САМО за РЕЦЕПТИ за машина за хляб

  • 1 042 673
  • 736
  •   1
Отговори
# 675
  • София
  • Мнения: 3 896
Преди преизчислявах грамажите, за да получа точните за моята машина. В последствие се оказа, че не е нито толкова важно, нито толкова фатално, ако сложиш повече или по малко. По-важното е да спазиш пропорциите между съставките. Разликата заради теглото надали е повече от 5-10 минути за цялата програма. Освен това дори да избереш вида на коричката /степентта на препичане/, пак ти дава разлика във времето.

# 676
  • Мнения: 3 724
Много благодаря, значи ще мога да ползвам от вашите рецепти Flowers Hibiscus

Последна редакция: сб, 11 юни 2022, 20:49 от sunrise_67

# 677
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 170
въпросите  - в темата за хлебопекарни. Smiley

# 678
  • Мнения: 39
Някой да има снимана или сканирана книжката на Tefal или Moulinex Pain &Delices?

# 679
  • Мнения: 2 113
Моля за безотказна рецепта за хляб в Тефал ( от големите машини)

Преди време редовно правех, сега нещо не ми се получава.

# 680
  • Sofia
  • Мнения: 1 050
Моля за безотказна рецепта за хляб в Тефал ( от големите машини)

Преди време редовно правех, сега нещо не ми се получава.
Сол, захар, олио и мая си знаете другото е на 100 гр брашно 60 мл течност и следете тестото трябва да е като меката част на ухото. Трябва да прави хубава гладка топка. Ако маже под бъркалките добавяте малко брашно. Ако не прави топка и се разпада малко течност. Казвам течност, защото може да е вода, мляко прясно, айрян, доматен сок, в комбинация с яйце и т.н

Последна редакция: вт, 03 яну 2023, 15:30 от Ani Ka

# 681
  • Мнения: 228
Преди преизчислявах грамажите, за да получа точните за моята машина. В последствие се оказа, че не е нито толкова важно, нито толкова фатално, ако сложиш повече или по малко. По-важното е да спазиш пропорциите между съставките. Разликата заради теглото надали е повече от 5-10 минути за цялата програма. Освен това дори да избереш вида на коричката /степентта на препичане/, пак ти дава разлика във времето.
така е, важното е да се наблюдава в началото докато замеси тестото -  т о си показва дали е достатъчно брашното или нещо му трябва.
за кой ли път вече когато правя нещо - хляб, пита или козунак, обикновено меся в машината и  после или пека в нея или в печката но задължително пускам на два пъти програмката от 10 минути за смесване на продуктите - в този момент преценявам дали всичко е ок с мляко, вода или брашно, и после пускам програмата за месене (ако ще пека в печката) или програмата за хляб (основна или за пълнозърнест).
За Коледа на два пъти правих пити - смесвам прясно мляко(350 мл) и 2-3 с.л. кисело мляко ( с "угасена" сода за хляб в него 1/2 к.л.) - станаха екстра - разбира се трябва да се даде време за втасване.


# 682
  • Мнения: 2 113
Благодаря АниКа и Аморекс,

Амрекс, коя е тази програма от 10 мин. за смесване на продуктите, че  моята машина май я няма ?

# 683
  • Мнения: 12 681
Някои нямат такава кратка, но на други има програма дето е само омесване. Тесто за паста съм виждала написано на някои, може и под други имена да е на някои марки. То е само замесване, без втасване както при другата дълга програма за тесто.
И моята нямаше това краткото, но пък то нищо не ми пречи просто да я спра като е месила там 10-15 минути, ако само това ми е нужно.

# 684
  • Мнения: 3 998
amorex,може ли точна рецепта за тази чудна пита🤗

# 685
  • Мнения: 228
amorex,може ли точна рецепта за тази чудна пита🤗
Точна нямам,
2яйца и 1белтък (жълтъка остава за намазване. Отгоре)
350 мл прясно мляко затоплено в което шупва маята 10 г  суха Pakmaya(с 1 с.л. захар)
3 с.л. кис.мляко с угасена 1 к.л.сода за хляб,
50 мл олио
1 к.л. сол и 4 к.л. захар
Бяло брашно колкото поеме, може би 750 гр и малко отгоре! НО казвам, че наблюдавам смесването и в зависимост от брашното слагам повече или по малко.
Замесвам го в машина за хляб, първо на два пъти пускам програмата за смесване ( на Горение1600 я има, а моята машина е една испанска и също я имам, непосредствено преди или след програмата за месене е, вижте си упътванията)
След като е готово и втасало веднъж разделям тестото на 4 топки, трите разточвам на кръгове, мажа с малко олио всеки и поръсвам със сирене, слагам ги един върху друг трите кръгли листа (на последния отгоре ми бе и да не се слага сирене) и ги завивам на руло, малко с ръцете разточвам и издължавам рулото, режа на триъгълни парчета рулото , нареждам ги в края на тава от 30 см, в средата слагам формичка  някаква (в случая трябва да е розички) , а в средната част сплитам 3 фитила или пък друг вид плетка да се открои, оставям да втаса хубаво, ама хубаво, мажа със жълтъка, ръся (ако има) със семена и пека на 180 град за 40-50 минути (проверявам със шиш дали е изпечена).
Това всяка от вас може, стига да се реши.

Последна редакция: ср, 04 яну 2023, 16:47 от amorex

# 686
  • София
  • Мнения: 3 896
amorex, може следващия път с ножица да резнете връхчетата на триъгълниците, така че да се получат няколко стърчащи връхчета /разделят се на отделни кори при втасването и печенето/. Ефектно е.

# 687
  • Мнения: 228
amorex, може следващия път с ножица да резнете връхчетата на триъгълниците, така че да се получат няколко стърчащи връхчета /разделят се на отделни кори при втасването и печенето/. Ефектно е.

може дапробвам, а имате ли снимка как изглежда след изпичане?

# 688
  • София
  • Мнения: 3 896
Правила съм, но толкова отдавна, че е абсурдно да намеря снимката, освен ако форумът не я пази. Ще се опитам да я намеря.

# 689
  • Варна
  • Мнения: 1 782
Някой няма ли изпитана рецепта за ръжен хляб с мая? Ама ако не 100% ръжен, поне с много малко друго брашно.

Общи условия

Активация на акаунт