Новите майчински????? 190 лв.

  • 5 833
  • 133
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 818
Темата предизвика негативни коментари, защото:

1. Българските майки са едни от най-облагодетелстваните по отношение на времето, през което им се дава възможност да останат при децата си.

2. Само преди десет месеца влезе в сила промяна в начина на обезщетение и от три месеца болничен, майката започна да получава девет месеца болничен, което реално означава девет месеца нормална заплата. Колкото и малко да се вижда това на някого, това е една голяма стъпка - времето е увеличено три пъти. Не може да се очакват чудеса. Не може във всички сфери  едновременно всичко да се увеличи на макс.

# 46
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 841

Бях в майчинство, почнах работа за един месец и сега живот и здраве очаквам второто си детенце. 200 лв заплата не ми стигат, разбира се. Нито пък ще получавам повече пари в началото, въпросните 90 процента.
Явно пишещите тук сте с доста добри доходи, затова не ме разбирате. Да сте живи и здрави, радвам се за вас и дано не сте в моето положение. Наистина не ви го пожелавам.

П.С. Сега очаквам да ме питате защо ще раждам в такъв случай Cry?
[/quot 
Напротив честито и леко бременеене. Praynig
Евала на такива майки!!! И скапана социална политика не може да ги спре! newsm10

# 47
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413

Моли Уизли, мога да ти кажа, че не особено благородно завиждам на тези няколко майки, които познаваш. За съжаление не са предвидени достатъчно средства и когато моя позната майка проучваше въпроса преди месец, й беше обяснено, че пари вече няма.

Извинявай, KayRenn, не те разбирам.
В какво се състои неодобрението ти?
За качеството на грижата, което детегледачките дават на децата, или за сумата, срещу която работят? Или за това, че по райони парите, отпуснати по програмата, са изчерпани?
Парите, отпуснати по програмата вече са изчерпани. Дори и при огромно мое желание не бих могла да се върна на работа, защото пари по програмата няма, а въпреки че по закон дете може да се даде в ясла след като навърши 9 месеца, на практика в района, който обитавам, не ги взимат по-рано от навършени година и 1-2 месеца.
ПП. А и на този етап ми трябва дойка Simple Smile.

# 48
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 841

Моли Уизли, мога да ти кажа, че не особено благородно завиждам на тези няколко майки, които познаваш. За съжаление не са предвидени достатъчно средства и когато моя позната майка проучваше въпроса преди месец, й беше обяснено, че пари вече няма.

Извинявай, KayRenn, не те разбирам.
В какво се състои неодобрението ти?
За качеството на грижата, което детегледачките дават на децата, или за сумата, срещу която работят? Или за това, че по райони парите, отпуснати по програмата, са изчерпани?
Парите, отпуснати по програмата вече са изчерпани. Дори и при огромно мое желание не бих могла да се върна на работа, защото пари по програмата няма, а въпреки че по закон дете може да се даде в ясла след като навърши 9 месеца, на практика в района, който обитавам, не ги взимат по-рано от навършени година и 1-2 месеца.
ПП. А и на този етап ми трябва дойка Simple Smile.

Именно. Просто липсва избора. Има известно разминаване между възрастта, на която детето може да тръгне на ясла и възрастта, до която се изплащат 90-те %. Добър вариант е ако се уеднаквят. Иначе щеш не щеш ще се оправяш със 190 лв.

# 49
  • Мнения: 1 671

Моли Уизли, мога да ти кажа, че не особено благородно завиждам на тези няколко майки, които познаваш. За съжаление не са предвидени достатъчно средства и когато моя позната майка проучваше въпроса преди месец, й беше обяснено, че пари вече няма.

Извинявай, KayRenn, не те разбирам.
В какво се състои неодобрението ти?
За качеството на грижата, което детегледачките дават на децата, или за сумата, срещу която работят? Или за това, че по райони парите, отпуснати по програмата, са изчерпани?
Парите, отпуснати по програмата вече са изчерпани. Дори и при огромно мое желание не бих могла да се върна на работа, защото пари по програмата няма, а въпреки че по закон дете може да се даде в ясла след като навърши 9 месеца, на практика в района, който обитавам, не ги взимат по-рано от навършени година и 1-2 месеца.
ПП. А и на този етап ми трябва дойка Simple Smile.

Именно. Просто липсва избора. Има известно разминаване между възрастта, на която детето може да тръгне на ясла и възрастта, до която се изплащат 90-те %. Добър вариант е ако се уеднаквят[/b]. Иначе щеш не щеш ще се оправяш със 190 лв.

Ето това вече е конструктивно предложение! Бих застанала зад него!

В спора се ражда истината. Благодаря, че поспорихме. Laughing

# 50
  • Бургас
  • Мнения: 702
Тоест, пак идваме на моята теза:

държавата трябва да работи в посока увеличаване на времето на ползване на болничен (това, което в момента е 315 дни), а не увеличаване на раздаваните пари на калпак.

Защото, ако работиш за 1000лева и 300лв да направят майчинството, пак ще са ти малко, не е ли така?
От друга страна пък, има цели орди, които нямат друг начин да видят 300лв. накуп.

