Трябва ли да има 6 часа почивка?

  • 5 271
  • 132
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 3 161
Цитат на: Vilione
Е, аз пък при спазването на приблизителен 3 часов режим имах толкова много кърма, че се чудех как да се справя с нея. Grinning

Със или без цедене след всяко кърмене? Моля те да уточниш.

# 106
Цитат на: Jade
Цитат на: bvladeva
newsm61 Почувствах се лично засегната от твоето мнение, защото аз съм точно от тези майки, които имат много малко кърма и то за кратко. Когато открих, че така стоят нещата при мен бях съкрушена, защото според мен кърменето е времето, когато можеш да си в най-близък и много специален контакт с детето си,/ имам вече две/ а аз съм лишена от този дар. Така че случаи разни, а подобни остри  изказвания понякога са доста неуместни.  ruporuu


Не се засягай, Емем е права:
Цитат
митът, че повечето майки днес нямат кърма
наистина съществува, не мислиш ли?
Ти колко майки на бебета под 6 месеца познаваш? И колко от тях кърмят? Сигурна съм, че няма да има и 10 %
А според изследванията на 100 жени има 3, които нямат достатъчно кърма и само 1, която няма изобщо Thinking
По всичко личи, че на съвременните майки има липсване не кърма, а знания как да кърмят...
Разбери ме добре, не искам да те обиждам, но съм сигурна, че ако беше попаднала малко по-рано в този форум все още щеше да си кърмеща Wink
Както и ако аз не бях член, вече щах да съм отбила Sad


Твърде голямо значение отдаваш на подобен род анонимни форуми и места, където можеш спокойно да избиват комплекси някои жени, които сами себе си убеждават какви велики майки са. Нали знаеш библейската мъдрост: "По делата им ще ги познаеш"!!!

# 107
Цитат на: emem
Цитат на: bvladeva
Почувствах се лично засегната от твоето мнение, защото ...си,/ имам вече две/ а аз съм лишена от този дар. Така че случаи разни, а подобни остри  изказвания понякога са доста неуместни.  ruporuu


Ти май отскоро си тук?  Wink
Теорията ти за здравословния начин на хранене на бебета е малко остаряла, въпреки че доста педиатри у нас все още я пропагандират. За...и щях да отбия още първите пъти, когато ми намаля: през пърите месеци.


С тази остаряла пропаганда съм отгледала до момента голямата си дъщеря , като едно здраво и щастливо дете - така смятам да постъпя и с второто. А модернизма в отглеждането на децата оставям на вас.

# 108
Цитат на: anan
Цитат на: bvladeva
newsm61 Почувствах се лично засегната от твоето мнение, защото аз съм точно от тези майки, които имат много малко кърма и то за кратко.

Извинявай как разбра, че кърмата ти е била малко и за кратко? Не питам за да те засегна и ако въпросът ми е неуместен, просто го отмини.


Първото ми дете на 20тия ден - т.е. първа консултация - беше наддало 350гр. и не виждах и минута покой, защото плачеше неутешимо денем и нощем. След пробно кърмене разбрах каква е причината. Кърмех и дохранвах до 3тия месец на всеки 3 часа, а и детето нямаше желание да се отбива, когато стана ясно че кърмата ми е намаляла до нищожните 40-50гр.за 24ч.
С второто дете стана по-лошо - малката е доста по-активно и нетърпеливо бебе и още около 42рия ден започна да плаче неистово, когато започнех да я кърмя - за три дни беба се отби, защото нямаше търпение да изсуква 20те грама, които можех да изцедя от двете си гърди през на всяко хранене. А и нито едно от лактогонните средства не помогна за общото увеличаване на кърмата ми. Така че кърменето е дар от природата, който не всеки притежава и не зависи от никаква външна намеса. И не кърменето прави дадени жени по-добри или по-лоши майки. А моето мнение е, че е много по-трудно и отговорно да спазваш режим на бебето, отколкото хаотично да го храниш, когато заплаче. При установен режим стомахчето на бебето отделя сокове необходими за храносмилането в точно определеното време за хранене, което пък от своя страна води до намаляване на силата на коликите /цитирам само личен опит/ - и двете ми деца се отърваха от колики още ненавършили 2,5 месеца. А голямата ми дъщеря/6 години/ все още спи следобед, а вечер си ляга не по-късно от 9 часа, защото следва инстинктивно отдавна установени принципи свързани с режима на хранене и сън. Ако някой вижда нещо остаряло и лошо в това нека веднага ми посочи своите неоспорими доводи!

