Израел 3

  • 38 793
  • 265
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062
Здравейте отново! Честита ви 3-та тема!

Аз искам да попитам, какво е значението на 2-те сини ивици върху знамето на Израел. В линка, даден в 1-вата тема пише, че ивиците са взаимствани от шаловете, с които вярващите се молят. Имат ли друго значение?

Синия цвят е символ на небето. Не си спомням защо точно е на знамето, но в историята на еврейския народ, синия цвят спасява хората. Например при лоши поличби, се е смятало че ако вратите и прозорците на къщата са в син цвят лошото подминава дома, защото си мисли че това е небето. Както и за звездата на Давид. В Египед, ооооо сега пак се запънах  ooooh!,  преди изгонването, когато са били тези много години предречени с нашествието на скакалците и т.н................... ох, надявам се да се сетите. Та тогава Господ казал на евреите да си нарисуват на вратите звезда, за да може лошото да различи и подминава домовете им.

Има един град в северен Израел където живеят много религиозни хора, Цфат,  там се изучава и Кабала.Та там в старата част на града почти всички къщи са със сини врати и прозорци.

# 16
  • Мнения: 2 952
   Язвите , които са се изсипали  над  Египет по Моисеево време  поради това , че Фараона не  е пускал евреите да излязат от робството под водачеството на Моисей......Историята  е в първата тема  по-към края със зеленко.Та Тогава  са слагали кръв от животно на десния праг на вратата горе , чиито преобраз  е днешната мезуза  -   http://www.mezuza.ru/
  Звездата "маген Давид" -  в многото й разновидности се е използвала от  много народи в близкия изток като декорация и украса по съдове , дрехи , по всичко ......Този символ няма чисто еврейско значение.Може би после се дават вече тълкувания и нагаждания.....но той се  е използвал от  много народи.След като става символ на евреите вече  се  свързва предимно с тях.

После ще пиша за числото 7 - интересно е. Peace

# 17
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062
        За българските евреи и Холокоста. Истината е, че около 10 000 евреи са заминали с влакове към лагерите преди да издаде царя заповедтта да се спре това. България е била съюзник на нацистка Германия и в началото е трябвало да даде своя дан и това е станало.
Чак след това царя е издал заповед екстрадирането да се спре и да се наложи само вечерен час за евреите и да носят звезди на ръката.  Sick Благодарение на царя , не са изпратени още хиляди хора към Германия.
        Дания според мен се споменава, като единствената държава, която не е качила на влаковете нито един  евреин, а още от началото на войната е казала открито НЕ. А иначе във всички държави,съюзници на нацистите, е имало спасени евреи.
        В музея Яд Вашем има алея с дървета засадени за всяка нация или човек помогнал на евреин. Пред всяко дръвче има табелка на кого е посветено. Пред българската мисля пише, че е на Българския  народ. Самия музей е много тежък, като усещане и малко хора могат да издържат напрежението. Най-ужастното, почти за всеки, е мемориала за децата. До колото са ми разказвали, този музей е доста поносим в сравнение с лагерите останали и превънати в музеи от войната.
         Всяка година, преди деня на независимостта се организират походи в Полша, най-вече Аушвиц, където хиляди хора, измежду които и оцелели, изминават километри по пътя на влаковете ходейки, за да почетат паметта на 6тте милиона.
        

# 18
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
.................,но и благодарение на царя се издава Указ №3-(Борис Трети-Цар на българите) - Закон за защита на нацията-24 декември 1940година.........21 януари 1941 година. Sick

Последна редакция: пт, 11 яну 2008, 14:11 от k.a.l.i.

# 19
  • Мнения: 2 952
  Буш излетя от тук към Кувейт.Визитата свърши. Хайде подхващайте числото 7 , ако не - аз после като имам време ще пиша.

# 20
  • Мнения: 720
до после Simple Smile

# 21
  • Мнения: 2 952
    Числото 7 , СЕДЕМ  שבעה (шева ) - числото на пълнотата, завършения  цикъл, цифрата на  сътворението, денят  , който  евреите (на практика някои)   почитат - съботата, седмиат ден.7 се  свързва още с дните  за   траор-  7 дни за 7-те най-близки хора от семейството.Друго нещо  свързано с числото 7 - "7-те благословии"(шева брахот, שבע ברכות ) , които се изричат по време на  сватбена церемония , като чаша вино се подава от ръка  в ръка и  почетните гости изричат по 1 благословение.За тези , които се занимават с номерология дълбоко и с изучаване на старите  писания  в оригинален вид ( не по съвременен молитвеник).....те са обикновено религиозни хора , учещи това целия си живот....Та за това - при  специално преброяване на буквите  се получава цифрата 7 уголемена на всяка  страница, на цялата страница.Това е числото на пълнотата.Сигурно има още неща , за които да се сетя......ако стане - ще пиша, а вие  добавяйте.  Wink Смята  се , че 7000-та година по еврейското броене ще е края.

