Ето моята любима питка, покажете и вашите

  • 318 738
  • 485
  •   2
Отговори
# 30
  • Мнения: 400
Момичета, много са ви хубави питките. И аз правя по една рецепта на баба, но обичам и да експерементирам с нови рецепти.

Имам обаче едно питане: Как печете питките - в студена или в топла фурна, ... и на колко градуса съответно? Питам, защото аз оставям питката да втаса в леко затоплена фурна /50 градуса/ и след това я пека на около 200 градуса, но от прочетеното от тук, от там разбирам, че май трябва фурната да е студена и да се пече на нисък градус.... Не, че не ми се изпича - напротив, но ставала по-хубава от печенето по втората технология!

# 31
  • Мнения: 1 777
Цитат
Имам въпрос- за да стане питата така на розички, как трябва да се наредят парченцата. Ако правилно съм разбрала, четейки темите ( направо по едно време се загубих в лабиринта от линкове), процедурата е следната: Разточват се корите, нареждат се една върху друга, нарязват се като торта- напр. на 16 парчета, всяко парче се навива на кифличка, но самите кифлички не се нареждат като кифлички, а нагоре ( изправени) и при печенето стават като розички. Така ли е? Ако нещо не съм разбрала, поправете ме моля !
Мерси!!!  bouquet

Не мамче! Като разточиш кората, навиваш я на руло и самото руло го режеш на 5 сантиметра разстояние и с кръгчето го нареждаш нагоре в тавата. Wink
Точно така ги правя ,както е обяснила pepika. Simple Smile
Разточвам ,намазвам с разтопено масло , навивам на руло и режа. Simple Smile

Последна редакция: сб, 22 дек 2007, 18:58 от Pety

# 32
  • Мнения: 1 069
За Бъдни Вечер тази:



За други поводи тази:



Разликата е 1 яйце  Hug

# 33
  • Sofia
  • Мнения: 21 634
...
Имам въпрос- за да стане питата така на розички, как трябва да се наредят парченцата. Ако правилно съм разбрала, четейки темите ( направо по едно време се загубих в лабиринта от линкове), процедурата е следната: Разточват се корите, нареждат се една върху друга, нарязват се като торта- напр. на 16 парчета, всяко парче се навива на кифличка...
Така се получава моята питка. Simple Smile 
Пепика вече е обяснила как стават розичките или още охлювчета.

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Може ли рецептата за тази питка??
Изглежда страхотно !!!  Peace

Благодаря   bouquet

Заповядай! Ето я!

Момичета,неразбрах колко е хладката вода от тази рецепта за Болярска питка  newsm78  Embarassed
Може ли някоя от вас ,която я е правила да ми каже до утре??Благодаря !   bouquet

# 35
  • Мнения: 11 747
NellyDi, втората е много красива! Peace
Как постигаш този ефект? Разрошена е някак! Laughing

# 36
  • Мнения: 1 069
NellyDi, втората е много красива! Peace
Как постигаш този ефект? Разрошена е някак! Laughing

Ами много е лесно, като омесиш тестото го разделяш на 3 топки. Всяка от тях се разточва на кръг. И се нареждат една върху друга с масло между тях. Не е задължително да са еднакви кръговете. После с остър нож режа като торта. Получават се триъгълници които навивам като роза - т.е. навивам ги от тясния към дългия край - не се получават еднакви и точно това е ефекта - подреждам ги в тавата с малко разстояние между тях и готово!

Тавата ми е малка но висока и като почнат да се раздуват стават ефектни.

# 37
  • Мнения: 1 798
Момичета,неразбрах колко е хладката вода от тази рецепта за Болярска питка  newsm78  Embarassed
Може ли някоя от вас ,която я е правила да ми каже до утре??Благодаря !   bouquet

Айде и тук да ти отговоря - 400мл е водата  Wink

Страхотна темичка. Очите ми останаха по някои снимки.
Тането, заинтригува ме с начина на оформяне на една от питите. Разточваш кора и целият кръг ли връзваш? Надипляш го един вид?

# 38
  • Мнения: 3 927
pepika,
да, с 1/2 доза е усуканата пита, тестото не помня кое беше обаче Embarassed. Освен първият ми проба-опит за пита и втората за прощъпулника, всички следващи ги правя така, че брашното да е до 700 гр (деля някакси оригиналната рецепта на 1/2 или 2/3).......... заради тавата ми - с 1 кг. брашно питите ми стават големи и преливат от тавата   Sad.......затова миналия месец си купих голяма руска тенджера, широка и висока - да става за питки и милинките да ми се надуват на по-високо  Simple Smile

curly sue,
ако питаш за празничната никулденска пита - не, не се точи един кръг....... дели се тестото на топчета, всяко топче се разточва на кръг, така че да е около педя голям, после се намазва от двете страни с масло и се вързва на възел.

# 39
  • Мнения: 3 456
...
Имам въпрос- за да стане питата така на розички, как трябва да се наредят парченцата. Ако правилно съм разбрала, четейки темите ( направо по едно време се загубих в лабиринта от линкове), процедурата е следната: Разточват се корите, нареждат се една върху друга, нарязват се като торта- напр. на 16 парчета, всяко парче се навива на кифличка...
Така се получава моята питка. Simple Smile 
Пепика вече е обяснила как стават розичките или още охлювчета.
Да, аз си свалих рецептата на твоята пита и мисля утре да я правя ( никога до сега не съм правила, но смело ще пробвам). Направи ми впечатление, че оформяте питите по най-различни начини и много ми допадна този с розичките. Мислиш ли, че питата от твоята рецепта може да бъде оформена с розички? Ако не- и с фунийки е невероятна. Още се колебая, дали да я направя в "оригинал" или на розички.  bouquet

# 40
  • Мнения: 3 456
Цитат
Имам въпрос- за да стане питата така на розички, как трябва да се наредят парченцата. Ако правилно съм разбрала, четейки темите ( направо по едно време се загубих в лабиринта от линкове), процедурата е следната: Разточват се корите, нареждат се една върху друга, нарязват се като торта- напр. на 16 парчета, всяко парче се навива на кифличка, но самите кифлички не се нареждат като кифлички, а нагоре ( изправени) и при печенето стават като розички. Така ли е? Ако нещо не съм разбрала, поправете ме моля !
Мерси!!!  bouquet

Не мамче! Като разточиш кората, навиваш я на руло и самото руло го режеш на 5 сантиметра разстояние и с кръгчето го нареждаш нагоре в тавата. Wink


Благодаря ти!!!  bouquet
Сега остава и да оцеля, колко кръгчета да нарежа newsm78, за да запълня тавата. Трябва да са плътно едно до друго, но не прекалено натъпкани, нито да има място между тях, нали. Пишеше го в някоя от темите.  smile3529

# 41
  • Мнения: 1 069
Сега остава и да оцеля, колко кръгчета да нарежа newsm78, за да запълня тавата. Трябва да са плътно едно до друго, но не прекалено натъпкани, нито да има място между тях, нали. Пишеше го в някоя от темите.  smile3529

Ако има мая вътре - не е задължително да са много гъсти - за да има на къде да се раздуват! Аз лично режа на поразия и колкото станат - не се притеснявай - 100% ще се получат и ще е супер!

# 42
  • Мнения: 3 456
Сега остава и да оцеля, колко кръгчета да нарежа newsm78, за да запълня тавата. Трябва да са плътно едно до друго, но не прекалено натъпкани, нито да има място между тях, нали. Пишеше го в някоя от темите.  smile3529

Ако има мая вътре - не е задължително да са много гъсти - за да има на къде да се раздуват! Аз лично режа на поразия и колкото станат - не се притеснявай - 100% ще се получат и ще е супер!
Благодаря ти! Сигурно ще ви стане смешно- вие всички тук сте майсторки на тези неща. Но аз както писах ще правя пита за първи път и много се вълнувам, дали ще се получи.

# 43
  • Мнения: 16
току що сложих и моята питка да се пе4е по рецептата на Lebeduna.
Ако стане за снимка ще я покажа, ако ли не ... Thinking
отива направо на масата.
....
ето сега стана smile3503.

със сусам и мак отгоре. ама не си личи какво има. Thinking

Последна редакция: пн, 24 дек 2007, 17:39 от blon_di

# 44
  • Мнения: 2 000
Ето и моята питка, която правя последните 1-2 години. Рецептата е от форума, обаче не мога да се сетя, кой точно я пусна.

Общи условия

Активация на акаунт