Израел 3

  • 38 916
  • 265
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 2 952
  Криси, виж , има го и на украшения , за синджирче например -  Може да си го виждала.

  И като такъв  се среща символът - Едната половина е  "дух" ,а другата - "наука"   ( spirit , science ).

  Баба  ми също има такова дърво (поне по име , както са го нарекли) , от много години ....бавна работа ....обаче  е красиво.

# 136
  • Мнения: 2 952
  Мале...............още от сутринта си седи Кабала  Mr. Green Я, да я оставим намира, че доста стягащо действа  #Crazy Mr. Green

   Wink


# 137
  • Мнения: 1 526
Дааа, хапнахме сушени плодове и ние. Тази година за първи път ядох и сушени ягоди, какво ли не измислят  Whistling не бяха лоши, обаче нетипично, предпочитем смокините и сливите, а и стафидите. А децата обичат папайя.

Сетих се да ви разкажа и за личните документи.
ЕГН по принцип няма. Има номер на личната  карта, който е постоянен, получава се при раждането или при получаването на гражданство и е добре да се помни наизуст.
Можеш да се казваш както искаш, твоя си работа. Никой не те пита защо, а само как. Отиваш във вътрешно министерство и просто казваш, че искаш да си смениш името.

"- Искаш Анджелина Джоли? Добре!" Така и става. Разбира се, вътре пише и предишното име (седем годинини го пише), а и снимката не се сменя. Не можеш да се казваш само Коен или Леви, по религиозни причини. Хора с тези фамилии трябва да доказват произхода си.

Незнам как е по света, но си спомням че в Бг не беше така лесно да се смени име. Минаваше се през съд, макар и формално.

# 138
  • Мнения: 1 526
    Поздрав от мен .....  (Евкалиптусовата Гора) 
http://uk.youtube.com/watch?v=lROAzi7iKHg
 даже Тали даде превод на Български...
Здравейте  Hug относно превода четох и друг на същата песен и ми е интересно кой е по точния или пълния:
.......
Тали,надявам се няма да се обидиш,че задавам този въпрос.  bouquet Heart Eyes
 

Мummy , няма за какво да се обиждам, разбира се. Чак сега виждам въпроса.
В един превод най- важното е смисълът да се запази. От там на татък всичко е въпрос на художествено украсяване и лична интерпретация на превеждащият. Не винаги по- пълният превод е  и по- точен  Peace. Принципно.
В нашият случай и двата превода са достоверни. Но единият е по професионално поднесен.

Последна редакция: вт, 22 яну 2008, 18:30 от Tali Dan

# 139
  • Мнения: 323
Да ама сега ще ви питам и за Талмуда.В тази книга за какво става въпрос в нея.Защо се намира само в синагогите.

# 140
  • Мнения: 1 526
Мисля, че Петя беше писала вече. Както и да е  Peace ще ме поправя ако объркам нещо.

Талмуда е сборник от религиозни книги, в които са записани обществените традиции, правила и закони на евреите. Талмуда е крайния резултат от многогодишните духовни усилия и от практическата дейност на множество поколения еврейски мислители и равини. Явява се основния богословски сборник на юдеизма.

Талмуда се е оформял в продължение на много векове, от ІV век пр.н.е. до ІV век от н.е. Столетия наред първоначалното съдържание на Талмуда се е предавало устно от поколение на поколение. Затова за разлика от Библията (писания закон) Талмуда е наречен устен закон.
    В книгите на Талмуда са съхранени запазените през вековете древни еврейски текстове от предшествуващите я юдейски религиозни книги-сборници Мишна, Гемара и Тора.
Писменото оформление на талмудическите материали е започнало през ІІІ век от н.е. и е завършило през V век (Ерусалимски Талмуд). Вавилонския Талмуд е бил завършен през VІ век. В основата на Талмуда е залегнал Стария завет, особено първия му раздел - Петокнижието, Мойсеевия закон или Тората. Основната задача, която са си поставяли талмудистите - съхраняването и укрепването на библейското вероучение, приспособяването му към променящите се условия на живот. Разработените правила са способствали за още по-голямата национална затвореност и религиозна обособеност на еврейския народ.

