Постите ли ?

  • 3 278
  • 67
  •   1
Отговори
  • Мнения: 476
Това е въпросът ми . В момента пускайки ТV или радио чувам напътствия и правила за поста и ми е интересно колоко хора постят.

# 1
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Ограничавам месото без проблем, виж секса не мога .....

# 2
  • Мнения: 1 080
Не спазвам точните пости ,но по принцип много рядко ям месо.

# 3
  • София
  • Мнения: 18 679
Не.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 530
 Да, постя.

# 5
  • Мнения: 6 472
Опитвам се, но ми е доста трудно Sad Идеята не е просто да не се ядат животински продукти Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 9 865
Опитвам се, но ми е доста трудно Sad Идеята не е просто да не се ядат животински продукти Rolling Eyes
И аз така! Но може да се каже ДА, постя.

# 7
  • София
  • Мнения: 2 271
Не се и опитвам да постя, когато църквата е определила.
Правя го, когато чувствам, че ми е необходимо, но дори и тогава не съм крайна.
Според мен стриктният пост е нездравословен.

# 8
  • Мнения: 1 898
Не, не постя.
Пусни анкета.

# 9
  • Мнения: 2 407
Не, не мога да издържа.

# 10
  • Мнения: 2 161
Не,не постя.Първо нямам вътрешна потребност и после,гладувам постоянно като куче.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 166
Не , не постя. Месо по принцип ям малко , но немога да се откажа изцяло от животинските продукти .

Миналата година една приятелка постеше , ама както си трябва. Толкова нервна не я бях виждала никога и когато я попитах какво и има тя ми каза : "Ами яж и ти по цял ден само трева..."  Close

# 12
  • Мнения: 212
Въпросът според мен в случая е друг.
Може ли да се нарече източноправославен християнин човек, който не пости в момент в който това е задължително според нашата църква.
Защо повечето от вас се определят като православни християни а не спазват каноните и обичаите на църквата.
Как може човек хем да си мисли че е християнин хем да не спазва християнските обичаи.
Масово срещано явление е да питаш някой - "Ти какъв си по религия" и той да ти каже "Ами християнин съм" Еми като си християнин що не постиш по време на най-великите пости. Това не ми го побира акъла...

# 13
  • Мнения: 9 865
Борис, те и католиците са християни, но при тях няма такива постенета-мостенета!
Ние, ортодоксите би трябвало да постим на този и на другия голям пост, както и на няколкото малки и да се смиряваме в сряда и петък, и да ходим на неделна литургия, но не го правим.
М/у другото на въпроса "Християнин ли си?/Вярващ ли си?" напоследък е актуално да се отговаря с "Горе-долу./Вярвам според личните ми потребности./Вярвам, но мразя поповете." и такива...

# 14
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Постя да. Изцяло изключвам всички животински продукти. Преди пет години, когато започнах го направих от религиозни подбуди. Сега постя защото се чувствам добре спазвайки официалните пости. Нито се изнервям, нито ми е трудно- точно обратното. Когато близките ми и приятелите ми ме видят нахилена и в приповдигнато настроение винаги ме питат дали не постя пак- така ми се отразяват.

# 15
  • Мнения: 209
Не,не постя..знам ,че е хубаво но някак си няма да издържа ,а и самата мисъл да не ям месо ме изнервя..

# 16
  • Мнения: 476
Аз също от известно време постя . Чувствам се добре ,не се изкушавам от месо и др. ,по скоро ме дразни , че всички около мен се чудят , суетят и ме карат да се чувствам неудобно. Искам да попитам постещите , вино и др. твърд алкохол приемате ли.?

# 17
  • Мнения: 6 029
Не постя. Католичка съм, ако има значение за Борис.

"Протестантските църкви изцяло отричат поста. Католическата църква изисква по време на Коледните пости да не се яде месо само в петъчните дни."

Месо ям и в петък.

