Защо на всяка цена в София?

  • 10 400
  • 257
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 2 755
Честно казано, аз съжалявам хората, които живеят в София! Никога не съм го харесвала този град - винаги ми е изглеждал мрачен, сив, мръсен и с нелюбезни и мрачни хора!

"Предимството" да си роден в София, за мен е недостатък, защото няма къде да отидеш, ако те стегне шапката от софиянщини!

София не е това, което беше. София не беше мрачен и сив град, с изключение на някои квартали. Беше град с много тревни площи, детски площадки и имаше места за паркиране. Беше чисто. Градът от моето детство вече го няма, уви.  Tired
За останалото си права. Имам нещастието да живея в центъра на София. Е, за мой късмет имам алтернатива, но докато се пренесем във вилата, нищо чудно строителството в София да стигне и до там, защото вече място не остана.  ooooh!
Бо, с удоволствие бих се преместила във Варна, ама няма начин. Rolling Eyes
 
П.П. Когато писах за кандидат- студентските изпити, имах предвид оценките, които образуват общият бал. Писах за времето преди 1989 г. Да не говорим, че частни уроци имаше не само в София, но и в останалите по-големи градове. Сега има повсевместна девалвация на образованието. Не ми се спори по тази тема. Каквото и да пишем, положението е зле.

# 241
  • Мнения: 17 412


Как се държи истинския варненец ?

Горе- долу като "кореняк" софиянец се държи. Недейте да спорите, щото и тука  е така вече, заради пришълците, мамка им! И без това не им дават високи заплати, да отиват у София! Mr. Green

# 242
  • Мнения: 3 569
как ние от малките градове да цивилизоваме едно  село , е , големичко все пак , но село  Laughing

Пази Боже... Стой където си. Не ни цивилизовай, моля те.





Как се държи истинския варненец ?

Горе- долу като "кореняк" софиянец се държи. Недейте да спорите, щото и тука  е така вече, заради пришълците, мамка им! И без това не им дават високи заплати, да отиват у София! Mr. Green

На София се казва.   Joy

# 243
  • Мнения: 187
Аз не съм от София, но от 5 години живея, уча и работя тук. Определено не ми е най-приятното място за живеене, но там където живея не мога да работя това което искам, да отида там където искам и с когото искам. За сега работата и приятелите ми са единственото което ме задържа тук. Не искам да обиждам никой, но това е ад като място за живеене - знам, че в голяма степен това е така от такива като мен(хора от провинцията), но за съжаление лично аз за момента нямам други намерения т.е. да се махна от София.
А по отношение на хората родени и израстнали в София - не мисля, че трябва да слагаме всички под общ знаменател. Имам познати, които са достатъчно умни и интелигентни и се държат чудесно с такива като мен. Нормално е да има и такива, които не ни обичат, но какво да се прави - така е не може всички да са еднакви.

# 244
  • Мнения: 6 167
Ужас. Тази тема продължава ли да вилнее...
Четох, че София не е столица на държавата, а държава в държавата. Май е вярно.

Докато преместването в София ( Варна, Бургас, Пловдив) е цивилизационен избор, дотогава ще я има и тази тема.
Как млади хора от малко населено място да останат в него, след като до тях е стигнал Интернет или кабеларки, но не е достигнала централна канализация или... пътна маркировка. И как да искат да 'останат', след като единствената им алтернатива за развлечение и социален живот е 'разходка по главната'.  И как да останат, ако най-близкия магазин на Бенетон е на 200 км ( метафорично), а на кино ходят, ако не вали в някоя лятна вечер.

Но каквото и да има повече в София, тя предлага най-вече анонимност. А това за безкраен брой  идващи в града вече е сбъднат сън. Няма ги съседките, няма ги преценките на съселяните или съгражданите, няма го чуждото мнение по всички в-си, няма ги наложените провинциални стереотипи. Свобода. Няма дори нужда да си слагат табелки на входните врати.

# 245
  • Мнения: 5 370
Дея, вчера на закуска си говорихме с моя мъж точно за  това. Той каза нещо, което смятам за мноооого вярно-че целенасочената политика на комунистите, когато преди години бяха създали т.нар. жителство, продължава да дава плодове. Че това умишлено разделяне е успешен способ за владеене. Че се загърбват реалните проблеми на града, наречен 'столица", а се търси само повърхностното.
Стига с тоз комунизьм,бе!Айде разбирам недограмотни девойки да разправят,че пола-панталоньт било комунистическа измишльотина,празнуването на Коледа на 25.12. сьщо и още купища такива фантазии,ама хора,дето са по-големи и имат някакви претенции за знания и информираност да ги разпространяват такива-бактьн.Имало си е такьв закон още от 41-42 години.
[/b]

Абе слънце, абе мила, я взЕми, , та смЕтни 42 години назад какво дават??? Mr. Green
Ми че ти сама си противоречиш в случая, не е ли така?
Охххх, ще капна от смях. Mr. Green

# 246
  • Мнения: 17 412
Е, аз тъй го знам сега, заради провинциалния си манталитет. РАдвам се, че не ме приеха да уча в София, в такъв случай! В интерес на исстината, жал ми е за кореняците и мисля, да се преориентирам към някой малък град, със светофар, разбира, се- там шансът ми да си намеря работа може и д ае по- голям. Е, може д аме обиждат на варненка, гражданка и т.н, но ше го преживея някак Mr. Green

# 247
  • Мнения: 6 167
Дея, вчера на закуска си говорихме с моя мъж точно за  това. Той каза нещо, което смятам за мноооого вярно-че целенасочената политика на комунистите, когато преди години бяха създали т.нар. жителство, продължава да дава плодове. Че това умишлено разделяне е успешен способ за владеене. Че се загърбват реалните проблеми на града, наречен 'столица", а се търси само повърхностното.
Стига с тоз комунизьм,бе!Айде разбирам недограмотни девойки да разправят,че пола-панталоньт било комунистическа измишльотина,празнуването на Коледа на 25.12. сьщо и още купища такива фантазии,ама хора,дето са по-големи и имат някакви претенции за знания и информираност да ги разпространяват такива-бактьн.Имало си е такьв закон още от 41-42 години.
[/b]

Абе слънце, абе мила, я взЕми, , та смЕтни 42 години назад какво дават??? Mr. Green
Ми че ти сама си противоречиш в случая, не е ли така?
Охххх, ще капна от смях. Mr. Green

недей капва.  Laughing
Мисля, че искаше да каже, че 41ва година е имало закон за жителството, т.е че не комунистите са го измислили.

# 248
  • Мнения: 3 569
А по отношение на хората родени и израстнали в София - не мисля, че трябва да слагаме всички под общ знаменател. Имам познати, които са достатъчно умни и интелигентни и се държат чудесно с такива като мен.

Това говори добре за теб. Значи и ти си умна, интелигентна и т.н. Добре дошла си в София  Mr. Green

# 249
  • Мнения: 5 370
Лени, това за 41- ва година ще го проверя, наистина. Имам достатъчно възрастни роднини тук, които могат да го потвърдят евентуално.
Според моя близка, която е в София от началото на 50-те, тогава Е имало жителство. Ще проверя обаче дали това "нововъведение" не се е появило след 44-та година. Има резон да е тогава, знаеш сама много добре защо-господата -другари партизани, които заграбват "фашистките" имоти и имат интерес наследниците им никога повече да нямат достъп до тях(знаеш за интернирането, нали?)

# 250
  • Мнения: X
Абе това го има навсякъде по света - никой не обича "столичаните"! Парижани, например, са доста оплювани във френския прованс. Не вярвам именно т.нар. жителство да е причина за тази конфронтация.

# 251
  • Мнения: 6 167
Лени, това за 41- ва година ще го проверя, наистина. Имам достатъчно възрастни роднини тук, които могат да го потвърдят евентуално.
Според моя близка, която е в София от началото на 50-те, тогава Е имало жителство. Ще проверя обаче дали това "нововъведение" не се е появило след 44-та година. Има резон да е тогава, знаеш сама много добре защо-господата -другари партизани, които заграбват "фашистките" имоти и имат интерес наследниците им никога повече да нямат достъп до тях(знаеш за интернирането, нали?)

няма, нужда, ползвай Гугъл  Laughing

http://www.sofia.bg/history.asp?lines=862&nxt=1&update=all

"...Заселването в столицата е ограничено през месец юли 1942 г. с „Наредба за предотвратяване на жилищната криза в София". Член 1 от нея изрично казва: „Забранява се заселването в гр. София и записването на нови софийски жители."

"Наредбата от 1943 г. остава в сила до март 1955 г., когато е отменена, по-право заменена, от „Наредба за временно ограничаване приемането на нови жители в градовете София, Пловдив, Сталин (дн. Варна), Бургас и Русе".

тоест, не само в СофЕто е имало жителство  Wink В град Сталин също е имало.

# 252
  • Мнения: 3 569

Но каквото и да има повече в София, тя предлага най-вече анонимност. А това за безкраен брой  идващи в града вече е сбъднат сън. Няма ги съседките, няма ги преценките на съселяните или съгражданите, няма го чуждото мнение по всички в-си, няма ги наложените провинциални стереотипи. Свобода.


Така е - всички тези неща ги няма. Остава обаче манталитетът на новопридошлия. Конкретен пример:

Позната на жена ми, която дойде от малък град, няма значение кой, начинът й на мислене ме вълнува по-скоро. Та дойде "милата", в целия си "блясък", заедно с приятелчето си, направиха си бебче софиянче, купиха си апартамент, 2 коли и т.н. Момъкът явно взимаше добри пари /данъчен инспектор/ - живи и здрави да са. Не се лишаваха от нищо. Можеха да си позволят всичко, което е необходимо на едно семейство, за да живее нормално. Най-фрапиращото обаче, това, което няма да се промени и след 30 години живот в София - всичко, което си купуваха, го качваха вкъщи през нощта, за да не ги види някой... да не ги одумват. Е на това казвам аз селяния, ограниченост и плиткоумие ... Това е нещото, което ме вбесява.
Не контактувам с такива хора, радвам се, че и жена ми спря да се вижда с тях.
Последния път, когато ги видях, се оглеждаха за хубава пейка .... Сещате се за какво им беше предполагам -  да си я сложат пред входа разбира се ....
#2gunfire

# 253
  • Мнения: 17 412
Изобщо не е задължителновсеки новопридошъл да притежава такъв манталитет. Ти само с кореняци ли общуваш, ай стига! Mr. Green

# 254
  • Мнения: 281
мъжът ми е от София (67 поколение софиянец, родът му го има в не една книга)

а преди 67 поколения имало ли е София?

Не знам кое поколение е точно.
Отказах емотиконите, но може би трябва да пиша "Шегувам се." (чеша по главата)

Общи условия

Активация на акаунт