Защо на всяка цена в София?

  • 10 409
  • 257
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 46 626
.. Ако трябва да плащам наем ...

Това пък какво общо има? Нали не мислиш, че софийските деца живеят цял живот с родителите си, все някога започват самостоятелен живот, какво по-нормално от това да се изнесат на квартира  newsm78 или си мислиш, че 18-19 годишните веднага си купуват 3-стаен в Лозенец  Crazy

# 121
  • Мнения: 192
много просто, хората, родени в някой провинциален град, също смятат, че градът им не е това, което знаят като деца, не е градът, в който са израсли, затова се местят да търсят щастието си  Tired

И аз това написах някъде по-горе, ама софиянци не четат!

Тези хора освен че подбиват пазара и смъкват цената на можещите, предлагат мнимо качество, пренаселиха града ни, ограбват ни, донесоха със себе си своя бит и култура /или по скоро липсата на такава, т.к. това да крещиш, да ругаеш, да ходиш "неприлично" облечен - мръсен, раздърпан с анцуг и т.н. на публични места, да натрапваш себе си на околните.../ И накрая какво тези които от поколения живеем в този град, болшинството от приятелите ни се намират в този град, дома ни е тук, бизнеса ни е тук, трябва да се съобразяваме със ширещата се простотия, с това че някакъв идиот съсед  е решил да гледа кокошки в апартамента си, друг да слуша чалга, трети води разгорещен спор на висок тон и то на изключително не литературен български език, друг е решил да си прави ферма в жилищен квартал, с това да ни ограбват,  с демонстрираната повсеместна липса на възпитание и незачитане на правата на другите, на закон..., или точно ние да се оттеглим, ние да отидем да живеем в провинцията.
Аз да попитам като ИднЪ простЪ плУвдивчанкЪ дето й пИче слънцИтУ.....вие в София май се раждате с едно висше и след това придобивате още 2 поне....синя кръв тече във вените ви....слушате класическа музика...работите скъпо платена работа..... Thinking Някаква по-възвишена раса.....намирисва на Хитлер. А вие едно време, когато София беше на софиянците.....не правихте ли компоти пред блока...туршии вкъщи....Аз не виждам във всеки вход да има кокошки или мини свинеферма. Всъщност преди хиляди години, когато София е била голо поле....от къде ли са дошли жителите й?.....А ако нямаше движение на народите ...дали траки, българи и славяни са щели да се срещнат и омешат....

Мила, ужасно изкривяваш нещата. Естествено че се варяха туршии пред блоковете, не слушам класика, псувам като каруцар (като ми кипне). Обичам софия точно като голото поле, като калта която газех като дете докато новия ни апартамент в Младост беше на г...а на географията (1980). Разбираш ли че не е това проблема? Ако ми обясниш какво е това което има повече в София от Пловдив (където лятото паля колата и ходя да пия кафе в стария град) че да стоиш тук? Разбирам да си от Етрополе например, а в Пловдив си има всичко...

# 122
  • Мнения: 192
.. Ако трябва да плащам наем ...

Това пък какво общо има? Нали не мислиш, че софийските деца живеят цял живот с родителите си, все някога започват самостоятелен живот, какво по-нормално от това да се изнесат на квартира  newsm78 или си мислиш, че 18-19 годишните веднага си купуват 3-стаен в Лозенец  Crazy

Друго имах пред вид.
Имаш например разкошен апартамент или дори къща в родното си място. Дори и няколко апартамента.

Те пустеят, а ти си тук, плащаш наем, заблуждаваш се че изкарваш пари, а те отиват в алчни хазяи (като мен например - двата ми апартамента са под наем). Или плащаш ипотека на банка.

# 123
  • Мнения: 1 335
.. Ако трябва да плащам наем ...

Това пък какво общо има? Нали не мислиш, че софийските деца живеят цял живот с родителите си, все някога започват самостоятелен живот, какво по-нормално от това да се изнесат на квартира  newsm78 или си мислиш, че 18-19 годишните веднага си купуват 3-стаен в Лозенец  Crazy

Само да кажа, че повечето така наречени софиянци имат доста апартаменти, и децата им рядко живеят под наем. Не говоря тези които са дошли през последните 20 години, а тези които са поколения в София.

Имам доста примери около себе си, е не може главната цел в живота да ти е да си купиш жилище в София.

# 124
  • Мнения: 192
Как, Биска, това е заветната мечта на всеки новодошъл тук.
Сега банкер да си и кредити да даваш....

# 125
  • София
  • Мнения: 62 595
Вие вече съвсем взехте да се изживявате като аристократи. Не им е на всички заветната мечта да живеят в София. По-голяма част от хората тук са дошли по икономически причини. Няма какво да се лъжем, София винаги е била привилегирована като град още от комунистическо време. И сега същата инерция продължава. Кактои продължава отвсякъде да се набива в главите на цялото население ,че София е България, че и още по-нагло - София е това, заради което съществува България. Явно на много родени в София след далечната 60-та година, чиито родители са се сдобили с невероятни жертви и хъс със заветната панелка в Люлин, Дружба или Младост, се опиват от мисълта, че са нещо повече от останалите, които са имали глупостта и лошия късмет да се родят в някоя друга част на страната.

# 126
  • Мнения: 1 335
RadostinaHZ, без да се заяждам.. а тези които нямат панелка в Люлин, Дружба и Младост? А имат огромни тухлени апартаменти в центъра, те с какви жертви са придобити? 
 
София е един град в България, както повечето градове. Аз мога да изброя поне 20 други града, в които може да се живее нормално и има работа. Хората мислят че идвайки в София, те нямат ангажимент към този град, и че могат да си правят каквото искат. Това е проблема, не че града става огромен. Няма да говоря за агресивността на съвсем младите хора от провинцията, които идват на всяка цена. И  говорните акценти също няма да коментирам.

# 127
  • Мнения: 192
Радост, не искам да споря точно с теб, забелязъл съм че по много от темите мненията ми се покриват с твоите!

Теорията за икономическите причини беше валидна до преди 3-4 години!

Знаеш ли например, че наскоро убедих един младеж, завършил техникум за обществено хранене, който работеше при мен като общ работник да се върне в родното си място, близо до Пампорово? Сега е главен готвач на хотел, взима 1500 лева заплата като собственика на хотела го гледа в очите?
При мен си късаше задника от работа на строеж и с мъка докарваше 1000. Плащаеше 200 квартира.

Ето за това говоря. Страната също търпи развите. Не всичко е в София.

# 128
  • Мнения: 494
  Aз пак да си кажа...нищо,че е малко спамърско...Живеем в 21 век,бе хора! Всеки да ходи където си иска и да си живее живота, където му харесва-никой няма право да се изживява като собственик на град, село или държава...Проблемът със София е организационен, но и предпоставен-като всичко друго в Бг. Това е! Няма драма. Аз живях в София, докато не започна да ме разболява,сега живея на друго място, където съм здрава и децата ми са като в детски рай. Като поотраснат, ако София става за живеене-пак ще живея там,защото я обичам, но ако не става-ще си намеря друго място, друга държава или ще остана тук, където съм в момента,ако провинцията потръгне добре...Няма драма-не би трябвало да има.

  Защо София на всяка цена ли,все пак(да взема да изкажа моите наблюдения по въпроса)? Ами защото го искат хората! Защото имат комплекси за избиване, работа за вършене, пари за изкарване, по-добри училища за завършване...все едно-причини много-и прилични, и безумни...Работа е на градоначалника да се справи с наплива - не е единствен, защото така е по цял свят. Работа на всеки градоначалник и екипа му е да осигури нормален живот на гражданите и да се справи с неиминуемите проблеми. Нали за това е там. Другото са празни приказки.

# 129
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 949
Dembi...и аз лятото паля колата и отивам в Родопите да ям качамак Sunglasses То май всеки, който може пали кола и отива някъде...не винаги подтикнат от лудницата на града си. Относно изкривяването - отговорих на нападките, че провинцията е синоним на простащина и пропадлък. В София имам работа и възможност за растеж.....писала съм по-назад за моята работа. И пак казвам, че не само София е пренаселена. Всеки голям областен град за своите мащаби вече се пука по шевовете. Да ти кажа в Пловдив също има големи задръствания, а шофьорите не са толкова толерантни. Ако бях свободна душа, със свободна професия и с много пари щях да живея където си искам...лятото бих живяла в Бургас например...септември ще отида в Созопол за Аполония.....

# 130
  • Мнения: 192
Не бе хора, не искам да агитирам никой. Това нали е форум - чешем си пръстите, тренираме си мозъка.
Както казах по горе - не се изживявам като аристократ, просто обичам да казвам нещата директно в очите.
Кефя се че семайствата на работниците ми на които плащам заплатите не са в София, а момчетата всеки месец си носят чинно заплатите при жените на село. Така помагам да се превърне родното им място в привлекателно, за да не емигрират и те тук.

# 131
  • Мнения: 192
Ама нещо пак не съм наясно - защо да не емигрират в София - ти защо се кефиш на това? От последното ти изречение излиза, че ти преценяваш кое е най-добре за тях - на село. Ами ако не искат? Това, че ти смяташ нещо за  правилно ( да си кесят на село)  не значи непременно, че е правилното и доброто за тези хора.

Ти май ме изкара феодал който решава кой ще дойде и кой не Mr. Green Mr. Green
Това си е лично техен избор, икономически погледнато нещата са така: Момчетата изкарват чисто по около 1500 лева средно на 20 дена, след което се връщат на село за 10. За тези десет дена си почиват, възстановяват, прекарват със семействата и децата.
Нещат и да чуят да си докарат домочадието тук, тогава с тия 1500 лева на домакинство ще водят доволно мизерен живот.

Питал съм ги дали не искат да си доведат жените и децата, нещат и да чуят!

# 132
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Навсякъде другаде в България бих се преместила, но в София ще е трудно да ме убедят да дойда да живея. И точно заради лудницата там не искам. Има и други големи градове, хубави спомени имам от студентството си в Пловдив, но толкова мръсно и неприветливо място като София не съм виждала. Предварителни извинения на софиянци, които си обичат града.
Не е за мен и не се натискам.

# 133
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Ама нещо пак не съм наясно - защо да не емигрират в София - ти защо се кефиш на това? От последното ти изречение излиза, че ти преценяваш кое е най-добре за тях - на село. Ами ако не искат? Това, че ти смяташ нещо за  правилно ( да си кесят на село)  не значи непременно, че е правилното и доброто за тези хора.

Ти май ме изкара феодал който решава кой ще дойде и кой не Mr. Green Mr. Green
Това си е лично техен избор, икономически погледнато нещата са така: Момчетата изкарват чисто по около 1500 лева средно на 20 дена, след което се връщат на село за 10. За тези десет дена си почиват, възстановяват, прекарват със семействата и децата.
Нещат и да чуят да си докарат домочадието тук, тогава с тия 1500 лева на домакинство ще водят доволно мизерен живот.

Питал съм ги дали не искат да си доведат жените и децата, нещат и да чуят!

Това са друго тесто хора.

# 134
  • София
  • Мнения: 62 595
И със София е като с чужбината. Разказват се легенти за реките от масло и мед (липсата на безработица и високи заплати), зрелищата и като се повторят стотици пъти тези легенти, започват да се надуват, украсяват и приличат на истина. И ето ти го новото Ел Дорадо. Всеки иска да си опита късмета, ентусиазиран е, готов да премине през всякакви трудности, но го крепи надеждата за бързо изкарани пари и "оправяне на живота". Ръкавицата е хвърлена, човекът нарамил багажа и хайде в София (чужбина). Цялата рода знае, на нашият човек му е добре да го обсипват с внимание и надежди, изпраща СМС-и с бодро настроение на победител и родата започва да вярва колко добре се оправя нашият човек.
 Обаче, като започне да се дъни работата много смелост и надвиване над егото трябва, че да се признае, че не всеки може да се приспособи към живота в този град. Ама, сърце юнашко не трае и си натиска парцалите, защото го е страх да се върне като пораженец. Нали после ще започнат да го разпитват защо и как се е върнал, нали било там много хубаво.
Хем ми е жал за такива хора и ги разбирам, хем им се чудя защо са готови да се жертват така заради съхраняването на една илюзия. Сигурно много от тях още чакат да осъществята Софийската мечта.

Общи условия

Активация на акаунт