Машина за хляб - 8 част

  • 47 891
  • 668
  •   1
Отговори
# 15
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Lebeduna, чакаме рецепта за козунака.  Hug
И аз чакам  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 11 607
?sn mrid.d r l други теми...като видя,че машинката ми се мъчи.....разделям тестото на две топки и всяка топка по отделно я пускам да се меси...После или е по-лесно на машинката, или на ръка ги смесвам да ги омеся като 1 цяла потка....Според зависи......Но общо взето като са се измесили 1 път по-добре в машинката, после тя по-добре се справя с по-голямо количество.....

# 17
  • Мнения: 6 029
запис.

За 700гр. хляб е малко 1 лъжичка суха мая, аз слагам 2 и малко на половин кг. брашно. Някой питаше в предната тема, ама забравих кой  Laughing

И аз чакам рецептата за козунака Mr. Green Сега съм на диета, но събота ми е свободен ден и може да си спретна Mr. Green

# 18
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Хайде и аз в новата тема. Аз също имам рецептичка за козунак, която съм правила на ръка, сполучлива, но в машинката не съм пробвала. Ще я изровя и ще споделя.

# 19
  • Мнения: 812
pina рецептата която днес записах е с олио и свинска мас. На Зори козунака също е само със свинска мас. Аз опитах нейната рецепта, но обърках грамовете с милилитри и сложих много мас. И като ми се заплеска един мазньоч в машината - не ти е работа. За резултата няма да говоря, само ще кажа, че и за баница от козунак не ставаше Joy Joy Joy Свеки ме открехна на някои тънкости, но искам първо да пробвам и тогава ще кажа. Лошото е, че мерките в рецептата не са на грамажи, а на чаши. Много ме нерви рецепта с мерки на чаши, защото навремето може да е имало един вид чаена и кафяна чаша, а сега са стотици. Аз в къщи имам поне 5 вида чаени чаши и не знам с коя да меря newsm78

# 20
  • Мнения: X
Lebeduna, и аз така се тръшках за различните чаши, докато накрая не реших, че важното е да използваш една и съща като мярка. Т.е. чашата, с която мериш брашното да е същата като тази, с която мериш примерно захарта. Така процедирам при кексовете, чиито рецепти са дадени в чаши. До сега провал не съм имала.

# 21
  • Мнения: 68
Момичета, преди да ви открия съм правила козунак, като ползвах програмата за тесто и след това печах във фурната. Сега искам да направя козунака на pina но да се опече в машината. Какво ще ме посъветвате. Първо да го пусна на програма месене, която при мен е 1.50, след което да го поръся със захар и да пусна програма печене (1 час) или да заредя стандартната, която е 3,30 ч.  Ще го правя за майка ми и не ми се иска да се проваля  Praynig. Дайте идеи моля Hug

# 22
  • Мнения: 498
Запис засега Embarassed

# 23
  • Мнения: 11 747
Ivet2, нямаш ли програма за хляб - основна, която да е с продължителност 3 часа и 10 мин - горе-долу? Аз имам такава. Там става идеално.
Ако нямаш пусни месене и втасване. Не забравяй, че след като се оплете или просто оформи като хляб, трябва да втасва още веднъж преди да се пече!!

# 24
  • Мнения: 11 747
pina рецептата която днес записах е с олио и свинска мас. На Зори козунака също е само със свинска мас. Аз опитах нейната рецепта, но обърках грамовете с милилитри и сложих много мас. И като ми се заплеска един мазньоч в машината - не ти е работа. За резултата няма да говоря, само ще кажа, че и за баница от козунак не ставаше Joy Joy Joy Свеки ме открехна на някои тънкости, но искам първо да пробвам и тогава ще кажа. Лошото е, че мерките в рецептата не са на грамажи, а на чаши. Много ме нерви рецепта с мерки на чаши, защото навремето може да е имало един вид чаена и кафяна чаша, а сега са стотици. Аз в къщи имам поне 5 вида чаени чаши и не знам с коя да меря newsm78
Много хубаво става с мас! Peace По принцип и в хляб да се сложи св. мас, имам и други рецепти с мас - разкошно става! Peace

За чашите Кампари е права! Peace Дори да не сложиш точно желаното количество по рецепта, поне се запазва съотношението.

По едновремешния стандарт на чашите 1ч.ч. захар беше 200гр; 1ч.ч. брашно беше 150гр. - ако това може да ти помогне.
С чашите не е точно, защото особено брашното, ако е пресято заема друг обем, отколкото ако не е пресято. Ама ти си майсторка, на око ще го видиш на къде отива... Peace

# 25
  • Мнения: 11 747
Извинявам се, че пиша трети пореден пост, но ми се прищя да дам рецептата за Козунак от училище. Значи това е рецепта по БДС, такъв, какъвто беше определен по комунизма. Правила съм, става хубаво, но мисля че може и по-добре...  Thinking


брашно - 1кг
мая - 60гр (жива)
сол - 12гр
захар - 300гр
мазнина - 150гр - 70гр св. мас; 80гр олио
прясно мляко - 160гр
яйца - 5-6 броя
есенция - лимонена или ванилия

Схемата е следната
замесва се маяно тесто - топло мляко +маята +захар (малко) - ферментира 30мин. Замесва се основното тесто (всичко се слага) - ферментира 1час и 30мин. Премесва се с олио, слага се есенцията, оформя се. Втасва 45мин до 1 час. Намазва се, изпича се при температура 180-150 градуса за 45мин. (градусите са дадени за фурна без вентилатор).

# 26
  • Мнения: 68
Ivet2, нямаш ли програма за хляб - основна, която да е с продължителност 3 часа и 10 мин - горе-долу? Аз имам такава. Там става идеално.
Ако нямаш пусни месене и втасване. Не забравяй, че след като се оплете или просто оформи като хляб, трябва да втасва още веднъж преди да се пече!!
Благодаря за бързия отговор. Hug Основната ми програма е 3 часа и 30 мин.,може би защото половин час темперира продуктите преди да започне да меси. По кратка нямам, освен бързата която е 1,50. Мисълта ми беше че се притеснявам, че ако се намеся, като например да го извадя за да го оплета или пусна на основната програна, пък отворя да го ръся със захар, ще вземе да спадне или няма да оцеля момента. Изобщо нещо не ми е ясна системата newsm78 Ако може да ми обясниш малко по - подробно. Явно съм много тъпа. Може и на лични.   bouquet

# 27
  • Мнения: 11 747
ако си сигурна, че 30 мин темперира - пускай тази! Значи е 3 часа и е идеално.
Ако отваряш за да ръсиш със захар или да плетеш - важното е да става бързо, за да не пада температурата вътре в машината! Предвидено е да е топло вътре, за да втаса тестото по-бързо. Няма да спадне, то не е кекс! Peace

# 28
  • Мнения: 68
Още веднъж много благодаря! Ще докладвам като го направя. Ако успея и ще снимам Hug Hug

# 29
  • Мнения: 125
Здрасти, нова тема-нов късмет !
И мен ме нерви това с чашите, но просто хващам една за ушите и действам с нея. Да се похваля вчера правих козунак Фаворит, стана много хубав. Направо незнам , 100 кила ще станем в къщи с тая хлебопекарна  Joy

Общи условия

Активация на акаунт