Има ли родители живеещи в Швейцария?

  • 22 254
  • 303
  •   1
Отговори
# 15
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Здравей,Вес оказа се,че мойте познати живеят близо до Нюшател-незнам точно така ли се пише,но незнам кое летище е по- близо до там,Цюрих или Женева,за къде да купя билети евентуално Thinking

Горе долу по средата е, но от София няма директен полет до Женева, трябва да е с прикачване Confused. А до Цюрих лети Бг еър, мисля, че 5 пъти в седмицата имат полети, но трябва да провериш в страницата им. Имаше и една нискобюджетна компания, Еделвайс май беше, но тя лети от морето - Бургас или Варна, и не знам дали през зимата имат полети.  Thinking Ще трябва да проверя.

# 16
  • Мнения: 2 379
Здравейте.
Аз евентуално мога да помогна с информация за италианската част, която се свежда само до кантон Тичино (Тесин).
Ако някой има конкретни въпроси, ще се опитам да отговоря.

Иначе, Швейцария има много спогодби с ЕС, но свободното движение на работна ръка (как звучи само Laughing) не е между тях. Много трудно, да не кажа невъзможно, е да се отиде ей така, без нищо. По принцип, закона защитава местните. Т.е. ако има свободно работно място, се предлага първо на швейцарец. Ако няма швейцарец кандидат за него (работодателят трябва да докаже, че няма, как става - не знам), и тогава се предлага за някой от ЕС. Затова, ако има начин да си намериш работодател и да заминеш по негова покана, това би бил идеалния вариант... Всеки кантон може да има различни закони и разпоредби.
Потвърждавам написаното по_горе.
Прибавям, че живущите в граничните райони (в радиус от 30 км от границата) на съседните на Швейцария държави се ползват с известни привилегии при намирането на работа в Швейцария.
В Швейцария определено не се толерира пребиваването без дом и без средства. Ако заминете "просто така", най_вероятно скоро ще бъдете учтиво изведени извън страната с молбата да се върнете, когато имате причина.

Дали ще им научим лесно езика защото говорим само англииски и как ще ни приемат местните без да знаем езика им.
В друга държава не искаме да ходим защото не се е намерил някой да ни убеди че като природа, време, здравеопазване, образование и начин на живот е по-добре отколкото в България. Пак подчертавам че тук не сме богати, но професиите ни са добре платени и търсени така че не живеем зле.
В Швейцария има 4 национални езика. Немски, френски, италиански, романча (един вид диалект). Най_добре е да говорите езика на вашата част, вашия кантон. Но по принцип навсякъде най_много работа ще ви свърши немският.
От климат до климат има разлика. Много зависи от надморската височина, алпийска държава все пак. Но като цяло страната се радва на 4 сезонен климат. Simple Smile
Природата по красота надхвърля българската. Peace
В швейцария има много села с крави, но има и много красиви градове в човешки размер. Метрополис и "град, който никога не спи" няма.

Затова пиша тук ако някой може да ми каже какъв е там стандарта,какви са цените..Бих могла да уредя да спим при наши далечни роднини във френската част,
Стандартът е достатъчно висок в цялата страна.
Цените (аз сравнявам с Италия): Хотел, ресторант, пазаруване на хранителни стоки в супермаркет са по_евтини в Италия.
Дрехи, техника (всякаква), бензин и дизел са по_евтини в Швейцария.
Била съм веднъж във френската част и останах с впечатление, че е по_скъпа в сравнение с италианската част.

По въпроса за летищата. Кантон Тичино се обслужва от летищата на Милано (най_голямото е Малпенса). Град Лугано има летище, но то е предимно за вътрешни за Швейцария полети.

# 17
  • Мнения: 166
Здравейте,момичета,и благодаря за всичко,което сте написали-определено ще ми е полезно.Говорих с наще познати,които доколкото разбрах са съвсем близо до Нюшател-за моя най-голяма изненада когато разбраха за проблема на детето ми казаха ,че ако успея да намеря парите за път те ще ни поемат изцяло престоя при тях,но най-хубавото е ,че ни предложиха да и закупят инсулинова помпа,която в България струва 9000лева и би спестила 8 инжектираня дневно на инсулин и най-вече свежда до минимум уврежданята на организма в следствие на болеста-просто немога да ви опиша как се почувствах.Колкото до евтините билети ако намериш малко информация ,защото засега с банката нещата не вървят много добре и още веднъж БЛАГОДАРЯ  Hug

# 18
  • Мнения: 166
Също ще помоля ако някой е летял с нискотарифна компания до Цюрих да пише.Рових се в myair но не намерих за Цюрих.Просто не мога да си позволя да пропусна възможността за помпата -а икакто вървят нещата евентуално ще пътуваме на пролет Praynig-но ... Simple Smileи благодаря

# 19
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Люси, дано роднините ви изпълнят добрите си намерения Praynig

Иначе, за момента България еър май е единствения вариант. Доста често има промоции, които включват и Швейцария - нашите дойдоха в Швейц. с такава промоция. Нискобюджетните компании летят до Бг най-вече през лятото - от юни нататък. Другия вариант е с Алиталия - аз също съм пътувала с тях по подобен маршрут, само, че до Женева (и през Милано - Малпенса, и през Рим - Фиумичино май беше newsm78). Няма никаква опасност да се объркате из летището при прехвърлянето.

# 20
  • Мнения: 166
Здравейте,днес цял ден се рових в саитове за low cost билети от София до Швеицария,но не намерих нищо TiredАко някой е пътувал с такава компания моля да пише.Днес получих имеил от наще роднини,който са задействали нещата за инсулиновата помпа,и искат да заведем детето и там пак да го консултират,защото стойностите на захарта и са мн.лабилни,но ми е неудобно да ги ангагирам и за билетите ни но... Hug

# 21
  • Мнения: 1 425
Lussi, виж тук www.swiss.ch, това са за сега най-евтините билети, които съм намирала с директен полет, а през Милано е малко по-евтино, но пък си е стрес с дете и с прехвърляне.

# 22
  • Мнения: 907
Природата по красота надхвърля българската. Peace

Ах, с това само не съм съгласна, ама аз съм много пристрaстна  Embarassed. Площта на Швейцария е все пак само 1/3 от тази на БГ, т.е. колкото е планинската част на БГ.
Да добавя само, че тук безработицата падна и под 3%, което просто значи, че в дадени области кадри не достигат. В каква област ще работите? Това е много важно. В ИТ е просто рай, при вас може да е по-сложно, защото ще трябва да търсите от БГ (не идвайте без уредено работно място!), но ако сте с опит и самочувствие, ще успeeте. Англ. в ИТ е "must". Без немски може, но ще ви е по-уютно, ако го научите в последствие.
Образованието (средното) е огромна тема. Това вече не зависи ни от кантон, ни от община, а само от конкретното у-ще и учител. Може да сте доволни, може и направо да си върнете децата в БГ. Здравеопазването е на ниво. Но никога не бива да се ходи на лекар неподготвен. Първо се информираш сам какво да питаш и после се надяваш, че ще получиш някакъв отговор по-различен от да или не. Искам да кажа, че е трудно да обсъждаш здравни проблеми и лечения комплексно. При спешни случаи, операции, болници - няма проблеми.
Ако си намерите работно място, фирмата се заема да извади решение - става до ок. 3 месеца. Без това решение, няма смисъл да ходите.

Последна редакция: ср, 09 яну 2008, 12:17 от MegiX

# 23
  • Мнения: 166
Благодаря,още веднъж на всички за помоща,но за съжаление за сега ще се наложи да отложа нещата,защото от банката ,както досега всичко беше ок се оказа ,че не е така и ми отказаха заема.Но аз няма да спра да търся вариант да заведа моето момиченце до Швейцария,не само заради неината мечта ,а и за помпата,която е мн.важна за нея Hug Simple Smile Heart Eyes

# 24
  • Мнения: 2 379
lussi17, стискам палци да успеете!!!

За отиващите да работят, може би е интересно да знаят, че данъците на са еднакви навсякъде. Най_ниските данъци, ако не се лъжа, са в кантон Цуг (съвсем близо до ЦЮрих).

# 25
  • Мнения: 907
В тази връзка: говoрели си германче, италианче, французойче и швейцарче откъде идват децата. Германчето казало - щъркелът ги носи, италианчето - в зелките растат, французойчето се подсмихнало - знам, аз ама не бива да ви казвам, още сте малки, замесени са обаче мъж, жена, легло и останалото ще разберете като пораснете. Спорили, спорили, питали швейцарчето какво мисли. А то -  aaa, при нас във всеки кантон е различно  Grinning.

Последна редакция: ср, 09 яну 2008, 16:44 от MegiX

# 26
Здравейте мамици, видях темичката и много се зарадвах!
Да се включа и аз от Швейцария. Живея тук, и следващият месец се омъжвам за таткото, който е швейцарец. Ние живеем в немската част - Берн в момента. Но от март ще сме в Бил. Много ни харесват хората там..
Мога да помагам с каквото мога като информация.
Само пишете. Hug  smile3521

# 27
  • Мнения: 166
Здравейте,момичета при нас нещата се развиха много добре-с помоща на една прекрасна жена,майка на три чудесни деца почти вече сме събрали необходимите ни пари за път.Но другия проблем е ,ч немога да намеря информация,затова какви документи ще са ми необходими за да влезем в Швейцария,защото за детето ще трябва да нося игли,инсулини,глюкомери,вкл.и глюкагон-това е една инжекция която се слага ако на детето му падне захарта и колабира.От агенцията от която ще взема билети ми казаха да извадя документ че детето е с диабет на инсулин и т.н но той сигурно ще трябва да е преведен-но на какъв език?Ние ще кацнем в Цюрих,опитах да се свържа с посолството на Швейцария в софия но нещо не успях,та маи ще ходя с децата до там,но да се вдигне малко тази мъгла.Ако някои може да ми помогне с някаква информация ще съм много благодарна.

# 28
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Но другия проблем е ,ч немога да намеря информация,затова какви документи ще са ми необходими за да влезем в Швейцария,защото за детето ще трябва да нося игли,инсулини,глюкомери,вкл.и глюкагон-това е една инжекция която се слага ако на детето му падне захарта и колабира.От агенцията от която ще взема билети ми казаха да извадя документ че детето е с диабет на инсулин и т.н но той сигурно ще трябва да е преведен-но на какъв език?Ние ще кацнем в Цюрих,опитах да се свържа с посолството на Швейцария в софия но нещо не успях,та маи ще ходя с децата до там,но да се вдигне малко тази мъгла.

Най-добре се обади в Бг еър, нали с тях ще пътуваш? В страницата на летище Цюрих не пише нищо за игли, но има номер, на който можеш да се обадиш, и да попиташ, за съжаление аз не знам немски. Иначе, ако ще превеждаш документ, добре да е на немски - Цюрих е в немскоговорящата част. Не, че ако е на френски или английски няма да го приемат, но е по-добре на немски. Иначе, в багажа, който ще чекираш, няма проблем да има игли и спринцовки. Полета е около 2 часа, би ли могло детето да издържи през това време без инжекция? Също, ако ще превеждаш документ, е хубаво да попиташ в Швейц.посолство да ти кажат агенция, с която работят и чиито преводи признават. Да не стане така, че да преведеш документа и да платиш маса пари, а да не ти го признаят, защото не признават преводача.

Сега гледах в един швейцарски форум, за диабетици, и пише, че трябва да има преведен документ от лекаря, че човека е диабетик, и че трябва да приема определени лекарства. В този случай, не би трябвало да ти правят проблеми.

Ако изскочи още нещо, ще пиша. Звънни за всеки случай в Бг еър.  Peace

# 29
  • Мнения: 166
Вес,много ти благодаря за информацията.Опитвам се да се свържа с хемус еар но без успех-въобще не вдигат телефона в нито един офис,може би заради положението на летището  Thinkingно тези дни ще ида лично до там Hug

Общи условия

Активация на акаунт