Защо на всяка цена в София?

  • 10 411
  • 257
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 14 654
Много неприятна тема. Как може някой да се засяга на местожителство? На всички им е ясно защо хората идват в София, повечето търсят по-добър живот, какво да напвят хората, че София предлага най-много като възможности за развитие?
Аз лично си дружа с хора от всички краища на България. Простаци идват и от София, и от Лом, даже и от Варна.

# 226
Като олицетворение на чистофайничеството на провинциалистите една смешна случка от преди седмица : малко населено място на 45 км. от София, пред всяка къща има контейнер за боклук, около обяд кръшна българска домакиня излиза от двора си носейки няколко плика, най-вероятно боклук, подминава контейнера и се отправя към реката срещу къщата, оглежда се, уверява се че не я гледа никой и засилва торбичките в реката. Да не би Софиянци да пълним реките си с битови отпадъци.
 
точно обратното , София винаги си е била мръсничка , това си е просто шопския манталитет , ако идеш в някой малък еснафски град , там никой не хвърля боклуци по улицата , хората си чистят около блоковете , чистотота е на съвсем друго ниво
като дойдат в големия град пак са си същите  - навиците не се променят за един ден , ама  нашата столица си е едно село - без история , без култура , без нищо  - как ние от малките градове да цивилизоваме едно  село , е , големичко все пак , но село  Laughing


Определено в нашия квартал старите софянци си чистим подържаме, ноо имаме си едни от Лом, едни от Ботевград и едни не мога да се сетя от къде, е нямам думи, но от тези райони на България знам, че и там са чисти хората, ама защо са ги пратили тия тук не знам - мнооого боклук хвърлят, път и не може човек нищо да им каже. А имаме си едни от Сирия - за децата им нямам думи драскат, хвърлят боклуци, а Сирия поне аз като съм ходила там такова нещо не съм видяла.

Имам наблюдение за един провинциален град бях на гости. Отговорник по чистотата само обикаляше, да види кой какво и как е изхвърлил и как е прибрал боклука. Та ако и в София стане под натиск, няма да е лошо. А като ми захвърлят пушачите цигарите навсякъде по тротоари и т.н.

 А като бях малка си беше чисто в София.

# 227
Градски легенди.
Май местните жаби не искат да си научат къде им е техния гьол
Като олицетворение на чистофайничеството на провинциалистите една смешна случка от преди седмица : малко населено място на 45 км. от София, пред всяка къща има контейнер за боклук, около обяд кръшна българска домакиня излиза от двора си носейки няколко плика, най-вероятно боклук, подминава контейнера и се отправя към реката срещу къщата, оглежда се, уверява се че не я гледа никой и засилва торбичките в реката. Да не би Софиянци да пълним реките си с битови отпадъци.
 
точно обратното , София винаги си е била мръсничка , това си е просто шопския манталитет , ако идеш в някой малък еснафски град , там никой не хвърля боклуци по улицата , хората си чистят около блоковете , чистотота е на съвсем друго ниво
като дойдат в големия град пак са си същите  - навиците не се променят за един ден , ама  нашата столица си е едно село - без история , без култура , без нищо  - как ние от малките градове да цивилизоваме едно  село , е , големичко все пак , но село  Laughing


Определено в нашия квартал старите софянци си чистим подържаме, ноо имаме си едни от Лом, едни от Ботевград и едни не мога да се сетя от къде, е нямам думи, но от тези райони на България знам, че и там са чисти хората, ама защо са ги пратили тия тук не знам - мнооого боклук хвърлят, път и не може човек нищо да им каже. А имаме си едни от Сирия - за децата им нямам думи драскат, хвърлят боклуци, а Сирия поне аз като съм ходила там такова нещо не съм видяла.

Имам наблюдение за един провинциален град бях на гости. Отговорник по чистотата само обикаляше, да види кой какво и как е изхвърлил и как е прибрал боклука. Та ако и в София стане под натиск, няма да е лошо. А като ми захвърлят пушачите цигарите навсякъде по тротоари и т.н.

 А като бях малка си беше чисто в София.

