Деца осакатяват деца

  • 5 697
  • 161
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 752
Потресена съм. Току-що научих от класната на моя син, че миналата седмица след бой между шестокласници (станало е извън училището) едното момче е останало без тестис - инвалид за цял живот.  Sad Cry

Как да предпазим децата си от чуждата жестокост? Как се живее с мисълта, че това се случва на деца и е причинено от връстниците им? И може да сполети и моето дете. Не съм убедена, че обясненията и дискусиите по темата ще са достатъчни, за да знае как да постъпи, ако се окаже в подобна ужасна ситуация. Вие как бихте постъпили?

# 1
  • Мнения: 967
Леле, направо ми се преобръща всичко. Защо тези деца са толкова агресивни напоследък? Толкова ги гледаме, треперим им и накрая някой да ги пребие....
Ами то и ние възрастните сме доста лоши напоследък... Боже, накъде върви този свят...

Но основната беда идва според мен от лошото образование и от неспособността ни като цяло да решаваме конфликти без сила а с дебати. На това бих наблегнала в училище, да ги учат да спорят, да обсъждат, да работят в групи... да се понаблегне повече на дисциплината, на взаимното уважение между хората...
Нещо не се справя нашето общество напоследък с възпитанието на подрастващите, не мислите ли?

# 2
  • Oslo
  • Мнения: 659
Все си мисля, че основната отговорност за възпитанието е на родителите. Но това също е част от мнението ми по въпроса


.....неспособността ни като цяло да решаваме конфликти без сила а с дебати. На това бих наблегнала в училище, да ги учат да спорят, да обсъждат, да работят в групи... да се понаблегне повече на дисциплината, на взаимното уважение между хората...
Нещо не се справя нашето общество напоследък с възпитанието на подрастващите, не мислите ли?

 Основите на тези умения и ценности у децата обаче се полагат предимно в първите 7 години, така че основно вината е на родителите... Аз също съм родител, имам 2 момчета.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 783
Според мен, една от причините е, че не си възпитаваме достатъчно децата. Друга причина е, че не ги и познаваме добре.
Прекалено горди родители сме и не приемаме факта, че нашето съкровище, понякога прави неща, които изискват нашата твърда родителска намеса. В градинки, детски градини, училища ставаме агресивни и сме възмутени, когато някой си позволи да направи забележка на децата ни. Ние винаги сме прави.

# 4
  • Oslo
  • Мнения: 659
Според мен, една от причините е, че не си възпитаваме достатъчно децата. Друга причина е, че не ги и познаваме добре.
Прекалено горди родители сме и не приемаме факта, че нашето съкровище, понякога прави неща, които изискват нашата твърда родителска намеса. В градинки, детски градини, училища ставаме агресивни и сме възмутени, когато някой си позволи да направи забележка на децата ни. Ние винаги сме прави.
  Абсолютно съгласна.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 752
Но остава проблемът с тези деца, чиито родители са безкритични към тях и към себе си. Има и такива, които умишлено учат децата си на агресия или я демонстрират ежедневно. Защото и те така се държат.

И тогава май сме безсилни  Tired Тези от нас, които смятат, че е нужно да полагаме усилия и отделяме много време, за да обясним на децата, че с конфликти нищо не се постига, а насилието е недопустимо в човешките отношения. Ние да си обясняваме, а когато се изправят срещу няколко озверели хлапета, за които боят е нормалното разрешение, тогава какво?  Confused

# 6
  • Мнения: 1 632
Аз лично имам позната която много се радва и гордее,когато детето и ходи блъска децата и ги удря.Спрях да се виждам с нея,заради това че не искам моите деца да се превръщат в жертви на сина и.Искам да се защитават,но не да нападат!Днес мога да ги предпазя,но ще има моменти в които няма да съм там,и изтръпвам от мисълта какво може да им се случи.Определено съм съгласна със СтелиЯни,а това дете за което говоря няма 3 години,какво ще бъде след 10 години!?

# 7
  • Мнения: 967
И как ще накараме прости и агресивни родители да възпитават децата си неагресивно? Това е като да накараш неграмотен да ти прочете нещо.

Вярно е, че основната тежест на възпитанието пада върху родителите. Но докато има хора, които се кефят, че детето им "се оправя чудесно в живота" няма се оправи положението. Затова трябва да има нетърпимост на обществото към агресията като цяло и тъй като този момент е меко казано несъществуващ, ще си патим и занапред, докато не се вземат мерки. А тези мерки включват ангажираност на държавата, пропагандиране на взаимно уважение, прокарване на специални програми в училищата, специално обучение на преподавателите и възпитателите.... и т.н. и т.н - усещате ли, колко сме далеч от всичко това.

Каква полза, че съм възпитала дъщеря ми и на мравката да прави път...Няколко пъти се е прибирала понабита в къщи - веднъж имаше синка отпечатка от обувка на крака си -  Sick - противопоставила се във втори клас на петокласничка...Дълго време се притискаше към мен като види по-голямо дете.

На моменти не знам какво да я посъветвам?! Вие какво казвате на децата си, какво да правят, ако някой ги заплашва или даже удари?

# 8
  • Мнения: 1 632
radmila-аз точно такава главоблъсканица имам.Опитвам се да ги науча да се защитават и да не позволяват другите да ги мачкат,както в случая с това дете,което им взима играчките и ги налага.Да удрят,само когато са удряни от други.Но трудното е да усетят границата.За това казват бабите,че когато детето е малко и се удари например в масата,после да удари масата.Оф,не знам.Аз не искам децата ми да бъдат лоши,но не и мачкани.

# 9
  • Мнения: 51
... не ги и познаваме добре.
... Ние винаги сме прави.
Peace
Бих допълнила и "успокояващият" факт, че детето ни е от "биещите", а не от "битите", насаждането в малките им главици на "ти мъж ли си или..".
За някои родители е нормална реакцията на това когато някое дете обиди нашето - да му се отговори с юмруци, защото видите ли, така си защитавало достойнството.
Ние сме си виновни, а не образованието...
Каква полза, че съм възпитала дъщеря ми и на мравката да прави път...Няколко пъти се е прибирала понабита в къщи..
При нас положението е същото.  Close
Вие какво казвате на децата си, какво да правят, ако някой ги заплашва или даже удари?
Казвам й, че само глупаците разрешават споровете с бой. Че умните и интелигентни хора разговарят помежду си, а не се бият. Давам й примери с мен и баща й, с мои приятелки. Опитвам се да й повдигна самочувствието след претърпяното унижение.

# 10
  • Мнения: 1 111
  Поведението е повлияно от семейната среда.Майката и бащата слушат чалга, детето не чете книги, няма интереси, масова простащина.Чалга поколение, изтървани деца без елементарни познания.

# 11
  • Мнения: 24 467
Писала съм в подобни теми. Била съм особено затруднена поради такива проблеми особено когато синът ми започна да играе самостоятелно навън.
Че такива проблеми съществуват, имало ги е и ще ги има и не са българско изобретение е ясно. За повечето родители е ясно и какви са причините. В случая те не са ми интересни, аз не мога да повлияя на цялото общество и да ги реша радикално. Гледам по- практически на въпроса- как лично да предпазя децата си от това. В тази насока е работата ми.
Накратко какво решихме по въпроса с нашия татко, макар че това не е генерално решение, не е решение за всяка ситуация, нито отпор срещу всяко агресивно дете:
Когато синът се оплачеше в къщи НИКОГА не съм тръгвала да се саморазправям физически с другото дете. Отивам и разпитвам децата- свидетели на случката. Не съм приемала никога по презумпция, че моето дете е напълно невинно или виновно. Нито че другото дете е задължително абсолютно виновен агресор, чието поведение не е било предизвикано по никакъв начин от моето или други деца. Затова просто първо си провеждам моето си "разследване". Когато реша, че съм установила фактите отивам при родителите на другото дете, но отново НИКОГА не със желание да правя скандал. Обяснявам какво съм разбрала и от къде съм го разбрала, като моля за решаване на проблема и за бъдещо невъзникване на нов от сорта. Мимоходом споменавам, че съм щяла да се обърна към Агенцията за закрила на детето, но съм предпочела да се разберем с родителите като хора. Гледам да съм максимално любезна, защото знам, че едно 90% от хората са от типа "Аз /моето дете/ никога не може да сме виновни.". Затова акцентирам и на това, което са ми казали другите деца или свидетели на конфликта /т.е. да се знае, че не съм пристъпила към саморазправа или директно и недоказано обвинение на чуждото дете/.
В класа на сина са повече момчета, съответно такива, чиито родители им позволяват и дори ги насърчават да са агресивни. Не коментирам последиците от такова възпитание. Факт е, че то се шири в съвременното ни общество и съответно трябва не само да го констатираме и да решаваме как и дали ще възпитаваме децата си по този начин, а и как да реагираме, когато друг родител го е възприел като нещо положително. Веднъж синът ми беше блъснат в радиатора от един 80- килограмов второкласник, за когото кечът е мания. Класната съответно е информирала родителите му веднага. На първа род. среща поставих въпроса не директно на родителите на това дете, а по принцип- за агресията, за последиците, разказах нашия случай и отново заявих директно, че при втори такъв ще се обърна на друго място и че няма да оставя нещата на ниво училище.
При сериозни произшествия определено не бих оставила нещата наистина неразгласени, неизяснени и без съответни последици. Хубаво е когато това другите деца и родители го знаят.

# 12
  • Мнения: 1 479
  Поведението е повлияно от семейната среда.Майката и бащата слушат чалга, детето не чете книги, няма интереси, масова простащина.Чалга поколение, изтървани деца без елементарни познания.
Peace

# 13
  • Мнения: 1 900
  Поведението е повлияно от семейната среда.Майката и бащата слушат чалга, детето не чете книги, няма интереси, масова простащина.Чалга поколение, изтървани деца без елементарни познания.

 Peace

# 14
  • Мнения: 24 467
Аз по- скоро бих помолила родителите да споделят как на практика те решават такива проблеми. За източника е ясно, по него спор няма- домашно възпитание или по- правилно "невъзпитание", прекомерна употреба на ТВ и комп. игри със съмнително съдържание и качество, липса на училищен контрол в междучасията /особено тогава/ и т.н.
Моля за другото- да обменим опит как се справяме, как бихме могли да се справим по- добре с такива ситуации.
Самата авторка пише именно по този съществен въпрос: "Как да предпазим децата си от чуждата жестокост? Как се живее с мисълта, че това се случва на деца и е причинено от връстниците им? И може да сполети и моето дете. Не съм убедена, че обясненията и дискусиите по темата ще са достатъчни, за да знае как да постъпи, ако се окаже в подобна ужасна ситуация. Вие как бихте постъпили?" Затова ще ми бъде интересно да прочета именно по- практически мнения по въпроса.

# 15
  • на терасата
  • Мнения: 663
Цитат
Поведението е повлияно от семейната среда.Майката и бащата слушат чалга, детето не чете книги, няма интереси, масова простащина.Чалга поколение, изтървани деца без елементарни познания.

Абсолютно точно Ji! Само ще добавя, че в налагащата се чалга култура родителите насърчават децата си да са агресивни. Един пример  за това е гледането на "Първична сила"... Таткото със синчето гледат и се кефят: "Е, много яко, как го срита в топките само...!" Това за съжаление е цитат, сподели ми го самото дете (не е моето).

Ако щете ми вярвайте, но аз съм в потрес от всичко, случващо се в обществото ни. Може би, повечето, родители, включително и аз, се стараем да намалим риска и "бягаме"..."бягаме" от кварталното училище, "бягаме" в престижни квартали, "бягаме" в елитни гимназии, най-вече за да спасим децата си физически и психически от тормоз. Поне при нас и в няколко близки семейства е така.

И пак всеки се спасява поединично, типично българското поведение, от векове насам е все така. Не зная какво ще ни се случва занапред, аз съм реалист и нищо добро не очаквам. Разбирам, че нищо конструктивно не предложих и поста ми е тъжен, но напоследък съвсем изгубих надежда в България да се случи нещо добро, нещо перспективно за нас и детето ни  Cry

# 16
  • Мнения: 1 111
 Как да предпазим децата си ли?
 Ами отговорът е прост.Не можем.
 Докато някои родители не виждат проблем в поведението на децата си, ние нищо не можем да направим.

# 17
  • Мнения: 2 197
  Поведението е повлияно от семейната среда.Майката и бащата слушат чалга, детето не чете книги, няма интереси, масова простащина.Чалга поколение, изтървани деца без елементарни познания.

Дъщеря ми не слуша чалга. Слуша рок и метъл. Няма сила, която да я накара да не удря, когато не получи своето. Стараем се да я възпитаме. Но не мисля, че трябва да прави "на мравката път". Ще се опитам да я възпитам да отстоява мнението си (което има от първия си ден). Ще я науча да се бие, за да не бъде мачкана. Това не е въпрос на музика, която слушаш, а до характер. Баща и е този, който прави на мравката път. Аз не съм такъв човек. И се надявам и тя да не е. Ще се опитам да контролирам агресията и. не знам дали някога ще прочете толкова книги колкото аз съм прочела. Ще се опитам.

# 18
  • Мнения: 1 632
Няма да забравя,когато бях бременна още с първото си дете,отидохме на гости на познати с детенце тогава на 4 години.Седнахме си както подобава и пуснаха едно видео с запис на бой с кучета и детето там.Ние бяхме потресени,и попитахме дали няма да го спрат,поне заради детето,последва зашеметяващ за нас отговор-нали заради него сме я взели,да става мъж!Смятам,че точно така се възпитават потенциални престъпници.

# 19
  • Мнения: 24 467
Аз мисля пък, че сме длъжни да бъдем активни при работата си с институциите, които са посредник между нас, децата ни и останалия заобикалящ ги свят. Простото подминаване на проблемите, вдигането на рамене с примиренческата нагласа, че нищо не може да се направи за мен са не по- малко страшни от самите деяния. В тази връзка освен активни следва да сме и обективни, като положим достатъчна грижа при събирането на доказателства относно реалните случки и да ги представяме където е необходимо.
Не по- малко лошо от агресията е мълчанието и непредприемане на мерки срещу същата или пък предприемане на неадекватни мерки. Такава, напр., за мен е физическата саморазправа на недоволен родител с чужди деца. Той винаги се оказва родител на детето- ангел, което само мълчи и страда  Crazy.
Мисля, че тези проблеми следва да се дискутират по- широко в градината, в класа, сред децата, които идват на гости в къщи. /За собствените ни деца се подразбира/

# 20
  • Мнения: 1 632
Аз мисля пък, че сме длъжни да бъдем активни при работата си с институциите, които са посредник между нас, децата ни и останалия заобикалящ ги свят. Простото подминаване на проблемите, вдигането на рамене с примиренческата нагласа, че нищо не може да се направи за мен са не по- малко страшни от самите деяния. В тази връзка освен активни следва да сме и обективни, като положим достатъчна грижа при събирането на доказателства относно реалните случки и да ги представяме където е необходимо.
Не по- малко лошо от агресията е мълчанието и непредприемане на мерки срещу същата или пък предприемане на неадекватни мерки. Такава, напр., за мен е физическата саморазправа на недоволен родител с чужди деца. Той винаги се оказва родител на детето- ангел, което само мълчи и страда  Crazy.
Мисля, че тези проблеми следва да се дискутират по- широко в градината, в класа, сред децата, които идват на гости в къщи. /За собствените ни деца се подразбира/
Peace подкрепям 100%

# 21
  • на терасата
  • Мнения: 663
Цитат
Не по- малко лошо от агресията е мълчанието и непредприемане на мерки срещу същата или пък предприемане на неадекватни мерки.

Това е начинът, наистина. Но моето убеждение е, че всичко, което опира до средностатистическия българин и институциите, е обречено на неуспех. Може би, най-ефикасният начин е да се ангажират медиите. Но да се ангажират дългосрочно, а не инцидентно, колкото да направят новина. Не зная как да стане това, в този форум пишат майки - журналистки. Може би, те ще дадат някакво конкретно предложение как да стане това. Защото виждам, че всеки такъв случай е "всяко чудо за 3 дни". Гръмка новина, както беше за случаите в Перник, или в Пловдив, или в Разград.... И после какво... нищо!

Мисля си по аналогия за закона за животните и безстопанствените кучета, по-точно... Какво от това, че има толкова хора нахапани, случаи на тения, дискусии по медиите, теми по форумите... Депутатите пак си приеха закона така, че общините да продължават да усвояват пари за бездомни животни, тия бездомни животни да продължават да са заплаха за хората, а самите животни да имат труден живот на улицата. Пример затова как да се реши този въпрос гледам почти всяка вечер в "Зоополицаите от Хюстън" по Animal Planet, но кой се интересува от нещо друго освен от "ПАРАТА".

Та и с агресията е така. Много важно, че този или онзи е пострадал. Медиите си вадят хляба от новината, а на институциите им е все тая. Те все ще са добре, в България винаги ще има достатъчно хора, на които  да се плати, за да ги изберат и следващия мандат.

# 22
  • Мнения: 887
Отговорността е на семейството, училището и обществото и за съжаление тъй като няма синхрон между трите, следствията са потресаващи. Нямам думи!!!

# 23
  • Мнения: 9 052
единственият начин zасега който съм открила е да ходи на места в които децата не са от агресивните. Ако нещо се случи в някой клуб, не ходим там повече, ако на площдката има лошо дете просто отиваме на друга площадка , као го видим, яслата толкова я иzбирахме, докато намерихме една в която са 2 до 3 деца на 1 въzпитателка и все са свестни. До сега никакъв проблем нямаме. Детската също така я иzбирахме иzмежду 20 въzможности , едвам иzбрахме таzи... zа уъщето ще видим, но сме се преместили в доста доър квартал и мисля, чЕ не е ежедневие да има агресии в уЩето. ще видим, ще иzбираме и там ...
Другото е , че според мен децата ни трябва да имат хобита и интереси, да са zаети със спорт и кръжоци и със  zанимания , от които не им остава време да се сблъскват с дружинките по улицата

# 24
  • Мнения: 24 467
Това е едно от възможните решения. Но знаем, че тотална изолация от агресията няма никъде. Напр. когато детето тръгне на училище то ще се среща с всякакви деца- и в класа си, и по- големи от него, в междучасията е изключено да бъдат защитени от нас, родителите.
Освен това не е здравословно и запълване времето на детето изцяло със занимания и изключване на свободните контакти с други деца- имам предвид именно играта на улицата, в градинката, пред блока, когато на определена възраст не е желателно родителят да придружава детето си.
Тези две хипотези при нас на практика са ъздавали проблеми, но не мога, а и не мисля че е редно, да изолирам изцяло децата си от естествената среда.
Знам, че проблемът е голям и че няма тотално решение, писах го вече. Просто се лутам в избора на максимално добър изход.

# 25
  • Мнения: 9 052
аz не смятам, че градинката пред блока е естествена среда zа моето дете, сори. И смятам, чЕ общуване с връстничета и беz родителски надzор при една требнировка футбол, волейбол, плуване ... е доста по zдравословна от това да се учи да пуши и псува навън и да се лута по ръждивите пейки и уличния прахоляк  Hug

# 26
  • Мнения: 4 668
Да ви кажа честно , аз съм потресена в какво са се превърнали хората  Sick Толкова злоба и простотия , колкото ни заобикаля в последно време , не съм и предполагала , че може да съществува ...
Няма начин да не се отрази и върху децата - те растат в тази среда , а някой определено биват насърчавани от родителите си да бъдат агресори и простаци  Close
Не знам как ще предпазя детето си  Sad освен с подходящото възпитание ... смятам да го запиша в максимално добро частно училище и да огранича доколкото е възможно достъпа му до улицата и до такива среди ...

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
А какво можем да очакваме? Само като си пуснем новините и гърмят фойерверки от скандали. Децата са много умни и приспособими и веднага усещат накъде духа вятъра и се възползват от липсата на нормални правила и най-вече от неспазването на съществуващите остатъци от правила. Те не гледат само какво става в семейството, а и какво става извън дома - на улицата, в училище, по телевизията и то най вече какво правят възрастните. Защо да пресичат на зелено, като виждат, че възрастните пресичат на червено? Е, и за останалите неща е същото.

# 28
  • Мнения: 71
Моят син, по природа не е агресивно дете - никога не напада други деца с бой. Често ми се налага да му обяснявам как да се предпазва, защото е много доверчив и винаги приятелски настроен. А не винаги детето срещу него е такова Naughty Не знам обаче трябва ли да му давам съвети да отвръща на удара, или трябва да го науча да бъде дипломатичен и въобще да не се стига до такива моменти? Ами ако има някой дебил срещу себе си, който не разбира от дума? Детето ще бъде набито, обидено и със сринато самочувствие, и  не се знае как ще реагира на следващата провокация... За мен например градинката пред блока е невероятно изпитание... Всички майки се събират на едни пейки да чоплят семки, пият кафета и слушат чалга, а децата им се търкалят по земята, пищят, бият се... Тези жени са със самочувствие, че възпитават децата си на самостоятелност - не им обръщат никакво внимание и се гордеят с това. Не казвам, че трябва да сме майки-орлици, но безразличието е по лошо дори и от най-негативното отношение - ощ повече че говоря за 4-5 годишни деца. То всичко започва от там - от ранното детство. Спряхме да ходим при тях със сина ми, с което станахме повод на одумки, шушукания и приказки от сорта на "тия за какви се мислят, маме - повече няма да играеш с тоя - за голяма работа се мислят нещо..." И ето - едва на 4г. и половина - сина ми е аутсайдер в това мини-общество, по моя вина. Но детето трябва да се научи да познава себе си и да може да прецени къде е мястото му в обществото. Защото от грешки точно при тези изводи, от натрапени неволно от нас - родителите - среди, или пък комплекси заради които децата ни се стараят да бъдат каквито не са, се получава едно объркано и често агресивно младо поколение... Не знам какъв съвет мога да ви дам... Мога само да кажа - Опознайте децата си! Това че са наша кръв - не означава че носят нашия характер и че ги познаваме. Поставяйте се по-често на тяхно място и си спомняйте детството си!

# 29
  • София
  • Мнения: 62 595
Да ви кажа честно , аз съм потресена в какво са се превърнали хората  Sick Толкова злоба и простотия , колкото ни заобикаля в последно време , не съм и предполагала , че може да съществува ...
Няма начин да не се отрази и върху децата - те растат в тази среда , а някой определено биват насърчавани от родителите си да бъдат агресори и простаци  Close
Не знам как ще предпазя детето си  Sad освен с подходящото възпитание ... смятам да го запиша в максимално добро частно училище и да огранича доколкото е възможно достъпа му до улицата и до такива среди ...

А защо си мислиш, че в частните ще е по-различно? Те да не са на друга планета или родителите и децата да са от друга планета? Там си мерят други работи като станат конфликти между децата.

# 30
  • Мнения: 24 467
Би ми било интересно да чуя мнение на родители с деца- ученици. Те практически са по- подготвени и осъзнават реално факта, че е невъзможно да се затвори детето в изкуствения свят на непрестанния контрол от страна на родители, учители и въобще- на възрастни.
Случаят, даден за пример, беше именно с ученик. Определено и аз не застъпвам тезата, че има училища с възпитани деца и такива- с агресивни. В класа на сина ми има 80- кг. трактор, в частната школа по език- също имат агресивно дете.
Детските площадки, дворът, улицата също не са нещо, което трябва на всяка цена да се избягва. Ако детето не срещне своевременно влиянието на факторите там по- късно за него ще е и по- трудно да намери решение на създаваните в тази напълно естествена среда конфликти, докато връстниците му вече имат опит и рутина при тяхното решаване. Отделянето на детето в изкуствена затворена среда не е решение на проблема. Поне не и за мен. Детето не може и не е нормално да бъде изкуствено затворено- в къши, на училище, извънучилищни мероприятия под егидата на поредния възрастен. Така ще го предпазим докато е малко, но то никога няма да остане в затворените среди завинаги.

# 31
  • София
  • Мнения: 1 752
единственият начин zасега който съм открила е да ходи на места в които децата не са от агресивните. Ако нещо се случи в някой клуб, не ходим там повече, ако на площдката има лошо дете просто отиваме на друга площадка , као го видим, яслата толкова я иzбирахме, докато намерихме една в която са 2 до 3 деца на 1 въzпитателка и все са свестни. До сега никакъв проблем нямаме. Детската също така я иzбирахме иzмежду 20 въzможности , едвам иzбрахме таzи... zа уъщето ще видим, но сме се преместили в доста доър квартал и мисля, чЕ не е ежедневие да има агресии в уЩето. ще видим, ще иzбираме и там ...
Другото е , че според мен децата ни трябва да имат хобита и интереси, да са zаети със спорт и кръжоци и със  zанимания , от които не им остава време да се сблъскват с дружинките по улицата

Понеже преди да запишем първи клас и на мен ми се въртяха подобни съждения, записах сина си в малко училище, в клас са по 15 деца с идеята, че така има възможност да се обръща внимание на всяко едно. Обикновено са по две паралелки на клас, т.е. по-малко на брой големи ученици. Ходи на плуване и на английски, през уикенда на ски или шах. Т.е. не е като да не спортува. Училището се намира в "Иван Вазов" - демек "квалитетен" квартал  Mr. Green. Но всъщност нито едно от изброените не е гаранция, че няма да попадне на група агресивни деца. Или на такова, възпитано да решава конфликтите с бой и насилие. Частното училище също не е разрешение. Не и като започне да ходи и се прибира сам. А и, както и други писаха, злостта и простотията така широко са се разпростряли в обществото ни, че май няма места, където да не виреят  Confused

И тогава отново се питам: как и накъде?

# 32
  • на терасата
  • Мнения: 663
Цитат
И тогава отново се питам: как и накъде?

Понеже не може все да бягаме, се стараем да намалим рисковете. Но гаранции няма. А какво ще кажете за австралиецът, който уби съвсем младо момче? Престъпността е навсякъде, властва, защото, всъщност, никой не се и бори с нея. Разни чучела от МВР обясняват колко се били преборили, какво били направили... дрън-дрън глупости. Вместо това видяхме с какво се занимават, цяла България ги видя какви престъпници са след случая Куйович.

Според мен трагедията на държавата и обществото ни е в липса на държава. Затова ерозираха ценностите, затова се разруши ценностната система, а оттам дойде и властта на насилието. В България властва безвластието, всеки ден в новините слушаме и гледаме за това. Няма наказания за престъпления, това, което в "белите страни" е низвергнато, в България го лансират като супер модерно, "мноу яко"... и така нататък.

Скоро си говорихме с майки на съученици на детето и едната майка каза : "Имам чувството, че се стараят по всякакъв начин по-бързо да затрият народа.". Ох, и аз имам подобни чувства. Като, че ли нарочно е това изпростяване, този огромен натиск от медии, от политици да се налага един пошъл, лишен от здрав разум обществен модел, който все по-често се нарича чалга-култура.

Така, че и аз се питам как и накъде и никакъв отговор не мога да намеря за себе си. Ако вие сте намерили "спасително островче" в блатото на простотията, споделете.

# 33
  • София
  • Мнения: 62 595
Няма такива островчета. Може би нещо близо до това са извънкласните занимания на децата. Там поне са се събрали, обединени от общ интерес към нещо, ходят с удоволствие и са доволни. На днешното училище гледам като на административно задължените, също като плащането на данъци и осигуровки. А в останалото време компенсирам негативити и се опитвам да им създам възможности да са в среда, която е благодатна и относително по-сигурна физически и духовно.

# 34
  • Мнения: 9 052
рак-щрак , раzкарваш се просто, освен бягството друго спасение не виждам, никого не можеш да превъzпиташ. 
Milenita каzваш не е решение , но все пак си го направила, нали?

# 35
  • Мнения: 4 668

Не знам как ще предпазя детето си  Sad освен с подходящото възпитание ... смятам да го запиша в максимално добро частно училище и да огранича доколкото е възможно достъпа му до улицата и до такива среди ...
А защо си мислиш, че в частните ще е по-различно? Те да не са на друга планета или родителите и децата да са от друга планета? Там си мерят други работи като станат конфликти между децата.

Защото имам наблюдение от определени частни училища и повярвай ми , по - различно е и то много .
Също така в квартала ни има две училища / държавни / , просто не е истина какво се случва по двора и около училището  Sick

# 36
Дъщеря ми не слуша чалга. Слуша рок и метъл. Няма сила, която да я накара да не удря, когато не получи своето. Стараем се да я възпитаме. Но не мисля, че трябва да прави "на мравката път". Ще се опитам да я възпитам да отстоява мнението си  (което има от първия си ден). Ще я науча да се бие, за да не бъде мачкана. Това не е въпрос на музика, която слушаш, а до характер. Баща и е този, който прави на мравката път. Аз не съм такъв човек. И се надявам и тя да не е. Ще се опитам да контролирам агресията и. не знам дали някога ще прочете толкова книги колкото аз съм прочела. Ще се опитам.
[/quote]
Гореизказаното е в пълен унисон с подхванатата тема - как и по какъв начин възпитаваме децата си . Обикновено вследствие обърканите ни мисли и послания се появяват объркани представи у нашите деца. И не разбирам връзката между отстояването на мнение - боя и четенето на книги.

# 37
  • Мнения: 24 467
Във връзка с така дадения цитат от последния гост съм разказвала и друг път тази случка: На позната детето й беше около две годишно, и тя "изповядваше" същите възгледи- "Карам го да се бие, за да не го бият.", на което тихо и кротко просто споделих, че "Всеки бати си има бати", ако днес се бие и е по- силно, развива този начин на общуване и ще продължава да го прави, като рано или късно ще си намери собственият си "бати". След един месец детето, за жалост, беше със счупена ръка- последица от пореден бой със съперник.
Темата, обаче е не точно за това как възпитаваме децата си, а как да ги предпазим от чуждите възпитани по съответния начин деца. Първото зависи често от нас до голяма степен, но второто, уви- далеч не зависи само от нас и собствените ни виждания по въпроса.

# 38
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
И на мен ми направи впечатление мнението на boto. Няма начин да научиш детето да се защитава с бой. Просто децата, които се бият редовно, трупат практика, стават добри в боя, а тези които го ползват само за защита, я нямат тази практика и съответно винаги губят  Peace
Лично аз уча детето да разпознава агресора, да го избягва и да не го дразни. А ако имат взимане даване, да усети, кога да се отдръпне, преди да му нанесат удара. Казала съм, че не губи нищо от това, че не контактува с агресивни деца, което за мен е признак на ниска култура  Crazy Не е важно да има много деца, с които да играе, а важното е, децата с които играе, да са свестни! Проблем е, ако агресивното дете започне да преследва моето дете и да го дразни редовно. Тогава стигам до разговор с учителя, с молба да държи под око двете деца, да поговори с тях, а ако се налага и с родителите. Веднъж ми се наложи сама да разговарям с родител на такова дете. Бях доста директна, притесних се да не насъскат сина си срещу моя, по този повод. За късмет разговорът подейства и другото момче вече само заобикаля моето, дори и здравей не си казват Wink
Скоро едно от палавите деца беше ритнало с крак кал върху чантата на моя. Много се ядосах, защото я бяхме купили точно преди седмица и вече трябваше да се пере! Казах на сина, че отивам при учителя с чантата, да я даде на хубостника за пране. Синът обаче каза, НЕ, сам щял да я изпере. Обясни че другото момче е побойник и без това им били обтегнати отношенията, нямало смисъл да се обтягат още повече  Thinking Още не съм сигурна дали постъпих правилно, като се съгласих с неговия вариант.

# 39
  • София
  • Мнения: 62 595
другият вариант е детето да се научи (или ние да му дадем насоки) как да си създава приятели и съюзници. Дипломация му е майката. И при маймуните е така - съюзниците имат значение. При положение, че детето не е само, то и побойникът на класа ще се замисли дали да напада по простата причина, че групата ще го изолира. Между другото често се получава така.

# 40
  • Мнения: 5 103
Грешката е в родителите - мятат го на годинка в ясла, после на детска или някоя баба и чужди хора възпитават детето, но все пак трябва да се работи така, че не виждам решение.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Проблема с агресията е наистина огромен. Лошото е, че в повечето случаи тя е непредизвикана. Тези дни се разхождах в коридорите на училището на дъщеря ми, нон стоп някой някъде налагаше или най- малкото се блъскаха! ooooh! Слава богу, не сме имали големи проблеми от такъв тип, с изключение на едно порязване на дланта от момче от класа. Баща и побесня и хукна да се разправя с хулигана, а след това си говори с родителите му. Тормоза спря, но не за дълго. До 4-ти клас не смееха да я закачат, защото тя тренира и е доста силна и темпераментна и им отвръщаше, казваха и "желязната". Simple Smile Сега все още е по-силна от повечето момчета, но е много плашлива, особенно след няколкото случая разказани по новините. Наистина не знам как да я посъветвам да се защити. Освен да тича бързо и търси закрила при учителите.  newsm78

# 42
  • Мнения: 15 219
  - Как да повлияем върху насилието в училищата?
  - Трябва да се сложат граници и децата добре да научат кое е допустимо и кое не.


http://e-vestnik.bg/3171
Тази статия друга майка, по друга тема я е пуснала, но може и тук да е полезна.

Известно ли ви е при нарушаване на дисциплината в училището, побой, грубо и неуважително отношение към учител, какви са мерките? Има ли нещо, което да респектира и стопира децата?

# 43
  • Мнения: 24 467
Точно на този въпрос и на мен ми се иска да се обърне внимание- какво реално би могло да се направи, особено в училище. Не мисля, че това какво правят там децата в междучасията и преди и след часовете е нещо, което не касае тази институция. Напротив, касае я. Цитат от тази доста полезна и добре написана статия: "Дали (както в момента се прави) полицаи ще влизат в училищата да обясняват рисковете и последиците от насилието, или неправителствени организации ще обясняват какво се случва, когато те карат да се целуваш, да се прегръщаш или да симулираш полов акт на невръстна възраст (какво означава това за теб и как ще повлияе на живота ти), но трябва да се взимат превантивни мерки."- т.е. определено смятам, че в училищата следва да се провеждат постоянни кампании в тази насока и охраната да работи истински, да се предприемат своевременни мерки и да се осъществява намеса при наличие на неприемливи отношения между децата.

# 44
  • София
  • Мнения: 62 595
Вчера слушахте ли, че искат да въвеждат религия задължително от първи клас? И проблемът бил само, че нямало още учебници. Сигурно ще го смятат за начин да се ограничи агресията  hahaha

# 45
  • Мнения: 22 036
Джуди, понеже каза, че ти се иска мнение на родители, чиито деца са в училище ще ти напиша за една случка в класа на сина ми от съвсем скоро. Даже бях писала по темата в "първокласници". Та историята е тривиална - синът ми на няколко пъти се оплаква от едно детенце, което го удряло и бутало. Аз винаги съм се старала да го насърчавам да говори с децата и да не се саморазправя (виж баща му не е на това мнение),  така или иначе той не е агресивен и дори да го стимулираме да се бие той не би го направил - такъв му е темперамента. След тези оплаквания аз не съм правила разследване, но класната информира родителите, че има проблем с въпросното детенце и нещата се оказа, че има и други удряни. Тогава реших да поговоря с моя син и той сподели, че всъщност повечето от битите деца системно обиждат "агресора".
Моето решение беше да поговоря с детенцето и със сина си едновременно и да ги помоля да забравят разправиите и да не се обиждат или нараняват - това до момента действа, вече няколко месеца. После позвъних на майката на детенцето да я информирам, че съм разговаряла с него и да и се извиня, че е било без нейно разрешение. Жената беше много притеснена и според мен не е от типа родители, които стимулират децата си към такова поведение.
Като родители трябва да отчитаме стресът на който са подложени децата в училище и да приемаме агресивното поведение като защитна реакция понякога.
В конкретния случай, моето мнение е че в училище не желаят да се ангажират с подобни проблеми, а понякога родителите твърде късно научават за тях.
Най-лошото на бг-образованието е липсата на обратна връзка с родителя. Ще ти дам пример - преди време детето се разболя и аз докато търчах по лекари забравих да предупредя, че няма да ходи на училище. Те си влизат сами в училището и никой не следи дали след като са влезли няма да им щукне да си тръгнат. Та до обяд никой от училището не реагира, че едно дете не е там. Вярно сега сигурно ще ми скочат много мами, че аз съм била длъжна да предупредя - да така е, но ето случи се и забравих, а те са видели че детето го няма и на никой не му е хрумнало да ме предупреди.
Много дълго и объркано е като цялата ситуация с образованието, възпитанието и милионите гледни точки  Wink

# 46
  • София
  • Мнения: 1 752
Има и друг ГОЛЯМ проблем - една учителка много добре го формулира в "Сеизмограф" преди две седмица, ама не знам дали успешно ще го пресъздам: учителите вече не разполагат с никакви регламентирани механизми за овладяване на лошото поведение. Не могат да наказват, не могат да изгонят този, който се държи арогантно. Могат само да напишат забележка в дневника, та да се сезира класния, та той да отправи официална забележка на ученика. Абе, пълен алабализъм. Като добавим многото родители с мнение "моето винаги е право и невинно" + тези, дето се саморазправят с децата+мутрите, които ходят да бият даскалите, че писали двойка на тъпоумните им наследници (не преувеличавам, случките са действителни) и повечето учители, особено в горните класове, са буквално унижавани от децата и от професионалната им реалност. Еми, какво да очакваме от тези хора. Каква гражданска позиция или професионална отговорност?

Не вярвам някой от наборите около 30-те да отрече, че и в нашите ученически години е имало детско насилие (децата са си едни и същи), но не в такива размери и с такива прояви. А за отношението към учителите да не говорим. Бяхме по 36 лапета в клас и когато даскалът си бе на място, не смеехме да гъкнем. И не, че ни бе страх, просто му имахме уважението. Ама и вкъщи, вярвам, повечето от нас не са чували при поредния полицейски екшън по ТВ "Иииии, браво как го ритна по топките!" и други подобни...

В събота отивам да взимам дребния от ски-училище и един запъртък на не повече от 6год. слиза от автобуса, оглежда се и някак си естествено издига глас: "Да му е...а майката, наш'те пак ги няма!" и аз  Shocked Shocked Shocked

Офффф, отплеснах се, съжалявам. Ама, акълът ми не го побира как да се справим  Tired

# 47
  • Мнения: 15 219
Преди една година е имало подобна тема, започваща почти аналогично.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=174030.0

Вчера слушахте ли, че искат да въвеждат религия задължително от първи клас? И проблемът бил само, че нямало още учебници. Сигурно ще го смятат за начин да се ограничи агресията  hahaha

Това би било повече от наивно. Има една приказка "Господ помага, но в кошара не вкарва."
Докато няма ясни правила за реда и дисциплината в училищата и всички религии и философии да изучат ефекта ще е нулев.

# 48
  • Мнения: 838
... не ги и познаваме добре.
... Ние винаги сме прави.
Peace
Бих допълнила и "успокояващият" факт, че детето ни е от "биещите", а не от "битите", насаждането в малките им главици на "ти мъж ли си или..".
За някои родители е нормална реакцията на това когато някое дете обиди нашето - да му се отговори с юмруци, защото видите ли, така си защитавало достойнството.
Ние сме си виновни, а не образованието...
Каква полза, че съм възпитала дъщеря ми и на мравката да прави път...Няколко пъти се е прибирала понабита в къщи..
При нас положението е същото.  Close
Вие какво казвате на децата си, какво да правят, ако някой ги заплашва или даже удари?
Казвам й, че само глупаците разрешават споровете с бой. Че умните и интелигентни хора разговарят помежду си, а не се бият. Давам й примери с мен и баща й, с мои приятелки. Опитвам се да й повдигна самочувствието след претърпяното унижение.
само пример:
повече от година 14г момче системно тормози дъщеря ми(9г),когато излезе да играе пред блока,накрая ми кипна да повтарям  на майка му:направете нещо,те нямат общи интереси,ако има проблем нека се оплаче на мен,не да я бие!,и отидох и се оплаках в полицията,и опа,изненада,предавам думите на инспекторката от детска педагогическа стая:
Съставих протокол на родителите на момчето,ако продължи да я тормози ще си понесе наказанието,но ето и един за вас-задължавате се с подписа си дъщеря Ви да не го дразни,когато той е наблизо тя нека си стои у вас,все пак не може една пикла да му отговаря и той да не реагира.
Е сега кажете ми аз ли съм лудата-значи моето дете е тормозено,но то трябва да си стои у дома(то да е наказаното),за да се държи адекватно един хулиган?По тая логика да вземем ние да влезем в затвора,а да пуснем разбойниците навън ?
Е как сега да и обясня,че има справедливост?Че не трябва да се бие,нищо,че редовно е посинена от някой възпитаник на родител като на тази госпожа?

# 49
  • Мнения: 24 467
Мисля, че и аз точно "Сеизмограф" съм слушала, докато готвех, преди време, тъй като същите мотиви бяха изтъкнати от учител и ги приех действително като нещо реално- липса на права и начини на реагиране срещу недопустимо поведение на децата.
Това е другата възможност- да се въведат правила, дори не съм против и да се стига до узключване или поне преместване на ученици при много тежки провиненя. Считам, че и голямото количество допустими неизвинени отсъствия е нещо, което не бих определила като положително.
Не мисля, че изкуственото закрепване на отявлени терористи /защото някои мога да нарека с чиста съвест такива/ в клас и в училище за "едната бройка" ползва някого- такива субукти нито ще научат нещо /ако посещават училище се занимават с всичко друго, само не и с учене/, нито ще са полезни по някакъв начин за себе си, най- много да увредят нечие здраве, не дай си Боже да отнемат чужд живот /защото и това го има/.

Рogar, на твое място определено бих събрала някой друг свидетел /не е трудно/ и бих подала жалба срещу този "служител на реда".

# 50
  • Мнения: 9 052
погар, аz не мога да кажа така от дистанция кой крив и кой прав, но в един конфликт винаги има 2 ма участници ... Как да ти кажа, не можеш да наречеш чуждото момче хулиган, zащотто не се поняся с твоята дъщеря и да ходиш да го топиш в полицията, ако не е наистина хулиган, няма проблеми с други деца ... Как да ти кажа, ако майка му пиш? във форума не zнам как би описала историята тя  newsm78

# 51
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, бе! Когато един бие друг, да знаеш, че битият сам си е виновен. По твоите думи избиза, че битият взема активно, доброворно участие в боя.
Защо пишеш глупости?

# 52
  • Мнения: 24 467
Какъвто и да е конфликтът , недопустимо е изказване от рода на: "...когато той е наблизо тя нека си стои у вас,все пак не може една пикла да му отговаря и той да не реагира.", особено от страна на служител от този род.
Това е профанско, мачистко и тъпо, от всякаква гледна точка.

# 53
  • Мнения: 315

Вчера слушахте ли, че искат да въвеждат религия задължително от първи клас? И проблемът бил само, че нямало още учебници. Сигурно ще го смятат за начин да се ограничи агресията  hahaha

по въпроса с религията съм много скептична.
1.ако в семейството са атеисти как детето ще гледа на религията?
2.в класа ни има християнчета ,мюсюлманчета и япончета/евентуално будисти!?!/-коя религия ще се изучава?
3.на християнски ценности трябва да ги научим вкъщи и дори да се изучава в училище ако примерът вкъщи не е добър нищо няма да се получи.
аз не съм вярваща/в моето семейство даже баба ми беше атеист/,но като се замисля излиза, че съм научена да спазвам божиите закони-просто не ги наричахме така.
до такава степен ми е втълпявано да не лъжеш,крадеш, и т.н., че в днешните условия даже ми пречи Laughing
синът ми попива нашите виждания за живота/за добро или зло/, но това ще е така независимо от това дали ще изучава религия или не.
отделно от това Българската православна църква съвсем е занемарила контактите с паството, за разлика от католическата.
погледнете само нашите попове и католическите свещенници-нашите са като бродяги/нечистоплътни,брадясали,направо страшни!/, а по онези всичко трепти. #Crazy
смятам, че моето поколение много трудно може да възпита вярващи-може би трябва да мине време...
а иначе, ако си вярващ се живее по-лесно-винаги намираш упование и надежда,което за един атеист е трудно в наши дни...

# 54
  • София
  • Мнения: 62 595
виж темите по въпроса

Тази сутрин по БНТ чух един като обясняваше, че щяло да е РЕЛИГИОЗНАНИЕ или нещо сурогатно.

# 55
  • Мнения: 9 052
Да, бе! Когато един бие друг, да знаеш, че битият сам си е виновен. По твоите думи избиза, че битият взема активно, доброворно участие в боя.
Защо пишеш глупости?

а ти от къде zнаеш така допбре каква е случката? В смисъл някаква непоzната пише , че 2 деца се карат ... нейното не е виновно, другото е престъпник, ОК, а ако ти си майката на другото?

# 56
  • София
  • Мнения: 62 595
И според теб какво е станало между едно голямо момче и малко момиче? Сигурно момичето е отишло да го рита по кокалчетата и си е изпросило заплахите?

# 57
  • Варна
  • Мнения: 2 268
погар, аz не мога да кажа така от дистанция кой крив и кой прав, но в един конфликт винаги има 2 ма участници ... Как да ти кажа, не можеш да наречеш чуждото момче хулиган, zащотто не се поняся с твоята дъщеря и да ходиш да го топиш в полицията, ако не е наистина хулиган, няма проблеми с други деца ... Как да ти кажа, ако майка му пиш? във форума не zнам как би описала историята тя  newsm78
Веднага ти отговарям, така, както нашите ми казваха навремето: "Ти си по- голяма, ти си виновна!"
Има много резон в това. Дори и малката да е дразнила баткото (в което се съмнявам, те се страхуват от големите), неговата реакция е неуместна и незряла. Никакво решение на проблема не е, тя да си стои в къщи, когато той е навън, даже си е дискриминация.

# 58
  • Мнения: 967
Точно там е момента, че дори едното дете да се заяжда с другото, физическата разправа е неуместна като реакция. Каквато и да е провокацията, този който вдига ръка е виновен.

Ето защо смятам, че трябва да се наблегне на техники за разрешаване на конфликти в образованието на децата и че родителите масово не могат да предложат такива, просто защото голяма част от тях самите са агресивни и смятат физическата саморазправа за валидно действие в един спор.

# 59
  • Мнения: 9 052

аz не раzбрах да става въпрос zа фиzическа самораzправа . Прави сте, не каzвам, чЕ той е постъпил правилно, но не е престъпник, при това случката не е една, явно непрестанно се случва, което покаzва, че или той непрестанно я търси (което много ме съмнява) или тя ходи да се бута между шамарите (сори zа иzраzа) но си спомням , че и пред нашия блок все се бутахме при по големите и беше голяма лиготия и драzнения ...

# 60
  • Мнения: 9 052
Точно там е момента, че дори едното дете да се заяжда с другото, физическата разправа е неуместна като реакция. Каквато и да е провокацията, този който вдига ръка е виновен.


хубаво, а ако zнаеш що zа хора (по твоя преценка) се навъртат пред блока , няма ли да намериш други zанимания на детето си и все там ли щр го пращаш, белким в блока по чудо хората станат по интелигентни.

# 61
  • Мнения: 494
  Чета темата и не се учудвам. Пиша за това отдавна и в едно съм сигурна-на този етап има само едно решение(коплексно)- видеонаблюдение на всички прилежащи към училището площи(нашите училища са сравнително малки, не са америански колежи, и това е напълно възможно), назначаване на социални работници и психолози, чиято отговорност да са точно междучасията и извънкласните отношения между децата, увеличаване на правата на учителите и по-строги наказания за учениците, включително и на родителите им. Нещата са докарани дотам, че само строги мерки могат да започнат да обръщат процеса...Сега в училищата е абсолютен... ''зверилник" (извинете грубата дума, но сценките, които се разиграват в междучасията, могат да втрещят и най-големия непукист!)

# 62
  • Мнения: 24 467
Точно в тази насока разсъждавам от доста време, Кrisal - поставяне като задължение на съответните институции за упражняване на контрол и предоставяне на право за предприемане на изрично предвидени мерки. Не може да се остави на съответните родители да се саморазправят едни с други или, още по- малко, с чуждите деца.
Затова и хич и не смятам, че съм крайна, когато предлагам преместване и изключване от училище на сериозно провинилите се деца.

# 63
  • Мнения: 9 052
... Не може да се остави на съответните родители да се саморазправят едни с други или, още по- малко, с чуждите деца.
...
Но допускаш една майка да нарича чуждото дете престъпник и хулиган, беz дори да си сигурна какво е станало, просто zащото тя не харесва отношението му към дъщеря си. Поzнаваш ли дъщеря и ? А вzаимоотношенията между двете семейства? А момчето? а майка му? ...
Та така лесни не са нещата според мен.

# 64
  • Мнения: 24 467
Кой е казал, че го допускам? Писах по отношение недопустимото поведение на полицая. Случката, на която не съм била свидетел, не съм обсъждала. Избягвам да го правя.
Тук сме различни участници и ако за едни е нормално да се обсъждат по принцип ситуации и да се дават оценки на същите, за други не е така. Обсъждам и оценявам конкретно изказване, което определено не е наред.

# 65
  • Мнения: 9 052
Кой е казал, че го допускам? Писах по отношение недопустимото поведение на полицая. Случката, на която не съм била свидетел, не съм обсъждала. Избягвам да го правя.
Тук сме различни участници и ако за едни е нормално да се обсъждат по принцип ситуации и да се дават оценки на същите, за други не е така. Обсъждам и оценявам конкретно изказване, което определено не е наред.

може човека да се е zапоzнал със случая, отношенията и проблемите и да zнае какво каzва  newsm78

# 66
  • Мнения: 24 467
Първо- в случая ми приписваш нещо, което нито съм писала, нито съм мислила.
Второ- с каквото и да се е запознал "човекът" същият не може да обижда чуждите деца и да им забранява свободният достъп за игра, защото не всеки  е съгласен да си отглежда децата под капаците в къщи.
Това, което "казва" е недопустимо. Ако трябва да се върна на темата- именно подобно поведение на официалните власти не бива да се допуска- неглижиране, незаинтересованост, грубост и агресивност, точно от тяхна страна- това е меко казано непрофесионално.

# 67
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
И според теб какво е станало между едно голямо момче и малко момиче? Сигурно момичето е отишло да го рита по кокалчетата и си е изпросило заплахите?
Не е задължително физическо насилие да се приложи. Моят никога не напада физически, но на думи е много добър! Така изкарва от равновесие детето отсреща и си отнася пердаха.
Това че децата нападат без причина, според мен, също не е вярно или ако е вярно, е много рядко срещано! Друг е въпросът, че ние като родители виждаме децата си по-често в ролята на жертви, от колкото причинители на конфликта и не можем да преценим реално ситуацията. Обикновено винаги има повод и е хубаво да се погледнат под лупа и двамата участници в сдърпването. Поне това съм забелязала от личен опит, а гледам че и педагозите тук така реагират. Разговарят и с двете деца и със свидетели на произшествието и въпреки това, пак им е много трудно да вземат решение.
И аз така си мислех, че моят е невинна жертва на тормоз  Crossing Arms Пред нас децата се държат перфектно, но изпуснат ли ни от поглед ...  Rolling Eyes
И да, физическата саморазправа не трябва да се допуска, но и дразненето с думи също е тормоз, психически и той трябва да се спре! Защото ако те набият, ще се види синината, но ако детето ти получи тикове, сънува кошмари и се напикава нощем е много по-трудно да се разбере кой, какви и кога му ги е наговорил!
А, стига големи малки! Защо големите да страдат, поради факта че са се родили по-рано! Моите деца са с 8 години разлика, елате да видите девойката, как умело дразни брат си, а става дума за дете, което няма 3 годинки! Не че и той не го прави спрямо нея  ooooh!  Crazy

# 68
  • Мнения: 9 052
ОК. ОК. zначи според мен той не и zабранява достъп, а и каzва, че не трябва да се zакачА с децата пред блока, които не искат да се zакаАчт с нея и ако няма намерение да се погоди с другите пред тоzи блок , да си намери друго място zа игра ...  newsm78

# 69
  • Мнения: 24 467
Хубаво де, само да не го казва по този начин. С този свой пример за подражание става, за мен, емблема за начина на работа, срещу който следва да се предприемат мерки. А блокът е на всички, на никого не може да се забранява да ходи, да играе, да седи или стои пред него.
Вярно е, има деца които просто търсят конфликти, ако ще да не се бият, с думите и поведението си са нетърпими. Но не може срещу тях /особено ако става въпрос за малко 7- годишно дете/ да се подхожда с физическа разправа или обиди. С такива деца, напр., останалите просто не играят. И аз съм била дете, и аз съм имала такива деца в нашия блок, не съм ги била, просто не им обръщах внимание.

# 70
  • Мнения: 9 052
Хубаво де, само да не го казва по този начин. С този свой пример за подражание става, за мен, емблема за начина на работа, срещу който следва да се предприемат мерки. А блокът е на всички, на никого не може да се забранява да ходи, да играе, да седи или стои пред него.
Вярно е, има деца които просто търсят конфликти, ако ще да не се бият, с думите и поведението си са нетърпими. Но не може срещу тях /особено ако става въпрос за малко 7- годишно дете/ да се подхожда с физическа разправа или обиди. С такива деца, напр., останалите просто не играят. И аз съм била дете, и аз съм имала такива деца в нашия блок, не съм ги била, просто не им обръщах внимание.

не може, но ти не zнаеш как и какво е станало и кой е подходил с обиди и дали е имало фиz. раzправа и дали служителят е иzполzвал тоzи речник ... просто първата реакция е да се скочи срещу обвинения, по големия, чуждото дете, служителя на реда ... и иzобщо всеки друг виновен, но не и "хайде наште "  Laughing

# 71
  • Мнения: 494
  Оф, много ви моля да не се карате излишно. Не може ли да не се отклоняваме от темата-тя наистина е много важна...
Точно в тази насока разсъждавам от доста време, Кrisal - поставяне като задължение на съответните институции за упражняване на контрол и предоставяне на право за предприемане на изрично предвидени мерки. Не може да се остави на съответните родители да се саморазправят едни с други или, още по- малко, с чуждите деца.
Затова и хич и не смятам, че съм крайна, когато предлагам преместване и изключване от училище на сериозно провинилите се деца.
 Съгласна съм с всичко, което казваш.  Peace
  Сега няма нито задължение за контрол нито пък се упражнява такъв "на добра воля",примерно... Мога да разказвам до утре на какво съм се нагледала в двора на училището на сина ми, докато чакам да го прибера-нещо, което и вие можете...И как това се случва абсолютно безконтролно (нужно ли е да казвам, че нашите, на чакащите родители, забележки, просто изобщо не биват чувани, но пък то е и нормално-не е наша работа и не би трябвало да бъде).
 Съгласна съм и с Радостина, че не е въпросът само за физическия тормоз. Затова казвам, че има страхотна нужда от психолози и социални работници, точно толкова, колкото и от видеонаблюдение. Това биха могли да са хора (както е на Запад, особено силно развито е в Скандинавските страни), които са много близо до децата, държат се и се ''смесват'' с тях като техни приятели, като помощници или нещо подобно-не просто като някакви "цербери", които "душат" насам-натам, кой какво прави или не прави в междучасието, какво говори или как се държи( т.е. не само)...Нещо такова...Говоря за комплексни мерки, включващи отговорност и на родителите на децата. Говоря за кампании, за повече права на учителите, за по-строги наказания, за повече отговорност...няма начин, иначе нещата ще стават все по-зле.

# 72
  • Мнения: 9 052
криса , каковто и да се направи навън, ако семесйтовото е zле, то и детето не можеш да го оправиш. А и както се вижда никой родител няма да е склонен да погледне и от двете страни, ако само ще скачат и ще се обвиняват вzаимно и все другия ще ни е виновен ... смисъл няма. Първо според мен се zапочва от семейството, въzрастните , но тях не мож промени , та ще чакаме  естествената смяна на поколенията и нравите май.

# 73
  • Мнения: 15 219
jabata_dil

Не е съвсем така. Ако примерно в дадено училище има изисквания, с които родителя не е съгласен, то той може да не записва детето си там. Ако обаче го е сторил той е длъжен да се съобразява с тях.
Без значение какво си мисли родителя за даден учител, детето му е длъжно да уважава този учител и да не създава проблеми. Ако все пак го направи си поняся последствията.
Мисля, че трябва да има ясна позиция  родители - училище и абсолютна безкомпромистност. Всяка една колизия между двете рефлектира върху децата и те много бързо реагират /за жалост по често грешно/.

# 74
  • Мнения: 51
Първо според мен се zапочва от семейството, въzрастните , но тях не мож промени , та ще чакаме  естествената смяна на поколенията и нравите май.
За съжаление и аз се убедих в същото.
Бях свидетел, когато един родител оправдаваше видимо агресивното поведение на детето си с това, че видите ли то има право да се държи и постъпва така, защото еди кой си го дразнел с това, че му говори, или че просто трябвало да "защити мъжкото си достойнство". И този родител, не е нито "чалгаджия", нито е прост човек. Ако го попитате, сигурно и той би осъдил остро агресивното поведение на децата по принцип, но в частност е твърдо убеден в правотата на детето си. Много родители разсъждават по този начин.
Ако примерно в дадено училище има изисквания, ................ той е длъжен да се съобразява с тях.
То и сега има изисквания (поне в нашето училище е така). На родителската среща ни запознаха с тях и трябваше да се подпишем, че сме уведомени. На децата също са ги чели и разяснявали. Но... какво от това? Като ги гледам, не виждам много да са се впечатлили - и деца и родители.

# 75
  • Мнения: 24 467
Изисквания и да има ако липсват последици за неизпълнението им все едно, че ги няма. Или дори и да са предвидени последици за нарушителите на реда, ако не се прилагат на практика- всичко е излишно.

# 76
  • Мнения: 51
Именно. На думи и хартия всичко е ОК, но като дойде момента това да се приложи и на практика - започват проблемите.

# 77
  • Мнения: 9 052
Изисквания и да има ако липсват последици за неизпълнението им все едно, че ги няма. Или дори и да са предвидени последици за нарушителите на реда, ако не се прилагат на практика- всичко е излишно.

сигурно, защотот наказват децата, а на някои родители изобщо не им пука, на децата п-к още по малко ... но ако наказват родителите материално и дисциплинарно  newsm78

# 78
  • Мнения: 24 467
Че то и на това може да му се намери изхода- изключен ученик = непосещаващ училище ученик = глоба- всички деца са задължени да ходят на училище до 16 годишна възраст /щото от 16 години нагоре могат да работят накои видове труд/.
Стига да има желание в тази насока.

# 79
  • Мнения: 494
  Разбира се, че семейството е много важно-това не го оспорва никой. Но да чакам да се сменят поколенията...ами не мога да чакам! Няма смисъл! Какво да се смени? Чии деца ще са по-различни? Утрешните? На същите тези(за съжаление мога да дам и примери) изродчета? И как по-точно се сменя манталитет или нрави? За колко време?А-а-а-а, не! jabata dil, това ми звучи , меко казано, несериозно.
 Има какво да се направи. Поне да се започне. Judy даде малко примери за изход. Има и начин да се наложи тези, чиято е отговорността, да си вършат работата , да прилагат правилата и да се контролира как става това. Защото наистина има написани правила, но няма никакъв контрол по спазването им и никой не носи реална отговорност за това. Мисля си да предложа на род. среща, която е скоро (за втория срок) промяна в правилника за вътрешен ред (вече направихме такава, например, и сега достъпът на външни лица в района на училището е строго контролиран). Ще пиша и на Инспектората(вече имам поддръжници) за това, ако трябва. Училището на сина ми е много желано, така че ако някой изхвърчи от там , поради трайното му нежелание да се съобразява с това, че не живее в гората, ако и родителите усетят някакво неудобство от всякакъв характер, ако трябва и финансов( и най-накрая се сетят, че имат дете, за което носят отговорност), ако съществува обратна връзка между педагогическите помощници (,чиято дейност трябва значително да се увеличи) и родителите и т.н....Ако дадено безобразие е записано и някои родители видят, че прехвалените им ангелчета действително газят лука...и пр....Айде пък тогава да видим дали няма да има някаква промяна. Или поне начало на такава...Аз съм за споделената отговорност-на родители, и училище-това също е много важно.
 Но също така смятам, че нещата трябва да се решат на най-високо ниво, а не както се опитвам аз, на дребно, само за нашето училище. Бих подкрепила всяка инициатива(хубаво би било родителски или учителски организации да се заемат с това),бих подкрепила всеки опит да започне да се търси решение на проблема на най-високо ниво, защото ако има еднакви правила за всички, ако те се огласят и най-накрая свикнем да държим да се спазват и да вдигаме врява, ако това е "само на хартия", тогава, може би, ще спим малко по-спокойно.

# 80
  • Мнения: 22 935
Според мен, една от причините е, че не си възпитаваме достатъчно децата. Друга причина е, че не ги и познаваме добре.
Прекалено горди родители сме и не приемаме факта, че нашето съкровище, понякога прави неща, които изискват нашата твърда родителска намеса. В градинки, детски градини, училища ставаме агресивни и сме възмутени, когато някой си позволи да направи забележка на децата ни. Ние винаги сме прави.
Peace Онзи ден ,едно от близките приятелчета на сина ми ,му свали кичур коса,колкото монета от 1 лв.Детето е доста агресивно,рдителите му определено не могат да реагират и да намерят подхд.Обикновено го бият.

# 81
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Според мен децата трябва да се насърчават да разговарят с учителите си, да споделят повече с тях, какво ги плаши, кой ги плаши, кой ги радва, как да реагират при побой или друг случай на насилие ...повече срботване между учители, деца, родители ще е от полза за всички

# 82
  • Мнения: 838
погар, аz не мога да кажа така от дистанция кой крив и кой прав, но в един конфликт винаги има 2 ма участници ... Как да ти кажа, не можеш да наречеш чуждото момче хулиган, zащотто не се поняся с твоята дъщеря и да ходиш да го топиш в полицията, ако не е наистина хулиган, няма проблеми с други деца ... Как да ти кажа, ако майка му пиш? във форума не zнам как би описала историята тя  newsm78
Наричам го хулиган,защото моето дете не е единственото тормозено дете от него,но може би аз съм единствената майка,която не е съгласна да затвори детето си между четири стени,за да не го тормозят,и както казах и по-горе: то не бе ден ,не бяха два-това продължи повече от година,не говорим за непонасяне,а за физическа саморазправа.И друго,кажете ми как едно 9г момиче(20кг) може да предизвика подобна реакция в 14г момче(65кг)?И ако монетата има две страни защо другата майка не се съгласи да заведем децата ни на психолог-заедно,нека специалист реши кой кого и защо,за да изгладим проблема?А и извинете по вашата логика-и мен ме дразнят много неща и хора,но не раздавам юмруци наляво и надясно?Нали уж сме хора,а не животни-нека по-силния да победи.Но вече сериозно се замислям да не започна и аз като майката на онова дете-щом те бият,бий и ти,щом нещо те дразни в другия-размажи го.

# 83
  • София
  • Мнения: 62 595
Това само показва, че в нашенската народопсихология битият си заслужава боя.

# 84
  • Мнения: 838
Хубаво де, само да не го казва по този начин. С този свой пример за подражание става, за мен, емблема за начина на работа, срещу който следва да се предприемат мерки. А блокът е на всички, на никого не може да се забранява да ходи, да играе, да седи или стои пред него.
Вярно е, има деца които просто търсят конфликти, ако ще да не се бият, с думите и поведението си са нетърпими. Но не може срещу тях /особено ако става въпрос за малко 7- годишно дете/ да се подхожда с физическа разправа или обиди. С такива деца, напр., останалите просто не играят. И аз съм била дете, и аз съм имала такива деца в нашия блок, не съм ги била, просто не им обръщах внимание.

не може, но ти не zнаеш как и какво е станало и кой е подходил с обиди и дали е имало фиz. раzправа и дали служителят е иzполzвал тоzи речник ... просто първата реакция е да се скочи срещу обвинения, по големия, чуждото дете, служителя на реда ... и иzобщо всеки друг виновен, но не и "хайде наште "  Laughing
и пак извинете-служителката каза точно това:когато той е наблизо тя да не играе там(а къде-та тя е на входа в ,който живеем),но той я е ступвал и когато я пратя до магазина,а на въпроса ми:извинявай,но не е ли по-добре да дойдеш и да ми кажеш за проблема,а аз да я накажа,вместо да я набиеш?той ми отговори:
защо не,аз нямам 18г нищо не можеш да ми направиш,аз ще правя каквото ми харесва.
Не съм го натопила-заведох моето дете на психолог доста преди да се оплача официално,така ме посъветва психоложката,защото дъщеря ми започна да се напикава в резултат на всичко това.
И остави това-говорих със служител пак на детска педагогическа стая:кажете ми какво да правя,не искам да навредя на това дете-все пак са деца,не може ли просто да поговорите с него и родителите му,с мен и моето дете,нека не стигаме до крайности?
Той се съгласи,но докато разказвах ме прекъсна и каза-пишете,няма да стане просто с един разговор.
Или трябваше да чакам да стане злополука и тогава да му мислим?

# 85
  • София
  • Мнения: 1 752
 Разбира се, че семейството е много важно-това не го оспорва никой. Но да чакам да се сменят поколенията...ами не мога да чакам! Няма смисъл! Какво да се смени? Чии деца ще са по-различни? Утрешните? На същите тези(за съжаление мога да дам и примери) изродчета? И как по-точно се сменя манталитет или нрави? За колко време?А-а-а-а, не! jabata dil, това ми звучи , меко казано, несериозно.
 Има какво да се направи. Поне да се започне. Judy даде малко примери за изход. Има и начин да се наложи тези, чиято е отговорността, да си вършат работата , да прилагат правилата и да се контролира как става това. ...

Подкрепям всичко, написано от Krisal и Judy, но, както бяха писали други мами, и да успеем да провокираме вкаменелите бюрократи, от които зависи системата, да се размърдат, ще се сблъскаме със сериозен отпор от многочисления отбор на Агресивните Простаци, на които това,което целим, няма да им изнася. Не че това би отказало нас, но със сигурност ще е удобно извинение за тези, за които най-угодно е нищо да не се променя. Не робувам на примеренческа философия, но съм се убедила, че обществото ни е такова (инак щяхме ли да допуснем да деградираме толкова  Tired). Отношението на "човечето" от детска педагогическа стая е достатъчно показателен - пълна липса на професионализъм, познаване на децата, проблема и изобщо  #Cussing out
Оптимистична прогноза: успяваме да разшумим дотам, че да ни чуят медиите, да предизвикаме обществена дискусия и даже стигаме до Министерството и там ... ни устройват "седенки" и ни будалосват докат "разтурят седенката"  Banghead Banghead Banghead А в централизирана система като образованието не тръгне ли промяната от кухите глави най-горе, изобщо няма да се реализира. Ще съм випризнателна, ако ми покажете, че греша   bouquet

# 86
  • Мнения: 9 052
pogar виж, може би си 100% права, аz не те поzнавам, не мога да съдя. ЗА мен вариантА детето ми да играе пред блока, пък дори само ангелчета крилати да са там, не съществува, по таzи причина явно не се раzбираме. ЗА мен мястото на детето е на училище, на спорт или друго мероприятие и в къщи да си пише домашните. В свободните дни и вечЕри иzлиzането е посемейно или мероприятие групово с въzпитател. 

# 87
  • Мнения: 15 219
pogar виж, може би си 100% права, аz не те поzнавам, не мога да съдя. ЗА мен вариантА детето ми да играе пред блока, пък дори само ангелчета крилати да са там, не съществува, по таzи причина явно не се раzбираме. ЗА мен мястото на детето е на училище, на спорт или друго мероприятие и в къщи да си пише домашните. В свободните дни и вечЕри иzлиzането е посемейно или мероприятие групово с въzпитател. 

Това не е възможно. През ваканциите само в къщи ли стои? newsm78 Никога ли няма да тръгне само навън?

# 88
  • Мнения: 9 052
pogar виж, може би си 100% права, аz не те поzнавам, не мога да съдя. ЗА мен вариантА детето ми да играе пред блока, пък дори само ангелчета крилати да са там, не съществува, по таzи причина явно не се раzбираме. ЗА мен мястото на детето е на училище, на спорт или друго мероприятие и в къщи да си пише домашните. В свободните дни и вечЕри иzлиzането е посемейно или мероприятие групово с въzпитател. 

Това не е възможно. През ваканциите само в къщи ли стои? newsm78 Никога ли няма да тръгне само навън?

не zнам, може би, като порастне, но не zабеляzвам тук моткащи се навън играещи сами беzприzорни деца. 8 годишното ни съседче , което е много мъничко по ниско от мен , кара само с майка си колело ... По площадките никога не съм видяла само дете.

# 89
  • Мнения: 24 467
За мен е не само невъзможно, но и нездравословно, но това е друга тема. Говоря като човек, който е бил свободен да играе навън с приятелите си години наред и който не би отнел това от децата си. Говоря като майка не на бебе или малко дете, а на ученик, който има правото да е самостоятелен. Утре ще е късно. Вързан за полата на мама не е необходимо да го правя. Просто желанието ми е да направя средата по- безопасна, затова се включвам в тази дискусия.
pogar , в твоята ситуация какво направи- какво подписа и какво "се задължи"  да съблюдаваш? Даже и да си подписала нещо от рода, че се задължаваш детето ти да не излиза пред блока когато големият е навън- това е нищожно, все едно че не си го направила, не си задължена.

# 90
  • Мнения: 15 219
Просто желанието ми е да направя средата по- безопасна, затова се включвам в тази дискусия.

Това е желанието на всички нормални родители. Но написаното /в частност от Milenita/ също е факт.
Иска ми се по различна реалност, но не намирам решение. Това, че съм решила проблема за момента с моите деца не значи, че той е премахнат. Това ме мъчи.

# 91
  • Мнения: 9 052
Имаме Карнавал и zатопва съм пременена

Жуди, като не zнаеш какво пишеш, zащо непрестанно бърzаш с преценките и осъжданията и лепкаш етикети беz да се zаинтересуваш? Всички деца са zаети, всички а с приятели, няма такива, които да са zалепени zа полата на мама, но ... всички деца са длъжни да ходят на градина от 3 г. , всички градини имат иzлети в гората всяка седмица, имат и поне 1 седмично плуване (в нашия квартал имаме около 15 или 20 градини, всички ги обиколихме). Кварталите, селцата дори всяко има спортен клуб с специална секция zа дестки спорт, каквото ти душа иска, по площадките се събират доста майки с деца , като децата могат съвсем свободно да ритат топка (има zелени игрища където пожелаеш ), zоопарка прведлага zанимания с деца, като лятото като zелено училище и преz цялата година след училище, на децата се обяснява zа животните, учат се, клубове zа еzда, клубове zа спорт, кръжоци има колкото искаш. Общината zа всяка учебна ваканция предлага списък с лагери и zелени училища, басеина не е мутреските да си покажат жоланите , а zа деца ... пълно е с деца . Още не сме стиганли до там, но със сигурност има и още (след 2 седмици сме на един семинар на който ще ни обяснят обраzователната система)
... Имам в предвид, чЕ децата играят с връстници много , не са zалепени zа мама, но не са и по улиците.

Ако аz си пусна детето само по улиците и то направи нещо, на него нищо няма да му кажат, но ще се помъкне чичкото инспектор в кооперацията, по месторабота на родителиет и в училището да раzпитва що zа хора сме, ще се наложи да иzпишем куп доклади zащо сме си zанемарили детето и ... така ще ни zлепоставят, че  #Crazy
иии в яслата гледам така го наблюдават, води се дневник, кога спал, кога ял, кога zаведен ,кога вzет ... наблюдават как говори, как се раzвива, ходил малко накриво ... проверили веднага, дали е новрмално zа въzрастта (има дюстабан) ...

# 92
  • София
  • Мнения: 62 595
Кой е длъжен да ходи на градина? Няма такова нещо. Само това оставаше, хайде, всички деца от 3-годишни в мелачката!
Каква топка, какво спокойно обикаляне по клубове? Ти на коя планета живееш?

# 93
  • Мнения: 9 052
Кой е длъжен да ходи на градина? Няма такова нещо. Само това оставаше, хайде, всички деца от 3-годишни в мелачката!
Каква топка, какво спокойно обикаляне по клубове? Ти на коя планета живееш?

работата е там, че на таzи друга планета градината не е мелачка  Laughing

# 94
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, бе, някой друг знае повече за детето ти, отколкото теб, по цял ден му внушава определени ценности със серийни номера, а ти си живееш с мисълта, че специалисти ти отглеждат и възпитават детето. И на твоето после му слагат един сериен номер на реверчето.
И къде е това място със задължителната градина от 3-годишна възраст?

# 95
  • Мнения: 9 052
Да, бе, някой друг знае повече за детето ти, отколкото теб, по цял ден му внушава определени ценности със серийни номера, а ти си живееш с мисълта, че специалисти ти отглеждат и възпитават детето. И на твоето после му слагат един сериен номер на реверчето.
И къде е това място със задължителната градина от 3-годишна възраст?

не , специалистите са пред блока, по площадките ... я се вижте какво пишете, едната иска децата да се учат да общуват с други деца, ОК, ама другата не ще в градината .. .е къде бе момичета? ПРед блока ???? Луди ли сте? Не е ли по добре да се направят градините достатъчно добри, както и всички учебни zаведения. Айде спирам да пиша, че ми писна.
В Германия е, на 2 г . получАва писмо от общината със стикер, който се zалепя на формуляра zа zаписване на детето в градината , която родителите са иzбрали по сърце (общината е длъжна да осигури места zа всички деца от 3г. въzраст в градините, а сега се работи и по подобна стратегия zа яслите )

# 96
  • София
  • Мнения: 62 595
А да си чувала за приятели, които не са само в парка или пред блока? Да си чувала за занимания извън дома като танци и други видове изкуства, спорт? Възпитанието не е само на едро в детската градина.
Важното е училищата да са достатъчно БЕЗОПАСНИ като за начало, защото всички деца задължително, по закон, трябва да ходят на училище.

Има разлика между това общината да е длъжна да намери място за всяко дете в градината и задължителното посещаване на градина от всички деца.

# 97
  • Мнения: 9 052
А да си чувала за приятели, които не са само в парка или пред блока? Да си чувала за занимания извън дома като танци и други видове изкуства, спорт? Възпитанието не е само на едро в детската градина.
Важното е училищата да са достатъчно БЕЗОПАСНИ като за начало, защото всички деца задължително, по закон, трябва да ходят на училище.

Има разлика между това общината да е длъжна да намери място за всяко дете в градината и задължителното посещаване на градина от всички деца.

ти прочете ли какво съм написала или zа теб коментара е по важен от смисъла?

# 98
  • София
  • Мнения: 62 595
Хубаво, кое не съм разбрала?

"В Германия е, на 2 г . получАва писмо от общината със стикер, който се zалепя на формуляра zа zаписване на детето в градината , която родителите са иzбрали по сърце (общината е длъжна да осигури места zа всички деца от 3г. въzраст в градините, а сега се работи и по подобна стратегия zа яслите ) "

Това как да се тълкува?

# 99
  • Мнения: 9 052
Хубаво, кое не съм разбрала?

"В Германия е, на 2 г . получАва писмо от общината със стикер, който се zалепя на формуляра zа zаписване на детето в градината , която родителите са иzбрали по сърце (общината е длъжна да осигури места zа всички деца от 3г. въzраст в градините, а сега се работи и по подобна стратегия zа яслите ) "

Това как да се тълкува?

там пишекакво е длъжна общината , а ти прочете ли какво е длъжен родителя? Или zа българина zадълженията са мижи да те лажем, я да минем метър като хитър петър?

# 100
  • Мнения: 24 467
Относно невъзпитаните и немотивиране постинги на Фестър Адамс - нито са по темата, нито са обективни и базирани на конкретика, нито има интересна информация или предложения. Освен това са изпълнени с фактически неточности: не поставям оценки /точно аз не го правя/, децата никога не са били длъжни да посещават детско заведение от 3 годишна възраст  Laughing, какво прави детето ти в ДГ според собствените ти представи за мен е без значение с оглед на темата- обсъждам свободното време на децата у нас, неколкоратно съм го подчертавала- моето дете не е животно в клетка, което на всякъде следва да бъде придружавано от възрастен. То няма да остане на 3 години, расте, а с това нараства и нуждата му от свободни контакти и организиране на собственото му време от самия него. Въобще освен не много грамотно написани постингите определено ми приличат на написани от човек, който не е на родителска възраст. От мен- толкова по отношение на точно този участник.
Комуникацията с истинските родители обаче за мен е ползотворна.

# 101
  • София
  • Мнения: 62 595
Хубаво, кое не съм разбрала?

"В Германия е, на 2 г . получАва писмо от общината със стикер, който се zалепя на формуляра zа zаписване на детето в градината , която родителите са иzбрали по сърце (общината е длъжна да осигури места zа всички деца от 3г. въzраст в градините, а сега се работи и по подобна стратегия zа яслите ) "

Това как да се тълкува?

там пишекакво е длъжна общината , а ти прочете ли какво е длъжен родителя? Или zа българина zадълженията са мижи да те лажем, я да минем метър като хитър петър?

А ти какво си? Българка или вече германка?
Точно говорех, че има разлика между това, което е длъжна общината да направи и това, което е длъжен родителят да направи. Може би трябва да си построиш изреченията в целия пост отново. Ако някой не може да те разбере какво искаш да кажеш, най-вериятно не е виновен слушателят (читателят), а конструкторът и изпращачът на съобщението.

# 102
  • Мнения: 9 052
Относно невъзпитаните и немотивиране постинги на Фестър Адамс - нито са по темата, нито са обективни и базирани на конкретика, нито има интересна информация или предложения. Освен това са изпълнени с фактически неточности: не поставям оценки /точно аз не го правя/, децата никога не са били длъжни да посещават детско заведение от 3 годишна възраст  Laughing, какво прави детето ти в ДГ според собствените ти представи за мен е без значение с оглед на темата- обсъждам свободното време на децата у нас, неколкоратно съм го подчертавала- моето дете не е животно в клетка, което на всякъде следва да бъде придружавано от възрастен. То няма да остане на 3 години, расте, а с това нараства и нуждата му от свободни контакти и организиране на собственото му време от самия него. Въобще освен не много грамотно написани постингите определено ми приличат на написани от човек, който не е на родителска възраст. От мен- толкова по отношение на точно този участник.
Комуникацията с истинските родители обаче за мен е ползотворна.

 Joy НЯма нужда от обсъждане, просто нашенска кратуна не увира, пиши, кажи, тя да е отгоре и друга не , но какво точно каzва няма zначка.

# 103
  • Мнения: 9 052
Хубаво, кое не съм разбрала?

"В Германия е, на 2 г . получАва писмо от общината със стикер, който се zалепя на формуляра zа zаписване на детето в градината , която родителите са иzбрали по сърце (общината е длъжна да осигури места zа всички деца от 3г. въzраст в градините, а сега се работи и по подобна стратегия zа яслите ) "

Това как да се тълкува?

там пишекакво е длъжна общината , а ти прочете ли какво е длъжен родителя? Или zа българина zадълженията са мижи да те лажем, я да минем метър като хитър петър?

А ти какво си? Българка или вече германка?
Точно говорех, че има разлика между това, което е длъжна общината да направи и това, което е длъжен родителят да направи. Може би трябва да си построиш изреченията в целия пост отново. Ако някой не може да те разбере какво искаш да кажеш, най-вериятно не е виновен слушателят (читателят), а конструкторът и изпращачът на съобщението.

Тук веЕч съвсем ме zатапи  Joy ми наистина не може и общината и родителя да имат една и същ роля и едни и същи zадължения ... да гениален ти е иzвода , наистина  ooooh!

# 104
  • София
  • Мнения: 1 752
Не, Фестер, ти не си тотално в час  ooooh!

какво си тръгнала да даваш за пример градината и обществената организация в Германия. Ми, световни примери от "белите" държави - бол. И сме ги виждали, и ги знаем.

Само че нашата грижа е съвсем конкретната ни българско-кратунска действителност, в която живеем и отглеждаме децата си. И не тръгвай да се набираш като глист на ламарина, че "трябва да учим от чуждия пример", 'щот ако бе толкова лесно всички държави щяха да са градини.

Прекрасно е, че си сред общество, където редът напълно импонира на разбиранията ни. Остави ни нас, кратуните,  да не увираме в проблемите си Stop

(офф: веднъж да видя нещо хубаво в емиграцията на млади хора в чужбина)

# 105
  • София
  • Мнения: 62 595
Като гледам, детето ти е едва на 2 години и няколко месеца. По стечение на обстоятелствата моите, а и на повечето жени в тази тема децата са вече в училищна възраст. За теб най-важното ти е детето да навърши 3, че да го пратиш на градина, защото вече не ти издържат нервите. Нашите деца са вече ученици и са много по-самостоятелни и имат нужда от свое пространство и да вземат решения. Ако училището ще е място, където ще са като във Виетнам, мерси, но няма да се примиря с такова нещо. Същото важи и за играта пред блока или където ще да е. Не можем постоянно да вървим след децата, защото те порасват. Явно си мислиш, че всички родители са безотговорни, защото твоето е малко. Прекарала съм доста повече време от теб по детски площадки и т.н. и съм виждала всякакви варианти на безотговорност.

А това за кратуната, увирането и т.н., по-добре ги изтрий тези постове, че е срамота.

# 106
  • Мнения: 9 052


(офф: веднъж да видя нещо хубаво в емиграцията на млади хора в чужбина)

кво? набираме се всички, като глисти на ламарина  Joy  и zа какво се обиждаш, нали това напсиах, ако трябва да се промени устройството трябва някопй да се бори, но тоzи някой или не му пука, или иска да е винаги контра и никой да не може нищо да му каже, или и сам воинът е войн ... Сори, ама така ми иzглежда темата.

# 107
  • София
  • Мнения: 62 595
Знаеш ли, твоето дете явно ще се чувства много по-добре на градина или ясла. При речника, който се лее от устата ти, направо е по-добре детето да научи нормите на изразяване в градината, отколкото вкъщи. Ако искаш се обиждай.

# 108
  • Мнения: 9 052
Като гледам, детето ти е едва на 2 години и няколко месеца. По стечение на обстоятелствата моите, а и на повечето жени в тази тема децата са вече в училищна възраст. На теб най-важното ти е детето да навърши 3, че да го пратиш на градина, защото вече не ти издържат нервите. Нашите деца са вече ученици и са много по-самостоятелни и имат нужда от свое пространство и да вземат решения. Ако училището ще е място, където ще са като във Виетнам, мерси, но няма да се примиря с такова нещо. Същото важи и за играта пред блока или където ще да е. Не можем постоянно да вървим след децата, защото те порасват. Явно си мислиш, че всички родители са безотговорни, защото твоето е малко. Прекарала съм доста повече време от теб по детски площадки и т.н. и съм виждала всякакви варианти на безотговорност.

А това за кратуната, увирането и т.н., по-добре ги изтрий тези постове, че е срамота.

Вй как харесвам таzи компетентност ... детето ми ходи на ясла от половин година насам и от 4 месечна въzраст на гледачка (които пък се предлагат САМО от детския център към общината, да са одобрени от там и са длъжни всяка година да карат курсове zа работа с деца и да имат педагог. бекграунд ... )  . Нищо ми няма на нервите, явно си хабя думите. Нямам намерение да споря, дадох пример, но явно съм твърде тъп глист, zа да zабележа, чЕ никой не иска да има примери, никой не му пука друго, освен да си живурка както си живурка и да плямпа по форумите. Сори, че ви наруших седянката. Прави сте, предблоковата педагогика в БГ пренаселените квартали е беzценна.

# 109
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
 защо нападате Фестър ... в България няма ли закон, че малолетните не трябва да са без надзор  ? Питам, защото не знам

# 110
  • София
  • Мнения: 62 595
Намерила и тя, че премерила. (за Фестър)


-----
За закона не зная. Ако има такова нещо, то половината родители трябваше да бъдат глобени, а децата прибрани от социални грижи. Значи, всяко дете, което се прибира самичко от училище е без надзор.

# 111
  • Мнения: 24 467
"кво? набираме се всички, като глисти на ламарина"- не всички, до тук си само ти.
Знаеш ли, твоето дете явно ще се чувства много по-добре на градина или ясла. При речника, който се лее от устата ти, направо е по-добре детето да научи нормите на изразяване в градината, отколкото вкъщи. Ако искаш се обиждай.

Тъкмо това си мислех и аз, ако изобщо става въпрос за възрастен човек, а не за незрял тинейджър /пишещият имам предви/, който си чеше клавиатурата и не може да се справи с правописа, основните правила на възпитаната комуникация и бедния си и невъздържан речник.

secretgarden, у нас няма закон, който да ме задължава да държа в дома си детето ми, което ІІ клас и да не позволявам същото да излиза пред блока само. Няма закон, който да ме задължава да ходя при него в училищните междучасия, за да го наблюдавам, да не му се случи нещо лошо. Има закони, които ангажират доста институции в грижата по отношение на нашите деца, издържащи се от данъците, които редовно си плащам вече 12 години.
Ето ти извадка от ЗЗД:
"Права и задължения на родителите
Чл. 8. (1) Всеки родител може да иска и да получава съдействие от органите по този закон.
(2) Родителят има право да бъде информиран и консултиран за всички мерки и действия, предприемани по този закон, с изключение на случаите по чл. 13 . Той може да поиска промяна на мерките при изменение на обстоятелствата.
(3) (Нова - ДВ, бр. 36 от 2003 г., изм., бр. 38 от 2006 г.) Родителите са длъжни да придружават децата си или да осигурят пълнолетно дееспособно лице за придружител на децата си до 16-годишна възраст на обществени места след 22,00 ч. /Моето играе навън до 20.00 часа, когато се прибират и останалите му връстници по своите домове./
(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 36 от 2003 г.) Родителят е длъжен да изпълнява предприетите по този закон мерки и да съдейства при осъществяването на дейностите по закрила на детето.
(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 36 от 2003 г.) Разпоредбите по предходните алинеи се прилагат и по отношение на лицата, които полагат грижи по отглеждането и възпитанието на деца."


Според теб нормално ли е в V клас, да речем, твоето дете /ако имаш, разбира се голямо дете, а не бебе или дете, посещаващо ДГ/ да бъде придружавано на всякъде от възрастен човек? Това не се счита за нормално не само у нас.

# 112
  • Мнения: 1 877
Потресена съм... Да си призная още от сега треперя за времето,в което Боян,а после и Дарин,ще тръгнат на у-ще именно поради тези причини.Как ще ги опазим децата?Гледаме ги като писани яйца и накрая какво?! Започнах даже и кошмари да сънувам по този повод.... Ех,ако можех с тях да ходя и на у-ще.....!

# 113
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако е тийнеджър, вече ми прилича на бягане от реалността. Поразгледах постовете й. Щом се интересува от готварство, значи не е тийнеджър. Да познаваш нормален такъв да се интересува какво да сготви днес?  Laughing

# 114
  • Мнения: 24 467
Ако е тийнеджър, вече ми прилича на бягане от реалността. Поразгледах постовете й. Щом се интересува от готварство, значи не е тийнеджър. Да познаваш нормален такъв да се интересува какво да сготви днес?  Laughing

Може и да не е "нормален тийн"  Laughing, не ми се губи време да чета подобни постове. Имах приятелка, която обожаваше да готви още като ученичка, даже за мои рождени дни ни е помагала в къщи при приготвянето на почепката- страхотна беше!

# 115
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Лошо, че няма закон ...аз на институциите не вярвам, че ще се погрижат за детето ми ...жалко , че родителите прехвърлят грижата за собствените си деца на държавата

# 116
  • Мнения: 24 467
secretgarden, аз пък не намирам за необходимо да бъдат задължени родителите да придружават на всякъде децата си до навършване на 16 годишна възраст. Не желая децата ми да живеят в държава, в която държавата налага на жените повсевместно да си стоят в къщи до живот.

# 117
  • София
  • Мнения: 62 595
Докато са на училище сме принудени и държавата така или иначе ни изземва отговорността, защото ние не сме при децата там, а ходенето на училище е задължително. А най-много инциденти и конфликти има точно в училище.

# 118
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Всъщност точно вчера гледах правно предаване, в което един юрист обясняваше, че в България няма практика законите да са в полза на гражданите , на обществото.... те са в защита на държавата и институциите ...което ми е странно, защото явно държавата не сме ние

Judy, не знам , как можеш да се обосновеш, при условие , че виждаш какво се случва и как училището защитава твоето дете

# 119
  • Мнения: 9 052
secretgarden, аз пък не намирам за необходимо да бъдат задължени родителите да придружават на всякъде децата си до навършване на 16 годишна възраст. Не желая децата ми да живеят в държава, в която държавата налага на жените повсевместно да си стоят в къщи до живот.

един пубертетски въпрос, но като гледам си иzцяло доволна от zаконите и положението на нещата спрямо твоите деца. ЕН си длъжна да ги прибираш от улицата до 22 ч. щом е такъв zакона държавата да се грижи zа тях до 22 ч. ... удобно ... да ....  zащо пишеш в ТАЗИ тема? Гледам тя е zа недоволни?

# 120
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако случайно не си разбрала - въпросът не е децата да са постоянно под наздор, защото навън е много опасно, а навън да стане достатъчно безопасно, че да не сме пъдари на децата си. Като се започне от това да може детето спокойно да пресече на регулирано със светофар кръстовище или на пешеходна пътека без някой камикадзе да го отнесе. Или да отиде до кварталния магазин без да бъде обрано, набито или отвлечено. Или като го изпратиш на училище да не ти звънят по телефона, че някой му е сцепил главата.
Ще направя сравнение с решетките по прозорците и терасите на хората.

# 121
  • Мнения: 9 052
Ако случайно не си разбрала - въпросът не е децата да са постоянно под наздор, защото навън е много опасно, а навън да стане достатъчно безопасно, че да не сме пъдари на децата си. Като се започне от това да може детето спокойно да пресече на регулирано със сфетофар кръстовище или на пешеходна пътека без някой камикадзе да го отнесе. Или да отиде до кварталния магазин без да бъде обрано, набито или отвлечено.
Ще направя сравнение с решетките по прозорците и терасите на хората.

да ... това ми прилича на едно тъпо общество от глисти, в което живея, но в него zакон, че децата могат да се шляят беz родители по улиците до 22 ч. вечЕрта няма ... май искате някакъв микс . Хем така , хем онака ... или пък не zнаете какво искате  newsm78

# 122
  • София
  • Мнения: 62 595
Явно глистите са ти любими домашни любимци. Нали и без това тази държава не те засяга? Защо се месиш, тогава?

# 123
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ако случайно не си разбрала - въпросът не е децата да са постоянно под наздор, защото навън е много опасно, а навън да стане достатъчно безопасно, че да не сме пъдари на децата си. Като се започне от това да може детето спокойно да пресече на регулирано със сфетофар кръстовище или на пешеходна пътека без някой камикадзе да го отнесе. Или да отиде до кварталния магазин без да бъде обрано, набито или отвлечено.
Ще направя сравнение с решетките по прозорците и терасите на хората.

Няма такова място ... в уредените държави е по- сигурно, но и там хората не оставят децата си сами ... никога няма да се върне времето преди 50 години ... тогава на всякъде е било по- спокойно

# 124
  • София
  • Мнения: 62 595
Да ти кажа честно, и това не мога да го разбера. До 16-годишна възраст не можеш да го оставиш само, но на 18 го пускаш да се оправя изведнъж съвсем само. Сякаш животно в клетка държиш.

# 125
  • Мнения: 9 052
Явно глистите са ти любими домашни любимци. Нали и без това тази държава не те засяга? Защо се месиш, тогава?

ми не искам да съм само глист ... искам повишение    Flutter  Joy Joy Joy

# 126
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
 психолозите са преценили , че до тази възраст децата не са зрели, не могат да преценяват адекватно ситуациите, поддават се на манипулации, могат лесно да бъдат подлъгани ... не е като животно в клетка, погледнато така, звучи зле ... до 16 има много какво да учи от мен, от баща си, дядо си, баба си, приятелите си ... детето живее и общува, учи се, играе , спортува ... не мисля, че е редно децата да бъдат пускани с часове сами по улиците ... това време могат да прекарват в спопртна зала, на танци, език, кино, театър  ...агресията се ражда точно, защото децата скучаят

# 127
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Фестър Адамс Ти изобщо прочете ли темата преди да ни "полееш" с "ценните" си разсъждения и умозаключения, а?
 Ако не си, горещо препоръчвам повторно зачитане и след поне 10 минутен размисъл да повториш опита със съветите. Ако и тогава не ти се получи, най- добре ще е да се примириш, че ти е трудно да асимилираш много от нещата и да ни спестиш някоя и друга глупост.  Peace

# 128
  • Мнения: 15 219
Ако случайно не си разбрала - въпросът не е децата да са постоянно под наздор, защото навън е много опасно, а навън да стане достатъчно безопасно, че да не сме пъдари на децата си. Като се започне от това да може детето спокойно да пресече на регулирано със светофар кръстовище или на пешеходна пътека без някой камикадзе да го отнесе. Или да отиде до кварталния магазин без да бъде обрано, набито или отвлечено. Или като го изпратиш на училище да не ти звънят по телефона, че някой му е сцепил главата.
Ще направя сравнение с решетките по прозорците и терасите на хората.

Срина ме тотално. Всичко изброено е извън моите възможности за контрол. Дай някакво предложение, знам че имаш потенциал.  Hug

# 129
  • София
  • Мнения: 62 595
И според мен не трябва да са с часове навън сами.
От друга страна на 16 те са вече достатъчно големи, че да могат да остават сами вкъщи или да се придвижват из града без да са с възрастен. Не може да отиде в гимназията и родителите да го водят или посрещат от училище. Въпросът е, че навън просто е прекалено опасно, а не, че децата не могат да се оправят. Все пак на 16 години вече могат да работят.

Зная, че времената бяха други, но си спомням как във втори клас се качвах на автобуса за 3-4 спирки и отивах на цигулка. Сега не мога да си представя да пусна детето си на тази възраст да направи такова нещо. И не е било така, защото съм била по-отговорна от децата сега. Просто по улиците беше по-безопасно. И за училището важи същото - инцидентите бяха много редки, а ако се случеше нещо такова, родителите си патеха най-много.

# 130
  • Мнения: 9 052
Да ти кажа честно, и това не мога да го разбера. До 16-годишна възраст не можеш да го оставиш само, но на 18 го пускаш да се оправя изведнъж съвсем само. Сякаш животно в клетка държиш.

ти пък, иzлагаш се, не трябва да се държат като животни в клетка (мани ги глистите, при тях някак клетката не върви ... ) и още като може да стои само по улиците до 22 . т.е когато родителя му го прецени zа zрял човек , веднага можем да му даваме и шофьорка книжка ... да ... на 6, на 7 , на 8 ...zависи кой как го е преценил родителя. Те родителите грешка нямат, нали вече не са тиин  Joy особено някой ненормален готвещ вид  Joy може и право zа управление на самолет да получават. Защо не? Нали трябва да се учи детето в движение, да се кали в бой. Много модерно, много напредничАво  Joy

# 131
  • Мнения: 9 052
Фестър Адамс Ти изобщо прочете ли темата преди да ни "полееш" с "ценните" си разсъждения и умозаключения, а?
 Ако не си, горещо препоръчвам повторно зачитане и след поне 10 минутен размисъл да повториш опита със съветите. Ако и тогава не ти се получи, най- добре ще е да се примириш, че ти е трудно да асимилираш много от нещата и да ни спестиш някоя и друга глупост.  Peace
Аz прочЕтох, а ти? Мани раzвалих седянката.

# 132
  • Мнения: 24 467
Всъщност точно вчера гледах правно предаване, в което един юрист обясняваше, че в България няма практика законите да са в полза на гражданите , на обществото.... те са в защита на държавата и институциите ...което ми е странно, защото явно държавата не сме ние

Judy, не знам , как можеш да се обосновеш, при условие , че виждаш какво се случва и как училището защитава твоето дете

Уважаващ себе си юрист не би обобщил значението и приложението на всички закони- те са толкова много, регулират толкова голям брой обществени отношения и ангажират много разнородни по характер субекти, включително и държавни институции.
Ти как на практика виждаш, че ще се реши у нас въпросът, ако със закон бъдат задължени родителите да придружава по всяко време и на всякъде децата си до придобиване на пълнолетие или поне до 16 годишна възраст?
Аз помня дебатите, когато се обсъждаше в ЗЗД да се въведе праг до 10 години, на което именно майките поставиха контра- кой може да си позволи /говоря за средния български гражданин/ да организира престой на възрастен човек за всяко дете до 10 годишна възраст? А ако децата две, три, едното стои в къщи, понеже е болно, другото трябва да го заведеш на език, третото- на училище? Ако децата са големи, т.е. спокойно могат да се оправят и сами /напр. на 8,9,10 години/? Не всеки българин може да си поволи луксът единият родител да си стои в къщи 20 години, да речем, а ако децата са с голяма възрастова разлика- и повече или да наеме гледачка за такъв период. Та това предложение бе изцяло отхвърлено. Мотивите на законодателя, а и моите, са такива.

Последна редакция: чт, 31 яну 2008, 11:53 от Judy

# 133
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Човекът не го каза с ирония, а просто като факт ...

...ако ви цитирам  от постовете за Димитрина сега ... като не можеш да си го позволиш, не раждаш  Twisted Evil  ... не е правилно да оставяш малолетното си дете само и да очакваш някой друг да се погрижи за него , а ако му се случи нещо да обвиняваш друг

# 134
  • Мнения: 24 467
Не мисля, че правилно би било жените у нас да не раждат. Не мисля, че едно 10 годишно дете не може само да си хване автобуса и да отиде на школа. Още по- малко мисля, че родителите следва да се изтъпанят в училището след всеки учебен час и да си пазят децата. Не е нормално едно момче в VІІ клас да го води и взима от училище майка му. Децата, с нарастването на възрастта им, придобиват повече опит и самостоятелност. Не можеш наистина до 18 години да ходиш навсякъде с един пораснал вече човек, а изведнъж на 18 той да придобие всички права- да кара кола, да се ожени, да работи и да се разпорежда с личността и имуществото си.
Ако гледам от собствената си камбанария би било много лесно, но не мога да си позволя да проява тесногръдието, че ако аз, напр., имам бавачка за бебето, а бабата и дядото /майка ми и баща ми/ на големия син живеят на 5 минути от училището му, единствена в класа ще имам право да родя и гледам деца. Това е несериозно за мен.

# 135
  • Мнения: 9 052

Ако гледам от собствената си камбанария би било много лесно, но не мога да си позволя да проява тесногръдието, че ако аз, напр., имам бавачка за бебето, а бабата и дядото /майка ми и баща ми/ на големия син живеят на 5 минути от училището му, единствена в класа ще имам право да родя и гледам деца. Това е несериозно за мен.

тук съм абсолютно съгласна и точно това се опитахй да обясня, но всички скачате беz да четете. Опитах да обясня, че е добре да се даде въzможност zа иzвънучили9ни zанимания на децата, а не да се скапва и раzпродава спортната баzа, театрите (те гледам пак ивват), въzможностите zа детски лагери и zелени училища, zоопарка и парковете.  И след училище и един иzвънучилищен ангажимент, детето може спокойно да си стои в къщи и да си пише домашните.
Неправилно е висенето пред, zад и около блоковете на дружинки малки и по големи деца, учещи се да пушат, псуват, убиват животните и тичат между колите деца . ОК.
Аz съм ходила на училище и съм се zанимавала със спорт ежедневно, единственото zа което можех да помисля след това не беше да ида пред блока , а да си напиша домашните, да се навечЕрям и да си легна.

# 136
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Не мисля, че правилно би било жените у нас да не раждат. Не мисля, че едно 10 годишно дете не може само да си хване автобуса и да отиде на школа. Още по- малко мисля, че родителите следва да се изтъпанят в училището след всеки учебен час и да си пазят децата. Не е нормално едно момче в VІІ клас да го води и взима от училище майка му. Децата, с нарастването на възрастта им, придобиват повече опит и самостоятелност. Не можеш наистина до 18 години да ходиш навсякъде с един пораснал вече човек, а изведнъж на 18 той да придобие всички права- да кара кола, да се ожени, да работи и да се разпорежда с личността и имуществото си.
Ако гледам от собствената си камбанария би било много лесно, но не мога да си позволя да проява тесногръдието, че ако аз, напр., имам бавачка за бебето, а бабата и дядото /майка ми и баща ми/ на големия син живеят на 5 минути от училището му, единствена в класа ще имам право да родя и гледам деца. Това е несериозно за мен.

Не е нормално, така е .... и не е правилно някой да определя кой колко деца да има .... важно е грижите за децата да са адекватни, но това не включва автоматично финансовата страна ... Ясно ми е какво може едно дете на 10 години , но ми е ясно и че не може да се справи ако възникне опасност, ако някой го задърпа към кола, ако го сгащят на място, където е само...  може да го научиш детето да се грижи за нещо- градинката пред блока, да почиства стълбищната площадка, да ходи на танци , да се развива, а не да блее по 2- 3  часа

# 137
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Всички искаме едно и също, само начина на постигане е различен ... Еднитте предлагат всеки да отговаря сам за детето си, другите  държавата да осигури безопасна среда ... според мен второто е по- непостижимо , не че не  е по- добро

# 138
  • Мнения: 24 467
Едното изобщо не изключва другото- посещаването на организирани занимания в присъствие на възрастен и самостоятелната игра /която е също изключително необходима за израстването на личността/. Ако за мен е важно да дам свобода на детето си да поиграе /което е всичко друго, само не и "губене на време"/ с приятелчета, това не значи, че то се занимава само с това по цял ден.
Лично аз съм придобила най- много житейски опит и познания за реалния свят именно посредством такива игри. Другите занимания са полезни, но те развиват друг тип умения, от тях съм научила други неща. Двата типа занимания следва да се съчетават, а не да се противопоставят едно на друго.
Също така моето дете, напр., не е страдало кой знае колко от отношение на други деца към него при играта пред блока или в градинката. Не се е връщал набит или сериозно ударен. Най- опасни сблъсъци е имал в училище, в междучасията.

Разделението не е "Еднитте предлагат всеки да отговаря сам за детето си, другите  държавата да осигури безопасна среда". Аз не разделям нещата. Необходимата грижа така или иначе си я полагаме според личните си разбирания. Безопасната среда, обаче, не зависи само от тях, а и от редица външни фактори. Това са отделни страни от едно цяло, а не противоположности. 

# 139
  • Мнения: 494
 Ами малолетни са и моите деца, да, но големият е в училище? Нали все пак за агресията в училището е темата? Айде да се върнем на нея и който иска да обсъжда дали е правилно или не е правилно едно малолетно дете да има възможност да играе самостоятелно пред блока(например) да направи нарочна тема (важна е, наистина), но тук би трябвало да става дума за детската агресия и за това, че примерите за безобразни жестокости по време на престоя в училище са все по-чести...И това се случва без на някой да му се вменяват отговорности за това, без да има ясни регламенти за това кой се грижи за децата през междучасията и пр. , и пр. Аз се притеснявам всеки ден, откакто съученик на сина ми бе пребит в стола от по-голям ученик, затова че малкият не знаел къде да се нареди(още не могат да се оправят много добре-в първи клас са) и без да иска прередил баткото...,а на друг съученик му беше сцепена главата с част от голяма ледена висулка, в двора на училището, през междучасието. Няма други свидетели освен деца...Кой съблюдава дисциплината и реда в междучасията...??? Примерите, които мога да дам от собствени впечатления само за няколкото месеца, в които синът ми е в училище са толкова много, че просто се изумявам...Та затова мисля как може да се промени това и какво (на първо време) може да се направи.
  Колкото за извънкласните занимания-тук съм съгласна напълно. Примери си имаме и ние предостатъчно, не е нужно да ходим в Германия, че да видим. Когато аз бях малка, ходех на пиано, на солфеж, на театрален кръжок (викахме му драм-състав Grinning), свирех на йоника като акомпанимент в детска вокална група, посещавала съм и разни кръжоци (към училището) за какво ли не...а сестра ми ходеше на тенис, на балет, пееше в групата, ходеше и тя на кръжоци какви ли не... Но всичко това беше безплатно (когато беше към училището) и с доста малка такса (ако беше към читалището). Живеем в други времена и сега тези неща са екстри-за всичко се плаща, при това не малко. Би било хубаво да има към училищата нещо, което да е по-евтино, но пари за това едва ли някой министър ще даде(пък бил той и много по-отстъпчив от Орешарски Simple Smile), да не говорим, че в бедна държава като нашата едва ли ще е резонно. Но, все пак, ако се погледне на това като на приоритет, на нещо, което е важно за бъдещето на нацията, може да се намери начин...И тогава много повече деца наистина ще могат да се занимават с нещо свестно във времето след часовете...
  Но аз ще се върна отново на училището и междучасията, на отношенията и безконтролните безобразия, които се случват там. Мисля, че за темата това е най-сериозния проблем...и предлагам да изказваме мнения и предложения по него. Peace

# 140
  • на терасата
  • Мнения: 663
Цитат
Но аз ще се върна отново на училището и междучасията, на отношенията и безконтролните безобразия, които се случват там. Мисля, че за темата това е най-сериозния проблем...и предлагам да изказваме мнения и предложения по него.

Според мен едно от първите неща, които трябва да се направят по този въпрос, е родителските настоятелства да ИЗИСКВАТ присъствие на дежурни учители в коридорите, в стола, при лавките. Да има график за тези дежурящи учители, за да се знае кога кой е бил дежурен и да носи съответната отговорност. Песимист съм, обаче, че такава идея ще бъде приета радушно от учителите. Ако има майки от форума, които са в родителски настоятелства, моля, да споделят опит. Ще ми бъде интересно.

# 141
  • Мнения: 494
 А точно! На родителската среща след две седмици точно това ще предложа. Проблемът е, че и аз много-много не вярвам да има съгласни учители. Те и сега имат ужасно много забрани и много от правомощията им са отнети, та дори и да са там какво? Какво от това? Замислила съм се много точно какво да предложа и как да стане приемливо...

# 142
  • София
  • Мнения: 62 595
и мен ме притеснява това, че едва ли ще стане. Особено откакто минават на делегирани бюджети ще гледат колкото може да икономисват.

# 143
  • Варна
  • Мнения: 2 268
В темата, която пуснах за изчезналото яке в училище, се каза, че задължително дежури учител в  междучасието. По един на етаж, нещо такова. Значи вече го практикуват, но ползата май не се вижда...
Днес минавах през училището на дъщеря ми и гледам.... погром над едни забити в земята пластмасови тръби, явно за закрепване на нещо като ограда, не е ясно все още какво. Изглежда училището ще прави нещо за спорт или подобно. Да, ама децата не са на същото мнение, "чупи докато не остане здраво!" Та в тази връзка се размислих, как би могло да се предотврати тази вандалщина. Ами освен да се монтират камери за наблюдение, друго не измислих. И да са надеждно защитени, защото що е камък в двора задължително ще литне към тях. Скъпо е предполагам, но не е невъзможно. Да съберат пари от родителите ако се наложи, не вярвам много да се опънат.

# 144
  • София
  • Мнения: 62 595
Ние като бяхме деца какво правеха? Който чупи - купи. И няма - не искам, няма - не мога. Иначе намалено поведение или изключване.
И то при положение, че не съм фен на соца.

# 145
  • Мнения: 9 052
А zащо пък не родителска инициатива? Защо да не дежурят родители? Колко са коридорите и колко са учениците (прави по 2 родители) . Ако тов прави по 1 ден веднъж на половин или 1 година , друго пречка ли е ? Може би на много не им се zанимава, но искат някой да се zанимава? Да , но и на учителите ако не им се zанимава иzвънредно?
и Крисал , не е държавата бедна, а крадена. Всеки дърпа, влачи в къщи и не вижда в каква раzруха се превръща околната му среда ... Как егоистично може да ритне стълбата по която се е иzкатерил или да и окраде стъпалата , zа да си напали камината, беz да мисли, че един ден децата му ще искат да я полzват същата таzи стълба, но няма да могат ... Толкова ли сме уверени в себе си? Да докато се отнася само zа нас сме се нагодили, но ето идват децата и вече не е въпрос на собствено аz , а на общество, zащотот те се сблъскават с останките му.  

# 146
  • София
  • Мнения: 62 595
Хубаво е това за дежурствата, но познай в дивия капикализъм как ще се случи тази работа. Да не говорим, че ако повечето родители трябва само по един час да изкарат в двора на училището ще получат инфаркт. И аз съм си мислила за това, но колкото повече мисля, толкова по-песимистично ставам настроена като гледам какво е наоколо.
От друга страна, щом ме задължават да си пращам детето на училище, то и държавните и общинските отговорни за това трябва да си вършат работата. Не може аз да търча за всичко, което някой друг не върши. Така се получава порочен кръг - никой не си гледа своята работа, защото трябва да гледа чуждата.
Мислила съм и за частно училище, ама и за там чувам различни работи.

# 147
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Ние като бяхме деца какво правеха? Който чупи - купи. И няма - не искам, няма - не мога. Иначе намалено поведение или изключване.
И то при положение, че не съм фен на соца.
То и сега си е така, до колкото знам, обаче като не знаеш кой е виновника? До към 19,30 - 20.00ч. има хора в сградата, а след това какво се случва- "тъмна Индия". Двора не е чак толкова огромен и ако се е случило в учебно време все някой ще забележи нещо. Thinking

# 148
  • Мнения: 9 052
...
От друга страна, щом ме задължават да си пращам детето на училище, то и държавните и общинските отговорни за това трябва да си вършат работата. Не може аз да търча за всичко, което някой друг не върши. Така се получава порочен кръг - никой не си гледа своята работа, защото трябва да гледа чуждата.
Мислила съм и за частно училище, ама и за там чувам различни работи.

Мииии ... дайте да променим zаконите , да сатнат по удобни и да не се zадължават децата да ходят на училище ???? Тогава всеки ще си прави както му е кеф?

# 149
  • София
  • Мнения: 62 595
Не става въпрос за кеф, а за това всеки  да си върши работата. Точно както е в Германия.

# 150
  • Мнения: 9 052
Не става въпрос за кеф, а за това всеки  да си върши работата. Точно както е в Германия.

да , но май се почва от основите ...
пък и може не всички промени на всеки да иzнасят ... току виж пасажа с 22 Ч. и до 16 годинки се попромени ... ами на някои няма да им иzнася тогава и пак няма да има доволни ...

# 151
  • София
  • Мнения: 62 595
в темата става въпрос основно за времето в училище.

# 152
  • Мнения: 494
Не става въпрос за кеф, а за това всеки  да си върши работата. Точно както е в Германия.
 Много ясно!

 
Не става въпрос за кеф, а за това всеки  да си върши работата. Точно както е в Германия.

да , но май се почва от основите ...
 Съгласни сме всички с основите! И??? Моето дете има "основи", както ги наричаш-не е като хванат от гората - вярвай ако щеш. Има и други деца като него, слава Богу! Но има и различни деца, които дори ти е трудно да наречеш с това определение! И не само тук в Бг-навсякъде ги има! За това става дума! За детската агресия, която е факт; за това,че няма как да върнем първите 7 на някои деца, което също е факт! И факти още 100! Наясно сме с това! Говорим обаче за промяна на реда в училищата към днешна дата, което би могло да е началото на нещо, ако не е решението на проблема, защото ... Да! Знаем в какъв свят живеем и че много деца са напълно лишени от родителско внимание, както и от каквото и да е възпитание...

в темата става въпрос основно за времето в училище.
 Изказала съм някои предложения по-назад в темата, прочетох и чужди ,изясниха ми се и доста неща...Дано има още предложения и конкретни мнения...и по-малко заяждане. Peace

# 153
  • Мнения: 9 052
нямах в предвид основите във въzпитанието на децата , а държавни основи, институции , zакони, морални ценности ... основите като цяло на "обществото" у нас.

# 154
  • Мнения: 24 467
В допълнение към казаното от Кrisal  - не сме длъжни, а и не можем сами да се справим с възпитанието на чуждите деца. За помощ в тази насока именно търся институциите и то ги търся лично, когато е необходимо, не вярвам в това, че никой никъде не си гледа работата, както и че ние следва да стоим безидейни и тихи.
Между другото идеята на рак-щрак  е коментирана и друг път в подобни теми и аз лично я приветствам. Освен това нали учителите имат работно време и междучасията, така или иначе, влизат в това време. Не смятам, че звучи еретично предложението за дежурства по график на учителите, без друго те са на работа имат опит и са учили именно как да комуникират професионално с деца.
Обикновеният родител не е длъжен, а и не би могъл обективно, да се справи с ходене по дежурства от такъв характер. Пък и как ще стане- хората ходят на работа- отпуск ли ще пускат? Нали си плащам данъците в бюджета, от където се плаща на учителите и за издръжката на училищата. Нека те пък, от своя страна, гарантират живота и здравето на децата ми, които, така или иначе, трябва да ходят на училище.

# 155
  • Мнения: 1 111
 Причините за детската агресия може и да не са толкова сложни, колкото мислите.Пример:детето иска сокче, обаче майка му не му купува, то е вече раздразнено и подсъзнателно си го изкарва на другите деца.И друг пример:има пред блока дете, което бие всички, много агресивно, може и по горепосочената причина, закача всички наред без моите деца.И защо е така, защото два пъти му купих някакви чипсове.И то не с такава цел.
 Така че много от проблемите идват от там, че много деца живеят в лишения.

# 156
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
Е, аз в социалистическа страна ли живея  Thinking newsm78 Хората включващи се да помагат в училище се наричат доброволци, ако някои са забравили. Правят го, защото искат да видят едно по-добро общество или просто защото искат децата им да имат едно по-добро училище  Peace Поне веднъж годишно можеш да отделиш един ден за училището на детето си, ако имаш желание, а не само да се оплакваш и да изискваш от държавата. Та, в социалистическата страна, в която в момента живея, редовно получавам писма от училището с молба за помощ от родителите, дата, час. Всеки преценява кога и как може да се включи. Отделно има следучилищни  клубове, за които нищо не се плаща, водени не само от учителите на доброволни начала, НО и от родители! За мен беше много необичайно и странно това. Даже и по онова време, когато аз бях ученичка, не съм виждала родителите ни да се включват толкова активно в училищния живот  Crossing Arms
И никой никого не задължава да праща детето си на училище. Задължен си то да учи, а къде и как, изборът е твой  Peace Имаше теми в този форум за домашно обучение на децата  Peace

# 157
  • Мнения: 24 467
Не изисквам от държавата нищо, което тя не ми дължи. Напротив- плащам това, което дължа по закон навреме и в цялост. Едно от нещата, за които плащам е за "специализирана закрила на обществени места" на децата ми.  За правата и задълженията на родителите вече писахме достатъчно. Темата не е тази. Обществено място е училището, където детето ми е задължено да ходи.
Социалистически звучи предложението за полагане на обществено полезен труд без насрещна престация. Времето на съботниците отмина. След като плащам имам правото да искам насрещно и качествено обслужване. Когато държавата въздига като задължение децата ми да посещават училищата- нейна собственост и организирани от нея- тя следва да отговаря за реда в тях.

# 158
  • София
  • Мнения: 62 595
Точно така! Друго си е да го формулираш по този начин.

# 159
  • Мнения: 838
За мен е не само невъзможно, но и нездравословно, но това е друга тема. Говоря като човек, който е бил свободен да играе навън с приятелите си години наред и който не би отнел това от децата си. Говоря като майка не на бебе или малко дете, а на ученик, който има правото да е самостоятелен. Утре ще е късно. Вързан за полата на мама не е необходимо да го правя. Просто желанието ми е да направя средата по- безопасна, затова се включвам в тази дискусия.
pogar , в твоята ситуация какво направи- какво подписа и какво "се задължи"  да съблюдаваш? Даже и да си подписала нещо от рода, че се задължаваш детето ти да не излиза пред блока когато големият е навън- това е нищожно, все едно че не си го направила, не си задължена.
Подписах протокол,който задължава мен да следя дъщеря ми да не го дразни,да не му отговаря,ако той нещо я закачи,да,поех този ангажимент,защото знам,че няма невинен в подобна история,и защото се надявам,че и отсрещната страна ще обърне внимание,защото днес е моето дете,но утре и за тяхното ще се намери майстор.
Детето ми не се мотае безпризорно,напротив има си достатъчно занимания у дома,но мисля,че играта навън с други деца е незаменима,затова и се противопоставих на съвета на пол.служителка:когато насилника е навън не я пускайте.
Защо ли-защото площадката пред блока е за нашите деца и за мен е недопустимо някой,който не пречи на останалите да си стои у дома,само защото видите ли някой друг е невъзпитан.А и другото аз няма да я пусна пред блока-ок,но какво ще го спре същия да я ошамари на път за училище(то е на същото разстояние)?
Относно наблюдението -да,съгласна съм да има такова,но ако все сме по петите на децата си как да ги научим сами да вземат решения,а и все пак не говорим за 4 или 5 годишните,за мен,а предполагам и за доста от вас е нормално да изпрати 9г дете до магазина за хляб,който се намира на 100метра от дома ви.
Въпросът за мен е принципен,всеки се учи на отговорност всеки ден по малко,всички сме отговорни за нещо дори децата,а нашата задача като възрастни е да ги насочваме правилно.

# 160
  • Мнения: 967
Цитат
Но аз ще се върна отново на училището и междучасията, на отношенията и безконтролните безобразия, които се случват там. Мисля, че за темата това е най-сериозния проблем...и предлагам да изказваме мнения и предложения по него.

Според мен едно от първите неща, които трябва да се направят по този въпрос, е родителските настоятелства да ИЗИСКВАТ присъствие на дежурни учители в коридорите, в стола, при лавките. Да има график за тези дежурящи учители, за да се знае кога кой е бил дежурен и да носи съответната отговорност. Песимист съм, обаче, че такава идея ще бъде приета радушно от учителите. Ако има майки от форума, които са в родителски настоятелства, моля, да споделят опит. Ще ми бъде интересно.

В училището на дъщеря ми има такава практика. В междучасията "бодигардовете", които иначе са на вратата (теглят ключ на вратата мисля) и отиват при децата да ги следят да не се "изпотрепят". Освен това има и по двама учителя, които дежурят на двора (редуват се). Децата задължително стоят на двора голямото междучасие (явно да са им пред очите) - само ако има проливен дъжд или град ги пускат обратно в класните стаи. Даже и в стола на обяд има дежурни - мисля, че не е толкова страшно за учителите, ако ги задължат - ще го правят.

Какво става на практика, ако стане конфликт (деца се сбият) - първо има разговор с класния, след това тези деца отиват при директора и си получават "наказанието", чак ако няма резултат - се викат родителите. Последният път съученичка и съученик на дъщеря ми се скарали - тя му ударила шамар, тоя я ритнал в корема. Наказанието им беше, че трябваше да си напишат извинителни писма, да си ги разменят и всеки да прочете писмото на другия пред класа, както и публично да се извинят и да си стиснат ръцете пред целия клас. След това е имало дебат-дискусия в класа заедно с класната, защо да прилагаш физическа сила е "грешно" и "лошо". Дъщеря ми казва, че  оттогава (преди година) не е имало друг конфликт в класа.

Е, това е, толкова ли е трудно - няма община, няма родители, няма държава - просто една добра система в училището и един умен директор, който е измислил как да контролира агресията на децата. При агресивните деца, където няма резултат - миналата година помолиха едни родители най-учтиво да преместят сина си преди да са го изключили. Детето вече не е в училището!

# 161
  • София
  • Мнения: 1 752
Taka e, radmila, а от другата страна на този добър пример е "нашето" училище (на моя Дивчо). Няколко поредни дни гледам големите (вероятно 8-9 клас) да пушат точно (ама съвсем точно) до вратата на училището. И всички, малки и големи, минават покрай тях сутринта за първия час. А въпросните си пушат небрежно и делнично  #Cussing out #Cussing out #Cussing out

Че няма да спрат да пушат, няма. Ама трябва ли да се демонстрира подобна безнаказаност. Поговорих с класната. Жената ме гледаше безпомощно и обясни: "Знам, че е така. Нищо не ги стряска. Говорили сме с директора, обръщали сме внимание и ... нищо. Вчера направих забележка на едно момиче, че пуши в двора, до моя клас (третокласници), докато играят по физическо. Момичето е бивша моя ученичка. Зейна ми насреща "Какво искаш, ма?". И аз какво да направя?!?!" ooooh!

Миналата седмица синът звъни и реве: "Мамо, всички ме нападат да ме бутнат на земята. Това вече им е хоби. Гонят ме, аз бягам, ама те ме застигат и блъскат, докато падна. Само 2-3 момичета не го правят. Знам, че ще ми кажеш, че аз съм си виновен, ама не съм. Нищо не съм им казвал и пак ме гонят. Какво да правя?".  И аз колкото можах, го играх психолог по телефона. И после надълго и нашироко си говорихме. Обаче аз за себе си не съм убедена, че намирам тънката граница между това да възпитавам достойно поведение или малодушно такова. Понякога може би дори прекалявам май да му вменявам вина, защото си го знам, че е многословен и често досаден в стремежа да покаже колко може и знае. Затова се опитвам да го науча да е по-самокритичен. Но като не съм там не знам доколко конфликта е плод на детска агресия и доколко мойто диване предизвиква децата. И на свой ред се чувствам безпомощна  Tired

Общи условия

Активация на акаунт