Зъб-мъдрец - да го вадя ли или не

  • 33 555
  • 96
  •   1
Отговори
  • у дома
  • Мнения: 708
Ето и моята чуденка... ще съм благодарна да споделите вашите мисли и опит.

Утре съм на път да ми вадят един мъдрец - обаче срещата ми с хирурга се заключи в това дали мога да си отворя устата достатъчно широко.

Никаква обосновка -  защо ще го вадят щом е здрав, а възпалението е около него и защо не направят операция на венеца - да освободят пространство за зъба да си расте, след като е почти излязъл вече.

Въобще нямах възможност за задам въпроси. И понеже много бързо ми назначиха ден за вадене - сега съм в нещо като паника.

От една страна ми свиди зъбчето, от друга не искам повече проблеми с него, а и натискът да го вадя е голям отвсякъде.

Питам се обаче дали това всъщност е правилното решение. Има ли смисъл от още едно мнение и протакане преди "манипулацията"  newsm78

Как мислите?

# 1
  • Мнения: 1 404
Трябвало е да попиташ защо иска ди ти го вади?Прави ли ти рентгенова снимка?Ако да,на нея може да се види,че зъбът е в неправилна позиция и няма шанс да изникне,в тоя случай се вади операционно,за да не прави повече възпаления.Не е излишно да чуеш и още едно мнение.Стискам ти палци Peace

# 2
  • Мнения: 1 798
Ако има място  да расте, а ти снимка прави ли? Хирургът не поиска ли?Ако кара така без снимков материал и реална обосновка ще го сменя веднага,
Иначе не е страшно, бият ти упойки, вадят го, после наболява няколко дни.

# 3
  • у дома
  • Мнения: 708
Имам снимка, зъбът е почти изникнал целият, но венецът го обгръща, става джоб и огнище на инфекции.
Няколко пъти уж ми го цепиха, ама не сработва тази тактика.
Иначе самият зъб бил здрав, възпалението било зад него.

Аз почти бях навита да го махам, но ме стъписа отношението на "коляча"  ooooh!

# 4
  • Мнения: 3 929
На мен ми извадиха два мъдреца. Това са абсолютно ненужни зъби, които предизвикват само проблеми. който и зъболекар да съм питала, всеки казва, че най-добре е мъдреците да се извадят. На мен ми лекуваха един, но без никаква полза - само дето трябваше да изтърпя цялата тази болезнена манипулация. Не се колебай да го извадиш, независимо че е здрав. Ако не се довериш на личния ми опит, то поне зъболекарят ти е казал, че трябва да се вади.

# 5
  • у дома
  • Мнения: 708
Благодаря ви за отговорите   bouquet - ще го вадя, видяло се е.

Стискайте палци.  Peace

Искам да приключва вече това мъчение.

# 6
  • У дома, при моето семейство
  • Мнения: 648
Извадих един снощи, преди съм извадила още два, махай го докато е време, не ти трябва, само болки, проблеми, дренажи, рушат се и се развалят бързо. Стискам палци, всичко да е добре, че мене снощи с две упойки и пак ме боля.  bouquet

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
На мен са ми извадили 3 мъдреца. За какво са ти, бързо се рушат, няма смисъл да се правят, може и без тях. Моето мнение е ако мъдреца ти създава проблеми махай го.

# 8
  • Мнения: 2 761
Аз съ6то има проблем с един мъдрец,който расте накриво от 92 година.Правел ми е проблеми,цепели са ми венеца 2 пъти.Една зъболекърка ми предложи да го вaдя,за6тото ми притискал останалите зъби.Но имам 2 близки приятелки зъболекарки,които са абсолютно против ваденето,о6те пове4е 4е ми е здрав.
Така 4е след като ве4е ти е по4ти излязъл,не виждам за какво да го маха6.Прави гаргара с тола вода и сол,мажи с паста за зъби за облек4ение.
Аз ли4но зъби не вадя.Не се знае някой ден дали няма да потрябват!

# 9
  • Мнения: 1 335
Вади! Изобщо не го мисли. Аз един извадих. Само чакам другите да порастнат достатъчно и са вън!

# 10
  • Мнения: 2 631
По-добре го извади! Peace

# 11
  • Мнения: 9 093
Аз може ли малко страничен въпрос да задам...
Мъдрецът се вади само ако е поникнал или без значение дали е или не е, щом расте накриво, се маха?
Как става изваждането ако не е поникнал?

# 12
  • Мнения: 1 404
Аз може ли малко страничен въпрос да задам...
Мъдрецът се вади само ако е поникнал или без значение дали е или не е, щом расте накриво, се маха?
Как става изваждането ако не е поникнал?
Ако расте накриво се вади преди да е поникнал-операционно,но с местна упойка,не се усеща нищо,единствено след това е възможна дискомфортна седмица Wink

# 13
  • Мнения: 9 093
Седмица Sick
Ох...
Снощи бях на зъболекар, правиха ми снимка на мъдреца и се видя че направо си е легнал като на почивка Sad Не е поникнал хич.
Сега трябва да си търся хирург. Много ми е криво.

Били, мерси много  Hug

# 14
  • Мнения: 1 798
Моят  не се беше показал.Хируррга  цепва отвътре  бузката, вади го с някакво като свредел/ аз такива инструменти при зъболекар не съм виждала/, после   слага 2 конеца на цепнатото.Пия си цяла седмица аулин, ям каши. Маха ми кончетата след седмица и това е.

# 15
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Не се знае някой ден дали няма да потрябват!
Само не мога да разбера мъдреца за какво ще и трябва. Той е най отзад, ното се вижда нито е фатален при дъвчене. Та нали до скоро дори не е бил излязъл....

# 16
  • Мнения: 9 093
Ох...ужасявам се. А нямам избор. Ще си докарам удар още преди да съм отишла за операция Embarassed
Мини Маус, благодаря и на теб Blush

# 17
  • Мнения: 2 761
Не се знае някой ден дали няма да потрябват!
Само не мога да разбера мъдреца за какво ще и трябва.

Ами например за мост на старини.

# 18
  • Мнения: 1 404
Ох...ужасявам се. А нямам избор. Ще си докарам удар още преди да съм отишла за операция Embarassed
Мини Маус, благодаря и на теб Blush
.:.Stef.:. ,не се притеснявай толкова,самата операция не боли,а после не е толкова болка,колкото дискомфорт-не можеш да си отваряш много устата,съответно чдеш по-меки храни,трудно почистваш...Важното е да намериш добър специалист.Късмет Peace

# 19
  • у дома
  • Мнения: 708
извадих го ..

никак не болеше самото вадене, сложиха ми конска доза упойка и стана много бързо

тя обаче вече почва да отслабва и започва да ме боли .. ще вземам Нимезил

за сведение- моят беше изникнал още преди години, просто беше покрит с венец отвсякъде и ми правеше инфекции

Последна редакция: пт, 14 дек 2007, 13:22 от fastuche

# 20
  • Мнения: 9 093
Браво на теб!
Дано не те боли много и да изкараш със сравнително леко обезболяващи Praynig

Да му мисля аз Sick

# 21
  • у дома
  • Мнения: 708
Стеф, не му мисли - ако специалист ти е казал че е за вадене - решавай и вади. Колкоот повече го мислиш и протакаш, толкова по-страшно ти става. Просто реши нещо и го направи и това е!

Да минава и да заминава - ще изтърпя пустата му болка щом това ще ми спести бъдещи проблеми!

заради него от една седмица не мога да си търпя детето.. а то вече не смее да ме приближи горкото Sad

# 22
  • Мнения: 9 093
В момента си търся специалист, хирург някакъв си...
Иначе снимката си показва, че се налага вадене.

Радвам се, че си се отървала от зъба и сега ще се радваш пак на детенцето ти! Четох постинга ти в темата за ГНМ и ми стана мъчно, но сега вече няма да те мисля Hug

# 23
  • Мнения: 9 093
Само да питам последно - как се слага упойката и каква е?

# 24
  • у дома
  • Мнения: 708
Stef, споко бе душа,  Hug ей сега ще ти обясня как го направи тоз хирург.

Първо аз го поуплаших  Mr. Green - казах му че ми прилошава при по-интензивни интервенции в дъното на устата и че ме е страх.

Та значи точна информация за имената на упойките нямам, но ето подробности по процедурата
1) пръсва ти около зъба от онази упойка с помпичката - нищо не се усеща, съвсееем леко люти/щипе, все едно си хапнала лютичко.
От тази упойка ти изтръпва венеца и става нечуствителен. 
2) после каза, че слага инжекция със сериозната упойка - инжекцията изобщо, ама изобщо не усетих след действието на първата упойка. Боде на няколко места и нищо не се усеща.
3) после ме пита дали усещам нещо като мърдам челюстта и понеже още усещах сложи 2ра инжекция  Mr. Green
4) после чааакме да хване упойката - усещането е като схващане , знаеш предполагам
5) после прави тест дали боли някъде около въпросния зъб - натиска с огледалцето мястото
6) следва ваденето - има си техника, става адски бързо - за по-малко от минутка, инструментите изобщо не можах да видя, дискретно е всичко  Mr. Green
7) сложи ми марличка , даде инструкции и зъба за спомен  Crazy
Sunglasses плащаш 15 лв  Mr. Green

Упойката ме държа долу-горе 5-6 часа. Като започна да ме наболява взех Нимезал- прахче. След 10ина минути болката изчезна и сега изобщо не ме боли.

Успех!!! Стискам ти палции  и знай, че страхът преди това е нещото което ти къса нервите.
 Самата процедура е безболезнена от-до 100%

# 25
  • Мнения: 9 093
След твоя постинг чак ми се доходи на зъболекар Embarassed
При мен може да е малко по-сложно, щото не ми е поникнал, ама както и да е Crazy
Питах за упойката, защото като малка имах лошо преживяване с упойка, вадиха ми зъбче и такава игла ми забиха, че...изпитвам ужас като си спомня.

Радвам се че си добре и че не те боли Hug

# 26
  • Мнения: 984
уф, аз пък си имам пети мъдрец и все не ми се ходи да ми го махат. Мисля си, че господ ме е надарил с повече мъдрост и като го извадя ще взема да оглупея, знам ли   newsm78

# 27
  • у дома
  • Мнения: 708
уф, аз пък си имам пети мъдрец и все не ми се ходи да ми го махат. Мисля си, че господ ме е надарил с повече мъдрост и като го извадя ще взема да оглупея, знам ли   newsm78
Kiki, за първи път чувам за 5ти  newsm78 проблеми прави ли ти? Щото моя се наканих а го извадя чаааак 10-12 години след първото възпаление и цепене на венеца.

Стеф, ами върви на една консултация, тя не боли - информирай се предварително за абсолютно всичко което те интересува! Никой няма да ти прави нищо без твоето съгласие!
Сигурна съм че като дете никой не ти е казал предварително - ето сега ще правими това , а после с голямата игла това. И си преживяла абсолютен ужас щом още го помниш.
Не ни информират предварително и затова шокът от това което ни правят е неочакван и много ни стесира.
Аз се научих да задавам въпроси.. това ме разтоварва от страха донякъде и намалява стреса.

# 28
  • Мнения: 547
Би ли споделила при кой зъболекар си ходила?

# 29
  • Мнения: 1 216
Ваденето на мъдрец си е приключение. Аз си извадих 2 : единият оперативно, щото растеше под лицевата кост, другия за симетрия, щото челюстта става  различна от двете страни.
За останалите 2 мъдреца ме посъветваха да си ги оставя в случай че някой ден ще ми се правят коронки, мостове и т.н Ако мъдрецът е здрав и не създава грижи по-добре да седи. Факт е че трудно се почистват тия зъби и лесно се развалят поради това, но са си твои. Със зъбарите е като с гинеколозите или им се доверяташ или не  Sunglasses

# 30
Аз също имам ъдрец, който растеше накриво. т.е. не растеше, а в тая крива позиция си стоеше няколко години (и още не е изникнал). на снимката се виждаше че се опитва да измести корените на съседните ми зъби. съвета на моя зъболекар беше "не го пипай докато не започне да ти създава прбоблеми". така и направих, минялия ден си направих снимка и зъба си изглежда съвсем прав! искрено се надявам че няма да ми се наложи да го вадя!
иначе много внимавайте при кого отивате, защото моя приятелка се видя в такова чудо с първата зъболекарка, която се ОПИТА да й извадъ мъдреца че не знамкак не я е убила!

# 31
  • у дома
  • Мнения: 708
 
Стоматологичният център се намира на ул. Хан Аспарух, на 5те кьошета.

хирургът не му помня името, нещо с М.., Манчев ли беше, нещо такова, на 3тия етаж, работи сутрин 9.30-12.30ч.

За зъболекар- всеки си има изисквания. На мен някой доктор много може да ми хареса, но на друг пациент да не допадне.
Така че всеки трябва да прецени за себе си дали има доверие на този който ще го лекува.
Независимо дали е зъбар, личен или какъвто и да е друг лекар.  Peace

# 32
  • София
  • Мнения: 1 914
Аз писах при мен какво е положението в тази тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=196712.20
Накратко- 3 си растат добре, 4 не е поникнал, на снимката се вижда ,че е полегнал, т.е. бута корените на съседните. Съветът е операция и махане. Затова ме очуди следното мнение:

Аз също имам ъдрец, който растеше накриво. т.е. не растеше, а в тая крива позиция си стоеше няколко години (и още не е изникнал). на снимката се виждаше че се опитва да измести корените на съседните ми зъби. съвета на моя зъболекар беше "не го пипай докато не започне да ти създава прбоблеми". така и направих, минялия ден си направих снимка и зъба си изглежда съвсем прав! искрено се надявам че няма да ми се наложи да го вадя!

Може ли зъбът сам да се изправи? Нали уж е притиснат от съседните?
Това за колко време се развива? Т.е. времето между миналата и сегашната снимка?

# 33
  • Мнения: 9 093
Аз също се учудих от това, че мъдрец, растящ накриво, може да се самоизправи. Но явно е възможно Rolling Eyes
Аз съм в същата ситуация, расте ми накриво, на снимката се вижда че върви към съседния зъб, но засега не ме боли.
Ориентирам се към хирург в момента, но доста хора ми казват да не пипам зъба преди да е почнал да ми прави проблеми, в което не виждам логика newsm78

# 34
  • у дома
  • Мнения: 708
може би логиката е - остави природата да си свърши работата, не  се намесвай, докато не стане наложително.  newsm78

# 35
  • Мнения: 9 093
И аз така си помислих.
Но нали всички препатили казват, че когато ги заболи много мъдреца, почва да събира разни гадости, да се подува и да боли и тогава трудно се отваря челюстта, трудни са всякакви манипулации, пият се антибиотици за да се премахне инфекцията...затова си мисля, че това би могло да се избегне, ако се действа преди да е дошла болката Thinking

# 36
  • Мнения: 1 840
На мен ми извадиха два мъдреца. Това са абсолютно ненужни зъби, които предизвикват само проблеми. който и зъболекар да съм питала, всеки казва, че най-добре е мъдреците да се извадят. На мен ми лекуваха един, но без никаква полза - само дето трябваше да изтърпя цялата тази болезнена манипулация. Не се колебай да го извадиш, независимо че е здрав. Ако не се довериш на личния ми опит, то поне зъболекарят ти е казал, че трябва да се вади.

 newsm78
Защо? Как така "абсолютно ненужни зъби". На мен си ми вършат много добра работа. Всичките ми мъдреци са с пломби, но са си ми в устата и мисля, че се справят добре. Да ми е жива и здрава зъболекарката! Тя никога не хваща клещите за щяло и нещяло, а ако има и 1% да спаси един зъб, го лекува до последно.

# 37
  • Мнения: 9 093
Счита се, доколкото разбрах, че мъдреците създават проблеми и често се развалят още преди да са израснали напълно.
Затова повечето казват, че по-добре да се махнат...

# 38
  • Мнения: 2 761

И аз така си помислих.
Но нали всички препатили казват, че когато ги заболи много мъдреца, почва да събира разни гадости, да се подува и да боли и тогава трудно се отваря челюстта, трудни са всякакви манипулации, пият се антибиотици за да се премахне инфекцията...затова си мисля, че това би могло да се избегне, ако се действа преди да е дошла болката Thinking
Важното е да се из4етква много добре мястото,за да не събира храна.Възспалявал ми се е много пъти,никога не съм пила антибиотици.Жабуря както съм писалал с топла вода и сол,веднъж даже и с ракия, и мажа с паста за зъби.На мен поне това ми помага.

Тя никога не хваща клещите за щяло и нещяло, а ако има и 1% да спаси един зъб, го лекува до последно.

И аз съм на мнение,4е зъб не трябва да се вади.Доколкото съм 4ела на всеки зъб отговяря някакъв орган от тялото.Извади6 ли зъб-при4инява6 си проблеми.

# 39
  • у дома
  • Мнения: 708
Омега, мъдреците на кои органи отговарят?  newsm78 имаш ли подробности по въпроса?

Stef, всичко зависи единствено и само от твоето решение.   Hug

Както го решиш - тъй да бъде!

На мен хирургът точно така ми каза - ако искате може да го вадим още днес, ако не - моля, аз не мога да взема вместо вас това решение, мога само да дам съвет като зъбен специалист.

Както вече писах - болка няма - след всички упойки  Crazy , има само страх. Аз вече забравих случката дето се вика Wink

За изчеткването на мястото , при мен беше абсолютно невъзможно да проникна в джоба между венеца и зъба, който беше изникнал - много зле беше, само зъболекарски инструмент можеше да го почисти.  Не при всекиго е така просто като при Омега.  Wink
Антибиотици и аз не бях пила...  досега. А проблеми започна да ми прави този мъдрец още преди  10-12 години   Wink Този път ножът опря до кокала - изведнъж започна възпалението, даже вдигнах лека Т и не можех да спя.
Абе няма универсални рецепти ..

# 40
  • на пистата
  • Мнения: 5 840
Омега, мъдреците на кои органи отговарят?  newsm78 имаш ли подробности по въпроса?

Stef, всичко зависи единствено и само от твоето решение.   Hug

Както го решиш - тъй да бъде!

На мен хирургът точно така ми каза - ако искате може да го вадим още днес, ако не - моля, аз не мога да взема вместо вас това решение, мога само да дам съвет като зъбен специалист.

Както вече писах - болка няма - след всички упойки  Crazy , има само страх. Аз вече забравих случката дето се вика Wink

За изчеткването на мястото , при мен беше абсолютно невъзможно да проникна в джоба между венеца и зъба, който беше изникнал - много зле беше, само зъболекарски инструмент можеше да го почисти.  Не при всекиго е така просто като при Омега.  Wink
Антибиотици и аз не бях пила...  досега. А проблеми започна да ми прави този мъдрец още преди  10-12 години   Wink Този път ножът опря до кокала - изведнъж започна възпалението, даже вдигнах лека Т и не можех да спя.
Абе няма универсални рецепти ..
и аз преди бях така,така го беше облякъл венеца,че не се виждаше чак,искам да го извадя,но кърмя и ме е страх.имам и един който счупих с кокалче,този хирург който ти го е извадил в пловдив ли е,може ли малко по точно обяснение на мястото,може и на лични

# 41
  • Мнения: 2 761
Нямам представа мъдреците за кои органи отговарят,4ела съм го отдавна.Но като имам време 6те разровя.Или 6те се допитам до моите приятелки дентистки,в слу4ай 4е те знаят.
Ина4е като кърми6 е по-добре да не вади6 зъб,за6тото може да се наложи да пие6 най-малкото обезболява6ти.
Е,ако е много зле положението определено се рискува.

# 42
  • у дома
  • Мнения: 708
nameika, подкрепям Омега.

Ако нямаш много сериозни проблеми с него в момента - изчакай най-добре.

А моят хирург е в София. Ако те интересува има данни малко по-назад в темата.   Peace

Последна редакция: вт, 18 дек 2007, 11:24 от fastuche

# 43
  • София
  • Мнения: 1 914
Аз също се учудих от това, че мъдрец, растящ накриво, може да се самоизправи. Но явно е възможно Rolling Eyes
Аз съм в същата ситуация, расте ми накриво, на снимката се вижда че върви към съседния зъб, но засега не ме боли.
Ориентирам се към хирург в момента, но доста хора ми казват да не пипам зъба преди да е почнал да ми прави проблеми, в което не виждам логика newsm78

Aз уж се ориентирах към хирург, но съм заета с учене и не съм ходила за консултация още.
И моят не ме боли, не го усещам изобщо.
Според зъболекраката ми, обаче, колкото по- скоро съм го махнела, толкова по- добре, защото рушал корените на съседния и така съм щяла да загубя  и него.  newsm78
Не знам вече и аз.  ooooh!

# 44
  • Мнения: 2 761
Според зъболекраката ми, обаче, колкото по- скоро съм го махнела, толкова по- добре, защото рушал корените на съседния и така съм щяла да загубя  и него.  newsm78


Това пък за пръв път го 4увам и не вярвам.Всъ6тност винаги съм на мнение,когато се ре6ава не6то,особено свързано със здравето да се търсят най-малко 3 мнения на разли4ни специалисти в областта..Ина4е и форумските мнения са полезни,понякога даже пове4е отколкото на лекарите,които така или ина4е си имат интерес от всеки пациент.
Но да попадне6 в ръцете на хирург и да ти каже,4е не6то не е за рязане...направо не мога да си представя такава ситуация.

# 45
  • у дома
  • Мнения: 708
Омега, този хирург всъщност много мисли и се чуди когато го питах какво му е мнението - да го махаме или не.
Накрая ми каза че по принцип трябва да се махне, НО сега ще се успокои от антибиотиците.
Обаче той не може да ми гарантира че след месец- два няма да се повтори пак възпалението.

Аз пък не ща всеки месец да пия антибиотици заради зъб  Confused

# 46
  • на пистата
  • Мнения: 5 840
мда,на една позната корените на мадреца и се бяха вплели в корените на зъба до него и се наложи да махната и двата,така,че вярвай всичко е възможно

# 47
Аз писах при мен какво е положението в тази тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=196712.20
Накратко- 3 си растат добре, 4 не е поникнал, на снимката се вижда ,че е полегнал, т.е. бута корените на съседните. Съветът е операция и махане. Затова ме очуди следното мнение:

Аз също имам ъдрец, който растеше накриво. т.е. не растеше, а в тая крива позиция си стоеше няколко години (и още не е изникнал). на снимката се виждаше че се опитва да измести корените на съседните ми зъби. съвета на моя зъболекар беше "не го пипай докато не започне да ти създава прбоблеми". така и направих, минялия ден си направих снимка и зъба си изглежда съвсем прав! искрено се надявам че няма да ми се наложи да го вадя!

Може ли зъбът сам да се изправи? Нали уж е притиснат от съседните?
Това за колко време се развива? Т.е. времето между миналата и сегашната снимка?

ми честно да ти кажа не мога да обясня как е станало, защото предишната снимка я правих преди....сигурно повече от година и половина. а иначе когато за 1 път установих че имам такъв въдрец беше преди 5-6 години. много отдавна. още тогава зъболекаря ми каза че ако сам не си намери място ще трябва да се реже костта и да се вади. сега още не се е показал на повърхността, но на снимката си изглежда на място.
за съжаление нямам идея къде съм сложила старата снимка, иначе щях да ги публикувам да ги видите. ще кажете че става дума за различни зъби.

# 48
  • Мнения: 9 093
Да не би просто да е вървял леко накриво, но като го гледаш - да се вижда че макар и трудно, ще може да порасне? Или си върви право към съседния зъб, без да има път нагоре?

# 49
  • София
  • Мнения: 1 914
Егати късметлийката.  Grinning

Това пък за пръв път го 4увам и не вярвам.Всъ6тност винаги съм на мнение,когато се ре6ава не6то,особено свързано със здравето да се търсят най-малко 3 мнения на разли4ни специалисти в областта..Ина4е и форумските мнения са полезни,понякога даже пове4е отколкото на лекарите,които така или ина4е си имат интерес от всеки пациент.

Да, аз винаги търся най- малко 2. Но наистина и форумите много помагат, защото все пак това са отново лекарски мнения, но преразказани.

Но да попадне6 в ръцете на хирург и да ти каже,4е не6то не е за рязане...направо не мога да си представя такава ситуация.

И това е вярно. На хирурзите им дай само да режат.

# 50
Да не би просто да е вървял леко накриво, но като го гледаш - да се вижда че макар и трудно, ще може да порасне? Или си върви право към съседния зъб, без да има път нагоре?

ми да ти кажа бая накриво си беше, към корените на съседния зъб.

# 51
  • Мнения: 9 093
Браво на теб Grinning

# 52
  • Мнения: 2 761
Омега, този хирург всъщност много мисли и се чуди когато го питах какво му е мнението - да го махаме или не.
Накрая ми каза че по принцип трябва да се махне, НО сега ще се успокои от антибиотиците.
Обаче той не може да ми гарантира че след месец- два няма да се повтори пак възпалението.

4етох,4е ималo т.нар. циганска хипноза и сега направих асоциацията,4е лекарите могат да я използват.Уж се колебаят за не6то,пък те карат да каже6 "да".
Това бе6е в кръга на 6егата,макар 4е допускам да има 4аст истина.
fastuche,  важното е,каквото и ре6ение да вземе 4овек да е убеден в това.Ти ве4е си направила избора си и сега е важното,4е вси4ко е наред и се 4увства6 добре.

# 53
  • у дома
  • Мнения: 708
да, абсолютно си права - бях решила да го махам преди да отидапри хирурга, просто ми беше писнало от мъките които ми причиняваше.  Tired

# 54
  • Мнения: 418
След твоя постинг чак ми се доходи на зъболекар Embarassed
При мен може да е малко по-сложно, щото не ми е поникнал, ама както и да е Crazy
Питах за упойката, защото като малка имах лошо преживяване с упойка, вадиха ми зъбче и такава игла ми забиха, че...изпитвам ужас като си спомня.

Радвам се че си добре и че не те боли Hug

и при мен не е излязъл... долен е ..казаха ми оперативно..и много ме е страх. До сега не ми е създавал проблеми,но от скоро усещам едно схващане,което ми е много познато ,защото досега съм извадила 2,но те поне бяха излязли и беше лесно..пак имаше страх,но беше по-друго...

# 55
  • Мнения: 984
уф, аз пък си имам пети мъдрец и все не ми се ходи да ми го махат. Мисля си, че господ ме е надарил с повече мъдрост и като го извадя ще взема да оглупея, знам ли   newsm78
Kiki, за първи път чувам за 5ти  newsm78 проблеми прави ли ти? Щото моя се наканих а го извадя чаааак 10-12 години след първото възпаление и цепене на венеца.

Той се е показал над последните два кътника и там си стърчи. На мен са ми извадили 2 мъдреца и сега като знам какво е, нещо все го отлагам

# 56
  • Мнения: 2 761
Омега, мъдреците на кои органи отговарят?  newsm78 имаш ли подробности по въпроса?

fastuche,виж тука на каква схема попаднах:

Последна редакция: чт, 03 яну 2008, 12:15 от Omega

# 57
  • у дома
  • Мнения: 708
Omega,  благодаря ти!

интересно , по 2рата схема , 8ми съответства на бъбреци

Аз вече съм имала проблеми с камъни в бъбреците  Wink

# 58
  • Мнения: 2 761
Предполагам А е долна 4елюст,а Б-горна.

# 59
  • у дома
  • Мнения: 708
а какво ли ще рече "троен енергизатор" ?

# 60
  • Мнения: 2 761
Не знам,и аз това се 4удя,за6тото имам там мъртъв зъб-първия ми развалн и "скопосан" ако мога така да го нарека.

Има отно6ение към меридианите,трябва да питаме Акупунктурист за това.

Последна редакция: чт, 03 яну 2008, 13:42 от Omega

# 61
  • Мнения: 1 494
Момичета, искам да ви питам на какво мнение сте: хирург ли трябва задължително или може и обикновен стоматолог? Имам уговорено вадене на мъдрец при един млад зъболекар, но честно казано се колебая по този въпрос. Знам, че за вадене трябват и сила и практика, а той освен, че е млад е и един слабичък...

# 62
  • Мнения: 9 093
Хирург ти трябва ако е непораснал зъб, щото се води операция.

# 63
  • у дома
  • Мнения: 708
аз не знам как се води,  Wink но моята зъболекарка вадене не практикува.

Хирург естествено, сила не е необходима толкова, то не е като едно време да го хванеш с клещи, да напънеш яки мускули  и да дърпаш  Laughing
Има си специални инструменти и техника, и дете може да го извади дето се вика, ако знае как.  Peace

# 64
  • Мнения: 1 494
Зъбът е изскочил, но расте към бузата, наранява венеца и го травмира. Здрав е, но зъболекарката каза, че няма да стане без да се вади. Имам много лош опит с предишния мъдрец- вади го хирург, но не почисти раната. Почна да забира и се наложи наново да се отваря и чисти...две седмици такива болки бяха, че не ми се спомня. Хем беше 'реномиран' хирург...Май го  е подкарал през просото. Не знам защо, но в повечето случаи ми намирисва на търгашество в този занаят...

# 65
  • у дома
  • Мнения: 708
хмм, при това положение те разбирам, но от хирург до хирург има разлика очевидно.. както прецениш  . Важното е ТИ да се чувстваш сигурна в човека, който ще ти го извади:peace:

Аз лично на другия ден бях забравила вече, минах само с един Нимезил след това. Не знам хирургът с какво е почистил раната, щото като го извади само една проста марличка ми сложи , за да спре кръвотечението, нищо друго.
За какво търгашество става въпрос, кой повече зъби ще извади?  newsm78

Има мнения по-назад в темата да се правят опити да се спаси зъба до последно, мен отвсякъде ме посъветваха да се вади, защото не само че възпалявал венеца, но давал и други проблеми - можело да причини ангини, да засегне ушите и т.н. Струва ми се че това са основните причини поради които доста зъболекари апелират да се вадят. 

# 66
  • София
  • Мнения: 708
аз не знам как се води,  Wink но моята зъболекарка вадене не практикува.

Хирург естествено, сила не е необходима толкова, то не е като едно време да го хванеш с клещи, да напънеш яки мускули  и да дърпаш  Laughing
Има си специални инструменти и техника, и дете може да го извади дето се вика, ако знае как.  Peace

то че има инструменти- има, но си трябва точно сила за ваденето!  Laughing

# 67
  • Мнения: 1 494
Наистина има си 'чалъм' и инструменти, но все трябва да се приложи сила.

# 68
  • Мнения: 1 902
Зъбът е изскочил, но расте към бузата, наранява венеца и го травмира. Здрав е, но зъболекарката каза, че няма да стане без да се вади. Имам много лош опит с предишния мъдрец- вади го хирург, но не почисти раната. Почна да забира и се наложи наново да се отваря и чисти...две седмици такива болки бяха, че не ми се спомня. Хем беше 'реномиран' хирург...Май го  е подкарал през просото. Не знам защо, но в повечето случаи ми намирисва на търгашество в този занаят...

И аз имах такъв мъдрец който расреше накриво и се наложи да го извадя.Около 2 часа ми отне на зъболекаря да го извади-първа го ряза на няколко части и го вади на части.От всичко нагоре и корените бяха много надълбоко и това допълнитенпо го измъчи.Абе не искам да си спомня какви мъки бяха една седмица не можех да си отворя устата.

# 69
  • Мнения: 1 494
олеле, какво говориш... Confused

# 70
  • Мнения: 1 902
такъв мъдрец не всеки зъболекар се наема да извади на мен поне 3-4 са ми отказвали

# 71
  • София
  • Мнения: 708
И аз имах такъв мъдрец който расреше накриво и се наложи да го извадя.Около 2 часа ми отне на зъболекаря да го извади-първа го ряза на няколко части и го вади на части.От всичко нагоре и корените бяха много надълбоко и това допълнитенпо го измъчи.Абе не искам да си спомня какви мъки бяха една седмица не можех да си отворя устата.

ама хирург ли ти го е вадил???

# 72
  • Мнения: 1 902
да разбира се-стоматолг хирург

# 73
  • Мнения: 161
И аз да се включа. Преди време мойта зъболекрака ми цепна венеца за да може да пробие мъдреца. И ок всичко си бе6е ок, но тия дни се възпали пак венеца, защото пустия му мъдрец решава че иска още да излезе . Днес бях на зъболекар и тя ми каза че има възпалителен процес предписа ми антибиотик и каза че като се упокои ще трявба да ме прати на стоматолог - хирург - аз япопитах не можете ли вие - тя каза не смея. Но мен много ме плаши стоматолог - хирург - идеята била да се махне хубаво лигавицата, за да нямма пробелми, но тя каза еми то като ти го жцепне пка ще е възпали. Моля някой който има опит в подобна ситуация - да сподели и да препоръча специалист.

# 74
  • у дома
  • Мнения: 708
Kotence, ако решиш да го вадиш - прочети цялата тема - има информация назад.

 Същата история като моята - аз така го търпях 15ина години - на всеки 2-3 години имах възпаление - цепене, антибиотик, болки със седмици, безсънни нощи. В последните години зачестиха възпаленията.

Цепенето е в пъти по-болезнено от ваденето, да знаеш, а хирургът (ако е точен хирург) ще се справи много по-добре от твоята зъболекарка.  Peace

# 75
  • Мнения: 418
Kotence, ако решиш да го вадиш - прочети цялата тема - има информация назад.

 Същата история като моята - аз така го търпях 15ина години - на всеки 2-3 години имах възпаление - цепене, антибиотик, болки със седмици, безсънни нощи. В последните години зачестиха възпаленията.

Цепенето е в пъти по-болезнено от ваденето, да знаеш, а хирургът (ако е точен хирург) ще се справи много по-добре от твоята зъболекарка.  Peace


определено мъдреците са си за хирург..няма значение дали е излязъл или не..два съм вадила вече,проблема е в тези който не са поникнали...там е по-сложно..и мен ме е страх,защото това ми предстой някой ден...сега усещам едно напрежение,иска да излезе но е "легнал"и няма как..

# 76
  • Мнения: 1 494
Аз още се мотам с моя мъдрец. Спря да ме боли и сега съм в затишие. Но определено ще търся хирург.

# 77
Преди около 1год. ми извадиха мъдрец.Още не беше поникнал но растеше напред към другите ми зъби..Зъболекаря каза че е задължително да се извади защото никога няма да излезе над венеца,а и избутва другите зъби като расте и има вероятност от инфекции.Предписа ми антибиотик 10 дни преди операцията,хубаво ядене преди да влезна в кабинета му и здрави нерви защото една такава операция може да трае от 30 мин до 3 часа.Задължително направихме снимка.А според мен беше и задължително зъболекаря да е и хирург.Макар че този специално който ми прави операцията го посещавам от години.Но в интерес на истината бързо се справи за около 40 мин...По време на ваденето най-гадното е че се получава силен натиск върху свръзките на челюстта и ако не е по внимателен зъболекаря може да се получи и изваждане на челюстта.Моя зъболекар ме предупреди и когато чувствах натиск спираше.Той каза че не е проблем да го намести после ,но болките били страхотни.След това е доста гадничко,а и доколкото знам след такава операция по добрия вариант е да се сложи само дренаж без да се шие...

# 78
  • Мнения: 161
а да ви попитам препатилите с възпален мъдрец. Откакто ми  се възплаи мъдреца сърцето ми е бие на моменти като лудо аз попринцип подържам пулс около 70 и сега стига до 90 задъхвам се дори като изка4а стълбите на метрото. А пия антибиотик за д аспре възпалението днес изпих третото хап4е. Има ли ли сте подобне проблем. На мен досега не ми се  е случвало и много съм с е изплашила.

# 79
  • у дома
  • Мнения: 708
Kotence, свържи се съсзъболекаря - сподели непременно какво те притеснява и как се чувстваш.

При мен нямаше точно такъв проблем - но всеки организъм е различен, чувала съм за случаи където се налага спешна намеса, преди да се разнесе възпалението.
 

# 80
Здравейте,имам час при зъболекаря си за вадене на мъдрец. Знам от него че това може да стане само ако не съм бременна или неразположена. Да но то взема че стана второто. Ще има ли проблем при ваденето на зъба,защото мисля да не му кажа или ще стане някой фал и по-добре да си призная навреме?Мерси педварително!

# 81
  • Мнения: 1 494
Каква роля игре цикъла?  Thinking

# 82
  • Мнения: 110
Каква роля игре цикъла?  Thinking

Свързано е с кръвозагубата, ако си неразположена ти губиш кръв, при ваденето на зъба също ще загубиш кръв,, и има опосност да ти стане лошо, за това по-добре му кажи.

# 83
  • Мнения: 9 093
Аз не мисля, че кръвозагубата от процедурата е същата, както при цикъл, но ти си прецени дали ти е обилен, болезнен и т.н.
За протокола - познавам бременни, на които е ваден мъдрец, едната в 5 месец Crazy

# 84
  • София
  • Мнения: 492
За протокола - познавам бременни, на които е ваден мъдрец, едната в 5 месец Crazy
Лелеее , е на това му викам аз -  смелост .... Crazy

# 85
  • Мнения: 9 093
Ами има си упойки за бременни, а и като напъне, не пита...болката от мъдрец е сериозна и явно не е търпяло отлагане Crazy
Мисля, че не самата процедура е проблем, а после - бременните не могат да приемат особено силни обезболяващи, май само за парацетамол се сещам че е позволен, а той в случая е просто недостатъчен...

# 86
  • София
  • Мнения: 642
Момичета,
влизам и аз в групата  Sad
Трябва да ми вадят мъдрец, но с операция.
Врязал се е в предния зъб и го натиска страшно. Болките са ужасни, всички лимфни възли са ми подути, а направих и ангина. Cry
Не мога да се настроя психически за това. НЕ МОГА....
Страх ме е! Cry
Кажете, много ли е гадна самата процедура? Усеща ли се болка?
Ще се върна да прочета и назад...

# 87
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Кажете, много ли е гадна самата процедура? Усеща ли се болка?
Ще се върна да прочета и назад...

не се притеснявай  Hug
боли след като те пусни упойката, но сравнение със сегашните ти болки следоперационните са нищо  Wink
в устната кухина раните зарастват бързо, отивай  Peace

и аз трябва да ходя, обаче все не намирам време.
при мен поне 1 седмица стои отока Tired

# 88
  • София
  • Мнения: 642
asyalein, звучиш доста убедително, но страхът ми е голям....
Все си мислех, че ще избягам от операцията, но не става. Не е за отлагане вече.  Sad

# 89
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
asyalein, звучиш доста убедително, но страхът ми е голям....
Все си мислех, че ще избягам от операцията, но не става. Не е за отлагане вече.  Sad


абе и аз съм пълза Blush
страх ме е от спринцовката ooooh!

намери си опитен хирург, за да го извади бързо Peace
ако се притесняваш за болката говори с него за допълнителна упойка, на мен ми слагаха няколко Peace

# 90
  • Мнения: 233
Този мъдрец никаква работа няма да ти върши.Оттървавай се от него

# 91
  • Мнения: 418
Момичета,
влизам и аз в групата  Sad
Трябва да ми вадят мъдрец, но с операция.
Врязал се е в предния зъб и го натиска страшно. Болките са ужасни, всички лимфни възли са ми подути, а направих и ангина. Cry
Не мога да се настроя психически за това. НЕ МОГА....
Страх ме е! Cry
Кажете, много ли е гадна самата процедура? Усеща ли се болка?
Ще се върна да прочета и назад...


и моя е точно така,притиска 7-ми зъб,та чак го е избутал навън...нямам болка за сега,но са ми подути лимфните възли и ме болят...

# 92
А как разбирате че е мъдрец.Мен ме боли 7-ми зъб имам подути и болезнени лимфни възли (предполагам),под челюста направо съм се подула,но не бузата,а под брадичката и на ляво.Отвориха ми въпросния зъб но няма нищо,правих снимка,вижда се ,че корените на мъдреца леко притискат тези на съседния зъб,но възможно ли е да се подуя там заради него,още повече че не ме боли венеца и не мога да преценя дали ми расте.Днес съм на хирург,но все пак да питам ивас дали ви се е случвало да имате болезнен оток заради мъдрец.

# 93
  • София
  • Мнения: 642
след като корените на мъдреца притискат др. зъб, няма начин да расте. Най-вероятно няма и да тръгне да расте, а ще ти създаде повече проблеми.
Венеца и мен не ме е болял, тъй като мъдреца беше доста под него.

Какво каза хирурга, ако си ходила вече? Ще го вадите ли?

# 94
  • Мнения: 418
вероятно е от мъдреца...какво стана при прегледа?

# 95
  • Мнения: 1 303
Именно заради това,че няма къде да пробие мъдреца,а вероятно се е размърдал, води до болките,отоците..Ако продължава да съзадава пробеми трябва да се вади-операцийка Tired

# 96
  • Мнения: 1 030
 На 18 годишна възраст вече имах 4 мъдреца - двата изобщо не съм ги усетила, когато са излезли. Обаче леко започнаха да ми драскат вътрешната страна на едната буза и след консултация със стоматолог реших да ги извадя, нищо че бяха здрави.
Според зъболекаря, мъдреците не са особено важни за дъвченето, още повече че при някои хора излизат в доста късна възраст, а имало случаи и въобще да не излизат. От друга страна пък са зъби, които често създават проблеми.
Извадих ги 2 по 2 - от едната страна, след седмица и от другата. Не беше никак страшно, даже докторът ми заши венците след ваденето и се възстанових много бързо Peace

Общи условия

Активация на акаунт