Работа за американка в България?

  • 2 762
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 317
Не ми хрумва нищо, та затова се обръщам към вас за идеи.
Моя приятелка, американка, ми беше на гости за 1 месец това лято. Сега обаче й е бръмнала мухата в главата, че иска да се върне и да работи и да живее тук.
Напълно е наясно, че ще взема най-много 1000 лв. заплата, там живее с няколко българи и знае някоя и друга дума, но е готова да научи езика. Наясно е с манталитета, с навиците, с привичките ни. Е, не с всичко, но бързо схваща. На 20 години е, завършила е гимназия, няма никакви допълнителни квалификации, но е адски кадърно момиче!

Та директно на въпроса - какво може да работи една американка в България?   newsm78

# 1
  • София
  • Мнения: 819
20-годишна девойка с гимназиално образование, и ще взима НАЙ-МНОГО 1000 лв? Къде тва и аз да се наредя?  newsm78

# 2
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 521
1000 лв?  newsm78 Къде дават такива заплати на 20 годишни с гимназия, че и език не знае? И аз съм кадърна, пък и образование имам  Mr. Green

# 3
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 708
Преподавателка в езикова школа за по-високите нива на езика - това може да стане дори без да знае български. Ама сигурно ще и дадат 500-600лв, едва ли повече. Иначе може и в някой офис на частна фирма, където търсят човек с английски, но трябва да знае български и да не очаква кой знае какво. Е, може и на самостоятелна практика да дава уроци, но за фирмите на чужденци има много финансови изисквания и ако разчита на доходи от такава дейност, направо си е загубена.

# 4
  • Мнения: 6 167
Ами кажи й вместо да прави авантюри да кандидатства за корпус на мира - имат си хора , обучават ги по програми, научават езика в бг среда, вършат добри дела  и някои други неща и пр.
Хем като й дойде акъла в главата и се върне ще има фрий уей към американската администрация.
Но не знам, дали тези доброволци не са завършили поне колеж.. не помня.

# 5
  • Мнения: 1 317
Добре де, аз съм с грешка - най-най-най-много 500лв. да кажем.  Simple Smile
И аз си мислех за Корпуса на мира, тя и без това иска да се занимава с такава дейност. Ще й кажа да разпита, а и аз ще потърся.

В краен случай каза, че е съгласна и да мие чинии  Crazy

# 6
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 708
Ами кажи й вместо да прави авантюри да кандидатства за корпус на мира - имат си хора , обучават ги по програми, научават езика в бг среда, вършат добри дела  и някои други неща и пр.
Хем като й дойде акъла в главата и се върне ще има фрий уей към американската администрация.
Но не знам, дали тези доброволци не са завършили поне колеж.. не помня.
Аз имам такава позната, която работи това. Ама освен  български разбира се,знае и английски, испански и френски, завършила е политология в САЩ,  на 33г. е и образованието по политология много и помогна да започне работа там. Не знам дали това е валидно за всеки желаещ за такава работа.

# 7
  • Мнения: 5 370
Добре де, аз съм с грешка - най-най-най-много 500лв. да кажем.  Simple Smile
И аз си мислех за Корпуса на мира, тя и без това иска да се занимава с такава дейност. Ще й кажа да разпита, а и аз ще потърся.

В краен случай каза, че е съгласна и да мие чинии  Crazy
Ако твоята приятелка знае други езици освен родния и английски, в София наистина може да си намери работа за пари, близки около посочените от тебе. Но знае ли, всъщност? Говоря за испански, френски, немски, португалски?

# 8
  • Мнения: 1 172
Проблемът на повечето български учители по английски е, че не могат да говорят свободно езика, с правилна интонация и т.н. Чувала съм жалките опити на някои учители да си вържат приказката с американец/англичанин. Наистина жалки.... В днешно време почти всеки, който ежедневно работи с чужд език (интернационална компания), говори много по-добре от учителите си.

Човек с майчин език английски има възможност да води уроци (свободни разговори). От такива уроци има много полза за хората, които са дъвкали и предъвкали граматиката, но нямат практика. Според мен това е сферата, в която може добре да се впише. Друга идея - да гледа дете/деца на англоговорящи в България, след съответната преквалификация. Или да работи като учителка в английска детска градина - пак с някаква допълнителна квалификация.

# 9
  • Мнения: 1 317
Ако твоята приятелка знае други езици освен родния и английски, в София наистина може да си намери работа за пари, близки около посочените от тебе. Но знае ли, всъщност? Говоря за испански, френски, немски, португалски?

Всъщност да, знае испански.

# 10
  • Мнения: 3 423
Има и доста барове, пъбове,
нощем може там да работи.
1000 лева са изкарваеми в БГ.

# 11
  • Мнения: 5 370
В краен случай каза, че е съгласна и да мие чинии Crazy
Ако твоята приятелка знае други езици освен родния и английски, в София наистина може да си намери работа за пари, близки около посочените от тебе. Но знае ли, всъщност? Говоря за испански, френски, немски, португалски?

Всъщност да, знае испански.


[/quote]Ако го знае на много добро ниво, в комбинация с родния и английски би могла да работи като съпорт в някоя  голяма интернационална компания, има много подобни обяви, просто трябва да пуснеш търсачка в джобс. бг. Peace Само че не знам как стои проблемът с разрешителни за работа в Бг за чужденци....би трябвало, според мене, първо оттам да започнете.

# 12
  • Мнения: 1 317
За документите и разрешителните тя ще има грижата. Омъжена е за българин, та от тази гледна точка може би нещата ще са по-лесни.


Аз имам задачата да проуча дали има възможности да работи тук, от там нататък ще го мислим  Peace
Благодаря за идеите  Hug

# 13
  • София
  • Мнения: 819
Омъжена е за българин...

На 20 години? Много млада се е дала Laughing  Нищо лично, дано успее в това, което си постави за цел Peace

# 14
  • Мнения: 1 317
Омъжена е за българин...

На 20 години? Много млада се е дала Laughing Нищо лично, дано успее в това, което си постави за цел Peace

Когато се запознах с нея, преди 4 години тя ми каза - "Аз ще дойда един ден в България". Това лято ми се обади и ми каза - "Чакам те на Часовника в Русе"  Shocked  Омъжила се е за българин,но не по любов, с парите, които й е дал за "сделката" дойде тук и много й хареса.
Ирония голяма - той й плаща, за да вземе гражданство, тя се съгласява, за да има пари да дойде тук!  Crazy

# 15
  • София
  • Мнения: 819
Егати смешната история, ама свят голям - хора разни Peace

# 16
  • Мнения: 1 800
Малко абсурдна история, но приятелката знае най-добре за себе си. Единственто което аз мога да предложа, е писано по-нагоре. Учителка по английски (може  и частни уроци) или корпуса на мира( има и куп други подобни организации за благотвортелност). Мъжа ми е американец, говори и пише на български, с образование и голямо желание да живеем в Бг, но бързо му падна ентусиазма. Да си намери работа не е лесно, но той пък иска повече от 1000 лева Thinking. Както и да е, дано намерите нещо за тази бг любителка Peace

# 17
  • Мнения: 2 386
Ау, чудна история, впечатлена съм! Grinning

Предлагам и да работи като сценарист на сапунки..  Mr. Green
Иначе идеята за Корпуса на Мира не е лоша.

# 18
  • Мнения: 1 216
Нищо, ачъкгьоз момиче, ще се оправи, ще си намери работа. Не я мисли! Малко трябва само да дръпне с българския, ако беше някъде другаде, няма проблем, но в България като знам колко хора говорят английски.

# 19
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Каква учителка по английски? Rolling Eyes
Това, че английският й е майчин език, не значи, че може да обучава хората на него.
И аз знам български, даже смея да твърдя доста добре, ама не мисля, че мога да преподавам,било то и на малко дете чужденец.
Плюс това момичето е с гимназиално образование.
Вариантът с Корпуса на мира или барманка/сервитьорка ми се струва най-приемлив.

# 20
  • Мнения: 1 002
попадала съм на  американец , които преподава английски език   ,
той преподаваше само на английски - за по-напреднали

# 21
  • София
  • Мнения: 3 421
Каква учителка по английски? Rolling Eyes
Това, че английският й е майчин език, не значи, че може да обучава хората на него.
И аз знам български, даже смея да твърдя доста добре, ама не мисля, че мога да преподавам,било то и на малко дете чужденец.
Плюс това момичето е с гимназиално образование.
Вариантът с Корпуса на мира или барманка/сервитьорка ми се струва най-приемлив.

Ей, вземи ми думите от устата(клавиатурата Laughing).
И аз знам много добре български Laughing, но в никакъв случай не мога да се наема да обучавам някой чужденец на български. То не е само да се говори, а и да се обясни кое защо, как и т.н.
Още повече - гимназиално образование за мен значи някакъв минимум, а не кой знае какво постижение с което да се похвалиш.

Последна редакция: чт, 01 ное 2007, 10:14 от Етиа

# 22
  • Мнения: 2 891
Има и доста барове, пъбове,
нощем може там да работи.
1000 лева са изкарваеми в БГ.

Зависи какви са и амбициите. Ако заживее в София и направи нужните контакти, може да и се получи. Все пак е "чужда възпитаничка". За баровете и пъбовете не е лоша идея. Дам може да срещне себеподобни. Expats в България се подкрепят.

# 23
  • Мнения: 4
ммм да, подкрепям идеята в русе да има повече "амириканци"

# 24
  • Мнения: 9 990
Ами кажи й вместо да прави авантюри да кандидатства за корпус на мира - имат си хора , обучават ги по програми, научават езика в бг среда, вършат добри дела  и някои други неща и пр.
Хем като й дойде акъла в главата и се върне ще има фрий уей към американската администрация.
Но не знам, дали тези доброволци не са завършили поне колеж.. не помня.

Точно това щях да предложа-тук имаме корпус на мира, там да се пробва... Hug

# 25
  • Мнения: 1 172
Каква учителка по английски? Rolling Eyes
Това, че английският й е майчин език, не значи, че може да обучава хората на него.

Напротив. Както и по-горе писах, може да дава уроци, които не са във формата, който всички познават. А са едни нормални разговори с човек, на който родния език е английски. Продължавам  да твърдя, че малко български учители могат да бъдат истински партньори в такъв разговор. Както и че повечето, завършили дори езикови гимназии, не могат свободно да говорят чуждия език. И това си проличава още при първите опити за телефонен разговор, конферентен разговор или пък още по-зле: презентация пред чужденци. Езикът не е само думи и граматика, езикът преди всичко е интонация, жестове и освободеност. В училище по-често ще чуете монотонна английска реч, вместо истински разговор. И ако опитате така да заговорите някой американец, той ще се чуди що му мрънкате насреща и на какво се дължи липсата на каквито и да е емоции. Много погрешно е схващането, че за да говориш езика и да се разбираш с останалите, трябва да знаеш перфектно граматиката. На хората в бизнес средите им е нужно да се разбират бързо и безпроблемно, а не да си броят грешките (нещо, което се насажда много яко  в нашата образователна система и в резултат на което после хората се чудят как да говорят без грешка, а не как да говорят, за да бъдат разбрани).
За справка - един такъв учебен час (40 минути разговор на свободна тема с човек, чийто роден език е английски)  вървеше 12-15 лв преди 2-3 години. Аз пък не виждам смисъл да ходи едно 20 годишно момиче да мие чинии за по 20 -30 лв на ден, ако има достатъчно други възможности и благодарение на тях може да изкарва тези пари без особени проблеми за 2 часа вместо за 8-10.

# 26
  • Мнения: 4 195
Каква учителка по английски? Rolling Eyes
Това, че английският й е майчин език, не значи, че може да обучава хората на него.
И аз знам български, даже смея да твърдя доста добре, ама не мисля, че мога да преподавам,било то и на малко дете чужденец.
Плюс това момичето е с гимназиално образование.
Вариантът с Корпуса на мира или барманка/сервитьорка ми се струва най-приемлив.
с това съм съгласна
за да си учител, и то по език,не е достатъчно само въпросния език да ти е майчин, или като майчин.....

# 27
  • Мнения: 289
Може да работи в call център, но няма да изкарва супер много пари. Вариантът за изкарване на допълнителни средства като дава уроци по разговорен английски също е възможен. И все пак е добре да има стабилна работа освен уроците.

# 28
  • Мнения: 1 317
Може и да е смешна история, но това е един човешки живот, една съдба...
Както и да е  Peace

Благодаря много за идеите, ще й кажа за предложенията и ще видим към какво, кога и на къде ще се ориентира  Simple Smile

# 29
  • Мнения: 5 877
Ти я познаваш - знаеш какво може и какво не може.
Разбира се, че ще я вземат да преподава. Вярно, че няма образование, но native speakers винаги се търсят по школите. Пък и по училищата, езиковите гимназии обичайно държат по един чужденец с основната идея децата да чуват жива реч. Има по няколко часа седмично, всъщност зависи от компетенциите.  Тя в кой град иска да живее? В София такава заплата няма да й стигне, но в провинцията - да.
За частните уроци - абсолютно подкрепям. Има полза от такова нещо и много хора търсят.
Останалите неща зависят от интересите й.  По принцип всичко, което не е пряко свързано с езика, а със създаване на готов продукт, би могла да работи. Ако е добра фотографка, ако умее да изработва някакви неща... няма нужда да мие чинии Simple Smile макар че би било романтично, де.
И друго - със сигурност си струва да се пробва към разни американски компании. Много често си вземат голям процент чужденци за персонал. Британският съвет, американският център -също са варианти.

# 30
  • Мнения: 4 195
Американското посолство също Rolling Eyes

# 31
  • София
  • Мнения: 1 477
USAID / Американската агенция за международно развитие/ , AmCham / Американската търговска камара в България/ - може и там да провери, ако имат нужда от такъв човек Peace

Последна редакция: чт, 01 ное 2007, 15:55 от Illit

# 32
  • Мнения: 404
Корпуса на Мира е страхотна възможност.  Образованието не е абсолютно изискване, но непременно увеличава шансовете за прием в програмата, както и стаж.  Здравословното състояние също е от значение.  Мъжа ми е бивш доброволец от Корпуса на Мира и честно да си кажа контактувах с повече от половината група, и не познавах нито един без образование.  Повечето от тях като се върнаха отидоха да продулжат с магистърски степени и нагоре.  А за лесния прием в Американската Администрация, съвсем не е толкова лесно, макар и да им дават една година преференции пред останалите кандидати.  Системата е толкова бавна и тромава, че докато подадат документи и започнах да взимат изпитите за дадени позиции, и тази една година си изтича неусетно.  И след това си си "on your own."

# 33
  • Мнения: 230
eli pisala sam li4ni  Rolling Eyes

# 34
  • София
  • Мнения: 4 774
ммм да, подкрепям идеята в русе да има повече "амириканци"
Мда, и аз бях много въодушевена преди ама с много лоши впечатления останах от тези от Корпуса на мира..
Като учех в Руската имахме една такава госпожица за учителка- накрая я изгониха от БГ, защото пиянстваше с дружките си /също от Корпуса на мира/ по дискотеките и се излагаше. Бяха я писали чак по вестниците, че се закачала с някакъв ди джей и т.н Та тя беше на 20-на години и ни я бяха сложили за учителка по английски. Също с гимназиално образование, но с доста ниска обща култура. Просто не ставаше за учителка, не умееше да поднесе материала, да привлече вниманието и т.н Освен това понякога се впускаше в теми като "комунизъм", "обстановката в България" и се излагаше като кифла, защото нямаше понятие от нещата WhistlingИ затова не съм убедена, че знаенето на английски перфектно е достатъчно, за да преподаваш.
Иначе, eleonor@,това е най-добрият вариант, защото им плащат 'американски' заплати и би живяла доста добре.

# 35
  • Мнения: 404
ммм да, подкрепям идеята в русе да има повече "амириканци"

Иначе, eleonor@,това е най-добрият вариант, защото им плащат 'американски' заплати и би живяла доста добре.


Заплатите им не са по американски стандарти.  Мъжа ми получаваше около 350 лева на месец 2000-2002 година, като периодично получаваше списък с различни стоки, на които трябваше да провери цените в населеното място, в което живееше.  На края на договора си получи около 5,000 долара, с които да започне нов живот в Америка. 

Ето повече информация.  Мисля, че единствено Директора на Корпуса на Мира и зам. Директора получаваха американски заплати.
http://www.peacecorps.gov/index.cfm?shell=learn.whyvol.finben

# 36
  • Мнения: 3 423
Има един Матю, американец, май е
преподавател по журналистика в СУ,
намери го и го питай, може да има
някоя и друга идея, и той уж така бил
останал в България, щото му харесало.

# 37
  • Мнения: 1 942
Защо не помислите за някой българо-американски бизнес  Peace

# 38
  • Мнения: 1 317
Много благодаря на всички, които откликнаха с идеи  Hug
Повечето възможности не са ми хрумвали, но вие дадохте наистина добри предложения, за което и аз и тя благодарим  Peace

# 39
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
За да дойде един американец с Корпуса на мира в БГ, не е чак толкова просто.
Още повече, че след приемането на България в ЕС, има промяна в политиката.
Както вече са писали, пристигащите тук с Корпуса на мира получават мижави пари;

Надявам се тази твоя позната да си намери работа, законно.
Защото тя трябва да има виза, която й дава право да работи в БГ. Иначе няма кой да я наеме на работа, била тя и американка. Мина времето, когато американците ги взимаха от раз някъде на работа.
Вече не е така.

# 40
  • Мнения: 41
Приятелката ти може да помисли и за CELTA & DELTA сертификати.
http://avo-3.com/bg/certificates_celta.html
Курсовете са в София - посещават се от хора от най-различни националности, които желаят да преподават. Освен това, ще има нужда от различни документи/разрешителни/работна виза/статут на командирован, за да преподава и въобще да работи в страната, ако все още няма право на постоянно пребиваване ( мисля две години след сключване на брак с български гражданин).

Подробно е обяснено на сайта на Агенцията по заетостта:

http://www.az.government.bg/internal.asp?CatID=16/03/02&WA=I … ion/WorkForce.htm

Ето и как се получава този статут, подробно в сайта ма МВР
http://press.mvr.bg/Position/poz050331.htm

# 41
  • Мнения: 3 423
Ако има проблем със статута, може
да пристане на някой балканец, да
му народи едно след друго дечица,
през това време ще научи и български.
Ще има и право на работа. Ще цъфне!

# 42
  • Мнения: 2 013
Ако има проблем със статута, може
да пристане на някой балканец, да
му народи едно след друго дечица,
през това време ще научи и български.
Ще има и право на работа. Ще цъфне!

Тя и туй е направила. Сключила е фиктивен брак с българин, за да замине той в САЩ, а тя с кинтите, платени за сделката, е дошла в Русе, доколкото разбрах. Тъй че засега приставането на локално базиран балканец май не става.
Матю, когото споменаваш, се появи в началото на 90-те, тогава беше по-лесно. Остана, да, но в момента работи за доста чужди издания като фрилансър. Не знам дали преподава във ФЖ.

Моята препоръка е да се опита да се запише в Американския университет в Благоевград. Така или иначе, с гимназиално образование и в САЩ не може да работи кой знае какво.
Иначе за споменалите американското посолство - там хич не е лесно да попаднеш. Може би само като гледача на някое детенце с българска заплата. За всички свободни места за технически персонал предимство имат съпруги и съпрузи на акредитирани дипломати и служители с дипломатическо прикритие.

# 43
  • Мнения: 1 299
лошо няма едно американско момиче да иска д живее в България - не виждам нищо странно
защо не кандидатсва в Американския университет
лятото може на морето да работи
щом знае и испански - може в някой хотел
това с детегледачка на чужденци в Бг също е идея, аз преди време търсех за едно еврейско семейство детегледачка с английски...
може, ако научи български (на Славейков продават много добри учебници за български за чужденци, като за начало) да стане преводач или нещо такова  Peace

# 44
  • Мнения: 3 423
Ха, Дивана, това за фиктивния брак съм
го пропуснала, мислех, че мацето не се
е омъжвало, камо ли за наш балканьо.
Е, и какво й пречи и тя като Матю да се
настани в БГ и да пише за тоя или оня...

# 45
  • Мнения: 2 013
Ха, Дивана, това за фиктивния брак съм
го пропуснала, мислех, че мацето не се
е омъжвало, камо ли за наш балканьо.
Е, и какво й пречи и тя като Матю да се
настани в БГ и да пише за тоя или оня...


Това с писането за издания, които плащат така, че да можеш да живееш, хич не е лесно, а и конкуренцията е голяма.

Общи условия

Активация на акаунт