Зъбен гранулом

  • 387 991
  • 897
  •   1
Отговори
# 645
  • Варна
  • Мнения: 6 377
Мисля, че само канала на който е гранулома, около 4 пъти слага антибиотик и го запълни.Каза, че всичко е перфектно, много добре бил запълнен.Болката си стои, каза ми че може да е счупен някой корен или да е близо до синуса и да го дразни.Боли окото, под окото и слепоочието,  хич не е приятно особено окото
Имаш проблем, болка(което е показателно), отиди пак!

По-добре при друг зъболекар, обаче. Дори и само за консултация. Вземаш си снимките от стария кабинет и отиваш в друг. Твои са.
Когато мен ме боли и не минава, въпреки лечението, ми е все тая какви теории за евентуални проблеми ми разказват. Просто очаквам адекватна помощ.

# 646
  • Варна
  • Мнения: 6 377
Извинявам се, че пиша нов постинг след първия, но е важно.

Ако мислите, че друг стоматотолог ще ви помогне при даден проблем, изобщо не се притеснявайте да отидете на новото място. Здравето ни е най-важно.

Ето давам пример при мен как е- моите стоматолози знаят, че ходя и в друга клиника. И ако поискам, мога да отида и в трета. Питат ме-ами за това, пак ли там? Да. Пак. Това е положението.
Скоро избелвах зъби. Моите ми предлагат, въпреки всичко,  реставрация на единия зъб при колега, на друго място. В случая отказах. Просто съм уморена, не че не желая по-добро за себе си. Но това ми хареса.
Никой не е неповторим и единствен-и специалист, и пациент.

# 647
  • Мнения: 260
Дори една инфекция в един канал ти е достатъчна. И 40 антибиотика да ти сложи - ефект няма да усетиш освен един ефект в портмонето който е ясен на всеки  Mr. Green  Mr. Green ..

# 648
  • Мнения: 60
Няма ли как да се разбере дали има счупен корен? А при мен  в основата на един от зъбите ми има оцветяване. Първоначално си помислих, че е възпаление на венеца. Зъболекарката каза, че е от пастата, с която са запълнени каналите на зъба. Безобидно ли е наистина това състояние?

# 649
  • Мнения: 260
Възможно е, но аз лично и това не го одобрявам, защото деиствително може да се стигне до оцветяване след ендодонтското лечение и запълването на кореновите калани, има каналопълнежни пасти които могат да проникнат в зъбната тъкан и да оцветят зъба вече в зависимост от състава на пастата.
Другото което също е теория - некроза на пулпата и съответно короната потъмнява и се оцветява. Всичко това се получава от разпадането на тъканта на нерва и съответно това е отличен признак, че зъба се е самоумъртвил.
ВИНАГИ трябва да се премахват всички загнили тъкани! Не трябва да остават следи от пулпната тъкан, защото тогава може да се оцвети зъба от пигментите на разпаднатите продукти и съответно може да се стигне до ново заболяване и тогава направо ми идва да си скъсам дипломата (която все още нямам Grinning ).
Принципно след кореново лечение - няма промени на външния вид на зъба. Просто трябва да се почистят много добре кореновите канали от меката органична материя и тогава може да не се стигне до оцветяване. За запълването на кореновите канали, не трябва да се използват пасти с оцветяващи признаци (Ама като ми пееш Пенке ле , кой ли ми те слуша) Grinning
Трябва да отбележа, че дори след хубаво кореново лечение и възможно след време зъба да си промени цвета. Шансовете са нищожни, но пък е имало случай, но вече за там си има естетически стоматолози които ще овладеят положението срещу някой друг лев в джобчето  Mr. Green

Обобщението ми е, че е напълно възможно оцветяването да е в следствие от пастата, но и обяснението ми за това нещо също е обяснено и се надявам да ме разбереш  Sunglasses

Хайде пък и без това ендодонтията и кореновите лечения са ми любими - след време ще оправям положенията  Mr. Green  bouquet

# 650
  • Мнения: 700
Пукнат корен може да се види, ако е отпред. Ако е отзад - рентгена няма да го отчете.

 Petar Nenkov , не виждам причина  за пукнат корен след като не са лекувани каналите . От какво да се пукне?
На снимката се вижда, че не само зъба прави контакт със синуса, ами дори е пробит синуса при лечение на единствения корен. Синуса е много капризно място. От най малкото дразнене и боли здраво, а и възпаленията са лесни там. Отивай при друг препоръчан от някой познат ендодонтист или обикновен зъболекар, който е отговорен и не е скъпар.

Забелязала съм, че по- скъпо в зъболечението  не значи непременно по-качествено.

# 651
  • Мнения: 91
Някой може ли да ми каже с колко посещения при зъболекаря се прави повторно лекуване на коренов канал и през колко дни?

# 652
  • Варна
  • Мнения: 451
Някой може ли да ми каже с колко посещения при зъболекаря се прави повторно лекуване на коренов канал и през колко дни?


Зависи от диагнозата - възможно е да се направи само в едно посещение, възможно е да се наложат две или повече посещения. Паузата между тях също зависи от това какъв медикамент ще се сложи в канала. Например калциевия хидроксид се оставя за не по-малко от 2 и не повече от 4 седмици.

Правилото е да се затвори зъба, колкото се може по-скоро след отварянето му, за да се намали риска от микро просмукване на микроби!

# 653
  • Мнения: 2
Здравейте.Днес зъболекарят ми съобщи,че имам грануломи на 5 зъба и ми препоръчва вадене,тъй като не може да ми гарантира влизане в каналите на зъбите и успешно лечение.Три от зъбите са с коронки,имало щифтове счупени инструменти,каквото и да значи това.Ще се посъветвам и другаде,но просто не знам какво да правя.В кои случаи се вади зъб и в кои се прави операция и ваденето решава ли се проблемът?

С панорамна снимка.Не знам как да попадна на добър специалист на когото да се доверя.Състоянието на зъбите ми все пак е следствие от различни зъболекари през годините,които не са си свършили работата за която съм им плащала-не добре запълнени канали.

Последна редакция: чт, 07 апр 2016, 22:51 от AnMary

# 654
  • Мнения: 60
Здравейте.Днес зъболекарят ми съобщи,че имам грануломи на 5 зъба и ми препоръчва вадене,тъй като не може да ми гарантира влизане в каналите на зъбите и успешно лечение.Три от зъбите са с коронки,имало щифтове счупени инструменти,каквото и да значи това.Ще се посъветвам и другаде,но просто не знам какво да правя.В кои случаи се вади зъб и в кои се прави операция и ваденето решава ли се проблемът?

С панорамна снимка.Не знам как да попадна на добър специалист на когото да се доверя.Състоянието на зъбите ми все пак е следствие от различни зъболекари през годините,които не са си свършили работата за която съм им плащала-не добре запълнени канали.



Може би трябва да уточните в кой град търсите специалист. Така или иначе ендодонтите не са много на брой в страната. Интересно е как обаче имате пет гранулома и до момента никой не е видял поне един от тях?! Имате ли други здравословни проблеми, които евентуално може да са причинени от тези гронуломи, тъй като се смята, че  се отразяват на общото  състояние на организма?

# 655
  • Варна
  • Мнения: 451
Здравейте.Днес зъболекарят ми съобщи,че имам грануломи на 5 зъба и ми препоръчва вадене,тъй като не може да ми гарантира влизане в каналите на зъбите и успешно лечение.Три от зъбите са с коронки,имало щифтове счупени инструменти,каквото и да значи това.Ще се посъветвам и другаде,но просто не знам какво да правя.В кои случаи се вади зъб и в кои се прави операция и ваденето решава ли се проблемът?

С панорамна снимка.Не знам как да попадна на добър специалист на когото да се доверя.Състоянието на зъбите ми все пак е следствие от различни зъболекари през годините,които не са си свършили работата за която съм им плащала-не добре запълнени канали.

Не е задължително колегите да не са си свършили добре работата (да са не запълнили каналите). Пастите, с които работят все още много колеги в страната се резорбират (разтварят се ) в рамките на 1-3 години и след това водят до грануломи. Много често грануломи могат да се появят и при добре излекувани канали, но с не добре запечатани коронки (процепи, фуги, кариеси и недобре залепени пломби).
Важното е, че грануломите се лекуват в 95% от случаите. След това такива зъби могат да изкарат 10-20, а и повече години.

# 656
  • Мнения: 2
Живея във Варна.Здравословните ми проблеми са по-нисък хемоглобин и желязо-не знам дали може да се дължи на грануломите.Тази седмица си записах час при зъболекар и за второ мнение.Ще съм благодарна,ако ми препоръчате специалист.

# 657
  • Около Костинброд
  • Мнения: 111
Въпрос към зъболекарите в темата: на 6-ти долен зъб, вдясно имам малък гранулом. Бях при доктор Йовчев в София за релечение, но той откри пукнатина на зъба (ако си спомням коректно била на около 5 мм над видимата част)и ми даде опция да помисля какво да правя: 1. Да рискувам да го прелекуваме, като после ще има нужда от изграждане и коронка, което надхвърля 1000 лв, като има голям шанс пукнатината да продължи да слиза надолу и зъба да се разцепи, тоест ваденето му ще е неизбежно. 2. Да се консултирам с имплантолог и да извадя сега зъба и да слагам имплант, като така няма да са ми отишли на вятъра парите за релечение и коронка. Та, въпросът ми е: при такава пукнатина наистина ли ваденето на зъба е по-добрата опция? Той каза, че пукнатината може и да спре да слиза надолу, но може и да не спре - никой не може да гарантира как ще се развият нещата с нея.

# 658
  • Варна
  • Мнения: 451
Въпрос към зъболекарите в темата: на 6-ти долен зъб, вдясно имам малък гранулом. Бях при доктор Йовчев в София за релечение, но той откри пукнатина на зъба (ако си спомням коректно била на около 5 мм над видимата част)и ми даде опция да помисля какво да правя: 1. Да рискувам да го прелекуваме, като после ще има нужда от изграждане и коронка, което надхвърля 1000 лв, като има голям шанс пукнатината да продължи да слиза надолу и зъба да се разцепи, тоест ваденето му ще е неизбежно. 2. Да се консултирам с имплантолог и да извадя сега зъба и да слагам имплант, като така няма да са ми отишли на вятъра парите за релечение и коронка. Та, въпросът ми е: при такава пукнатина наистина ли ваденето на зъба е по-добрата опция? Той каза, че пукнатината може и да спре да слиза надолу, но може и да не спре - никой не може да гарантира как ще се развият нещата с нея.

Д-р Йовчев е най-добрият ендодонтист в България (и не само тук Simple Smile  ). Познавам го лично. Никой обаче не може да гарантира как ще се развият нещата с пукнатината. Решението е да прецените можете ли да си позволите подобен разход и да видите какво ще стане след 2-3 години или да минете направо към имплант.

# 659
  • Мнения: 174
Д-р Венелинов, знаеш ли какво е казал Леонардо Да Винчи??? Всеки ученик е длъжен да надмине учителя си Simple Smile.

Общи условия

Активация на акаунт