За пломбите и зъболечението

  • 10 278
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 708
аз мисля че мога да се включа по втория ти въпрос. Ако след като ти е поставил пломбата ти е "светил" в устата с лампичка, значи е фотополимер. ако не е- би трябвало да е химио.

# 16
  • Мнения: 1 404
[
1. Възможно ли е да се поставя пломба направо, без да се почисти с машинка зъбчето повторно след лекарството?
2. Химио или фотополимер ми е поставен, след като заплатих сумата от 17 лв, останалите бяха поети от ЗК ?

Отговарям по ред Simple Smile
1.Да,няма какво повторно да почиства,почиства се на първото посещение
2.Не мога да ти отговоря така по цената.Фотополимер се нанася на малки порцийки,след всяка се свети с една лампа със синя светлина,отнема доста време.Химиото се поставя веднага и не се свети.Дано това ти е помогнало да се ориентираш.На жив зъб много малко колеги биха поставили химиополимер,защото е вреден за зъба,предполагам,че са ти поставили фотополимер.Касата поема 10 лв от стойността на пломбата,това означава,че общата стойност е 27 лв.

# 17
  • Мнения: 2 732
[
1. Възможно ли е да се поставя пломба направо, без да се почисти с машинка зъбчето повторно след лекарството?
2. Химио или фотополимер ми е поставен, след като заплатих сумата от 17 лв, останалите бяха поети от ЗК ?

Отговарям по ред Simple Smile
1.Да,няма какво повторно да почиства,почиства се на първото посещение
2.Не мога да ти отговоря така по цената.Фотополимер се нанася на малки порцийки,след всяка се свети с една лампа със синя светлина,отнема доста време.Химиото се поставя веднага и не се свети.Дано това ти е помогнало да се ориентираш.На жив зъб много малко колеги биха поставили химиополимер,защото е вреден за зъба,предполагам,че са ти поставили фотополимер.Касата поема 10 лв от стойността на пломбата,това означава,че общата стойност е 27 лв.
Хмм много евтина бяла пломба  Rolling Eyes. Били как вървят по принцип цените на белите пломби .Всеки зъболекар сам ли си ги определя или....
За деца плаща ли се при зъболекар ?

# 18
  • Мнения: 1 404
Да,всеки сам си ги определя.Предполагам,че тази е правена някъде в провинцията.Аз работя в малък град,около 40 зъболекари сме и една фотополимерна пломба варира от 20 до 100лв,в София разнообразието е още по-голямо.Тези пломби,за които аз говорех(и които на мен са ми правили софийски колеги),са от порядъка на 120-150 лв,но те са наистина висок клас-не се отличават изобщо от останалата част от зъба,здрави са,не се образуват вторични кариеси,нещо като висш пилотаж в зъболечението WinkЦелият ферман написах,за да не излезе,че тая пломба от 17 лв е лоша Laughing

# 19
  • Мнения: 35
[
1. Възможно ли е да се поставя пломба направо, без да се почисти с машинка зъбчето повторно след лекарството?
2. Химио или фотополимер ми е поставен, след като заплатих сумата от 17 лв, останалите бяха поети от ЗК ?

Отговарям по ред Simple Smile
1.Да,няма какво повторно да почиства,почиства се на първото посещение
2.Не мога да ти отговоря така по цената.Фотополимер се нанася на малки порцийки,след всяка се свети с една лампа със синя светлина,отнема доста време.Химиото се поставя веднага и не се свети.Дано това ти е помогнало да се ориентираш.На жив зъб много малко колеги биха поставили химиополимер,защото е вреден за зъба,предполагам,че са ти поставили фотополимер.Касата поема 10 лв от стойността на пломбата,това означава,че общата стойност е 27 лв.
adrianna, Billi,
Мерси за отговорите.

Да, свети с лампичка няколко пъти.

Обясни ми, че касата поема 13 лв за пломбата и аз доплащам 17 лв. Мисля, че това за гр. Варна е нормално и навсякъде е така.
Сега значително съм по-спокойна след вашето инфо!   bouquet  bouquet  bouquet

# 20
  • София
  • Мнения: 708
Аз имам едно питане.  Знам, че е по-некачествен (ако мога така да се изразя) от фотополимера, затова е и по-евтин, но в някои случаи се налага да се сложи.  Но защо е вреден?

# 21
  • 1st floor
  • Мнения: 9 111
Обясни ми, че касата поема 13 лв за пломбата и аз доплащам 17 лв.


хм Thinking....пък мойта зъболекарка, каза , че фотополимера , не се плаща от ЗК, и ми писа по документи, че ми слага амалгама, за да ми приспадне от цената 6 лв. newsm78...взима ми за пломба оклоло 20 лв. по този начин...

# 22
  • Мнения: 1 404
Аз имам едно питане.  Знам, че е по-некачествен (ако мога така да се изразя) от фотополимера, затова е и по-евтин, но в някои случаи се налага да се сложи.  Но защо е вреден?
Защото уврежда дентина,ако е сложен без подложка,може да предизвика след време гангрена,свива се и се образуват микропрострабнства между зъба и пломбата,а оттам и вторичен кариес.Ако пациента няма пари за фотополимер,по-добре(личното ми мнение) амалгама.
[
хм Thinking....пък мойта зъболекарка, каза , че фотополимера , не се плаща от ЗК, и ми писа по документи, че ми слага амалгама, за да ми приспадне от цената 6 лв. newsm78...взима ми за пломба оклоло 20 лв. по този начин...
Така е,формално не работим фото по каса,затова в листа към касата се пише амалгама или химио.Това е само една от хилядите недомислици в рамковия договор.

# 23
  • София
  • Мнения: 708
Амалгамата е по-безвредна от химиополимера? тя не се ли свива още повече? и освен това нали отделя живачни йони ? вече съвсем се обърках.
а и химиополимера не е ли по-подходящ от фотополимера при дълбоки кариеси?

# 24
  • Мнения: 1 404
Точно при дълбок кариес химиополимерът е вреден-по-близо е до пулпата.

# 25
  • Мнения: 945
Ще ви кажа само няколко неща.
  • В Германия е zабранено поставянето на амалгама на бременни, zащото се счита zа токсичен
  • На бременни никоай не им подменя амалгамата докато не родят (пак по таzи причина)
  • Пак тук при подмяна на аламгамена пломба амалгама се събита в специални контейнери и в никаъв случай не се иzхвърля в боклука или каналиzацита, zащото има опастност да попадне в питейната вода
Не виждам zащо някой трябва да си прави амалгамена пломба, след като се смята zа толкова опасна. Само да поясня, чЕ докато амалгама е zатворен под пломбата, е по НЕопасно, но ако пломбата е повредена, то тогава си е мнооог вредно.

# 26
  • София
  • Мнения: 708
...
  • Пак тук при подмяна на аламгамена пломба амалгама се събита в специални контейнери и в никаъв случай не се иzхвърля в боклука или каналиzацита, zащото има опастност да попадне в питейната вода
...

оох, това ми напомня за едни упражнения в химическия факултет. караха ни да изхвърляме получения живак от епруветките в... мивката!!!!

# 27
  • Мнения: 1 404
Ще ви кажа само няколко неща.
  • В Германия е zабранено поставянето на амалгама на бременни, zащото се счита zа токсичен
  • На бременни никоай не им подменя амалгамата докато не родят (пак по таzи причина)
  • Пак тук при подмяна на аламгамена пломба амалгама се събита в специални контейнери и в никаъв случай не се иzхвърля в боклука или каналиzацита, zащото има опастност да попадне в питейната вода
Не виждам zащо някой трябва да си прави амалгамена пломба, след като се смята zа толкова опасна. Само да поясня, чЕ докато амалгама е zатворен под пломбата, е по НЕопасно, но ако пломбата е повредена, то тогава си е мнооог вредно.
Geri,веднага ти отговарям-заради пари.Просто стандартът на хората,особено в провинцията,е доста нисък,а материалите,които зъболекарите купуваме,са на европейски цени,получава се абсурд някакъв накрая.Как да взема на пенсионерка със 150 лв пенсия 50 лв за фото полимерна пломба?Просто трябва да има алтернатива,за съжаление и на пациентите,и на зъболекарите.

# 28
  • Мнения: 1 589
Моля ви ,кажете според вас,каква пломба е за предпочитана да поставя на 6 годишно дете? Т.е. пломбите се очертава да бъдат 3 или 4-още уточняваме нещата.Чета от 2 дни само за зъболечение и пломби и съвсем се обърках.И още нещо-кариесите се намират между два зъба ,(-кариеса се е вклинил между двата зъба)-в такива случаи какви пломби са за предпочитане.?Става дума за млечни зъби.

# 29
  • Мнения: 1 404
 Нappy_mama ,аз лично бих поставила някакъв гласйономерен цимент-това е вид бяла пломба,повечето отделят флуор,стават бързо,проблемът им е само,че се изтриват с времето,но щом детето е на 6,а зъбите са млечни,няма проблем-зъбките ще се сменят преди да се изтъркат пломбите.

Общи условия

Активация на акаунт