Още не може да държи главата стабилно

  • 7 439
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 357
kukupipi, радвам се, че само с упражнения всичко ще се нормализира при твоето бебче. А разказаното от теб още веднъж доказва убеждението ми, че е по-добре майките да се притесняват и да задават въпроси на педиатрите и да искат консултации със специалисти.
Когато водих моята госпожица на рехабилитация и на мен ми се струваше, че са завишили критериите си относно двигателните умения на дребосъците, но имай предвид, че упражненията няма да навредят. Много добре укрепват цялата мускулатура. Стискам палци всичко да бъде наред с вас Peace

Между другото, при кой лекар бяхте?



д-р Калева, център Здраве

А иначе не се знае дали ще успеем да оправим нещата само с упражнения - след месец може и рехабилитация да ни наложат... когато детето е в развитие, не се знае какво може да се изпречи на пътя във всеки момент ... а за притесненията- винаги ще ги има дори и всичко да изглежда наред  Thinking

# 16
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Супер, че сте успели да отреагирате бързо.
Не се притеснявай от упражненията - при моята кума положението беше същото, главата на бебето клюмваше назад, когато го държаха изправен и изобщо не можеше да я задържа (макар че от легнало положения я вдигаше добре). На тях им бяха дали за задача същите упражения и след 2 седмици нещата бяха коренно различни - бебетата наваксват много бързо, тъкмо затова е важно да се хванат нещата навреме, когато възможностите им са наистина много големи.
Това с мускулчето на врата се нарича тортиколис и се случва, когато бебето е заемало необичайна поза в матката (често при матка с някои аномалии - еднорога, двурога и т.н.), при многоплодна бременност, при едро бебе или вследствие на родова травма. Обикновено се забелязва почти веднага след раждането - бебето може да упорства да си държи главата само на една страна (и съответно да се получи сплескване там), често срещано е тези бебета да имат проблеми с кърменето (да разраняват майката или да сучат неефективно, от което кърмата намалява, а те не наддават добре), както и да се забелязват леки структурни аномалии (лицето да е леко сплеснато от едната страна, едното оченце да изглежда по-високо спрямо другото, челюстта може да е приплесната).
Хубавото е, че обикновено минават само с упражнения - дано и при вас да е така (по-сериозните случаи изискват специална рехабилитация и дори операция в някои случаи, но това е екстремно).

# 17
  • Мнения: 357
Лошото с мускулчето е, че чак сега го забелязват чак... иначе той държи главата и на двете страни, а главата отзад му е леко сплескана вече, да. Поне с кърменето няма проблем - имам недостатъчно кърма, но с всеки месец намаляваме все повече адаптираното, тъй като той ми ги разработва гърдите ... много обича да суче от мен. Не ми се иска да стигаме до операция, но трябва яко да му масажирам врата, а той реве много когато опитвам - за това по корем го държа да вирчи главата и това е ... ако пък се наложи рехабилитация незнам как ще стане - мъжа ми не го пускат от работа много много, а ние от неговата работа зависим... бе трудно е ...  Sick

# 18
  • Мнения: 620
Дъщеря ми имаше същия проблем с вратния мускул. Забелязахме го някъде на втория месец - упорито завърташе главата само на едната страна. Мисля, че при нея се получи заради тазовото предлежание. Та, 2 месеца правихме различни физиотерапевтични процедури и масажи в Центъра по детските болести и всичко се оправи. Ако се запусне този проблем, се стига до много неприятни последици, като изкривяване на лицето, повдигане на рамо, а от там и изкривяване на гръбнака.....Така че, браво, че го хванахте навреме.
Педиатрите рядко забелязват този проблем, защото виждат децата веднъж месечно, а за да се забележи трябва да се наблюдава....С пипане само специалист може да го усети и то при целенасочена палпация.

