Зъбен гранулом

  • 387 340
  • 897
  •   2
Отговори
# 630
  • Мнения: 260
Това може да се дължи от инфекция в каналите на зъба. След като инфекцията обхване кореновите канали и тя излиза навън и засяга структурите до нея, а това са пародонталните тъкани. Тези симптомии предимно се наблюдават при хроничения периодонтит и ако теорията ми е правилна, то задължително ти трябва кореново лечение.  newsm10

# 631
  • Мнения: 60
Тоест е възможно да имаме гранулом и на неумъртвявани зъби? А в началните стадии грануломът може ли да се диагностицира на рентгенова снимка?

# 632
  • Мнения: 700
galsi17  , може да е просто венечен проблем. Пробвай да се жабуриш 1 седмица със отвара от смрадлика /по-добрия вариант/ или със Сандрин и ако не се подбряваш тогава мисли за кореново лечение и т.н.

Понякога зъба/нерва/ се самоумъртвява без намеса на зъболекар. От там дали е възможен гранулом не знам... Вероятно - да.

# 633
  • Варна
  • Мнения: 451


Този тест се нарича пълптест - тест, при който се установява дали нервът е жив или не при много дълбоки кариеси! Това не е фокално изследване.
Фокалното изследване е за да докаже, че някъде в организма има хроничен фокален (огнищен) процес. Това може да е един от многото изследвания, които се правят за поставяне на диагноза. За съжаление начините на провеждане не дава достоверни и категорични резултати. Ето защо аз лично смятам, че това е безсмислено при условие, че има други по-сигурни методи за поставяне на диагноза - гранулом или гнойна торбичка (хроничен периодонтит).
Лечението е нещо друго - свързано е с диагнозата. То трябва да се базира не само на едно субективно, а на множество клинични (обективни) методи/изследвания.
Едва ли искате да ви отрежат крака само като поставят диагноза само по цвета му. (опитвам се да дам някакво сравнение, за да ме разберете)
Не знам да ли го обяснявам достатъчно ясно и разбираемо (не-докторски) Simple Smile Embarassed


Да, аз направих нещо такова. Извадих зъб единствено заради резултата от теста на Гелен. Но все пак ставаше дума за мъдрец. Иначе нямах никакви оплаквания, въпреки че беше полуретиниран. Панорамната снимка също не показваше нищо притеснително. Хирургът, към който бях насочена беше убеден във верността на данните от фокалната диагностика (или може би така искаше да изглежда) и изобщо ми обясни, че работели от години  с нея. Въпреки, че имах минимални съмнения,  след като прочетох някъде, че ретинираните мъдреци са потенциални фокални огнища, а също попаднах и на някакви публикации за фокалната диагностика от проф. Киселова, те напълно се разсеяха. Реших, че става дума за някакво възпаление, което е невидимо, защото е на клетъчно ниво:). Оставам с усещането, че съм станала жертва на злоупотреба:)

За мъдрец, който е бил полуретиниран и вероятно е нямало да излезе както трябва не смятам, че трябва да съжалявате. В такива случаи бих ви препоръчал вадене и без фокално изследване. Не смятам, че има злоупотреба за ваденето. Не се притеснявайте! Simple Smile

# 634
  • Варна
  • Мнения: 451
Тоест е възможно да имаме гранулом и на неумъртвявани зъби? А в началните стадии грануломът може ли да се диагностицира на рентгенова снимка?

Да, може да се диагностицира, но трябва да се направят и други изследвания, защото само рентгенова снимка не е достатъчна. Най-добре се консултирайте с ендодонтист (специалист по каналите), за да сте по-сигурна.
Аз лично не бих тръгнал да умъртвявам зъб без да съм 100 % сигурен в това!

# 635
  • Мнения: 2
Благодаря много за информацията! Аз отидох отново при стоматолога, защото започнах да се притеснявам и се оказа, че нервът на зъба се е самоумъртвил и е започнало да се образува гангрена, започнах кореново лечение и за сега положението се стабилизира И зъболекарят ми не знае точно как се е случило, казва, че организма ми реагирал бурно и предизвикал някаква реакция. Искам да попитам, какво може да предизвика самоумъртвяване на нерва?

# 636
  • Мнения: 260
Пулпита може, както и да го погледнеш Grinning
Трябвало е да има етапи в които зъбът да се следи от стоматолог за да не се самоумъртви ама вече е след дъжд качулка. Важното е, че е започнато кореновото лечение както и предполагах и положението се е стабилизирало! Пожелавам Ви всичко да се оправи!  bouquet

# 637
  • Мнения: 60
Благодаря много за информацията! Аз отидох отново при стоматолога, защото започнах да се притеснявам и се оказа, че нервът на зъба се е самоумъртвил и е започнало да се образува гангрена, започнах кореново лечение и за сега положението се стабилизира И зъболекарят ми не знае точно как се е случило, казва, че организма ми реагирал бурно и предизвикал някаква реакция. Искам да попитам, какво може да предизвика самоумъртвяване на нерва?


Как диагностицира гангрена зъболекарят, при условие, че при първия преглед не е открил нищо обезпокоително?

# 638
  • Мнения: 60
Да, може да се диагностицира, но трябва да се направят и други изследвания, защото само рентгенова снимка не е достатъчна. Най-добре се консултирайте с ендодонтист (специалист по каналите), за да сте по-сигурна.
Аз лично не бих тръгнал да умъртвявам зъб без да съм 100 % сигурен в това!




Аз съм била на преглед при двама ендодонтисти. Според първият имаше съмнение при един зъб за периодонтит, понеже се вижда на рентгеновата снимка някаква сянка. Дори не знам дали въобще щеше да забележи някакъв проблем, ако аз не му бях насочила вниманието, понеже бях предварително диагностицирана от друг зъболекър. Както и да е, той заключи, че би могло да има проблем с този зъб, но не бил сигурен и с това сметна случаят за приключен!!! Стори ми се доста странно и продължих да упорствам да се направи сегментна снимка само на този зъб, понеже аз носих панорамна или така или иначе да се прелекува зъба. Той отказа. В крайна сметка ме насочи към 3D скенер, за да може да вземе някакво решение. Отидох да се прегледам при друг зъболекър, също специалист по коренови канали. При него занесох всякакви стари снимки на този зъб. В крайна сметка реши да го прелекува, защото в 90% от случаите колегите пропускали по някой канал. А иначе  според него не можело по снимка да се диагностицира гранулом, защото никой нямало как да разбере какво е точно това, което се вижда. Най-сигурно било с хистологично изследване, но дори и там нямало 100% гаранция. Това, което ме учуди при този лекар е, че  когато започна да ме лекува ползва една малка снимка на зъба от 2009 година, която бях занесла. Не са ли задължителни актуални снимки при това лечение? Освен това ми е малко странно точно ендодонтите да не ползват ръкавици! Особено пък един от най-добрите сред тях...

Последна редакция: ср, 16 мар 2016, 04:29 от berrry

# 639
  • Мнения: 6
]Здравейте, става въпрос за 6 ти горен зъб, преди около 8 години е правен(вадене нерви и пълнене на каналите),преди 4 направи гранулом(бях се подул доста)пак отваряне лекуване и тнт.Но преди година да не е и повече, взе да ме боли окото под окото, слепоочието от страната на зъба.Ходих на очен Унг,прегледи снимки, всичко беше наред.Реших да отида на зъболекар да видим тоя зъб(друг развален нямам от тази страна), оказа се че има гранулом.Един месец лекуване и го затворихме, но болката си стои(можело да дразни синуса или да го е пробил, това ми обясниха).Сега се чудя да го вадя ли или да чакам още?Ето и снимкиhttps://onedrive.live.com/redir?resid=821B9C0B28A8BF97!206525&am … hint=folder%2cJPG

Последна редакция: ср, 16 мар 2016, 12:45 от Petar Nenkov

# 640
  • Мнения: 700
Petar Nenkov , или прави операция на 6ти зъб , за да ти отрежат корените при добър хирург или го вади. Това води до загуба на периферно зрение и други проблеми.

Аз минах всички стъпки и въпреки това ме болеше и имах същите симптоми, които описваш. Добре че попаднах на добър хирург в чужбина и ме оттърва без проблем от зъба. Олекна ми!

Добър хирург понеже 6 зъб често прави връзка със синуса , а при мен направо беше в синуса и може да се стигне до перфорация и при лекуване и при вадене. Перфорацията е сериозна работа и дано не се стига до това. Трябва да се зашие дъното на отвора при вадене, ако има съмнение за перфорация...

# 641
  • Мнения: 6
Mislq, благодаря многото за отговора.Най вероятно ще го извадя, толкова време мъчи, най-вече окото, осещам че виждам по слабо с него и си боли.Имам да оправя един зъб от другата страна и взимам направление за хирург!

# 642
  • Варна
  • Мнения: 451
]Здравейте, става въпрос за 6 ти горен зъб, преди около 8 години е правен(вадене нерви и пълнене на каналите),преди 4 направи гранулом(бях се подул доста)пак отваряне лекуване и тнт.Но преди година да не е и повече, взе да ме боли окото под окото, слепоочието от страната на зъба.Ходих на очен Унг,прегледи снимки, всичко беше наред.Реших да отида на зъболекар да видим тоя зъб(друг развален нямам от тази страна), оказа се че има гранулом.Един месец лекуване и го затворихме, но болката си стои(можело да дразни синуса или да го е пробил, това ми обясниха).Сега се чудя да го вадя ли или да чакам още?Ето и снимкиhttps://onedrive.live.com/redir?resid=821B9C0B28A8BF97!206525&am … hint=folder%2cJPG

Това, което виждам на снимките ме кара да си мисля, че е възможно да не е направена дезинфекцията адекватно при последното ре-лечение на зъба. Не изглежда сложен! з лично бих го лекувал, за да го послвате следващите 20-0 год. (освен ако не е спукан някой корен).
Колко канала обработи колегата? Тези зъби обикновенно са с 4 канала, но четвъртият често се пропуска, защото е скирт и много тесен. Трябва микроскоп, за да се открие по-лесно.
Вчера ми се случи лечение на горен кътник (седми) не с три, а с 5 канала. Ако бях без микроскоп нямаше да ги видя и да излекувам зъба:
https://www.facebook.com/dentalstudioVenelinov/photos/a.58218353 … ype=3&theater

# 643
  • Мнения: 6
Мисля, че само канала на който е гранулома, около 4 пъти слага антибиотик и го запълни.Каза, че всичко е перфектно, много добре бил запълнен.Болката си стои, каза ми че може да е счупен някой корен или да е близо до синуса и да го дразни.Боли окото, под окото и слепоочието,  хич не е приятно особено окото

Последна редакция: вт, 22 мар 2016, 21:53 от Petar Nenkov

# 644
  • Варна
  • Мнения: 451
Мисля, че само канала на който е гранулома, около 4 пъти слага антибиотик и го запълни.Каза, че всичко е перфектно, много добре бил запълнен.Болката си стои, каза ми че може да е счупен някой корен или да е близо до синуса и да го дразни.Боли окото, под окото и слепоочието,  хич не е приятно особено окото

Ако има спукан корен, то зъбът е за вадене.
Правило е при проблем (гранулом) да се лекуват всички корени, защото имат много връзки помежду си. Има ли инфекция в единия канал, то значи целият зъб е инфектиран. Това е възможна причина все още зъбът да ви боли въпреки "перфектното" запълване на единия корен!

Общи условия

Активация на акаунт