Примерна схема за захранване 2

  • 120 603
  • 583
  •   1
Отговори
# 240
  • София
  • Мнения: 6 269
Имам още един въпрос Embarassed - дали е възможно да приготвям на бебо овесени ядки от тези финните например и елда, но не от готовите каши, а от истинската елда? Дали ни е рано за такива ястия?!  newsm78 Вече се чудя как да разнообразявам яденето а малчо, а и мисля, че елдата и овесените ядки ще му се отразят добре, в предвид, че е доста запечен  Confused

Мисля да му въведа и извара този месец преди да му давам сиренце, че съм решила след 8-я месец да почна с попарка.

Последна редакция: чт, 22 ное 2007, 23:59 от catty m

# 241
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Имам въпрос за глутена.Веднъж въведен и не предизвикал реакция може ли да се пракали с дневната доза и да се стигне до алергия или щом веднъж е даден дневното количество е без значение?
Щом няма реакция, действай смело. И все пак му създавай разнообразие на детето, да не е на зърнени и тестени преимуществено  Wink

# 242
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Имам още един въпрос Embarassed - дали е възможно да приготвям на бебо овесени ядки от тези финните например и елда, но не от готовите каши, а от истинската елда? Дали ни е рано за такива ястия?!  newsm78 Вече се чудя как да разнообразявам яденето а малчо, а и мисля, че елдата и овесените ядки ще му се отразят добре, в предвид, че е доста запечен  Confused

Мисля да му въведа и извара този месец преди да му давам сиренце, че съм решила след 8-я месец да почна с попарка.
Струва ми се, че си нетърпелива и бързаш малко, но решението и преценката са  в твои ръце. Нали ти беше въвела 3 вида месо в рамките на 9 дни? Щом си въвела глутена, няма проблем с овесените ядки, просто ги вари маклко повече, да станат като каша, да е по-гладка консистенцията. Ако пасираш, става много лепкаво. И по-добре изчакай и разбери на какво се дължи обрива преди да въвеждаш нови храни  Peace

# 243
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
svetli и аз бих оставила бебчо на кърма  Peace Пиши как сте?
little^cuttie по принцип, да веднъж даден глутена се счита за въведен, но както при всички останали храни, обикновенно алергичните реакции се наблюдават при повторния прием на храната. Как да го обясня - примерно първия прием да речем на тиква, организма усеща непозната храна, но не реагира, а само става на "щрек" и при втория прием "атакува". Незнам дали бях ясна.
Пък и гледам малки сте като че ли за големи количества глутен, не прекалявай. На вашата възраст има още къде, къде други разнообразни плодове и зеленчуци, които може да опитате.

catty m аз приготвям от тези финните ядки, варя, прибавям кърма и плод и става супер...., но ние сме на 11 месеца......, от друга страна си въвела глутена, макар и доста рано според мен....защо не изчакаш още с ежедневното му предлагане. Колко зеленчука си въвела? А плодове?

Косе Босе безценна си   bouquet направо ти се възхищавам....

# 244
  • Мнения: 1 449

За глутена Никки е обяснила перфектно.

Основният проблем с глутена е именно постепенното му въвеждане, не първия прием.

Дори успешно въведен, глутенът може да бъде проблем или да отключи непоносимост:
- ако се приема в по-големи количества
- ако се приема често
- ако се приема за кратко време (дечицата на 8-10 м. ядат по-бързо)
- зависи под каква форма е въведен (пюре, каша)
- зависи с какъв продукт (овес, ечемик, ръж, пшеница)

При късно въвеждане (7-10 месец) дечицата вече поемат по-големи количества храна (140-200 г) на едно ядене. Първоначално глутенът трябва да бъде много малка част от общото количество храна.

Има схеми на захранване, където глутенът под формата на овесена каша се препоръчва 6 месец (имаше тук някъде пример за Исландия). Нито по-рано, нито по-късно. В началото на захранването (6м.) количеството храна е минимално, съответно глутена. С нарастване на възрастта, нарастват и дозите на всяко хранене - така се гарантира плавно, постепенно захранване с различни видове храни, вкл. глутен.

# 245
  • Мнения: 1 449
Имам още един въпрос Embarassed - дали е възможно да приготвям на бебо овесени ядки от тези финните например и елда, но не от готовите каши, а от истинската елда? Дали ни е рано за такива ястия?!  newsm78 Вече се чудя как да разнообразявам яденето а малчо, а и мисля, че елдата и овесените ядки ще му се отразят добре, в предвид, че е доста запечен  Confused

Мисля да му въведа и извара този месец преди да му давам сиренце, че съм решила след 8-я месец да почна с попарка.

Елдата и овесените ядки са пълнозърнести продукти - товарят доста все още крехкото храносмилане.
Освен това пълнозърнестите храни (вкл. брашно) са силен алерген.
Елдата е оправдано да се въведе 7 м. заради желязото. За разнообразяване на менюто - по-добре след 8 м.

За регулиране на стомахчето:
- кафяв ориз (без глутен)
- подходящи плодове и зеленчуци
- повече течности

Сиренето е по-добър първи избор от изварата. И аз бях решила да започна с нея, но се отказах по няколко причини.

# 246
  • Мнения: 1 030
Момичета, днес в предаването на Иван Звездев,
ще готвят червено цвекло с морков! Peace

# 247
  • Варна
  • Мнения: 3 890
svetli и аз бих оставила бебчо на кърма  Peace Пиши как сте?
Ами добре сме. Вчера на обед дадох 1 ампула АБ за мой ужас, добавих калций и вит. С, цял следобед смука по малко Ентерол, вечеря 1 л. каша, разтворена в мляко и спа цяла нощ Simple Smile Тази сутрин ака, няма разстройство  Party Мисля да го оставя още 2-3 дни на каша и тогава да се върнем към зеленчуците.
Благодаря на всички за съветите   bouquet

# 248
  • София
  • Мнения: 6 269
Buba Mara , благодаря за отговора. Естествено, че първо ще изчакам да разбера обрива от къде е, а за елдата и овесените ядки мисля да изчакам след 8 месец, че даже и след 9 м. Просто се зачудих сега, тъй като търся начин за разнообразие на яденетата и най-вече за решаване на проблема със запека (имайте предвид, че нито тиква, нито сливи му влияят много).

А за глутена честно казано се обърках вече. Това, което Никки и Косе Босе са написали звучи много логично и разумно, но практиката да се предлага попара на закуска всеки ден, не означава ли ежедневен прием на глутен и то в сравнително голямо количество? От друга страна какво е определението на "голямо количество" глутен? Давам пример: бих искала да предлагам на детето си от пълнозърнестата каша на Хипп в бурканче от 190 гр. Тя съдържа няколко вида плодове и пшеничено брашно, което предполагам е в количество за сгъстяване.

Косе Босе , сподели моля те за причините да се въведе първо сиренето, а след това изварата? Защото аз реших да е обратното, тъй като прочетох в книжката от сп. Моето бебе, че изварата била по-лесна за прием, като се започва с малко количесто и постепенно се увеличава, като не трябва да се надвишава количество от 40 гр. поне до годинка. След нея, там препоръчваха въвеждане на сиренце.

А иначе, относно упреците, че малко бързам, може би е така, но в момента съм повлияна от 2 фактора: 1--> роднините ми твърдят, че държа детето си гладно, тъй като съм замисетила само 2 яденета, а останалите са кърма, която вече не била достатъчна като количество и хранителна стойност.  Confused и 2-->За последния месец бебо е наддал по-малко от 100 гр., което доста ме притесни, като се има предвид, че според мен той яде с охота всичко, което му предлагам и то в количества, които са достта (примерно 160-200 гр.).

И даването на каша според вас ежедневно ли трябва да бъде? Аз давам по 2-3 пъти в седмицата, като до сега съм давала оризова на Милупа, смесена с плодово пюренце и от скоро и бананова.

Никки, въвела съм до сега 10 вида зеленчици и 7 плода, като съм давала и суров банан, който се прие доста добре от детето.

Последна редакция: пт, 23 ное 2007, 13:39 от catty m

# 249
  • Мнения: 5 602
Catty m,пробвала ли си за запека сурова настъргана круша  Wink

# 250
  • София
  • Мнения: 6 269
Catty m,пробвала ли си за запека сурова настъргана круша  Wink

Сурова не съм, че до сега не смеех да давам сурови плодове, но пюре от круша му давам редовно, той го обича доста и пак е запечен  Confused А понеже нямам домашни круши сега, дали мога да рискувам и да му дам от тези на пазара? Сега са напускали едни големи и издължени, забравих им сорта сега  ooooh! Но май не са БГ производство, а внос.

# 251
  • под дъгата
  • Мнения: 630
А за глутена честно казано се обърках вече. Това, което Никки и Косе Босе са написали звучи много логично и разумно, но практиката да се предлага попара на закуска всеки ден, не означава ли ежедневен прием на глутен и то в сравнително голямо количество? От друга страна какво е определението на "голямо количество" глутен? Давам пример: бих искала да предлагам на детето си от пълнозърнестата каша на Хипп в бурканче от 190 гр. Тя съдържа няколко вида плодове и пшеничено брашно, което предполагам е в количество за сгъстяване.
Ха и мен това ме интересува! Да поясня, че въведох глутен 9ти месец, и то доста плахо и внимателно, тъй като според педиатъра детето е 'склонно към алергии', нямаше реакция, погледнато във времето. Все още попара не съм давала, но всеки ден давам например бисквитка или каша. Не е ли прекалено презастраховане? И аз се пообърках вече  Laughing
А иначе, относно упреците, че малко бързам, може би е така, но в момента съм повлияна от 2 фактора: 1--> роднините ми твърдят, че държа детето си гладно, тъй като съм замисетила само 2 яденета, а останалите са кърма, която вече не била достатъчна като количество и хранителна стойност.  Confused и 2-->За последния месец бебо е наддал по-малко от 100 гр., което доста ме притесни, като се има предвид, че според мен той яде с охота всичко, което му предлагам и то в количества, които са достта (примерно 160-200 гр.).
Съжалявам, че е прозвучало като упрек, не целях това, но искам да кажа, че те разбирам - факторите са ми доста познати и на мен. Първоначално се ядосвах много, но после си реших проблема като казвам ок, а си правя каквото си знам. Но съм уверена, защото имам подкрепата и на педиатъра. Колкото до месечното наддаване - нормално е вече да е по-малко. Важно е бебето да е здраво и жизнено, да нараства и на ръст, пък и гледай общото тегло, не само месечното. При мен проблемът е обратно - за месеца наддава добре, но общото тегло е на долната граница. Иначе се храни повече от добре. Според доктора се развива отлично, но няма да споменавам мнението на родата  Whistling  В тази връзка - каша давам всеки ден, но различна, например вземам три и ги редувам, отскоро и овесена каша започнах да давам. Но всеки си преценя според детето.

# 252
  • гр. Пловдив
  • Мнения: 711
Мамчета и аз да питам нещо. От 5 дена се захранваме с оризова каша на Милупа. 4 дена давах и вчера само на кърма, че на 4-тия ден от захранването не се изака за първи път, от както е родена. На 5-тия ден се изака 2 пъти. Днес също. Мисля днес да дам оризова каша с малко тиква варена на пара. Това ще ни е втория в живота вкус  Joy . Дали няма да раздриска от нея  newsm78 ? Уж ще предложа запичащо с разхлабващо. Към кашата какво друго мога да добавя като разнообразие от зеленчуците?

# 253
Привет и от нас! Оправихме запеченото ни състояние откакто започнах да давам сурова настъргана круша! Иначе с пюрето от варена на пара круша никакъв ефект няма!Т а сега се чудя дали мога и ябълката да я стържа сурова?

# 254
Забравих да кажа ние след 3 дена навършваме 7 мес та да се знае за питането за ябълката!

Общи условия

Активация на акаунт