Машина за хляб - 8 част

  • 47 924
  • 668
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 6 029
Пина,да не би проблема да е в сухата мая,с която аз пробвах?Може би е по-хубаво да направя козунака с  жива мая.

И аз така,само със суха мая съм правила козунака.Слагам 1 чл,незнам дали е достатъчно.

Не е! 2 и половина слагам аз.

# 61
  • Мнения: 163
аз бях пробвала и със суха и с жива. от сухата слагах цялото пакетче - 11 грама ( не бях видяла че пише жива и затова директно изсипах пакетчето), а от живата слагах 1/3... но и в двата случая не втаса...
пина, както казах моя първи беше страхотен, именно по твоята рецепта, а и на сумати хора от форума им се получи козунака, така че никога не съм се съмнявала в рецептата, сигурна съм че проблема е в мен, но не мога да разбера точно къде (както бях казала пробвах и със суха и с жива мая, и с повече и по-малко брашно), та затова исках да видя с друга рецепта за да разбера точно колко съм зле аз...  newsm78 сега чакам златото да изяде последния опит и пак ще се мъча и ще разказвам...

# 62
  • Мнения: 125
Да докладвам за козунака : Безформен /явно повече брашно трябва, аз сложих към 450гр/, иначе се наду, много по-добър на вкус и повече прилича на козунак от предния. Проблем : брашното явно е скапано, защото и хляба ми стана кафяв , а уж е бяло. Марката е Ола - синя опаковка. Предишното беше някакво друго и хляба си стана бял. Само се чудя Пина, защо не става на конци ? Пусках го да меси 3 пъти, на третия и да втаса, после си довтаса във фурната на 50 градуса към 40 минути.
С две думи, рецептата е 6, но още има да тренирам .

# 63
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Цитат
Джемма беше правила и видът беше фантастичен, но и тя не беше във възторг относно вкуса.

Така е.

Все се каня да пробвам панетоне с истинска закваска, не с мая и все не стигам до нея. Rolling Eyes

# 64
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 725
Давам си фирмената рецепта, която не си знае годините, за страхотен бутиков козунак. Който може да го адаптира за машинка, да напише после как става. Обаче мисля, че само първоначалното месене и втасване може да са в машината, а после ръчичка трябва да пипне Simple Smile И се пече задължително във фурната на печката, няма да стане в машинката. Не започвайте да го правите ако няма кой да помага, доста трудоемко е, направо си е чанч  Mr. Green Аз винаги правя двойна или тройна доза (така или иначе разправията и за много и за малко е еднаква) и като изстинат няколко бройки завивам в пликчета и замразявам в камерата. После като се размрази не е мръднал, не личи изобщо, че е бил замразяван. Лошото е, че изчезва светкавично  Mr. Green На който му се занимава, да го прави и после да се отчете. Ако се спази всичко, както е написано, няма как да не стане страхотно. Крайния резултат си струва всички усилия, вЕрвайте ми  Mr. Green


Великденски козунак

Празнична рецепта
Продукти: 1.500 кг. Брашно, 30 грама жива мая (от кубчетата), 1 и половина чаена чаша прясно мляко + малко мляко за плънката, 125 грама свинска мас, 250 грама масло, 2 и половина чаени чаши захар, 9 яйца, 2 лимона, 1 супена препълнена лъжица сладко от портокалови кори, 2 кафени чашки ром (ако няма ром, може и бадемов аперитив или коняк), 1 и половина чаена чаша смлени орехи, 60 бадема, половин чаена чаша стафиди, 3 пълни супени лъжици пудра захар, 3 ванилии (на прахчета).
Приготвят се следните смеси:
1.   В съд се слагат ¾ чаша топла прясно мляко, 1 яйце, 30грама мая, 1 ч.л. захар, 1 ч.л. сол (равни) и 250 гр. брашно за да стане рядка каша, която се оставя на топло да втасва.
2.   В съд се смесват ¾ чаша мляко, 9 яйца (като 1 е без белтък), 1 ½  чаша захар, стафидите и се разбъркват, прибавя се 125 гр. свинска мас с 3 ванилии.
3.   Смесват се 2 лъжици настъргани портокалови кори, сок от 1 лимон и настърганата му кора и 1 кафена чашка ром и се оставят да престоят поне 30 мин.
4.   Плънка – 1 ч.ч. захар се смесва с прясно мляко и 1 ½ чаша смлени орехи да се получи рядка каша. Слага се на котлона за ври до сгъстяване на слаб огън колкото рядък мармалад. Прибавя се 1 лъжица сладко от портокалови кори и 1 кафена чашка ром; разбърква се да стане хомогенна маса.
(Плънката търпи и вариации – може да бъде и само от някакво сладко с добавени в него начупени орехи или бадеми).
5.   Глазура „Морска пяна” – Разбиват се заедно 1 белтък, сока на 1 лимон и 3 с.л. пудра захар.
6.   Украса – 60 бадема се слагат да врат за малко и се обелват.

В голям съд се слага останалото количество брашно. Омесва се със смеси 1, 2 и 3, като се налива лъжица след лъжица стопеното 250 гр. масло. Меси с до поява на мехурчета. Оставя се да втаса на топло в подходящ съд (може да се включи фурната на 30-35 градуса и да втасва там, втасването е ориентировъчно около 1 час). След втасване се взема част от тестото, разстила се върху намазана с мазнина повърхност и се разточва да се получи дълъг и тесен правоъгълник, дебелината е горе долу 1 см. Намазва се с готовата плънка и се навива на руло. Правят се три такива рулца и внимателно (да не се прокъсат) се сплитат на обикновена плитка. Плитката се слага в намазана тавичка и се защипва добре в двата края за да не излезе плънката.  (Вместо плитка, може да се направи и само на едно голямо руло, но тогава то ще трябва да е по-дебело). Отнова се оставя да втаса на топло. На края рулата се намазват с глазурата «морска пяна», набождат им се обелените бадеми и се пекат на 175 градуса без вентилатор. (След като се изпече, глазурата побелява и изглежда точно като морска пяна).
По желание рулото или плитката може да се намаже и само с разбит с вода жълтък, да се поръси със захар + бадемите  и така да се пече.

От 1 ½ кг. брашно се получават до 3 рула в зависимост от големината им. Времето за приготвяне (при добра организация) е 8 часа.
 

# 65
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Извинявам се, че пиша трети пореден пост, но ми се прищя да дам рецептата за Козунак от училище. Значи това е рецепта по БДС, такъв, какъвто беше определен по комунизма. Правила съм, става хубаво, но мисля че може и по-добре...  Thinking


Офф топик:
 Heart Eyes pina, върна ме в добрите соц. ученически години. Еххх, спомениии.

# 66
  • Мнения: 812
Мааалеее... atworkаз един ден отидох на работа и сте изписали две страници...обаче...утре на работа ще прекарват интернет...  newsm36 Ще ви следя изкъсо!
Момичета, нищо и няма на рецептата на pina! Рецептата е страхотна, правила съм я сигурно над 20 пъти. И аз съм имала неуспехи, НО...търсете причина в брашното, маята, и най - вече в количеството брашно. Както е казала pina трябва да е по - меко от хлебно, но достатъчно твърдо, че да се плете.

Пусках го да меси 3 пъти, на третия и да втаса, после си довтаса във фурната на 50 градуса към 40 минути.
С две думи, рецептата е 6, но още има да тренирам .

joop! ми ти си го претрепала от месене мила ooooh! То като няма да става и пет пъти да го месиш все тая. А в рецептата pina казва да го пускаме само веднъж да се измеси и така...А за брашната Ола - не искам да коментирам  #Cussing out

pina тая рецепта дето ще пробвам утре е нещо подобно на твоята от комунизма Grinning Доста подробно е описано забъркването на някаква смес с маята, която втасва, после се забърква друга с яйцата и двете се смесват. Четох и се пулих и мисля да шупна маята с малко мляко, брашно и захар и после всичко да бухна в машината, като запазя съотношението на продуктите, които са ми дадени. Мисля да не слагам всичкото брашно защото нали при ръчно месене отивало повече, а рецептата е за месене на ръка. Дай акъл как да го забъркам. И алкохол има в рецептата и ако взема и да го дегустирам...ай, ай... Wine Glass

# 67
  • София
  • Мнения: 2 116
Давам си фирмената рецепта, която не си знае годините, за страхотен бутиков козунак....После като се размрази не е мръднал, не личи изобщо, че е бил замразяван.

Записах си я тази рецепта. Може и да се пробвам, но би ли ми казала колко може да преседи във фризера и после как го размразяваш - на стайна Т ли и колко време отнема? Питам, за да мога да си направя сметка кога да го правя и вадя, ако пътувам по Великден да не нося козунак на 2-3 дена, а току що размразен, който е досущ като пресен:))) Благодаря за споделеното  bouquet

# 68
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 725
Във фризера може да седи неограничено време. Аз едва успях да опазя от моите една плитка за 1 месец, че я носих на едно гости. Размразява се на стайна температура, нищо друго. Не съм засичала за колко време се размразява, аз го извадих за през нощта на кухненския плот както си беше в плика и на сутринта беше готов. Ак правиш 2 дози, не умножавай продуктите и не ги събирай да двойно, а трябва да се правят една след друга. Това е така защото иначе ще втасат едновременно всичките количества, а фурната обикновено е само 1  Simple Smile Ако искаш направи му първо една суха тренировка да го пробваш преди да го носиш Grinning че с тези брашна не знам вече какво да мисля. Сега като чета разни неща за брашното .... да попитам, кое брашно тогава е хубаво? Защото и при мен козунакът на Пина стана кафяв, брашното беше Ола. И понеже става относително бързо, може пак да се пробвам отчитайки корекциите Simple Smile

# 69
  • София
  • Мнения: 2 116
Благодаря за отговора, лейди!
Аз за белите брашна не знам много, понеже обичайния хляб у нас го правя предимно с тъмни брашна, но все пак бялото, което ползвам е на Софимел - обикновеното и екстрата.

# 70
  • Мнения: 11 747
Джемма! Hug Джемма ми е колежка, нали знаете! Peace Но има повече опит! Peace


joop, рядко е било тестото! Конци стават и само с едно месене на машината 30 мин, както си и е по програма. Конците стават от много месене, но не само. Тестото трябва да е мазно - да съдържа мазнини в по-голямо количество, за да станат конци. При козунака това е налице - масло, олио, мляко, яйчен жълтък. Ако тестото е кашесто обаче, няма как да стане.


Лебедуна, маяно тесто (предфермент му казват също) си направи, разработва се маята по-добре, пък има нужда с толкова тежко тесто. Нататък не мога да ти кажа, защото не ти знам рецептата, пък и аз козунак с алкохол не съм правила никога и не ми е ясен реда. Thinking Ти ще се справиш, не си по-малка майсторка! Peace


Unknown_lady , както и другите с проблемите с брашното. Не съм ползвала, че и не съм виждала брашно Ола и нищо не мога да кажа.Аз ползвам брашно на Савимекс - Добрич тип 500 за хляб и други;брашно на Мелко- Варна тип 450 за козунак и баклава, както и за всичко като ми е подръка. С тези 2 брашна всичко е идеално! Peace

Значи аз преди години, както и сега никога не съм имала проблем с брашното, но може би не съм попадала на кофти. То преди май всички си бяха хубави. Тука сме до житницата на България - Добруджа, та може и в това да е отговора - брашната наоколо са свестни.


Unknown_lady , много интересна рецепта, трябва да я пробвам! Peace


# 71
Здравейте, няма пропуснато мнение по темата за козунаците от мен.
За брашната - определено смятам, че най-добре си има значение. Препоръчвам на Софимел - Екстра- /за баници и козунаци/ за бял хляб. Една трета от него заедно с две трети типово брашно, също на Софимел - чудесен типов хляб - пълна кошница. Сега - и аз ще пробвам, за кои ли път тези прословути козунаци. До сега имам несполучливи опити. Даже имам спомен  само в един магазин видях брашно само за козунаци, което вероятно е с подобрители, защото струваше на 1 кг. - 2. 40 лв. Моето мнение - козунак с брашно тип 500, особенно от регионални мелници - не. Последния пробвах с едно тип 500 на Павликени или Търново - не помня - ефекта е казаният от някото по-горе - тъмно на цвят, след опичане, стегната консистенция  - няма нищо общо с желания резултат.

# 72
  • Мнения: 6 029
Аз до сега 2 пъти правих козунака на Пина. И два пъти стана страхотен. Пълен идиот съм, не мога да плета нищо, всичко направих в машината. Единия път го правих с ФФ Вкус брашно, не помня какво беше, втория път с Панино. И двете брашна са тип 500 и не са специални козуначени.

# 73
  • Мнения: 11 747
аз бях пробвала и със суха и с жива. от сухата слагах цялото пакетче - 11 грама ( не бях видяла че пише жива и затова директно изсипах пакетчето), а от живата слагах 1/3... но и в двата случая не втаса...
пина, както казах моя първи беше страхотен, именно по твоята рецепта, а и на сумати хора от форума им се получи козунака, така че никога не съм се съмнявала в рецептата, сигурна съм че проблема е в мен, но не мога да разбера точно къде (както бях казала пробвах и със суха и с жива мая, и с повече и по-малко брашно), та затова исках да видя с друга рецепта за да разбера точно колко съм зле аз...  newsm78 сега чакам златото да изяде последния опит и пак ще се мъча и ще разказвам...
роси, то ти може да не си се съмнявала в рецептата, но аз започнах да се съмнявам, след оплаквания на 3-4 човека... Sad Исках да пробвам, макар да съм я правила много пъти, но пак да съм сигурна, че грешката не е в мен.
За маята - при положение, че аз съм дала с 1/4 мая, а ти си сложила 1/3 и пак не е втасало.... Shocked #Crazy Дори сухата ако не се лъжа 7гр трябва да отговаря на това количество тесто, а ти си сложила 11 и не е втасало! #Crazy То трябваше да превтаса... Направо съм шах с това невтасване! Thinking


За количеството брашно - в рецептата съм писала 430гр, зависи предполагам от големината на яйцата. Значи на мен вчера ми отиде 500гр брашно, но сложих 2 от най-големите яйца. Като ми е отишло 430гр вероятно са били 2 от най-малките яйца - 'м' размер. Не помня...
Ще взема да редактирам количеството брашно в рецептата... Thinking Притеснява ме обаче, че ако някой сложи мънички яйца, ще стане много твърдо. Брашно може да се добави, но не може да се отнеме.... Thinking

# 74
  • В града на тепетата
  • Мнения: 245
Пък то аз даже и за минута не съм си помисляла, че причината за козунако-провалите може да е, в която и да е рецепта no
Лично аз преди да си взема машинката за хляб не бях си и помисляла,че някога ще точа и ще правя хляб и питки, но правенето на козунак е по-деликатна
работа. Naughty
Що се отася до брашната и аз ползвам предимно на Софимел-Екстра(синята опаковка).Какво ще кажете за "брашното, което само се надува" на същата
фирма, сигурно има някакви подобрители вътре  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт