Новите майчински????? 190 лв.

  • 5 808
  • 133
  •   1
Отговори
# 15
  • Въпрос на гледна точка...
  • Мнения: 877

Феъри си абсолютно права Grinning Малко хора го съзнават.
Просто за секунда си помислете, че живеете да речем, в САЩ, където федералният закон ви гарантира само шест (6) седмици платен отпуск по майчинство и как живеете после си е ваша работа.
[/quote]

Да, но стандарта е друг. А кота започнеш да работиш след тези шест седмици  можеш да си позволиш и детегледачка например, нали?

# 16
  • Въпрос на гледна точка...
  • Мнения: 877
Нека да има за учителите и пенсионерите, пък майките и бебетата кучета ги яли. Говняри Sick #2gunfire
Разберете най-сетне, че заплати на държавни служители, пенсии и майчински обезщетения идват от различни сфери в бюджета!
Нямат общо парите.
Учителите ще учат нашите деца, пенсионерите са нашите баби, дядовци и родители.

А за тези наши деца....?

# 17
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Да, но стандарта е друг. А кота започнеш да работиш след тези шест седмици  можеш да си позволиш и детегледачка например, нали?
Почни и тук да работиш с бебе на шест седмици - повечето майки могат да си позволят да плащат на гледачка. Ето, по сегашната програма може да се наеме такава срещу 180 лв.
 
Моли Уизли е казала мислите ми.

# 18
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Пари за детегледачи по програмта на МТСП все още няма, очаква се да стартира от 1.01.2008г. Това поклазват проучванията ми. А до тогава аз какво трябва да правя примерно аз? И каква ще е тая детегледачка, която ще се навие да ми гледа детето за 190лв.? (добре, че ще имам възможност да й доплащам, след като се върна на работа)

# 19
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Пак да напомня, че в момента обезщетение за гледане на дете до 9 месеца е 90% от работната заплата - което не е никак малко. Девет месеца, сравнено срещу 6 седмици? Примерно това.
И платеното майчинство е до навършване на 2 години, макар и срещу по-малка сума.

# 20
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 735
Да, но стандарта е друг. А кота започнеш да работиш след тези шест седмици  можеш да си позволиш и детегледачка например, нали?
Почни и тук да работиш с бебе на шест седмици - повечето майки могат да си позволят да плащат на гледачка. Ето, по сегашната програма може да се наеме такава срещу 180 лв.

Нещо не съм чула тази система да сработва. А пък ако намерите гледачка за 180 лв дайте я насам.  Mr. Green

Разберете най-сетне, че заплати на държавни служители, пенсии и майчински обезщетения идват от различни сфери в бюджета!
Нямат общо парите.
Учителите ще учат нашите деца, пенсионерите са нашите баби, дядовци и родители.

Бюджета е един, различни са перата в него. И държавните заплати, майчинските, пенсийте както и различните социални обезщетения имат доста общо, най-вече фактът че се определят от правителството в някакви твърди размери или рамки за всяка година. Този бюджет се събира от данъците, осигуровките, и всички непреки данъци, които аз и всеки един от нас плаща. Смятам, че е напълно нормално да се иска адекватно обезщетение.

# 21
  • Мнения: 1 671
Пари за детегледачи по програмта на МТСП все още няма, очаква се да стартира от 1.01.2008г. Това поклазват проучванията ми. А до тогава аз какво трябва да правя примерно аз? И каква ще е тая детегледачка, която ще се навие да ми гледа детето за 190лв.? (добре, че ще имам възможност да й доплащам, след като се върна на работа)

Програмата за детегледачките стартира от 1.1.2007 г. Аз лично познавам няколко майки, които вече са се възползвали от нея.

Мога да ти кажа, че много жени кандидатстват в бюрата по труда за детегледачки.
А на майката е дадена възможност да избира от няколко.
Освен това твой близък, роднина, който е безработен, може също да ти стане детегледач.
И държавата ще му плаща 180 лв месечно плюс всички осигуровки.
Програмата е отворена и за мъже. Наскоро четох за дядо, който е станал детегледач на внучето си.
Така че варианти по тази програма има.

# 22
  • Въпрос на гледна точка...
  • Мнения: 877

Почни и тук да работиш с бебе на шест седмици - повечето майки могат да си позволят да плащат на гледачка. Ето, по сегашната програма може да се наеме такава срещу 180 лв.
 
Моли Уизли е казала мислите ми.
[/quote]

Стига бе мама му стара. Живея в малък провинциален град и заплатата ми е 200 лв. Въобще средната заплата тук е не повече от триста и петдесет лева. Айде бе хора , слезте малко на земята.
София не е България, разберете ooooh!

