Защо на всяка цена в София?

  • 10 401
  • 257
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 1 335
А за чужбината....наистина има и високи заплати и на много места няма безработица. Но то и в Бг има работа за целият китайски народ. Друг е въпроса дали на хората им се работи.
И изобщо тези теми са предварително обречени на неуспех, защото всеки мери със собствен аршин, и това което е валидно за едни е безумие за други.

# 136
  • София
  • Мнения: 2 623
Аз пък съм от София и чистосърдечно
си признавам, че искам да се махна от
тази клоака, защото София се превърна
точно в това  Sick

# 137
  • Мнения: 539
Tanati, аз мисля че хората в провинцията са хиляди пъти по-хора от тези в големите градове. Но манталитета на тези младежи, дошли от прованса и установили се в София няма нищо общо с това на съселяните си. Слагат си маската на арогантното нахалство и безочие, и извинявам се "селското мислене" че всички са им длъжни.

Наистина те подбиват пазара на труда - ето тук около нас има мнооого млади семейства, които живеят на квартира и работят все хубави, но много ниско платени работи (напр. в Министерства, общини и и др. такива службички). И всеки петък правят опашка в пощата да си получават колетите с месо, яйца и др. подобни стоки. Седят си кротко, не ходят насам-натам, защото не са израстнали в този град и нямат много роднини и приятели. Не дават пари за храна, транспорт и т.н. и са готови да работят и за по-малко пари. Вечно мрънкат "ааа, на нас кой ще ни плаща квартирата".(то и за това ние трябва да сме им длъжни).
В повечето случаи и 5 човека си делят наема на 1 апартамент. И това с оправдаването " ама в родното място няма работа", повярвайте, въобще не е така. Напротив. (занимавам се с подбор на персонал)Но това как ще живеят си е тяхна работа. Резултата е,(както и тук се вижда), че много софиянци вече са готови да напуснат.

# 138
  • Мнения: 2 309
Аз да попитам като ИднЪ простЪ плУвдивчанкЪ дето й пИче слънцИтУ.....вие в София май се раждате с едно висше и след това придобивате още 2 поне....синя кръв тече във вените ви....слушате класическа музика...работите скъпо платена работа..... Thinking Някаква по-възвишена раса.....намирисва на Хитлер. А вие едно време, когато София беше на софиянците.....не правихте ли компоти пред блока...туршии вкъщи....Аз не виждам във всеки вход да има кокошки или мини свинеферма. Всъщност преди хиляди години, когато София е била голо поле....от къде ли са дошли жителите й?.....А ако нямаше движение на народите ...дали траки, българи и славяни са щели да се срещнат и омешат....

Доста грубо...първо обясняваш как целия културен живот е съсредоточен в София, после правиш такива изказвания. Противоречиш си. Всъщност не съм и очаквала темата да се превърне в нещо друго освен в поредното заяждане. Факта, че толкова подскачате, подсказва нещо, ама какво ли  Laughing

Нали се сещаш, че ако за да отидеш до "нужника" си обувал обувки, няма как да не си хвърляш боклука през прозореца. Всеки ден е пълно с теми на възмутени майки от форума, за това как някой си оставил боклука пред вратата им, тупа си китеника на главата им или си изпикава детето на средата на площадката. Преди 15 години не съм ставала свидетел на такива неща, чудно откъде се появиха.

Силно не ми дреме кой от къде е, но когато виждаш че напливът от хора затруднява живота ти, почваш да се дразниш.

# 139
  • Мнения: 4 362
Вие вече съвсем взехте да се изживявате като аристократи. Не им е на всички заветната мечта да живеят в София.

Явно на много родени в София след далечната 60-та година, чиито родители са се сдобили с невероятни жертви и хъс със заветната панелка в Люлин, Дружба или Младост, се опиват от мисълта, че са нещо повече от останалите, които са имали глупостта и лошия късмет да се родят в някоя друга част на страната.

Ммм да,определено НЕ искам да живея в София,родена съм и съм расла в Самоков,но никога не ми е харесвал град София,не мога да си представя след работа да се прибирам 1 час до вкъщи.
Нямам нищо против голямото самочувствие на някой софийски жители,естествено ние сме провинциалисти за тях,но понякога дразни,че се мислят за нещо повече.Дразни ме реплики от рода на "Идват от провинцията и си хвърлят боклука или правят задръствания".
За мен всички сме жители на България и е безмислено да се делим на градове!
Но на мен си ми харесва да си живея в къща,да имам двор с беседка,а събота да ида и до вилата на село.

И това с оправдаването " ама в родното място няма работа", повярвайте, въобще не е така.

Съгласна!Не знам защо си мислят,че като идат в София и там ври и кипи от работа,навсякъде има работа,въпроса е ,че после се казва "Аз работя в София".

# 140
  • Мнения: 57
аз си имам мнение по въпроса, но ще обидя много хора дошли от провинцията да живеят в София и затова ще го спестя.

# 141
  • Мнения: 1 172
И това с оправдаването " ама в родното място няма работа", повярвайте, въобще не е така. Напротив.

Мисля, че не си съвсем права.
Има 2 категории хора:
- такива, които са висококвалифицирани и си работят по специалността. Говоря за ИТ, за изследвания/лаборатории, за пилоти ако щеш (познавам и 2ма такива) и т.н.
- нискоквалифициран персонал, предимно обслужващ; смятат, че ако като сервитъори тук печелят 400, а не 120 колкото е в родния им град, то задължително ще живеят 3 пъти по-добре.
Първите ги разбирам, защото съм от тях. Вторите не ги разбирам. Имам много такива познати и роднини. Опитвала съм да разбера защо си причиняват това, и не съм намерила логично обяснение.

Аз също не съм родена в и не съм от София. Но последното, което бих правила, е да стоя в този град на всяка цена. Факт е, че с професията си в провинцията не мога да имам доходите, които имам тук. В най-добрия случай заплатата ми там ще е 15%-20% от сегашната. А разходите по жилището ми и транспорта не са 80% от дохода ми, не ми се налага да живея с още 5 човека под наем, нито да се навираме да живеем цялото семейство в 1-стаен. Живеем си в доста голям апартамент за 3-членно семейство (2 възрастни и 1 дете), даже бих казала ненужно голям.
Не на последно място - в провинцията няма да имам избор, защото в целия град има не повече от 2 фирми (а дори не знам дали и толкова има вече), които предлагат работни места за моята специалност. И след като няма да имам доходите, които да ми осигурят стандарта на живот, който имам тук, няма да имам работата, която искам, защо ли ще ме интересува, че бихме живяли в голямото жилище на името на родителите ни, в най-престижния квартал в провинциалния град?

# 142
  • Мнения: 5 370
аз си имам мнение по въпроса, но ще обидя много хора дошли от провинцията да живеят в София и затова ще го спестя.
Кажи го Слънце, не мой се притеснява. Mr. Green
Това, че сме от провинцията, не значи, че някой ни е зашил устата с конец, все пак.
И ние имаме мнение, и още как. Ама първо ще изчакаме да чуем поредния бисер.
 Mr. Green Mr. Green

*SV*-съгласна с тебе. Освен това тук никой не гледа-говоря за големите и стабилни компании-на възрастта и пола на кандидатстващия. Нито се интересува от семейното му положение, деца и мерки 90-60-90.

# 143
  • Мнения: 3 423
Това, че сме от провинцията, не значи, че някой ни е зашил устата с конец, все пак.
Ама, па, верно, слагам си го в подписа.

# 144
  • Мнения: 984
Но то и в Бг има работа за целият китайски народ. Друг е въпроса дали на хората им се работи.
Сериозно? И каква "работа" има във Варна? Сервитьорки, продавачки, служителки в дребнави фирменца и фирмички? И работещите тук на позиция сервитьорка дали имат същото заплащане като сервитьорката в София?

Много е грозно да се обобщава така. Всеки има право да заслужи по-добър живот. Да се опита поне да го заслужи. София е столица, а всяка столица е притегателно място за всякаква поплач. Не ревете. Оправяйте се.

И изобщо думата "провинци" употребена по този начин за Варна и за Пловдив е просто смешно. Една софиянка по цвички може да диша праха и на най-обикнотеното селянче от София, дето родителите му примерно са от с. Змеемомово, Сакарско.

# 145
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 921
n@ti

Не слагай всички от провинцията под общ знаменател....и там се срещат културни хора....като цяло културата е позанемарена сред цялото население на България, най-вече младото. Колкото до работата в общини и министерства - заплатата в държаната и общинската администрация навсякъде в България е ниска. Въпрос на държавна политика. Но все някой трябва да работи там. Не си мисли, че в другите градове хората не живеят под наем ( някой преди това го беше обяснил вече, но не четете). Това с висенето в пощата вече замира, имаш някакъв стар спомен от зората на чалгата и анцузите

daizy...нещо не мога да те разбера...ама нали съм от провинцията. Така и не разбрах, в кое си противореча. Това, че има култура, не означава, че всички са културни. Централизирането на културата е нарочно и целта е ясна...все пак това е столицата. Факта, че подскачам е защото виждам дискриминация и опит за превъзходство. Опитвате се да оприличите България на африканска държава - има 1 супер град (София) и 2-3 по-малки дето стават за нещо и всичко друго е 3то качество хора, които не знаят какво е ток и вода.

Пловдив също се пренаселва...родена съм в центъра....но не буча като вас! Но пак казвам специалността ми е такава, че в родния си град не мога да се реализирам (писала съм го по-горе, но не четете)
Интересно, ако се изселят всички придошли от София - кой ще кара таксита, градския транспорт, кой ще ви продаде щафета салам или ще ви сипе бензин в колата....ааа ама то май не само прованса работи такава работа...май и софиянци работят по такива  места....

# 146
  • Мнения: 5 370
Това, че сме от провинцията, не значи, че някой ни е зашил устата с конец, все пак.
Ама, па, верно, слагам си го в подписа.
Абсолютише!!!. Нихт ферботен. Mr. Green

# 147
  • София
  • Мнения: 672
И аз се чудя какъв е този зор за Софията? А аз наистина мисля, че при някои хора просто е въпрос на криворазбран престиж да кажат че живеят в София...

Да ви кажа преди години какво беше, а сега си е направо ад... То вижте, че като има 3-4 почивни дни, като се заприбира народа по родните си места не можем да се приберем по домовете...

# 148
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 567
На мен пък пари да ми дават, не отивам да живея в София  Crossing Arms Когато имаш желание за работа, хъс за развитие и нюх за печалба, ще успееш, където и да си.
Живяла съм в голям град. Не ми понася, смачква ме. Хубаво ми е в провинцията.

# 149
  • Мнения: 9 908
Нали се сещаш, че ако за да отидеш до "нужника" си обувал обувки, няма как да не си хвърляш боклука през прозореца.

 Joy благодаря ти за това велико прозрение  Joy  всъщност в провинцията и прозорци нямат, не знаеше ли?

Общи условия

Активация на акаунт