Моля за съвет! Постоянно иска да гледа филмчета!

  • 3 032
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 491
Седни да погледаш с него, прегърни го, радвай се на момента на интимност. Коментирайте какво става, направете се после на някои от героите. Рисувайте ги, майсторете ги, напишете книжка за тях. Аз се чувствам понякога кофти, че още не съм изгледала отначало докрай поне една серия на Скуби-ду, доскучава ми. Но поне започвам, и радостта на децата, че съпреживявам техния свят, е голяма. А имам и отредена роля там - учената с очилата съм, която винаги намира решение на проблемите.  Flutter
Успех! Детският ден е дълъг, има място за всичко.

# 16
  • Мнения: 25 620
Игра с камиончета - идеално начало за много игри. Тези камиончета трябва да минават отнякъде - улици и мостове от строител (конструиране). Те трябва да спят някъде - гаражи от строители или от картон (изрязване и лепене), които после може да се оцветят (рисуване) и надпишат (занимания с буквички и числа)... Може да измисляте приказки, в които въпросните камиончета са главни герои... Да включите постепенно и други играчки - кукли, животни...
Вписвай се ти в игрите на детето, а не го насилвай да играе на това, което ти си решила.  Wink
Успех!

# 17
  • София
  • Мнения: 888
И дъщеря ми много обича филмчетата. Сега е на вълна Мечо Пух и ако има как ще ги гледа цял ден. Но аз й позволявам максимум две филмчета на ден - едното предиобед и ако се сети да си поиска късно следобед. През останалото време и казвам,че компютъра трябва да почива и че не може да работи цял ден и съответно четем книжки или редим пъзели.

# 18
  • Мнения: 4 841
Децата не се отегчават дори и по време на най-безсмислените (според нас) занимания. Въпросът е наистина да не "пресилиш" нещата. Щом си прибрала филмчетата, сега просто му предостави възможности, и нека той сам реши с какво да се занимава. Синът ми има периоди, в които просто НЕ ИСКА да рисува и апликира, така, както има и периоди, в които само това прави седмици наред. Според мен всеки опит за организация и намеса по-скоро ще влоши нещата, отколкото да ги подобри. Бъди му на разположение, но нека той избира игрите. Помагай, обяснявай, но дискретно и само ако те попита. Или предлагай игри, но ако видиш, че не му грабват вниманието, не настоявай.
На вашата възраст на сина ми му беше страшно забавно да "измисляме" - наши си герои, наши си приказки, наши си песнички... Хващахме плюшените играчки и разигравахме какви ли не ситуации. Също така с удоволствие учеше стихчета и песнички от дискове.
Абе - варианти много, предлагай, пък детето ще си покаже какво му е интересно.
У дома по отношение на филмчетата има строги правила - едно филмче, при това не всеки ден. И след като го изгледаме, задължително правим анализ - какво му е харесало, какво не, кое го е впечатлило... Ако му е било много интересно, продължаваме да го доизмисляме с нови ситуации. Но никога не се гледа повече от 40-50 минути.

# 19
  • Мнения: 651
Много ви благодаря момичета за съветите и идеите!  Hug
Българското дете е късметлия - има чудесна майка!  Grinning

Днес сутринта на редовното запитване за филмче, му казах че днес няма да гледаме филмчета, че многото гледане на телевизия разваля очичките ( той носи очила ) и че ще си играем с другите неща. И беше успешно. Към 11 пак опита, но бях категорична. Дори като седнахме да обядваме той ми казва " И аз вече съм решил край на филмчетата, много развалят очичките, така съм решил! "  Joy    Решил бил, въшката му с въшка!  Heart Eyes
Благодаря ви още веднъж, моя проблем ( е, едва ли само аз съм с такъв проблем )е в много малкото време което мога да прекарвам с него, и сякаш като дойде този момент от деня вече нямам мисъл да измилсля нищо креативно, но си взех дебела бележка....нещо съм се отнесла май...за моето участие в игрите или поне инициирането им.
 Hug

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Аз не знам има ли дете дето да не е пристрастено към филмчета? То ние си ги пристрастяваме сами отначало и после се чудим какво да направим за да се откажат.
И дъщеря ми много обича да гледа филмчета. Може да виси цял ден пред екрана.... ама отначало се радвах, че имам малко свободно време , но сега и аз се притеснявам. Създавам ограничения понякога като прекали разбира се.

# 21
  • Мнения: 5 370
Аз не знам има ли дете дето да не е пристрастено към филмчета? То ние си ги пристрастяваме сами отначало и после се чудим какво да направим за да се откажат.
И дъщеря ми много обича да гледа филмчета. Може да виси цял ден пред екрана.... ама отначало се радвах, че имам малко свободно време , но сега и аз се притеснявам. Създавам ограничения понякога като прекали разбира се.
Не си сама, две сме. Само че Станислав се научи да играе !!!!! На една електронна игра с един патарок, и го управлява, и печели.....и позмай после как го "махам" от компютъра.
На всичкото отгоре срещам често отпор и от баща му. Щото за него това е гордост, едва ли не, ама.....като сложи очила на 3 годинки, ще види той. #Cussing out

# 22
  • Мнения: 17 407
Стига, бе, хора! Голям проблем, че едно 3-годишно иска само филмчета. То пък бръмченто с камиони много смислено! ПЛеменникът ми е на три и половина само това прави. Нищо друго не го вълнува, даже и филмче, да не говорим за друго. Дъщеря ми между 3 и 4 също беше пристрастена и само филми искаше. НЯМа да пиша какво друго умее, не обичам да се хваля с децата си Wink

# 23
  • София
  • Мнения: 6 999
Аз не знам има ли дете дето да не е пристрастено към филмчета?

Дъщеря ми не е... Но както казах у дома ДВД няма.  Stop

Даже по едно време се чудех не й ли вреди, тъй като не е в крак с другите деца, но се отказах да му мисля по въпроса.

яхнала метлата, естествено, че той го е решил пък ти... За всеки е важно сам да взема кардиналните решения в живота си Wink
След време като го убедиш да остави някоя противна кандидат-снах дано пак така да каже детето Mr. Green

# 24
  • Мнения: 127
Мисля, че и ние трябва да се замислим за този проблем. Нищо не е в състояние да ангажира вниманието му за по-дълго време от филмчетата, а аз през това време свършвам толкова неща.Но сега се замислям, че така не е редно.Няма засега да махам DVD-то или компютъра, но осъзнавам, че битката ще е доста трудна.Дано успея да съм достатъчно твърда, че този 3-годишен пубертет силно ни е хванал.

# 25
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Гледам, че си намерила решение на проблема и си разбрала, че не детето е пристрастено към филмчетата, а просто ти не си му обръщала достатъчно внимание  Peace Бих ти предложила да пробваш и игрите Не се сърди човече или Домино. Синът ми можеше с часове да ги играе, но на мен ми писваше  Tired За приказките, 20 мин е повече от достатъчно, за едно 3 годишно дете!
И очила от умерено гледане на ТВ и игра на компютър не се слагат. А това да не се пускат филмчета на децата или да се държат настрана от компютрите, за мен е другата крайност  Crazy

# 26
  • Мнения: 3 146
Махането на ДВД-то не решава проблема. Липсата на ДВД също не е нещо, с което трябва човек да се хвали. Защото филмите също развиват някои видове мислене и все пак обогатяват речника и т.н., а и с ДВД-то избираш сам какво да гледа детето ти, а не разчитаи на ТВ. Съвременността се основава на образната култура - медийна култура е, все пак. В този смисъл, не виждам дали ДВД-то може да е нещо повече от временно решение на проблема.

Разбира се, аз също ограничавам гледането, просто му забранявам на моя да гледа постоянно, малко рев и се занимаваме с друго. Но и той не се концентрира пред ТВ-то, а 70% от времето си играе и изобщо не гледа екрана. Освен това го пуснах на детска градина, отчасти за да се занимава и с игпри с други деца, с децата е по-весело да се правят апликации и пластелинени чудовища, отколкото само с мама.

# 27
  • София
  • Мнения: 6 999
Липсата на ДВД също не е нещо, с което трябва човек да се хвали. Защото филмите също развиват някои видове мислене и все пак обогатяват речника и т.н., а и с ДВД-то избираш сам какво да гледа детето ти, а не разчитаи на ТВ.

Извинявай, ама кое го има на ДВД, но не и по ТВ? И кое мислене развиват филмите по ДВД? Речникът се обогатява от общо гледане на ТВ до някъде, а не от детски филчета на ДВД /поне според това, което аз съм чела/. Но доста повече се обогатява от разговори и четене на книжки Wink.
Питам, за да мога да преценя дали пък не греша с това, че нямам ДВД.  newsm78 Което не означава, че дъщеря ми не гледа детски филмчета обаче.  Naughty

На мен самата ДВД не ми липсва.

# 28
  • София
  • Мнения: 62 595
Стига, бе, хора! Голям проблем, че едно 3-годишно иска само филмчета. То пък бръмченто с камиони много смислено! ПЛеменникът ми е на три и половина само това прави. Нищо друго не го вълнува, даже и филмче, да не говорим за друго. Дъщеря ми между 3 и 4 също беше пристрастена и само филми искаше. НЯМа да пиша какво друго умее, не обичам да се хваля с децата си Wink

Ами, проблем е, ако само това му е в главата. Колкото и да съм привърженик на игрите и филмите, ми се струва прекалено. Друг въпрос е, че до известна степен ме притесняват ценностите, които чрез филмчетата се набиват в главата на едно 3-годишно дете. То трябва да се учи от средата около себе си - семейството, пък дори и яслата или градината, а не само от филмчета. Едно-две филмчета на ден, както и да е, но само това да му е заниманието вече не е добре. Кога и как това дете ще се научи да си измисля игри, да решава проблеми по време на игра и други такива полезни неща?

Сто пъти бих предпочела да удря камиончета едно в друго, да чертая паркинги и улици. Тогава детето самичко измисля правилата, самичко движи обектите и има партньор в играта, ако пожелае. Момчетата, особено мило и драго дават за колички, хеликоптери и други движещи се машини и си умират да бръмчат с тях. Измислят си цели сценарии и комбинират играчките помежду си. Помня, че заради такива игри на сина ми той се научи да си строи мостове от един конструктор, че да му е по-интересно с маршрутите на колите.

Не виждам нищо лошо да се похвали някой с децата си. Нали е за хубаво. Няма нужда от престорена скромност.

# 29
  • Мнения: 17 407
РАдостина, не намирам за уместно да се хваля с децата си, не съм възпитавана в този дух. Дали е престорена скормността ми, ще кажат тези, които ме познават. ТЕмата не е за това обаче. МОмичето писа, че детето преди е имало и други интереси. Затова написах предния си пост. Обаче имам наблю'дения, че ти си специалист по всичко, така че не ми се спори Peace

Общи условия

Активация на акаунт