задачка,моля за помощ

  • 3 930
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 532
Понеже не мога да го нарисувам тук ще обясня: представете квадрат ,без 1/4 от него.Та получената фигура трябва да се раздели на 4 еднакви по форма и площ фигури.

аз снощи много умувах ..ама нищо не измислих newsm78

П.П. задачката е от интервю за работа newsm09

# 1
  • Мнения: 442
точно в средата правиш един четири пъти по-малък квадрат /в квадрата/. като пуснеш по една линия от ъглите на вътрешния към ъглите на външния квадрат, получаваш четири еднакви по големина трапеца.
не знам дали го обясних добре  Embarassed

# 2
  • София
  • Мнения: 62 595
Каква е тази работа, че дават подобни задачки?

# 3
  • Мнения: 431
Не се сещам. Тази задача обаче ми напомня една друга - с кибритените клечки, при които условието е от 6 кибритени клечки да се построят 4 равностранни триъгълника. Отговорът е, че се построява пирамида. Може би е нещо подобно.

# 4
  • Мнения: 431
точно в средата правиш един четири пъти по-малък квадрат /в квадрата/. като пуснеш по една линия от ъглите на вътрешния към ъглите на външния квадрат, получаваш четири еднакви по големина трапеца.
не знам дали го обясних добре  Embarassed

Така се получават три трапеца и четвъри без една страна. А ако страна може да се дорисува, от един квадрат без никаква философия с две прави по диагоналите се получават 4 равнобедрени триъгълника...

А всъщност по условие какво и колко може да се добавя? newsm78

# 5
  • Мнения: 532
нищо не се добавя -хващаш ножицата и трябва да я разделиш на 4 равни по площ и форма фигури

# 6
  • Мнения: 532
точно в средата правиш един четири пъти по-малък квадрат /в квадрата/. като пуснеш по една линия от ъглите на вътрешния към ъглите на външния квадрат, получаваш четири еднакви по големина трапеца.
не знам дали го обясних добре  Embarassed

ами не разбрах,но след малко ще хвана лист и химикал и ще си го обясня:)

ааа не,чакай,фигурата която трябва да се раздели не е квадрат,а квадрат без 1/4 от него

# 7
  • Мнения: 653
а коя 1/4 липсва? тази с форма на тригълник или на малък квадрат?

# 8
  • Мнения: 532
Каква е тази работа, че дават подобни задачки?


по скоро го приемам като тест за интелигентност ,може би...
работата е хубава:)

# 9
  • Мнения: 532
а коя 1/4 липсва? тази с форма на тригълник или на малък квадрат?


значи имаме квадрат разделен на 4 еднакви части /квадрати ..абе като прозорец както се рисува на къщичка:)/ махам долния десен квадрат и се получава фигурата

# 10
  • София
  • Мнения: 62 595
Това ми прилича от типовете задачи в Гещалт психологията. Обикновено имат само едно решение, което е специфично, много рядко има вариации на решенията. Конкретно тази не съм я срещала, но за пирамидата от клечки си спомням.

Затова питах каква е тази работа, че се изискват подобни задачи за интервю. Подозирам, че HR-ът е решил да се изфука пред себе си и шефа колко сериозен подбор прави.

# 11
  • Мнения: 3 153
а коя 1/4 липсва? тази с форма на тригълник или на малък квадрат?


значи имаме квадрат разделен на 4 еднакви части /квадрати ..абе като прозорец както се рисува на къщичка:)/ махам долния десен квадрат и се получава фигурата
И с наличните "черти" от тази фигура, трябва да направиш 4 еднакви фигури, така ли?

# 12
  • Мнения: 532
Това ми прилича от типовете задачи в Гещалт психологията. Обикновено имат само едно решение, което е специфично, много рядко има вариации на решенията. Конкретно тази не съм я срещала, но за пирамидата от клечки си спомням.

Затова питах каква е тази работа, че се изискват подобни задачи за интервю. Подозирам, че HR-ът е решил да се изфука пред себе си и шефа колко сериозен подбор прави.


задачката е от самия шеф! казал че никой до сега не го е направил...
дъщеря ми ходи на интервюто,взеха я на работа ,но ми стана интересно за задачката

# 13
  • Мнения: 532
а коя 1/4 липсва? тази с форма на тригълник или на малък квадрат?


значи имаме квадрат разделен на 4 еднакви части /квадрати ..абе като прозорец както се рисува на къщичка:)/ махам долния десен квадрат и се получава фигурата
И с наличните "черти" от тази фигура, трябва да направиш 4 еднакви фигури, така ли?




неее,просто я раздели ,няма други условия ...

