Защо на всяка цена в София?

  • 10 394
  • 257
  •   1
Отговори
  • Мнения: 192
Пускам това, провокиран от темата за градския транспорт. Накоро мой познат - малък фабрикант с цех за сувенири в малко грдче с когото не се бях виждал от години ми се оплака че бизнеса върви страхотно, само дето няма работна ръка. "Всичко избяга в София и чужбина" ми вика, и циганите вече не искат да бачкат. А дава заплати от по 1000 лева и нагоре - цените там са доста по ниски от София. Та в тая връзка се чудя - защо всички дойдоха тук, защо не помислят да се върнат по родните си места? Не искам темата да се обръща в спор "София-провинция" ама наистина тука вече не се живее... Ако трябва да плащам наем, да се тъпча като сардела по рейсовете, каква е файдата от това че си в София и ти е голяма заплатата - като всичко е по скъпо и живота ти е скапан?

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 23 781
Ъ?! Що да сме дошли? Бяхме, поучихме и после по-живо, по здраво към по тихи и приятни места за живеене. София никак не ми понесе Sick

# 2
  • Мнения: 192
Браво, поздравявам ви!
Обаче има един милион други които не мислят така.

# 3
  • Мнения: 1 335
Ще следя темата. И аз имам наблюдения като твоя познат.

# 4
  • на село
  • Мнения: 3 965
А не сме всички в СФ.
И тук се живее, макар не по -лесно, но поне транспорта не ми е проблем, ходя си пеш за здраве и раздвижване, прибирам се от работа в 23 часа  и не ме е страх.

Мога да си оставя и колата пред дома без да я заключа.
Другите предимства са за децата, докато са малки е добре, после е сложно,
все пак трябва да се развиват на някъде, а в малкия град - не става.

Абе много може да се пише по темата и ще повторим казани неща, но въпреки всичко имам колежка /много добро дете/, която напусна преди 2-3 години и отиде в Сф. точно заради работа, заплата и развитие.

# 5
  • Мнения: 4 300
Щото това, което работи мъжа ми, може да го работи само в София. И не, няма желание за преквалификация, много труд, учене и усилия е вложил дотук, печели добре.
А ти Демби, защо си тук?

# 6
  • Мнения: 192
...
Другите предимства са за децата, докато са малки е добре, после е сложно,
все пак трябва да се развиват на някъде, а в малкия град - не става.

Защо да не става? Когато града(селото) се развива и за децата ще е ОК!

# 7
  • Мнения: 192
Щото това, което работи мъжа ми, може да го работи само в София. И не, няма желание за преквалификация, много труд, учене и усилия е вложил дотук, печели добре.
А ти Демби, защо си тук?

Защото съм роден и израсъл тук, мила.
Макар че поизбягах в периферията.

Особено сега във века на интернет и технологиите съм се замислил че мога да си работя и от балкана и много сериозно мисля в тая насока. Същото важи и за теб - един VPN и може да си пускаш счетоводството отвсякъде!

# 8
  • Мнения: X
И аз се интересувам! Grinning
Имам приятелка с голям апартамент в центъра на Варна, където живее единствено майка й. Девойката завърши висше образование преди две години и сега работи на нископлатени места, извън специалността и живее с гаджето си на квартира в Дружба!
Друга приятелка - тя пък с два апартамента в центъра на Бургас! Същото положение като първата - живее под наем със съквартирантка и работи за мизерни пари.
Та какво им има на Варна и Бургас, аз не разбирам?
Като им го кажа следва контра-въпрос: Като ти харесва толкова иди ти там да живееш! И точка. Mr. Green

# 9
  • на село
  • Мнения: 3 965


Защо да не става? Когато града(селото) се развива и за децата ще е ОК!

Е, Dembi, в колко малки градове има специализирани средни училища,
 а за висши да не говорим.

# 10
  • Мнения: 4 300
Мъжът ми не е счетоводител и работата му е свързана с физическо присъствие, срещи и т.н. Не може да го работи от разстояние.
Иначе съм родена и израснала във Варна, ама ей на, във века на технологиите и интернет се залюбих на 500 км.

А ти Демби, защо си тук?

Защото съм роден и израсъл тук, мила.

А и така като гледам твоята причина е по малко резонна от моята.
Дет се вика за мен животът в София не е на всяка цена, просто тук имам повече отколкото другаде.

# 11
  • Мнения: 3 447
Защото градът/селото не се развиват. И защото отпадна софийското жителство.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 23 781
Демби, я дай на лични населеното място и телефона на твоя прител със заплатите над хиляда лева.   Mr. Green Че нещо може скоро да търся такава заплата Grinning

# 13
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, бе, кой вместо счетоводителите се размотава по данъчни, социално осигуряване, подаване на всякакви видове декларации и какво ли още не съвсем физически в разните учреждения? Това с виртуалния офис го знам като идея, но не е приложим за много голяма част професиите. И на всичко отгоре се оказва, че шефовете не са особено доволни от мераклиите да работят нейде от планината, защото така имат усещането, че губят контрола и не се изгражда екип.

# 14
  • Мнения: 1 470
Щото това, което работи мъжа ми, може да го работи само в София. И не, няма желание за преквалификация, много труд, учене и усилия е вложил дотук, печели добре.
А ти Демби, защо си тук?

Защото съм роден и израсъл тук, мила.
Макар че поизбягах в периферията.

Особено сега във века на интернет и технологиите съм се замислил че мога да си работя и от балкана и много сериозно мисля в тая насока. Същото важи и за теб - един VPN и може да си пускаш счетоводството отвсякъде!

И аз за съжаление така...Но само малко да ни се стабилизира бизнеса,с мъжлето сме решили да  бягаме към Балкана...

А за работната ръка,и в София вече НЕ достига,та май ще трябва от Китай да вкарваме,за да можем да си позволим наистина да ни се стабилизира бизнеса,и да отидем на село... Hug

# 15
  • Мнения: 9 050
Еми защо. Класическата история. Исках да уча нещо, дето в Бургас го няма. ПРосто си нямаме такъв ВУЗ. Трябваше да избирам между СОфия и Варна. И понеже преди мен сестра ми беше искала да учи нещо, което пък само в София го има, аз се ориентирах на тук.
В пети курс пък си намерих работа. Започнах ей така на майтап, докато завърша и се върна в Бургас. И майтап, майтап, вече 10 години. Завързах контакти, направих си фирма. Цялата ми дейност е тук. Апартамента ми също е тук. Съпругът ми пък работи точно това, което винаги е искал и за което е учил. Обаче в тази сфера има точно 3 фирми. И трите са в София.
Натоварено ми е, напрегнато ми е в този град, но пък на практика няма измъкване. Поне докато съм в трудоспособна възраст.
Но ако нямах жилище и ако нямах добри доходи, не бих стояла тук. За мен не е София на всяка цена.

# 16
  • Мнения: 51
Същия въпрос мъжът ми зададе на едно момче, дошло от Благоевград, работещо за почти мизерна заплата и живеещо в мизерна квартира с още няколко човека, и отговора беше "...ами защото тука е лайфа...". Ето тези хора не ги разбирам.

# 17
  • Мнения: 117
    А  как  на  всяка  цена  бе приятелЮ ???

Аз  се  чудя  как  на  всяка  цена  в  близките  2-3  години  да  се  измъкна  от  софия .

# 18
  • в малка спретната къщурка
  • Мнения: 1 152
За нищо на света не бих избрала тъпканицата в София,но ми стана интересно тези 1000 лева на колко човека ги дава тоя твой приятел? Незнам в провинцията частник да дава такава заплата.Къде е тоя да го намеря ?

# 19
  • Мнения: 843
     Защото никой не е пророк в собствения  си град, дори на миниатюрно ниво.
      Защото бяга от властни родители или се задушава от амбиции/ Не е зле,  двигател е/, или има нужда от самодоказване / Добро!/ или бяга от спомени,   или иска да е сам/а  ..О, да   За пари./ как го забравих това/  ,   или просто Бяга.

       не е редно да се включвам,  защото съм в голям град.   Било  трудно,  нямало работа  в Пловдив/  така говорат дори тук/  Дръжки!   Има работа, но  никой не желае да започне от  Нулата.

Но , напук на съдбата,  на два пъти в живота ми -  ааа-хааа да ме закара в София.  Ритах здраво, навъпреки./ нова дума, но любима/  е,   не се предадох., обожавам града си.
       Обичам София, заради приятелите си там..., заради различното усещане, вървейки по улиците.  Заради това, че никой не те познава и спира, даже  можеш да запалиш и цигара, ей така,  без да те срещне директорката на яслите, примерно.Свобода си е.

   Защото София е интересна за незапознатите и присъства непрекъснато в Новините/  щото- там- нещо - се случва/     А , иначе за повечето  българи   ТАМ , където живеят, нищо не се случва,   тягостно е,   тъпи училища/ никакви английски гимназии/,  няма работа, тихи улици / ехх!!/   всеки ти се меси и те познава  ,  а ТИ си скроен  много по- широко...Кво правиш?   Бягаш.  Разбираемо. И логично.   Съвсем логично.

Последна редакция: чт, 10 яну 2008, 22:09 от Найка

# 20
  • Мнения: 2 407
Тук има повече материал.

# 21
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Вярно не се живее вече тук. Аз съм от мамите над 40 и помня как в целия квартал в центъра бяха само 5 коли. Играехме на ъгълчета с топка. А целия ни род е живял в края на града били сме последните къщи и до ден днешен сме си там сега е до съдебната палата, а дядо ми са го водели от училище с храна от сутринта до вечерта на екскурзия на поляните на Руски паметник. Няма лошо, че се построиха толкова жилища, харесвам хората, които идват, но защо не се развива цяла България. Имам познати, които осигуряват работа по провинцията на хората с различни видове цехове, но тава не е достатъчно. Бургас имам познати, които казват, че просто няма работа достатъчно. Закриха се много работни места.


 Хубаво вие сте учили, но има много не учили, които просто не знаят как да оцелеят по родните си места.



,но ми стана интересно тези 1000 лева на колко човека ги дава тоя твой приятел? Незнам в провинцията частник да дава такава заплата.Къде е тоя да го намеря ?

И на мен ми стана интересно къде е това. Аз съм кандидат. Joy

# 22
  • Мнения: 25 731
Брех, къде ги дават тези заплати, веднага стягам куфара и хуквам!  Joy
Единствената прилична заплата на работник тук, която видах в обява бе за заварчик-аргончик - 1300 лв. начална заплата. Когато споделих възмущението си пред мъжа ми, той ми обясни, че това са големи специалисти, които обикновено получават много повече. Толкоз. (Ъъъъ, и никой не ги пита за възраст, и не ги подбират по препоръки, хубост и гръдна обиколка!  Shocked)
За вишу, езици и всякакви преквалификации у наше село дават 200-300 лв. пряко сили, повече само на държавна работа, ама ако имаш вуйчо-владика.
Еееех, как не случих на родители, да ме пратят в Сградото да уча за заварчик???  ooooh!

# 23
  • Мнения: 843
      Едно приятелко момче -художник по призвание  и приет студент в Академията - София..., когато тръгваше от тук се тресеше  от кеф-. " Как  Танче,  е-е ,  изложби,  театър, филми,  концерти и  дискове...  как се радвам да съм близо до товаааа!"
   След една година го попитах  колко  постановки на театрите е посетил... или концерти...или изложби..  Детето си каза.  : Нашите едва дишат финансово ,    аз пък имам приятели...    дето се вика купона тече.  
      Аз го разбирам.  И то напълно.  Вчера  бяхме там.
      Бе,  приоритети.

# 24
  • Мнения: 843
Авторът,  забравих да кажа , че пирографирам   фантастично-   Ако  човекът ти е в   региона на Пловдив,  напускам веднага, стига да ме вземе.
  И не се шегувам,  поне ще работя любима работа..

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
Този работодател май се е поизхвърлил малко. Съмнявам се за тези пари да не е успял да си намери работници. Освен ако нещо е скрил като информация и работата е такава, че за никакви пари не би се навил нормален човек.

# 26
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 870
Аз дойдох в София, защото:
1. Завършвам висшето си образование
2. Професията ми е по-рядко срещана и в родния ми град има само 3 фирми, в които мога да работя. Аз съм работила в 1 от тях, другата е на пенсионер на 70 години, а третата се състои от 1 човек.
3. В София има много курсове, които искам да изкарам , които в родния ми град ги няма - езици, уеб дизайн и др. доста по-специфични.
4. Заплащането тук е по-голямо. Ако остана без работа има много фирми в бранша.
5. Имам възможност за професионално израстване

Изключителна рядкост е в провинцията да се дава много голяма заплата. Може би в банковия сектор...Другото, което се наблюдава е, че шефовете не са се научили да оценяват добрите работници и съответно да намират начин да ги задържат. Не, че в София това го няма....но тук покрай повечето чужди инвеститори има и много сериозни фирми, които ценят добрите кадри, инвестират в обучението им и плащат добре. Тук има много представителства на чужди фирми. В провинцията го има и другия момент - колкото по-малък е града, толкова по-малко са работните места. Всеки работещ трепери да не остане безработен, а шефовете го знаят и за това не виждат смисъл да дават големи заплати. Пък в големите градове има голямо текучество, тоест на един като не му харесва работата и заплата...друг ще дойде при същите условия. Колкото и да е мръсна и задръстена София....ами по близо е до Европа. Sunglasses Колкото до това, че тук идват много хора от провинцията, пък изкарват мизерни пари...то е като ходенето в Америка....мизерия, мъчиш се, или успяваш или не!

# 27
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 722

,но ми стана интересно тези 1000 лева на колко човека ги дава тоя твой приятел? Незнам в провинцията частник да дава такава заплата.Къде е тоя да го намеря ?
И на мен ми стана интересно къде е това. Аз съм кандидат. Joy

И аз се интересувам  Mr. Green
Дава ги .. друг път  hahaha

# 28
  • Мнения: 6 167


Защо да не става? Когато града(селото) се развива и за децата ще е ОК!

Е, Dembi, в колко малки градове има специализирани средни училища,
 а за висши да не говорим.

е, не е речено университетана децата да е пред входната врата.
дори е вредно. добре е, младите хора да видят свят.

# 29
  • Мнения: 192
Не ми се изпада в подробности но не вярвам да ме лъже - произвежда грънци и ми казва че има поръчки за месци наред които трудно изпълнява. А мои близки от там дойдоха тук, момчето кара бус за 1000 лева, плащат квартира - 200 лева в квартал Република. Направо им се чудя, ама го е емнла жена му и те да ставали софиянци.

Тия дни се видях с бивш колега който е от Бургас. Тук работи за 1300 лева, плаща 300 квартира, пътува в лудницата и ми каза че много много сериозно се е замислил да се върне.

За училищата - не съм убеден че само в София са добри. По мои наблюдения са много комерсиални, учителите мислят само за уроци. Дори смятам че в провинцията учителите са по съвестни от София.

Колкото до курсове, WEB дизайн и прочие - всичко това се прави по интернет, имам приятелче който си прави перфектн web дизайн, живее в Благоевград, печели си проекти от Щатите и София и си живее като цар там. Не мисли и да припари тук, само се оплаква че след всяко идване тук има ужасно главоболие.

# 30
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 870
Колкото до курсове, WEB дизайн и прочие - всичко това се прави по интернет, имам приятелче който си прави перфектн web дизайн, живее в Благоевград, печели си проекти от Щатите и София и си живее като цар там. Не мисли и да припари тук, само се оплаква че след всяко идване тук има ужасно главоболие.
Трудно ми е да уча португалски или норвежки по интернет. Камо ли уеб дизайн. То по тази логика и висше мога да завърша така. Има хора, които усе чат в домашни условия и стават по-добри и от вишисти, ноооо това с единици. Да ти кажа честно заплата от 1300 лв и наем 300...остават 1000лв...ами в малките градове, пък дори и в големите 1000 лв заплата дори и не се сънува. И там ще плаща ток, вода, парно и тук ще плаща същото.

Отделно от работа, учение и заплащане....има хора  които обичат големите градове, екшъна, многото заведения, магазини, забаления. И такива, които обича по-еднообразното и монотонно ежедневие. Въпрос на себеусещане.

# 31
  • Мнения: 192
Колкото до курсове, WEB дизайн и прочие - всичко това се прави по интернет, имам приятелче който си прави перфектн web дизайн, живее в Благоевград, печели си проекти от Щатите и София и си живее като цар там. Не мисли и да припари тук, само се оплаква че след всяко идване тук има ужасно главоболие.
Трудно ми е да уча португалски или норвежки по интернет. Камо ли уеб дизайн. То по тази логика и висше мога да завърша така. Има хора, които усе чат в домашни условия и стават по-добри и от вишисти, ноооо това с единици. Да ти кажа честно заплата от 1300 лв и наем 300...остават 1000лв...ами в малките градове, пък дори и в големите 1000 лв заплата дори и не се сънува. И там ще плаща ток, вода, парно и тук ще плаща същото.

Отделно от работа, учение и заплащане....има хора  които обичат големите градове, екшъна, многото заведения, магазини, забаления. И такива, които обича по-еднообразното и монотонно ежедневие. Въпрос на себеусещане.

Чак пък да не се сънува... а с 1000 лева тук като си плати бензина да ходи на работа като отчетеш и доста по високите цени на яденето, ако се ожениш и имаш деца пък не ми се мисли. С 1000 лева в малък град си цар, за какъвто тука ти трябват например 3000. За португалския и норвежкия - ОК, ама за WEB дизайна не съм съгласен... материали в нета бол.

# 32
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 870
В типа ресторанти, механи и пицарии, в които ходя във София цените са като във Пловдив (от където съм аз). Бирата в хипермаркета е с около 10 ст. повече. Явно разполагате с доста пари, че 1000лв ви се струват малко. Познавам много софиянци, които получават заплата под 1000лв и успяват да живеят добре със нормално замочувствие.  В София мъж и жена - 2 х 1000лв = 2000лв за тях и децата. Провинцията 2 х 400лв = 800лв за мъж, жена и децата. Общо взето високи заплати - високи цени. Малки заплати - по-ниски цени.  Whistling Не всички пътуват с коли....всеки си прави сметката. Темата е основно за идването в София. Но не само в София напират да идват. Всеки един областен град увеличава населението си ежедневно поради пределно ясни социални и икономически причини. И Пловдив не е такъв какъвто аз го помня от детинството ми. Но това е неизбежно.

# 33
  • Мнения: 838
Да бе да-заплати по хиляда лева?Ако имаше такива в провинцията населението в София ще падне моментално наполовина.Малак град и развитие-ДЕ ГО?
Идвам от град,в който навремето макар и малък можеше да се живее нормално,а сега:
закриха единственото лечебно заведение(мижава поликлиника)-недай си боже да ти потрябва спешна помощ от лекар,най-близката болница е на 20км,трябва ти нещо повече от личния лекар-отиваш още по-далече на 30км,отиваш сутринта и се връщаш чак привечер-има само 2-3 автобуса по дестинацията на ден.
Две аптеки на кръст-посмей да се разболееш Praynig.
Училище за детето-има две,ама преподавателите там:повечето са слабо или никак квалифицирани.Детската градина прилича на отдавна изоставена сграда(и отвън и отвътре).
Развлечения-само в домашни условия:киното го закриха в зората на демокрацията,приличен ресторант-няма,освен ако не се жертвате и влезете в няколкото налични-лоша храна и кофти обслужване(те си мислят,че ми плащат,аз си мисля,че им работя),персонала взема обикновено минималната работна заплата.
Единственото хубаво нещо е ,че не плащаш наем и чистият въздух,е да ама доколкото съм запозната повечето,които отказаха яденето и я подкараха само на въздух отдавна не са между живите.
Иначе мястото е страхотно и понякога ми липсва,ама само понякога.

# 34
  • Мнения: 838
А относно цените на основните продукти в София или страната,разликата е незабележима,дори много неща са по-скъпи на "село".

# 35
  • Мнения: 1 312
Във Варна цените на хранителните продукти са същите като в София.
Цените по заведенията са категорично по-високи.
И то не само през сезона.
Заплати от порядъка на 1000 лв в частния бизнес не се срещат често обаче.

