Трябва ли да има 6 часа почивка?

  • 5 281
  • 132
  •   1
Отговори
# 90
Цитат на: Anonymous
Тъй като навсякъде в този форум чета как майките кърмят 9 -10 месечни бебета и през нощта, и като гледам никой не е премахнал нощното кърмене, искам да попитам не е ли добре (според някои, може би остарели за вас, схващания)  стомахчето на бебето да почива 6 часа в денонощието. Представете си и вие да се храните  нощем.... Доколкото знам не е много полезно.
Споделете какво мислите, но моля ви не се нахвърляйте фанатично срещу различно от вашето мнение. Wink


Здравословния начин за хранене на едно бебе е да се прави 6-часова пауза до първия месец а от втория да се премахне и храненето в 24:00ч. Това е възможно само, ако спазваш строг 3-часов режим на бебето - т.е. - 6-9-12-15 и т.н. Въпреки това някои бебета не искат да се разделят с храненето в 24:00 или пък се будят нощем. Ако твоето бебе е едно от тези, просто няма защо да го измъчваш - опитвайки няколко поредни вечера то само ще ти подскаже кое е добро и правилно за него - първо опитай да даваш по малко водичка. Ако продължава да плаче и не се задоволява с нея, то всичко е ясно. Иначе ако много държиш на нощната пауза, която наистина е много благоприятна за бебето, особено в периода на коликите, можеш да изтърпиш няколко безсънни нощи и да го свикнеш на новия режим, което обаче е малко варварско, поне според мен.

# 91
Цитат на: emem
Цитат на: Jade
И аз не мога да разбера защо се опитвате да се убедите една друга в правотата си, след като е ясно, че никоя няма да си промени мнението...

Аз затова питах в началото каква е целта на Vilione: да ни убеди да не кърмим през нощта или да чуе и друго мнение? И виждам, че тя има доста резерви спрямо нощното кърмене и кърменето до късно, но в същото време задава смислени въпроси и наистина иска да бъде убедена, а не да приеме някакви 'аксиоми' на сляпо. А това е много хубаво.
Вили, аз няма повече да убеждавам, но наистина мисля, че е добре да се прочетат статиите в библиотеката, защото на много от въпросите си сама ще намериш отговора, а ако все още имаш питане, питай, ще отговаряме.  Simple Smile Можем и в парка да се срещнем - нали знаеш за срещата утре? Ще има и други. Някои майки (като Iva_D) кърмят до 2-3 години, и сигурно доста са мислили, преди да вземат такова решение - вероятно ще ти е интересно.
Жалко, ако написаното тук ти се струва 'масова пропаганда' и 'маниакално'. Напротив, пропаганда е храненето на 3 часа, ранното отбиване, митът, че повечето майки днес нямат кърма... А нашата цел е да предоставим информация и личен опит, не можем да наложим мнението си на никого насила (както педиатрите ни често правят)...


  newsm61 Почувствах се лично засегната от твоето мнение, защото аз съм точно от тези майки, които имат много малко кърма и то за кратко. Когато открих, че така стоят нещата при мен бях съкрушена, защото според мен кърменето е времето, когато можеш да си в най-близък и много специален контакт с детето си,/ имам вече две/ а аз съм лишена от този дар. Така че случаи разни, а подобни остри  изказвания понякога са доста неуместни.  ruporuu

# 92
  • Мнения: 713
Цитат на: bvladeva
newsm61 Почувствах се лично засегната от твоето мнение, защото аз съм точно от тези майки, които имат много малко кърма и то за кратко.

Извинявай как разбра, че кърмата ти е била малко и за кратко? Не питам за да те засегна и ако въпросът ми е неуместен, просто го отмини.

# 93
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 936
Цитат на: bvladeva
newsm61 Почувствах се лично засегната от твоето мнение, защото аз съм точно от тези майки, които имат много малко кърма и то за кратко. Когато открих, че така стоят нещата при мен бях съкрушена, защото според мен кърменето е времето, когато можеш да си в най-близък и много специален контакт с детето си,/ имам вече две/ а аз съм лишена от този дар. Така че случаи разни, а подобни остри  изказвания понякога са доста неуместни.  ruporuu


Не се засягай, Емем е права:
Цитат
митът, че повечето майки днес нямат кърма
наистина съществува, не мислиш ли?
Ти колко майки на бебета под 6 месеца познаваш? И колко от тях кърмят? Сигурна съм, че няма да има и 10 %
А според изследванията на 100 жени има 3, които нямат достатъчно кърма и само 1, която няма изобщо Thinking
По всичко личи, че на съвременните майки има липсване не кърма, а знания как да кърмят...
Разбери ме добре, не искам да те обиждам, но съм сигурна, че ако беше попаднала малко по-рано в този форум все още щеше да си кърмеща Wink
Както и ако аз не бях член, вече щах да съм отбила Sad

# 94
  • Мнения: 1 586
Цитат на: bvladeva

  newsm61 Почувствах се лично засегната от твоето мнение, защото аз съм точно от тези майки, които имат много малко кърма и то за кратко. Когато открих, че така стоят нещата при мен бях съкрушена, защото според мен кърменето е времето, когато можеш да си в най-близък и много специален контакт с детето си,/ имам вече две/ а аз съм лишена от този дар. Така че случаи разни, а подобни остри  изказвания понякога са доста неуместни.  ruporuu


Не се чувствай лично засеганата, а по-добре обмисли евентуалната връзка между представата ти за здравословно хранене на кърмачето и късото време на кърмене. Убедена съм, че там е разковничето. Не намирам казването на истината за неуместно. А въпросният мит си е чистата истина...

Горото го написах само с най-добри намерения, надявам се да не се обидиш Simple Smile Поздрави!

# 95
  • Мнения: 3 161
Цитат на: bvladeva
Почувствах се лично засегната от твоето мнение, защото аз съм точно от тези майки, които имат много малко кърма и то за кратко. Когато открих, че така стоят нещата при мен бях съкрушена, защото според мен кърменето е времето, когато можеш да си в най-близък и много специален контакт с детето си,/ имам вече две/ а аз съм лишена от този дар. Така че случаи разни, а подобни остри  изказвания понякога са доста неуместни.  ruporuu


Ти май отскоро си тук?  Wink
Теорията ти за здравословния начин на хранене на бебета е малко остаряла, въпреки че доста педиатри у нас все още я пропагандират. За съжаление, един от резултатите й е именно намаляване кърмата на майката и ранното отбиване (макар че има изключения: познавам майки, които са кърмили до годинка на режим).

Съвременните изследвания сочат в друга посока: няма да изреждам, че доста е писано вече. И то не само в интернет, но и в съвременната преводна литература за гледане на бебета, а също така се препоръчва от педиатрите в чужбина. У нас теорията ще дойде със закъснение (може би едва когато, като всяко нещо, и тя е отречена вече  Wink ),  а дотогава тук в този форум се опитваме да кажем на майките това, което сме научили и проверили от личен опит. Това не е масова пропаганда, а опит да помогнем и да сме полезни.

Ако знаеш на мен колко пъти ми е намалявала кърмата - ето и снощи почти нямах (поради комплекс причини), но не си правя извод, че ми спира, а че трябва да взема мерки и да си я увелича. Никой педиатър не ми е казвал как да го правя: и ако не четях, никога нямаше да знам и щях да отбия още първите пъти, когато ми намаля: през пърите месеци.

# 96
  • Мнения: 819
Цитат на: emem
За съжаление, един от резултатите й е именно намаляване кърмата на майката и ранното отбиване (макар че има изключения: познавам майки, които са кърмили до годинка на режим).


Хайде, пак съм аз  Wink  Не ми се искаше да се включвам отново, но, Емем, това не ми звучи много вярно. Аз съм кърмила на "режим" първото си дете до 8 месец и спрях по свое желание (защото се разболях от стомашно- чревен вирус през лятото). Освен това ти самата каза че и на теб ти е намалявала кърмата, а ти храниш на поискване, нали. Причините за намаляването са различни и комплексни. Режимът на 3 часа НЕ е причина за това. Да не говорим че този 3 часов режим е нещо относително. Майките, които го "спазват" хранят децата си на 2, 2 и половина, 3 или 4 часа. Което си е доста гъвкав режим, но все пак режим. Тези майки също се съобразяват с желанията на детето си и не цепят секундата, за да се вместят в режима. Нали така? И полследното, което ще вметна е че дори и тези майки, кърмили до една годинка, са направили напълно достатъчно за децата си. В целия свят се приема че това е една добра и препоръчителна възраст за приключване на кърменето. По- нагоре е въпрос на желание, а не на необходимост.
Не пиша всичко това, за да подновявам спора, но ми се иска в този форум да има все пак някаква смислена алтернатива. Иначе  нещата стават прекалено едностранчиви.
Поздрави Grinning

# 97
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 860
Цитат на: Vilione
В целия свят се приема че това е една добра и препоръчителна възраст за приключване на кърменето. По- нагоре е въпрос на желание, а не на необходимост.

Ммм, не е тъй. Напротив, препоръките на СЗО и УНИЦЕФ, напоследък ААП и в Япония тоже са за кърмене до 2 години. Препоръка е това. До 1 годинка се казва по-скоро като минимален срок, макар че нищо не трябва да се приема като императив.

# 98
  • Мнения: 3 161
Цитат на: Vilione
...

Вили, пак съм аз.  Simple Smile Първо, не мисля, че майките на режим "не цепят секундата" - напротив, чувала съм как децата плачат между храненията, но понеже се знае, че "не могат да плачат от глад", защото са яли скоро, не им дават да сучат, а ги залъгват по други начини, или им дават вода. А това обърква естествения механизъм на търсене и предлагане, измества част от кърмата за сметка на други неща, намалява притока на майката и т.н. Като добавим често насилственото премахване на нощното кърмене, когато вече се разбрахме, че млекоотделянето се стимулира най-добре ("дадох му водичка вместо мляко и той разбра, че не си струва да се буди" или пък свирепото за мен оставяне на детето да се дере, докато се научи да заспива само), и ето ти как се получава един порочен кръг. Това налага добавяне на други храни - адаптирано, пюренца и т.н. и съответно - постепенно отбиване.

Второ, естествено, че и на поискване кърмата може да намалее. Недоспиване, умора, болест, медикаменти, лошо хранене, стрес - всичко влияе. Важното е какво правиш, като установиш проблема: повечето майки са подготвени, че "кърмата им скоро ще намалее", и веднага посягат към добавките. Резултатът е ясен. А с нужните знания (тук е повтаряно до припадък как) можеш да вземеш мерки и до два-три дни да си възстановиш нужното количество - което аз правя винаги, когато имам притеснения, че намалява. И работи - вече 18 месеца, а смятам и още да караме така, защото съм убедена, че това е най-доброто за моето дете, и не само за моето.  Simple Smile

За продължителността на кърменето: не го правя от ексцентричност и вманиаченост, а се доверявам на научните изследвания и постановки на СЗО, според които се препоръчва до 4-6 м. изключително кърмене; до годинка - кърмата да е основната храна (плюс други обаче); до 2 години и повече при желание кърменето да продължи в допълнение към другата храна. Когато си гледала първото си дете, тази информация не я е имало у нас, и ти си постъпила чудесно, като си кърмила толкова дълго (за тогавашните разбирания). Повечето майки у нас и днес отбиват между 2 и 4 м; по-добре от нищо, но не е достатъчно.

Алтернативи винаги има: тук говорим за това кое е най-доброто, най-правилното, най-съобразно с нуждите на детето според това, което сме прочели в цитираните от Boo източници, изчетени статии и според личните си убеждения; а ако имаш желание да отбиеш по-рано, да дохранваш, да отменяш нощно хранене и т.н., просто питай педиатъра си, или пък надникни в съседния форум. На мен също би ми се искало педиатърът да ми каже за алтернативата "кърмене на поискване" и всичко друго в пакета, но не е възможно - човек прави своя избор и се придържа към него. Не очаквай да ти кажат: абе то може така, ама може и иначе, и всякак може. Че може, може, ама зависи какво целиш, и последствията от всеки избор са различни (не винаги видими, но обикновено трайни и необратими).

С най-добри чувства,  People Angel

# 99
  • Мнения: 819
Цитат на: bvladeva


Здравословния начин за хранене на едно бебе е да се прави 6-часова пауза до първия месец а от втория да се премахне и храненето в 24:00ч. Това е възможно само, ако спазваш строг 3-часов режим на бебето - т.е. - 6-9-12-15 и т.н.

Моля те би ли се аргументирала. Искам да чуя обяснение на това твърдение. Търся отговор за себе си. Simple Smile

# 100
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Цитат на: bvladeva
Здравословния начин за хранене на едно бебе е да се прави 6-часова пауза до първия месец а от втория да се премахне и храненето в 24:00ч. Това е възможно само, ако спазваш строг 3-часов режим на бебето - т.е. - 6-9-12-15 и т.н.

Не знам кое му е здравословното на този начин на хранене за едно едномесечно кърмаче,мога да кажа само едно - с този начин на хранене синът ми беше отбит на 40-тия ден поради спряла кърма.А ако го бях следвала и при дъщеря ми,същото щеше да се повтори,но много по-бързо - защото тя суче кратко и малки количества,безкрайно много се разсейва през деня и си поема нужното количество за денонощието,като компенсира с няколко нощни кърмения.Възражения от сорта,че така съм я научила и че ако я оставя здраво да огладнее,ще яде като за световно,не се приемат - раздразнена и прегладняла ли е,стачкува,съдира се от рев и не иска гърдата - заспива гладна и изтощена и чак след това успявам да я нахраня.В допълнение не съм от много млечните мами и не страдам от излишък на кърма - имам,колкото ми трябва само защото беба суче често и нощем - в двата случая,когато е била болна и суче малко и през по-големи интервали,кърмата ми намалява чувствително и се налага да взимам мерки за увеличаването й,като основната работа пак я свършва беба с увеличена честота на сучене,като се пооправи.Така че такъв режим,за който става въпрос в цитата,е невъзможно да бъде прилаган към всички бебета,особено ако целта е да са кърмени.
Аз лично предпочитам да е $нездравословно$ кърмена,отколкото да е хранена през $здравословни$ интервали с адаптирано мляко.

# 101
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 936
Цитат на: hedra
Не знам кое му е здравословното на този начин на хранене за едно едномесечно кърмаче,мога да кажа само едно - с този начин на хранене синът ми беше отбит на 40-тия ден поради спряла кърма.А ако го бях следвала и при дъщеря ми,същото щеше да се повтори,но много по-бързо - защото тя суче кратко и малки количества,безкрайно много се разсейва през деня и си поема нужното количество за денонощието,като компенсира с няколко нощни кърмения.Възражения от сорта,че така съм я научила и че ако я оставя здраво да огладнее,ще яде като за световно,не се приемат - раздразнена и прегладняла ли е,стачкува,съдира се от рев и не иска гърдата - заспива гладна и изтощена и чак след това успявам да я нахраня.В допълнение не съм от много млечните мами и не страдам от излишък на кърма - имам,колкото ми трябва само защото беба суче често и нощем - в двата случая,когато е била болна и суче малко и през по-големи интервали,кърмата ми намалява чувствително и се налага да взимам мерки за увеличаването й,като основната работа пак я свършва беба с увеличена честота на сучене,като се пооправи.Така че такъв режим,за който става въпрос в цитата,е невъзможно да бъде прилаган към всички бебета,особено ако целта е да са кърмени.
Аз лично предпочитам да е $нездравословно$ кърмена,отколкото да е хранена през $здравословни$ интервали с адаптирано мляко.

  202uu  202uu  202uu

# 102
  • Мнения: 3 161
Цитат на: Vilione
Моля те би ли се аргументирала. Искам да чуя обяснение на това твърдение. Търся отговор за себе си. Simple Smile
И аз бих искала, но не вярвам да го получим. Просто така ги учат в курсовете за акушерки, и после така ни обясняват и на нас в родилните домове. И макар че сама признава, че кърмата й не е достигала, е упорствала в прилагането на зададените й аксиоми (виж в съседната тема - според д-р Христо Михов агалктия или хипогалактия на практика не съществува), и набързо е отбила. А сега на нас ни казва, че нощното кърмене "е много неблагоприятно" за децата ни. Нима аз нямам право да се обидя, като чуя такова изказване?

# 103
  • Мнения: 819
Е, аз пък при спазването на приблизителен 3 часов режим имах толкова много кърма, че се чудех как да се справя с нея. Разбирате ли сега, че и във вашите твърдения има мнооого място за изключения.  Grinning

# 104
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 860
Цитат на: Vilione
Е, аз пък при спазването на приблизителен 3 часов режим имах толкова много кърма, че се чудех как да се справя с нея. Разбирате ли сега, че и във вашите твърдения има мнооого място за изключения.  Grinning

Разбира се, никой не казва противното! Всичко е строго индивидуално и правилата винаги имат изключения! Аз, например, не бях изключение - на 3 часа график, подсладена вода помежду и без нощно хранене Мая наддаваше много зле - наобратно даже взе да спада... А има и обратните примери също!

Общи условия

Активация на акаунт