# 14
  • Мнения: 653
докарвам ги до еднакви по площ
сега работя върху формата Simple Smile

УСПЯХХХХХХ! значи мога да кандидатствам и аз

# 15
  • Мнения: 653
сега ще го нaправя на картинка и ще го покажа

# 16
  • Мнения: 532
докарвам ги до еднакви по площ
сега работя върху формата Simple Smile

УСПЯХХХХХХ! значи мога да кандидатствам и аз


бравооооо,айде сега обяснявай ,че сън не ме хваща:))

# 17
  • София
  • Мнения: 62 595
Уха, щом е шефът, много държи да шашка кандидатите.
Успех на щерката на новата работа.

# 18
  • Мнения: 196
Представи си, че всяка от големите страни е 4 квадратчета. Тогава малките страни са с по две квадратчета. Делиш долната малка страна на две и вървиш - наляво едно квадратче, нагоре две квадратчета, надясно две квадратчета, надолу едно квадратче. Получената фигура повтаря голямата като форма, плюс образува още три такива с размери на получената.

Не зная, дали добре го обясних.

# 19
  • Мнения: 442
ще се опитам пак. на квадрата му правиш квадратна дупка в средата. от ъглите на дупката пускаш по една линия към вътрешните ъгли на квадрата.
жалко, че нямам програмка за рисуване.

# 20
  • София
  • Мнения: 10 825
Представи си, че всяка от големите страни е 4 квадратчета. Тогава малките страни са с по две квадратчета. Делиш долната малка страна на две и вървиш - наляво едно квадратче, нагоре две квадратчета, надясно две квадратчета, надолу едно квадратче. Получената фигура повтаря голямата като форма, плюс образува още три такива с размери на получената.

Не зная, дали добре го обясних.

Какви големи и малки страни???? Квадрата е прочут с това, че и четирите му страни са еднакви.

# 21
  • Мнения: 196
Представи си, че всяка от големите страни е 4 квадратчета. Тогава малките страни са с по две квадратчета. Делиш долната малка страна на две и вървиш - наляво едно квадратче, нагоре две квадратчета, надясно две квадратчета, надолу едно квадратче. Получената фигура повтаря голямата като форма, плюс образува още три такива с размери на получената.

Не зная, дали добре го обясних.

Какви големи и малки страни???? Квадрата е прочут с това, че и четирите му страни са еднакви.

Долу вдясно на квадрата е изрязана 1/4 от него. Мога да ги означа с букви - май ще е по-разбираемо.

# 22
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
мразя да ме изпреварват ......

*-----------*
|              |
|              |
|      *-----|
|      |       |
|      |       |
*----*----*----*----*
|      |      |      |    |
|      |      |      |    |
|      *----*----*   |
|             |           |
|             |           |
*----------*--------*

приблизително ето така

# 23
  • Мнения: 653
ех, Лабрадорееее
и аз мразя
ама дребният ме побърка
ето в картинка: http://www.snimka.bg/album.php?album_id=185900

# 24
# 25
  • Мнения: 532
мразя да ме изпреварват ......

*-----------*
|              |
|              |
|      *-----|
|      |       |
|      |       |
*----*----*----*----*
|      |      |      |    |
|      |      |      |    |
|      *----*----*   |
|             |           |
|             |           |
*----------*--------*

приблизително ето така




ммммммммм може,може....съгласна съм...може би е така smile3501

# 26
  • Мнения: 196
Имаме квадрат ABCD. А се пада долу вляво, D се пада долу вдясно.
Разделяме квадрата на 4 части: MN е успоредно на AD и BC, AM=MB и DN=NC. FK е успоредно на AB и CD, AK=KD и BF=FC.
Центърът на пресичане на FK и MN = O.
Махаме квадрата KOND и получаваме изходната фигура, която е ABCNOK.

Нека AB=BC=4 клетки, тогава CN=NO=OK=AK= 2 клетки.
KO разделяме на две в точка X. Слагаме перпендикуляри както следва: от Х наляво 1 клетка = Y, нагоре две клетки = G, надясно две клетки = L, надолу една клетка = Q.

Фигурата XYGLQ повтаря по форма изходната фигура. Остават 3 по-малки квадратчета, от които получената фигура "изяжда" пак по 1/4, и които са равни на XYGLQ.

Начертай си го. Съжалявам, че няма как да сложа картинка.

# 27
  • Мнения: 196
мразя да ме изпреварват ......

*-----------*
|              |
|              |
|      *-----|
|      |       |
|      |       |
*----*----*----*----*
|      |      |      |    |
|      |      |      |    |
|      *----*----*   |
|             |           |
|             |           |
*----------*--------*

приблизително ето така

перфектно нарисувано, не бих се сетила.  Peace

# 28
  • Мнения: 532
Браво момичета ,много ви благодаря,знаех си че мога да разчитам на вас newsm51 smile3501

# 29
  • София
  • Мнения: 3 933
Това е решението:

# 30
  • Мнения: 2 716
Спрете се де.
Мястото вече е заето.
А шефът казал, че досега никой не е успял  hahaha hahaha
Фейт, не му споменавайте за форума  Wink

# 31
  • Варна
  • Мнения: 25 286
Олееее как никой не е успял? Тази задачка съм я решавала в 5-6 клас някъде Grinning

# 32
  • Мнения: 45
Задачката си я бива, все по често дават подобни на интервюта. Виждала съм задачка с преминаване на една река.

Общи условия

Активация на акаунт