За прЪвУписни кУнсОлтациЙ ела на улица Кра-Кра! - 17

  • 43 031
  • 1 014
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 825
Хе-хе! Как се хванахте за червея само! Емел, поета едва ли е искал да опише буквално как лиричния герой ще бъде изяден от купища червеи. Та за това- червеЙ. Питането на savina_h, обаче, не се отнася за този случай, а думите завършващи с двойно "и", които някои хора тук изписват "ий" (предполагам).

Много по-често срещам във форума "някоЙ" за мн.ч. В края на последната тема някой беше споменал "НОЙ" /НОИ/. Така че, не можем да кажем със сигурност за какво е питането за Савина. Всъщност коментарът за "й" продължава от предишната тема.

# 16
  • Мнения: 503
А, ако съм в грешка, извинявам се! Аз предната тема я пропуснах, поради липса на интерес. НОЙ го забелязах, обаче. Grinning

# 17
  • София
  • Мнения: 6 363
Цитат
Моя странен - вреден навик е да си хапя
вътрешната страна на бузата докато стане
бибинка
newsm78

ЧервеЙ - е вярното. Имам книгата от ученическите си години, а го и зная наизуст... удивена съм, обаче, че в интернет наистина има толкова много места, в които е написано с "и"... newsm78

адски е странно. аз също претендирам да помня стихотворението наизуст и в моята памет е "червеи". за съжаление, не мога сега да си намеря книгата със стихове на Вапцаров.

пуснах едно търсене и се изумих, че масово се срещат и двата варианта. например, в труд на преподавател от НБУ се цитират червеи, на сайта на езиковата гимназия "Н.Й.Вапцаров" в Шумен също се цитира думата в мн.ч. в Slovo.bg - също.
разбира се, има и много срещания на ед.ч., но не ми звучат толкова достоверни източниците.

честито, сдобихме се с литературна мистерия.


p.s. намерих си книгата - Никола Вапцаров, Съчинения, издателство Български писател 1983 г.
"червеи" са, все пак... мистерията се провали.

Последна редакция: чт, 08 ное 2007, 01:24 от jam

# 18
  • Мнения: 1 216

Аз знам ''червеи''.

Спомням си, че когато учихме това стихотворение, нашата учителка, страхотен литератор, ни каза, че имало два варианта, но не за червеите, а за тази част:

'' ...народе мой, защото Те обичахме''
и
''...народе мой, защото Се обичахме''

В началото е издавано СЕ, вероятно е нечия редакция или по погрешка.

Последна редакция: чт, 08 ное 2007, 01:42 от Г-жа Броненосец

# 19
  • Мнения: 3 423
Улица Кра-Кра ме кефи, знам я. Joy
Другото ме натоварва.

# 20
  • Мнения: 6 993
Не споря - ама, май се губи стъпката ако са червеи... Филолозите да кажат.
Губи се. Ама щом казвате, че в книгата е така newsm78
А ако искате - да ви обясня за и и й, къде, кога, как.  Wink Мога и за двойното н, и за членовете, и за променливо я... Mr. Green

# 21
  • Мнения: 3 323
Не споря - ама, май се губи стъпката ако са червеи... Филолозите да кажат.
Губи се. Ама щом казвате, че в книгата е така newsm78
А ако искате - да ви обясня за и и й, къде, кога, как.  Wink Мога и за двойното н, и за членовете, и за променливо я... Mr. Green

Аз твърдя, че е й... Ще документирам, щом издиря книжлето! По старо е от 83-а със сигурност!

# 22
  • София
  • Мнения: 1 223
Червеи са, поне в "Словото" така са го дали, а съм останала с впечатление, че там не си позволяват волности... http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=17&WorkID=178&Level=1

# 23
  • Мнения: 3 461
Улица Кра-Кра ме кефи, знам я. Joy
Другото ме натоварва.


Мен ме кефи и улица Араба Коняк. Laughing

# 24
  • Мнения: 24 467
Пу, участвам!

# 25
  • Мнения: 3 157
ще трИАбва да посетя гЕнеколога си след един месец на след родилен преглед...
знае ли нИАкоИ в какво се сАстои тоИ???
раждала съм секцио!     

# 26
  • Мнения: 3 157
само да поясня,че това беше цитат,не е мое творение:))))))))))))))))))))))))) Laughing

# 27
  • София
  • Мнения: 650
"...тестера от магазина си е в опаковка като обикновения парфюм, абсолютно същата и с наелонче отгоре."

# 28
  • Мнения: 740
знае ли нИАкоИ в какво се сАстои тоИ???

баси въпроса  ooooh!

# 29
  • Мнения: 1 224
Аз имам въпрос , който е малко оффтопик,но не виждам къде другаде да го задам.. Може да ви прозвучи глупаво , но не мога да си обесня , защо вместо 5000 примерно , се пише 5к ?  Embarassed Rolling Eyes Blush

Общи условия

Активация на акаунт