# 19
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Лошото с мускулчето е, че чак сега го забелязват чак... иначе той държи главата и на двете страни, а главата отзад му е леко сплескана вече, да. Поне с кърменето няма проблем - имам недостатъчно кърма, но с всеки месец намаляваме все повече адаптираното, тъй като той ми ги разработва гърдите ... много обича да суче от мен. Не ми се иска да стигаме до операция, но трябва яко да му масажирам врата, а той реве много когато опитвам - за това по корем го държа да вирчи главата и това е ... ако пък се наложи рехабилитация незнам как ще стане - мъжа ми не го пускат от работа много много, а ние от неговата работа зависим... бе трудно е ...  Sick
Би било кофти да се стига дотам...
Не се стряскай от плача на бебето - в случая тези неща са абсолютно необходими, за да може бебето да се справи и да расте здраво, затова упорствай независимо от недоволството му. Постепенно то ще се справя по-добре и плачът ще намалява. Успокоявай, гушкай - и опитвайте все отново и отново.
Ако се наложи рехабилитация, често е възможно у дома при вас да идва рехабилитатор - естествено, става въпрос за немалки суми, но понякога това е вариант вместо да се ходи ежедневно до някой от центровете.

# 20
  • Мнения: 545
Не се притеснявай за упражненията,полезни са!Аз на Лора ги правя от втория й месец:-от легнало по гръб положение,хващам ръчичките й да седне,задържа около минута и ляга,така три пъти.След четвъртия месец по-често и повече повторения;
-държах я по корем поне за 10-15мин,тя си пъшкаше,ама аз се правя,че не чувам Mr. Green;
-упражнение"самолетче"за 10мин;
-дрънках й с играчки над главата и ги местех,за да ги следи на всички страни;
Ако се сетя за още нещо,ще допълвам.
Когато пусна темата,ти казах че няма нищо притеснително,трябваше обаче да те питам дали правите упражнения все пак Embarassed
За масажа,надявам се са ви показали как се прави? Hug

# 21
  • Мнения: 630
Би било кофти да се стига дотам...
Не се стряскай от плача на бебето - в случая тези неща са абсолютно необходими, за да може бебето да се справи и да расте здраво, затова упорствай независимо от недоволството му. Постепенно то ще се справя по-добре и плачът ще намалява. Успокоявай, гушкай - и опитвайте все отново и отново.
Ако се наложи рехабилитация, често е възможно у дома при вас да идва рехабилитатор - естествено, става въпрос за немалки суми, но понякога това е вариант вместо да се ходи ежедневно до някой от центровете.
Сигурно не си преживяла подобен кошмар, затова го обесняваш с лекота. Аз обаче го преживях и ще кажа нещо от опит. Плачът на бебето няма да намалее, напротив, колкото по-голямо става, толкова по-силно се съпротивлява и пищи. Това е най-ужасният период от живота ми. Искрено съжалявам, че причиних всичко това на бебето си. Тя плачеше от момента на влизането в клиниката до излизането от нея непрекъснато -2 часа и след това при всеки масаж вкъщи положението беше същото.  А преди това беше усмихнато и спокойно бебе. Обаче бяхме попаднали в една клиника, в която при всяко бебе виждат ДЦП и искат какви ли не умения от двумесечно бебе. Моята грешка беше, че не се консултирах навреме с други лекари, а изтормозих бебето си с 3 месеца ежедневна рехабилитация. Въобще не се казва как влияят на психиката на детето тези упражнения, които то приема като истинско насилие. В тези 3 месеца, тя спря да се усмихва, започна да се буди нощем плачейки и т.н. На всичкото отгоре по време на прегледите се инатеше и абсолютно нищо не желаеше да покаже -примерно обръщането, което го направи на 4-5 месеца, и което на нито един преглед не показа, а вкъщи го можеше и ред други неща. Като спряхме рехабилитацията, нещата се промениха, тя вече си правеше въртения без някой да я кара насила, пак започна да се усмихва и да спи спокойно нощем. Моят съвет е консултация с добър невролог, преди каквато и да е рехабилитация -аз съм много доволна от д-р Литвиненко.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 750
meshko106, вероятно говориш за клиниката на Чавдаров. Ние също ходихме там близо три месеца, вкъщи също правихме упражненията. Моята госпожица плачеше, по-скоро скимтеше само на едно от упражненията и то накрая. Искам да кажа, че много зависи от самото дете, от рехабилитаторката, подхода й към детето, както и от майката. Ние попаднахме на прекрасна рехабилитаторка, Ени й се радваше като я виждаше и й раздаваше усмивки. През цялото време на упражненията бях вътре с нея и по всякакъв начин се стремях да я занимавам, за да не плаче. Рехабилитаторката й пееше. Съжалявам, че при вас не е минала така гладко и бебето и ти сте се изнервили.
Пък и авторката на темата изобщо не говори за упражненията, които вие сте правили - имам предвид Войта терапията. Така че нещата са несравними. При Войта децата плачат, не защото ги боли, а защото за определени минути трябва да стоят в едно конкретно положение. Тук вече идва ролята на рехабилитатора, който ако има нужния подход може да успокои бебето и то изобщо да не плаче.
До колкото разбрах упражненията назначени на бебето на kukupipi са от онези рутинни упражнения, които самите педиатри препоръчват и които са описани в книгите за отглеждане на деца. Пък и щом се правят вкъщи е още по-лесно да се предразположи бебето - всичко е въпрос на достатъчно познаване от страна на майката и вътрешно усещане за най-подходящия момент за правене на гимнастиката, съблюдаване на настроението и т.н. неща, които само една майка може да знае.

# 23
  • Мнения: 357
Да, но аз сега прочетох за тортиколис по форумите и се оказва, че физиотерапията е задължителна иначе наистина е сериозно положението, а опасенията ми идват от това, че ще трябва да мъкна детето по таксита в този студ май всеки ден, а сега и празници предстоят. Мисля си да идва вкъщи рехабилитатор, колкото и скъпо да излезе, но незнам има ли такава практика...честно казано не предполагах , че е толкова сериозно .. пък и не толкова рано го откриваме Sad

# 24
  • Мнения: 545
Ама те поставих ли диагноза тортиколис на детенцие?

# 25
  • Мнения: 668
аз съм от плевен моето дете беше с тортиколис.дано при теб не е това!!!АД е!!видях го когато беше на 1 и половина месеца.отидохме на физиотерапевт и от там 10 дена на нагревки ,масажи и звук.ад ми беше!!!никои незнае какво е докато не го изпита на гърба си.процедурите траяха 3 месеца.сутрин в болницата а през останалото време аз.много ги боли а как да стискаш зъби...вече е на 11 месеца и сме много по добре.ако имаш и най малкото самнение върви!!!колкото по рано се установи толкова по добре и по бързо минава!!!не сте за операция както пишат тук.само не се отпускаи!!ти си човека от който има нужда детето ти

# 26
  • Мнения: 668
няма да стане с рехабилитатора само.спазваи вси4ко стриктно.това не е игра!!!!

# 27
  • Мнения: 668
преди да почне масажа детето минава през нагревкаи с парафин за да омекне мускола който се масажира.те ще ти изпишат мехлем с които и у вас да го масажирваш след баня

# 28
  • Мнения: 668
аз също сам раждала секцио ноооо.....това е!!!лекари!!!казаха ми че причината или е в тях или така е било в утробата.детето си беше здраво с прекрасна глави4ка кво ме правят на луда.

# 29
  • Мнения: 357
Ами значи в крайна сметка се свързах с кинезитерапевт от педиатрична болница, дойде и за радост установи, че няма хематом и че удебелението на вратлето е поради това, че мускулът там е повече трениран, ако мога така да се изразя, заради това, че бебо си е държал главата повече на едната страна. Все пак каза, че имаме ниска степен рахит най-вероятно, но сме записали сега час за ортопед за Януари при д-р Драганов и той също да се произнесе. Но това че няма тортиколис е супер, каза кинезито, защото вика трябвало до 1 годинка периодично яко процедури да се правят. Все пак ни показа изключително много упражнения, самата тя ги направи с детето (личи си професионализъм - той веднъж не ревна а го извиваха като парцалче Laughing) и сега по 4-5 пъти наден го разтягам и вече си спи на лявата страна постоянно. Държи главата изправена вече, клюма му , но му е много тежка, той се роди с много по-голяма глава, а и самият той е едър - 7 кила  Shocked не ме питайте как правя упражнения и го вдигам  Laughing нужен ми е Космодиск  Mr. Green Сега трябва да се справяме с рахитчето ...Благодаря на всички за мненията и помощта, без вас нямаше да се ориентирам така бързо  Hug

Общи условия

Активация на акаунт