Първите закони на Талмуда са установени през периода когато Юдея е била включена в империята на Александър Македонски (332 го. пр.н.е.), и елинизма е нахлул в затворения свят на древните евреи. В продължение на три века (от ІV до ІІ век пр.н.е.) Юдея е изпитала върху себе си силното влияние на гръцката култура. През ІІІ век пр.н.е. книжниците-хасидеи са се опълчили против елинистите, заставайки на защитата на "вярата на бащите". За да съхранят мойсеевия закон в новите условия, хасидеите се заели с тълкуването на Тора, в резултат на което се е появил сборника Мишна ришона (Първо повторение на Тора). Този сборник частично е влязъл в състава на Талмуда, както смятат, в силно преработен вид. Мишна е цитиран по трактати, глави и  параграфи.

През 141 го. пр.н.е. в Юдея се е установила властта на Макавеите, обединяващи в едно лице духовната и светска власт. Против Макавеите се опълчва старата първосвещеническа династия на Садокидите, които са били привърженици на компромиса между мойсеевия закон и гръцката философия. Хасидите в борбата си против садукеите са разчитали на фарисеите - произлизащи от средните слоеве на населението, които били противници на гръцката философия и яростни защитници на Тората.
    Книгите на Талмуда се съхраняват от еврейските равини и до тях рядко може да има пряк достъп обикновеният евреин.

А ето тук може да получиш още инфо  Peace:
http://www.kabbalah.info/bulg/The_Need_for_Learning_Kabbalah.htm

# 141
  • Мнения: 2 952
  Добро утро!

  Ето от мен нещо пак свързано с Кабала.Бижута , кабалистични символи -   

  Ето още -  http://www.judaicawebstore.com/category.aspx?categoryID=468&startpage=0 МОже би сте виждали , но не сте знаели какво е досега за повечето хора.

  Това са Кабала амулети http://www.judaicawebstore.com/Category.aspx?categoryID=508

  Амулет значи предмет , който предпазва собственика му от лоши неща.От арабски идва талисман - "тиласм" - طلاسم , на гръцки - "талесма" (талеин).

  Ето тук   са показани Буквите от  еврейската азбука и номерът , на който отговаря всяка буква.Всяка отговаря  на номер така  се работи с номерологията в Кабала и изобщо. 22 букви са. -

    http://heebroot.com/understanding.html

  Ето ви една  ТАБЛИЦА за имената -  на  английски са , но по нея може да се доближите до значението на името ви на иврит и номера , числото  на името.Има някои близки до българските - Надя , Никол(а), Наталия, София, Виктор, Виктория ....Не са много , но има някои.Дано е интересно.

  Лек ден и спорна работа!
 

 

# 142
  • Мнения: 2 952
  По едно  Ерусалимско кафенце - 


  Искам също да ви представя Римския път от Ерусалим  до  Ерихон - Този път пеша се минава за към 8 часа средно, към 24 км . е дълъг.Христос много пъти е минавал този път.Всъщност всеки път , когато е  минавал от Ерусалим към Галилея (освен ако не е минавал през Самария понякога).

  За християните -  Лука 2  - "41И родителите Му ходеха всяка година в Ерусалим за празника на пасхата. 42И когато Той беше на дванадесет години, като отидоха по обичая на празника, 43и като изкараха дните и се връщаха, Момчето Исус остана в Ерусалим, без да знаят родителите Му. 44А те, понеже мислеха, че Той е с дружината, изминаха един ден път, като Го търсеха между роднините и познатите си. 45И като не Го намериха, върнаха се в Ерусалим и Го търсеха"- Родителите му са го търсили по този път обратно  , когато са видяли , че го няма Представете си какво ходене обратно е падало.

   Лука  10 - "Някой си човек слизаше от Ерусалим в Ерихон; и налетя на разбойници, които го съблякоха и нараниха и отидоха си, като го оставиха полумъртъв. .."  По този път е имало такива "каубойски" случки с ограбвания навремето  Mr. Green.
 

  Името на Ерихон  се  свързва  с  история от Стария завет.Стените  на Ерихон , след Моисеево време.По-нататък може да  разкажа. Ерихон още се нарича -
  Tell es-Sultan, er-Riha, Eriha, Yeriho ( Тел е- Султан, ер-Риха, Ериха, Йерихо).

   ЕРИХОН .Цъкни :




 

# 143
  • Мнения: 2 952
  Добро утро  казах аз и сега лека нощ да кажа  Wink

  Бръска  студен вятър , зима бая зима е и тука .....вали и дъжд....на климатиче  сме даже .....на де мислите , че  е само и все жега  Mr. Green

    Зимното мооре-  http://search.aol.com/aol/redir?src=image&clickedItemURN=htt … Description=Image Details

   http://search.aol.com/aol/redir?src=image&clickedItemURN=http%3A%2F%2Ftommcknight.com%2Ffriends%2Fseattle%2FSeattlePI-03Mar2003%2F450israel04_joshiahandmitt.jpg&moduleId=image_details.jsp.M&clickedItemDescription=Image Details

   
 Айде до скоро!

Последна редакция: пн, 28 яну 2008, 01:34 от Дивиана

# 144
  • Мнения: 323
Я разкажи нещо за израелската зима.Гледам снимките ама те ми приличат на късна есен.Пете, неяо не разбрах това със схемата на кабала за имената.лека нощ и от мен

# 145
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062
Айде да се включа за зимата, че на Петя, ще  и се изтърка клавиатурата  Mr. Green 

А ДОбро утро  Mr. Green

Ами зимата е относително, защото то не е зима като в Европа, а е Влажен сезон ( не си спомням дали така му се викаше географски  newsm78) Той е в повечето случаи най-силен и гаден Декември и Януари. Понякога вали проливен дъжд и ден и два. Понякога не ти момага нито чадър ,нито нищо с часове не можеш да мръднеш пеша на никъде. И когато ти се налага да тичаш от едно място на друго става оле мале. Аз лично си спомням един път докато тичах след лекции за работа в такъв дъжд,а имах чадър, който в случая само ми пречеше, че стигнах мокра до кости, разбирайте все едно бях влязла с дрехите във ваната. От мен течеше като от мокър парцал, та ми се наложи както стигнах шефа ми да ме изгони за вкъщи  Mr. Green
Има квартали или по-точно градчета, за които е съвсем в реда на нещата да се наводнят през тези месеци, е това е заради не дотам добрата канализация, която и там не се чисти редовно и там дъждовете изненадват  Joy като в БГ снега всяка година. Температурите  в средната част на Израел рядко падат под 0 градуса.

Иначе сняг има и то доста на Хермон ( това е на север), даже ски писта има  Joy дълга около 200 метра. Ама това вече се писа, даже снимки има някъде. Рядко, но не невиждано е и снега в Йерусалим, е тогава става вече приказка. Но там снега се задържа за ден максимум и на втория, кой видял видял, който не е евентуално догодина. И затова се писа, как децата им организират даже екскурзии от училище да отидат да видят що е това сняг и аджеба за какво служи  Mr. Green

В пустинята Негев,която е почти 50% от териорията, пък зимата е различна. Там става почти всяка вечер през зимните месеци под 0 градуса, но е много сухо. Примерно докато в ТелАвив може сутрин по едно леко якенце да излезеш, там е немислимо ( е руснаците за които О градуса е топличко ходят и по къс ръкав, ама те са си моржове). В пустинята става лошо когато завалят дъждове през зимата. Водата не попива в почвата, а се носи по повърхността. Тогава затварят пътищата през пустинята, защото е много опасно, става като много буйна и силна река, всяко каньонче. В пустинята температурните разлики, както през зимата така и през лятото са много големи. Както пада под нулата през ноща, така през деня грейва обикновенно слънце и понякога става и 20 градуса. Затова ако има такива потопи то до ден два изчезват и водата се отдръпва.