# 36
  • Мнения: 192
Може би сте прави, всеки  сам за себе си.
Според мен обаче София е на границата на пренаселването си, а в провинцията все повече и повече ще се чувства нуждата от работна ръка, което естествено ще доведе до повишаване на заплатите там.

# 37
  • Мнения: 1 312
Мен ако питаш хич не е на границата.
Пренаселена е отвсякъде.
Наши познати-софиянци,с много добри заплати и престижна работа/в едно от министерствата/,сериозно обмислят идеята да се преместят да живеят във Варна.
Града е голям,модерен,бързо развиващ се,европейски..
В същото време е къде-къде по-спокоен за живеене от София.
По техните думи лудницата им идва в повече...

# 38
  • Мнения: 1 470
В София най-много пари отиват за транспорт,имам в предвид в сравнение със помалките градове...Примерно моят мъж на два три дена сипва за 50лв бензин,това на месец прави -500лв,освен това тъй като сме фирмаджии,и от времето също печелим или губим,като сложиш и задръствания минимум по 2часа на ден,за които губим средно още по 10лв,ето ти ги още 300лв,и какво става,ето ти 800лв вътре само от разстоянието...Това е само пример...Но доста показателен...Имам една позната която в градът си е царица,и всеки ден пътувала с такси,и ми се големее,но аз я питам колко и излиза таксито-2лв-отговаря ми тя,е да ама на мен до центъра ми е 5-6лв,а вече сигурно и повече...

Освен това ДА София всеки ден е в новините...Но с какво?!Колко са лошите,и колко хубавите новини?!

ДА има купон!!!Но истински купон се прави с приятели,а тук хората сая толкова отчуждени,и сиви,че дори не се и поздравяват вече,не се и познават...Да му се е случвало скоро на някой да помоли съседа си за половин чаша кисело мляко,или сол примерно?!

Истината е че не съм живяла в малък град,но имам приятелка която с разказите си,и искренната си любов към града си,ме накара да мечтая за това.Но както каза някой по на горе,от София измъкване няма...Но и азд поне успях да се преместя в периферията...

# 39
  • Мнения: X
Цитирам си мнението от темата за Карбовски.

Сбъркана ни е психиката на нас.
Още от време оно старанието да се издрапа до София е неистово и несломимо. Сега е същаа работа - учи, мам, стани студент в София и никога, ама никога не се връщай на село.

В това по начало няма лошо. Винаги съм се възхищавала на хората, които сами, със собствени усили успяват да се развиват. Има много хора, които идват от провинцията, защото тяхното развитие може да бъде продължено само тук, защото заемат важни постове, които моат да заемат само тук, защото са значими личности. Такъв пример е баща ми - сирак, тръгнал от село, издигнал се до пост, който заемаше само в София, а после и в чужбина - нормалне ход на развитие на нещата, за хората, които се борят.

Има и други - хора, за които просто няма ивот в малките градове. Единици, за които работа просто няма и толкоз. И тях разбирам.

Но има една трета група, доста голяма група, която не мога да разбера.
Имат си хората сносен живот в някой малък или пък сравнително голям град - имат си и жилище, е заплатите им не са "софийски", но за техния град са добри, понякога много добри.
Обаче същите тези хора един ден се яхват и в София. Теглят кредит, който не е ясно ще изплатят ли, докато са живи, набутват се в някоя панелка метър на два из Люлин, най-често. Бутат се, като ненормални в градския транспорт, работят някаква посредствена работа, без кой знае какво развитие, изобщо водят един съвсем обикновен живот, но в пъти по-лош от този, който са водили преди, защото всеки месец се чудят как да си платят ипотеката, вкъщи се прескачат един друг, защото имат място само а легло за всеки инепрекъснато обясяват колко ужасна е тъпата столица.
Ей теи хора не разбирам - за чий им е тази промяна не към по-добро? За да кажат роднините, че са в София. Ч!удо голямо.

Аз обичам София, това е моят град и по-мръсна да стане пак ще си я обичам. Имах възможност да отида в чужбина да живея, но се отказах, защото нямаше да съм по-добре. Тук си имам всичко. Не искам да съм, като третата група, но в друга държава.

# 40
  • Мнения: 5 647
София стана отвратителен град за живеене. Мръсно, гадно и пренаселено. Не ми се говори, защото ме хваща яд. Накрая ще взема да отида да живея на село.

# 41
  • Мнения: 1 002
сега пък хората от провинцията са ви виновни ...
Глобализацията е един световно явление   , който не сме открили ние , просто го следваме ...
Колкото повече  капитали , ресурси , хора на едно място , толкова повече всички печелят  ,
това е естествен процес и хората  просто го следват , защото е най-ефективен ..

Преди 100-тина година Англия е била 13 млн. , сега само Лондон е над 8 милиона ,

ама то трябва акъл , за да организираш един развиващ се град , а не по тъпия комун. метод - няма човек , няма проблем , ... Laughing

# 42
  • France
  • Мнения: 726
Имаме малко производство в градче, в което са останали само цигани и турци. Наемаме роми да работят за по 15-20лв на ден, което е много за провинцията. Надяваш се, че ще работят съвестно и качествено, и че парите ще са стимул за тях. Уви, не е така. Наистина има проблем с работната ръка в провинцията, като визирам неквалифизирана дейност, която не изисква никакви умения. От 5 човека, само една жена успя да докаже, че иска да работи.
Друг неприятен факт- една от работничките крадеше. Уволнихме я. Оня ден идва в цеха, уж да ме види. На следващият ден, мъжът ми ме пита, къде му е крема за ръце..... newsm78
Но се забелязва промяна в начина на мислене на определена група от "малцинствата"- ясно им е ,че трябва да се работи и учи, че само с джамборета не става.

# 43
  • Мнения: X
Но истински купон се прави с приятели,а тук хората сая толкова отчуждени,и сиви,че дори не се и поздравяват вече,не се и познават...Да му се е случвало скоро на някой да помоли съседа си за половин чаша кисело мляко,или сол примерно?!
От има няма 15 години не ми се е случвало.

# 44
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
София не е онази София по тошово време... И вече не е някакъв супер престиж да кажеш, че живееш в София... дори, като че ли някак те съжаляват хората, като разберат къде живееш.

До 20-25г. в Бг ще останат няколко мегаполисни града... София, Варна, Пловдив и евентуално още няколко...
Другаде няма да има живо същество.
Край на цитата.

# 45
  • Мнения: 240
Аз живея в малък град. Мъжа ми взема над 1000лв. Аз почти толкова. И доста от хората са с тези заплати. Така че го има и това. Не само София става за живот.

# 46
  • Мнения: 1 002
 Шани , в това няма нищо лошо , лошото е , че се правят 5 спирки на метрото на всеки 15 години ,
проблемът с чистотата също в важен ,
хората не са проблем , младите , енергични , амбициозни хора са плюс навсякъде - във всяка страна и икономика - затова на запад гледат да ги дръпнат - търсят и  умните , и  берачи на ягоди - всеки се нуждае от трудолюбиви хора , и така се дърпа напред , а не с вайкане - тоя ми пречи , оня ми пречи
ето няколко снимки ( като казах боклук ) ...
Неапол е това , обаче , не София Simple Smile

# 47
  • Мнения: X
моля,моля,ако можех щях да я прескоча някак си София, минавам кратко и за малко,повече не ми и трябва

# 48
  • Мнения: 25 731

До 20-25г. в Бг ще останат няколко мегаполисни града... София, Варна, Пловдив и евентуално още няколко...
Другаде няма да има живо същество.
Край на цитата.

Съмнявам се. До 20-25 години в София, Варна, Пловдив и още няколко града ще останат само лумпените.
Богатите хора ще изкупят земята и ще живеят далече от градовете, в огромните си имения.

# 49
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Съгласна съм със Сия. Този процес тръгна. Вместо да нощуват на 50кв.м. в Дружба и Младост, нощуват на 250 някъде по-далеч. Но пак са там. Пак от 9 до 18 са в града. Вече не с градския транспорт, а с колите си.
Просто големите градове ще си имат сателити - места за нощувка и забавления.

# 50
  • Мнения: 494
сега пък хората от провинцията са ви виновни ...
Глобализацията е един световно явление   , който не сме открили ние , просто го следваме ...
Колкото повече  капитали , ресурси , хора на едно място , толкова повече всички печелят  ,
това е естествен процес и хората  просто го следват , защото е най-ефективен ..

Преди 100-тина година Англия е била 13 млн. , сега само Лондон е над 8 милиона ,

ама то трябва акъл , за да организираш един развиващ се град , а не по тъпия комун. метод - няма човек , няма проблем , ... Laughing
  Взе ми думите от устата Peace

   Иначе не е на всяка цена София. Поне за мен.Учих там ,започнах страхотна работа, омъжих се и пр...След 8 години в София, зарязах всичко, защото исках за децата си моето детство-чист въздух, игра до 11 часа вечерта през лятото, паркове, тишина, място за колелета и футбол,за федербал, за стражари и апаши,огромен двор с трева, басейн по средата,шейни и снежни човеци от чист,бял сняг през зимата,10 минути пеша до болницата ,10 минути до центъра, 10 минути до детската градина и още, и още...поне докато са малки.Намерих прилично място за това.Извън София. Място, което е добро и за мен, по ред причини.И момчетата ми са щастливи и спокойни. Но нищо не ме връзва и тук. Ако след 2 или 3 години ми предложат страхотна работа в София, ще се върна там или ще ида в Шанхай...,в Словения или... Ботсвана...Стига да реша, че на даден етап едно място е по-добро от предишното-за мен и моето семейство, отивам. С най-голямо удоволствие. Това е най-хубавото преимущество на нашето поколение. Peace Simple Smile

# 51
  • Мнения: 9 905
Не ми се изпада в подробности но не вярвам да ме лъже - произвежда грънци и ми казва че има поръчки за месци наред които трудно изпълнява. А мои близки от там дойдоха тук, момчето кара бус за 1000 лева, плащат квартира - 200 лева в квартал Република. Направо им се чудя, ама го е емнла жена му и те да ставали софиянци.

та за кой град става дума?

# 52
  • Sofia, BG
  • Мнения: 210
София стана отвратителен град за живеене. Мръсно, гадно и пренаселено. Не ми се говори, защото ме хваща яд. Накрая ще взема да отида да живея на село.

# 53
  • Мнения: 984
Проблемът според мен е, че всички институции, чрез които държавата функционира се намират в столицата. Столиците винаги са тъпкани от старлетки, вещомани и най-обикновени фльорци.
На всяка цена в София е лайт мотив за всяка уважаваща себе си калипетровка и русокастранчанка, които искат да се сдобият с пари и лице за пред света. Други пътища няма освен: образование, секс гейминг или най-обикновена проституция.

И кого да обвиним за ставащото? Ми държавата разбира се. Ако тази държава разреши на Община Бургас да задържа 80% от приходите си, ще има и за Русокастро. Ако Държавата позволи на Силистра да развива речния си флот като общинска дейност /а не да продава флота на варненска фирма за жълти стотинки/ - за старлетката от Калипетрово ще с намери място под слънцето на някой прекрасен круиз където да краси с присъствието и работата си.

Е, това е.
Не плюйте, не ревете. Всичко, което не е на море е провинция /Хемингуей/. Някой чел ли е "И изгрява слънце?".

# 54
  • Мнения: 89
Ами Dembi,то файда няма!|Обаче хората си мислят,че има и точно поради тази причина София е пренаселена и вече не прилича на град а на бунище сиво,грозно,претъпкано!Именно заради тези хора заплатите намаляха драстично,тъй като само и само да са в "големия" град са готови на всичко...нзн,но това вече се превърна в кошмар ,ежедневно в София се регистрират по 700 коли !!! #Crazy Цените на квартирите станаха безбожно скъпи само заради наплива,а всъщност тук няма нищо по различно от др градове освен заведения и претъпкан градски транспорт!Тук не е за живеене,поне имах късмета да се преместя да живея в периферията на София,а не в пренаселените и шумни квартали лишени от градинки,пейки дръвчета и всичко останало,което би накарало човек да се усмихне и почувства добре!Аз бих живяла с удоволствие в по-малък град ,тъй като там в изобилие има спокойствие,зеленина и възпитание!   bouquet

# 55
  • Мнения: 2 829
Живея в София,защото тук съм родена и цял живот тук съм живяла
но,,.........града е отвратителен-мръсен ,сив претъпкан, храчещ Sick
даже и центъра ни е кофти-пълна отврат ooooh!

някои спомена ,че идвали в София  млади хора заради купона и шумния живот
Имам 4 братовчеди,които са на възраст около 25 и надолу-животът им беше низ от купони първите 2 месеца
сега бачкат от 8 до 18 вечерта и докато се приберат по квартирките си всяко желание за купон им се изпарява,парите им отиват за транспорт,пътни и квартира,храна
е,какъв купон е това newsm78
нито ходят на кино,нито театър са посетили--нямат време за такива екстри
чудя им се- newsm78,

# 56
  • Мнения: 171
Преди  8 години се изнесох с мъжа си от София, сега живеем в малко градче на около десетина км от София. За съжаление тук трудно се намира свястна работа, та се налага през деня да повишавам и аз калабалъка в столицата. Мъжът ми е събрал каквото има младеж тук да работят, като им подсигурява прилични заплати и безплатен транспорт /всички се движат с коли/, но... как да ви кажа. Ами в последно време търси да наеме хора от провинцията, та дори и да им плаща квартирата, защото смята, че те са по-мотивирани да работят в София.

# 57
  • Мнения: 274
София не е просто град и столица - тя е държава в държавата. Десетилетия всичко /под прякото попечителство на другаря Живков/се централизираше там - култура, власт....всичко. И съвсем логично сега, след демокрацията, бизнесът се загнезди там. Помня годините, когато в София свободно се продаваха маслини, например, а тук бяха стока тип "под щанда". И не отричайте така си беше - цяла България работеше за София. Така че случващото се сега - пренаселването, мръсотията, затрудненията с транспорта, си е просто следствие.
П.С. И за цени не ми говорете - Варна е най-скъпия град в БГ.

# 58
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Не съм съгласна, нявсякъде хората имаха работа и можеха да издържат децата си да учат. Сега си трябва само ортанизация, кой да загаси тока последен в някои малки села.  Joy

# 59
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
До 20-25г. в Бг ще останат няколко мегаполисни града... София, Варна, Пловдив и евентуално още няколко...
Другаде няма да има живо същество.
Край на цитата.
Съмнявам се. До 20-25 години в София, Варна, Пловдив и още няколко града ще останат само лумпените.
Богатите хора ще изкупят земята и ще живеят далече от градовете, в огромните си имения.

ще поживеем и ще видим. Дай Боже, да сме живи из драви и пак да се срещаме тук  Flutter

П:П: и да не се забравя, че родителите имат деца и че те, до определена възраст им трябва водене и взимане.

# 60
  • Мнения: 812
и аз се чуда,какъв е тоя зор за тая София?!

# 61
  • Мнения: 3 423
Две провинциални парчета от по 50 кила
са дошли в София, защото аз се изнесох.
Нищо не се губи в природата.

# 62
  • Мнения: 192
Проблемът според мен е, че всички институции, чрез които държавата функционира се намират в столицата. Столиците винаги са тъпкани от старлетки, вещомани и най-обикновени фльорци.
На всяка цена в София е лайт мотив за всяка уважаваща себе си калипетровка и русокастранчанка, които искат да се сдобият с пари и лице за пред света. Други пътища няма освен: образование, секс гейминг или най-обикновена проституция.

И кого да обвиним за ставащото? Ми държавата разбира се. Ако тази държава разреши на Община Бургас да задържа 80% от приходите си, ще има и за Русокастро. Ако Държавата позволи на Силистра да развива речния си флот като общинска дейност /а не да продава флота на варненска фирма за жълти стотинки/ - за старлетката от Калипетрово ще с намери място под слънцето на някой прекрасен круиз където да краси с присъствието и работата си.

Е, това е.
Не плюйте, не ревете. Всичко, което не е на море е провинция /Хемингуей/. Някой чел ли е "И изгрява слънце?".

Страхотно мнение. Подкрепям на 100%!
С изключение на морето и провинцията Mr. Green

# 63
  • France
  • Мнения: 726
Стига с тази София...аман от теми за столицата. Почти всички недоволстват от живота в столицата. Еми що правите там, бре? Направете кат мен- отидох в Хасково и не ща да се връщам с Сф. Областен град, чист и спокоен, като видят 5 коли на кръстовището се тюхкат, че има задръстване....  има и театър, който по интериор съперничи на Народния. Парцалките са 2 по-евтини...  еее, и прасешкото тук е 7-8лв, ама за сметка на това от пазара купувам дом. сирене по 4лв килото, буркан дом. туршийка по 1.30, фантастично дом. вино по 3 /!!!!!!!!/ лв литъра, ракийката е по петарка литърчето, ама хубава..и люта ракийка, от тая със синджирите. Отоплявам се на дърва, е всеки ден чистя, но за сметка на това е топло и ми струва 100лв на месец. Няма обирджии като Топлофикация и ВиК, бакшишите ти връщат ресто до стотинка и  идват до 3-4 мин.
Да продължавам ли?
Хубавото при нас е, че домашното ни имущество се побира в 1 камион и ако решим, ще се преместим на друго място, например Андора....

# 64
  • Мнения: 3 929
Родена съм в немалък областен град, на 500 км от София. Завърших гимназия там и като естествено продължение на обучението ми се яви следването ми в София - просто тук ме приеха студентка. По мое време, когато кандидатствах - 1995 г. - беше престижно да следваш в София, Варна или Свищов. Та така се озовох в софия. И така естествено се омъжих тук, за да остана тук - така ме бъзика мъжа ми. А аз просто исках да избягам от родителите си, от консерватизма на хората в града, в който съм родена, да придобия самочувствие, че аман от комплекси...Сега, ако ме питате, в София съм от чист мазохизъм. Защото в родния ми град имам 3 апартамента в центъра, доста земи и перспектива да работя и получавам заплата, по-висока от тази тук в София, но за която не съм получила реално предложение. Живея тук в Люлин, в 2-стаен панел със свекърите и не ми достига смелост да изляза на квартира. Не на мен де, на мъжа ми. А аз хич не обичам да поставям ултиматуми. Ето, затова съм в София, но докога?

# 65
  • Мнения: 1 008
Цитирам си мнението от темата за Карбовски.

Сбъркана ни е психиката на нас.
Още от време оно старанието да се издрапа до София е неистово и несломимо. Сега е същаа работа - учи, мам, стани студент в София и никога, ама никога не се връщай на село.

В това по начало няма лошо. Винаги съм се възхищавала на хората, които сами, със собствени усили успяват да се развиват. Има много хора, които идват от провинцията, защото тяхното развитие може да бъде продължено само тук, защото заемат важни постове, които моат да заемат само тук, защото са значими личности. Такъв пример е баща ми - сирак, тръгнал от село, издигнал се до пост, който заемаше само в София, а после и в чужбина - нормалне ход на развитие на нещата, за хората, които се борят.

Има и други - хора, за които просто няма ивот в малките градове. Единици, за които работа просто няма и толкоз. И тях разбирам.

Но има една трета група, доста голяма група, която не мога да разбера.
Имат си хората сносен живот в някой малък или пък сравнително голям град - имат си и жилище, е заплатите им не са "софийски", но за техния град са добри, понякога много добри.
Обаче същите тези хора един ден се яхват и в София. Теглят кредит, който не е ясно ще изплатят ли, докато са живи, набутват се в някоя панелка метър на два из Люлин, най-често. Бутат се, като ненормални в градския транспорт, работят някаква посредствена работа, без кой знае какво развитие, изобщо водят един съвсем обикновен живот, но в пъти по-лош от този, който са водили преди, защото всеки месец се чудят как да си платят ипотеката, вкъщи се прескачат един друг, защото имат място само а легло за всеки инепрекъснато обясяват колко ужасна е тъпата столица.
Ей теи хора не разбирам - за чий им е тази промяна не към по-добро? За да кажат роднините, че са в София. Ч!удо голямо.

Аз обичам София, това е моят град и по-мръсна да стане пак ще си я обичам. Имах възможност да отида в чужбина да живея, но се отказах, защото нямаше да съм по-добре. Тук си имам всичко. Не искам да съм, като третата група, но в друга държава.
По точно казано от това,здраве му кажи!  202uu  202uu  202uu

# 66
  • Мнения: 2 556
Малкия фабрикант, даващ над 1000 лева заплата не може да си намери персонал? Никак не ми се вярва.

Иначе и аз овакантих пространство в София, нищо че съм си оттам. Не защото имам каквото и да е против града, напротив, много си го обичам, но другаде намерих по-добри възможности за работа, затова се преместих. В малките градове също има чудесно възможности, просто хората често не ги виждат изобщо.

# 67
  • Мнения: 192
Родена съм в немалък областен град, на 500 км от София. Завърших гимназия там и като естествено продължение на обучението ми се яви следването ми в София - просто тук ме приеха студентка. По мое време, когато кандидатствах - 1995 г. - беше престижно да следваш в София, Варна или Свищов. Та така се озовох в софия. И така естествено се омъжих тук, за да остана тук - така ме бъзика мъжа ми. А аз просто исках да избягам от родителите си, от консерватизма на хората в града, в който съм родена, да придобия самочувствие, че аман от комплекси...Сега, ако ме питате, в София съм от чист мазохизъм. Защото в родния ми град имам 3 апартамента в центъра, доста земи и перспектива да работя и получавам заплата, по-висока от тази тук в София, но за която не съм получила реално предложение. Живея тук в Люлин, в 2-стаен панел със свекърите и не ми достига смелост да изляза на квартира. Не на мен де, на мъжа ми. А аз хич не обичам да поставям ултиматуми. Ето, затова съм в София, но докога?

Това твоито наистина си е чист мазохизъм!
Сега вече като си "отракана" ще ти е екстра в трите апартамента!

# 68
  • Мнения: 192
Вижте само какво дишаме:
http://news.ibox.bg/news/id_622269014

# 69
  • София
  • Мнения: 62 595
Стига с тази София...аман от теми за столицата. Почти всички недоволстват от живота в столицата. Еми що правите там, бре? 
Да продължавам ли?
Хубавото при нас е, че домашното ни имущество се побира в 1 камион и ако решим, ще се преместим на друго място, например Андора....

Не става въпрос за това да се махат хората от София. Проблемът е в начина на управление на града. За всяко нещо може да се намери начин да се оправи, стига да има "воля". Същото важи за всеки един град или село.

Въпреки, че живея тук и на мен ми е писнало новините да започват и да свършват със софийски физиономии и проблеми. Медиите са готови да изпадат в истерии и да разтягат локуми за всякакви софийски глупости, а не отделят и 30 секунди и 1 колонка за важни събития от цялата страна.

# 70
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 870
На мен в провинцията...Пловдив....ми липсва културния живот...почти "просто няма какво да се случи" Whistling Тук в София им много театри, постановки се играят по няколко сезона. Тук идват западни певци, групи. Тук са големите концерти на известни български изпълнители. Има и куп други хубави неща, които се случват, а в провинцията ако се случат е събитие.

По повод на това, че хората си скъсват задните части и не им стига време за купони....аз познавам живеещи в София, които учат, работят на пълен или половин работен ден сериозна работа и не им секва мерака за купони. Всеки ден си лягат към два часа, а петъците са първа писта по клубовете. Ако наистина всеки след работа се прибира и не излиза...заведенията и дискотеките щяха отдавна да са фалирали. Имам предвид, че в София имаш възможността да избираш къде да отидеш и как да се забавляваш, а в повечето малки населени места има една дискотека селски тип и една местна пивница и времето сякаш е спряло. Скоро по телевизията даваха репортаж от някакво село и питаха децата "Какво ще правите през зимната ваканция?". Те отговориха, че в селото нямат никакви забавления и който има интернет - това ще му е заниманието. Ето за това говоря.

# 71
  • Мнения: 1 002

Цитирам си мнението от темата за Карбовски.

Сбъркана ни е психиката на нас.....

всъщност , това мнение го намирам за много глупаво и безсмислено , нямаше нужда пак да го цитираш...

# 72
  • Мнения: 192
На мен в провинцията...Пловдив....ми липсва културния живот...почти "просто няма какво да се случи" Whistling Тук в София им много театри, постановки се играят по няколко сезона. Тук идват западни певци, групи. Тук са големите концерти на известни български изпълнители. Има и куп други хубави неща, които се случват, а в провинцията ако се случат е събитие.

По повод на това, че хората си скъсват задните части и не им стига време за купони....аз познавам живеещи в София, които учат, работят на пълен или половин работен ден сериозна работа и не им секва мерака за купони.

Това всичкото ако го прави някой с две малки деца и ипотека на главата просто няма да му повярвам.

А колкото за теб конкретно - Пловдив е на час и половина макс. път с кола. Палиш гледаш концерта и се прибираш.

# 73
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 841
Защо бе, джанъм, да е на всяка цена в София?
Ето, и аз като Янтра не останах - не на всяка, ми даже не съм се старала тва мъж да завъртя, тва работа да си намеря там... Учих каквото учих, пък си се прибрах в постната провинция. Като поискам, ходя до София голяма града, да видя с очите си истински театър и така.
Та - не знам за оня милион, ама на, другите шест не се натискат на всяка цена.

# 74
  • Мнения: 9 905
Демби, ти се направи, че не виждаш въпроса ми кое е това малко градче.
Родена съм в град, в който има квартал Република/нали го спомена по едно време/, , и където бих се върнала да живея само ако ми опрат пистолет в гърба, или ако не искам нищо повече от този живот. 1000 лв заплата не са примамливи там за мен. Половината град се изнесе чак в Испания.

# 75
  • Мнения: 5 370
А ще мине ли ден без тема-вопъл-страдание за София?? Mr. Green
Досега не видях моята причина да съм в София, но да си кажа-омъжена съм за кУреняк софиянец от жълтите павета.  Mr. GreenСправка - никога преди това не съм живяла, нито учила тук.
Ако той не беше това, което е, хич не ме е....ше за София. Щях да забегна отново за чужбина някой ден....както вече го бях направила веднъж.
В малък град реализация за мене и него-Хабсурд. Когато в малкия град някой предложи на жена на 37 почти, с дете и семейство, това, което ми предлагат сега, може и да се  замисля.
За мъжа ми е просто немислимо, никой не би му платил там цената.
Та, както казваше Дафодил, парата определя играта.

# 76
  • Мнения: 838
[quote author=тити link=topic=256230.msg6129348#msg6129348 datи където бих се върнала да живея само ако ми опрат пистолет в гърба, или ако не искам нищо повече от този живот. 1000 лв заплата не са примамливи там за мен. Половината град се изнесе чак в Испания.
[/quote]
и аз така,не държа да е София,но държа да е цивилизовано,и хайде моля къде е удоволствието  в това да бия час и половина път за да гледам пиеса или филм?

# 77
  • Мнения: 2 199
Чиста статистика за мен!
Реших да уча тук, заради специалността, а и заради друго, че ако пари се наливат от фондове в университетите, то първо се разпределят в столицата, а за България каквото остане  ooooh!
И една просто сметка, не на всяка цена исках да уча в София, просто стана   Mr. Green  Whistling
имах и друг избор, разбира се...
Само, че преди 3 години много на моята възраст не дойдоха тук в София, видиш ли корупция незнам си какво  Whistling "аз никога няма да отида там  Whistling " Да, ама не!
ей ся, всеки чака да вземе дипломата в ръце и право към СофиЯтА!
Е, аз вече ще имам преднина от 4 години  Whistling  bowuu

# 78
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Пускам това, провокиран от темата за градския транспорт. Накоро мой познат - малък фабрикант с цех за сувенири в малко грдче с когото не се бях виждал от години ми се оплака че бизнеса върви страхотно, само дето няма работна ръка. "Всичко избяга в София и чужбина" ми вика, и циганите вече не искат да бачкат. А дава заплати от по 1000 лева и нагоре - цените там са доста по ниски от София. Та в тая връзка се чудя - защо всички дойдоха тук, защо не помислят да се върнат по родните си места? Не искам темата да се обръща в спор "София-провинция" ама наистина тука вече не се живее... Ако трябва да плащам наем, да се тъпча като сардела по рейсовете, каква е файдата от това че си в София и ти е голяма заплатата - като всичко е по скъпо и живота ти е скапан?
Бреййй къде дават такава  заплата  #Crazy кажи на твоя познат, че има кандидат за работна ръка, нищо че съм с висше за такава заплата съм готова да работя и в производството. Че тук в този офис едвам си докарвам 1/3 дето дава твоя познат  #Crazy

# 79
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
На мен в провинцията...Пловдив....ми липсва културния живот...почти "просто няма какво да се случи" Whistling Тук в София им много театри, постановки се играят по няколко сезона. Тук идват западни певци, групи. Тук са големите концерти на известни български изпълнители. Има и куп други хубави неща, които се случват, а в провинцията ако се случат е събитие.

По повод на това, че хората си скъсват задните части и не им стига време за купони....аз познавам живеещи в София, които учат, работят на пълен или половин работен ден сериозна работа и не им секва мерака за купони. Всеки ден си лягат към два часа, а петъците са първа писта по клубовете. Ако наистина всеки след работа се прибира и не излиза...заведенията и дискотеките щяха отдавна да са фалирали. Имам предвид, че в София имаш възможността да избираш къде да отидеш и как да се забавляваш, а в повечето малки населени места има една дискотека селски тип и една местна пивница и времето сякаш е спряло. Скоро по телевизията даваха репортаж от някакво село и питаха децата "Какво ще правите през зимната ваканция?". Те отговориха, че в селото нямат никакви забавления и който има интернет - това ще му е заниманието. Ето за това говоря.
Добре че само в София има забавления  hahaha

# 80
  • Мнения: X
тази думичка "провинция" баш за град като Пловдив хич не ми звучи на място Crossing Arms

# 81
  • Мнения: 192
Демби, ти се направи, че не виждаш въпроса ми кое е това малко градче.
Родена съм в град, в който има квартал Република/нали го спомена по едно време/, , и където бих се върнала да живея само ако ми опрат пистолет в гърба, или ако не искам нищо повече от този живот. 1000 лв заплата не са примамливи там за мен. Половината град се изнесе чак в Испания.

Имах предвид кв. Република по пътя за Метро 2 след Караулката в София.

# 82
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 841
...след завоя на ляво и пак на ляво.

# 83
  • Мнения: 51
...Скоро по телевизията даваха репортаж от някакво село и питаха децата "Какво ще правите през зимната ваканция?". Те отговориха, че в селото нямат никакви забавления и който има интернет - това ще му е заниманието. Ето за това говоря.
Деца....зимна ваканция.....село....намат забавления?!?
Ето това не го разбирам.
Трябва да има специална фирма, за да им организира забавленията ли?
Или кафенетата са недостатъчни, за да ги поберат всичките?

# 84
  • Мнения: 192
Зависи от къде идваш Mr. Green
Като цяло дота гадно местенце за живеене "на една ръка разстояние" от фургоните с мангали.

Ама хората "не им се живеело на село в София бил купона" баси купона баси чудото.

# 85
  • Мнения: 192
...Скоро по телевизията даваха репортаж от някакво село и питаха децата "Какво ще правите през зимната ваканция?". Те отговориха, че в селото нямат никакви забавления и който има интернет - това ще му е заниманието. Ето за това говоря.
Деца....зимна ваканция.....село....намат забавления?!?
Ето това не го разбирам.
Трябва да има специална фирма, за да им организира забавленията ли?
Или кафенетата са недостатъчни, за да ги поберат всичките?


Едно време като дете с удоволствие ходех на село. Забавленията се състояха в пързаляне, четене на книги, помощ на баба и дядо.
За сегашните деца явно забавленията са влачене на шопинг с мама, киснене по парти-центровете, патиланци или Макдоналдс.
Всеки разбира различно живота, за мен нормалното е първото, така си възпитавам и децата.

# 86
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Dembi минаваш и задминаваш някои въпроси  smile3505 нещо ме съмняваш в искреността си

# 87
  • Мнения: 192
Градчето се казва Троян.
Цех за грънци (и всчкакви други сувенири от глина - междудругото - страхотни).
Поръчки за 6 месеца напред.

# 88
  • Мнения: 494
Градчето се казва Троян.
Цех за грънци (и всчкакви други сувенири от глина - междудругото - страхотни).
Поръчки за 6 месеца напред.
  Потвърждавам. Напълно възможно.В околността на Троян имам още (поне двама) познати, които дават подобни заплати. В подобен бранш.Обаче, ако знаете какво тъпо и задръстено село е Троян и каква безумна еснафщина цари там и колко е 'забавно' за младежите...А-а-а-а,сетих се какво може да ги привлече-чували ли сте легендите за малките, планински къщи из селцата над Троян(в Балкана), където в китните дворчета,до магданозчето и лучеца, преспокойно се извисява марихуанка-колкото си щеш...Еми-и-и-и, не са легенди-истина си е...
  Бягай, моля ти се с тоя Троян и 1000-та му лева...Ужас! Там само за ваканция става!

# 89
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Ей момче, грънчарството си е цял занаят бе... то ако от всеки ставаше грънчар... не знам ама нещо от минусовите температури ти е замръзнал мозъка май  newsm78

# 90
  • Мнения: 192
Градчето се казва Троян.
Цех за грънци (и всчкакви други сувенири от глина - междудругото - страхотни).
Поръчки за 6 месеца напред.
  Потвърждавам. Напълно възможно.В околността на Троян имам още (поне двама) познати, които дават подобни заплати. В подобен бранш.Обаче, ако знаете какво тъпо и задръстено село е Троян и каква безумна еснафщина цари там и колко е 'забавно' за младежите...А-а-а-а,сетих се какво може да ги привлече-чували ли сте легендите за малките, планински къщи из селцата над Троян(в Балкана), където в китните дворчета,до магданозчето и лучеца, преспокойно се извисява марихуанка-колкото си щеш...Еми-и-и-и, не са легенди-истина си е...
  Бягай, моля ти се с тоя Троян и 1000-та му лева...Ужас! Там само за ваканция става!

Да друго си е тука да висиш по задръстванията.
Всъщност темата се изражда, явно е 1000 пъти по добре шофьор на бус в София отколкото грънчар в Троян.
Естествено, тук е много по забавно за млаеджите - и кока и хероин и трева са далеч по лесни за намиране, купона е безкраен. Дилърите в Люлин правят обороти, син сити е фул, чалга дъни от всеки джип, културния живот е на ниво.

Аз спирам да пиша, мозъка ми замръзна. Поздрав на всички!
 

# 91
  • Мнения: 5 370
Ай стига апокалипсиси, бе, Демби, да не би всички да се друсат, ч...т безразборно, слушат чалга и карат бусове? Пълни глупости, да ме прощаваш, рядко се случва да го кажа това, ама....
П.С. Ако целта ти е да намериш работна ръка на твоя човек-ми така си кажи, иначе по този начин поднесено никой няма да се заинтригува. Mr. Green

# 92
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 870
тази думичка "провинция" баш за град като Пловдив хич не ми звучи на място Crossing Arms
  bouquet Aaa това не е мое мнение. Чувала съм го от софиянци. За тях всичко след табелата "София" е провинция.

# 93
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 870
А колкото за теб конкретно - Пловдив е на час и половина макс. път с кола. Палиш гледаш концерта и се прибираш.
Направо си представам....свършвам работа в 18ч, тръгвам в 19ч....и стигам на кукуво лято. Или работя до 17ч, тръгвам в 18ч стигам в 19.30ч..докато се добера до заветното място - 20ч. Гледам каквкото гледам и в 22ч си тръгвам за Пловдив. Пристигам в 23.30ч.....Никак не звучи човешко която и да е от схемите. И като сложиш разходи за бензин. Отиване-връщане-70-80лв + билети за коцерт по 20-30 до 50 лв. и  тайфа да пътувате са си поне 40-50 лв на човек. А който няма кола...с автобуса 2ч път. Последният автобус на обратно към Пловдив е или 19ч, или 20ч. Излиза, че културата е лукс...не за всеки.

# 94
  • Мнения: 277
Аз лично живея в София по вина на мъжа ми Simple Smile Той е кореняк софиянец, работехме в една фирма само 4е аз в Бургас а той в София, така се и запознахме. Аз лично не харесвам София, даже не учих тук а кандитатствах само в Бургас, за да не взема да се оженя в София докато съм студентка. Но ето къде ме доведе живота.Сега пък с мъжа ми искаме да се поотдале4им малко от София, нещо из околните селца, на него ве4е тук не му понася, той си знае и обича града такъв какъвто го е познавал едно време, с малко хора, чист и спретнат. Оба4е сега София се налага да поеме хора от цялата страна, а няма такъв капацитет. И докога ?? Докато стане така , 4е хората, родени и отрасли тук, софиянците, напуснат собствения си град, отвратени от промяната му в близките 10 год. Аз заемам неговата страна, също се дразня много от ве4ната навалица и задръствания, но аз дойдох тук по любов, да създадем семейство, ина4е щях да си стоя естествено в Бургас. А става така 4е ве4е всички деца на България ще са родени в София...А родителите им няма да са оттук, те са от различни точки на страната. За моя мъж преди да се срещнем всичко след табелата беше провинция. Дойде няколко пъти в Бургас и реши 4е това е най-хубавия град и всичко което е на морето не е провинция.. Преди не е можел да си представи да живее извън София, сега не иска да стои тук. Но ще поизчкаме живот и здраве да поотрасне детето, да създаде свое семейство и се изнасяме на село:)

# 95
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 870
Едно време като дете с удоволствие ходех на село. Забавленията се състояха в пързаляне, четене на книги, помощ на баба и дядо.
За сегашните деца явно забавленията са влачене на шопинг с мама, киснене по парти-центровете, патиланци или Макдоналдс.
Всеки разбира различно живота, за мен нормалното е първото, така си възпитавам и децата.
Едва ли деца на по 16-17 години все още ще им се парзаля в снега и с кеф ще хранят прасенца и т.н. Сигурно има такива, на които им харесва.
Аз също ще възпитам децата си така, както ти го правиш. Но те си искат своето...виждат заобикалящият ги свят и това, което им предлага. Какво да правиш на 18 години в малък град...има 2 кафенета...единия ден на едното кафе, другия ден на другото. Ходиш на гости у приятелчета. Гледаш телевизия, четеш книги, слушаш музика. И това всеки ден, месец след месец. А тийнейджърската душа си иска и друго.

# 96
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 841
  bouquet Aaa това не е мое мнение. Чувала съм го от софиянци. За тях всичко след табелата "София" е провинция.
Разбира се. Още по-забавното е, че асъл софиянци у столицата почти няма. Нали си броихме колената в една друга тема миналото лято? Помните ли? А?
Е, ако не можете да наброите 3-4 колена поне по себе си, не се тикайте. Аз понеже мога само три колена да си преброя в Пловдив, отивам да се срамувам в ъгъла тихо.

