Какво според вас е сноб?

  • 4 835
  • 63
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 274
А кой определя кое е кич? Или измествам темата встрани?
Стефани, съгласна съм с твоето определение за сноб.

# 31
  • Мнения: 193
stefani6 съгласна съм с теб, че снобите обичат показността. Но аз не виждам лошо в това. Особено, ако заразяват хората около себе си с предпочитанията си към по-хубавото. Стига да не гледат на другите само като на „публика”. Не винаги има разлика между сноб и естет, обаче. Но парвеню и естет са взаимоизключващи се понятия.
rali smiles всеки сам за себе си определя какво е кич, като всички относителни категории

# 32
  • Мнения: 3 423
Лайно с претенции, например.

# 33
  • Мнения: 281
Казвам се Мария и съм сноб.

Ей, никой не отговори "Здравей, Мария".

# 34
  • Мнения: 2 792
Казвам се Мария и съм сноб.

Ей, никой не отговори "Здравей, Мария".
Аз много исках да ти отговоря, но се притеснявах, че пак ще почнат да ме цитират като пример  Rolling Eyes

# 35
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Понятието се е изродило.
Възхищавам се на хора без произход, които са се откъснали от средата си. Разбира се, важно е как точно постигаш целите си и къде искаш да стигнеш.
Тоест, не като  нашите родни "бизнесмени" - вчера Тошо Компира с бухалка  (причаквал ТИР-ове на Околовръстното), а  днес зализан костюмар в офис (управител на банка и пет не знам какви си фонда).

# 36
  • Мнения: 193
Казвам се Мария и съм сноб.

Ей, никой не отговори "Здравей, Мария".
Отговорих ти, индиректно Simple Smile

# 37
  • София
  • Мнения: 3 409
Сноб в моята съвременна интерпретация е личност, която ползва материални белези, които отразяват статус, към който въпроснта личност не принадлежи.
Или казано с думи прости- манталитета на "гарсониерка с мерцедес", хора, които НЕ могат да си позволят определени придобивки, но го правят, за да симулират по-висок статус.
Белезите не са само автомобилите, разбира се- мобилните телефони, дрехите и аксесоарите-изобщо вещи, които се виждат от околните обичайно са обект на снбски манталитет.
Разбира се, дадох само един пример. Реалността показва, че обект на снобски манталитет могат да бъдет всевъзможни неща, стига да бъдет забелязани от околните- присъствието в определени заведения, познанството с определени личности...

# 38
  • Мнения: 13 770
Здравей, Мария Joy

Парвеню е френското сноб! Защо му влагате различно съдържание? Дошъл във висшето общество, а не роден там.

Силно е да говорим за някаква особена интелигенция преди 1944 г.  -  и тогавашните "благородници" са тръгнали от цървулките преди 1-2 поколения. А някои са се вписали удачно в промените.

Не можем да отричаме създаването на нова интелигенция, след 1944 г. и нивото, до което някои нейни представители са достигнали. Както някой каза вече, няколко поколения са достатъчни за облагородяване на материала.

Нямаме право  да отричаме правото на нуворишите да се превърнат в бъдещата интелигенция, да попият световната култура, да станат меценати и т.н. Имат парите, имат желанието да се докажат. Първото поколение може да са бандити, второто ще бъде образовано, богато и легално, третото ще е с потекло. В крайна сметка и графовете и князете не са започнали по друг начин.

Има го и обратният процис - деградация на родените благородни.

Снобария е и да смяташ всички други - по-богати, по-претенциозни, с по-различен живот от твоя, за сноби и да им отричаш правото на развитие.

Azzy, това не е снобария, това е българИя Stop

Последна редакция: вт, 22 яну 2008, 13:10 от птица

# 39
  • Мнения: 3 447
Силно е да говорим за някаква особена интелигенция преди 1944 г.  -  и тогавашните "благородници" са тръгнали от цървулките преди 1-2 поколения. А някои са се вписали удачно в промените.

Не можем да отричаме създаването на нова интелигенция, след 1944 г. и нивото, до което някои нейни представители достигат. Както някой каза вече, няколко поколения са достатъчни за облагородяване на материало.

Нямаме права да признаваме правото на нуворишите да се превърнат в бъдещата интелигенция, да попият световната култура, да станат меценати и т.н. Имат парите, имат желаниета да се докажат. Първото поколение може да са бандити, второто ще бъде образовано, богато и легално, третото ще е с потекло. В крайна сметка и графовете и князете не са започнали по друг начин.
Точно това имам предвид.

# 40
  • Мнения: 6 993
Казвам се Мария и съм сноб.

Ей, никой не отговори "Здравей, Мария".
Аз много исках да ти отговоря, но се притеснявах, че пак ще почнат да ме цитират като пример  Rolling Eyes
Кифле, заедно ближем рани, а Laughing И това само защото съм любознателна и имах 3 по латински, та не помня sina или sine  Mr. Green
Може и да е прав/а. Мъжът ми също твърди, че съм снобка Joy Така че - Здравей, Мария.

# 41
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Тоест, стигаме до внука на Тошо Компира?  Laughing

# 42
  • Мнения: 13 770
Ай, Доне, оправи ми грешките ooooh!
То щото съм първо поколение, де, простено ми е Mr. Green

Sine e, момичета - sinе Peace

# 43
  • София
  • Мнения: 3 409
птица, като цяло споделям мнението ти.
Но поради липса на аристокрация и ясно изразени социални слоеве в БГ, определено смятам моята интерпретация за доста близка до така зададения въпрос.
Определено смятам, че все още материалния статус е в пъти по-предпочитан за имитация от интелектуалния такъв.

# 44
  • София
  • Мнения: 3 409
И да, забравих- здравей, Мария Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт