Лесни и бързи "Добруджанки"

  • 170 406
  • 396
  •   1
Отговори
# 270
  • София
  • Мнения: 4 590
... Определено без яйце са по-хубави!  Peace Поне болшинството това казват...

И аз така ги предпочитам, но въпрос на вкус.
Всяка седмица ги правя по 1-2 пъти. Simple Smile

# 271
  • На запад от Сетагая
  • Мнения: 4 586
rossonera...адмирации за вашия  край за тези Добруджанки!  newsm20   Grinning

Благодаря, Винце!   bouquet

Както "Добруджанки-те", така и "Топчета-та" и "Мамалига-та (качамак)" са характерни за добруджанската кухня. И разбира се общата туршия. Simple Smile Без нея моите родители не могат да изкарат зимата.  Joy
Аз съм от Черноморска Добруджа, почти до границата с Румъния, край Дуранкулак.

# 272
  • Мнения: 22 867
... Определено без яйце са по-хубави!  Peace Поне болшинството това казват...

И аз така ги предпочитам, но въпрос на вкус.

Така е - въпрос на вкус. Peace Но, ако решите, пробвайте и рецептата на ssiillvvyy , много вкусни питки се получават по нея! Peace
  
3 чаени чаши брашно
1 чаена чаша настъргано сирене
1 чаена чаша кисело мляко
1 яйце
30 грама масло
1 чаена лъжичка сода за хляб
1 чаена лъжичка сол


Всичко това се обърква с лъжица(не се меси) до получаване на лепкаво тесто - сместа не е еднородна, но нека това не ви притеснява! С намаслени ръце се правят 5-6 топчета - пекат се в намаслена тавичка и в умерена фурна, като преди слагането във фурната на всяко топче в средата се бодва мъничко парченце масло. Изпичането става много бързо, както и приготовлението де!  Обаче за сметка на това са невероятно ароматни и вкусни!

И два полезни линка:

ЗАКУСКИ

МАЙСТОРКИ НА БРАШНОТО И ТЕСТЕНИТЕ ВКУСОТИИ..........  bouquet

# 273
  • Мнения: 35
Ето една много лесна и бърза рецепта за закуска без месене и втасване:
1ч.ч. кис мляко с 1 лъжичка сода
1ч.ч. натрошено сирене
2ч.ч. пресято брашно
Всичко това се омесва хубаво с вилица.В добре намазнена тавичка се редят топчетата като отгоре се слага бучка масло.Пече се в предварително загрята фурна до 180 градуса около 25-30мин.Стават много вкусни!

Ти ме върна в детството Simple Smile))))

# 274
  • Мнения: 99
Моята рецепта в тефтера за Добружданките е същата. Много я харесваме вкъщи и дори сега пека една доза такива.
Само в моята рецепта има и малко рендосан кашкавал. И след като се сложи по малко парче масло слагам и по малко рендосан кашкавал.
Рецептата е наистина много сполучлива. Аз имам още една рецепта за такива питчици от мама. Тя е и с яйца и по не ми харесва от тази.
Тези питки са супер Crazy За авторката на темата  bouquet

# 275
  • ВАРНА-морето,сините вълни.
  • Мнения: 4 797
аз правих от тази с яйцето но със 3ч.ч. брашно.Не останах очарована.Трябва да пробвам другата.

# 276
  • Благоевград
  • Мнения: 2 872
Айде и тук да се похваля с последните Добружданки.
Правих ги по тази рецепта: 1 ч.ч. сирене, 1 ч.ч. кисело мляко, 1 ч.л. сода, 2 ч.ч. брашно без 1 супена лъжица  Laughing
Този път ми станаха най-вкусни. Не знам дали се дължи на брашното, защото туко що бях купила нов пакет и направо от него, а друг път съм ги правила с брашно, стояло доста време в хладилника, в пакетчето си. Този път нямаха хрупкава коричка отгоре, защото им сложих преди да ги извадя малко маргарин, но и на другия ден бяха мекички, което ми се случва за първи път.
Ето ги и тях:

# 277
  • Мнения: 5 001
... Определено без яйце са по-хубави!  Peace Поне болшинството това казват...

И аз така ги предпочитам, но въпрос на вкус.

Така е - въпрос на вкус. Peace Но, ако решите, пробвайте и рецептата на ssiillvvyy , много вкусни питки се получават по нея! Peace
  
3 чаени чаши брашно
1 чаена чаша настъргано сирене
1 чаена чаша кисело мляко
1 яйце
30 грама масло
1 чаена лъжичка сода за хляб
1 чаена лъжичка сол


Всичко това се обърква с лъжица(не се меси) до получаване на лепкаво тесто - сместа не е еднородна, но нека това не ви притеснява! С намаслени ръце се правят 5-6 топчета - пекат се в намаслена тавичка и в умерена фурна, като преди слагането във фурната на всяко топче в средата се бодва мъничко парченце масло. Изпичането става много бързо, както и приготовлението де!  Обаче за сметка на това са невероятно ароматни и вкусни!

И два полезни линка:

ЗАКУСКИ

МАЙСТОРКИ НА БРАШНОТО И ТЕСТЕНИТЕ ВКУСОТИИ..........  bouquet
ЗА МЕН И СЕМЕЙСТВОТО МИ...Това е най-добрата рецепта за добруджанките!!!!!!!!!!!

# 278
  • Мнения: 3 674
аз правих от тази с яйцето но със 3ч.ч. брашно.Не останах очарована.Трябва да пробвам другата.

И аз така, с яйце не ми  харесаха толкова. Та пак да се повторя... Mr. Green че без яйце са по вкусни, по мекички...

# 279
  • София
  • Мнения: 86
Ето една много лесна и бърза рецепта за закуска без месене и втасване:
1ч.ч. кис мляко с 1 лъжичка сода
1ч.ч. натрошено сирене
2ч.ч. пресято брашно
Всичко това се омесва хубаво с вилица.В добре намазнена тавичка се редят топчетата като отгоре се слага бучка масло.Пече се в предварително загрята фурна до 180 градуса около 25-30мин.Стават много вкусни!

Аз преди малко направих тази рецепта.Страхотни и стана толкова бързооо!!!Много съм доволна! Party
Определено ще стане любима закускана моето семейство!

# 280
  • Мнения: 3 674
Мастерче...ще взема по твои препоръки да пробвам и тази рецепта на ssiillvvyy... Peace   Само ме притеснява яйцето... newsm78  че вече правих с яйце ...и не се харесаха   особено, след като вече  бяхме опитали без яйце...Rolling Eyes

# 281
  • Мнения: 5 001
Мастерче...ще взема по твои препоръки да пробвам и тази рецепта на ssiillvvyy... Peace   Само ме притеснява яйцето... newsm78  че вече правих с яйце ...и не се харесаха   особено, след като вече  бяхме опитали без яйце...Rolling Eyes
Сладурчо Hug Hug Hug Hug...Аз друга рецепта не съм правила откакто пробвах тая....ПуФкави стават и бухнали......шА з'Ема да направя и да пусна снимка,че май много народ се съмнява... Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 282
  • Мнения: 3 674
Мастерче...ще взема по твои препоръки да пробвам и тази рецепта на ssiillvvyy... Peace   Само ме притеснява яйцето... newsm78  че вече правих с яйце ...и не се харесаха   особено, след като вече  бяхме опитали без яйце...Rolling Eyes
Сладурчо Hug Hug Hug Hug...Аз друга рецепта не съм правила откакто пробвах тая....ПуФкави стават и бухнали......шА з'Ема да направя и да пусна снимка,че май много народ се съмнява... Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Мастерче bouquet Моля те , направи ги и  снимай Hug  Но щом казваш, че стават ПуФкави..ще взема да се  пробвам! Grinning И ще докладвам ... Peace

Само че това ще стане в края на месеца, че сега  за 1 седмица  ще съм далеч от моите котлони Peace

# 283
  • Мнения: 847
И ние ги правим без яйце. Peace Само с кисело мляко + обичаме да ги хапваме с кисело мляко. Обожавах тези питчици - мама ги правеше вкъщи, но незнайно защо ги наричахме "сиренки". Благодарение на тази тем научих "официалното" им име.  Grinning  Hug

# 284
  • София
  • Мнения: 102
И ние ги правим без яйце. Peace Само с кисело мляко + обичаме да ги хапваме с кисело мляко. Обожавах тези питчици - мама ги правеше вкъщи, но незнайно защо ги наричахме "сиренки". Благодарение на тази тем научих "официалното" им име.  Grinning  Hug
Точно така, у нас се правят от поне 30 години от книжката на София Смолницка. Там са наречени "бързи хлебчета със сирене" и са без яйце. Но, разбира се, варианти много. Някои от тях и добруджански. Важното е, че са бързи, лесни и вкусни.

Общи условия

Активация на акаунт