# 51
  • Мнения: 48 239
еех, аз не хванах въпросните 90 %, които според мен са една гигантска крачка в социалната ни политика, и си гледах първото дете с майчинство под 100 лв, второто с майчинство 160 лв, а на една годинка тръгнаха на ясла(и аз кърмя, но все пак нямаше друг начин)
аз тръгнах на работа и държавата ми дава цели 80 лв бонус, затова че детето ми е на ясла, а аз работя
знам че за тези, които взимат по-малки заплати, не е приятно да взимат малко майчинство, но както знаете има фактора "увеличаване на раждаемостта, ама на циганките", така че сегашния вариант според мен е доста разумен и по възможностите на нашата държавица, като насърчава жените д аимат по-високи доходи, да се осигуряват на реалните си доходи и н е насърчава ромките да раждат на конвейр
на всички ни се иска повечко, и можем да се преборим за още, но нека да е премислено и да е подходящо за всички Peace

# 52
  • Мнения: 7 133
Някой има ли желание да расте осигурителната му тежест?
Съжалявам, но за един бюджет има и взел, и дал. В случая, ако се наблегне на "дал" ще има също много страдащи, че наличностите в джоба изтъняват.
Гадно и антисоциално е, но на пирамидата наречена НОИ явно ресурсите са й за толкова мижави подаяния - и за пенсии, и за майчински.  

# 53
  • София
  • Мнения: 6 606
Месечното обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст ще бъде 190 лв. при 180 лв. в момента. Двойни детски надбавки са предвидени за всички деца-близнаци.  
за всички деца близнаци или за всички деца близнаци, чиито доход на родителите не надвишава 250 лв на член от семейството бруто ??? има ОГРОМНА разлика
според мен е по-скоро второто .

# 54
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 841
Някой има ли желание да расте осигурителната му тежест?
Съжалявам, но за един бюджет има и взел, и дал. В случая, ако се наблегне на "дал" ще има също много страдащи, че наличностите в джоба изтъняват.
Гадно и антисоциално е, но на пирамидата наречена НОИ явно ресурсите са й за толкова мижави подаяния - и за пенсии, и за майчински.   
Ами тя расте за 2008 става 60:40, а след това и 50: 50. Неминуемо ще стане по-голяма.

Ето това вече е конструктивно предложение! Бих застанала зад него!

В спора се ражда истината. Благодаря, че поспорихме. Laughing
Моля, моля,  Mr. Green

Съжалявам, но не приемам за довод факта, че има хора злоупотребяващи с майчинските. Решението не е те да са с ниска стойност, а да се създаде система за контрол и по-справедливо разпределение. Защо човек, който се осигурява на висока  и пълна заплата да получава, колкото човек, дето не е работил през живота си. Нека да има социални майчински на принципа на социалните пенсии и майчински съобразени с трудов стаж, заплата, платени осигуровки.


Цитирам новина от нетинфо относно проекто бюджета за 2008, там все още не е уточнено това. Предполагам обаче, че ще е за розители с доход под 250 лв на човек на месец. Тъпо но факт.
Месечното обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст ще бъде 190 лв. при 180 лв. в момента. Двойни детски надбавки са предвидени за всички деца-близнаци. 
за всички деца близнаци или за всички деца близнаци, чиито доход на родителите не надвишава 250 лв на член от семейството бруто ??? има ОГРОМНА разлика
според мен е по-скоро второто .

# 55
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 863
Съжалявам, но не приемам за довод факта, че има хора злоупотребяващи с майчинските. Решението не е те да са с ниска стойност, а да се създаде система за контрол и по-справедливо разпределение. Защо човек, който се осигурява на висока  и пълна заплата да получава, колкото човек, дето не е работил през живота си. Нека да има социални майчински на принципа на социалните пенсии и майчински съобразени с трудов стаж, заплата, платени осигуровки.
Че това го има и сега. Знаеш, че има разлика в парите и времето за получаването им за осигурявали се и неосигурявали се.

# 56
  • Мнения: 7 133
Расте като преразпределяне работник-работодател. Като общ процент ще намалее. Поне това беше като предложение преди месец.

# 57
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 841
Расте като преразпределяне работник-работодател. Като общ процент ще намалее. Поне това беше като предложение преди месец.
Дай боже  Laughing Имаше такова намерение.

Че това го има и сега. Знаеш, че има разлика в парите и времето за получаването им за осигурявали се и неосигурявали се.
Това е за първите 9 месеца. Признавам, че не съм сигурна в това.  Embarassed

# 58
  • Мнения: 728
Расте като преразпределяне работник-работодател. Като общ процент ще намалее. Поне това беше като предложение преди месец.

Така е. От 01.01.2007 осигурителната тежест намаля с 3%. Предизборно.

# 59
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 863
Че това го има и сега. Знаеш, че има разлика в парите и времето за получаването им за осигурявали се и неосигурявали се.
Това е за първите 9 месеца. Признавам, че не съм сигурна в това.  Embarassed
Надявам се да не те подведа, но:
- осигурявалите се получават 90% за 9 месеца, после до 2 години по 180 лв
- неосигурените взимат само по 180 лв/мес до една година

Общи условия

Активация на акаунт