Да си поговорим за комисионите на брокерите на недвижими имоти

  • 18 037
  • 125
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 14
. има едно много просто решение - просто не се занимаваш с тази брокерска къща. Това си е твое право - не искаш да плащаш, не ползваш. Това са си нормални пазарни отношения - онези, за които много хора си изподраха гласните струни да крещят. Та, казваш нищо не са свършили за ТЕБ, ... освен да публикуват в интернет данни, които да откриеш. И кога ли ще се научим да ценим чуждото усилие?

# 16
  • Мнения: 46 517
... Чувала съм че там брокерите оглеждат сами имота ,и тогава водят клиента,

да не ви казвам ,че са ме водили и на несъществуващи обяви ooooh! ...

И ние се опитваме да работим така, но да не забравяме, че сме в България, повечето собственици отказват категорично оглед, ако не идеш с клиент, затова развеждаме приятели и познати и се правим на маймуни, за да го видим на живо, но не всички, някои се съобразяват със странностите на хората ...

... според мен са рядкост брокерите които си разбират от работата!

Ако позволиш, ще перифразирам малко са българите, които си разбират от работата, във всички сфери е така, и сред учителите, и сред лекарите, и сред политиците, и т.н. ... ще се оправим все някога, дотогава всеки да си преценява. ако смята, че няма да получи достатъчно качествена услуга - просто не я ползва  Peace

Явно имаме лек как да кажа... когнитивен проблем. Не искам да му откупувам информацията, на него му е платено да я предоставя на потенциални купувачи. От другата страна.

Бъркаш Grinning продавачът не е платил нищо, когато си е обявил имота ...
Става дума за посредничество, агенцията е в средата, държи информацията и на двамата. Плащат само, ако поискат да я купят, тогава продавачът получава данните на купувача, а купувачът на продавача. А как ще си я набави с реклама, обикаляне или друг начин е отделен въпрос, който не засяга страните.

. има едно много просто решение - просто не се занимаваш с тази брокерска къща. Това си е твое право - не искаш да плащаш, не ползваш ...

 Peace

# 17
  • Мнения: 13 768
...
Искам да ви дам друг пример, аз работя постоянно с консултанти, те представляват работодателя ми пред всички заинтересовани лица и етиката на професията им не позволява те да играят на двете страни, и на купувача и на продавача. Да не говорим,че в повечето случаи това е договорно задължение.Нещо повече всеки уважаващ себе си консултант би си сложил дисклеймър, че е нает от Х и няма нито личен интерес в транзакцията, нито ще смята друго лице за свой клиент.

 Peace
Има нещо гнило при нашите агенции. Определено е конфликт на интереси.
Пример: наемаме агенция за даване на апартамент под наем, казваме си условията, вкл.  срок 1 година; водят ни клиенти, харесваме се с едни, подготвят договор - за 2 години Shocked Клиентът така искал!? Е, чии интереси защитават в крайна сметка!? Ако са нашите, защо се съгласяват!? Ако са неговите- защо и ние да им плащаме!?

# 18
  • София
  • Мнения: 493
Най-скъпата стока е информацията, ако искаш да я получиш - плащаш, ако не - оправяй се сама.

# 19
  • Мнения: 8 999
Никол, права си по принцип, че за посредническата дейност брокерите са в правото си да получават комисионна и от двете страни, но лошото е, че наистина услугите в повечето агенции са абсолютно непрофесионални. Работих известно време като брокер на недвижими имоти и, честно казано, се е случвало да потъвам от срам пред моите клиенти-купувачи заради колеги от други агенции. Обикновено те никога нямат подробна информация за продавания от тях имот, а ако предлагаха такава още при първия телефонен разговор, биха спестили много от моето време и от времето на клиентите. Описания от сорта на "просторен", "много голям" и "обширен" са много субективни оценки и рядко съвпадат с представата на купувача за "голямо" и "малко". Аз бях известна сред колегите като "онази, с метъра, компаса и фотоапарата" и смея да твърдя, че това беше най-малкото, което можех да предложа на своите клиенти.
Ло, относно договора - то затова се казва договор, защото се договарят условия и, ако някоя от страните не е съгласна с някое условие, то се дискутира и или се променя, или се приема така, или се отхвърля и договор не се подписва. Никой не те задължава да сключиш споразумение с наематели, които не искаш - било защото са ти неприятни като визия, било защото не си съгласна с условията, които те искат. Крайният избор винаги е в ръцете на собственика.

# 20
  • Мнения: 13 768
... то затова се казва договор, защото се договарят условия и, ако някоя от страните не е съгласна с някое условие, то се дискутира и или ..., или се отхвърля и договор не се подписва.

Така и стана. Ако бяха говорили предварително с нас да обяснят желанието на клиента за по-дълъг срок и поискат съгласието ни, разбирам. Но да ни поставят пред свършения факт на разминаване с нашите условия... На пръв поглед незначителна некоректност, но тя дава основание за съмнение, че може да има и други.

# 21
  • Мнения: 46 517
... Работих известно време като брокер на недвижими имоти и, честно казано, се е случвало да потъвам от срам  ...

Така е, както във всички професии и в тази работят хора. Аз например не бях никак доволнаот предните учителки на дъщеря ми, от сегашните съм във възторг, което не значи, че мога да кажа, че всички учители са страхотни, нито пък ужасни ... всеки с особеностите си  Laughing 

# 22
  • Варна
  • Мнения: 956
Докато си търсех жилище и аз се сблъсках с доста безочливо нахални брокери, но има и свестни, макар и доста малко.
Ще ви разкажа при мен какво се получи.
Имах двустаен апартамант и исках да го продам и да купя тристаен. Звънях и обикалях почти всички фирми в града. Записваха данните и дотам Rolling Eyes Реших да пусна обява в Позвънете и веднага ме засипаха с обаждания и то кои ??? ами пак същите агенции, които вече имаха информация за същия имот. Аз изрично бях обявила - без посредник, а те пък ми обещаваха да вземат комисионна само от купувача...и евентуално да ми намерят така желания тристаен...ОК!
През това време аз пак си търсех, отделно от тях. При подписването на договора се оказа, че ще ми вземат "малко" комисионна, защото вече са ми намерили ново жилище и оттам ще ми вземат пълния размер  Close. Добре, ама новото жилище беше "намерено" по същия начин - обява във вестник с изрично написано - БЕЗ посредник.
Е, как после да си доволен от въпросната агенция и брокери  Naughty
Ядосах се / след като платих комисионна за продажбата, макар, че пак аз си уреждах нещата/ и се отказах от услугите им при купуването, особено след като ми казаха, че те не поемат никаква отговорност, ако въпросния имот има тежести... Тогава си платих на нотариус и/или адвокат и определено излиза доста по-евтино.
Да не говорим на колко безполезни огледи ме разходиха  ooooh! При условие, че искаш готов апартамент, да ти предлагат незавършен строеж /ама ще стане до една година Twisted Evil/

Нямам нищо против работещите в тази сфера, естествено, че има нужда от тях, но все пак да си гледат работата и да не мислят, че ползващите услугите им ринат парите с лопатата  Crossing Arms

п.п. И комисионната отдавна не е 2,5%...поне във Варна  Wink

# 23
  • Мнения: 2 323
Въпрос към брокерите и всички, които са наясно с тази материя - сама съм си намерила имот, проучила съм района, свързала съм се с геолози и геодезист за проучвания, обикаляла съм много дни/нощи още не/ навъртяла съм километри. Харесала съм го най-после. Как да го купя. Намирам го същия имот, продаван от 2 агенции /или поне телефоните са различни/. Ако се свържа с тях на какво основание ще ми искат процент, за какъв положен труд. Знам и как да го проверя след това за тежести и не знам какви се работи, ако не знам - ще ползвам услугите на нотариус и юрист. Искам да го купя директно от продавача. Вие сте - посъветвайте ме!

П.П. Започнах такъв труден път по намирането на това, което искаме, защото имаме много горчив половин годишен /даже и повече/ опит с некадърни брокери, които ни водеха на супер безумни места.....Така че - за съжаление - На вълкът вратът е дебел, защото си върши работата сам....

Последна редакция: вт, 29 яну 2008, 13:38 от Aгата ®

# 24
  • Мнения: 700
П.П. Започнах такъв труден път по намирането на това, което искаме, защото имаме много горчив половин годишен /даже и повече/ опит с некадърни брокери, които ни водеха на супер безумни места.....Така че - за съжаление - На вълкът вратът е дебел, защото си върши работата сам....

Добре дошла в отбора, отвратена от мъките с агенции и аз реших да си свърша работата сама, но както бях посъветвана тук, или си плащаш или се отказваш от имота. А дали комисията за защита на потребителите има становище по въпроса Sad

И изобщо има ли някой, който е договорил с агенция да си откупи само инфото за имота, на разумна цена, или си плащаш комисионната и паралелно си движиш всичко сам с адвокати newsm78 Това бих била склонна да направя!

# 25
  • Мнения: 46 517
Aгата ®, издирваш си сама собственика, свързваш се с него и се договаряте.
Ако той е подписал Договор за изключителни права с някой, това си е негова работа и негово задължение, ако не е подписал, оправяте се сами и никой на никого не плаща.

П.П. Честита лентичка  baby_neutral

# 26
  • Мнения: 2 323
Никол, благодаря ти! За отговора и честитката.


И изобщо има ли някой, който е договорил с агенция да си откупи само инфото за имота, на разумна цена, или си плащаш комисионната и паралелно си движиш всичко сам с адвокати newsm78 Това бих била склонна да направя!