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 702
И в други теми съм го казвала, и пак ще го кажа, въпреки че на някои тук може да не им хареса. Според мен държавата трябва да работи в посока увеличаване на времето на ползване на болничен (това, което в момента е 315 дни), а не увеличаване на раздаваните пари на калпак. (това пък от своя страна ще дръпне и по голяма част от икономиката на светло, защото за да ти е изгодно, трябва да си осигурявана на реалните си доходи).  
Не забравяйте, че има цели групи от населението, които от това се издържат - от раждането на деца. Обществото няма полза от хора, които само гледат как да направят личните си ангажименти общи.

Накратко: въпреки че съм пряко засегната (в майчинство съм) одобрявам това, темпът на нарастване на обезщетението за гледане на малко дете да е по бавен от темпа на нарастване на заплатите.

Последна редакция: ср, 31 окт 2007, 14:59 от Evgenia*

# 24
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 735
И в други теми съм го казвала, и пак ще го кажа, въпреки че на някои тук може да не им хареса. Според мен държавата трябва да работи в посока увеличаване на времето на ползване на болничен (това, което в момента е 315 дни), а не увеличаване на раздаваните пари на калпак. (това пък от своя страна ще дръпне и по голяма част от икономиката на светло, защото за да ти е изгодно, трябва да си осигурявана на реалните си доходи). 
Не забравяйте, че има цели групи от населението, които от това се издържат - от раждането на деца. Обществото няма полза от хора, които само гледат как да направят личните си ангажименти общи.

Има нещо вярно.  newsm10

# 25
  • Мнения: 728
Всъщност на фона на двуцифрената инфлация, майчинството се вдига от 180 на 190 лв., което е с 5.5%. Уви, в случая става въпрос за намаление на този вид обезщетение  Confused

# 26
  • Мнения: 1 671
И в други теми съм го казвала, и пак ще го кажа, въпреки че на някои тук може да не им хареса. Според мен държавата трябва да работи в посока увеличаване на времето на ползване на болничен (това, което в момента е 315 дни), а не увеличаване на раздаваните пари на калпак. (това пък от своя страна ще дръпне и по голяма част от икономиката на светло, защото за да ти е изгодно, трябва да си осигурявана на реалните си доходи). 
Не забравяйте, че има цели групи от населението, които от това се издържат - от раждането на деца. Обществото няма полза от хора, които само гледат как да направят личните си ангажименти общи.

Има нещо вярно.  newsm10


Както нееднократно се е говорило, най-доброто стимулиране е чрез въвеждане на реални данъчни облекчения за деца!
Тогава осигуряващите се родители ще получават чувствителни данъчни облекчения, обвързани с броя на децата, които са родили и отглеждат.

# 27
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Стига бе мама му стара. Живея в малък провинциален град и заплатата ми е 200 лв. Въобще средната заплата тук е не повече от триста и петдесет лева. Айде бе хора , слезте малко на земята.
София не е България, разберете ooooh!
Именно Simple Smile София не е България. Аз също не живея в София. Гледала съм бебето си преди няколко години със 120 лева. Колкото - толкова.
На фона на обичайна заплата 200-250, 190 съвсем не ми се виждам зле, още повече предшествани от 9 месеца с по 90% от заплатата (която, както всички знаем, може да се вдигне изкуствено, ако се внасят малко повече осигуровки преди това).

# 28
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 735

Стига бе мама му стара. Живея в малък провинциален град и заплатата ми е 200 лв. Въобще средната заплата тук е не повече от триста и петдесет лева. Айде бе хора , слезте малко на земята.
София не е България, разберете ooooh!

В никакъв случай не противопоставям София на другите градове. Тази тема е леко изтъркана вече. И се обсъжда на много други места във форума. 
Да разбирам ли обаче, че градът има някакво значение за размера на майчинските  newsm78

# 29
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
И в други теми съм го казвала, и пак ще го кажа, въпреки че на някои тук може да не им хареса. Според мен държавата трябва да работи в посока увеличаване на времето на ползване на болничен (това, което в момента е 315 дни), а не увеличаване на раздаваните пари на калпак. (това пък от своя страна ще дръпне и по голяма част от икономиката на светло, защото за да ти е изгодно, трябва да си осигурявана на реалните си доходи).  
Не забравяйте, че има цели групи от населението, които от това се издържат - от раждането на деца. Обществото няма полза от хора, които само гледат как да направят личните си ангажименти общи.

Накратко: въпреки че съм пряко засегната (в майчинство съм) одобрявам това, темпът на нарастване на обезщетението за гледане на малко дете да е по бавен от темпа на нарастване на заплатите.
  202uu
За мен лично обаче си е малка драма времето, между тия 315 дни и възможността да дам детето си на ясла или да му намеря читава детегледачка. Това са едни 4-5 зимни месеца, в които с мъжа ми ще се поозъбим доста.

Моли Уизли, мога да ти кажа, че не особено благородно завиждам на тези няколко майки, които познаваш. За съжаление не са предвидени достатъчно средства и когато моя позната майка проучваше въпроса преди месец, й беше обяснено, че пари вече няма.

Общи условия

Активация на акаунт