# 109
Цитат на: emem
Цитат на: bvladeva
Почувствах се лично засегната от твоето мнение, защото а...разни, а подобни остри  изказвания понякога са доста неуместни.  ruporuu


Ти май отскоро си тук?  Wink
...да отбия още първите пъти, когато ми намаля: през пърите месеци.


Освен личен опит, към своите изказвания прибавям и професионален такъв в качеството си на акушерка, така че нито старите школи, нито новите схващания са ми чужди, защото задълбочено съм се занимавала с това по време на студенстването ми. Мисля, че за себе си съм извлякла есенцията и прилагам най-доброто в отглеждането на своите деца. А за твоите, отговорност носиш само ти и ти единствена решаваш кой подход да избереш стига да растат здрави и щастливи - нали всички ние като родители точно към това се стремим!

# 110
Цитат на: Vilione
Цитат на: bvladeva


Здравословния начин за хранене на едно бебе е да се прави 6-часова пауза до първия месец а от втория да се премахне и храненето в 24:00ч. Това е възможно само, ако спазваш строг 3-часов режим на бебето - т.е. - 6-9-12-15 и т.н.

Моля те би ли се аргументирала. Искам да чуя обяснение на това твърдение. Търся отговор за себе си. Simple Smile


Аргумента си ще представя ето така - роди ми се Александра на 27.01.2005г. Като второ дете, а аз като майка за втори път/и вече акушерка/ с повече опит реших да оставя малката на по-свободен режим и ето резултата: Първо  - отби се на 42 дни за мой ужас; Второ - на 20ия ден беше наддала минимално; Трето - имаше ужасни колики, особено нощем, а знаеш колко е страшно когато си безсилен пред страданието на детето си. Нужни ли са още доводи. Тогава реших, че ще приложа добре познатата и изпитана рецепта от каката - хранен по режим и нощна пауза. Това реши проблемите ми само за 15тина дни, а на 2,5 месеца беба вече няма никакви колики - за уточнение - давам Саб симплекс само сутрин и вечер от повече от половин месец - е, за мен това е перфектната формула за едно хубаво и здраво бебе! Може би трябва да спреш да събираш мнения и просто да опиташ  - гарантирам ти че ще останеш учудена от резултатите!

# 111
  • Мнения: 46 572
Цитат на: emem
.........Ами теорията за нощната почивка май се отнася за изкуственото мляко, защото то се преработва по-бавно и засища за по-дълго. От кърма едва ли толкова се претоварва стомахчето.............


Понеже се засегна въпроса за бебетата на изкуствено мляко, ако позволите да се включа в темата  Wink
За мен нямаше значение на какво мляко е бебето, когато се събуди като по часовник в 3 ч. нощем. Хранех си я на поискване и никога не съм се съобразявала с това, че адаптираното засища повече, защото всяко бебе е различно и различно усвоява храната. Сама си махна храненето след 3 месец, но ако не го беше направила, щях да продължавам да я храня. Не мога да си представя, че ще седна да обяснявам на бебе, което се е събудило от глад, че има още 3 часа до следващото ядене  Neutral Face И вместо да има здрав и спокоен сън през нощта - ще реве  Shocked
Не знам дали се дължи на храненето на поискване, но
-никога не е имала колики
-има спокоен сън
-не съм усетила избиването на зъбите
-до сега не е боледувала
-и не на последно място - тя е едно много спокойно и винаги усмихнато бебе, което плаче само, ако е гладно, наакано или му се спинка  Grinning

И Vilione, аз съм дебела, а ям един, най-много два пъти на ден,количество, което е много по-малко от това, поглъщано от слабите ми познати.

# 112
Цитат на: boo
Цитат на: Vilione
В целия свят се приема че това е една добра и препоръчителна възраст за приключване на кърменето. По- нагоре е въпрос на желание, а не на необходимост.