# 228
  • Мнения: 1 172
Ами не - не мисля. Да ти кажа само, че задръстванията в София са нетърпими, а без да нахалстваш понякога наистина не може. И аз се дразня на такива типове, но всяко стадо си има мърша. Но едно е факт и то безспорен - хората от другите градове наистина се насмитат здраво като излезнат с колата в София и правят много глупости. Просто не са свикнали. И много катастрофи правят. И това не е само мое наблюдение, ами са ми го споделяли приятели от други градове.

Та наистина - всеки има право да живее където иска, ама като не е сигурен - да си остави колата пред къщи, а не да се перчи!

А ти пробвала ли си да се предвижиш в София по маршрут, който ти е неизвестен? Мисля, че голяма доза объркване внасят безумните маркировки, липсата на достатъчно знаци на пътя, необезопасените трапове по пътищата, пешеходните пътеки, които в тъмното въобще не се забелязват и т.н. За това би трябвало да е отговорна И общината, както И тези, които избират нейните управници.

Същото е положението и с другите градове. Просто там е много по-спокойно и можеш да спреш да питаш някой за точния адрес (в повечето случаи ще те упътят вярно, за разлика от СФ където най-често ще ти отговорят със вдигане на рамене) . Можеш и в последния момент да решиш накъде трябва да завиеш в кръстовището - дали наляво или надясно; В Сф трябва да си го решил 2 светофара по-рано и пак не ти гарантира, че ще се престроиш успешно и в правилната лента, щот пък може да се окаже, че голям столичен булевард мистериозно е затворен за ремонт и човекът разбира това, чак когато се натресе в задръстването. 
Не мисля, че регистрацията на автомобилът е сигурна отправна точка за статистики - кой прави повече катастрофи. Защото дали ще имам С регистрация, понеже колата ми е инвалидна и инвалидът живее в Сф, или ще имам еди-каква си регистрация защото постоянния ми адрес е там, аз ще съм все същия шофьор и все ще съм си със същата кола. Само дето останалите ще ме приемат различно.

А начинът да се справят с задръстванията в СФ е като направят удобен, сигурен и редовен градски транспорт. Както много хора от Люлин се отказаха да идват с колите си в центъра. По-евтино, по-бързо и по-удобно им е с метро.

# 229
  • Мнения: 196
Що плюете бе, кореняци? Пуснете една петиция - да се премести столицата. В Пловдив или Стара Загора - хем в центъра на държавата, на всички ще им е по-удобно да пътуват за работа от родните места.  Wink

До 1-2 години София ще ви опустее, цялата т.нар. паплач ще се изнесе натам, барабар с политическия, културния и пр. живот. Гаранция давам, 90% от пишещите тук кореняци също ще пишете вече от новата столица. Щот на никой не му се мре от глад, нали?

# 230
  • Мнения: 838
Не на всяка цена по принцип,но често е неизбежно.има много такива,за които София не е била мечтаната дестинация,а единствения изход-аз съм от тях,добре,че ми харесва лудницата та не се чувствам зле.Нормално е да е лудница,където са събрани повече хора винаги  е така,а простотия има навсякъде,защото тя не се лекува и ходи само по хората.И хайде стига с това граждани и селяни:всички имаме примери всекидневно пред очите си и от двата вида.А относно работата,има такава за всички,няма за мързеливите,които се оправдават със селяните.Относно предимството да си роден в София-да,има предимства,но има и недостатъци,което важи за всяка една област,както и за всеки друг град.
А всъщност има ли значение кой от къде е ,и къде е сега в момента?Не е ли по-важно всички да спазват правилата(за каквото и да става дума),защото правилата не са създадени ,за да ги нарушаваме,а за наше удобство,за да живеем по-добре.

# 231
  • Мнения: 2 018
Честно казано, аз съжалявам хората, които живеят в София! Никога не съм го харесвала този град - винаги ми е изглеждал мрачен, сив, мръсен и с нелюбезни и мрачни хора!

"Предимството" да си роден в София, за мен е недостатък, защото няма къде да отидеш, ако те стегне шапката от софиянщини!

# 232
  • Мнения: 232
Дея, вчера на закуска си говорихме с моя мъж точно за  това. Той каза нещо, което смятам за мноооого вярно-че целенасочената политика на комунистите, когато преди години бяха създали т.нар. жителство, продължава да дава плодове. Че това умишлено разделяне е успешен способ за владеене. Че се загърбват реалните проблеми на града, наречен 'столица", а се търси само повърхностното.
Стига с тоз комунизьм,бе!Айде разбирам недограмотни девойки да разправят,че пола-панталоньт било комунистическа измишльотина,празнуването на Коледа на 25.12. сьщо и още купища такива фантазии,ама хора,дето са по-големи и имат някакви претенции за знания и информираност да ги разпространяват такива-бактьн.Имало си е такьв закон още от 41-42 години.

# 233
  • Мнения: 232
Пак аз-абе момичета и момчета кореняци-помните ли какво е било населението на онова мрысно градче,дето е стьрчало "черно  бесило"?Вземете припомнете си/ако не-прочетете/произведенията на Елин Пелин,там има за софийските шопи.Има един разказ"Нане стоичковата вьрба "и после се надувайте с теории за кореняци,поколения,жьлти павета и тем подобни.Относно акценти и диалекти-"ходиме","говоримЕ","носимЕ"не са много по-литературни от "думатиту"например.
Нищо лично-забавни сте.

# 234
  • Мнения: 281
Аз съм от Варна (дядо ми е от с.Въглен), мъжът ми е от София (67 поколение софиянец, родът му го има в не една книга)
От 9 години живея в София.
В центъра.
Не живея в панелка и не хвърлям боклука през прозореца.
Нямам 12 котки или кучета. Не замърсявам и детските площадки.
Нямам шофьорска книжка. Мъжът ми кара 3 пъти в годината. Нямаме собствена кола.
Усмихвам се на всеки, който ме погледне.
Държа си фасовете, докато намеря кош за боклук.
Не съм студентка. Не съм и завършила тук.
Нямам провинциален комплекс.
Не миекам. Казвам само "Тъй ли?".

Другаде не бих могла да практикувам професията си.
Може ли да остана?

Последна редакция: нд, 13 яну 2008, 09:03 от Мария Лу

# 235
Селяндур е нарицателно не за произход а за манталитет.
Може би тук следва и аз като Симеончо да обясня какво съм имала в предвид в по горните писания - като кореняк софиянец от поколения насам, нямам нищо против приходящите от провинцията, а срещу манталитета им / начин на поведение, на мислене, бит, култура и т.н./ всички явления които съм описала по-горе

# 236
  • Варна
  • Мнения: 428
Най-обичам да съм змия - ем си лежим, ем си одим.

И по десет лева да направят бензина, я па че си карам колата; и без пари да е - па че го краднем

Я не сакам на мен да е добре. Я сакам на Вуте да му е зле.

Вуте, оти копаш седнал?
– Оти пробвах легнал, ама не мое.

Шопския манталитет й да исках, не мога да го опиша по-добре! Интелектът и възпитанието не се определят от произхода.

# 237
  • Варна
  • Мнения: 428
По принцип всеки в родното си място е с предимство пред приходящите.

Ти добре ли си ?!? Иди виж малко свят и как хората се държат в други "столици". Не бъдете толкова задръстени, моля !

# 238
  • Мнения: 9 912
мъжът ми е от София (67 поколение софиянец, родът му го има в не една книга)

а преди 67 поколения имало ли е София?

# 239
  • Мнения: 2 199
RadostinaHZ, а дали една диплома с общ бал 6,00, издадена от гимназия в село Долно нанагорнище, тежи толкова, колкото една диплома с 4,50 от елитна гимназия или техникум в София? Едното за сметка на другото. Така че, не ми говори за предимства. Да не говорим за разпределенията. ooooh!
В крайна сметка дали имаш 6-ца или 4-ка, ако не можеш да си вършиш работата системата те изплюва или те праща на по-ниско ниво.
Що си мислиш, че във Варна, Пловдив или който и да е голям град го няма това с напомпаната диплома на някой от някое село. Не си мисли, че селските училища изкарват от 100 ученика  - 100 отличника.

Ами то за това си има кандидат-студентски изпити  Laughing
Това, че съм изкарала 6.00 наред със софиянци  Tired значи съм си го заслужила и мога  Sunglasses

Общи условия

Активация на акаунт