За прЪвУписни кУнсОлтациЙ ела на улица Кра-Кра! - 17

  • 43 108
  • 1 014
  •   1
Отговори
# 945
  • София
  • Мнения: 1 078
А, ако е и по каса ( здравната , сигурно), ще е и по-евтино Wink

# 946
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 286
имам питане  Blush
от ученическите си години помня, че има случаи, при които може пред "и" да има запетая опитах се да го кажа на една позната, но тя ме отряза - такова нещо няма, не сме го учили  Hug
та питанката ми е: от моето ЕГН ли е, или наистина няма такова изключение  Hug

Последна редакция: сб, 29 дек 2007, 13:07 от Goody

# 947
  • Мнения: 524
Не мога много да обяснявам, но в случай на второ "и" в едно изречение, пред него се поставя запетая.
Пример: Майка и татко, и брат ми. (Както казах - не съм по обясненията.)

# 948
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 286
 Mr. Green благодаря   bouquet
и аз така знаех, но това малкото ме убеждава, че такова изключение няма - реших, че само ние старите сме го учили и вече е отпаднало   bouquet  bouquet

# 949
  • Мнения: 2 724
Добавям също- за по- ясно означаване на смисъла или се налага интонация.
Примерно :
Оставете ме на мира, и аз имам право на мнение!
Пробвайте , и ще се уверите сами.

# 950
  • Мнения: 6 029
Алекс, не съм сигурна, че има запетайки пред "и" в тези случаи.  newsm78

При изброяване се слага запетая пред второ, трето и т.н. "и".

# 951
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 286

# 952
  • Мнения: 2 724
Алекс, не съм сигурна, че има запетайки пред "и" в тези случаи.  newsm78

При изброяване се слага запетая пред второ, трето и т.н. "и".
Аз мисля  така ,но не съм специалист ,ако има филолог- да каже той Peace.

# 953
  • Мнения: 23 355
Относно запетайките пред И в примерите на Алекс не съм сигурна,но си спомням,че се слага запетая пред второто И в изречението,както и след всяко следващо.Това пускахте ли го:

Здравеите на всички.Прочетох всички който са писали за този неприятен проблем и понеже и аз се зблъсках с този проблем реших и аз да ви напиша нещичко.Значи аз съм на 28 год.Преди 8 години родих.?-3 години след това ми откриха ранички на шииката на матката-доста голями.Казаха ми че е от раждането.Обгаряха ми ги2 пъти.Мислих си че всичко вече е минало.Преди 3 месеца отидох при 1 доцент-ПОРЯЗОВ.Той като ме погледна каза че имам 2 големи рани.Обгори ме 3 път и когато отидох на проверка след1 месец раните си стояха все едно че не са обгаряни.След това ходих 1 месец по-2 в седмицата даме маже с 1 лекарство.След 10 мазания ефекта беше 0.Затова сега на 18.12.2007 год. ме оперири-Клолизация-изрязват се раните е мястото се зашива.След тази операция пак мога да раждам.Затова не се плашете и ходете смело на доктор
 
 

# 954
  • Мнения: 6 029
Цитат
- Ако съюзът и/или се предхожда от подчинено изречение, то се отделя със запетая. Напр. Знаех, че ще победи, и се радвах на успеха му.

Въй.
http://softvisia.com/forums/index.php?showtopic=451

# 955
# 956
  • София
  • Мнения: 3 124
"несполОчливи"    Grinning

# 957
  • Мнения: 4 586
имам питане  Blush
от ученическите си години помня, че има случаи, при които може пред "и" да има запетая опитах се да го кажа на една позната, но тя ме отряза - такова нещо няма, не сме го учили  Hug
та питанката ми е: от моето ЕГН ли е, или наистина няма такова изключение  Hug
Примерът от училище беше:
"И булки и моми, и мъже и жени, и майки се стекоха на Пенкината нива ужасени." от "По жътва".

# 958
  • Варна
  • Мнения: 2 776
Цитат
- Ако съюзът и/или се предхожда от подчинено изречение, то се отделя със запетая. Напр. Знаех, че ще победи, и се радвах на успеха му.

Въй.
http://softvisia.com/forums/index.php?showtopic=451

Преди време и аз ви ги разправях тез същите, ама никой не ми обърна Фнимание.
А пък линкът на Julie ми отиде във Фаворитите.


Само... Вярно ли е, че имената на месеците се пишат с главна буква?  newsm78

# 959
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 286
на английски - да  Hug на български - не
аха, този път сама се хванах  Tired в издънка - цитат от линка, даден по-горе:
Главна буква се поставя в началото на ново изречениe. С главна буква се пишат всички видове име, месеците, институциите. За разлика от други езици на български дните на седмицата се пиша с малка буква.
 newsm78 а защо нямам такъв спомен?

Общи условия

Активация на акаунт