Това е интересна идея! Обаче като няма ясни правила кое колко струва - устройват ли те 2,4% от оценката на имота  Laughing примерно....никой не може да каже колко ще струва. Или има?

# 27
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Аз съм била и брокер и купувач. Като брокер видях много недобросъвестни брокери и още повече недобросъвестни клиенти. Действително има брокери които нагло лъжат за да успеят да заведат клиента на място с надеждата че като види имота ще му хареса и ще направи компромис с изискванията си. Аз самата като купувах не исках в никакъв случай апартамент на последен етаж. Търсех тристаен а видях четиристаен на цената на тристаен. Заблудих се за етажа защото повечето блокове в района са 8-етажни а пишеше ет.7. Толкова ми хареса апартамента че мислих една нощ, намерих плюсовете на последния етаж, махнах с ръка на минусите и на сутринта капарирахме. Ако бях прочела ет.8 даже и нямаше да отида да го гледам. А сега вече 4 години се радвам всеки ден на покупката си. На това разчитат всички брокери.
Сега за недобросъвестните клиенти. Ако собственика живее в апартамента който продава почти всички клиенти се връщат след огледа и се опитват да се спазарят с продавача зад гърба на брокера. Без значение доволни ли са от брокера или не. Продавачите ако не се съгласят ги спира единствено страхът да не ги измамят. Не ги интересува че някой брокер е пускал обяви, въртял телефони и водил клиенти на този имот за собствена сметка. Защото собственика нито плаща обявите, нито огледите, нито телефоните.  Същия този брокер в повечето фирми работи на процент от сделката. Цял ден съм тичала гладна, жадна и с детето по мен ако е било болно (не тежко и не заразно - да не ме емнете сега че съм лоша майка) и не е ходело на градина за да изкарам някой лев. Докато работех като брокер не съм си и помисляла за диети защото бях кожа и кости. Влачех детето и след градината по огледи вместо да го заведа на площадката да играе или да се прибера да сготвя.
А купувачите пък ги влачиш по какви ли не имоти и все нещо не им харесва, все нещо си сменят изискванията докато накрая заявят че се отказват да купуват на този етап.

Аз моя апартамент като го купувах не съм плащала комисионна защото сама си намерих апартамента, сама си проверих сделката и сама си намерих нотариус да ми я изповяда. Но свърших всичко аз. Агенцията на продавачите имаше задължение само да си докара клиентите пред нотариуса. Може и да са си мислели да ми искат нещо, но като видяха че знам повече от тях и като разбраха че съм работила 5 години като главен брокер в една от най-големите агенции какво да претендират. Освен това разбраха че съм успяла да си прибера капарото в двоен размер при предишна неосъществена сделка. Никол да каже колко такива случая има.
Всички дето сега плачат от брокерите да се замислят ако си дадат капарото и продавачите се откажат да продават дали няма да ревнат на вратата на агенцията и на врата на брокера да им прибира парите. Защото на всеки му се свиди да дава пари ама при продажба капарото е 10% от сумата. Ако това са 4-5-6-10000 евро и някой ви ги вземе а не ви даде апартамента как ще се оправите, а? Аз съм го преживяла и знам как - трудно, много трудно, невъзможно.

Последна редакция: вт, 29 яну 2008, 16:59 от martisun

# 28
Всичко е много относително.Казвам Ви съвсем откровенно,че с радост бих си заплатила комисионната,но в случай,че брокера наистина ми намери това,което търся.Ако наистина се е задълбочил в търсените от мен параметри и прави усилия в тази посока,не виждам защо да не го "наградя" за положените усилия.Не можете да си представите на какъв огън се пека в продължение на 5 месеца.Търся голямо помещение за бизнес и след съвместна,успоредна работа на брокери от хиляди фирми,все още не могат да ми предложат нещо,което наистина да си заслужава.Тотално разминаване между това,което аз изисквам и това,което те ми предлагат.Важното е,че не се предавам и продължавам да търся...

# 29
  • Мнения: 2 323
martisun, явно си работила доста и имаш представа за нещата. Ок - а на мен кой ще ми плати времето, загубено по безумни огледи на безумни имоти?? Казва ми ,,Къща 70-те години, кв. Княжево, на хубаво място, голяма и просторна,, цената също много много добра, дори леко съмнително. Отиваме да гледаме - къщата пред срутване, на пътя за Перник в най-големия прахоляк от забележете 1917 година, гредоред.... . И така, да не изброявам и други велики случаи. Сега ще кажете - хора всякакви, така е. Май и темата не беше съвсем за това...
И още нешо да те попитам - ако продавачет провали сделката, а купувачът е платил капарото - не трябва ли да го върне. По съдебен ред ако трябва...не са 20 лв.

maia75, напълно подкрепям казаното от теб.   Peace

Общи условия

Активация на акаунт