Последна редакция: пн, 19 ное 2007, 11:32 от Julie

# 18
  • Мнения: 4 841
Атеист съм. Не постя.

# 19
  • Мнения: 1 954
Не постя. Не съм се и опитвала.

# 20
  • Мнения: 9 865
Аз също от известно време постя . Чувствам се добре ,не се изкушавам от месо и др. ,по скоро ме дразни , че всички около мен се чудят , суетят и ме карат да се чувствам неудобно. Искам да попитам постещите , вино и др. твърд алкохол приемате ли.?
Твърд алкохол - не. През тези пости, с изключение на сряда и петък, виното е разрешено, както и раст. мазнини.

# 21
  • Мнения: 5 228
Да, постя.

# 22
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
В нашето семейство винаги се е постило. Дядо ми беше свещенник и спазвахме постите за Коледа и Великден и другите които са през годината.
Между другото никога не ни е карал да се съобразяваме и не ни е насилвал да постим. Смисъла на религията и християнството не е това.
Въпреки това си постехме.
А между другото когато бях бременна, ходих на Великден да се пречестя и свещенника ми каза че поста не трябва да се възприема като задължение. Не само за бременни, болни и деца... по принцип. Това което носиш в душата си и вярата ти не може да се доказва с това постиш ли или не.
А съвсем по темата тази година не постя по лични причини.

# 23
  • Мнения: 2 161
Тези,които постят искам да попитам,правите ли секс?Въпросът ми е съвсем сериозен.В смисъл от всичко ли се лишавате?

# 24
  • Мнения: 476
Аз лично не  Blush , но мисля че това не е най - важното  baby_neutral

# 25
  • Мнения: 2 161
Важно е при постите.

# 26
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
би трябвало да е важно, поста е лишение. Изпитание за самия теб. И точно в този параграф не ми се пости. Като забременее жената ще постя на 100%

# 27
  • Мнения: 9 865
Оф това ми е най-трудно от всичко. Но да лишавам се, а защо не мога да отговоря. Вътрешно убеждение. Сега, ако питаш за другия, който нито пости, нито иска да го прави... засега е толерантен. Дано да не пускам около Коледа тъжни теми в ДиС...

# 28
  • София
  • Мнения: 1 244
Институционализирането на религията винаги е било свързано с нейното опорочаване. Спазването на църковните канони в много случаи е чисто лицемерие. (това към въпроса на Борис)
Постенето, колкото и да е строго и стриктно, моментално губи смисъла си, ако не приключва с изповед и причастие. Това според каноните.
По темата - не постя. Правила съм го някога. Християнка съм по убеждение, вярваща съм, но не се причислявам към никое течение. По-скоро бих го нарекла лична философия.

# 29
  • Мнения: 46 572
Не.

Не обичам месо, но махна ли го от менюто, започвам да качвам кила. И без това си имам доста в повече, само това ми липсва  Crazy

# 30
  • Мнения: 2 070
Намирам постите за нещо много хубаво. От духовна гледна точка и от здравословна... На мен обаче ми липсва организация, просто не обичам да мисля за храната, аз и без да постя не мисля и се затормозявам, ако трябва да решавам какво да се готви. Просто ям каквото дойде и каквото ми направят/си направя/купя... Аз една диета за 6 дни не мога да почна, ккаво остава за 40-50 дни...

Успех на всички, на които им е за пръв път!

# 31
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Не постя. Никога не съм опитвала, понеже не вярвам, че ще успея  Embarassed.

# 32
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
Спазването на определен хранителен режим е най - маловажната част от постите. Идеята да попостиш, за да се почустваш по-добре физически, или да поотслабнеш, за да се разхубавиш, всъщност противоречи на идеята, заложена в християнските пости - да се смириш, да се откажеш от мисълта за физическото си тяло, поне временно. Според мен по-важно е да си наложиш да спазваш, поне за няколко седмици,останалите норми, касаещи душата, а Бог би простил хапването на нещо не постно. Не постя, може би някой ден ще започна.

# 33
  • Мнения: 7 122
Ще постя известно време към края на постите.
Обикновено с поста не постигам целта, която съм си поставила. Ставам доста буреносна, а смисълът е точно обратен.   
И на изповед повее няма да ходя - последния път аз изповядах попа, а не той мен.  Crazy

# 34
  • Мнения: 14 133
Не. Не бих го направила никога.

# 35
  • там от където съм
  • Мнения: 1 073
Не,но и никога не съм опитвала!

# 36
  • Мнения: 3 268
Не.Кръвна група 0,абсолютно месоядна съм.

# 37
  • София
  • Мнения: 6 371
Важно е при постите.

мда, и не само сексът. въздържанието по време на пост включва и въздържане от лоши помисли, от веселби и прочие.
постещите ХРАНИТЕЛНО по религиозни причини - правите ли и останалото, а?

# 38
  • Мнения: 9 865
Не, аз само се правя, че постя за пред форума, а вкъщи плюскам наденица с гарнитура от кюфтета, гледам Спайс платинума и само чакам любимия да се върне - водя го първо на кръчма да се накъркаме с водка и бира, а после се впускаме в тантрически игри.

# 39
# 40
  • Мнения: 494
 Опитвам, от чисто здравословни съображения, но пусто, не успявам съвсем! Без месо, от всякакъв вид мога да изкарам цял живот. Без сирене и кисело мляко обаче не мога да живея, да му се не види... Grinning

# 41
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Не, не постя. По ред причини.
Но си мисля, че се изкривява малко смисъла на постите. Набляга се на диетичния му вид. Духовната страна някак "естествено" остава на заден план.

# 42
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
НЕ, но много би ми се искало...
Обаче с тоз моя мАж, как да постиш  Crossing Arms. Всяка вечер най-отбрани меса влачи. ooooh!

# 43
  • Мнения: 27 524
Не, а би било хубаво...

# 44
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Важно е при постите.

мда, и не само сексът. въздържанието по време на пост включва и въздържане от лоши помисли, от веселби и прочие.
постещите ХРАНИТЕЛНО по религиозни причини - правите ли и останалото, а?

Правя всичко както си трябва- без секс, без твърд алкохол, без никакви животински храни, без лоши помисли. За съжеление прегреших с купона за пет годишнината, но то и веселбата ако изключа трябва да се върна съвсем в други времена. За всички много заинтересувани- църквата преди пет години разшири постите, разрешавайки хапването на безкръвни животни- миди, охлюви, октопод, хайвер, скариди, тоест- дори и в религиозните канони има промени и се осъвременяват.

# 45
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Намирам постите за нещо много хубаво. От духовна гледна точка и от здравословна... На мен обаче ми липсва организация, просто не обичам да мисля за храната, аз и без да постя не мисля и се затормозявам, ако трябва да решавам какво да се готви. Просто ям каквото дойде и каквото ми направят/си направя/купя... Аз една диета за 6 дни не мога да почна, ккаво остава за 40-50 дни...

Успех на всички, на които им е за пръв път!

Ееееейййй, перфектно съвпадение на мнения, някой да мисли точно като мен. Та...взе ми думите от устата  Peace

# 46
  • Мнения: 108
Не постя. Само мисълта ,че няма да мога да хапна от дадено нещо и веднага ми се прияжда точно то  Rolling Eyes

# 47
  • София
  • Мнения: 3 064

 За всички много заинтересувани- църквата преди пет години разшири постите, разрешавайки хапването на безкръвни животни- миди, охлюви, октопод, хайвер, скариди, тоест- дори и в религиозните канони има промени и се осъвременяват.

Ухааа, пости с отбрани морски дарове и черен хайвер - не отказвам Mr. Green

Иначе - не, не постя. Не съм намерила достатъчно мотивираща причина за себе си да се подложа на това, засега...

# 48
  • София
  • Мнения: 3 802
Да, точно в момента рупам зеле, хляб и лютеница Mr. Green

# 49
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не. Е точно сега най ми се хапва месо. Не обичам да правя нещо, защото така трябва или защото на някого му хрумнало, че сега точно трябва.

# 50
  • Мнения: 3 423
Да не съм луда, та нали ще си разваля фигурата.

# 51
  • Мнения: 2 237
От доста години спазвам и Коледните и Великденските пости.Спрях само докато бях бременна.Постя не защото искам да спазвам някаква диета,а защото наистина съм вярваща и приемам поста като пречистване на душата.
Признавам обаче,че понякога си позволям шоколадов бонбон или вафла,в моменти когато ми прилошее в работата например  Embarassed

# 52
  • Мнения: 995
Постила съм само веднъж по Великден. Беше много отдавна,сигурно има 10 години. Тогава видях един поп да нагъва вафла Мура и веднага го заковах Laughing Обаче човекът каза, че на опаковката пише, че "може да съдържа следи от мляко", така че може да се яде по време на пости. Съответно последната седмица от поста мина даже много приятно.

# 53
  • Мнения: 4 473
Не. А трябва. За Великденските ще се пробвам.  Rolling Eyes

# 54
  • Мнения: 2 212
Използвам постите да изключа месото от менюто си поне за тези 40 дни. Млечните не мога да изключа, защото без шоколад ставам опасна за себе си и околните. А и ако изключа млечните ще ми е много трудно да ям разнообразно, което също не би било полезно...
Всъщност най-ми се иска да мога да изключа всякакви негативни емоции, притеснения и т.н. но това е най-трудно...май по-трудно и от шоколада  Rolling Eyes

# 55
  • СОФИЯ
  • Мнения: 856
Преди да забременея винаги постих поне по една седмица. Но като забременях е не мога. НЕ знам какво ми става. Май нещо воля ли нямам какво ли newsm78. Нещо съм се сбъркала явно.

# 56
  • под дъгата
  • Мнения: 630
... вафла Мура... така че може да се яде по време на пости...
Оооо да, чувала съм да я наричат още "радостта на постещия", аз обаче употребявам вафли Чайка - със сигурност постни  Laughing
По темата - да, постя по принцип, тези пости, обаче, ги прескочих - по изключение.

# 57
  • Мнения: 2 425
Не постя. Храната прай борбата  newsm55  Не мога без мръвчица особенно ако е нещо на скара или свинско с лук .... то много манджа с мръвчици и ме мързи да изброявам.

# 58
  • Мнения: 2 550
не и нямам намерение

# 59
  • София
  • Мнения: 3 802
Тези,които постят искам да попитам,правите ли секс?Въпросът ми е съвсем сериозен.В смисъл от всичко ли се лишавате?
Може и да е странно, ама аз съм на пълен пост...е, не очаквам да ме канонизират  Grinning

# 60
  • Мнения: 2 425
Значи има хора които постят и правят секс, а тези които не постят а правят секс тогава пак ли се пости?  Laughing
П.П. Знам че и секса влиза в постите.

# 61
  • София
  • Мнения: 5 792
не
не мога без шоколад
месото не ми липсва, мога да не ям

# 62
  • Мнения: 13 512
Не. Трудно ми е без месо и шоколад. Ако се наложи- ще го направя. Досега не съм се опитвала.

# 63
  • Мнения: 2 425
Ми аз забравих за шоколада всеки ден си похапвам сладко нямам пропуснат ден.

# 64
  • UK
  • Мнения: 3 959
Мне. Майка ми пости обаче от много, много години. Спазва си всички пости както си му е реда...

# 65
  • Мнения: 3 622
Не постя
Мисля, че много да се лиша от месо известно време, но без никакви млечни продукти - кашкавал, сирене май не мога

# 66
  • Мнения: 3
  Не не постя Naughty

# 67
  • usa
  • Мнения: 2 113
точно в момента или по принцип? щото от време на време решавам, че семейно трябва да си разтоварим организмите от месо, месни продукти, секс или други занимания и постъпления, ама това няма абсолютно нищо общо с религия и други инстанционни наредби... точно в този момент не постим по случай православното твърдение, че трябва да го правим поради тяхното твърдение, че христос се е родил по това време на година и се налагало да се ограничаваме от всички благини.

Общи условия

Активация на акаунт