Защо на всяка цена в София?

  • 10 375
  • 257
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 050
Еми защо. Класическата история. Исках да уча нещо, дето в Бургас го няма. ПРосто си нямаме такъв ВУЗ. Трябваше да избирам между СОфия и Варна. И понеже преди мен сестра ми беше искала да учи нещо, което пък само в София го има, аз се ориентирах на тук.
В пети курс пък си намерих работа. Започнах ей така на майтап, докато завърша и се върна в Бургас. И майтап, майтап, вече 10 години. Завързах контакти, направих си фирма. Цялата ми дейност е тук. Апартамента ми също е тук. Съпругът ми пък работи точно това, което винаги е искал и за което е учил. Обаче в тази сфера има точно 3 фирми. И трите са в София.
Натоварено ми е, напрегнато ми е в този град, но пък на практика няма измъкване. Поне докато съм в трудоспособна възраст.
Но ако нямах жилище и ако нямах добри доходи, не бих стояла тук. За мен не е София на всяка цена.

# 16
  • Мнения: 51
Същия въпрос мъжът ми зададе на едно момче, дошло от Благоевград, работещо за почти мизерна заплата и живеещо в мизерна квартира с още няколко човека, и отговора беше "...ами защото тука е лайфа...". Ето тези хора не ги разбирам.

# 17
  • Мнения: 117
    А  как  на  всяка  цена  бе приятелЮ ???

Аз  се  чудя  как  на  всяка  цена  в  близките  2-3  години  да  се  измъкна  от  софия .

# 18
  • в малка спретната къщурка
  • Мнения: 1 152
За нищо на света не бих избрала тъпканицата в София,но ми стана интересно тези 1000 лева на колко човека ги дава тоя твой приятел? Незнам в провинцията частник да дава такава заплата.Къде е тоя да го намеря ?

# 19
  • Мнения: 843
     Защото никой не е пророк в собствения  си град, дори на миниатюрно ниво.
      Защото бяга от властни родители или се задушава от амбиции/ Не е зле,  двигател е/, или има нужда от самодоказване / Добро!/ или бяга от спомени,   или иска да е сам/а  ..О, да   За пари./ как го забравих това/  ,   или просто Бяга.

       не е редно да се включвам,  защото съм в голям град.   Било  трудно,  нямало работа  в Пловдив/  така говорат дори тук/  Дръжки!   Има работа, но  никой не желае да започне от  Нулата.

Но , напук на съдбата,  на два пъти в живота ми -  ааа-хааа да ме закара в София.  Ритах здраво, навъпреки./ нова дума, но любима/  е,   не се предадох., обожавам града си.
       Обичам София, заради приятелите си там..., заради различното усещане, вървейки по улиците.  Заради това, че никой не те познава и спира, даже  можеш да запалиш и цигара, ей така,  без да те срещне директорката на яслите, примерно.Свобода си е.

   Защото София е интересна за незапознатите и присъства непрекъснато в Новините/  щото- там- нещо - се случва/     А , иначе за повечето  българи   ТАМ , където живеят, нищо не се случва,   тягостно е,   тъпи училища/ никакви английски гимназии/,  няма работа, тихи улици / ехх!!/   всеки ти се меси и те познава  ,  а ТИ си скроен  много по- широко...Кво правиш?   Бягаш.  Разбираемо. И логично.   Съвсем логично.

Последна редакция: чт, 10 яну 2008, 22:09 от Найка

# 20
  • Мнения: 2 407
Тук има повече материал.

# 21
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Вярно не се живее вече тук. Аз съм от мамите над 40 и помня как в целия квартал в центъра бяха само 5 коли. Играехме на ъгълчета с топка. А целия ни род е живял в края на града били сме последните къщи и до ден днешен сме си там сега е до съдебната палата, а дядо ми са го водели от училище с храна от сутринта до вечерта на екскурзия на поляните на Руски паметник. Няма лошо, че се построиха толкова жилища, харесвам хората, които идват, но защо не се развива цяла България. Имам познати, които осигуряват работа по провинцията на хората с различни видове цехове, но тава не е достатъчно. Бургас имам познати, които казват, че просто няма работа достатъчно. Закриха се много работни места.


 Хубаво вие сте учили, но има много не учили, които просто не знаят как да оцелеят по родните си места.



,но ми стана интересно тези 1000 лева на колко човека ги дава тоя твой приятел? Незнам в провинцията частник да дава такава заплата.Къде е тоя да го намеря ?

И на мен ми стана интересно къде е това. Аз съм кандидат. Joy

# 22
  • Мнения: 25 649
Брех, къде ги дават тези заплати, веднага стягам куфара и хуквам!  Joy
Единствената прилична заплата на работник тук, която видах в обява бе за заварчик-аргончик - 1300 лв. начална заплата. Когато споделих възмущението си пред мъжа ми, той ми обясни, че това са големи специалисти, които обикновено получават много повече. Толкоз. (Ъъъъ, и никой не ги пита за възраст, и не ги подбират по препоръки, хубост и гръдна обиколка!  Shocked)
За вишу, езици и всякакви преквалификации у наше село дават 200-300 лв. пряко сили, повече само на държавна работа, ама ако имаш вуйчо-владика.
Еееех, как не случих на родители, да ме пратят в Сградото да уча за заварчик???  ooooh!

# 23
  • Мнения: 843
      Едно приятелко момче -художник по призвание  и приет студент в Академията - София..., когато тръгваше от тук се тресеше  от кеф-. " Как  Танче,  е-е ,  изложби,  театър, филми,  концерти и  дискове...  как се радвам да съм близо до товаааа!"
   След една година го попитах  колко  постановки на театрите е посетил... или концерти...или изложби..  Детето си каза.  : Нашите едва дишат финансово ,    аз пък имам приятели...    дето се вика купона тече.  
      Аз го разбирам.  И то напълно.  Вчера  бяхме там.
      Бе,  приоритети.

# 24
  • Мнения: 843
Авторът,  забравих да кажа , че пирографирам   фантастично-   Ако  човекът ти е в   региона на Пловдив,  напускам веднага, стига да ме вземе.
  И не се шегувам,  поне ще работя любима работа..

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
Този работодател май се е поизхвърлил малко. Съмнявам се за тези пари да не е успял да си намери работници. Освен ако нещо е скрил като информация и работата е такава, че за никакви пари не би се навил нормален човек.

# 26
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 839
Аз дойдох в София, защото:
1. Завършвам висшето си образование
2. Професията ми е по-рядко срещана и в родния ми град има само 3 фирми, в които мога да работя. Аз съм работила в 1 от тях, другата е на пенсионер на 70 години, а третата се състои от 1 човек.
3. В София има много курсове, които искам да изкарам , които в родния ми град ги няма - езици, уеб дизайн и др. доста по-специфични.
4. Заплащането тук е по-голямо. Ако остана без работа има много фирми в бранша.
5. Имам възможност за професионално израстване

Изключителна рядкост е в провинцията да се дава много голяма заплата. Може би в банковия сектор...Другото, което се наблюдава е, че шефовете не са се научили да оценяват добрите работници и съответно да намират начин да ги задържат. Не, че в София това го няма....но тук покрай повечето чужди инвеститори има и много сериозни фирми, които ценят добрите кадри, инвестират в обучението им и плащат добре. Тук има много представителства на чужди фирми. В провинцията го има и другия момент - колкото по-малък е града, толкова по-малко са работните места. Всеки работещ трепери да не остане безработен, а шефовете го знаят и за това не виждат смисъл да дават големи заплати. Пък в големите градове има голямо текучество, тоест на един като не му харесва работата и заплата...друг ще дойде при същите условия. Колкото и да е мръсна и задръстена София....ами по близо е до Европа. Sunglasses Колкото до това, че тук идват много хора от провинцията, пък изкарват мизерни пари...то е като ходенето в Америка....мизерия, мъчиш се, или успяваш или не!

# 27
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 699

,но ми стана интересно тези 1000 лева на колко човека ги дава тоя твой приятел? Незнам в провинцията частник да дава такава заплата.Къде е тоя да го намеря ?
И на мен ми стана интересно къде е това. Аз съм кандидат. Joy

И аз се интересувам  Mr. Green
Дава ги .. друг път  hahaha

# 28
  • Мнения: 6 167


Защо да не става? Когато града(селото) се развива и за децата ще е ОК!

Е, Dembi, в колко малки градове има специализирани средни училища,
 а за висши да не говорим.

е, не е речено университетана децата да е пред входната врата.
дори е вредно. добре е, младите хора да видят свят.

# 29
  • Мнения: 192
Не ми се изпада в подробности но не вярвам да ме лъже - произвежда грънци и ми казва че има поръчки за месци наред които трудно изпълнява. А мои близки от там дойдоха тук, момчето кара бус за 1000 лева, плащат квартира - 200 лева в квартал Република. Направо им се чудя, ама го е емнла жена му и те да ставали софиянци.

Тия дни се видях с бивш колега който е от Бургас. Тук работи за 1300 лева, плаща 300 квартира, пътува в лудницата и ми каза че много много сериозно се е замислил да се върне.

За училищата - не съм убеден че само в София са добри. По мои наблюдения са много комерсиални, учителите мислят само за уроци. Дори смятам че в провинцията учителите са по съвестни от София.

Колкото до курсове, WEB дизайн и прочие - всичко това се прави по интернет, имам приятелче който си прави перфектн web дизайн, живее в Благоевград, печели си проекти от Щатите и София и си живее като цар там. Не мисли и да припари тук, само се оплаква че след всяко идване тук има ужасно главоболие.

Общи условия

Активация на акаунт