Ами това е  newsm78 мисля    bouquet  Лек ден!

# 146
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Добро утро и от мен!  bouquet

За дъждовете в Израел, даже не искам да си помислям.Хубавото е ,че вали дъжд от ноември да февруари-март,но като почне може 2-3 дни да вали без да спира.
Говорих тези дни със сестра ми в Израел и тя каза,че е много студено в момента, не помнела от години такова гадно време. Иначе зимата в Израел е чудесна сравнена с зимата в България и много по кратка.

# 147
  • Мнения: 2 952
 Ето малко за  снега и ските в Израел :   http://www.asergeev.com/pictures/archives/compress/2000/122/05.htm

    Това е по-комично -   http://www.israelnewsagency.com/skiisraelhermonfun.html 

     

     Цъкни




   Снимките са от обща галерия от различни страни с опътване само на иврит и затова  няма как да дам линк, нито има възможност за  активен линк (малка снимка - цък).Затова  ги пускам така.

   Криси, хич да не те очудва , че не си разбрала кабала таблиците и всичко свързано с кабала  Wink Не се изненадвам , аз самата не разбирам много неща , а чета на няколко езика и различни автори.Това е трудна материя.

    Доколкото за табличката с имената - с  2  думи - всяко име има значение  при  евреиските имена.Например моето българско - Петя си е  Петя , няма превод  Simple Smile При еврейските имена има.Там има някои имена , които се срещат и като български.Всяка Буква има номер в  еврейската азбука.Така името също получава номер като сбор  от  стойностите на всяка буква.Има и тълкувания , но това е предмет на номерологията.Аз повърхностно дадох леко за информация.И така еврейските имена имат номер по букви и значение по превод, което ги прави специални според много хора.Някои от Еврейските имена се срещат по цял свят , не само сред  евреи - Давид, Дейвид, Ноа (Ноа Уайли от  "Спешно отделение" - доктор Картър  Wink ), Йонатан (Джонатан), Йеудит (Джудит), Михаел (Майкъл, Михаил..) и още много други.Когато човек си смени религията към юдеизъм той също получава и еврейско име по избор. Simple Smile.За религиозните неща като сватба трябва еврейско име(да си еврейка демек де).

    Бракът  в Израел е само религиозен.Няма граждански и затова хората заминават да се женят навън(Кипър , Лас Вегас , ВАРНА!!  Wink ) ако са  смесен брак - евреин с нееврейка или обратно.После се завръщат и държавата признава брака като граждански , сключен в чужбина.От там и всички права и задължения на съпрузите   Mr. Green както си му е ред.Семейство са.Но  децата, които са родени в такъв брак  са като извънбрачни  според религията (понеже няма  по същество религиозен брак) , според държавните институции в  съвременния Израел  са си деца от брак.Няма противоречие , просто се разглежда на различни нива.Не си пречат двете неща.


   Wink
   






# 148
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062
Апропо, религиозните бракове.
Има една институция наречена Рабанут( нещо като висш духовен съвет - например ). Това за което Петя писа, че ако брака не е религиозен, не се признава точно от тази институциа. Парадокса обаче, че дори и брака да не е признат от Рабанута, да се разведеш без тяхно разрешение НЕМОЖЕ. Луда работа. Има и една друга подробност, ако семейството и двамата са евреи не са длъжни да направят религиозен брак, за да ги признае Рабанута,

# 149
  • Мнения: 323
преди време Петя беше писала за разводите в израел,ама накратко.Имам предвид дали можеш да се разведеш без намесата на религиозноте институции и как стои въпроса със статута на жената и децата след това?

Общи условия

Активация на акаунт