Връщане в България

  • 28 714
  • 332
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 4 138
имам един любим детски автор - джералд даръл. роден е в индия, по националност е англичанин, детството си е прекарал на остров корфу. той например чувства корените си явно там и отчасти в индия. англия му се струваше студена и неприветлива.
моето дете е родено в българия, но както е тръгнало няма да расте там. независимо, че мъжът ми е българин, мисля, че тя ще се чувства добре там, където е минало детството и, независимо от това, къде е родена.
има и още една малка подробност. тя е осиновена. биологичната майка е от врчанско, биологичният баща..........той и без това е мътна личност. къде ли ще са нейните корени. врачанско, странджанско, софиийско...........
прадедите ми са от велес, там ли са моите корени, след като по друга линия са от бургаско, по трета от пернишко, по четвърта гръцко. манталитета навсякъде е различен, дори в различните градове, после в различните окръзи, после в различните държави, континенти.......
има много осиновени деца от китай, индия, африка. на тях корените им къде са.
за мен битието определя съзнанието, а не обратното. иначе би трябвало да отричам и осиновяването. ако теорията на ксения е вярна, всеки би трябвало да се роди, порасне и остарее на абсолютно същото място, на което се е появил.
само че аз не съм султана от железния светилник и живея през 21 век.
за образованието в канада не знам какво е. тук не е лошо, но има бая кусури. в българия е същото. ще ми се детето ми да се чувства добре в собствената си кожа, пък дори и да пасе овце. моите родители предпочетоха езикови гимназии, музикални уроци, аз исках приложни изкуства.
сега си ползвам познанията, които те искаха да имам, пък ще уча това, което аз исках някой ден, за личен кеф.
нещо канада ме съмнява, без майтап. преди общувах много с хора, живеещи там и е факт, че наистина бяха много неудоволетворени. като процент и като базата, която имам за сравнение, наистина много от българоканадците са неудоволетворени newsm78. не мога да си го обясня. може би защото не могат да се върщат често в българия.
за мен например е ясно, че не бих живяла сега нито в щатите, нито в канада. европа ми е по на сърце. испания я пробвах, но не ме кефи, мъжът ми пък там му е добре, някой ден може и там да поседим.
но като цяло и двамата сме на едно мнение. засега сме удома тук. имаме възможност да пътуваме, да видим това онова. той е живял дълги години по арабския свят и при братята руснаци, аз тук. добре ни е там, където е добре за детето и после за нас. живеем своя живот, защото решаваме заедно. и никога не губя една визия - правото на избор и възможността за това. и не мисля, че това е свързано с пари, а по скоро с вътрешна свобода.

# 181
  • Мнения: X
...
Цитат
но за съжаление е достатъчно голям за да помни и на какъв помиярник се е превърнала БГ  - визирам мръсотията, да не скочите сега 

По-голям помиярник от тук не е. Sick Още не си виждала що е то помиярник.
Пък за образование хич не ми споменавай... Close


добре, де
аз сравнявам със скандинавските страни, за там имам опит и наблюдения


p.с  джералд даръл го обожавам
"Моето семейство и други животни"  Joy

но е ужасно труден да се чете в оригинал

пожелавам ти да намериш отново баланса в живота си, както и по-добро място за теб и семейството ти

и дано да е скоро
поздрави от Лапландия

# 182
  • Мнения: 5 710
Матакосмата, браво!

Ксения, мисля, че генерализираш , вадейки изводи от твоята семейна реалност.

Как детето ти има български корени, след като е  родено в смесен брак в Канада не ми е ясно.
Ако е така, значи приемаш, че можеш да имаш корени от място, където физически не си и няма какво повече да спорим може или не може да си щастлив отделен от корените си.
Щом детето ти има бг корени,защо подозираш, че ние нямаме, след като сме родени и израстли там!


Цитат
приемаме, че ксения е там отдавна, детето и е родено също там. бащата е с други корени. ами сега къде са корените на това дете. в българия ли, надали.

Изобщо не се съмнявай че са в България, въпреки че не е родено там. Naughty



# 183
аз до какъв извод стигнах- ако се разбирате с мъжа ти, независимо дали е местен или не, ако правите хубав секс и редовен ,справяте се финансово, проблем няма - на хения семейния живот куца, и от там идва тази агресия и негативност към живота си

# 184
  • Мнения: 4 380
Цитат
Как детето ти има български корени, след като е  родено в смесен брак в Канада не ми е ясно.
Ако е така, значи приемаш, че можеш да имаш корени от място, където физически не си и няма какво повече да спорим може или не може да си щастлив отделен от корените си.
Щом детето ти има бг корени,защо подозираш, че ние нямаме, след като сме родени и израстли там!

Ти самата си направила разграничение между имане на корени и отделяне от тях. Детето ми се определя като българче и се чувства най-добре в България. Единствените роднини към които е привързана безкрайно са българските, и единствените места, за които мечтае са в България. Е, за момента италианецът и е повзел акъла малко, но ще и мине. Laughing Силно се надявам да не повтаря грешката на майка си да се омъжва за чужденец, но на който каквото му е писано... newsm78 И на мен някога ми разказваха на какво ще прилича живота ми вечно с куфари, но...това е положението. newsm78

И моля...не ми правете разбор на сексуалния живот. Laughing Няма нищо по-нормално на този свят от това да обичаш Родината си и да се чувстваш най-щастлив там. Ненормално е останалото.

# 185
  • България
  • Мнения: 1 090
Цитат
.

Няма нищо по-нормално на този свят от това да обичаш Родината си и да се чувстваш най-щастлив там. Ненормално е останалото.
  bouquet Peace

# 186
 И аз съм омъжена за чужденец и аз имам емоционални проблеми понякога и често говорим да живеем в България, защо и вие не опитате да се преместите, ако мъжа ти те обича ,ще те разбере, мъжа ми има голям бизнес ,но ще го направи ако трябва- не разбирам то с разговори става

# 187
  • Мнения: 523
Ксения, аз доколкото разбирам, ти би се върнала в България само срещу прилични доходи. Поне така се изказа. Останах с впечатлението, че това е най-важното за теб. Мога да те убедя, че доста от емигрантите не биха се върнали даже и срещу много големи доходи. Не всички хора се интересуват само от парите. Много хора не могат да виреят в страната с "култура и морал", точно защото не искат да правят компромиси с ценностите си. Тежък е живота на емигранта, но още по-тежко е да си имигрант в собствената си страна.
Това за общуването по форумите също не го приемам. Аз от 2 години пиша доста по-активно в един международен форум. Там общувам с хора от всички континенти и ми е изключително приятно. Радвам се, че имам тази възможност да опозная повече хора и националности.

# 188
  • Мнения: 4 380
И аз съм омъжена за чужденец и аз имам емоционални проблеми понякога и често говорим да живеем в България, защо и вие не опитате да се преместите, ако мъжа ти те обича ,ще те разбере, мъжа ми има голям бизнес ,но ще го направи ако трябва- не разбирам то с разговори става

Моят мъж има страхотна професия, която да не кажа голяма дума, но почти няма почва в България. Прави си добра кариера тук и е абсурдно да се мести в България, където няма почти никакъв шанс за развитие. Аз не мога да искам такива жертви. Достатъчно аз самата съм дала за да искам подобно от друг.

# 189
  • България
  • Мнения: 1 090
Ами след цялата "самореклама" ,която българите правят на България няма как да убедиш един чужденец,и то от държава с висок стандарт, в противното,разговорите не помагат. PeaceОбич,обич но и аз  да бях обичала примерно мексиканец ,не бих тръгнала за там,просто страхът от неизвестното е голям при хората. Thinking

И аз чета чужди форуми и дори се разписвам там,но Винаги ще си остана българка като самосъзнание,дори и след половин живот в чужбина.
Парите за мен никога не са имали значение,просто навремето не намерих българин ,за когото да искам да се омъжа,не ме е интересувало материалното ,нито тогава ,нито сега.
Жалко,че масово чужбина е гурбет за българина.А когато малко се окопитят и почват да плюят България,която ги е направила хора. Rolling Eyes

# 190
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
 Лично за мен е голямо лицемерие да говориш мили думи за родината си, а да я предадеш за финикийски знаци. Ако наистина си родолюбец и можеш само там да вирееш, то нищо няма да те спре да се върнеш обратно,  най-малкото парите.

Като дете животът ми беше разделен на две: между София и мястото, където имаме къща. Сърцето и душата ми се е късала, когато си тръгвахме обратно за София. За съжаление, много от тези чувства бяха предизвикани от мислите и чувствата на майка ми. " Тук е рай, но там трябва да сме, защото....." В никакъв случай не ми е помагало, а ми е било още по-тежко. Родителите трябва да са много предпазливи в такива ситуации.

# 191
  • България
  • Мнения: 1 090
Съгласна съм с Хения, човек ако не си запази корените не може да продължи напред. Присъствала съм на много интересни дискусии сред емигрантите. Болно ми става като чувам как някои от тях плюят България. Според мен, ако не носим и не пазим корените си ние сме обезличени, а едва ли обезличения индивид е щастлив. Едва ли при другите националност всичко е перфектно, но за разлика от нас българите те си пазят корените и традициите.
А колко са щастливи емигрантите? Интересен въпрос. Като се съберат започва едно надлъгване, и си и вярват или поне се опитват да си вярват колко са преуспели - коли, имоти, пари. Както каза един от "другите", нека да не се познаваме и да знаем що за стока сме.
Именно Peace

# 192
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Това за събирането с други българи пак показва разликата за причините, поради които си извън България и нагласата ти към това...
С момичетата, с които се виждаме говорим за всичко друго, но не и за тези материални неща....Кой какво имал или е постигнал, както и колко отвратителна е България.

# 193
  • България
  • Мнения: 1 090
Като заключение ми се върти една мисъл,навремето българина не е имал възможност да напуска масово България,смесените бракове са били рядкост,затова сега изведнъж назрява необходимостта от самоопределяне на националността ни.Какво е моето дете,българче или не.Каква съм аз,наскоро като ходих до един отдел ми казаха,ти не си за тук,тук е за чужденци newsm78,и какво,значи аз не мога и  да съм чужденка вече..
Но най -жалки са ми хора,които са в чужбина за далавера и пари,плюят България наляво и надясно,а в същото време си остават аутсайдери,понеже чуждата кухня примерно не им допада,нито манталитета,нито културата,нито езика научават като хората.НО въпреки това България е долната държава.Примери бол...и много от тях не са вързани за чужбина дори ,като омъжените там,но стоят  въпреки това....
А за моята българска среда тук,мога да кажа ,че е много малка,но качествена Simple Smile,понеже  със самозабравили се хора нямам за какво да говоря.

# 194
  • Мнения: 2 786
Норче  Hug
Аз съм на принципа, че всеки трябва да е там, където се чувства добре.
Лично аз не се чувствам добре в България по 101 причини.
Не че в чужбина е мед и масло, но тук има една много основателна причина, която ме задържа и която ме кара да се чувствам добре и специална.
Аз съм там, където е сърцето ми ... а то е далеч от България.

Общи условия

Активация на акаунт