга за деца и начални ученици. друг е въпроса как се тълкува от възрастни - някой път много различно Hug

# 17
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
Да, но не всеки може да я разбере. Иска се много вяра.
Ако седна да чета Корана и аз бих писала много неща от незнание и от липса на вяра в стила на първият постинг.
по скоро ще възклицаваш: а, това е като в библията! ето това, с други имена, го има и това, а това съвсем като....!или това прили4а!
 особено, ако е добър преводът и тълкуването на написаното!
мисля,4е 4овешки кодекс има, както история на 4ове4еството, макар  и писани по разли4но време, логи4но е да се застъпват еднаквите събития и тълкувания!както и преходност м/у тях!

# 18
  • София
  • Мнения: 4 868
Чела съм я.
И?

# 19
  • София, Борово
  • Мнения: 1 773
да, но не харесвам стария завет!

# 20
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
да, но не харесвам стария завет!

и аз да. Много пъти 4-те евангилиета (бъх, тъй ли се пише) и 2-3 стария завет. Най-хубав беше в приказния вид на Пърл Бък.
Чете се бавно, с рабиране... сравнява се.. чете се и м/у редовете и така добиваш представа, за какво ти се дума.
Евангилиетата ми бе 1-вата книга, подарък от мъж ми - тогава само гадже.


Реза, пък ти ме уби с това за автора Joy, честно.
Защо?

защото кой е автор на Библията? На стария завет?

# 21
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Да.
Мога само да кажа, че каквото търсиш - намираш. Ако нищо не търсиш там, нищо и няма да намериш.

# 22
  • Мнения: 263
Да, чела съм я.
И в нея се описват факти без разкрасяване - включително и насилие и др. такива грозни, но много земни, за съжаление, неща.

# 23
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Превеждала съм я от старобългарски в училище, уфф..

# 24
  • Мнения: 8
Чел съм я. Хубава книга. Всеки път откриваш нещо ново, според настроението.

# 25
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
защото кой е автор на Библията? На стария завет?

Според теб, кой е?Simple Smile

# 26
  • Мнения: 197
Чела съм я. Сега отварям предимно на случаен принцип, или чета каквото ми се иска и ме интересува. Но отдавна не съм чела стария завет. Май го избягвам умишлено.

# 27
  • във фурната
  • Мнения: 596
според мен това не е книга за деца и начални ученици. друг е въпроса как се тълкува от възрастни - някой път много различно Hug
Хайде и в тая тема да се изкажеш компетентно ooooh!Защо да не е за деца?Нали точно тя е мерилото за моралните ценности,които уж трябва да се изграждат през първите седем години Thinking

# 28
  • Мнения: 3 146
защото кой е автор на Библията? На стария завет?

Според теб, кой е?Simple Smile

Има цяла наука, Библеистика, която се занимава и с това - авторството в смисъл на това кой, на какъв език, къде и кога е записал книгите, подробно е проучено. Но собствено Авторът за вярващия е Бог, Словото Божие, втората ипостас на Бога - Синът (Логос).

И на мен ми стана много смешно това за авторството. Grinning

# 29
  • Мнения: 147
      Когато бях студентка учихме части от Библията. Купих си я и я четох много дълго. Мисля, че ще продължа да я чета и ще се опитвам да я тълкувам за себе си.

# 30
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Чела съм я. И нямам никакво желание отново да се хващам с нея. Това е книга, споровете върху която са много по-интересни от самото писание. А освен това всеки си я тълкува както му изнася, или както го научат. Има доста места, за които не съм съгласна с официалното мнение. На всичкото отгоре е накъсана - всеки, който я е чел, му е направило впечатление - нишката прекъсва, след това пак продължава, смяна в стиловете.... абе не е лесна за четене. Според мен по нея си падат само хора с мноооого силно желание да има Бог.

# 31
  • Мнения: 2 199
Чела съм я, преразказана от Пърл Бък, чела съм и свещени книги и на други религии
Поуките от тях се припокриват на повече от 90%

# 32
  • Мнения: 3 356
Чела съм я.Писала съм курсови работи за нея,даже исках богословие да следвам  Crazy

# 33
  • София
  • Мнения: 175
Някак не мога да приема това творение за книга. За мен си е Библията и толкова. Чела съм я няколко пъти, но може би нагласата да търся историята, обоснована на научно доказани факти, ме държи далече от нея. Съгласна съм, че 10-те Божи заповеди са най-добре формулираните общочовешки принципи, но авторите /ако мога така да ги нарека/  на Библията нямат заслугата за това.

# 34
  • някъде
  • Мнения: 4 956
не

# 35
  • Мнения: 135

Хайде и в тая тема да се изкажеш компетентно ooooh!Защо да не е за деца?Нали точно тя е мерилото за моралните ценности,които уж трябва да се изграждат през първите седем години Thinking

как според теб ще подейства на психиката на едно дете убиване с камъни, обезглавяване и др.?
Морални ценности в децата може да се развиват и без да са чели те Библията.
Примерно родителите да опитат да намерят подходящ начин да предадат основни ценности по достъпен на децата начин, вместо да се дава на дете да я чете.

# 36
  • Мнения: 3 036
Извинете но живота не е  са само" цветя и рози".
Тогава когато една певачка от ТВ с голям бюст или мутра ми говори за ценностите на живота се замислям дали е правилно да се взема становище кое е по - възпитателно.
Тогава вземам всичко което възпитава и то към добро (т.е не подбирам) и го прилагам.
А към тази дама която казва че от книга не се възпитава ще има да взема.
Първите седем години са много важни.
За моите деца (учениците ми) гледам всяко нещо което възпитава към добро.

# 37
  • Мнения: 100
Ако темата има развитие ще поспорим. Дотук всички всички мнения са на хора дето са чели само каквото им хареса. Или както Дявола чете Евангелието.
Искам мнения от хора дето наистина са чели всичко, и да спомена, че не ми липсва интелект както една госпожа споменава.

Забравих да отбележа, че Стария завет ми харесва повече.

# 38
  • Мнения: 135
Ако темата има развитие ще поспорим. Дотук всички всички мнения са на хора дето са чели само каквото им хареса. Или както Дявола чете Евангелието.
Искам мнения от хора дето наистина са чели всичко, и да спомена, че не ми липсва интелект както една госпожа споменава.

Забравих да отбележа, че Стария завет ми харесва повече.


смятам че дори човек да е прочел цялата Библия и то не един път, това не е гаранция че има пълно разбиране на всичко. особено в Стария Завет.

# 39
  • София
  • Мнения: 4 868
Ако темата има развитие ще поспорим. Дотук всички всички мнения са на хора дето са чели само каквото им хареса. Или както Дявола чете Евангелието.
Искам мнения от хора дето наистина са чели всичко, и да спомена, че не ми липсва интелект както една госпожа споменава.

Забравих да отбележа, че Стария завет ми харесва повече.

Ей ме. Чела съм всичко. Някои неща - по повече пъти.

# 40
  • Мнения: 6 999
Чела съм я. На моменти ми звучи като първия фентъзи роман...Всичко си има - магьосник, битки, изоставени деца, намерени деца, царе...
Може би ако бях религиозна, наистина щях да приемам нещата, които пише вътре, по-сериозно.
Сега си е просто книга за мен.

# 41
  • във фурната
  • Мнения: 596

Хайде и в тая тема да се изкажеш компетентно ooooh!Защо да не е за деца?Нали точно тя е мерилото за моралните ценности,които уж трябва да се изграждат през първите седем години Thinking

как според теб ще подейства на психиката на едно дете убиване с камъни, обезглавяване и др.?
Морални ценности в децата може да се развиват и без да са чели те Библията.
Примерно родителите да опитат да намерят подходящ начин да предадат основни ценности по достъпен на децата начин, вместо да се дава на дете да я чете.
Има Библии за деца,специално пригодени за различни възрасти,където тези истории са спестени или са разказани по подходящ начин.Целта на детските Библии е отрано децата да научат за Бог и да се запознаят с Него,както и за това кое е добро и кое лошо и какво очаква Бог от нас.

# 42
  • Мнения: 3 146
б ще подейства на психиката на едно дете убиване с камъни, обезглавяване и др.?
Морални ценности в децата може да се развиват и без да са чели те Библията.
Примерно родителите да опитат да намерят подходящ начин да предадат основни ценности по достъпен на децата начин, вместо да се дава на дете да я чете.

Хм, даа, много по-добре е да се учат децата да са красиви, да са богати и конкурентно способни, да нямат никакви ценности и да се мислят за просветлени, да наставляват всички наоколо, просто защото имат самочувствие и нищо повече, един вид индивидуалисти. Стига, моля те! Тези деца сегашните да ни би а не са виждали филм или не се бият в училище за маркови маратонки...

# 43
  • Варна
  • Мнения: 672
Аз си признавам, че само детският вариант съм чела  Embarassed Blush

# 44
  • Мнения: 2 161
Малко смешно ми се струва твърдението,че някой е чел Библията.Това не е Анри Троая все пак.Мой познат,ерудиран,набожен и изключително добър човек ми е казвал,че всичко е въпрос на тълкуване.Ако истински усещаш какво четеш,то прочитането в крайна сметка ще стане бавно,на моменти мъчително,ще се връщаш назад.но трябва да имаш дълбоки познания,за да разбереш какво точно пише,а също и потребност трябва да имаш.Ето защо не искам и не съм чела Библията-нямам нужните познания,за да я разтълкувам.А и толкова хора я четат,за да кажат,че са я чели.Не искам да влизам в техните редици.

# 45
  • Мнения: 1 849
Chanel, и на мен така ми внушаваха  в тийн годините. Това което се случи е, че бях на ръба да си съсипя тотално живота, е Бог ме намери, срещна ме с хора които Библията не беше само религия, а начин на живот и разбрах, че тя е елементарна. Все пак учениците на Христос са били обикновени хора, а и повечето пророци също...

# 46
  • Мнения: 2 161
Религията не е ли начин на живот?Нещо,върху което да изградиш битието си.Учениците на Христос са били обикновени,но той нали ги е напътствал и е тълкувал всичко?Аз мисля,че нещата са много по-сложни.

# 47
  • Мнения: 4 451
Започвала съм да я чета на няколко пъти и така и не я прочетох. Embarassed

# 48
  • София
  • Мнения: 3 064
Отчасти. Но смятам някой ден да я захвана по-сериозно, най-малкото защото в старшно много книги, писани доста след това, има препратки към Библията. Например - "На изток от рая" на Стайнбек - целият сюжет се крепи на библейски притчи. Мисля, че е важна част от общата култура на човек, независимо вярващ или не. Коранът също не е лошо да се прочете.

# 49
  • Мнения: 135
Цитат
да са богати и конкурентно способни,

нямах това предвид под основни ценности.
Но страхопочитанието пред църквите също не смятам за подходящо да се развива от ранна възраст. то надали и много ще има ефект...

според мен един родител с примера си (истински и положителен) много повече може да даде в някои случаи!

# 50
  • Мнения: 3 830
Не съм я чела, но често я взимам и отварям произволно избрана страница и чета всичко  Peace

# 51
  • София
  • Мнения: 4 868
Цитат
Малко смешно ми се струва твърдението,че някой е чел Библията.

Чела съм я цялата, но не твърдя, че съм я прочела. Чета я отново и отново. Всеки път откривам нещо ново. Навремето ме научиха, когато чета Библията, да търся в текста: предупреждение, пример, обещание. Винаги откривам поне едно от трите.

# 52
  • Мнения: 1 100
Смятах да я прочета цялата, но не можах да издържа Стария завет - толкова насилие и безумие - не видях смисъл да се занимавам с това. Новият завет съм го чела много пъти.

# 53
  • Мнения: 100
Добре. Тежко четиво е. Разбирам, че не на всеки би му станало ясно за какво става дума от първите няколко опита да разбере.
Нека тези дето казват, че имат някаква представа за какво става въпрос да кажат:
Ние в кое време живеем, на Новия завет или на Стария завет?

Аз предпочитам Стария завет. Ако ме ударят по едната буза, няма да подам и другата.
А Вие?

# 54
  • Мнения: 15 268
Живеем във времето на Новия завет, но по кои закони не се наемам да коментирам.

# 55
  • Мнения: 1 100
Живеем в Новия завет и чудно защо църквата продължава да пропядва 10-те Божии заповеди от Стария. В Новия завет Иисус ги отменя и дава само една - да се обичаме. Ако се обичаме един друг, няма да пристъпваме и старите 10 заповеди, защото човек, който обича, не би направил това, което те забраняват.
А за това ако ти ударят едната буза, да подадеш и другата - именно това е начинът да се намали злото. Ако всеки отвръща на обидата с обида, на упрека с упрек, винаги ще останем в този кръговрат. Само този, който отвърне на обидата с усмивка, който подаде да му ударят и другата буза, помага за промяната на света към по-добро. Тогава "лошият" може да се промени, защото има над какво да се замисли!

# 56
  • Мнения: 1 849
Kanela  Peace

Христос каза "Аз не дойдох да отменя Закона, а да го изпълня".  Христос обаче постави един много по-висок стандарт, не да се изпълняват куп правила, а е важно това което става в сърцето на човека, защото зад много "добри" дела стоят не добри мотиви.

Но най-важното е, че даде спасение за всички хора, не чрез дела, за да не се похвали никой, а чрез вяра в това което направи на кръста.

# 57
  • Мнения: 319
Чета я в момента.

Kanela, напълно съм съгласна с теб!

Първия път когато започнах да я чета се мъчех да я тълкувам и се чудех всяка една дума какво ли означава. Но при доста обстоятелства, включително и благодарение на хора от този форум, разбрах, че не е важна символиката в Библията, а посланията. За това започнах да я чета отново.
Мисля, че колкото пъти да я прочете човек все ще намери нещо ново в нея.

# 58
  • Мнения: 197
Не съм напълно съгласна с това, което казва Kanela. В новия завет 10-те божи заповеди не са отменени. Но са леко променени. Например в стария завет се казва почитай родителите си, за да живееш дълго. И така за всяка изпълнена заповед е казано какво ще получиш в замяна. В новия след нито една заповед няма "за да". Вече не е нужно да направиш добро, за да чакаш нещо в замяна. Прави добро заради самото добро... Ще спра до тук. Нека всеки да проучи сам нещата и още по-добре ще разбере безкрайния смисъл и саможертва на Спасителя и това, което е направил за всички хора и светлината, която ни е донесъл!
И на Chanel искам да кажа, че заглавието на темата е "чели ли сте библията", а не "прочели ли сте библията. Съгласна съм, че тя е четиво за цял живот! Човек я тълкува според това колко и как е живял, какво е преживял, как и дали е израснал духовно през годините. Аз със всяко следващо отваряне на тази мъдра книга, откривам за себе си нов и различен смисъл в написаното. И още много имам да откривам за на пред.
Янита, това което си казала за предупреждението, примера и обещанието е много интересно. Ще ми е интересно да го приложа.

 Peace Grinning Grinning

# 59
  • Мнения: 112
Да,4ета я  винаги с молитва преди да я отворя,защото тя е написана от хора вдъхновени от Святия Дух и за да  разбирам какво 4ета ми трябва пак същиая Свят Дух  за да ми разяснява..  За мен Библията  е любовното писмо на един  любящ Баща към една паднала в грях обре4ена  4овешка раса .От нея разбирам за 4удесния Му  план как  ни възстановява  от греха за да живеем заедно с Него когато дойде втори път   и ни вземе. И то не такъв живот като този сега ,но живот без болка,без скърби ,без сьлзи и пе4ал и най-ве4е живот с Него.Как тогава  да не предам живота си в неговите ръце?,когато Той даде Себе си в лицето на Исус Христос за да може да  не умре нито един който вярва в Него ,но да има ве4ен живот.
Ето това се казва добра новина! Богът на Библиата е жив !Гробът е празен!Затова не мога да заменя Него и Писмото Му с нищо друго.Уважавам вси4ки хора  независимо от вярата им,но се радвам 4е моя Бог  е възкръснал и  мога да се срещам с Него 4рез Словото Му и в молитва.Това Слово ме сьживява всеки ден.....

# 60
  • Мнения: 1 100
Не съм напълно съгласна с това, което казва Kanela. В новия завет 10-те божи заповеди не са отменени. Но са леко променени. Например в стария завет се казва почитай родителите си, за да живееш дълго. И така за всяка изпълнена заповед е казано какво ще получиш в замяна. В новия след нито една заповед няма "за да". Вече не е нужно да направиш добро, за да чакаш нещо в замяна. Прави добро заради самото добро...
Ina05, сега едва ли мога да намеря всички цитати, на които се основа твърдението ми, но ето един:

Евангелие на Йоана 13:34,35 - "Нова заповед ви давам: Да любите един другиго, както аз ви възлюбих, така и вие да любите един другиго. По това ще познаят всички, че сте мои ученици, ако имате любов помежду си."

Извадено от контекста, може да не е толкова убедително, но аз си направих такива изводи. Явно тълкуванията са много, но важното е, че както и да се погледне, важат или не старите 10 заповеди, новата не им противоречи по никакъв начин!  Heart Eyes

# 61
  • Мнения: 822
И аз се записвам  Peace !
Чела съм Библията и я чета в момента! Тя е за всеки ден! Не е обикновена книга, а Книга на Живота! Защото там откривам смисъла на живота си!
Според мен в момента имаме огромна превилегия с възможността да притежаваме Библията! Не винаги е било така и не винаги ще бъде! Тя е била изгаряна много пъти, била е забранявана, унищожавана и са убивали много хора заради Нея! През Средните векове достъпът до Библията на обикновения човек е бил забранен дори от тогавашната църква!
Но въпреки всичко Библията остава непроменена и има все още същата сила да промени човешкия живот, защото Бог не се променя! Той е същият вчера, днес и завинаги!
Възползвайте се от възможността, която имате поне да я разгледате!
И аз мисля, че Библията не се чете подред   - поне в началото. Затова много пъти се препоръчва да се започне от Евангелието на Йоан! И когато се познаят основните истини, може да се прочете и цялата!
А за времето, в което живеем - да живеем в Новия Завет! Време на милост!  Peace

# 62
  • Мнения: 1 263
Да.
Беше ми интересно какво всъщност е представлявал Исус Христос, за който е признато,че е бил реално съществуваща историческа личност.Така наречените евангелия обясняват подробно живота и по специално идеите,в които е вярвал,според които е живял и заради,които е бил убит.
аll,понякога зависи и от нагласата,с която започваш да четеш една книга.Когато очакваш едно,а се окаже друго е нормално да се чувстваш разочарован.Аз имах същата опитност с една от книгите на Умберто Еко,но продължавайки да я чета и да размишлявам какво всъщност е искал да каже автора накрая се оказа,че ми стана интересна и имаше какво да науча четейки я.
Chanel,в дискусия стил-лични нападки не ми е интересно да участвам,но по темата за библията бих се включила с свое мнение.

Последна редакция: сб, 27 окт 2007, 15:32 от mummy

# 63
  • Мнения: 2 161
Да.
Беше ми интересно какво всъщност е представлявал Исус Христос, за който е признато,че е бил реално съществуваща историческа личност.Така наречените евангелия обясняват подробно живота и по специално идеите,в които е вярвал,според които е живял и заради,които е бил убит. 
Не думай!

# 64
  • Мнения: 3 674
Къде, в коя книга пише как да простиш, как да поискаш прошка и т.н.
Това според мен е най - трудното и се иска огромна сила за да кажеш "извинявай" или "прощавам"
Посочете ми друга и ще се съглася!

Тибетска книга за живота и смъртта!

Ивонска ....браво бе! Това е страхотна книга! Peace

За протокола: Библията, не съм я прочела..в момента я чета.От любоитство! Бавно и усилено напредвам... Joy 
Мен лично  не ме  интересува това  кой я чел и прочел ...а  как я е разтълкувал. Щот всеки си я тълкува по своему...според това как я разбира. След като толкова теолози  все още спорят по въпроса за тълкуването и...Значи няма една истина. Иначе до сега да са я открили  тази истина и нямаше да има толкова борба и разногласия.Не случайно повечето е казано в притчи....



Последна редакция: пн, 29 окт 2007, 02:45 от roza66

# 65
  • Мнения: 822

Може би на теб така ти се иска Розе, но има!  Peace

# 66
  • Мнения: 3 674

Няма как да знем.Ако истината беше една щеше да е всеизвеста на хората. Никой не се е завърнал от ада или рая та да разкаже. Дори и в сънищата когато се срещаме с умрелите си близки , никой от тях не споменава за АД или  РАЙ на небето.И дали са били там....Така че ако се тълкува ад и рай като място на небето...то изглежда не съществува.  Затова казвам че се говори в притчи....А сега друг е въпроса кой как ги тълкува. Всеки различно...затова казах че няма една истина. Всеки намира истината за себе си... Така че "Пътищата за Рим са много"... Wink

Последна редакция: пн, 29 окт 2007, 16:54 от roza66

# 67
  • Мнения: 2 498
Не, не съм я чела...разтваряла съм я и съм прочитала отделни откъси, но до там.....

# 68
  • Мнения: 750
Започнах я не отдавна...но някой ми каза,че библия не се чете! Thinking
В смисъл....че и колкото желание да имаш да я прочетеш...няма ти стане номера! Mr. Green

# 69
  • Мнения: 1 849
 MRS.Djane, яко са те метнали!  Wink
Заслужава си, пробвай, но почни от Новия Завет.

# 70
  • Мнения: 750
MRS.Djane, яко са те метнали!  Wink
Заслужава си, пробвай, но почни от Новия Завет.
Метнали ме били....Кой е казал,че съм повярвала! Mr. Green
Новият завет съм го чела!
Библията не мога.... Thinking

# 71
  • Мнения: 2 401
Лелееее що народ без работа имало... ooooh!

# 72
  • Мнения: 112
Лелееее що народ без работа имало... ooooh!
Минзухар ,за някой това си остава  най -добрата инвестиция.
Пилците се броят наесен.

# 73
  • Мнения: 19
Най-истинската книга, заслужава си да я четете.

# 74
  • Мнения: 179
Да,чела съм я няколко пъти и продължавам с размишленията върху нея.Все повече се убеждавам,че това е една много актуална книга,колкото и нелогично да звучи това за някои.Виждам как хората сме си същите през вековете и човешката природа изобщо не е  "еволюирала".Едни и същи грешки са допускали преди 2-3хил. години, едни и същи са били търсенията и стремленията както и сега.Библията и разбирането за нея аз свързвам с притчата за слепите и слона.Единият слепец опипал крака на слона и,когато го попитали какво животно е той,отговорил ,че е нещо дълго и цилиндрично като ствола на дърво.Другият опипал ухото на слона и казал ,че слонът прилича на одеало.И двамата спорели,че всеки от тях е прав,защото това било нещото,до което се били докоснали.
Библията е една много цялостна и завършена книга.Тя е достатъчно проста ,за да бъде разбрана от дете, и твърде сложна,за да може учените глави да я схванат.Лично мое мнение е ,че без вяра не може да се вникне в същността библията.Този,който не вярва,ще намери достатъчно аргументи ,за да отхвърли написаното в нея като остаряло и непрактично.И това си е негово право.Всичко опира до личния избор

# 75
  • Мнения: 94
Не съм я чела цялата,но вярвам във Всевишния и знам че винаги е с мен и семейството ми и ни закриля,а относно разбирането само който вярва може да я разбере Praynig

# 76
  • Мнения: 1 100
Библията и разбирането за нея аз свързвам с притчата за слепите и слона.Единият слепец опипал крака на слона и,когато го попитали какво животно е той,отговорил ,че е нещо дълго и цилиндрично като ствола на дърво.Другият опипал ухото на слона и казал ,че слонът прилича на одеало.И двамата спорели,че всеки от тях е прав,защото това било нещото,до което се били докоснали. 
newsm74
Аз сега се опитвам да разбера защо Бог подлага на тежко страдание мъжа ми, след като той е един от най-добрите хора на земята. За никой друг от познатите ми не мога да кажа подобно нещо, за себе си - също. Само у съпруга си никога не съм усещала и капчица негативизъм, към когото и да било, независимо какво му е причинил.
Единственият мотив на Господ, който виждам е, че мъжът ми изплаща някакъв грях от минал живот. Преди да се появи болестта му, все се питах с какво сме заслужили това щастие, в което живеем. Но, ето че не сме го заслужили. Дори на синчето си не може да се радва, както би искал, заради постоянните си болки. Едва успявам да го мотивирам да живее. През цялата си бременност се молех детенцето ни да се роди живо и здраво, защото още една мъка не бихме могли да понесем. Явно и Бог така е решил, нали дава на всеки такъв кръст, какъвто би могъл да носи ... Praynig
Извинявам се, ако постът ми се приеме като оспамване на темата Embarassed

# 77
  • Мнения: 125
Чела съм е няколко пъти,но бавно и само когато имам духовна нагласа за това.Тя се чете с вяра,молитва и любов.Само тогава словото оживява душата и става разбираемо и полезно.Чете се първо от новия завет и постепенно се четат книги и от стария ,но едновремено с това се четат и книги от светите православни отци и учители църковни ,които е разясняват.Това са Св.Василии Велики ,Св. Йоан Златоуст , Св.Григории Нисииски и много други.Само така се разбират напълно словата писани в тази книга.

# 78
  • Мнения: 1 103
не не съм   newsm78

# 79
# 80
  • Мнения: 6 167
Аз я прочетох. Нищо не ми хареса, насилие и притежание. Пълна отврат.
Дума по дума съм я чел. Повтарял съм много пъти неща дето са ми били двусмислени.
Само едно остана в съзнанието ми: Желанието да притежаваш убива всичко!!!

само новия завет и малко от стария, самото начало няколко страници.
според мен това не е роман, за да се 'чете'.  нямам и нагласата, че трябва да почна от 1 стр и да стигна последната.
като цяло не ми беше от най-интересните неща за четене.  а и не научих много, тоест, не се извисих духовно.

# 81
  • Мнения: 1 029
да 4ела съм я

# 82
   Аз пък искам да поздравя всеки, който е чел, чете или се е заканил сериозно да   прочете Библията Hug
Хич да не ви пука какво си мислят и какво казват хората PeaceЧетете когато и както ви харесва.Ако е редовно още по-добре.Дори и 1000-да пъти да я  ПРОЧЕТЕШ от кора до кора пак ще има  нещо ново, което си пропуснал.
Даже, когато я четеш само така от любопитство и за обща култура тя  рано или късно ще даде отпечатък в/у живота ти.Дори, когато прочетеното сякаш  "влиза през едното и излиза през другото...", пак ще има ефект.
Божието слово е живо и действа, то променя и  вади на светло тайни неща, които сме скътали в  душите си и си мислим, че  никой не вижда.
  Даже живота ни да е като ведрото , в което ядат прасетата, с пробито дъно, безнадеждно мръсно.Но ако то стои достатъчно дълго  на реката и водата  преминава п/з него ефекта ще е  голям.А ако божието  слово ни умива свеки ден, то  още по-голям ще е  резултата.

   Искам да ви поздравя с Рождество Христово! Това е деня, в който живото божие слово се яви в плът, роди се като беззащитно бебе, за да ни  даде надежда за вечността.И който Му се довери и  се остави в ръката Му, ще бъде напълно обновен и ще получи втори шанс , да бъде завинаги с Него.Дано звездата , водила мъдреците  към Христос, да отведе всеки , който и днес Го търси с чисто сърце и с цяла душа Heart Eyes Hug Praynig

Общи условия

Активация на акаунт