# 22
  • Мнения: 160
За Дания съм чела, че когато нацистите са искали всички евреи да носят жълти звезди, датският принц призовал целият народ да го стори като сам дал пример и си сложим такава звезда.

И аз съм ходила в този музей на Холокоста много тъжно място и като видях че са писали 3000 души че са загинали в България и аз много се учудих сега виждам от Вашите постинги, че наистина не много хора са запознати със спасяването на българските евреи. Имаше една стая където не беше разрешено да се говори тя беше май за паметта на децата.  Sad

# 23
  • Мнения: 2 952
    Да , трагедия ....

   Петък вечер е, т.е. влезе  съботата.Денят при евреите е от  залез до залез.Така , че  за всички , евреи - шабат шалом! Запалват се по традиция 2 свещи или колкото са членовете на  семейството.Не е нужно да  спазваш съботния ден , нито да си религиозен   , за да  запалиш свещи за съботата.Мнозинството го правят.Това се прави от жената в семейството , като тя изрича и една благословия.Това е обичай, който сплотява семейството и създава  атмосфера на топлота и уют.Шабат (съботата)  е време за почивка , време за семейството,за забавления, време за малко тишина в  натоварения живот до колкото е възможно.Тази петъчна вечер мнозина еврейски семейства се събират у  родителите , хапват , пийват , заедно са, това е най-важното.Пожелавам пвече уют  в семействата ни , за всеки.  Peace

# 24
Във връзка със спасяването на българските евреи искам нещо да отбележа. За това спасение знаят само европейските евреи, тези, които са преживяли холокост. И аз в началото си мислех, че добрите чувства, които повечето израелци изпитват към българите е именно заради това, но се оказа, че е на друга основа (трудолюбие и др....). Колко пъти съм разказвала каква е била ситуацията в БГ и как точно са спасени тези хора на родени в Израел или в арабския регион, (за американците да не говорим). Имах усещане, че за първи път чуват. И най-обидно ми ставаше, когато при всяко посещение на музей или мемориал екскурзоводката (най-често рускиня) казваше, че Дания е единствената страна спасила евреите си, въпреки 400-те(или 500-те, забравих вече) загинали такива там (но не в лагери). Както ви споменах бяхме 5-ма българи на 40 руснака и когато им "напомняхме" за нашата история, просто клатеха глава не вярвайки.
Спомням си, че по онова време един наш "политик", "българин" - Румен някой си(не си спомням името точно) засегна въпроса за македонските евреи..., заговори се за демонтиране на паметника посветен на спасението, но какво стана - не знам. Пак българска простотия. Но при нито едно ходене в мемориала (а съм била поне 10 пъти), нито веднъж не чух някой от екскурзоводите да каже "българите спасиха евреите си", така и не видях нещо посветено  на този факт (или поне не го намерих). В един от кибуците на север, основан от полските евреи във варшавското гето имаше карта на Европа и там на всяка държава бяха написали броя на убитите. На България се мъдреше цифра, ако не греша, 3 000 Shocked... Няма да ви казвам как се почувствах.
Но от друга стана, умилението и любовта, с която самите български евреи (имигрирали 50-те години) говорят за България - просто не мога да опиша. Тяхната признателност се предава на децата им, дори и на внуците.


Извини ме, но няма такова нещо. Българите не са спасили евреите.  Напротив 9000 души от Беломорска Тракия са били депортирани в лагерети на смъртта през 1944 г.. В Музея на Диаспората има паметна колона за тях. Останалите не са били унищожени, просто защото не е останало време. Но те са били натикани по трудови лагери да живеят в мизерни условия и да работят непосилен труд. Мъжете. Жените са били интернирани по провинцията. Бащата на съпруга ми умира преждевременно заради тежките условия при които е живял в лагера. Дали  Цар Борис действително се е застъпил за евреите? Няма доказателства. Митът, че Хитлер наредил да бъде отстранен, щото не му дал евреите да ги направи на сапун е мит. Царят умира от естествената си смърт.Просто депортирането на българските евреи  е било поотложено във времето, но за щастие идва краят на войната и те спасяват кожата. Попитайте всеки уважаващ себе си историк по нова и най-нова история да ви каже мнението си..
Но истина е също така, че преди 60 години, а и по-късно българите не бяха антисемите, както например в Русия в Полша или Германия. Нямало е автиервейски погроми, гета и дискриминация. Дори по соц време си спомням, че само веднъж някакъв глупак в училище се опита да ми разправя нещо за чифутите, но никой не му обърна внимание. За съжаление в последните години това явление започва, от подражание вероятно, да се загнездва в българския политически живот, да назрява и да се пробутва на народа за чиста монета.

# 25
Към Тали Бан: Аз ползвам пет чужди езика и на три от тях  не се разбира, че съм чужденка (ивритът не е сред тях и нямам претенции). Но, че говоря и знам перфектно се осмелявам да кажа само за българския. По принцип човек трябва да е малко по-скромен със самооценките да не събуди съмнения. Сестра ми живее и работи от 20 години в Лондон. Написала е и е издала седем книги, преподава в университета, но не се осмелява да твърди, че говори английски перфектно. Но в крайна сметка всичко зависи какви изисквания имаме към себе си.

Последна редакция: пт, 11 яну 2008, 18:15 от galit98

# 26


Освиенцим е наистина потресаващ. Когато го посетих преди около 20 години бях толкова разстроена, че на излизане си бършех сълзите.
Преди пет години бях в Дахау. Е, там картинката е съвсем различна. Човек би си казал "Гледай в какви прекрасни условия са си прекарвали времето лагерниците. Живот са си живели направо - чистота, масивна мебел, тоалетна - васерклозет, ред, аве уют направо! Всъщност целия лагер е сринат до основи, разбира се, и само една барака  оставена и реставрирана, за да добие посетителят представа как е било. Иначе музейната експозиция е въздействаща, но повече е наблегнато на историческата страна , на писмените документи, а снимките - по-скромно. И ако си чужденец и не можеш да прочетеш от оригинала на немски губиш доста от въздействащия ефект. Аз си мисля, че и мнозина от немските посетители нямат търпение да се взират и да четата, а минават по периферията. Но всъщност ескпозицията и целия музей в Дахау е направен по такъв начин, че човек да си каже - "не било чак тъй зверски както разправят". Немците всекъм това се стремят, да се оправдаят по някакъв начин и  да посмегчат фактите.

Последна редакция: пт, 11 яну 2008, 18:40 от galit98

# 27
На сбогуване искам да  ви поканя да прочетете част от мой пътепис от Берлин, в който се разказва и за Еврейския музей. http://sandy.blog.bg/viewpost.php?id=64120
Приятно четене.
Вчера за съжаление пометнах. Цял ден трябваше да  остана в клиниката, докато се изяснят нещата. Слава Богу не се наложи да ме кюртират. Нямаше да го изживея.
 Благодаря за вниманието и за няколкото седмици прекарани с вас, въпреки че не всички бяхте приятелски настроени и дружелюбни.. Съжалявам ако на някой  съм му строшила хатъра, да прощава. Желая на всички нови изумителни открития по  темата Израел 1, 2 3 или 99.
На форума и сайта БГ мама желая успех!

# 28
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062
На сбогуване искам да  ви поканя да прочетете част от мой пътепис от Берлин, в който се разказва и за Еврейския музей. http://sandy.blog.bg/viewpost.php?id=64120
Приятно четене.
Вчера за съжаление пометнах. Цял ден трябваше да  остана в клиниката, докато се изяснят нещата. Слава Богу не се наложи да ме кюртират. Нямаше да го изживея.
 Благодаря за вниманието и за няколкото седмици прекарани с вас, въпреки че не всички бяхте приятелски настроени и дружелюбни.. Съжалявам ако на някой  съм му строшила хатъра, да прощава. Желая на всички нови изумителни открития по  темата Израел 1, 2 3 или 99.
На форума и сайта БГ мама желая успех!

 Съжелявам за това което ти се е случило и се надявам да имаш сили да продължаваш, незнам от личен опит, но от приятелки, че страданието и страха са големи.
 
  Също така се надявам да продължаваш да пишеш тук, въпреки резкия тон и някои реплики и дуплики между теб и останалите, защото си здраво стъпила на земята и е хубаво да се прочете гледната ти точка в сравнение с тази на традициите, които идеализират Израел.

  Виждам и че исторически си доста неутрална, което пък мисля е най-доброто, за да разберат хората истината за Израел и евреите.

  bouquet  bouquet  bouquet

# 29
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062

 Българите не са спасили евреите.  Напротив 9000 души от Беломорска Тракия са били депортирани в лагерети на смъртта през 1944 г..

 Монетата винаги има две страни. Това което е написала Галит е самата истина и ако някой си направи труда да отвори учевник по история мисля за долен курс, даже, това го пише. Поне аз от там си го спомням  newsm78 е друг е въпроса, че си спомнях, че са 10 000, но цифрата няма значение, а факта е и от Бг са изпратени хора към лагерите.
 Не трябва да забравяме, че в лагерите са умрели и много НЕевреи.
 Просто всичко е политика, в последните години се създават едни хиперболизирани отношения между БГ и Израел и според мен всичко е игра за пари и власт.

  Понеже работя с израелски фирми в БГ, самата аз съм еврейка по душа и произход, обожавам Израел и простудушието на израелеца, защото във всичко има чар, НОООООООООООО
така ми е писнало от израелци, които идват в БГ за да използват хората, да ги експлоатират, без да се замислят, че срещу тях стоят мислещи и живи хора. Повече израелски фирми създават бизнес в БГ за да могат като "пробият" тук да си отворят вратите към Европа или по-точно съюза.
Давам за пример себе си, как непрекъснато се опитват да ме "нахранят с трици" и да ми "продават краставици". Много е обидно, че евреин се опитва да прецака евреин  Sick ОБАЧЕ това е често срещано явление  Sick

Общи условия

Активация на акаунт