В кухнята на Бъни.

  • 94 099
  • 73
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 358
   

Плодов сладкиш с череши
Продукти:
3 яйца
1ч.ч захар
1ч.ч кисело мляко
2 ч.ч брашно
6 с.л разтопено масло (маргарин или олио)
1 бакпулвер
1 ванилия
кората на 1 лимон
по 3 с.л захар и галета за овалване на черешите.
Жълтъците се разбиват с половината захар.Прибавя се млякото, мазнината, пресятото брашно с бакпулвера.
Белтъците се разбиват на сняг с останалото количество захар и се добавя внимателно към жълтъчената смес.
Ароматизира се с ванилията, настърганата кора от лимона.
Сместа се разделя на 2 части - половината се изсипва в покрита с пекарска хартия тавичка или във форма за кекс.
Черешите почистени от костилките се овалват в смес от захар и галета.Покриват се с останалата част от кексовата смес.
Пече се в умерена фурна.По желание при сервиране се поръсва с пудра захар или сметана от спрей :peace

Последна редакция: чт, 19 юни 2008, 11:58 от Бъни

# 16
  • Мнения: 4 358

Ладийки от тиквички със сметанов сос

4-5 тиквички
около 250 гр саламурено сирене
4 яйца
копър
магданоз
черен пипер
домат
малка кофичка закрасена сметана
сол на вкус
Първо разразах тиквичките по дължина.Бланширах ги леко във вряща вода. Извадих и охладих.Леко с лъжица се издълбават като лодчици.
Плънката е от яйцата, сиренето, копъра, магданоза, черния пипер и вътрешността на тиквичките ситно нарязана.
Тиквичките се пълнят, покриват се с колелца домат, пекат се в предварително загрята фурна до готовност.Бълзо става понеже при бланширането те вече са омекнали леко.
Залях със квасената сметана, разбита с малко вода и брашно. Върнах във вече изключената фурна за 1-2 мин.
Да ви е вкусно Peace

Последна редакция: пт, 29 май 2009, 21:40 от Бъни

# 17
  • Мнения: 4 358
Домашен сладолед с бисквити


заквасена сметана малка кофичка
2 ч . ч прясно мляко
1 кисело мляко
около 200 гр течен шоколад
натрошени чаени бисквити
Всичсо се разбърква добре и се слата във фризера да замръзне.
Аранжира се според желанието и вкуса - в случая с пурички Mr. Green - това имаше у дома - спасило се Laughing

# 18
  • Мнения: 4 358
Зеленчукова запеканка с наденица


1.3 зелени чушки
2.около 100 - 150 гр прясно зеле (един резен от зелката)
3.1 голяма глава лук нарязана на полумесеци
4. 2 домата изчистени от люспите
5. магданоз, сол, черен пипер
6.100 гр кашкавал
7. около 100 гр надиница - 1 парченце
8. 3 яйца
9. 1 кофичка кисело мляко
10. 2 с.л брашно

Количествата са ориентировъчни,нямаше как да измеря точно.

Лукът,зелето и чушките се задушават до омекване.Прибавят се доматите.Изчаква се да се поизпари сокът им.
Прехвърля се в тавичка.Нарязва се наденицата и кашкавала на кубчета.Поръсва се с магданоз.Подправя се със сол на вкус и черен пипер.
Залива се със заливката от яйцата, киселото мляко и брашното.
Запича се до златиска коричка.
Това е пълна моя импровизация, но се оказа много сполучлива за моето семейство.Има вкус на миш - маш, само че не пържено Peace

Последна редакция: сб, 29 ное 2008, 16:08 от Бъни

# 19
  • Мнения: 4 358
Телешко задушено със зеленчуци
   

Много просто става, вкусно е, леко и здравословно Peace.
В йенски съд се готви - първо се слага телешко филе в намасления съд, нарязано на лентички и овкусено с кимион и черен пипер.Към месото добавяме стар лук нарязан на полумесеци..След като месото поомекне прибавяме нарязани зелени чушки на ленти, моркови на ленти, тиквички, перца пресен лук.
Подправките са суха целина и магданоз.Сипваме малко водичка - не е нужно дори да покрива продуктите защото те си пускат като сложим капака на съда.Посоляваме на вкус.Когато всички зеленчуци омекнат прибавяме нарязан на ситно домат и допичаме вече без капака.

# 20
  • Мнения: 4 358
Бухтички


1ч.ч кисело мляко
в него - 1 ч.л сода за хляб
2 яйца
2с.л захар
една шипка сол - или 1 ч.л - колкото когато вземате да си посолите нещо.
вода - меря с кофичка от кисело мляко и вода слагам половин такава кофичка
брашно - 1 пълна кофичка от кисело мляко.
Бърка се да стане тесто с гъстота като за кекс.
В тестото сложих и една ванилия, защото не обичам да ми мирише много на сода.
В тиганче или по малко тенжерка се сипва олио като за пържени картофки - т.е повечко.Изчаква се да се загрее хубаво.В него си сипва по малко от сместа.Аз използвам лъжичката за сладолед - за да станат еднакви по форма и кръгли бухтичките.Пържат се до златисто от двете страни.
много бързо става.
Сервират се поръсени с пудра захар, със сладко, мед или със сиренце Peace

Телешка яхнийка със зелен фасул


2 глави лук
2 моркова
около 250 - 300 гр телешко месо нарязано на кубченца
1 пакет замразен зелен фасул.Аз предварително го размразявам преди да готвя.
чесън
черен пипер, кимион, сол, червен пипер, пресен магданоз и пресен копър.
Задушаваме лука нарязан на ситно.Прибавят се морковите нарязани на малки кубченца.
Когато лука и морковите поомекнат прибавяме при тях месото предварително овкусено с кимион и черен пипер.Позапържваме за няколко минути от всички страни.Добавяме 1 с.л червен пипер,разбъркваме и бързо доливаме вода - да не загори червения пипер.Целта е не да става запръжка а само червения пипер много бързо да пусне цвят и аромат.
Доливаме вода, оставяме да къкри на не много силен огън.Когато месото е почти готово (опитваме няколко пъти) добавяме зеления фасул,чесъна ситно нарязан.Изчакваме и зеления фасул да поомекне.
Накрая прибавяме пресен магданоз, пресен копър(аз лично го слагам винаги на зелен фасул и грах, но не е задължителен ако не обичате)
В отделна купичка размиваме малко брашно с вода и добавяме за плътност към вече готовото ястие

Последна редакция: сб, 04 сеп 2010, 21:56 от Хъни - Бъни

# 21
  • Мнения: 4 358
Хек на фурна с пастет от маслини, зехтин, орехи и сух хляб.

Това всъшност е моя импровизация на риба с гръцки сос - както винаги не съм разбрала точно, нямах време да проверявам - гладни гърла чакат Mr. Green
доста съм импровизирала.То пък взе,че се получи много вкусно Peace.
Рибата се измива, претрива се с сос и черен пипер, овална се в брашно, поставя се в намаслена тава, поръсва се със зехтин и се изпича на фурна.
Отделно се приготвя пастет от следните продукти - количества на око, зависи от хората
филия сух хляб накисната във вода и добре изтискана после
черни маслини без костилки
смлени на ситно или счукани орехи
зехтин
Всичко се пюрира със пасатор или в блендер и се сервира като гарнитура към рибата.
Правя го с по солени маслини - с големите лъскави маслини тип Мамут не ми е толкова вкусно, но въпрос на вкус е това.
А ето и линг към оригиналния Гръцки сос http://www.cuisineeurope.com/cms/bg/recipes-greece-scorthalia-bg

Последна редакция: сб, 29 ное 2008, 16:09 от Бъни

# 22
  • Мнения: 4 358
Апулска фокача - с маслини, домати и зехтин


и разчупена   
Източник - http://www.gotvetesmen.com/recipes/categories/Pizza_and_focaccia … ia/recipe_450.php

Последна редакция: сб, 29 ное 2008, 16:10 от Бъни

# 23
  • Мнения: 4 358
За пръв път правих днес кейк в машинката за хляб по рецепта за кекс който по принцип се бърка с миксер, но се получи чудесно сладкишче за следобеден чай или кафе.Ето го и него


Лимонов Сладкиш
6 яйца
чаша и половина захар
чаша и половина брашно
шипка сода за хляб
половин чаша олио
сока от половин лимон и кората на лимона настъргана.
Всичко в машинката - дори яйцата не съм бъркала предварително.

Последна редакция: пт, 31 окт 2008, 17:10 от Бъни

# 24
  • Мнения: 4 358
Пилешки гърди със соев сос и сирене

Това ястие става светкавично и е много вкусно с чаша вино след тежък работен ден Peace
Необходими продукти:
Една опаковка охладени пилешки гърди
3 големи глави лук
около 100 гр саламурено сирене (внимавайте при избора му, не трябва да е много солено сирене, защото ястието ще се пресоли на вкус)
соев сос на вкус
магданоз - пресен или замразен както беше в моя случай
черен пипер.
Нарязваме пилешките гърди на хапки, поръсваме ги със соев сос и черен пипер и ги оставяма настрани.
През това време запържваме лука нарязан на кръгчета докато омекне.Прибавяме месото, задушаваме докато омекне и то.Малко преди да махнем тигана от котлона прибавяме натрошеното сирене и магданоза - сиренето се разтопява и става като сосче.
Сервирам с гарнитура картофено пюре.

Последна редакция: сб, 29 ное 2008, 16:11 от Бъни

# 25
  • Мнения: 4 358
Есенен сладкиш с круши и бренди

По мотиви от един сладкиш с круши и боровинки на списание GOOD FOOD, но аз така промених рецептата, че няма вече много общо с оригинала.
Ще напиша оригинала а с червено моите промени и добавки
140 г меко масло - аз сложих малко повече от 1 малко пакетче
140 гр кафява захар плюс още 3 с.л за поръсване на формата - при мен обикновенна захар
3 круши обелени и нарязани на лентички
250 гр.боровинки - при мен без тях
3 яйца
2 ч.л бренди
200 гр самонадигащо се брашно - при мен обикновенно бяло брашно - 120 гр плюс 2 Пудинка на д-р Йоткер Ванилия  - общо 80 гр., за да се надигне сложих и 1 бакпулвер.
1 ч.л млян джинжифил
1 с.л прясно мляко
Форма за торта с подвижно дъно се намазва с олио и се поръсва със захар по дъното и стените.
Нарязаните круши се подреждат по дъното на съда.Маслото се разбива със захарта, прибавят се яйцата, брендито, като не преставаме да разбиваме.
Добавя се пресятото брашно ( добавих и бакпулвера като набухвател) - тук аз прибавих и двете пакетчета от 40 гр Пудинг (общо 80 гр - вместо брашно, просто прибавих прахчетата пудинк към брашното), придавя се джинжифила, млякото с боровинките (при мен без тях).
Изсипваме сместта върху крушите във формичката.
Печем на слаба фурна на 180 градуса около 40 мин - до златисто.Проверяваме с дървено шишче сладкиша - то трябва да излиза от кейка чисто, т.е без тесто по него.
След като се охлади се обръща върху поднос така че крушите да са отгоре.
Препоръчва се да се хапва топъл, но ние и студен не му простихме Peace

Последна редакция: сб, 29 ное 2008, 16:12 от Бъни

# 26
  • Мнения: 4 358
Пилешки сърчица с праз и вино на фурна


1 пакет пилешки сърчица
2 стръка праз
2 глави червен лук  - може и обикновен, но аз имах червен и го сложих в случая за цвят.
3 моркова по големички
2 добре узрели домата
1/2 чаена чаша червено вино
соев сос - съвсем леко напръсках сърчицата
смлян кимион
смлян черен пипер
олио - около 2 с.л.
Сол на вкус
Измиваме добре сърчицата.Нарязваме лука и праза на ситно.Морковите нарязваме на лентички, доматите на кубчета.
Прибавяме всички зеленчуци при сърчицата.
Подправяме с подправките.Поръсваме леко със соев сос и олио.Заливаме с виното.Посоляваме на вкус.Разбъркваме хубаво и печем в газрята фурна до готовност на сърчицата. Не съм засичала точно, но след около час на 250 градуса при мен ястието е готово.

# 27
  • Мнения: 4 358
Бързи пасти Далматинчета



Тези пастички могат да бъдат направени когато очаквате неканени гости и няма време за по сложни сладкиши.
Може да се използва готов блат за торта, а може да си изпечете сами блат както направих аз.
За блата
2 яйца
1 ч.ч прясно мляко
1 ч.ч захар
1 бакпулвер
1 ванилия
2 ч.ч брашно.Трябва да се получи тесто като за кекс. Печем в тавичка застелена с хартия за печене на слаба фурна - 180 градуса.
За карамелизираните ябълки за пълнеж
Обелват се и се нарязват на малки кубченца 2 ябълки.Посипват се обилно със захар и се карамелизират.Първоначално се получава много сок от ябълките, но се изчаква да се поизпари.След това захарта се карамелизира и се получава много приятен плодов пълнеж.
За крема - разбиваме на най слабата степен на миксера една малка течна сметана, като към нея за твърдост прибавяме при разбиването постепенно 2 с.л захар кристал.Много е важно сметаната да е добре охладена преди разбиването.
За шоколадовата глазура - разтопяваме 1 натурален шоколад с малко прясно мляко и масло до хомогенна гладка смес.Тук може да се използва за по бързо и течен шоколад от тубичка.
След като изпечем блата го нарязваме на ленти. Сиропираме със захарен сироп (вода и захар се загряват до пълното разтопяване на захарта).
Намазваме със сметана, отгоре слагаме от карамелизираните ябълки, втория пласт блат и пак сметана.
Украсяваме със шоколадовата глазура и шприцоваме розички.

# 28
  • Мнения: 4 358
Лучник с орехи и пиле
   
За тесто съм използвала прочутото във форума тесто за Пица Верди - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=311485.msg8002019;topicseen#msg8002019
Та от това тесто аз си разточих тънки листове като за точена баница.
Плънката е следната:
2 глави кромид лук
100 гр бяло пилешко месо сварено
100 гр орехи нарязани на ситно
около 100 гр бяло саламурено сирене
мащерка, черен пипер
На всеки разточен лист слагах от плънката и завивах на руло.Всяко така получено руло се слага в намазнена тавичка като се реди в кръг по подобие на витите баници.
Пече се в загряла фурна на 200 градуса.
След като се изпече се намазва с масло, напръсква се с вода и се завива с чиста кърпа да се задуши.
Невероятно вкусно се получи Heart Eyes.За това спомага и благодатното тесто.Търпи много вариации Peace

# 29
  • Мнения: 4 358
Гювеч с кюфтенца
Предлагам ви тази гозба защото е страшно бърза, засищаща и много се харесва на мъжете поне в моето семейство Hug
   

4 по едри картофа
около 300 гр кайма смес - телешко и свинско месо
1 консерва домати - ние в къщи слагаме вътре и патладжани.Може са замените консервата с готов гювеч от магазина по избор.Важното е да преобладават доматите и патладжаните.
черен пипеп и сол на вкус
олио
Абсолютно всичко слагам в суров вид в тавичката.Затова ги уважам този тип манжички - докато се готвят може да се свърши нещо друго PeaceКаймата омесвам с черен пипер и кимион.От каймата си оформям малки кюфтенца.
Нарязвам лука на ситно, картофите на кубчета.Слагам ги в тавичката, заливам с консервата домати, подреждам отгоре кюфтенцата,заливам с олио, посолявам, заливам с вода и пека до омекване на картофите.От време на време се разбърква, за да се изпекат равномерно кюфтенцата.

Общи условия

Активация на акаунт