# 97
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
защото кефа е по-важен от всичко друго.

# 98
  • Мнения: 46 571
Приеха ме в 4 университета, единия беше в София, най-близо до родния ми град (90 км.), така докато учех и работех, изведнъж целият ми живот вече беше тук, мъжът ми също, в родния ми град нямам какво да търся повече  Rolling Eyes такъв е животът  Mr. Green на който не му изнася да пие една студена вода  Laughing

# 99
  • Мнения: 2 309
Мойте колене са 5  Grinning по-нагоре незнам, не съм се интересувала от родословното ни дърво. Та като коренячка софианка ще се произнеса, че и аз не понасям вече този град. Като малка с часове играех федербал на нашата улица без да мине кола, кварталът беше тих, с малки къщички с големи дворове, хората се познаваха, ходех самичка на училище от 1-ви клас. Сега на тази улица не можеш да вървиш нито по тротоара от паркирали коли, нито по улицата, щото си е половин Цариградско. Къщите отдавна ги няма и се построиха огромни блокове, за справка районът е Ситняково. Мъчно ми е пък, искам и мойто детенце да види нещо друго от задушлив трафик, боклук и бездомни кучета, ама няма. Такива са реалностите. Разбирам хората дошли тук да се препитават, не са виновни те. Просто града може да се подобри, за да става за живеене. Все по-често се замислям да изчезнем в дуг град /Варна ми е на сърцето/, но моя мъж не можеш да го помръднеш оттук /макар и той да е кореняк, но неговите колена до повече от 3 не мога да ги преброя/. Освен това сме силно привързани към родителите си  Rolling Eyes

# 100
  • Мнения: 4 965
Тук съм родена, тук съм живяла винаги /с няколко изключения - в чужбина/, тук са най-близките ми роднини, тук съм учила, тук работя, имаме /пак тук/ няколко собствени жилища /т.е. не плащаме наем/, получаваме добри пари /никъде другаде в БГ нямаше да може да ги получаваме, а и 1000-те лв. от примера са ми направо смешни  Mr. Green/, тук има максимум възможности за децата ми...
В малък град никога не съм живяла - нямаше да мога и да свикна. "На село" /вилата ни/ се побърквам, защото ми се струва прекалено тихо, пусто и самотно... В чужбина нямам желание да живея...
Това е.
Същото важи и за мъжа ми.

Последна редакция: пт, 11 яну 2008, 17:28 от azaf

# 101
  • Мнения: 2 309
Между впрочем ето примери от мойта фирма. Тя има производство в няколко града, а офиса е в София. Постепенно се получава така, че повечето служители от другите градове се изтеглят тук - поради по-добри назначения, естеството на работата  пр. Сега обаче се налагат някои съкращения. Единият от колегите, който ми е безкрайно симпатичен между впрочем, напуска родното си място, продава си там имотите, идва тук с жената и двете деца, взима апартамент на изплащане и мисли, че живота му е сигурен. Да ама сега с евентуалното му съкращение го връщат в първи клас, предлагат му да се върне обратно, но той не иска - няма жилище вече, децата са свикнали тук, имат приятелчета, жена му си е намерила работа. Та ще остане и ще се бори и той някак за оцеляване. Това е само една от милионите житейски ситуации.

# 102
  • Мнения: 2 149
Да, странно е, че идват тук да драпат, но като си завършат висшето и си намерят работа и приятели, започва да им харесва.
Ние гледаме така на нещата, защото сме си родени тук.
Сега, ако има по-нормална политика и МИСЛЕНЕ, като си вземе някой дипломата ще отиде да развива своя си град, а не да търси с какво да си плати наема тук.
Но хората са различни и не можем все да се сърдим.
Много се надявам някой ден да успеем да се установим в друг град - Варна например. Или Бургас може, знам ли...
Може и Пловдив, защо пък не?
Обаче засега изгледи няма... newsm78

Понеже усилено гледам обявите за работа , забелязвам, че се търсят кадри със висше+специалиации+езици+компютърна грамотност най-малкото+100 дипломи още, за 500-600 лв. Те дават около 800-1000 за такива изисквания, които никой почти не покрива. И да има такива учени хора, то все пак не са толкова, колкото се "търсят"
Видях обяви за секретарка с английски за 250-350 лв. Тук, в София. Ама нещо не е наред според мен в очакванията на работодателите и това, което дават.... #2gunfire

# 103
  • София
  • Мнения: 11 774
И двамата с мъжа ми сме родени,израснали и изучили в София.Просто тук е родния ни дом,тук са приятелите и роднините ни.Тук работим,имаме собствено жилище.
Ще дам пример от следването ми.В нашата група половината бяха от провинцията.В 1 курс почти всички казваха,че след края на следването ще се върнат по родните си места.Е познайте колко от тях се върнаха...Хубава или лоша София и те станаха софиянци,на всяка цена или не,не се наемам да отговоря на този въпрос!

# 104
  • Мнения: X
.. Ако трябва да плащам наем, да се тъпча като сардела по рейсовете, каква е файдата от това че си в София и ти е голяма заплатата - като всичко е по скъпо и живота ти е скапан?

Именно Peace Радвам се, че си го разбрал и е мноооого жалко за цялото стадо овце дето се е юрнало към софия . Живее там, взема "голяма" заплата, която в София не му стига до никъде, мизерства ама се натиска да е там  води живот изпълнен с много повече лишения, отколкото ако си беше седял на задника ама.............е в София hahaha hahaha hahaha
 П.С. Не че няма бедни и богати навсякъде по света, ама има и такива които предпочитат да живеят с достатъчно, но спокойно. Има и други на които достатъчното винаги им се вижда малко и понякога става по-зле за тях............
П.С. 2 Живея на 300 км от София и се надявам никога живота ми да не се стича така, че да се налага да пребивавам там Whistling

# 105
  • Тайна, майна
  • Мнения: 235
Защо на всяка цена в София?
На никаква. Да не казвам голяма дума, ама да ме вържат в София, не живявам... И това не е мнението ми от напоследък - винаги съм мислила така.

# 106
  • Мнения: 25 731
Ох, много сте ми смешни!  Laughing
Защо не проумеете, че различните хора имат различни идеали за нормален живот? Да не говорим, че един и същ човек през различните периоди на живота си има различни нужди. Не ми говорете, че един млад човек ще е щастлив на село, колкото и божествена да е природата наоколо. Тишината го влудява, липсата на шум и движение го кара да се чувства като аутсайдер. И от друга страна семейство не в най-първа младост, с деца, чиито приоритети не са дискотеките, театрите и концертите, а спокойствието, чистият въздух, екологичната храна... От трета - третата възраст, за която най-важни са тишината, спокойствието и достъпната медицинска помощ.
Нека всеки живее там, където може да усети щастието. За жалост обаче, не всеки може да си го позволи. И точно тук се крие проблемът - че сме ненормално общество, че целият ни живот е ненормален и че малцина са щастливците, които успяват да постигнат мир и хармония със себе си.  Peace

# 107
  • Мнения: X
Ох, много сте ми смешни!  Laughing
Защо не проумеете, че различните хора имат различни идеали за нормален живот? Да не говорим, че един и същ човек през различните периоди на живота си има различни нужди. Не ми говорете, че един млад човек ще е щастлив на село, колкото и божествена да е природата наоколо. Тишината го влудява, липсата на шум и движение го кара да се чувства като аутсайдер. И от друга страна семейство не в най-първа младост, с деца, чиито приоритети не са дискотеките, театрите и концертите, а спокойствието, чистият въздух, екологичната храна... От трета - третата възраст, за която най-важни са тишината, спокойствието и достъпната медицинска помощ.
Нека всеки живее там, където може да усети щастието. За жалост обаче, не всеки може да си го позволи. И точно тук се крие проблемът - че сме ненормално общество, че целият ни живот е ненормален и че малцина са щастливците, които успяват да постигнат мир и хармония със себе си.  Peace
Така е, как`Сийкееее, така е! Ама вие в Заарата сте си най-добре!  Hug
Странно или не, всичките ми братовчеди се изучиха насам-натам, налудуваха се и си се върнаха в Стара Загора. И сега си просперират и си живеят спокойно!

# 108
  • Мнения: 539
Ох, много любима моя тема. Просто на кратко ще ви разкажа за една моя колежка от провинцията, която след като завършихме, остана да живее в София и да работи като шивачка, да мизерства и едвам да си плаща наема и да се изхранва - и на въпроса ми защо след като може да има супер работа в родния си град (по специалността си) седи тука и мизерства, като нито ходи на театър, кино по магазините и др. неща които ги има в големия град, ми отговори - ох, ами то там е толкова тъпо, еднообразно.
Наистина от такива хора София стана ад за живеене! Да ме прощават провинциалистите в София, но тук всичко се купува с пари - никой не ни праща всяка седмица колет с месо, сирене, яйца, зеленчуци и т.п., те подбиват пазара на работната ръка.

От такива "граждани" ние с мъжа ми, се чудим в кой град да отидем да живее.

# 109
  • Мнения: 6 998
А, само да взема да завърша и изчезвам. Даже вече и за магистратурата се замислям дали да я изкарам в СУ или по Ивропата...
И идея си нямам какво ще работя, ако си дойдем в Пловдив Rolling Eyes

# 110
  • Мнения: 118
Не на всяка цена ,но при положение ,че дядовците ми са участвали в строежа на града , че тук са всички неща които ме свързват с миналото и настоящето къде да ида? Бих живял с удоволствие и в други градове - Севлиево , Търново , Смолян , но никой не ми е предложил приемливи условия за работа, а това което съм намирал не е било за мен .

# 111
  • София
  • Мнения: 17 592
Ами... Обективно, виждала съм градове по-красиви, градове по-уредени, градове по-богати, такива с по-дълга история... Но... София е Моят Град, Единствения, Неповторимия... И при това го мисля - наистина.

# 112
Криворазбрани ценности и цели на живот, благодарение и на наследство от близкото ни минало / учи мама да не работиш, ожени се за Софиянец за да станеш софиянец и да имаш имот в София, докопай се на работа в София за да живееш в столицата, да си провинциалист е равно да човек втора категория/. И така в зората на демокрацията, след като отпаднаха ограниченията за живеене в София, куцо и сакато се изсипа в София, с идеята че тук ще живеят по добре, ще получават пари без да работят, че следва да им се предостави дадена работа на тях без значение че не са подходящи за дадената длъжност, само защото са съгласно да работят за по-малко пари. Тези хора освен че подбиват пазара и смъкват цената на можещите, предлагат мнимо качество, пренаселиха града ни, ограбват ни, донесоха със себе си своя бит и култура /или по скоро липсата на такава, т.к. това да крещиш, да ругаеш, да ходиш "неприлично" облечен - мръсен, раздърпан с анцуг и т.н. на публични места, да натрапваш себе си на околните.../ И накрая какво тези които от поколения живеем в този град, болшинството от приятелите ни се намират в този град, дома ни е тук, бизнеса ни е тук, трябва да се съобразяваме със ширещата се простотия, с това че някакъв идиот съсед  е решил да гледа кокошки в апартамента си, друг да слуша чалга, трети води разгорещен спор на висок тон и то на изключително не литературен български език, друг е решил да си прави ферма в жилищен квартал, с това да ни ограбват,  с демонстрираната повсеместна липса на възпитание и незачитане на правата на другите, на закон..., или точно ние да се оттеглим, ние да отидем да живеем в провинцията.

От един Софиянец пето поколение

# 113
  • Мнения: 539
точно подкрепям bebka krasi, така и ще стане - ние софиянците се чудим къде вече да отидем да живеем.

# 114
  • Мнения: 9 905
идете в провинцията  Whistling
място бол, работни места също, евтино, екологично и т.н. и т.н. и никакъв стрес няма.

# 115
  • Мнения: 192
идете в провинцията  Whistling
място бол, работни места също, евтино, екологично и т.н. и т.н. и никакъв стрес няма.


Сигурно така и ще направя.
Предполагам че и много други също.
Отдавна ни писна с жена ми, това не е града в който сме родени и израсли.

Странно, защо ли само хора които сме родени и израсли тук разсъждават така?

# 116
  • Мнения: 9 905
много просто, хората, родени в някой провинциален град, също смятат, че градът им не е това, което знаят като деца, не е градът, в който са израсли, затова се местят да търсят щастието си  Tired

# 117
  • София
  • Мнения: 62 595
Брей, софиянци само аристократи се навъдиха. Провинциалистите лоши, а софиянци са целите в бяло (ако мога да перифразирам един виц). По-леко я карайте, по-леко. Аз, пък мога да ви кажа, че когато дойдох навремето да живея в София се сблъсках с най-голямата простотия, мръсотия и глезотия, а това беше по времето на софийското жителство. Така, че хич не ми разправяйте колко било подредено, хубаво, а хората с превъзходно възпитание.

# 118
  • Мнения: 1 335

Съмнявам се. До 20-25 години в София, Варна, Пловдив и още няколко града ще останат само лумпените.
Богатите хора ще изкупят земята и ще живеят далече от градовете, в огромните си имения.

Абсолютно съм съгласна, аз даже съм си набелязала 2 такива града, в които може  да се живее спокойно, в които има училища и които са на 1 час път от София. В София е ужас, но е все още привлекателен защото все още има хора които не са живели в столицата и това се смята за голям престиж.

# 119
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 870
много просто, хората, родени в някой провинциален град, също смятат, че градът им не е това, което знаят като деца, не е градът, в който са израсли, затова се местят да търсят щастието си  Tired

И аз това написах някъде по-горе, ама софиянци не четат!

Тези хора освен че подбиват пазара и смъкват цената на можещите, предлагат мнимо качество, пренаселиха града ни, ограбват ни, донесоха със себе си своя бит и култура /или по скоро липсата на такава, т.к. това да крещиш, да ругаеш, да ходиш "неприлично" облечен - мръсен, раздърпан с анцуг и т.н. на публични места, да натрапваш себе си на околните.../ И накрая какво тези които от поколения живеем в този град, болшинството от приятелите ни се намират в този град, дома ни е тук, бизнеса ни е тук, трябва да се съобразяваме със ширещата се простотия, с това че някакъв идиот съсед  е решил да гледа кокошки в апартамента си, друг да слуша чалга, трети води разгорещен спор на висок тон и то на изключително не литературен български език, друг е решил да си прави ферма в жилищен квартал, с това да ни ограбват,  с демонстрираната повсеместна липса на възпитание и незачитане на правата на другите, на закон..., или точно ние да се оттеглим, ние да отидем да живеем в провинцията.
Аз да попитам като ИднЪ простЪ плУвдивчанкЪ дето й пИче слънцИтУ.....вие в София май се раждате с едно висше и след това придобивате още 2 поне....синя кръв тече във вените ви....слушате класическа музика...работите скъпо платена работа..... Thinking Някаква по-възвишена раса.....намирисва на Хитлер. А вие едно време, когато София беше на софиянците.....не правихте ли компоти пред блока...туршии вкъщи....Аз не виждам във всеки вход да има кокошки или мини свинеферма. Всъщност преди хиляди години, когато София е била голо поле....от къде ли са дошли жителите й?.....А ако нямаше движение на народите ...дали траки, българи и славяни са щели да се срещнат и омешат....

# 120
  • Мнения: 46 571
.. Ако трябва да плащам наем ...

Това пък какво общо има? Нали не мислиш, че софийските деца живеят цял живот с родителите си, все някога започват самостоятелен живот, какво по-нормално от това да се изнесат на квартира  newsm78 или си мислиш, че 18-19 годишните веднага си купуват 3-стаен в Лозенец  Crazy

# 121
  • Мнения: 192
много просто, хората, родени в някой провинциален град, също смятат, че градът им не е това, което знаят като деца, не е градът, в който са израсли, затова се местят да търсят щастието си  Tired

И аз това написах някъде по-горе, ама софиянци не четат!

Тези хора освен че подбиват пазара и смъкват цената на можещите, предлагат мнимо качество, пренаселиха града ни, ограбват ни, донесоха със себе си своя бит и култура /или по скоро липсата на такава, т.к. това да крещиш, да ругаеш, да ходиш "неприлично" облечен - мръсен, раздърпан с анцуг и т.н. на публични места, да натрапваш себе си на околните.../ И накрая какво тези които от поколения живеем в този град, болшинството от приятелите ни се намират в този град, дома ни е тук, бизнеса ни е тук, трябва да се съобразяваме със ширещата се простотия, с това че някакъв идиот съсед  е решил да гледа кокошки в апартамента си, друг да слуша чалга, трети води разгорещен спор на висок тон и то на изключително не литературен български език, друг е решил да си прави ферма в жилищен квартал, с това да ни ограбват,  с демонстрираната повсеместна липса на възпитание и незачитане на правата на другите, на закон..., или точно ние да се оттеглим, ние да отидем да живеем в провинцията.
Аз да попитам като ИднЪ простЪ плУвдивчанкЪ дето й пИче слънцИтУ.....вие в София май се раждате с едно висше и след това придобивате още 2 поне....синя кръв тече във вените ви....слушате класическа музика...работите скъпо платена работа..... Thinking Някаква по-възвишена раса.....намирисва на Хитлер. А вие едно време, когато София беше на софиянците.....не правихте ли компоти пред блока...туршии вкъщи....Аз не виждам във всеки вход да има кокошки или мини свинеферма. Всъщност преди хиляди години, когато София е била голо поле....от къде ли са дошли жителите й?.....А ако нямаше движение на народите ...дали траки, българи и славяни са щели да се срещнат и омешат....

Мила, ужасно изкривяваш нещата. Естествено че се варяха туршии пред блоковете, не слушам класика, псувам като каруцар (като ми кипне). Обичам софия точно като голото поле, като калта която газех като дете докато новия ни апартамент в Младост беше на г...а на географията (1980). Разбираш ли че не е това проблема? Ако ми обясниш какво е това което има повече в София от Пловдив (където лятото паля колата и ходя да пия кафе в стария град) че да стоиш тук? Разбирам да си от Етрополе например, а в Пловдив си има всичко...

# 122
  • Мнения: 192
.. Ако трябва да плащам наем ...

Това пък какво общо има? Нали не мислиш, че софийските деца живеят цял живот с родителите си, все някога започват самостоятелен живот, какво по-нормално от това да се изнесат на квартира  newsm78 или си мислиш, че 18-19 годишните веднага си купуват 3-стаен в Лозенец  Crazy

Друго имах пред вид.
Имаш например разкошен апартамент или дори къща в родното си място. Дори и няколко апартамента.

Те пустеят, а ти си тук, плащаш наем, заблуждаваш се че изкарваш пари, а те отиват в алчни хазяи (като мен например - двата ми апартамента са под наем). Или плащаш ипотека на банка.

# 123
  • Мнения: 1 335
.. Ако трябва да плащам наем ...

Това пък какво общо има? Нали не мислиш, че софийските деца живеят цял живот с родителите си, все някога започват самостоятелен живот, какво по-нормално от това да се изнесат на квартира  newsm78 или си мислиш, че 18-19 годишните веднага си купуват 3-стаен в Лозенец  Crazy

Само да кажа, че повечето така наречени софиянци имат доста апартаменти, и децата им рядко живеят под наем. Не говоря тези които са дошли през последните 20 години, а тези които са поколения в София.

Имам доста примери около себе си, е не може главната цел в живота да ти е да си купиш жилище в София.

# 124
  • Мнения: 192
Как, Биска, това е заветната мечта на всеки новодошъл тук.
Сега банкер да си и кредити да даваш....

# 125
  • София
  • Мнения: 62 595
Вие вече съвсем взехте да се изживявате като аристократи. Не им е на всички заветната мечта да живеят в София. По-голяма част от хората тук са дошли по икономически причини. Няма какво да се лъжем, София винаги е била привилегирована като град още от комунистическо време. И сега същата инерция продължава. Кактои продължава отвсякъде да се набива в главите на цялото население ,че София е България, че и още по-нагло - София е това, заради което съществува България. Явно на много родени в София след далечната 60-та година, чиито родители са се сдобили с невероятни жертви и хъс със заветната панелка в Люлин, Дружба или Младост, се опиват от мисълта, че са нещо повече от останалите, които са имали глупостта и лошия късмет да се родят в някоя друга част на страната.

# 126
  • Мнения: 1 335
RadostinaHZ, без да се заяждам.. а тези които нямат панелка в Люлин, Дружба и Младост? А имат огромни тухлени апартаменти в центъра, те с какви жертви са придобити? 
 
София е един град в България, както повечето градове. Аз мога да изброя поне 20 други града, в които може да се живее нормално и има работа. Хората мислят че идвайки в София, те нямат ангажимент към този град, и че могат да си правят каквото искат. Това е проблема, не че града става огромен. Няма да говоря за агресивността на съвсем младите хора от провинцията, които идват на всяка цена. И  говорните акценти също няма да коментирам.

# 127
  • Мнения: 192
Радост, не искам да споря точно с теб, забелязъл съм че по много от темите мненията ми се покриват с твоите!

Теорията за икономическите причини беше валидна до преди 3-4 години!

Знаеш ли например, че наскоро убедих един младеж, завършил техникум за обществено хранене, който работеше при мен като общ работник да се върне в родното си място, близо до Пампорово? Сега е главен готвач на хотел, взима 1500 лева заплата като собственика на хотела го гледа в очите?
При мен си късаше задника от работа на строеж и с мъка докарваше 1000. Плащаеше 200 квартира.

Ето за това говоря. Страната също търпи развите. Не всичко е в София.

# 128
  • Мнения: 494
  Aз пак да си кажа...нищо,че е малко спамърско...Живеем в 21 век,бе хора! Всеки да ходи където си иска и да си живее живота, където му харесва-никой няма право да се изживява като собственик на град, село или държава...Проблемът със София е организационен, но и предпоставен-като всичко друго в Бг. Това е! Няма драма. Аз живях в София, докато не започна да ме разболява,сега живея на друго място, където съм здрава и децата ми са като в детски рай. Като поотраснат, ако София става за живеене-пак ще живея там,защото я обичам, но ако не става-ще си намеря друго място, друга държава или ще остана тук, където съм в момента,ако провинцията потръгне добре...Няма драма-не би трябвало да има.

  Защо София на всяка цена ли,все пак(да взема да изкажа моите наблюдения по въпроса)? Ами защото го искат хората! Защото имат комплекси за избиване, работа за вършене, пари за изкарване, по-добри училища за завършване...все едно-причини много-и прилични, и безумни...Работа е на градоначалника да се справи с наплива - не е единствен, защото така е по цял свят. Работа на всеки градоначалник и екипа му е да осигури нормален живот на гражданите и да се справи с неиминуемите проблеми. Нали за това е там. Другото са празни приказки.

# 129
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 870
Dembi...и аз лятото паля колата и отивам в Родопите да ям качамак Sunglasses То май всеки, който може пали кола и отива някъде...не винаги подтикнат от лудницата на града си. Относно изкривяването - отговорих на нападките, че провинцията е синоним на простащина и пропадлък. В София имам работа и възможност за растеж.....писала съм по-назад за моята работа. И пак казвам, че не само София е пренаселена. Всеки голям областен град за своите мащаби вече се пука по шевовете. Да ти кажа в Пловдив също има големи задръствания, а шофьорите не са толкова толерантни. Ако бях свободна душа, със свободна професия и с много пари щях да живея където си искам...лятото бих живяла в Бургас например...септември ще отида в Созопол за Аполония.....

# 130
  • Мнения: 192
Не бе хора, не искам да агитирам никой. Това нали е форум - чешем си пръстите, тренираме си мозъка.
Както казах по горе - не се изживявам като аристократ, просто обичам да казвам нещата директно в очите.
Кефя се че семайствата на работниците ми на които плащам заплатите не са в София, а момчетата всеки месец си носят чинно заплатите при жените на село. Така помагам да се превърне родното им място в привлекателно, за да не емигрират и те тук.

# 131
  • Мнения: 192
Ама нещо пак не съм наясно - защо да не емигрират в София - ти защо се кефиш на това? От последното ти изречение излиза, че ти преценяваш кое е най-добре за тях - на село. Ами ако не искат? Това, че ти смяташ нещо за  правилно ( да си кесят на село)  не значи непременно, че е правилното и доброто за тези хора.

Ти май ме изкара феодал който решава кой ще дойде и кой не Mr. Green Mr. Green
Това си е лично техен избор, икономически погледнато нещата са така: Момчетата изкарват чисто по около 1500 лева средно на 20 дена, след което се връщат на село за 10. За тези десет дена си почиват, възстановяват, прекарват със семействата и децата.
Нещат и да чуят да си докарат домочадието тук, тогава с тия 1500 лева на домакинство ще водят доволно мизерен живот.

Питал съм ги дали не искат да си доведат жените и децата, нещат и да чуят!

# 132
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Навсякъде другаде в България бих се преместила, но в София ще е трудно да ме убедят да дойда да живея. И точно заради лудницата там не искам. Има и други големи градове, хубави спомени имам от студентството си в Пловдив, но толкова мръсно и неприветливо място като София не съм виждала. Предварителни извинения на софиянци, които си обичат града.
Не е за мен и не се натискам.

# 133
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Ама нещо пак не съм наясно - защо да не емигрират в София - ти защо се кефиш на това? От последното ти изречение излиза, че ти преценяваш кое е най-добре за тях - на село. Ами ако не искат? Това, че ти смяташ нещо за  правилно ( да си кесят на село)  не значи непременно, че е правилното и доброто за тези хора.

Ти май ме изкара феодал който решава кой ще дойде и кой не Mr. Green Mr. Green
Това си е лично техен избор, икономически погледнато нещата са така: Момчетата изкарват чисто по около 1500 лева средно на 20 дена, след което се връщат на село за 10. За тези десет дена си почиват, възстановяват, прекарват със семействата и децата.
Нещат и да чуят да си докарат домочадието тук, тогава с тия 1500 лева на домакинство ще водят доволно мизерен живот.

Питал съм ги дали не искат да си доведат жените и децата, нещат и да чуят!

Това са друго тесто хора.

# 134
  • София
  • Мнения: 62 595
И със София е като с чужбината. Разказват се легенти за реките от масло и мед (липсата на безработица и високи заплати), зрелищата и като се повторят стотици пъти тези легенти, започват да се надуват, украсяват и приличат на истина. И ето ти го новото Ел Дорадо. Всеки иска да си опита късмета, ентусиазиран е, готов да премине през всякакви трудности, но го крепи надеждата за бързо изкарани пари и "оправяне на живота". Ръкавицата е хвърлена, човекът нарамил багажа и хайде в София (чужбина). Цялата рода знае, на нашият човек му е добре да го обсипват с внимание и надежди, изпраща СМС-и с бодро настроение на победител и родата започва да вярва колко добре се оправя нашият човек.
 Обаче, като започне да се дъни работата много смелост и надвиване над егото трябва, че да се признае, че не всеки може да се приспособи към живота в този град. Ама, сърце юнашко не трае и си натиска парцалите, защото го е страх да се върне като пораженец. Нали после ще започнат да го разпитват защо и как се е върнал, нали било там много хубаво.
Хем ми е жал за такива хора и ги разбирам, хем им се чудя защо са готови да се жертват така заради съхраняването на една илюзия. Сигурно много от тях още чакат да осъществята Софийската мечта.

# 135
  • Мнения: 1 335
А за чужбината....наистина има и високи заплати и на много места няма безработица. Но то и в Бг има работа за целият китайски народ. Друг е въпроса дали на хората им се работи.
И изобщо тези теми са предварително обречени на неуспех, защото всеки мери със собствен аршин, и това което е валидно за едни е безумие за други.

# 136
  • София
  • Мнения: 2 623
Аз пък съм от София и чистосърдечно
си признавам, че искам да се махна от
тази клоака, защото София се превърна
точно в това  Sick

# 137
  • Мнения: 539
Tanati, аз мисля че хората в провинцията са хиляди пъти по-хора от тези в големите градове. Но манталитета на тези младежи, дошли от прованса и установили се в София няма нищо общо с това на съселяните си. Слагат си маската на арогантното нахалство и безочие, и извинявам се "селското мислене" че всички са им длъжни.

Наистина те подбиват пазара на труда - ето тук около нас има мнооого млади семейства, които живеят на квартира и работят все хубави, но много ниско платени работи (напр. в Министерства, общини и и др. такива службички). И всеки петък правят опашка в пощата да си получават колетите с месо, яйца и др. подобни стоки. Седят си кротко, не ходят насам-натам, защото не са израстнали в този град и нямат много роднини и приятели. Не дават пари за храна, транспорт и т.н. и са готови да работят и за по-малко пари. Вечно мрънкат "ааа, на нас кой ще ни плаща квартирата".(то и за това ние трябва да сме им длъжни).
В повечето случаи и 5 човека си делят наема на 1 апартамент. И това с оправдаването " ама в родното място няма работа", повярвайте, въобще не е така. Напротив. (занимавам се с подбор на персонал)Но това как ще живеят си е тяхна работа. Резултата е,(както и тук се вижда), че много софиянци вече са готови да напуснат.

# 138
  • Мнения: 2 309
Аз да попитам като ИднЪ простЪ плУвдивчанкЪ дето й пИче слънцИтУ.....вие в София май се раждате с едно висше и след това придобивате още 2 поне....синя кръв тече във вените ви....слушате класическа музика...работите скъпо платена работа..... Thinking Някаква по-възвишена раса.....намирисва на Хитлер. А вие едно време, когато София беше на софиянците.....не правихте ли компоти пред блока...туршии вкъщи....Аз не виждам във всеки вход да има кокошки или мини свинеферма. Всъщност преди хиляди години, когато София е била голо поле....от къде ли са дошли жителите й?.....А ако нямаше движение на народите ...дали траки, българи и славяни са щели да се срещнат и омешат....

Доста грубо...първо обясняваш как целия културен живот е съсредоточен в София, после правиш такива изказвания. Противоречиш си. Всъщност не съм и очаквала темата да се превърне в нещо друго освен в поредното заяждане. Факта, че толкова подскачате, подсказва нещо, ама какво ли  Laughing

Нали се сещаш, че ако за да отидеш до "нужника" си обувал обувки, няма как да не си хвърляш боклука през прозореца. Всеки ден е пълно с теми на възмутени майки от форума, за това как някой си оставил боклука пред вратата им, тупа си китеника на главата им или си изпикава детето на средата на площадката. Преди 15 години не съм ставала свидетел на такива неща, чудно откъде се появиха.

Силно не ми дреме кой от къде е, но когато виждаш че напливът от хора затруднява живота ти, почваш да се дразниш.

# 139
  • Мнения: 4 362
Вие вече съвсем взехте да се изживявате като аристократи. Не им е на всички заветната мечта да живеят в София.

Явно на много родени в София след далечната 60-та година, чиито родители са се сдобили с невероятни жертви и хъс със заветната панелка в Люлин, Дружба или Младост, се опиват от мисълта, че са нещо повече от останалите, които са имали глупостта и лошия късмет да се родят в някоя друга част на страната.

Ммм да,определено НЕ искам да живея в София,родена съм и съм расла в Самоков,но никога не ми е харесвал град София,не мога да си представя след работа да се прибирам 1 час до вкъщи.
Нямам нищо против голямото самочувствие на някой софийски жители,естествено ние сме провинциалисти за тях,но понякога дразни,че се мислят за нещо повече.Дразни ме реплики от рода на "Идват от провинцията и си хвърлят боклука или правят задръствания".
За мен всички сме жители на България и е безмислено да се делим на градове!
Но на мен си ми харесва да си живея в къща,да имам двор с беседка,а събота да ида и до вилата на село.

И това с оправдаването " ама в родното място няма работа", повярвайте, въобще не е така.

Съгласна!Не знам защо си мислят,че като идат в София и там ври и кипи от работа,навсякъде има работа,въпроса е ,че после се казва "Аз работя в София".

# 140
  • Мнения: 57
аз си имам мнение по въпроса, но ще обидя много хора дошли от провинцията да живеят в София и затова ще го спестя.

# 141
  • Мнения: 1 172
И това с оправдаването " ама в родното място няма работа", повярвайте, въобще не е така. Напротив.

Мисля, че не си съвсем права.
Има 2 категории хора:
- такива, които са висококвалифицирани и си работят по специалността. Говоря за ИТ, за изследвания/лаборатории, за пилоти ако щеш (познавам и 2ма такива) и т.н.
- нискоквалифициран персонал, предимно обслужващ; смятат, че ако като сервитъори тук печелят 400, а не 120 колкото е в родния им град, то задължително ще живеят 3 пъти по-добре.
Първите ги разбирам, защото съм от тях. Вторите не ги разбирам. Имам много такива познати и роднини. Опитвала съм да разбера защо си причиняват това, и не съм намерила логично обяснение.

Аз също не съм родена в и не съм от София. Но последното, което бих правила, е да стоя в този град на всяка цена. Факт е, че с професията си в провинцията не мога да имам доходите, които имам тук. В най-добрия случай заплатата ми там ще е 15%-20% от сегашната. А разходите по жилището ми и транспорта не са 80% от дохода ми, не ми се налага да живея с още 5 човека под наем, нито да се навираме да живеем цялото семейство в 1-стаен. Живеем си в доста голям апартамент за 3-членно семейство (2 възрастни и 1 дете), даже бих казала ненужно голям.
Не на последно място - в провинцията няма да имам избор, защото в целия град има не повече от 2 фирми (а дори не знам дали и толкова има вече), които предлагат работни места за моята специалност. И след като няма да имам доходите, които да ми осигурят стандарта на живот, който имам тук, няма да имам работата, която искам, защо ли ще ме интересува, че бихме живяли в голямото жилище на името на родителите ни, в най-престижния квартал в провинциалния град?

# 142
  • Мнения: 5 370
аз си имам мнение по въпроса, но ще обидя много хора дошли от провинцията да живеят в София и затова ще го спестя.
Кажи го Слънце, не мой се притеснява. Mr. Green
Това, че сме от провинцията, не значи, че някой ни е зашил устата с конец, все пак.
И ние имаме мнение, и още как. Ама първо ще изчакаме да чуем поредния бисер.
 Mr. Green Mr. Green

*SV*-съгласна с тебе. Освен това тук никой не гледа-говоря за големите и стабилни компании-на възрастта и пола на кандидатстващия. Нито се интересува от семейното му положение, деца и мерки 90-60-90.

# 143
  • Мнения: 3 423
Това, че сме от провинцията, не значи, че някой ни е зашил устата с конец, все пак.
Ама, па, верно, слагам си го в подписа.

# 144
  • Мнения: 984
Но то и в Бг има работа за целият китайски народ. Друг е въпроса дали на хората им се работи.
Сериозно? И каква "работа" има във Варна? Сервитьорки, продавачки, служителки в дребнави фирменца и фирмички? И работещите тук на позиция сервитьорка дали имат същото заплащане като сервитьорката в София?

Много е грозно да се обобщава така. Всеки има право да заслужи по-добър живот. Да се опита поне да го заслужи. София е столица, а всяка столица е притегателно място за всякаква поплач. Не ревете. Оправяйте се.

И изобщо думата "провинци" употребена по този начин за Варна и за Пловдив е просто смешно. Една софиянка по цвички може да диша праха и на най-обикнотеното селянче от София, дето родителите му примерно са от с. Змеемомово, Сакарско.

# 145
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 870
n@ti

Не слагай всички от провинцията под общ знаменател....и там се срещат културни хора....като цяло културата е позанемарена сред цялото население на България, най-вече младото. Колкото до работата в общини и министерства - заплатата в държаната и общинската администрация навсякъде в България е ниска. Въпрос на държавна политика. Но все някой трябва да работи там. Не си мисли, че в другите градове хората не живеят под наем ( някой преди това го беше обяснил вече, но не четете). Това с висенето в пощата вече замира, имаш някакъв стар спомен от зората на чалгата и анцузите

daizy...нещо не мога да те разбера...ама нали съм от провинцията. Така и не разбрах, в кое си противореча. Това, че има култура, не означава, че всички са културни. Централизирането на културата е нарочно и целта е ясна...все пак това е столицата. Факта, че подскачам е защото виждам дискриминация и опит за превъзходство. Опитвате се да оприличите България на африканска държава - има 1 супер град (София) и 2-3 по-малки дето стават за нещо и всичко друго е 3то качество хора, които не знаят какво е ток и вода.

Пловдив също се пренаселва...родена съм в центъра....но не буча като вас! Но пак казвам специалността ми е такава, че в родния си град не мога да се реализирам (писала съм го по-горе, но не четете)
Интересно, ако се изселят всички придошли от София - кой ще кара таксита, градския транспорт, кой ще ви продаде щафета салам или ще ви сипе бензин в колата....ааа ама то май не само прованса работи такава работа...май и софиянци работят по такива  места....

# 146
  • Мнения: 5 370
Това, че сме от провинцията, не значи, че някой ни е зашил устата с конец, все пак.
Ама, па, верно, слагам си го в подписа.
Абсолютише!!!. Нихт ферботен. Mr. Green

# 147
  • София
  • Мнения: 672
И аз се чудя какъв е този зор за Софията? А аз наистина мисля, че при някои хора просто е въпрос на криворазбран престиж да кажат че живеят в София...

Да ви кажа преди години какво беше, а сега си е направо ад... То вижте, че като има 3-4 почивни дни, като се заприбира народа по родните си места не можем да се приберем по домовете...

# 148
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 485
На мен пък пари да ми дават, не отивам да живея в София  Crossing Arms Когато имаш желание за работа, хъс за развитие и нюх за печалба, ще успееш, където и да си.
Живяла съм в голям град. Не ми понася, смачква ме. Хубаво ми е в провинцията.

# 149
  • Мнения: 9 905
Нали се сещаш, че ако за да отидеш до "нужника" си обувал обувки, няма как да не си хвърляш боклука през прозореца.

 Joy благодаря ти за това велико прозрение  Joy  всъщност в провинцията и прозорци нямат, не знаеше ли?

# 150
  • на село
  • Мнения: 837
 Пари да ми дават,няма да отида да живея в София!Имам хубава къща,с изглед към морето.Никой не си хвърля боклука през прозорците,почти не се мярка бездомно куче,клошари пък-хич.Защо,моля да искам да живея в София?!

 П.П.И аз много се дразня като се изсипете лятото тук и почнете да ми паркирате най-нагло в двора,ама ви трая!

# 151
  • Мнения: 4 362
Нали се сещаш, че ако за да отидеш до "нужника" си обувал обувки, няма как да не си хвърляш боклука през прозореца.

 Joy благодаря ти за това велико прозрение  Joy  всъщност в провинцията и прозорци нямат, не знаеше ли?

Е ,Тити,какви прозорци,врати нема,на свещи сме,събираме клонки да си запалим огън,а и  ние тук ядем доматите с колците както беше казала една обща приятелка /Хера/

# 152
  • Мнения: 6 417
О, как мечтая да отида да живея в някое село... Да си насадя доматки, марулки, туй-онуй. Ама на! Детето кариеристче излезе, влече го светския живот от бебе още. Crossing Arms

# 153
  • Мнения: 4 362
О, как мечтая да отида да живея в някое село... Да си насадя доматки, марулки, туй-онуй. Ама на! Детето кариеристче излезе, влече го светския живот от бебе още. Crossing Arms

Ще си признеш ти  Mr. Green

# 154
  • София
  • Мнения: 3 452
Аз също съм се учудвала безкрайно понякога от самочувствието на хора, чиито отци и до ден днешен ходят с цървули. И именно от такива съм чувала най-крайните и разсистки изказвания на тема София-провинция.
Не понасям простотията и ганьовщината под никаква форма, без значение дали има жълтоплочков или цъвулански произход.
Интересувам се от произхода на даден индивид до степен домашно възпитание, което да не нарушава собственият ми градски комфорт.
Защото ако нещо наистина ме ядосва, това не е фактът, че доста хора предпочитат голямият град пред малкото селце, а опитите им да превърнат града в селце.

# 155
  • Мнения: 3 569
аз си имам мнение по въпроса, но ще обидя много хора дошли от провинцията да живеят в София и затова ще го спестя.

И аз така.

# 156
  • Мнения: 46 571
Друго имах пред вид.
Имаш например разкошен апартамент или дори къща в родното си място. Дори и няколко апартамента.

Те пустеят, а ти си тук, плащаш наем, заблуждаваш се че изкарваш пари, а те отиват в алчни хазяи (като мен например - двата ми апартамента са под наем). Или плащаш ипотека на банка.

Е при някои е така, при други не е Wink други нямат нищо и тук, и там, трети пък продават 2-3 имота в провинцията и си купуват в София, не слагай всички под един знаменател  Peace

Само да кажа, че повечето така наречени софиянци имат доста апартаменти, и децата им рядко живеят под наем. Не говоря тези които са дошли през последните 20 години, а тези които са поколения в София.

Имам доста примери около себе си, е не може главната цел в живота да ти е да си купиш жилище в София.


E, аз имам други наблюдения, и в София, и в провинцията хората са едни и същи - някои имат, други не, ако говорим само за определена класа, тогава ок  Peace

# 157
  • Мнения: 3 569
Нямам нищо против хората от прованса да идват да живеят в София, ама да не им дават да карат коли бе мама му де*а.... Тия задръствания са ми скъсили живота с няколко години .... И дръжте се моля ви се като истински софиянци - искайте заплати по-високи от 250 лв. Не ни правете сечено, моля ви....

# 158
  • Мнения: 6 417
Нямам нищо против хората от прованса да идват да живеят в София, ама да не им дават да карат коли бе мама му де*а.... Тия задръствания са ми скъсили живота с няколко години .... И дръжте се моля ви се като истински софиянци - искайте заплати по-високи от 250 лв. Не ни правете сечено, моля ви....
Седмично, нали?  Joy

# 159
  • Мнения: 3 569
Шушон, мога ли да вмъкна цитат на написаното от теб ?

# 160
  • Мнения: 4 362
Нямам нищо против хората от прованса да идват да живеят в София, ама да не им дават да карат коли бе мама му де*а.... Тия задръствания са ми скъсили живота с няколко години

Не мислиш ли,че важи същото и за Софианци идващи лятото на морето?Щото аз имам такива наблюдения.Разликата е само,че идват само за сезона,ама и аз съм за да не им се дават коли да карат тук,предвид арогантното им държание на пътя.
Без да искам да обиждам някого!

# 161
  • Мнения: 5 370
Нямам нищо против хората от прованса да идват да живеят в София, ама да не им дават да карат коли бе мама му де*а.... Тия задръствания са ми скъсили живота с няколко години .... И дръжте се моля ви се като истински софиянци - искайте заплати по-високи от 250 лв. Не ни правете сечено, моля ви....
Ай стига дрънкал глупости, а, комши?
Да ти ги кажа ли в прав текст нещата? Наш колко "софийски" народ го мъъъързииии, ама мързииииии??? Имах една екс-колежка, която преди време напусна, а после ми викаше " Що бъхтиш път чак дотам, мааааа, я си ела в центъра, може за по-малко пари, ама на центъра"(запазила съм "оригиналното"произношение.
Друг пример-здрав, прав, як мъжага, не глупав, на възраст над 35 години, да речем. С огрооомен апартамент на "кУреняк". Работи , колкоот да не стои у тях. Домързяло го да учи на времето, ако и Софийския да му е кажи-речи под носа. Сега....не смее да се ожени, щото....нямало пАрЕ.
И спри се с това истински софиянци, че ставаш смешен.  ooooh!   ТИ във Варна държиш ли се като истински варненец? Mr. Green

# 162
  • Мнения: 3 569
Нямам нищо против хората от прованса да идват да живеят в София, ама да не им дават да карат коли бе мама му де*а.... Тия задръствания са ми скъсили живота с няколко години

Не мислиш ли,че важи същото и за Софианци идващи лятото на морето?Щото аз имам такива наблюдения.Разликата е само,че идват само за сезона,ама и аз съм за да не им се дават коли да карат тук,предвид арогантното им държание на пътя.
Без да искам да обиждам някого!

Чакай, че докато разбера какво си написала ...  newsm78
За да идват да работят на морето явно изкарват повече отколкото биха изкарали ако седят в София, т.е. не подбиват пазара.
За арогантното държание на пътя не знам какво да ти кажа ... В София ако не караш арогантно никога няма да стигнеш там, за където си се запътил ...

# 163
  • Мнения: 3 569
И спри се с това истински софиянци, че ставаш смешен.  ooooh!   ТИ във Варна държиш ли се като истински варненец? Mr. Green

Как се държи истинския варненец ?

# 164
  • Мнения: 5 370

За арогантното държание на пътя не знам какво да ти кажа ... В София ако не караш арогантно никога няма да стигнеш там, за където си се запътил ...[/b]
Пирогов или Военна имаш предвид като дестинация, да се уточним? Mr. Green

# 165
  • Между Пирин, Рила и Родопите
  • Мнения: 373
Още ли я бистрите пустата София?
За всеки има място под слънцето, оставете хората сами да си избират къде е това място.
А на който не му изнася, да се оправя!

# 166
  • Мнения: 5 370
И спри се с това истински софиянци, че ставаш смешен.  ooooh!   ТИ във Варна държиш ли се като истински варненец? Mr. Green

Как се държи истинския варненец ?
А как се държи истинският софиянец, Слънце? Дай алгоритъм и аз ще ти кажа за варнененца. Mr. Green

# 167
  • Мнения: 4 362
Чакай, че докато разбера какво си написала ...  newsm78
За да идват да работят на морето явно изкарват повече отколкото биха изкарали ако седят в София, т.е. не подбиват пазара.


Цитирах онази част за провинциалистите според теб,които задръстват пътя и да не им се дават коли.
Въобще не ме интересува кой къде ходи да си изкарва парите,всеки има право.

За арогантното държание на пътя не знам какво да ти кажа ... В София ако не караш арогантно никога няма да стигнеш там, за където си се запътил ...
Да,ама провинцията не е София!Тук ни е спокойно и ако някой арогантен Софианец дойде в моето малко градче и ми се държи арогантно на пътя,нали разбираш,че и мен ме дразни толкова колкото и теб когато някой провинциалист ти отнема 1 час за да стигнеш до някъде.Та по същата логика,да не ви се дават коли да карат тук.

Цялата работа идва от там,че Софианци мразят провинциалистите,че се мислят за нещо повече от другите,а всъщност не сте!И това разделяне страшно ме дразни!

А как се държи истинският софиянец, Слънце? Дай алгоритъм и аз ще ти кажа за варнененца. Mr. Green
Със самочувствие и високомери,добре че не всички са такива,има и хора сред тях

# 168
  • Мнения: 5 370
Дея, вчера на закуска си говорихме с моя мъж точно за  това. Той каза нещо, което смятам за мноооого вярно-че целенасочената политика на комунистите, когато преди години бяха създали т.нар. жителство, продължава да дава плодове. Че това умишлено разделяне е успешен способ за владеене. Че се загърбват реалните проблеми на града, наречен 'столица", а се търси само повърхностното.

# 169
  • Мнения: 4 362
Дея, вчера на закуска си говорихме с моя мъж точно за  това. Той каза нещо, което смятам за мноооого вярно-че целенасочената политика на комунистите, когато преди години бяха създали т.нар. жителство, продължава да дава плодове. Че това умишлено разделяне е успешен способ за владеене. Че се загърбват реалните проблеми на града, наречен 'столица", а се търси само повърхностното.

Мнооого е прав!
Нали знаеш,че ние българите не обичаме да виждаме проблема ,обичаме да го заобикаляме и да търсим причината в нещо друго,но не и да се мисли за решаването!От там идва,че тоз или онзи ни е виновен.
В цяла Б-я има заплати за всички,като не ви отърва дадена работа си търсите друга,не обвинявайте провинцият,че от нея идвало подбиването на заплащането.
По същата логика,дайте да убием хората от село,че идват в малкото градче и са доволни на малка заплата и подбиват пазара.
Това са просто глупости!

# 170
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 712
Не бях стъпвала в столицата до 18-тата си година. Тогава отидох за пръв път с майка ми, за да си подам документите в университета. Влака пристигна в 6:30 сутринта и ние направо тръгнахме към Ректората. И до ден днешен си спомням невероятната емоция, която изпитах тогава. Влюбих се в този град от пръв поглед. Стори ми се страшно романтичен и интересен, широк, забързан. Планината със сняг чак до май, големите булеварди. Театрите по Раковска, градинката пред Народния, Военния клуб, Графа, Витошка, Студентски град (ееехххххх). Чувствах се на седмото небе. Сега наистина София е друга. След 12 години в София решихме, че не е това градът, в който искаме да отглеждаме детето си, особено напоследък, когато трафика стана невъзможен. Върнахме се в Бургас. Ако щете вярвайте, но дори и сега докато пиша и ми се насълзяват очите от носталгия. Липсват ни приятелите, прекрасните госпожи в детската градина, забавленията. Липсват ни широко скроеното мислене на модерните успяващи хора, а тук се сблъскваме с тесногръдието и ограничеността на провинцията. И двамата със съпруга ми получаваме два пъти по-малки доходи, които в никакъв случай не се компенсират от факта, че не плащаме квартира. В Бургас всичко е по-скъпо - млякото, хляба, плодовете и зеленчуците. Заведенията, които харесваме са със Софийски цени.
Разбира се Бургас е прекрасен, уютен, семеен град. Но София ще ми липсва винаги, защото там прекарах едни невероятни щастливи години.

# 171
  • София
  • Мнения: 3 452
Говорите глупости.
Аз съм много спокоен шофьор и ви уверявам, че много мразя някой да ми светка, свирка, мига и ръкомаха на пътя.
Живея и работя в центъра на София и там съм и родена.
Описаната от Жозефина колежка за мен е абсолютен цървул, по никакъв начин не приемам подобен език, без значение от местонахождението и местожителството.
Дея, да, смятам се за нещо, включително и се гордея с произхода си и не виждам защо трябва да се оправдавам, че съм родена на жълтите плочки, за да не обидя заобикалящата ме не софийска среда, да речем.
На мен пък ми е дошло до гуша от селски прояви и простотия, която не си спомням да съм разделяла на София=провинция, но на София- село- твърдо да!
Нямам нищо против който както и където иска да живее, но не и да бърка града със селото и когато тръгнат към града да си оставят цървулите там.
За мързела на "софианци" не ми се говори, за да не повдигна темата за необятните възможности на бедни провинциалистки да си извоюват място под слънцето в столицата, защото съм го виждала с очите си не веднъж и два пъти и ви уверявам, че методите нямат общо с повишена работоспособност на провинциалистка пред софианка.
Темата е изключително негативна и конфронтираща и според мен няма да и дойде зле един ключ.

# 172
  • Мнения: 5 370
А, за ключа-и аз съм съгласна. Свети Петър може да иде.
Колкото до конфронтацията-че тя е заложена още в заглавието и в словосъчетанието "на всяка цена".

# 173
  • София
  • Мнения: 3 452
По принцип много се дразня да се разделят хората особено по подобен признак.
Толкова е нелепо, че ми е беден речника за да се изразя.

# 174
  • Мнения: 5 103
София наистина се пренасели, по улиците е ужас.Софиянка съм да уточня от много поколения на зад.Но какво значи , че някой е от друг гад, да има много нагли и нахални, но има и страхотно мили хора, както е и със софиянци.Най наглите шофьори в София са с регистрация РК - каращи голффффффф.Според мене много от хората скоро ще се върнат по родните места, защото ще имат възможност за реализация там, надали от хубаво са дошли в лудницата-София.
По празниците столицата ни има поне 2/3 по малко коли.
Но е много глупаво да се разделяме така.

# 175
  • Мнения: 4 362
Дея, да, смятам се за нещо, включително и се гордея с произхода си и не виждам защо трябва да се оправдавам, че съм родена на жълтите плочки, за да не обидя заобикалящата ме не софийска среда, да речем.

Да си жива и здрава!
Никой не карам да се оправдава,изказвам лично мнение,че ме дразни високомерието на София спрямо хората от другите градове!
Никога няма просто да мога да разбера това разделение

# 176
  • Мнения: 3 569

По празниците столицата ни има поне 2/3 по малко коли.


Обожавам празниците Simple Smile Оставаме една шепа народ Simple Smile

# 177
  • Мнения: 9 905
през лятото бяхме 4 месеца в Бургас, съответно в профила си за местоживеене писах Бургас. нямаше и седмица, някаква съфорумка, софиянка, ми писа някакво много подигравателно ЛС с общ смисъл "вие там в провинцията  не сте и чували за...."

# 178
  • Мнения: 5 370
през лятото бяхме 4 месеца в Бургас, съответно в профила си за местоживеене писах Бургас. нямаше и седмица, някаква съфорумка, софиянка, ми писа някакво много подигравателно ЛС с общ смисъл "вие там в провинцията  не сте и чували за...."

Аз, ако бях на тебе, щях да отвърна така "Слънце, а ти от колко години огряваш равното поле Софийско, че така си се засилила"? Mr. Green

# 179
  • София
  • Мнения: 672
Не мислиш ли,че важи същото и за Софианци идващи лятото на морето?Щото аз имам такива наблюдения.Разликата е само,че идват само за сезона,ама и аз съм за да не им се дават коли да карат тук,предвид арогантното им държание на пътя.
Без да искам да обиждам някого!

Ами не - не мисля. Да ти кажа само, че задръстванията в София са нетърпими, а без да нахалстваш понякога наистина не може. И аз се дразня на такива типове, но всяко стадо си има мърша. Но едно е факт и то безспорен - хората от другите градове наистина се насмитат здраво като излезнат с колата в София и правят много глупости. Просто не са свикнали. И много катастрофи правят. И това не е само мое наблюдение, ами са ми го споделяли приятели от други градове.

Та наистина - всеки има право да живее където иска, ама като не е сигурен - да си остави колата пред къщи, а не да се перчи!

# 180
  • Мнения: 5 103
София не е проектирана за толкова хора, улиците не са строени за толкова коли от там идва проблема на града.
Наистина е кошмар за шофиране.

# 181
  • Мнения: 4 362
Не мислиш ли,че важи същото и за Софианци идващи лятото на морето?Щото аз имам такива наблюдения.Разликата е само,че идват само за сезона,ама и аз съм за да не им се дават коли да карат тук,предвид арогантното им държание на пътя.
Без да искам да обиждам някого!

Ами не - не мисля. Да ти кажа само, че задръстванията в София са нетърпими, а без да нахалстваш понякога наистина не може. И аз се дразня на такива типове, но всяко стадо си има мърша. Но едно е факт и то безспорен - хората от другите градове наистина се насмитат здраво като излезнат с колата в София и правят много глупости. Просто не са свикнали. И много катастрофи правят. И това не е само мое наблюдение, ами са ми го споделяли приятели от други градове.

Та наистина - всеки има право да живее където иска, ама като не е сигурен - да си остави колата пред къщи, а не да се перчи!



Тук е също така,масово лятото катастрофите стават именно от бързащи,нахални шофьори,които си мислят,че са в София
Навсякъде има хора ,които с нещо не са свикнали,не мисля,че това е критерий да се определя кой Софианец,кой не е
Дадох пример,че не навсяка цена хората от провинцията са ви виновни за всичко!
Съгласна съм,че който не се чувства сигурен на пътя и не може да се справи,да не тръгва!

И в Бургас е така,също има задръствания,също вече има страшно много шофьори с коли,но не се делят хората на Тези от Бургас и тези от провинцията

# 182
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 485
СофиЯнци, бай дъ уей  Peace

# 183
  • Мнения: X
А ако може и с малка буква ще е още по-добре!  Mr. Green Ни съ големеем толкоз!

# 184
  • Мнения: 3 569
А ако може и с малка буква ще е още по-добре!  Mr. Green Ни съ големеем толкоз!

Ан тъй. Кажи им го.

# 185
  • Мнения: 6 167
Тук някой страда ли от провинциални комплекси или само така ми се струва?

# 186
  • Мнения: 3 569
Тук някой страда ли от провинциални комплекси или само така ми се струва?

Дея' страда ми се струва.

# 187
  • Мнения: 6 417
Шушон, мога ли да вмъкна цитат на написаното от теб ?
Можеш да ми вмъкнеш каквото си искаш, Пере  Joy

# 188
  • Мнения: 3 569
Шушон, мога ли да вмъкна цитат на написаното от теб ?
Можеш да ми вмъкнеш каквото си искаш, Пере  Joy

Хахахаха... уби ме.... 1:0 за теб  Joy

# 189
  • Мнения: 4 362
Тук някой страда ли от провинциални комплекси или само така ми се струва?

Дея' страда ми се струва.

Бъркате,явно не сте ми чели мнението по горе,въобще не искам да Живея в София!И по висока заплата да ми дават не бих отишла на квартира и в този забързан и изнервен живот
На мен ми се струва,че имате комплекси от провинциалистите  Thinking все те са ви виновни  Whistling
Не случайно хората навън работят в големият град,а живеят в малкият.

И не всяко различно мнение от вашето е вид комплекс,скъпи ми Софианци!
Комплекс за какво да имам?За вашият начин на живот?Завиждам ви затова ли?Я слезте малко на земята!
Това,че живеея в провинцият не ме прави по малко човек от вас,а и вие не сте повече от нас!

Последна редакция: сб, 12 яну 2008, 19:53 от Дея`

# 190
Деа, това пак е синдрома на новософианеца, живеещ в белокаменните градове спални на София, смятащ че всичко му е позволено, проспериращ с простотия и наглост, съвременния образ на Бай Ганьо  

# 191
  • София
  • Мнения: 62 595
Миналата година покрай кризата с боклука пътувах в едно такси. Шофьорът се скъса да се възмущава от провинциалистите, които дошли тук да подбиват заплатите, да вдигат наемите и цените на жилищата, че си хвърляли боклука и изобщо те били изворът не всичкото зло и неудачи на софиянци. Заобяснява ми как бил не знам-кое поколение софиянци, че дядо му бил най-известния комарджия в  града. А аз през цялото време се чудех защо тогава този господин си стои таксиметров шофьор, кара някаква раздрънкатаколица и ходи небръснат. Всъщност самият факт, че е роден в София му е дал начална скорост, която други хора няма да имат цял живот само защото не са родени тук. А този льольо е пропилял всичките възможности, които е имал. И е станал нагъл на всичко отгоре, че другите му виновни.

Давам този пример, защото ми се запечата в съзнанието като емблематичен и дава представа за една категория столични неудачници, които само са изхабили билета си от лотарията в живота.

# 192
ДЕА,
Кой в момента избива комплекси?
Никой не казва, че кореняк софиянците сме нещо повече от живеещите в другите градове на страната, НО твърдя че масата дошли от провинцията в София са нагли, арогантни, натрапващи своята липса на култура /простащина/

# 193
  • Мнения: 4 362
НО твърдя че масата дошли от провинцията в София са нагли, арогантни, натрапващи своята липса на култура /простащина/

Навсякъде има такива хора,независимо от Провинция или не.Навсякъде има и хора,които са противоположното!

# 194
  • Мнения: 6 167
Всъщност самият факт, че е роден в София му е дал начална скорост, която други хора няма да имат цял живот само защото не са родени тук. А този льольо е пропилял всичките възможности, които е имал. И е станал нагъл на всичко отгоре, че другите му виновни.


Всъщност, за това говоря. Хората от провинцията смятат, че да си роден в София е шанс, лотария, която не бива да се пропилява. Колкото и да твърдите, че софиянци не са нищо повече, самата идея, че имат по-добър старт в живота вече признава по-различния им статус ( във вашите глави, разбира се, не в моята).Тъжно, много тъжно.

# 195
Лотарийния билет, заветната целт на живота, е не е ли това емблематично. За тези от прованса София е като Елдорадо .
  

# 196
Лотарийния билет, заветната целт на живота, е не е ли това емблематично. За тези от прованса София е като Елдорадо .
  

# 197
  • Мнения: 6 417
Можеше да пуснете една анкета да видим колко софиянци и колко провинциалисти има във форума. На мен поне ми е любопитно.  Thinking

# 198
  • Мнения: 6 167
За тези от прованса София е като Елдорадо .
  

 Joy готино. защо не. ще оцелеят най-ръбестите лакти!

# 199
  • Мнения: 6 998
Леле, Елдорадо, хахахаха. Laughing

# 200
  • Мнения: 4 362
Последно пиша!
Немога да разбера хората,които си мислят,че на всяка цена трябва да живеят в София,че това е техният единствен шанс.
Не мога да разбера хората,живеещи в София,които постоянно търсят вина в някого от населението,,а не от хората които ни управляват и могат да променят нещата.
Не мога да разбера супер арогантното държание когато си по различен,в случая живееш в друг град от София,то това автоматически означава,че изпитваш комплекс.
Не искам и да ги разбирам вече,всеки търси щастието си!

Наистина се радвам,че живея в малкият град!

Предложение-Всички от провинцията БАН!