Ммм, не е тъй. Напротив, препоръките на СЗО и УНИЦЕФ, напоследък ААП и в Япония тоже са за кърмене до 2 години. Препоръка е това. До 1 годинка се казва по-скоро като минимален срок, макар че нищо не трябва да се приема като императив.


Според медицинската терминология кърмаческа е възрастта до 1г. Bulb

# 113
Цитат на: nikol78
Цитат на: emem
.........Ами теорията за нощната почивка май се отнася за изкуственото мляко, защото то се преработва по-бавно и засища за по-дълго. От кърма едва ли толкова се претоварва стомахчето.............


Понеже се засегна въпроса за бебетата на изкуствено мляко, ако позволите да се включа в темата  Wink

И Vilione, аз съм дебела, а ям един, най-много два пъти на ден,количество, което е много по-малко от това, поглъщано от слабите ми познати.


Повтаряш добре заучени фрази /без да те обиждам/ и изпускаш основната нишка - моето бебе /няма и 3 месеца/ е  на режим - заспива вечер в 9-9:30 и се събужда чак в 6:00 сутринта - а защо не опиташ и ти!

# 114
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Цитат на: bvladevа
Първото ми дете на 20тия ден - т.е. първа консултация - беше наддало 350гр. и не виждах и минута покой, защото плачеше неутешимо денем и нощем. След пробно кърмене разбрах каква е причината. ... А голямата ми дъщеря/6 години/ все още спи следобед, а вечер си ляга не по-късно от 9 часа, защото следва инстинктивно отдавна установени принципи свързани с режима на хранене и сън. Ако някой вижда нещо остаряло и лошо в това нека веднага ми посочи своите неоспорими доводи!


Виж,всички тези неща са многократно дискутирани - кърмата се увеличава от често сучене основно,а не от прием на лактогонни средства (много специалисти изобщо отричат лактогонните чайове да имат какъвто и да е ефект освен такъв на плацебо - не съм съгласна с това,но факт е,че действието им се поставя под съмнение).Доколкото разбирам,изобщо не си правила опит да опиташ дали ще ти се увеличи кърмата от по-често сучене,приела си на доверие вместо поне малко по-адекватното мерене на всяко хранене за 24ч едно-единствено пробно кърмене,където бебето суче в непозната обстановка,често след мерене и прочее процедури,които го дразнят и разсейват и си започнала веднага дохранване - ами в такива случаи е логично кърмата ти вместо да се увеличава да започне да намалява.Аз също имам 2 деца и първото е отбито точно по тази схема,в допълнение майка ми не ни е кърмила нас с брат ми,защото е медицинска сестра и е следвала същия режим с резултата - няма кърма,заради което всички ми обясняваха и на мен как и аз няма да имам кърма.И с баткото наистина нямах - защото следвах въпросната схема.Но беба е кърмена изцяло на поискване,без вода,сок и т.н. и вече почти пълни 5 месеца не е получила нищо освен кърма - и наддава просто перфектно.Така че за мен изводите са ясни - нямането ми на кърма първия път е било поради незнание и неадекватно и вредящо на кърменето поведение.Защото със сигурност гърдите ми са си същите,а мляко има съвсем достатъчно,независимо че беба - за разлика от батко си - далеч не е енергично и лакомо сучещо бебе.
За коликите но комент - и двамата колики (ако изобщо са били колики,а не обичайните вечерни ревове) са имали само докъм 6-тата седмица.Освен това именно от теб като акушерка е несериозно да изтъкваш като довод,че коликите са от безразборното хранене - именно защото повечето бебета са хранени на режим и огромната част от тях независимо от това имат колики до края на третия месец.Сигурна съм,че си учила по въпроса - коликите не зависят нито от начина на хранене (къремене или изкуствено),нито от спазването или не на режим,а причините за тях и досега са неустановени,в добавка много автори поставят под съмнение,че се касае изобщо за стомашни болки от лошо храносмилане,защото няма логика бебето 5 пъти прерасно и безпроблемно да си смила млякото,а на 6-тия изведнъж да не му понася.
И позволи ми да изразя много сериозно съмнение как точно се учат различните системи за хранене,защото съм попадала неведнъж на публикации от въпросните ви учебници - веднага цитирам:
Свободното кърмене /т.н. гъвкав режим на кърмене/ се състои в това, че на бебето се предоставя само да определи интервалите между кърмениятя, както и времетраенето на сукане. Този начин се основава на взаимното регулиране на съотношението между сукането на бебето и отделянето на кърма от майчините гърди. Този начин не се възприема от повечето детски лекари в света, а също и у нас.
Не мисля,че това запознава из основи с въпросния начин на кърмене,още повече,че след това следва обосновка защо,видиш ли,е толкова неприемлив специално у нас,където очевидно бебетата са с по-различна физиология Rolling Eyes
И прости ми,защото това със сигурност те засяга,но е истината - при все,че е красива фраза,кърменето не е някакъв специален дар от природата само за избрани - а естествен природен механизъм,целящ успешното продължение и запазване на вида!Което означава,че всички жени са в състояние да го правят,защото иначе се застрашава оцеляването на вида.И всички жени са били способни да го правят,преди да се измисли,че бебето трябва да се храни на 3 часа,защото еди-какво-си - т.е. - само преди по-малко от 100 години.Много са редки случаите,когато жената не може да кърми поради хирургична операция на гърдите или вродена аномалия(т.нар. хипопластични гърди,при които липсват достатъчно млечни жлези) - ако искаш,ще ти изпратя линк със снимка на въпросния тип гърди - сигурна съм,че твоите не са такива.
Така че извинявай,но май някой друг повтаря просто заучени в курса на обучение и никога неподлагани на съмнение постулати,дори след катастрофалните им резултати - което за съжаление е типично за медицинските работници,които смятат,че следването им е изчерпило всичко,което има да се знае по дадена тема и няма нужда да се слушат немедицински лица,та дори такива с доста по-богат практически опит в дадената сфера.А резултатите за съжаление понякога са за сметка на здравето на децата поради краткото кърмене.
Съжалявам,ако постингът ми те е засегнал - защото е ясно,че преживяваш тежко факта,че не си се справила по-успешно с кърменето,а съм убедена,че си чудесна майка за децата си независимо как ги храниш - начина и режима на хранене нямат нищо общо с това.
И само да кажа за съня и дневния режим - те по никакъв начин не са обвързани с храненето Simple Smile И сина ми,който е хранен на режим, и дъщеря ми,която е изцяло на поискване,си лягат в определен час (към 9ч) и заспиват безпроблемно.Нощните будения също са абсолютно сравними - беба промрънква в полусън за гърдата,суче няколко минути и заспива веднага,а сина ми правеше същото - само че искаше биба или вода - разлика в буденето и в моя и техния нощен сън заради храненето на поискване няма.

# 115
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 848
Цитат на: bvladeva
Според медицинската терминология кърмаческа е възрастта до 1г. Bulb

Да, както под малко дете се разбира дете от 1 до 3... това не те спира да наричаш детето над 3 "малко", нали  Shocked
Аз ти казвам как правя аз и какво препоръчват мастити здравни организации по света. Разбира се, никой не е казал, че ти трябва да се съобразяваш с това. Тези препоръки са точно това - препоръки!

# 116
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Уважаема госпожо Владева,
при цялото ми уважение към професията на акушерката и тази на медиците като цяло, това не означава непременно непогрешимост на всяка цена.
Мисълта ми е следната, без да искам да Ви обидя или засегна лично, ако искам да кърмя продължително, ще се обърна за съвет към жена, която е кърмила дълго. Не бих се обърнала към жена, която по една или друга причина е спряла кърменето, пак повтарям, не звуча обвинително!! От жена, която не кърми мога да чуя обяснения защо й е спряла кърмата, а не как да продължа да кърмя, ако искам. Отново-не обвинявам, нито категоризирам.
Напълно съм уверена, че всяка една акушерка или който и да е добър професионалист в своята сфера, е чела по време на следването си и пр., но дайте ни право да се съмняваме, защото това е привилегия на умния човек. От главна акушерка в голям град чух съвет  за нисък хемоглобин: "Яж черен дроб Shocked " За мен черният дроб е филтърът на което и да е животно и в него преди може и да е имало полезни вещества, но сега те са заедно с всички токсини, които животното е поело. С този пример не генерализирам, а просто искам да споделя, че не може да очаквате от един непознати във форум да вярват безпрекословно на думите Ви защото Вие сте чели литература или защото това е професията Ви.
С извинение за дългия постинг и без желание за конфликт, оставам с любопитство да чета тази тема и докъде ще стигне тя.

# 117
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 923
Цитат на: bvladeva
Твърде голямо значение отдаваш на подобен род анонимни форуми и места, където можеш спокойно да избиват комплекси някои жени, които сами себе си убеждават какви велики майки са. Нали знаеш библейската мъдрост: "По делата им ще ги познаеш"!!!

Това за комплексите не ми стана много ясно, но както и да е Rolling Eyes
Бих искала да ти разкажа моята история, за да разбереш, че не се доверявам сляпо на "анонимни форуми", а имам и свой личен опит, колкото и скромен да е той:

Синът ми се роди 3,950 кг, започнах да го кърмя по стандартния режим на 3 часа. Педиатърката ме беше посъветвала така и аз и се доверявах напълно, не съм си и помисляла за миг, че може и да не е права. На първата консултация (на 15 дни) беше качил 400 гр. - чудесно. Гърдите ми се напрягаха, дори ми изтичаше мляко и се будех в мокри чаршафи. За мое голямо учудване на втората консултация той беше качил само 40 гр., по съвет на педиатърката изчакахме още 10-ина дни и пак го претеглихме - пак малко. Започнах да го дохранвам на 40-я ден и така постепенно моят първи опит в кърменето се оказа несполучлив Sad

Миналия Декември родих дъщеря си, вече бях запозната с този форум и с "Книга за кърменето", бях решена да поправя грешките си. В началото като почти всяко бебе и моето спеше доста, изкарваше средно между 3,5-4 часа между кърменията, аз бях доволна, защото имах време за себе си и за грижите около брат и. На консултацията се оказа, че е качила само 130 гр. за 15 дни #Shocked Вярно, че гърдите ми не се напрягаха толкова колкото първият път и не съм подгизвала от мляко, но такъв отчайващ резултат не бях очаквала:(
Започнах да я храня по-често, при всяко поискване, както и вечер и за една седмица резултатът беше 350 гр Shocked
Наистина не можех да повярвам Grinning
Минахме през два периода на усилен разтеж, когато кърмата не и стигаше и съм я кърмила и през половин час, но на третия ден всичко си идваше на мястото...Ако нямах достъп до този "анонимен форум" щях да съм се отказала от кърменето още при първият проблем с недостиг на кърма, така както се отказват всички други майки, следвайки "мъдрите" съветите на педиатрите и вярвайки, че "кърмата свършва".

Уважавам акушерското ти образование, но повече уважавам препоръките и данните на УНИЦЕФ, СЗО и ААП, на които се базира и целият този форум. Така че, както виждаш и дума не може да става, че се доверявам безусловно на "жени с комплекси"

# 118
  • Мнения: 6 243
И друг път съм го писала - свеки е акушерка с огромен опит. На стената на АГ-то в Стара Загора има отливка от "златните" й ръце. Хванала е бебета за цяло село. Не е кърмила дълго време "защото е нямала кърма". Когато се роди дъщеря ми и тя беше изумена от "методите" ми на кърмене (и на захранване - по насетне), й дадох да прочете няколко стататии от сайта karmenegreatnow.com. Коментарът й беше "Е, сега вече всичко си идва на мястото". След това не съм чула нито един негативен коментар как и защо кърмя.
Толкова за комплексите и медицинското образование. Който е отворен и без предразсъдъци, си е такъв. Който не е - не е. Изборът е личен.

А за всичко друго е виновен мъжът на  Evjeni!!!

# 119
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 848
Цитат на: sladka hapka
А за всичко друго е виновен мъжът на  Evjeni!!!

Му-ха-ха-ха-ха! Mr. Green И аз от това се възползвам, да прехвърля моята си вина на него!!!

Общи условия

Активация на акаунт