# 201
Цитат на: Tanati в петък, 11 януари 2008, 00:05
Цитат на: Dembi в четвъртък, 10 януари 2008, 23:41
Колкото до курсове, WEB дизайн и прочие - всичко това се прави по интернет, имам приятелче който си прави перфектн web дизайн, живее в Благоевград, печели си проекти от Щатите и София и си живее като цар там. Не мисли и да припари тук, само се оплаква че след всяко идване тук има ужасно главоболие.

Трудно ми е да уча португалски или норвежки по интернет. Камо ли уеб дизайн. То по тази логика и висше мога да завърша така. Има хора, които усе чат в домашни условия и стават по-добри и от вишисти, ноооо това с единици. Да ти кажа честно заплата от 1300 лв и наем 300...остават 1000лв...ами в малките градове, пък дори и в големите 1000 лв заплата дори и не се сънува. И там ще плаща ток, вода, парно и тук ще плаща същото.

Отделно от работа, учение и заплащане....има хора  които обичат големите градове, екшъна, многото заведения, магазини, забаления. И такива, които обича по-еднообразното и монотонно ежедневие. Въпрос на себеусещане.


Чак пък да не се сънува... а с 1000 лева тук като си плати бензина да ходи на работа като отчетеш и доста по високите цени на яденето, ако се ожениш и имаш деца пък не ми се мисли. С 1000 лева в малък град си цар, за какъвто тука ти трябват например 3000. За португалския и норвежкия - ОК, ама за WEB дизайна не съм съгласен... материали в нета бол.
 Ти май нещо много си се объркал с цените на яденето, а и не само. До декември живеех в София цели 12 години. От 3 седмици съм в Русе. Да не искам да живея в София и ве4е не издържах, беше крайно време да се върна и да пробвам тук, колкото и да ме е страх, 4е решението може да се окаже и най - тъпото в живота ми, защото имаме и дете. Ела виж тук цените на храната. А апартаментите???? Мислиш, 4е са по евтини или Софиянци да си живеят в собсвени наследени, другите до живот да се гърчат на квартира. Относно транспорта- да по малко е поради разстоянията, но разликата едва ли ще ти оправи живота. Заплатите са 350- 400 за квалифицан и образован персонал. Можеш да провериш колко дават дори големи софийски фирми в русе и за същото в сф. Защо ли - сигурно има разлика как работиш тук и как работиш там. Та моето семейство е едно от ния дето всички тук и всички приятели в Сф наричат "луди" да решим да се върнем в Русе. Колко са прави и дано не са ще Ви кажа след поне половин година. Не си мислете обаче, че повечето хора са в Сф, просто така и на всяка цена. Как се издържа семейство с общ доход 600 лв и на квартира. Със сигурност тук няма да си докарам 2000 лв доход като в Сф, няма да се блъскам в транспорта, но виновна да съм в сф съм не аз а правителство и прочие, които съсредот4ват всичко в сф- пари, производства. И докато не се сетят, 4е трябва и за провинцията да се мисли, не се 4удете. Малко се улях ама точно сега ме вълнува много тая тема.

# 202
  • Мнения: 3 569
Карнобат не е малък град - има светофар.

# 203
  • Мнения: X
Току що чух по ТВ-то едно бивше столично величие да казва, че София щяла да стане ПРЕКРАСЕН град след 10-15 години! На всички бивши, настоящи и бъдещи софиянци Честито!!!  Hug

Някой да знае какво ще се случи тогава?

# 204
  • София
  • Мнения: 62 595
Разбирам защо думите ми предизвикват подобни коментарии. Всъщност това, което съм написала не е много в полза на родените в София. Може би не ви идва наум, че наистина сте имали повече възможности просто, защото сте родени в София. И ако случайно не сте обръщали внимание, ще ви припомня, че през комунистическо време още се е ходело на кандидат-студентски уроци при преподаватели от увинерситетите. И достъп до тази пътечка имаха само софиянци, защото ставаше само с препоръки от уста на уста, за да не се размирише работата. И това ако не е предимство, здраве му кажи. А за разпределенията да напомням ли? Или за постъпването на работа и други подобни?
Какво се правите на ударени?! И това наистина е шанс и за много хора сега. А има достатъчно голямо количество столичани, които са толкова самовлюбени, че прецакват всичко. И може би така трябва. Оцеляват по-приспособимите.

# 205
  • Мнения: 6 167
За съжаление най-приспособимите не винаги са най-умните, образованите и  интелигентните.
Има един  филм ИДИОКРАСИ. Всичко става ясно още в началните надписи.  Laughing
В София такава простотия , селяния и цигания никога не е царила.
Градът е пълна кочина - и като стандарт, и като поведение и като отношение. Като почнеш от Бойко Борисов и свършиш в Студентски град.

Последна редакция: сб, 12 яну 2008, 21:42 от Lennie

# 206
  • София
  • Мнения: 62 595
Каквото и да си говорим, има достатъчно простаци и от софиянци и от несофиянци.
Където и по света да отидете, и там е шарено. Всеки си преценява. Разбирам собственическото чувство на сомфиянци, но такова чувство има човек и в село да е. И все пак не може да се поставят всички под един знаменател.

Между другото, случвало ми се е като отида някъде из България, да крия, че живея в София, защото хората имат много лошо мнение за софиянци, с които са имали работа. Обикновено са възмутени от шофьорските навици, викането, правенето на боклук, кочината, която оставят след себе си в хотелите и вечното им недоволство и високомерие.

Последна редакция: сб, 12 яну 2008, 20:33 от RadostinaHZ

# 207
Радостина,
По принцип всеки в родното си място е с предимство пред приходящите. Относно кандидат студентските изпити както днес така и преди ако си имал желание да учиш си можел да се подготви и да влезеш в университет и без курсове, а и да си припомним по онова врене е имало квоти отделно за Софиянци отделно за тези от прованса, но нека да не забравяне, че уни. има не само в Столицата. Относно разпределението маса Софиянци основно ги разпределяха в прованса. Твоето изказване е  типично за човек от затънтената провинция, който търси корена на проблемите си извън себе си

# 208
  • София
  • Мнения: 62 595
bebka krasi,

Ще имаш много здраве от мен! Пък нека да съм от затънтената провинция.

# 209
  • Мнения: 192
Днес се поразходих малко из центъра. Зарязах слънцето тук на село и отидох да видя "културен живот".
Видях обичайната мъгла, мърсотия, непочистен сняг, тълпи от народ които се блъскат по моловете и арените.
Не видях радостни и усмихнати лица, не видях майки с деца, не видях хора доволни от живота.
Не обвинявам никой за нищо, просто се чудя на всички които на всяка цена стоят тук.

# 210
Е да масата "софийски шофьори" са придобили практиката си в населени места дори без светофар, относно пък манталитета и лошата слава това е манталитета на Новостоличаните, точно тези новопридошлите със своята арогантност, със своето мнение че всични са им дъжни и трябва да имат всичко на всяка цена, те със своята простотия, арогантност и безхаберие към заобикалящич ги свят  създават това негативно отношение. И лошото е, че не само те се държат по този начин те налагат тожи модел на поведение и на децата си

# 211
  • Мнения: 9 905
и сега ако кажа, че бебка-краси говори глупости, значи имам комплекси, а? А?

# 212
  • Мнения: 192
....И лошото е, че не само те се държат по този начин те налагат тожи модел на поведение и на децата си

Нямаш представа колко си права!

# 213
  • Мнения: 5 370
Днес се поразходих малко из центъра. Зарязах слънцето тук на село и отидох да видя "културен живот".
Видях обичайната мъгла, мърсотия, непочистен сняг, тълпи от народ които се блъскат по моловете и арените.
Не видях радостни и усмихнати лица, не видях майки с деца, не видях хора доволни от живота.
Не обвинявам никой за нищо, просто се чудя на всички които на всяка цена стоят тук.
Не се спря да рисуваш апокалипсиси, а? Какво удоволствие откриваш в това-не ми е ясно.
Да не си таен съветник на Бойко, който има за бойна задача да промие в обратна посока мозъците на всички НЕсофиянци? Mr. Green

# 214
Демби,
Какво искаш от безумци пришълци, които смятат че е много престижно да живеят в столицата. да това е било така преди около петдесетина години, сега ситито е място за работа а не за живеене. Но благодаря че ги има и такива за да ми плащат наем.
Не може да има радостна физиономия човек който не може нищо да го зарадва, защото все е незадоволен, иска все повече и повече.
А относно блъскането и мръсотията тя пак опира до манталитета на приходящите аз не съм от тук и съм за малко, всички вие сте ми длъжни, защо да си хвърля боклука в местата за това, като мога мигновено да се освободя от него.
 

# 215
  • Мнения: 192
Днес се поразходих малко из центъра. Зарязах слънцето тук на село и отидох да видя "културен живот".
Видях обичайната мъгла, мърсотия, непочистен сняг, тълпи от народ които се блъскат по моловете и арените.
Не видях радостни и усмихнати лица, не видях майки с деца, не видях хора доволни от живота.
Не обвинявам никой за нищо, просто се чудя на всички които на всяка цена стоят тук.
Не се спря да рисуваш апокалипсиси, а? Какво удоволствие откриваш в това-не ми е ясно.
Да не си таен съветник на Бойко, който има за бойна задача да промие в обратна посока мозъците на всички НЕсофиянци? Mr. Green

Абе ти луда ли си?
Просто споделих какво видях днес по улиците!

Ако за теб това е нормално, за мен е луда работа!

# 216
  • Мнения: 192
Демби,
Какво искаш от безумци пришълци, които смятат че е много престижно да живеят в столицата. да това е било така преди около петдесетина години, сега ситито е място за работа а не за живеене. Но благодаря че ги има и такива за да ми плащат наем.
Не може да има радостна физиономия човек който не може нищо да го зарадва, защото все е незадоволен, иска все повече и повече.
А относно блъскането и мръсотията тя пак опира до манталитета на приходящите аз не съм от тук и съм за малко, всички вие сте ми длъжни, защо да си хвърля боклука в местата за това, като мога мигновено да се освободя от него.
 

Бебка, и на мен плащат, 2 апартамента съм им дал. Ще ме ядодат още малко и в понеделник ще им го дигна Mr. Green Mr. Green

# 217
  • Мнения: 1 002

Нямам нищо против хората от прованса да идват да живеят в София, ама да не им дават да карат коли бе мама му де*а.... Тия задръствания са ми скъсили живота с няколко години
направо изпълвате със смисъл приказката Дървен шоп  Laughing
да не давали коли , а ти кой си точно ? на цар Го..ьо малкия син ли си ? Laughing

# 218
  • Мнения: 984
Жозефино, много хубаво си го написала скъпа.
Искам да добавя, че в крайна сметка дали си от софето или от прованса, живота си го правиш ти! Лично. Никой не ти е виновен, че попадаш в "задръствания". Никой не ти е виновен, че не знаеш къде да си хвърляш боклука или си траеш когато видиш, че съседа мери котки с динени кори от 6-я етаж.
Дежа пере, стига врънка, момко, ами се отпусни и пий едно на голо, че си изтрещел нещо.

Апропо що за народ може да измисли подобно нещо: "И сам да съм у рейсо, пак че се бутам!". А, отговорете ми. Защо подобни сентенции и пътеводни мисли ги нЕма у Уарна, примерно?

# 219
  • Мнения: 2 755
....И ако случайно не сте обръщали внимание, ще ви припомня, че през комунистическо време още се е ходело на кандидат-студентски уроци при преподаватели от увинерситетите. И достъп до тази пътечка имаха само софиянци, защото ставаше само с препоръки от уста на уста, за да не се размирише работата. И това ако не е предимство, здраве му кажи....
Хич не мислех да се включвам в тази тема, обаче не се сдържах.
RadostinaHZ, а дали една диплома с общ бал 6,00, издадена от гимназия в село Долно нанагорнище, тежи толкова, колкото една диплома с 4,50 от елитна гимназия или техникум в София? Едното за сметка на другото. Така че, не ми говори за предимства. Да не говорим за разпределенията. ooooh!

# 220
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 870
Все пак правете разлика.....има селяни по месторождение/местоживеене....и селяни по манталитет.....има хора, които са и двете, но има и такива, които не са 2 в 1....ако ме разбирате какво искам да кажа

Най-обичам да съм змия - ем си лежим, ем си одим.

И по десет лева да направят бензина, я па че си карам колата; и без пари да е - па че го краднем

Я не сакам на мен да е добре. Я сакам на Вуте да му е зле.

Вуте, оти копаш седнал?
– Оти пробвах легнал, ама не мое.

# 221
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 870
RadostinaHZ, а дали една диплома с общ бал 6,00, издадена от гимназия в село Долно нанагорнище, тежи толкова, колкото една диплома с 4,50 от елитна гимназия или техникум в София? Едното за сметка на другото. Така че, не ми говори за предимства. Да не говорим за разпределенията. ooooh!
В крайна сметка дали имаш 6-ца или 4-ка, ако не можеш да си вършиш работата системата те изплюва или те праща на по-ниско ниво.
Що си мислиш, че във Варна, Пловдив или който и да е голям град го няма това с напомпаната диплома на някой от някое село. Не си мисли, че селските училища изкарват от 100 ученика  - 100 отличника.

# 222
  • София
  • Мнения: 62 595
Като сте се влюбили в това Долно Нанагорнище, като в тас-кебап (както се казваше в един хубав филм навремето). Да не мислите, че всички училища в София са били все каймака на образованието? И на кандидат-студентските изпити въпреки частните уроци на софиянци си личеше на кого колко му тежи дипломата.
Който може да се справя и на Луната да отиде, пак ще намери начин. София е пълна с родени тук неудачници, които за цял живот не са успяли да мръднат и на 10 метра от панелките си. Тук съсем спокойно някой може да се роди нейде в комплексите в панелката на баба си, да си изкара детската градина, училището и да се ожени за някой комшия от съседния микрорайон, да народи деца и да се спомине в същия микрорайон. Защо си мислите, че всички софиянци са успяли да напреднат в живота? Който си е мързелив, си остава мързелив цял живот. Като всички софиянци се пишат толкова ербап, защо не са всички с висше образование или не са напреднали в кариерата? Има достатъчно представители на софийско-роденото население ,което не е мръднало от придобитото насила  средно образование по соца и през живота си само веднъж е отишло на театър, а повече познава Илиянци и Женския пазар.
Писна ми от лицемерие!

Последна редакция: сб, 12 яну 2008, 22:03 от RadostinaHZ

# 223
  • Мнения: 1 002

А относно блъскането и мръсотията тя пак опира до манталитета на приходящите аз не съм от тук и съм за малко, всички вие сте ми длъжни, защо да си хвърля боклука в местата за това, като мога мигновено да се освободя от него.
 
точно обратното , София винаги си е била мръсничка , това си е просто шопския манталитет , ако идеш в някой малък еснафски град , там никой не хвърля боклуци по улицата , хората си чистят около блоковете , чиститота е на съвсем друго ниво
като дойдат в големия град пак са си същите  - навиците не се променят за един ден , ама  нашата столица си е едно село - без история , без култура , без нищо  - как ние от малките градове да цивилизоваме едно  село , е , големичко все пак , но село  Laughing

# 224
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
точно обратното , София винаги си е била мръсничка , това си е просто шопския манталитет , ако идеш в някой малък еснафски град , там никой не хвърля боклуци по улицата , хората си чистят около блоковете , чистотота е на съвсем друго ниво
като дойдат в големия град пак са си същите  - навиците не се променят за един ден , ама  нашата столица си е едно село - без история , без култура , без нищо  - как ние от малките градове да цивилизоваме едно  село , е , големичко все пак , но село  Laughing


Определено в нашия квартал старите софянци си чистим подържаме, ноо имаме си едни от Лом, едни от Ботевград и едни не мога да се сетя от къде, е нямам думи, но от тези райони на България знам, че и там са чисти хората, ама защо са ги пратили тия тук не знам - мнооого боклук хвърлят, път и не може човек нищо да им каже. А имаме си едни от Сирия - за децата им нямам думи драскат, хвърлят боклуци, а Сирия поне аз като съм ходила там такова нещо не съм видяла.

Имам наблюдение за един провинциален град бях на гости. Отговорник по чистотата само обикаляше, да види кой какво и как е изхвърлил и как е прибрал боклука. Та ако и в София стане под натиск, няма да е лошо. А като ми захвърлят пушачите цигарите навсякъде по тротоари и т.н.

 А като бях малка си беше чисто в София.

# 225
  • Мнения: 14 654
Много неприятна тема. Как може някой да се засяга на местожителство? На всички им е ясно защо хората идват в София, повечето търсят по-добър живот, какво да напвят хората, че София предлага най-много като възможности за развитие?
Аз лично си дружа с хора от всички краища на България. Простаци идват и от София, и от Лом, даже и от Варна.

# 226
Като олицетворение на чистофайничеството на провинциалистите една смешна случка от преди седмица : малко населено място на 45 км. от София, пред всяка къща има контейнер за боклук, около обяд кръшна българска домакиня излиза от двора си носейки няколко плика, най-вероятно боклук, подминава контейнера и се отправя към реката срещу къщата, оглежда се, уверява се че не я гледа никой и засилва торбичките в реката. Да не би Софиянци да пълним реките си с битови отпадъци.
 
точно обратното , София винаги си е била мръсничка , това си е просто шопския манталитет , ако идеш в някой малък еснафски град , там никой не хвърля боклуци по улицата , хората си чистят около блоковете , чистотота е на съвсем друго ниво
като дойдат в големия град пак са си същите  - навиците не се променят за един ден , ама  нашата столица си е едно село - без история , без култура , без нищо  - как ние от малките градове да цивилизоваме едно  село , е , големичко все пак , но село  Laughing


Определено в нашия квартал старите софянци си чистим подържаме, ноо имаме си едни от Лом, едни от Ботевград и едни не мога да се сетя от къде, е нямам думи, но от тези райони на България знам, че и там са чисти хората, ама защо са ги пратили тия тук не знам - мнооого боклук хвърлят, път и не може човек нищо да им каже. А имаме си едни от Сирия - за децата им нямам думи драскат, хвърлят боклуци, а Сирия поне аз като съм ходила там такова нещо не съм видяла.

Имам наблюдение за един провинциален град бях на гости. Отговорник по чистотата само обикаляше, да види кой какво и как е изхвърлил и как е прибрал боклука. Та ако и в София стане под натиск, няма да е лошо. А като ми захвърлят пушачите цигарите навсякъде по тротоари и т.н.

 А като бях малка си беше чисто в София.

# 227
Градски легенди.
Май местните жаби не искат да си научат къде им е техния гьол
Като олицетворение на чистофайничеството на провинциалистите една смешна случка от преди седмица : малко населено място на 45 км. от София, пред всяка къща има контейнер за боклук, около обяд кръшна българска домакиня излиза от двора си носейки няколко плика, най-вероятно боклук, подминава контейнера и се отправя към реката срещу къщата, оглежда се, уверява се че не я гледа никой и засилва торбичките в реката. Да не би Софиянци да пълним реките си с битови отпадъци.
 
точно обратното , София винаги си е била мръсничка , това си е просто шопския манталитет , ако идеш в някой малък еснафски град , там никой не хвърля боклуци по улицата , хората си чистят около блоковете , чистотота е на съвсем друго ниво
като дойдат в големия град пак са си същите  - навиците не се променят за един ден , ама  нашата столица си е едно село - без история , без култура , без нищо  - как ние от малките градове да цивилизоваме едно  село , е , големичко все пак , но село  Laughing


Определено в нашия квартал старите софянци си чистим подържаме, ноо имаме си едни от Лом, едни от Ботевград и едни не мога да се сетя от къде, е нямам думи, но от тези райони на България знам, че и там са чисти хората, ама защо са ги пратили тия тук не знам - мнооого боклук хвърлят, път и не може човек нищо да им каже. А имаме си едни от Сирия - за децата им нямам думи драскат, хвърлят боклуци, а Сирия поне аз като съм ходила там такова нещо не съм видяла.

Имам наблюдение за един провинциален град бях на гости. Отговорник по чистотата само обикаляше, да види кой какво и как е изхвърлил и как е прибрал боклука. Та ако и в София стане под натиск, няма да е лошо. А като ми захвърлят пушачите цигарите навсякъде по тротоари и т.н.

 А като бях малка си беше чисто в София.

# 228
  • Мнения: 1 172
Ами не - не мисля. Да ти кажа само, че задръстванията в София са нетърпими, а без да нахалстваш понякога наистина не може. И аз се дразня на такива типове, но всяко стадо си има мърша. Но едно е факт и то безспорен - хората от другите градове наистина се насмитат здраво като излезнат с колата в София и правят много глупости. Просто не са свикнали. И много катастрофи правят. И това не е само мое наблюдение, ами са ми го споделяли приятели от други градове.

Та наистина - всеки има право да живее където иска, ама като не е сигурен - да си остави колата пред къщи, а не да се перчи!

А ти пробвала ли си да се предвижиш в София по маршрут, който ти е неизвестен? Мисля, че голяма доза объркване внасят безумните маркировки, липсата на достатъчно знаци на пътя, необезопасените трапове по пътищата, пешеходните пътеки, които в тъмното въобще не се забелязват и т.н. За това би трябвало да е отговорна И общината, както И тези, които избират нейните управници.

Същото е положението и с другите градове. Просто там е много по-спокойно и можеш да спреш да питаш някой за точния адрес (в повечето случаи ще те упътят вярно, за разлика от СФ където най-често ще ти отговорят със вдигане на рамене) . Можеш и в последния момент да решиш накъде трябва да завиеш в кръстовището - дали наляво или надясно; В Сф трябва да си го решил 2 светофара по-рано и пак не ти гарантира, че ще се престроиш успешно и в правилната лента, щот пък може да се окаже, че голям столичен булевард мистериозно е затворен за ремонт и човекът разбира това, чак когато се натресе в задръстването. 
Не мисля, че регистрацията на автомобилът е сигурна отправна точка за статистики - кой прави повече катастрофи. Защото дали ще имам С регистрация, понеже колата ми е инвалидна и инвалидът живее в Сф, или ще имам еди-каква си регистрация защото постоянния ми адрес е там, аз ще съм все същия шофьор и все ще съм си със същата кола. Само дето останалите ще ме приемат различно.

А начинът да се справят с задръстванията в СФ е като направят удобен, сигурен и редовен градски транспорт. Както много хора от Люлин се отказаха да идват с колите си в центъра. По-евтино, по-бързо и по-удобно им е с метро.

# 229
  • Мнения: 196
Що плюете бе, кореняци? Пуснете една петиция - да се премести столицата. В Пловдив или Стара Загора - хем в центъра на държавата, на всички ще им е по-удобно да пътуват за работа от родните места.  Wink

До 1-2 години София ще ви опустее, цялата т.нар. паплач ще се изнесе натам, барабар с политическия, културния и пр. живот. Гаранция давам, 90% от пишещите тук кореняци също ще пишете вече от новата столица. Щот на никой не му се мре от глад, нали?

# 230
  • Мнения: 838
Не на всяка цена по принцип,но често е неизбежно.има много такива,за които София не е била мечтаната дестинация,а единствения изход-аз съм от тях,добре,че ми харесва лудницата та не се чувствам зле.Нормално е да е лудница,където са събрани повече хора винаги  е така,а простотия има навсякъде,защото тя не се лекува и ходи само по хората.И хайде стига с това граждани и селяни:всички имаме примери всекидневно пред очите си и от двата вида.А относно работата,има такава за всички,няма за мързеливите,които се оправдават със селяните.Относно предимството да си роден в София-да,има предимства,но има и недостатъци,което важи за всяка една област,както и за всеки друг град.
А всъщност има ли значение кой от къде е ,и къде е сега в момента?Не е ли по-важно всички да спазват правилата(за каквото и да става дума),защото правилата не са създадени ,за да ги нарушаваме,а за наше удобство,за да живеем по-добре.

# 231
  • Мнения: 2 018
Честно казано, аз съжалявам хората, които живеят в София! Никога не съм го харесвала този град - винаги ми е изглеждал мрачен, сив, мръсен и с нелюбезни и мрачни хора!

"Предимството" да си роден в София, за мен е недостатък, защото няма къде да отидеш, ако те стегне шапката от софиянщини!

# 232
  • Мнения: 232
Дея, вчера на закуска си говорихме с моя мъж точно за  това. Той каза нещо, което смятам за мноооого вярно-че целенасочената политика на комунистите, когато преди години бяха създали т.нар. жителство, продължава да дава плодове. Че това умишлено разделяне е успешен способ за владеене. Че се загърбват реалните проблеми на града, наречен 'столица", а се търси само повърхностното.
Стига с тоз комунизьм,бе!Айде разбирам недограмотни девойки да разправят,че пола-панталоньт било комунистическа измишльотина,празнуването на Коледа на 25.12. сьщо и още купища такива фантазии,ама хора,дето са по-големи и имат някакви претенции за знания и информираност да ги разпространяват такива-бактьн.Имало си е такьв закон още от 41-42 години.

# 233
  • Мнения: 232
Пак аз-абе момичета и момчета кореняци-помните ли какво е било населението на онова мрысно градче,дето е стьрчало "черно  бесило"?Вземете припомнете си/ако не-прочетете/произведенията на Елин Пелин,там има за софийските шопи.Има един разказ"Нане стоичковата вьрба "и после се надувайте с теории за кореняци,поколения,жьлти павета и тем подобни.Относно акценти и диалекти-"ходиме","говоримЕ","носимЕ"не са много по-литературни от "думатиту"например.
Нищо лично-забавни сте.

# 234
  • Мнения: 281
Аз съм от Варна (дядо ми е от с.Въглен), мъжът ми е от София (67 поколение софиянец, родът му го има в не една книга)
От 9 години живея в София.
В центъра.
Не живея в панелка и не хвърлям боклука през прозореца.
Нямам 12 котки или кучета. Не замърсявам и детските площадки.
Нямам шофьорска книжка. Мъжът ми кара 3 пъти в годината. Нямаме собствена кола.
Усмихвам се на всеки, който ме погледне.
Държа си фасовете, докато намеря кош за боклук.
Не съм студентка. Не съм и завършила тук.
Нямам провинциален комплекс.
Не миекам. Казвам само "Тъй ли?".

Другаде не бих могла да практикувам професията си.
Може ли да остана?

Последна редакция: нд, 13 яну 2008, 09:03 от Мария Лу

# 235
Селяндур е нарицателно не за произход а за манталитет.
Може би тук следва и аз като Симеончо да обясня какво съм имала в предвид в по горните писания - като кореняк софиянец от поколения насам, нямам нищо против приходящите от провинцията, а срещу манталитета им / начин на поведение, на мислене, бит, култура и т.н./ всички явления които съм описала по-горе

# 236
  • Варна
  • Мнения: 428
Най-обичам да съм змия - ем си лежим, ем си одим.

И по десет лева да направят бензина, я па че си карам колата; и без пари да е - па че го краднем

Я не сакам на мен да е добре. Я сакам на Вуте да му е зле.

Вуте, оти копаш седнал?
– Оти пробвах легнал, ама не мое.

Шопския манталитет й да исках, не мога да го опиша по-добре! Интелектът и възпитанието не се определят от произхода.

# 237
  • Варна
  • Мнения: 428
По принцип всеки в родното си място е с предимство пред приходящите.

Ти добре ли си ?!? Иди виж малко свят и как хората се държат в други "столици". Не бъдете толкова задръстени, моля !

# 238
  • Мнения: 9 905
мъжът ми е от София (67 поколение софиянец, родът му го има в не една книга)

а преди 67 поколения имало ли е София?

# 239
  • Мнения: 2 199
RadostinaHZ, а дали една диплома с общ бал 6,00, издадена от гимназия в село Долно нанагорнище, тежи толкова, колкото една диплома с 4,50 от елитна гимназия или техникум в София? Едното за сметка на другото. Така че, не ми говори за предимства. Да не говорим за разпределенията. ooooh!
В крайна сметка дали имаш 6-ца или 4-ка, ако не можеш да си вършиш работата системата те изплюва или те праща на по-ниско ниво.
Що си мислиш, че във Варна, Пловдив или който и да е голям град го няма това с напомпаната диплома на някой от някое село. Не си мисли, че селските училища изкарват от 100 ученика  - 100 отличника.

Ами то за това си има кандидат-студентски изпити  Laughing
Това, че съм изкарала 6.00 наред със софиянци  Tired значи съм си го заслужила и мога  Sunglasses

# 240
  • Мнения: 2 755
Честно казано, аз съжалявам хората, които живеят в София! Никога не съм го харесвала този град - винаги ми е изглеждал мрачен, сив, мръсен и с нелюбезни и мрачни хора!

"Предимството" да си роден в София, за мен е недостатък, защото няма къде да отидеш, ако те стегне шапката от софиянщини!

София не е това, което беше. София не беше мрачен и сив град, с изключение на някои квартали. Беше град с много тревни площи, детски площадки и имаше места за паркиране. Беше чисто. Градът от моето детство вече го няма, уви.  Tired
За останалото си права. Имам нещастието да живея в центъра на София. Е, за мой късмет имам алтернатива, но докато се пренесем във вилата, нищо чудно строителството в София да стигне и до там, защото вече място не остана.  ooooh!
Бо, с удоволствие бих се преместила във Варна, ама няма начин. Rolling Eyes
 
П.П. Когато писах за кандидат- студентските изпити, имах предвид оценките, които образуват общият бал. Писах за времето преди 1989 г. Да не говорим, че частни уроци имаше не само в София, но и в останалите по-големи градове. Сега има повсевместна девалвация на образованието. Не ми се спори по тази тема. Каквото и да пишем, положението е зле.

# 241
  • Мнения: 17 409


Как се държи истинския варненец ?

Горе- долу като "кореняк" софиянец се държи. Недейте да спорите, щото и тука  е така вече, заради пришълците, мамка им! И без това не им дават високи заплати, да отиват у София! Mr. Green

# 242
  • Мнения: 3 569
как ние от малките градове да цивилизоваме едно  село , е , големичко все пак , но село  Laughing

Пази Боже... Стой където си. Не ни цивилизовай, моля те.





Как се държи истинския варненец ?

Горе- долу като "кореняк" софиянец се държи. Недейте да спорите, щото и тука  е така вече, заради пришълците, мамка им! И без това не им дават високи заплати, да отиват у София! Mr. Green

На София се казва.   Joy

# 243
  • Мнения: 187
Аз не съм от София, но от 5 години живея, уча и работя тук. Определено не ми е най-приятното място за живеене, но там където живея не мога да работя това което искам, да отида там където искам и с когото искам. За сега работата и приятелите ми са единственото което ме задържа тук. Не искам да обиждам никой, но това е ад като място за живеене - знам, че в голяма степен това е така от такива като мен(хора от провинцията), но за съжаление лично аз за момента нямам други намерения т.е. да се махна от София.
А по отношение на хората родени и израстнали в София - не мисля, че трябва да слагаме всички под общ знаменател. Имам познати, които са достатъчно умни и интелигентни и се държат чудесно с такива като мен. Нормално е да има и такива, които не ни обичат, но какво да се прави - така е не може всички да са еднакви.

# 244
  • Мнения: 6 167
Ужас. Тази тема продължава ли да вилнее...
Четох, че София не е столица на държавата, а държава в държавата. Май е вярно.

Докато преместването в София ( Варна, Бургас, Пловдив) е цивилизационен избор, дотогава ще я има и тази тема.
Как млади хора от малко населено място да останат в него, след като до тях е стигнал Интернет или кабеларки, но не е достигнала централна канализация или... пътна маркировка. И как да искат да 'останат', след като единствената им алтернатива за развлечение и социален живот е 'разходка по главната'.  И как да останат, ако най-близкия магазин на Бенетон е на 200 км ( метафорично), а на кино ходят, ако не вали в някоя лятна вечер.

Но каквото и да има повече в София, тя предлага най-вече анонимност. А това за безкраен брой  идващи в града вече е сбъднат сън. Няма ги съседките, няма ги преценките на съселяните или съгражданите, няма го чуждото мнение по всички в-си, няма ги наложените провинциални стереотипи. Свобода. Няма дори нужда да си слагат табелки на входните врати.

# 245
  • Мнения: 5 370
Дея, вчера на закуска си говорихме с моя мъж точно за  това. Той каза нещо, което смятам за мноооого вярно-че целенасочената политика на комунистите, когато преди години бяха създали т.нар. жителство, продължава да дава плодове. Че това умишлено разделяне е успешен способ за владеене. Че се загърбват реалните проблеми на града, наречен 'столица", а се търси само повърхностното.
Стига с тоз комунизьм,бе!Айде разбирам недограмотни девойки да разправят,че пола-панталоньт било комунистическа измишльотина,празнуването на Коледа на 25.12. сьщо и още купища такива фантазии,ама хора,дето са по-големи и имат някакви претенции за знания и информираност да ги разпространяват такива-бактьн.Имало си е такьв закон още от 41-42 години.
[/b]

Абе слънце, абе мила, я взЕми, , та смЕтни 42 години назад какво дават??? Mr. Green
Ми че ти сама си противоречиш в случая, не е ли така?
Охххх, ще капна от смях. Mr. Green

# 246
  • Мнения: 17 409
Е, аз тъй го знам сега, заради провинциалния си манталитет. РАдвам се, че не ме приеха да уча в София, в такъв случай! В интерес на исстината, жал ми е за кореняците и мисля, да се преориентирам към някой малък град, със светофар, разбира, се- там шансът ми да си намеря работа може и д ае по- голям. Е, може д аме обиждат на варненка, гражданка и т.н, но ше го преживея някак Mr. Green

# 247
  • Мнения: 6 167
Дея, вчера на закуска си говорихме с моя мъж точно за  това. Той каза нещо, което смятам за мноооого вярно-че целенасочената политика на комунистите, когато преди години бяха създали т.нар. жителство, продължава да дава плодове. Че това умишлено разделяне е успешен способ за владеене. Че се загърбват реалните проблеми на града, наречен 'столица", а се търси само повърхностното.
Стига с тоз комунизьм,бе!Айде разбирам недограмотни девойки да разправят,че пола-панталоньт било комунистическа измишльотина,празнуването на Коледа на 25.12. сьщо и още купища такива фантазии,ама хора,дето са по-големи и имат някакви претенции за знания и информираност да ги разпространяват такива-бактьн.Имало си е такьв закон още от 41-42 години.
[/b]

Абе слънце, абе мила, я взЕми, , та смЕтни 42 години назад какво дават??? Mr. Green
Ми че ти сама си противоречиш в случая, не е ли така?
Охххх, ще капна от смях. Mr. Green

недей капва.  Laughing
Мисля, че искаше да каже, че 41ва година е имало закон за жителството, т.е че не комунистите са го измислили.

# 248
  • Мнения: 3 569
А по отношение на хората родени и израстнали в София - не мисля, че трябва да слагаме всички под общ знаменател. Имам познати, които са достатъчно умни и интелигентни и се държат чудесно с такива като мен.

Това говори добре за теб. Значи и ти си умна, интелигентна и т.н. Добре дошла си в София  Mr. Green

# 249
  • Мнения: 5 370
Лени, това за 41- ва година ще го проверя, наистина. Имам достатъчно възрастни роднини тук, които могат да го потвърдят евентуално.
Според моя близка, която е в София от началото на 50-те, тогава Е имало жителство. Ще проверя обаче дали това "нововъведение" не се е появило след 44-та година. Има резон да е тогава, знаеш сама много добре защо-господата -другари партизани, които заграбват "фашистките" имоти и имат интерес наследниците им никога повече да нямат достъп до тях(знаеш за интернирането, нали?)

# 250
  • Мнения: X
Абе това го има навсякъде по света - никой не обича "столичаните"! Парижани, например, са доста оплювани във френския прованс. Не вярвам именно т.нар. жителство да е причина за тази конфронтация.

# 251
  • Мнения: 6 167
Лени, това за 41- ва година ще го проверя, наистина. Имам достатъчно възрастни роднини тук, които могат да го потвърдят евентуално.
Според моя близка, която е в София от началото на 50-те, тогава Е имало жителство. Ще проверя обаче дали това "нововъведение" не се е появило след 44-та година. Има резон да е тогава, знаеш сама много добре защо-господата -другари партизани, които заграбват "фашистките" имоти и имат интерес наследниците им никога повече да нямат достъп до тях(знаеш за интернирането, нали?)

няма, нужда, ползвай Гугъл  Laughing

http://www.sofia.bg/history.asp?lines=862&nxt=1&update=all

"...Заселването в столицата е ограничено през месец юли 1942 г. с „Наредба за предотвратяване на жилищната криза в София". Член 1 от нея изрично казва: „Забранява се заселването в гр. София и записването на нови софийски жители."

"Наредбата от 1943 г. остава в сила до март 1955 г., когато е отменена, по-право заменена, от „Наредба за временно ограничаване приемането на нови жители в градовете София, Пловдив, Сталин (дн. Варна), Бургас и Русе".

тоест, не само в СофЕто е имало жителство  Wink В град Сталин също е имало.

# 252
  • Мнения: 3 569

Но каквото и да има повече в София, тя предлага най-вече анонимност. А това за безкраен брой  идващи в града вече е сбъднат сън. Няма ги съседките, няма ги преценките на съселяните или съгражданите, няма го чуждото мнение по всички в-си, няма ги наложените провинциални стереотипи. Свобода.


Така е - всички тези неща ги няма. Остава обаче манталитетът на новопридошлия. Конкретен пример:

Позната на жена ми, която дойде от малък град, няма значение кой, начинът й на мислене ме вълнува по-скоро. Та дойде "милата", в целия си "блясък", заедно с приятелчето си, направиха си бебче софиянче, купиха си апартамент, 2 коли и т.н. Момъкът явно взимаше добри пари /данъчен инспектор/ - живи и здрави да са. Не се лишаваха от нищо. Можеха да си позволят всичко, което е необходимо на едно семейство, за да живее нормално. Най-фрапиращото обаче, това, което няма да се промени и след 30 години живот в София - всичко, което си купуваха, го качваха вкъщи през нощта, за да не ги види някой... да не ги одумват. Е на това казвам аз селяния, ограниченост и плиткоумие ... Това е нещото, което ме вбесява.
Не контактувам с такива хора, радвам се, че и жена ми спря да се вижда с тях.
Последния път, когато ги видях, се оглеждаха за хубава пейка .... Сещате се за какво им беше предполагам -  да си я сложат пред входа разбира се ....
#2gunfire

# 253
  • Мнения: 17 409
Изобщо не е задължителновсеки новопридошъл да притежава такъв манталитет. Ти само с кореняци ли общуваш, ай стига! Mr. Green

# 254
  • Мнения: 281
мъжът ми е от София (67 поколение софиянец, родът му го има в не една книга)

а преди 67 поколения имало ли е София?

Не знам кое поколение е точно.
Отказах емотиконите, но може би трябва да пиша "Шегувам се." (чеша по главата)

# 255
  • Мнения: 3 569
Изобщо не е задължителновсеки новопридошъл да притежава такъв манталитет. Ти само с кореняци ли общуваш, ай стига! Mr. Green

За съжаление контактувам със всякакви хора, такава ми е работата. И това, че някой е кореняк софиянец /предполагам за софиянци ме питаш/ не го прави автоматично готин, умен или к'вото и да е.

# 256
  • Мнения: 17 409
ТАка е, няма знаение софиянец ли, щото, както писах,малко се разлиачават. ИМа манталитет на кореняка и на пришълеца, така да с екаже. БЕз значение къде сме Mr. Green Имах предвид в тесен кръг да общуваш аз. КАкто и да е. НАй- близката ми приятелка е трето поколение варненка- търпя я вече 12 години и тя мен. Значи може Mr. Green
Нема сми от лични нападки кой къв бил от какво страдал и т.н.

# 257
  • Sofia
  • Мнения: 3 043
Тринадесета страница.
Тринадесети януари.
Съвпадение.
Периодично се пускат такива теми.
Предполагам, че целта е да се "освободи напрежението".
За друга смислена причина не мога да се сетя.
Винаги ми се е струвало, че неделята е чудесен ден за заключване на тема със заглавие "Защо на всяка цена в София?"
 Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт