хипохондрия

  • 44 051
  • 92
  •   1
Отговори
  • Мнения: 340
Иронията е, че хипохондриците сигурно не смеят да припарят в този под-форум, ама знам, че ако пусна темата другаде, тук ще ми я преместят.

Та въпросът ми е-- има ли сред вас "излекувани" от хипохондрия?  Как се справихте?

Защото аз от няколко месеца усещам, че затъвам.  Ако някой от близките ми е болен или се оплаче от някаква странна болежка и аз моментално решавам, че е болен от рак /или друга сериозна животозастрашаваща болест/.  То е нормално, естествено, човек да се притеснява за близките си, ама моите реакции стават все по-крайни.  И за себе си се притеснявам също, но като че ли леко по-умерено.  Но като цяло, като ми се бръмне мухата и докато не се направят сто изследвания, не мога да си върша работата, рева от притеснение по няколко пъти на ден и съм потисната  И ме е страхотно яд на мене си защото виждам, че си развалям хубавите години, в които всъщност повечето ми близки са живи и здрави. 

Преди години бях съвсем разумна в това отношение, даже малко непукист.  2002, например, имах моларна бременност и ме предупредиха, че има някакви 5-10% шанс да развия трофобластичен тумор, но аз хич не се шашнах.  Ходех си редовно на изследвания, ама си живеех спокойно.  Обаче през 2004 баща ми почина много бързо от рак на белите дробове.  Може би тази травма да е първопричината, но в края на крайщата не съм аз единствената, преживяла подобно нещо.  А и не мога да разбера защо чак сега ме хваща тази хипохондрия /последните няколко месеца, а не години/

Ако някой има някакъв съвет, моля споделете.  Само не ми казвайте "абе, я мисли позитивно и остави тия глупости" щото това не помага.  Казала съм си го 100 хиляди пъти вече...

# 1
  • София
  • Мнения: 4 423
За съжаление аз не съм се излекувала вече 6 години, лошото е, че хипохондрията ми се прехвърли на децата и сега вече положението става страшно.
При мен се започна след смъртта на мама ( рак на гърдата), освен хипохондрия развих и онкофобия.
Това за позитивното мислене не дава ефект, просто си трябва лечение ( дори с лечение е трудно), психотерапия, разговори....
Не се справям, просто не се справям, последния ми ужас са няколко синки на краката на малката - е, откачам от страх, ходя по лекари, не вярвам, че няма страшно...
Така ден след ден умирам по малко, хипохондрията е страшна болест, наистина.
Копирам ти един мой пост във форум за психично здраве, писала съм го преди повече от година, нещото не са се променили, даже стават по - зле...

Здравейте, реших да пиша в този форум, защото вече не виждам кой може да ми помогне.
Всичко започна преди 5 години, майка ми почина от рак, много трудно приех смъртта и и след 5 месеца една сутрин се събудих с главоболие и отпадналост.
Започнах да ходя по лекари за да открият причината -такава физически нямаше, ана мен ми ставаше по -зле и по - зле....
отидох при невролог, свали ми статуса, не намери проблем, а главата ме болеше денонощно.
направих снимка на шиечни прешлени, откри шипове и ми назначи мидокалм - болките спряха, но страха остана, започнах да си търся рак на всякъде, ама навсякъде, тръгнах по лекари, проверявах всичко, направих 72 кръвни картини по желание -всичко в норма, но страха от рак, левкемия ме преследваше...
имам дъщеря на 16г, започнах и в нея да се вглеждам, на всяка болка в главата й търсех тумор, влачех я по лекари и плачех докато не чуя, че нищо й няма, оглеждах й краката за сини петна, всяка температура за мен беше признак на левкемия - ужасен живот, ужасен, умирах всеки ден по малко...
така стигнах до трима психиатри, изписаха ми серопрам, после сероксат, дианксит, куп други неща, но не ми помогнаха, в този момент и баща ми почина...
през цялото това време съпругът ми беше плътно до мен, обикаляше с мен, обясняваше в кабинетите...не помагаше нищо...
така реших да забременея втори път, мислех, че това ще направи живата ми по -различен, така че се мъчех бременността да ми е спокойна, такава и беше, родих и мислех, че в този ден, всичките ми страхове са си заминали, но 30 часа след раждането ми съобщиха, че бебето е повърнало кръв - припаднах, влачех се по коридорите, след секцио и плачех, върна се кошмара от страха...
бебка се оправи веднага, биха и вит.к, плазма и сега е едно здраво и усмихнато бебе на 8 месеца, но аз.....аз съм още по -зле, никъде не ми се излиза, вие ми се свят, страх ме е за нея и голямата, не мога да я нося, защото ми се вие свят, не мисля за бъдещето, защото ме е страх, че няма да го има, не се обличам, не се гримирам - нищо не остана от тази жена която бях...
, чувствам се зле, болна и разсипана...
правих още пълни кръвни картини, но всичко е наред, само глава ме боли, отпаднало ми е , вие ми се свят.
вчера бях пак на психиатър, за първи път от 3 години, изписа ми ксанакс и български вариант на прозак, но не смея да ги пия....
имам нужда от помощ, наистина, обикалях и психоаналитици, правиха ми и хипноза, но няма ефект - никакъв.
ще се радвам да чуя и ваши мнения, дали има такива като мен, с онкофобия, хипохондрици?

# 2
  • София
  • Мнения: 56
Сиси, не мисля, че имаш хипохондрия. По-скоро натрапливи мисли, тъй като не се притесняваш толкова за своето здраве, а за близките си. Смъртта на баща ти има отношение към твоята сегашна тревожност, но не е първопричина - първопричината е свързана с развитието в детските години и се активизира при определени обстоятелства.

Не пишеш да си опитвала някакво лечение. То може да бъде с антидепресанти, предписани от психиатър и приемани дълго време (поне няколко месеца), или психотерапия.

обикалях и психоаналитици, правиха ми и хипноза, но няма ефект - никакъв.

Буболина, психоаналитиците в България са много малко, тъй като първо трябва те да се подложат на психоанализа за няколко години, освен останалото обучение. Може да си попаднала на хора, които само се представят за психоаналитици, без да имат необходимата подготовка.


# 3
  • Мнения: 340
Буболина, много съжалявам, че при теб страховете са се появили отново.  Аз като писах темата и се надявах да се включиш с някакъв съвет защото си спомням, че беше писала докато беше бременна за борбата ти с хипохондрията, но в минало време.  Мисля, че трябва да излизаш и да се срещаш с хора колкото се може повече, а и да говориш с много хора за проблема ти.  Така като го споделиш, не се ли успокояваш малко?  Защото аз като споделя и някакси се освобождавам от отрицателните мисли.  Почти съм уведена, че общуването с много хора помага, а изолацията само влошава положението и прави страховете още по-големи.  Аз живея 9 месеца в чужбина и 3 месеца в БГ и докато съм в БГ страховете ми почти се изпаряват защото имам много приятели и се виждам с много хора.  Но после тук ме поема ежедневието /в което съм доста изолирана, защото работата ми е малко "самотна", а и сме в нов град и нямаме приятели/ и страховете се появяват отново. 

Едно нещо, в което съм твърдо убедена е, че антидепресантите не са решение.  Те не лекуват, а само потискат симпомите.  Както аналгинът не лекува причините да те боли каквото те боли, а само притъпява болката.  Имам близка роднина, която е със сериозни проблеми /паники, obsessive-compulsive disorder, и разни други/ и пи няколко години антидепресанти.  Помагаха да контролират изблици и кризи, но тя казваше, че има чувството, че е друг човек и е загубила собственото си аз.  Казваше, че потискат всякакви чувства, които изпитваш-- и лошите, но и хубавите.  После едвам ги спря пустите антидепресанти, все едно хероин отказваше.  За себе си съм 100% убедена, че антидепресантите не са отговора.  Но, разбира се, ако човек хич не може да функционира и животът му вече не е живот, тогава може би е по-добре да взима анти-депресанти.  Но ако искаме да се освободим от страховете трайно, мисля, че трябва сами да ги победим, с воля, а не с химия. 

Каиса, това отговаря от части на въпроса ти.  Що се отнася до другата част за психоанализата-- ами аз и в нея не вярвам.  А тя е като религия-- ако не вярваш, няма как да ти помогне.  Не говоря на изуст-- ходила съм на психоаналитик в Харвард /където би трябвало да са достатъчно добри/ и ефекта беше нулев.  Струва ми се смешно разговори за детството ми и търсене на теле под вола да ми помогнат да видя различно сегашни, реални ситуации.  Не казвам, че няма хора, на които да помага психоанализата.  То и Християнската вяра помага на адски много хора да преживеят трудни ситуации.  Но като съм скептик и не става и не става. 

Та затова мисля, че единствено споделяне с хоря преживяващи подобен проблем може да ме успокои /тип support group/.  Затова и пуснах тази тема.  И за да почна първа със споделянето-- днес ходих да си правя кръвна картина и да запиша час за ултразвук, защото имам странна болка около черния дроб, а и вече 3та вечер вдигам лека температура.  Не съм чак убедена, че имам някаква зловеща болест, но определено си мисля, че е вероятно.  И за да се разсейвам ще кисна на форума, вместо да довършвам една статия.  Като си видя резултатите ще се успокоя обаче.  Буболина, ти защо не се успокояваш като видиш добри резултати от изследвания?  И последно да се опитам да те успокоя за синините-- моя син непрекъснато има жълтинекави синини по краката, от бебе, а иначе е супер здрав.  И аз ги заглеждах с тревога, но смятам, че щом ги има вече повече от 2 години, явно не е проблем...

# 4
  • в джунглата
  • Мнения: 916
Тези постове все едно аз съм ги писала, с изключение на това че не съм потърсила лекарска помощ за себе си. В момента това избива вурху дъщеря ми, даже другата седмица ни предстои поредното мъкнене по лекари (дано да се окаже пак моя глупост и да не съм права).  Не знаех че така се казва тази болест, ще следя с интерес темата.

# 5
  • Мнения: 13
Чакайте да се замисля дали ще си спомня на колко вида лекари съм ходила до сега...
Започна се с гинеколог, после нефролог, офталмолог и т.н. и т.н.
Всичко започна преди вече 6 години, когато завършвах техникума и си пропилях най-хубавите, ама наистина най-хубавите години в страх да не би да имам камъни в бъбреците и ще мога ли някога да забременея.
То не бяха черни петна пред очите, не беше болки от ляво и от дясно и изобщо каквото може да му хрумне на един средно интелигентен човек - всичко.
Моята лична лекарка ме изпрати и при невролог накрая. Невроложката ми даде Ксанакс. Това, което до някъде ме измъкна от тази бъркотия беше факта че ме хвана страх за това, че ме е страх и ще взема безвъзвратно да се побъркам. Достраша ме да пия Ксанакса, защото съм чувала, че към него се привиква.
Заедно с него изхвърлих и Дуфастона и противозачатъчните и комбинираните витамини и хапчетата за глава, които ми бяха изписвани по простата причина, че от този страх спря да ми идва цикъла в продължение на три месеца.
Когато ме обземат черни мисли и страхове си налагам просто да не мисля. До някъде помага. Там е работата, че остана ли си вкъщи за повече от два дни, това задължително означава задълбочаване на проблема. Когато се намирам на работа и съм под стрес от ежедневието, някакси не ми остава време и се чувствам добре.
Само се чудя как ще искарам вкъщи 45 дни преди раждане  Laughing Струва ми се направо страшничко.
Пожелавам ви успех момичета. Някак си съм по-спокойна, че не съм само аз, но от друга страна ми е тъжно, че има и други като мен, които било то на 24 или на 34 се разхождат с торба хапчета в чантата като пенсионерки дори без да има основателна причина.
Може би фразата "мисли позитивно" си има своето значение, но човек трябва сам да стигне до този извод. И с бой са ме заплашвали за да спра да се тръшкам, но не помага. Постепенно стигнах до извода, че от този порочен кръг човек може да се измъкне единствено сам със своите усилия и възможности.
Последно ще си позволя да дам един съвет. Бъдете малко по-шопи и си казвайте "А най мразим да мислим". Мисленето е вредно за здравето!!!  Laughing

# 6
  • София
  • Мнения: 56
Сиси, съгласна съм с теб, че споделянето между хора със сходни проблеми може да бъде от голяма полза. Аз се включих в темата като психолог, а не като човек с точно такива проблеми, за което се извинявам, Peace но все пак бих искала да отбележа несъгласията си по някои въпроси. Правя го не с цел да се заяждам или да налагам своите предпочитания, а да отворя дискусия, която би могла да допринесе за изясняване на "неразрешимостта" на поставените тук проблеми.

Но ако искаме да се освободим от страховете трайно, мисля, че трябва сами да ги победим, с воля,

Дълбоко се съмнявам, че може да стане с воля.

Що се отнася до другата част за психоанализата-- ами аз и в нея не вярвам.  А тя е като религия-- ако не вярваш, няма как да ти помогне. 

Не, не е така. Това се отнася само до плацебо-ефекта от психотерапията (а и от всяко друго лечение). Психоанализата отива отвъд плацебо-ефекта, стига да продължи достатъчно. Ти колко време и колко често ходи? И психоанализа ли беше, или друг вид психотерапия?

Харвард си е Харвард, обаче истината е, че американската психоанализа се е плъзнала по линията на опростяването, с което се отдалечава от същността си.  Wink

Vile,, към ксанакса наистина се привиква. Той не е антидепресант, а бензодиазепин. За антидепресантите се спори, че помагат, докато за бензодиазепините е сигурно, че няма полза.  Laughing  Ако някога решиш да пиеш такива лекарства, консултирай се с психиатър, а не с невролог.

# 7
  • София
  • Мнения: 4 423
Можже ли на лични твой координати?

# 8
  • Мнения: 340
Каиса, благодаря ти за включването, моля те не се извинявай!  Аз съвсем не исках да прозвучи, че смятам, че психоанализата или антидепресантите са винаги безсмислени.  Просто мисля, че антидепресантите носят рискове и имат сериозни и физически и психически последствия и затова трябва да се взимат само когато сериозно е нарушена функционалността на човека.  Имам предвид, ако не можеш да станеш от леглото от депресия, явно трябва се опитат антидепресанти, но ако успяваш да функционираш, макар и трудно, трябва да се търси друг изход.

Дано да си права, че психоанализата има ефект, дори и когато пациентът неволно се съпротивлява и е много скептичен.  Майка ми се лекува вече няколко месеца от panic attacks, засега без особен ефект защото тя също е страшно скептична.  Дано с времето някакси се повлияе...

# 9
  • Мнения: 340
Последно ще си позволя да дам един съвет. Бъдете малко по-шопи и си казвайте "А най мразим да мислим". Мисленето е вредно за здравето!!!  Laughing


Това ми хареса!  Ще се опитвам да го прилагам...

# 10
  • София
  • Мнения: 4 423
От вчера съм на Биозак и Фланксол, мисля, че ми е по - добре така, но не съм сигурна, Биозака трябва да се взима 2 седмици за ефект, а от Фланксола ефекта е на момента.

# 11
  • София
  • Мнения: 5 074
Последно ще си позволя да дам един съвет. Бъдете малко по-шопи и си казвайте "А най мразим да мислим". Мисленето е вредно за здравето!!!  Laughing


Това ми хареса!  Ще се опитвам да го прилагам...
" Мразим да мислим, щото като мислим грешим".
А грешките са вредни за здравето и не само bowuu
Съжалявам, че се намесвам в темата Ви, но ме провокирахте с израза на Вуте, или на Пена - не си спомням как точно беше  Simple Smile
И ако ми позволите да изразя своето мнение за лекарствата Praynig
Изключвам лечението, което се прилага при рак по обясними причини.
Има теми -  Баба каза това или онова. Нищо не пречи да се опита и ако не стане, тогава!!!
Моля да ме извините - и за хипохондрията имам теория, обоснована на годините, които изживях с моята майка и още живея ,но това друг път, ако ми позволите  bouquet

# 12
  • Мнения: 340
Бабо Хулиганке, сподели мнението си за хипохондрията, моля те.  До сега само разумни мнения съм чела от теб, така че ми е много любопитно да чуя гледната ти точка.

Каиса, отговорих ти преди да съм прочела много внимателно поста ти.  Мисля, че квалификацията ти за цялата американска школа е малко опростенческа.  В САЩ маса хора ходят редовно на психоаналитик, все на някои трябва да успяват да им помагат.  А и без да съм специалист по психоанализа, мисля, че няма такова нещо като американска психоанализа.  Има школа на Фройд и на Юнг /сигурно и куп други/, не е ли така?  Както и да е де, ти смяташ ли, че на който психоанализата не е помогнала, това е задължително защото или аналитикът е бил не достатъчно кадърен или пациентът не е ходил достатъчно дълго?  Няма ли вариант за някои хора просто психоанализата да не е подходящото лечение? 

Ох, не ми се ще да изместваме много темата на разговора към ползите от психоанализата, но аз съм човек, който хич не е по вярата, а само по доказателствата.  Признавам, че не съм чела литература, но съм заобиколена с извадка хора, които ходят на психоаналитик за сравнително леки проблеми /искам да кажа всички успяват, кой по-лесно, кой по-трудно да функционират/.  И сред тази /може би непредставителна/ извадка хора не съм видяла много доказателства, че психоанализата постига драматични положителни резултати.  Напротив, виждам доста отрицателни ефекти-- хора манипулирани от дори добронамерени психоаналитици, хора които развиват нездрава зависимост от психоаналитиците си, хора чиито семейни отношения са застрашени от опити да се намери причина за дадено разстройство в детството и т.н.  А в най-добрия случай, познавам доста хора като мен, които са ходили продължително на психоаналитик без никакъв ефект.   

Да ви дам пример с майка ми.  Тя се лекува от някъде 6 месеца при канадски психоаналитик, ходи по два пъти на седмица.  Не знам канадската школа и тя скапана ли е или не.   Обаче майка ми продължава да си получава атаки на паника на основа хипохондрия.  Преди 2 седмици обаче една баба от Ботевградско село, постигна много повече от дипломирания психоаналитик със следния разказ за нейната борба със страха.  Предавам го накратко-- жената след като диагнозирали голямото й дете с ревматизъм и го пратили на санаториум, развила страхова невроза на тема здраве.  Първо се притеснявала и ревяла за детето, после за бебето, после за мъжа си, за всички роднини и накрая и за себе си.  По цял ден копае на нивата и реве, а по цяла нощ мисли и реве.  Докато един ден се случва следното: отива в курника и гледа, че една кокошка снесла такова голямо яйце, че й излязло червото.  Отива да разкаже на съседката и тя й казва: "Леле, ужас!  И с една моя кокошка стана така веднъж и на другия ден умря мъжа ми.  Това е лоша поличба!".  Разказвачката в първият момент се паникьосала и отишла вкъщи да реве и да се страхува, че утре мъжа й ще мре.  Обаче изведъж си помислила, че това с поличбата е голяма тъпотия и като почнала да мисли, стигнала до извода, че и болшинството й други страхове са тъпотии и взела, че се оправила.  Знам ли дали това е било точно така, но на майка ми й подейства много добре и окуражително.  Сега да видим колко време ще й държи...

# 13
  • Мнения: 340
От вчера съм на Биозак и Фланксол, мисля, че ми е по - добре така, но не съм сигурна, Биозака трябва да се взима 2 седмици за ефект, а от Фланксола ефекта е на момента.

Буболинке, стискам палци да ти подействат добре лекарствата.  Щом се чувстваш много зле, сигурно е добре да се притъпят чувствата ти.  Дано да се успокоиш и да се почувстваш по-силна колкото се може по-скоро!  Щом веднъж си успяла по време на бременността си, ще успееш пак!

# 14
  • София
  • Мнения: 56
ти смяташ ли, че на който психоанализата не е помогнала, това е задължително защото или аналитикът е бил не достатъчно кадърен или пациентът не е ходил достатъчно дълго? 

Не е задължително, но е възможно. Освен това кадърните аналитици също правят грешки, които водят до преждевременното прекъсване на терапията. Струва ми се естествено когато едно лечение не е помогнало, да се изследва защо. Фройд го е правел много упорито.  Laughing

За причините за тревожните разстройства има различни теории. Аз лично се присъединявам към тези, които смятат, че те са свързани с несъзнавани психични конфликти и има несъзнавани механизми, които поддържат симптомите. Затова разумните доводи (че не си болна или че няма страшно) не помагат за дълго. А психоанализата изследва несъзнаваното. Смятам, че не може да няма връзка между това, че майка ти има тревожно разстройство и това, че ти също имаш. И в случая няма виновни, нито повод за разваляне на семейни отношения.

А що се отнася до зависимостта, мисля че тя съществува преди анализата и тогава е по-нездрава. Не си ли зависима от медицинските изследвания? И по принцип, хората не са ли зависими от паническите си кризи, от фобиите, от натрапливостите, от недобронамерени хора  и т.н? Симптомът се заменя  от трансфера към аналитика, но след разрешаването на този трансфер няма нито симптом, нито зависимост от аналитика.

Аз се обучавам в една френска школа, затова казах така за американската.  Laughing

# 15
  • София
  • Мнения: 56
P.S.

Впрочем, струва ми се че резултатът от анализата зависи много от това дали пациентът ще спазва основното правило.

# 16
  • Мнения: 340
Каиса, не ми се ще да изместваме повече темата, но ще ми е интересно да се видя с теб за да поговорим повече за психоанализата.  Може пък френската школа да е за мен  Laughing  Ако искаш прати ми координати на лични.  Аз ще съм в България от май до август...

# 17
  • Мнения: 1 029
Момичета, здравейте.Преди време и аз бях хипохондрик.Беше ужасно, нямаше болест, която да не "преболедувам".Всеки ден ходех по доктори, ежедневието ми преминаваше в мерене на температура, на кръвно.....и резултата- те наистина се повишиха.Беше ужасно,докато един ден не се осъзнах , че това не е нормално.Отидох на психолог, чувствах се прекрасно, но спирах ли да ходя- всичко отначало.Освен хипохондрията се  и появи агорафобия .
Реших си един ден и отидох на психиатър- оказа се, че съм в преддепресивно състояние, изписа ми антидепресанти и от тогава всичко е ок.

# 18
Господи, момичета! Всичко за което разказвате ми е до болка познато.Това донякъде ме успокоява, защото виждам, че въпреки страховете продължавате да сте живи. От друга страна е тъжно- кой се е оправил все пак? При мен всичко започна с една трвмираща операция на щитовидната жлеза, последваха и някои други здравословни проблеми, за които не подозирах. Преди това всичко ми беше наред, даже някои притеснителни неща по времена бременността ми като че ли не ме притесниха толкова много. Сега ве4е всеки ден си мисля какво ме боли и дали да пия нещо(обезболяв2ащо), защото ми писна да пия лекарства. Проблема е , че наистина имам здравословни проблеми (доказани с изследвания) и мисля, че точно честотат им е причината за моята хипохондрия. Понякога като тръгвам за някъде не си мисля как ще прекарам, а дали наблизо има лекар...Факт е обаче, че когато съм погълната от нещо друго или просто имам неболящ ден, за няколко дни забравям всичко. Но...до следващия път. Страхувам се и искам да си помогна, мислих си за психоаналитик, но честно казано незнам към кого да се обърна, а като гледам в кабинетите по ДКЦ-тата какви работят - като нищо ще ми пишат успокоителни и нищо повече. ...
Аз смятам и според мен повече от ясно е, че проблема е в главите ни.Затова - да, да мислим позитивно, НО СЛЕД КАТО ОСЪЗНАВАМ, чЕ ПРОБЛЕМА Е В МЕН, ЗАщО ТОВА НЕ МЕ КАРА ДА СЕ чУВСТВАМ ПО-ДОБРЕ?

# 19
Здравейте майчета.
Аз не съм хипохондричка.
Малко странна съм за някои, защото като "зачепкам" някоя тема и влизам в "ненужни" подробности. Имам син, навлизащ в пубертета. Заради него зачетох за наркотиците и влиянието им. Прочетох, че чаша топло мляко вечер помага за отделянето на серотонин и действа успокояващо. Може би от самовнушение, но при мен действа - спя спокойно като пия вечер мляко. Това го пиша в темата, както го е написала Баба Хулиганка, на принципа "баба каза така"...

Имам едно питане към Каиса - може ли да получа съвет (не преглед) на лични относно появата нещо, което бих описала като "безпричинно безпокойство"?

# 20
  • София
  • Мнения: 56
WRITER, и на мен ми изглежда, че тревожните ти мисли са се появили като реакция на здравословните проблеми. Всъщност, двете неща не се изключват взаимно.

Психоаналитиците нямат нищо общо с ДКЦ-тата, нито с успокоителните. Един психоаналитик не би трябвало да предписва лекарства на пациента си, дори и да има необходимата квалификация за това.

НО СЛЕД КАТО ОСЪЗНАВАМ, чЕ ПРОБЛЕМА Е В МЕН, ЗАщО ТОВА НЕ МЕ КАРА ДА СЕ чУВСТВАМ ПО-ДОБРЕ?

За да се почувстваш по-добре, е необходимо много по-пълно осъзнаване - защо този проблем е у теб, кога се е зародил, какви несъзнавани механизми го поддържат и т.н.

някоя си, пиши ми на лични и ще ти отговоря. Не знам дали ще е точно съвет, защото ние задаваме по 80-100 въпроса, преди да дадем един съвет  Wink, но ще се опитам да помогна.

# 21
Права си.
Но отида ли при специалист аз признавам пред себе си, че не мога да се справя и прехвърлям цялата отговорност на друг човек. С това рискувам да остана съвсем без воля по отношение на мислите и чувствата ми, и дори човекът срещу мен да  е много кадърен ще трябва да се пребори с интелекта ми (което задължително изисква лекуващият да е по-интелигентен от мен). Не си мисля че съм гениална, хората около мен казват че нивото ми на интелигентност е по-високо от средното. Освен това съм прочела и няколко статийки по психология, което затруднява работата на психолог-аналитика. Част от книжките разбрах, друга - вероятно съм била още малка за тях (Въведение в психоанализата - женската психика - бях на 19).
Знам какво отпуши появата на подобни чувства, знам какво ще ги спре, но трябва да чакам още. Притеснява ме да не се предам докато чакам.
Така че може би се надявам да ми препоръчаш някоя и друга книжка за прочит от лаик, в насока овладяване на паника и чувство на тревожност.
Вероятно написаното от мен звучи твърде високомерно, истината е че винаги съм се приемала за нормално интелигентен човек, на моменти дори тъпа, но съм борбена  и не искам да рискувам себе си оставяйки психиката си на непознат.

# 22
  • София
  • Мнения: 4 423
При мен няма промяна от лекарствата, нито промяна от посещаването на психо терапевта. Confused

# 23
  • София
  • Мнения: 56
някоя си, на мен не ми звучи високомерно. И аз си мислех подобни неща преди няколко години (аз съм бивш докторант по математическа логика). После реших, че може и да не е толкова важно аналитикът ми да е по-умен от мен и наистина, мисля, че е по-важно да е минал по-рано по същия път. В крайна сметка - не знам, моята аналитичка май е доста интелигентна.  Laughing

Да, като отидеш при специалист, признаваш, че не можеш да се справиш сама. Но не се отказваш да се справиш изобщо (както правят много от тези, които не отиват при специалист), а просто търсиш помощ за справянето. Мисля, че прехвърляш не отговорността, а контрола върху ситуацията, което хич не е лесно.  Wink

Знам какво отпуши появата на подобни чувства, знам какво ще ги спре, но трябва да чакам още.
   
Аз като тръгнах на анализа, се оказа, че знам много по-малко, отколкото съм си мислела.  Wink

За четенето - спомням си как един психотерапевт ми каза, че като чета такива книги, само си усъвършенствам съпротивите.  Rolling Eyes Моята аналитичка, обаче, си замълча по този въпрос и аз продължавам да си чета. Но не ми се вярва да се отървеш от подобен проблем само с четене.

Мога да ти препоръчам някои книги, просто защото са ми харесали. Ако искаш нещо от Фройд - "Фантазии и сънища" е психоанализа на любовен роман и е лесна за четене. Ако четеш на руски - "Мой голос останется с вами" на Милтон Эриксон. Друга страхотна книга е "Увод в логотерапията. Смисълът в живота" на Виктор Франкъл.

Макар че повечето хора си мислят обратното, най-малък е рискът "да оставиш психиката си на непознат" при психоаналитика, който не ти дава оценки, не ти казва какви решения да вземаш и изобщо, професионалната му етика е базирана върху отказа от въздействие и намеса в чуждия живот. В другите видове психотерапия (и съветване) намесата е много по-голяма.

# 24
  • Мнения: 340
Каиса, много интересен отговор.  Мен също ме спират подобни причини като на някоя си.  Добре, че не е необходимо психоаналитикът да е по-умен от пациента щото иначе няма надежда за мен  Joy Joy Joy

Между другото, при майка ми започна да се усеща ефект.  Аз в момента ходя на изследвания защото се оказа, че наистина имам здравословен проблем и майка ми знае, а не е получавала атаки.  Дано сега да се окаже и, че моите проблеми не са сериозни.  Стискайте ми палци, моля ви. 

# 25
  • София
  • Мнения: 4 423
Всичко ще бъде наред Praynig Hug

# 26
  • София
  • Мнения: 56
Стискаме.  Simple Smile

# 27
  • Мнения: 340
Да се похваля-- скенера не показа никакви тумори, надути лимфни възли, течности и тн нередности.  Е, ще трябват още изследвания защото все пак кръвната ми картина не е съвсем в норма, но болшинството лоши диагнози се отхвърлят.   newsm44
Мерси за стиснатите палци. 

Интересното е, че чувствата ми са малко притъпени.  Не се притеснявах много за резултата, спях си като пън през нощта, днес като чух резултата се зарадвах, но също умерено.  Вече се чудя така ли е "нормално"?  Защото когато мъжът ми беше болен бях скована от страх, а като видях, че му действат антибиотиците и ще се оправи, почувствах по-голямо облекчение от днес.  Вече нямам доверие на чувствата си.  С тези теории за подсъзнателни и неосъзнати чувства почнах да се подозирам, че това което мисля, че чувствам не е това, което наистина чувствам.

# 28
Случайно открих тази тема и реших да се включа....честно казано се "успокоявам",че има и много други като мен. При мен хипохондрията започна преди 3 години и половина. Всичко беше адски нелепо, някой се пошегува,че приятелят ми е бил с жена, заразена с ХИВ и аз...просто се побърках за няколко месеца. Започна се едно ходене по доктори, почнах непрекъснато да вдигам температура 37.1...увериха ме ,че ми няма нищо, че всичко е от нерви, но аз не и не... И от тогава непрекъснато си търся смъртоносни диагнози, станах за подигравка пред приятелите си...просто не издържам, непрекъснато съм убедена,че имам рак или хив или нещо друго от което се умира(последната диагноза, която си поставих е лимфом). Страх ме е да ходя на лекар, за най-малкото нещо очаквам да чуя че умирам...последно ми пускаха пълна кръвна картина преди 2-3 месеца, която беше напълно нормална...но...страхувам, се че един ден ще го пренеса и на децата си?! Какво да правя. Лошото е,че се приустрастявам и към лекарства, всмисъл страх ме е,че като спрада ги пия "симптомите" ще се възобновят...Непрекъснато се оглеждам под лупа-лимфни възли, температура, гърди, килограми... Rolling Eyes

# 29
  • Мнения: 1 029
момичета, какво ви е мнението за регресивната терапия?Мислите ли, че така могат да се открият и преодолеят проблемите и има ли специалисти, които се занимават с това в България?

# 30
  • Мнения: 539
Може да ти открие някакъв стресов момент в миналото, и да го преживееш отново вече от друга парадигма(друг възглед), така че  да не ти остави лоши последици.

"За всяка болка има и билка" - както са казвали старите хора.
Аз напоследък много често забелязвам в разни статии, най-вече за холистичната медицина - че проблема на повечето хора е психосоматичен- т.е. проблема произлиза от психиката, а не от тялото.
И съм абс. склонна да вярвам на това.
Също съм учила психология и знам, че е много лошо емоционалното натоварване, без разтоварване.

Всеки човек се разтоварва по различен начин и проблема на нашия съвременен живот е че нямаме време за разтоварване и за намиране на начини за това емоционално разтоварване (катарзис).

познавам един много добър психиатър, който е доста ерудиран и умерен - от него знам - човек сам трябва да си намери начина да се срави с психическите си проблеми, терапевта може само да те насочи и да ти подскаже. Но ти трабва да следиш какво "работи" и от какво ти става апо-добре, ако щеш и да си записваш.

# 31
  • Мнения: 9 052
Може ли блиzък или роднина да помогне на човек с подобен проблем? Как?
 



Да, като отидеш при специалист, признаваш, че не можеш да се справиш сама. Но не се отказваш да се справиш изобщо (както правят много от тези, които не отиват при специалист), а просто търсиш помощ за справянето. Мисля, че прехвърляш не отговорността, а контрола върху ситуацията, което хич не е лесно.  Wink



да , не приzнаваш, че не можеш да се справиш иzобщо, но не те ли кара да се откаzваш да правиш опити да се справяш сам? При всяко неудобство да търсиш помощ беz дори да напрвиш опит ?

Последна редакция: вт, 24 юни 2008, 12:58 от jabata_dil

# 32
Преди 3 години внезапно почина съпругът ми. Оттогава все по-задълбочаващо се изпитвам страх от всичко - загуба на близки, вслушвам се в себе си и си намирам всякакви болести, като най-основното е, че си мисля, че имам рак на стомаха, черния дроб и къде ли още не. Най-малкото неразположение ме изпълва със страх, който стига до паника. Тъй като ми е неудобно да ходя по лекари, за да не се излагам, си живея със страховете. Повтарям си, че не може един ден да ми е зле, а след това дни наред да съм добре и нищо да не ме боли. Нали ако ми има нещо сериозно трябва всеки ден да се чувствам неразположена. Не зная какво да правя. Това е някакъв кошмар. Сутрин се събуждам със страх и вечер ме е страх да заспя. Как да си помогна?

# 33
  • Мнения: 143
Здравейте и от мен ,още  един  хипохондрик в групата  Sad.
При мен всичко започна миналата година.Започна да ми се вие свят тогава си мислех ,че имам нещо в мозъка ,ходих на невролог 2 пъти ,той ме изпрати на ендокринолог.Направиха  ми изследвания за  щитовидната жлеза ,всичко беше в норма.От там ме изпратиха на психиатър ,защото всичко било от нерви,аз не отидох ,а май трябваше.Сега няколко месеца по-късно нещата се влошиха още повече .Постоянно си  внушавам ,че съм болна от някоя сериозна болест.Откривам си симптоми  ,една седмица съм болна от едно , другата седмица от друго ,като прибавим и депресията  нещата стават ужасни.Не съм предишния човек,нямам сили да се зарадвам на двете си прекрасни деца , а в главата ми са само глупости  Confused .

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
И аз съм имала преди много притеснения за себе си, но все повече започвам да се притеснявам за близките, защото виждам, че с възрастта на родителите ми се появяват разни болежки.

# 35
  • Мнения: 340
Моми4ета, стигнах до извода за себе си, 4е при4ината за проявата на хипохондри4ни настроения е някакво по-общо 4увство на неудоволетвореност от живота, а страхът от болести е само симптом.  Цяла зима ме тресе пустият страх, но тогава бях ужасно заета, дале4е от много роднини и приятели и буквално нямах една минута за себе си.  Лятото бях 3 месеца във ваканция в България, с роднини, приятели и свободно време.  И страховете ми направо из4езнаха.  А не е да нямах поводи за страх-- по4нах да виждам някакво 4ерно петънце пред о4ите си (още си го виждам), после пък след една настинка кашлях ужасно пове4е от месец, мъжът ми пък го боля 2 седмици много странно врата, а детето се будеше през нощта и ревеше, 4е го болят краката.  Но на вси4ки тези неща реагирах напълно адекватно, все едно никога не ме е тресла пустата хипохондрия.  Е, минаха ми разни ракови страхове за малко през главата, но нито ходих по лекари, нито се притеснявах прекомерно.  Така 4е ми се струва, 4е трябва да се огледаме и да търсим някакъв при4инител на стрес, който кара тези страхове да избиват на повърхността и да се мъ4им да го минимизираме него, а не да се занимаваме и втора4ваме конкретно в хипохондрията.  Може би именно в тази област би могла да ни помага психоанализата... 

# 36
Здравейте,
Преди 5-6 години започнах терапия при психиатър, лекувах "депресия" , "ОКР" и "хипохондрия" , но преди всичко най-големият ми страх, който си остава и до днес е страхът от смъртта!!! Не можах да го преодолея това нещо и това е!
Това ,което ме съсипва обаче от една година е "ХИПОХОНДРИЯТА",винаги съм я имал, но сега е в апогея си!
Значи изпадам в такива мрачни лабиринти от умопомрачения и обсесивни мисли относно старахът от болести, че в момента се намирам на една педя разстояние от лудостта.Излишно е да казвам, че всички около мен съм ги подлудил с моите паранои!
Всеки месец си правя профилактични тестове за ХИВ и СПИН, то това е хубаво човек да се тества, това означава висока здравна култура, проблема при мен е, че аз имам постоянен партньор от години, на който не му изневерявам, т.е. нямам нерегламентирани сексуални контакти, както и той не ми изнечерява, дори и с партньора ми използвам презерватив, не давам да ме допре някой без латексова ръкавица.
Сега пък от няколко месеца съм развил "жестока" РАКОВА ФОБИЯ, до днес съм се изследвал 5 пъти за рак и нищо ми няма, но не мога да се успокоя и пак продължавам да мисля, че съм болен.
Непрекъснато мисля за рак, за болни от рак..., представям си как ме облъчват, как ми слагат канцерогенни вливки, как получавам рецидиви и как умирам в страшни мъки!!!!!!!!!! Само РАК ми е в главата, ставам по сред нощ и си правя палпации, меря т-рата, проверявам се за симптоми!!!!!!!!!
А иначе на прегледите съм в отлично здраве, аз по принцип не пуша, не пия, не ям месо, живея супер здравословно, спортувам, два пъти в годината си правя профилактично мощни антиоксидантни терапии........... просто няма как да го хвана физически!!!
Но психически мога!
Ходих пак при психиатър, каза ми че съм за психиатрична  клиника.
Сега ми назначи медикаментозна терапия с 2-ва антидепресанта, но май ще се включи и антипсихотик(невролептик), защото моите хипохондрични идеи придобиват параноиден оттенък.
Друго ,което ми каза лекаря е, че при моите дълбоки депресии , които са ендогенни (нещо като наследствена) трябва да пия лекарства доживотно, иначе рецидивите са ми в кърпа вързани.
Това исках да ви споделя, майката му е пиенето на лекарства и ходенето на психиатър.
А на тези, които ни карат да мислим позитивно , и че нищо ни няма мога да кажа следното: Уважаеми, отворете един учебник по психиатрия и сами вижте и се убедете , че причината за тези наши разстройства се дължат не натова, че искаме да ни се обръща внимание, а на това ,че в мозъка има дисбаланс на биологично актиовни вещества(хормони - серотонин, допамин и норадреналин) , те са причината да изпадаме в депресия и др подобни, и за да се чувсваме добре ние трябва да пием медикаменти, за да възстановим нормалните нива на тези хормони и съптветна да се чувстваме добре!!!
Благодаря!


# 37
  • Мнения: 9 052
Алекс виж тук
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=191998.720;topicseen

Много от нещата , които си писал са едностранни раzсъждения и не са съвсем правилни в същност.
Това
...Всеки месец си правя профилактични тестове за ХИВ и СПИН, то това е хубаво човек да се тества, това означава висока здравна култура...



Не е вярно. човек с висока zдрравна култура ще е наясно кое е въzможно и кое не и кое има смисъл и кое не. Това по скоро оzначава натрапчиви мисли и ниска zдравна култура.  newsm78


# 38
Алекс виж тук
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=191998.720;topicseen

Много от нещата , които си писал са едностранни раzсъждения и не са съвсем правилни в същност.
Това
...Всеки месец си правя профилактични тестове за ХИВ и СПИН, то това е хубаво човек да се тества, това означава висока здравна култура...



Не е вярно. човек с висока zдрравна култура ще е наясно кое е въzможно и кое не и кое има смисъл и кое не. Това по скоро оzначава натрапчиви мисли и ниска zдравна култура.  newsm78




Абсолютна загуба на време от твоя страна!
Не беше нужно да ме препращаш към подфоруми за натрапливи идеи, както и да ми налагаш твоите тези също за натрапливи идеи, след като това няма нищо общо с моя случай. Аз съм се консултирал с психиатър, а тук съм само ,за да споделя преживяванията си, а не да търся помощ от теб или такива като теб!
И така, все пак прочети и следното, за да си повишиш културата!
Редовното тестване за ХИВ/СПИН е супер висока здравна култура!!! Все пак аз съм доктор по химия, наясно съм с биохимията на ХИВ, знам как се хваща и каква е превенцията.
С написаното за това как съм си правил стотици тестове за ХИВ не исках да си помислите , че съм невеж, или че не знам как се хваща ХИВ , или че не знам кога трябва да се тествам!!!
А исках да изкажа до къде са стигнали моите хипохондрични идеи и по-конретно как те са придобили параноиден оттенък
И какво значи едностранни разсъждения?! Едностранно мислиш ти!
Моите разсъждения са базирани на сведения от лекар-психиатър!!!


# 39
  • Мнения: 9 052
Със сигурност е zагуба на време от моя страна щом "висока zдравна култура" е синоним на "хипохондрични идеи с параноиден оттенък". Сори  Hug

# 40
Със сигурност е zагуба на време от моя страна щом "висока zдравна култура" е синоним на "хипохондрични идеи с параноиден оттенък". Сори  Hug


ОТЛИТАЙ

# 41
  • Мнения: 143
Алекс 5 Много добре разбирам как се чувстваш,утре ще пиша пак  Peace .

# 42
  • Мнения: 340
Алекс 5, нервните и психичните разстройства са спектър.  Ако някой има лека хипохондрия, може да се опита да се справи сам или с психотерапия.  Когато проблемът е много сериозен обаче и направо несъвместим с нормалния живот, разбира се, че е нужно да се прибегне до психиатри и лекарства.  Надявам се, че терапията ти помага.  Успех!

# 43
  • София
  • Мнения: 5 074
Не обичам да се намесвам там където не ми е работата.
Другите сигурно ме познавате. Влизам заради госта Алекс.
Скъпи има една тема  Борбата с рака........
Прочети я, виж колко и как се борят със смъртта !
Всички там сме с висока здравна култура, но още не сме опряли до психиатър.

# 44
Не обичам да се намесвам там където не ми е работата.
Другите сигурно ме познавате. Влизам заради госта Алекс.
Скъпи има една тема  Борбата с рака........
Прочети я, виж колко и как се борят със смъртта !
Всички там сме с висока здравна култура, но още не сме опряли до психиатър.
Ами не се меси в такъв случай!
"скъпи" можеш да казваш на мъжа си, ако имаш такъв, а не на мен.
Тук съм не да ви търпя критиките, а да споделя моите тревоги свързани с диагнозата "хипохондрия". Писах тук, защото темата е ХИПОХОНДРИЯ и ако на вас не ви харесва - не я посещавайте! Моето място е точно тук, създадена е от такива като мен и за такива като мен!
И не е никак уместно да ме препращаш да чета "ракови форуми" предвид диагнозата ми, а ако ти или някой друг имате рак съжалявам искрено, но да хулите някой само защото няма рак ,а просто го е страх да не го получи мисля ,че е мерзко! Ти едва ли не ми пожелаваш да хвана рак, за да видя какво е! Срам!



# 45
Алекс 5, нервните и психичните разстройства са спектър.  Ако някой има лека хипохондрия, може да се опита да се справи сам или с психотерапия.  Когато проблемът е много сериозен обаче и направо несъвместим с нормалния живот, разбира се, че е нужно да се прибегне до психиатри и лекарства.  Надявам се, че терапията ти помага.  Успех!
Ами как да ти кажа...аз когато пия лекарства се чувствам мн.добре, повлияват ми се идеално, но проблемът е ,че когато ги спра получавам рецидиви винаги, и всеки път по-тежки и по-остри! Сега обаче ще трябва да ги пия мн.години. Лекуващият ме психиатър каза, че може да ги пия 3-4 години и като ги спра пак да получа рецидив, затова ще ги пия колкото трябва. По-добре да приемам медикаменти цял живот, отколкото да живея непълноценно. А относно депресантите от рода на СИОЗС са от най-ново поколение, не са като трицикличните съединения, при СИОЗС не се привиква и се спират лесно, от опит го знам!
Успех на всички
п.п. май е най-добре да се регистрирам Simple Smile

# 46
  • Мнения: 340
Щом ти действат добре, това е страхотно.  Има хора, на които не им повлияват и хора, които получават неприятни странични симптоми.  Поне си извадил късмет, че на теб ти действат добре.  Не виждам проблем да си ги взимаш редовно.  Имам познати, които от години са на Прозак заради депресивни рецидиви и живеят пълноценно и щастливо.

# 47
Щом ти действат добре, това е страхотно.  Има хора, на които не им повлияват и хора, които получават неприятни странични симптоми.  Поне си извадил късмет, че на теб ти действат добре.  Не виждам проблем да си ги взимаш редовно.  Имам познати, които от години са на Прозак заради депресивни рецидиви и живеят пълноценно и щастливо.
До СИСИ БОАТА  Така е, права си!
Иначе и при мен се появяват странични реакции в самия ход на лечението, но отшумяват бързо, за около седмица, перманентно остава само забавената еякулация. Но като цяло ми действат добре. Аз също съм срещал хора, които не се поддават на лечение, като в случая е добре да им се смени медикамента, но те се шашкат и си казват ,че нищо не им действа и спират да се лекуват. Просто всеки е индивидуален и на всеки му действа различно лекарство, целта е да се намери и приложи.
Иначе ти лекуваш ли се с нещо?
Поздрави, Алекс

Последна редакция: пт, 05 дек 2008, 14:19 от Алекс 5

# 48
  • София
  • Мнения: 5 074

На никой не пожелавам тази диагноза.
Изпратих те в тази тема, за да прочетеш как се оцелява, когато диагнозата е вече факт, а не теория.
И ако е възможно, да извлечеш малко полза за себе си.




# 49
  • Мнения: 1 311
Ципралекса от новото поколение антидепресанти ли е, защото аз съм на тях?

# 50

На никой не пожелавам тази диагноза.
Изпратих те в тази тема, за да прочетеш как се оцелява, когато диагнозата е вече факт, а не теория.
И ако е възможно, да извлечеш малко полза за себе си.


До ХУЛИ  Съжалявам, бях остър, но........не бих искал да влизам там! Последният път когато получих остра хипохондрична криза бе, когато моя близка почина от рак на гърдата, то всъщност това бе първоизточника, после и направиха радикална мастектомия и след време получи рецидиви навсякъде, от 100кг човек, когато почина беше 30 кг. Това ме смаза!!!
До такава степен ми повлия, че дори получих болки в гърдите и подмишницата и ходих да се изследвам за рак на гърдата, представи си само колко зле ми се отрази смъртта и!
Ако някога терапията ми се повлияе добре и преодолея кризите си ще влезна и ще прочета как се справят хората, но до тогава избягвам такива контакти, защото ви казах какво ми става.
Успех!



Последна редакция: пт, 05 дек 2008, 17:05 от Алекс 5

# 51
Ципралекса от новото поколение антидепресанти ли е, защото аз съм на тях?
До gerinceto Да, от ново поколение антидепресант е, т.е. СИОПС (селективен инхибитор на обратното поемане на серотонин) .
Ципралекс се използва за лечение на депресия, паническо разстройство, синдром на социална тревожност (известно и като социална фобия) и генерализирано тревожно разстройство.
Това, което на мен ми прави впечатление е,че не лекува ОКР (обсесивно-компулсивно разстройство). И като гледам не е евтин.
Успех!

Последна редакция: пт, 05 дек 2008, 14:20 от Алекс 5

# 52
  • Мнения: 340
И ако е възможно, да извлечеш малко полза за себе си.

Там е работата, Хули, че за болните от хипохондрия рационалното разсъждение на здравни теми НЕ Е възможно.  Затова хипохондрията е болест, а не лигавене, заблуда, невежество или проява на егоизъм (т.е. страх ме е само за себе си, а не ми пука че има хора, които наистина са болни). 

Алекс 5, аз не се лекувам защото моето е по-скоро някакви временни хипохондрични настроения, а не чак заболяване.  Затова споменах за спектъра.  Майка ми обаче имаше сериозни панически атаки на хипохондрична основа и се лекува с психотерапия.  Действа й засега...

# 53
  • София
  • Мнения: 5 074
 Хипохондрията не е болест, а състояние.
Никъде в поста си не съм казала, че е лигавене ,заблуда или проява на егоизъм.
Състоянието е налице и трябва да се контролира от психолог или психиатър, понякога и от двамата едновременно.
Не бих се съгласила с хаотично приложение на медикаменти.
Не говоря напразно, сблъсквала съм се със подобно състояние, знаете.
Майка ми е от 40 години в такова състояние и смея да се похваля, че за две години постоянен контрол,
постигнахме завидни резултати вече без медикаменти.

# 54
  • Мнения: 340
Зависи как дефинираш болест и състояние.  Не е болест защото не е заразно или не е ясен причинителя ли?  Според теб няма психически заболявания, така ли?  Както и да е, няма смисъл да уточняваме дефинициите. 

Основното, което исках да кажа е, че интензитетът на хипохондрията има голямо значение за избора на подходящо лечение (или справяне с проблема).  Затова казах, че става дума за спектър.  С всички психически заболявания е така.  Естествено, че в началото пробваш да разрешиш проблемът с помощ от близки и приятели и собствени сили, после прибягваш до психолог и накрая до психиатър.  Но когато проблемът не се разрешава и не можеш да функционираш в ежедневието, мисля че трябва да се пробват и лекарства. 

# 55
  • София
  • Мнения: 5 074
http://sotirmarchev.tripod.com/hipohondria.htm
Очаквам коментар, просто защото ми е интересно, нищо лично.

# 56
Уважаема Хули,
"хипохондрията" е диагноза в клиничната психиатрия, което я прави болест , а не състояние!
Състояние е примерно стреса, шока, паниката, а хипохондрията е болест, която се характеризира с тези състояния, които изброих!
Преди 4 деня бях при лекар-психиатър и лично го попитах има ли такава диагноза, а тои ми отговори категорично ДА.
Така...дала си препратка към изказване на Сотир Марчев, ок! Обаче е написано малко подвеждащо. Той казва така:  " Хипохондрия е страх от болест. Това са здрави хора, които са твърдо убедени, че са болни.
Тук той под здрави хора е имал впредвид здрави физически,а  не здрави психически, не бъркай! След това по-надолу сам го казва, цитирам: Проблем с тази болест е и слабата ефективност на лечението. Не съществува лекарство, което да успокоява тези хора, че не са телесно болни.Обикновено се използва психотерапия.
 Ето, сам казва ,че е болест!!!
Не съм съгласен обаче на пълно с Марчев, защото съм разговарял с наколко психиатъра и те сами си казват, че без медикаменти не става майна! Дори един от тах ми каза, че не става само с антидепресанти, иска се и ниски дози антипсихотици (невролептици). Психотерапията си е нещо допълнително, а основата си е медикамента!
Също така Марчев казва: "Опитвам се да им обясня, че те самите са единственият човек, който може да им помогне.
 Пак не съм съгласен , ...не може сам да си помогне човек, категорично, само с автосугестия не става! Марчев като лекар би трябвало да знае, че това са идеи породени от дефицити на БАВ в мозъка, само с мислене не се възстановават. Това е все едно черния ти дроб да не бачка и ти с мислене да го накараш да работи, и не само да работи ,но и да се оправи на пълно! Е не става майна, исками се и на мен, но не става.
Искаше мнение, ето го моето, само че е базирано на инфо от наколко психиатъра!







Последна редакция: пт, 05 дек 2008, 21:04 от Алекс 5

# 57
  • Мнения: 340
http://sotirmarchev.tripod.com/hipohondria.htm
Очаквам коментар, просто защото ми е интересно, нищо лично.

Какво може да се коментира по това супер кратко и повърхностно описание?  То е като извадена дефиниция от тълковен речник, а не като медицински текст.

Твърдението, че само сам можеш да си помогнеш е смехотворно.  Не знам как може да идва от лекар.  Ако това е така значи, де факто, се отрича съществуването на психически заболявания и отрича нуждата да съществува цялата дисциплина психиатрия.  Щом само пациентът може да си помогне, значи психиатрите не могат да му помогнат по никакъв начин.  Ами защо ги има тогава? 

Естествено, че лечението на хипохондрията е много трудно.  В някои случаи сигурно е и невъзможно.  Така е с огромна част от психическите заболявания, за съжаление.  Затова много от тях са хронични и те преследват цял живот.  Но за да подобри живота си, човек трябва да опита по ред всички методи, които има на разположение: подкрепа на близки, лични усилия, психолози, психиатри и лекарства.

Аз също съм тотално против бързото посягане към лекарствата.  Естествено, че първо човек трябва да опита другите методи, които имат по-малко странични ефекти, но когато те не работят, а човек се чувства скапан и нефункционален, тогава лекарствата са добро решение. 

# 58
аз имам хипохондрия от 3 години в следствие на слух, че бившият ми приятел има спин... сами можете да се сетите първоначалния стрес, на моменти имах усещането,че си губя разсъдъка... след няколко месеца започнах да поддържам непрекъснато температура 37.1-37.2...тестваха ме за всичко, дори ЦРП-теста беше нормален,пуснаха ми няколко кръвни картини...нищо, соматично здрава. Обясниха ми,че е на психическа основа. И от тогава е някакъв кошмар. Малко да кихна и веднага е или спин или рак или някаква друга смъртоносна болест. Понякога се вманиачавам, започвам да се палпирам, да се оглеждам, да си търся диагнози в интернет....ужасно е, побърквам и хората около себе си. Изпитвам панически ужас от мисълта,че трябва да отида на лекаюр, че може да ми назначат някакви кръвни тестове и че ще ми открият някаква смъртносна болест Sad Нямам деца все още, но маниакалните ми страхове са стигнали до там, че ме е страх да забременея, защото повреме на изледванията ще излезе някоя болест, или детето ще се роди с някаква болест или ще умра при раждането...просто вече имам чувството, че ще се побъркам. Моля ви препоръчайте ми как да постъпя.
Единствените моменти в които не мисля за подобни неща е когато се натоваря максимално с работа или с нещо друго.
Хипохондрията ми е стигнала до там, че проявявам и физически симпоми като световъртеж и пр... Sad

# 59
аз имам хипохондрия от 3 години в следствие на слух, че бившият ми приятел има спин...

Здрасти,
все едно чета за себе си, и аз бях така, но започнах лека-полека да се оправям, защото се лекувам при психиатър и терапията ми се отразява добре! Моите хипохондрични идеи също придобиват параноиден оттенък и това ме съсипва. За най-малкото нещо изпадах в остри епизоди на хипохондрия и депресия.
Моят съвет към теб е да отидеш на психиатър, да пиеш редовно лекарствата, които несъмнено ще ти изпише. Да не ги прекъсваш, когато се почувстваш добре, защото веднага ще даде рецидив.
Съветвам те да не сърфираш в нета с цел инфо за болести, да отбягваш медицинска литература или филми и предавания с медицинска тематика.
Съветвам те да не слушаш съветите на хора, които ти казват, че си наред ,и че нищо ти няма, и че няма смисъл от лекари и лекарства!!!
Много неща мога да те посъветвам, но ако искаш регистрирай се по-добре тук и ми пиши на лични или остави скайп да се съветваме там.
Поздрави и успех!








# 60
  • Мнения: 340
И аз съм на мнението на Алекс.  Струва ми се, че след 3 години опити да се справиш сама с проблема, вероятността да стане сега е доста малка.  Наистина се консултирай с психиатър.  Дано лечението да ти помогне да си стъпиш колкото се може по-бързо на краката.

# 61
  • Мнения: 1 131
Записвам се да следя темата,защото и при мен хипохондрията е налице от дълго време.Но от около месец положението е почти нетърпимо.

# 62
Записвам се да следя темата,защото и при мен хипохондрията е налице от дълго време.Но от около месец положението е почти нетърпимо.
Здрасти,
на лекар ходи ли? Надявам се темите ,които сме писали да ти помогнат и ориентират правилно!
Успех!

# 63
Здравейте отново,
от два дена пак съм с хипохондрични кризи, сега съм на вълна СПИН, независимо, че ползвам презервативи!
Днес ще ходя при психиатъра, за да обсъдим как да приемам медикаментите или да добавим още някой! За съжаление мн трудно се лекува хипохондрията!

# 64
  • София
  • Мнения: 4 423
С хипохондрия съм от 6 години и за съжаление единственото, което мога да кажа е, че това не се лекува, само се подтискат симптомите, но за кратко...

# 65
  • Мнения: 9 052
С хипохондрия съм от 6 години и за съжаление единственото, което мога да кажа е, че това не се лекува, само се подтискат симптомите, но за кратко...

според мен zависи от човека и околните му  Hug

# 66
Здравейте! Тези оплаквания ги имам и аз, но при мен започнаха веднага след раждането на големия ми син преди 4 години. Нямаше конкратна причина, но явно факта, че станах майка и вече съм отговорна за малкото същество отключи нещо в мен. Няколко месеца след раждането започнах да изпитвам неистов страх, че нещо ще се случи с мен и няма кой да ми гледа детето. Започнах да се самонаблюдавам постоянно. Все нещо ме болеше. Плачех и се чувствах безпомощна. Започнах да си измислям разни заболявания и всичките тежки. Първо беше лимфом. Ходех всяка седмица на лекар и си правех кръвни изследвания. После чух, че моя позната има множествена склероза и аз веднага получих всички симптоми и след като вече "краката не ме слушаха", отидох и си направих магнитен резонанс - нищо ми нямаше. После започна корема - няма да описвам какви диагнози си поставих. Ходих поне 4-5 пъти на преглед и изследвания.
Не споделям с никого, защото се стрхувам, че ще остана неразбрана, а и мъжа ми работи много и не искам да го притеснявам с тези неща, но той вече има някакви бегли подозрения, защото аз буквално изпадам в паника, ако на него му има нещо или на децата. Говоря за елементарни неща като хрема, главоболие, диария и т.н. Като чета нещата, които сте писали, разбирам, че не сам само аз, но пък разбирам, че положението е доста сериозно и едва ли ще мога да се измъкна сама.   

# 67
  • Мнения: 9 052
Не споделям с никого, защото се стрхувам, че ще остана неразбрана, а и мъжа ми работи много и не искам да го притеснявам с тези неща, но той вече има някакви бегли подозрения, защото аз буквално изпадам в паника, ако на него му има нещо или на децата. Говоря за елементарни неща като хрема, главоболие, диария и т.н. Като чета нещата, които сте писали, разбирам, че не сам само аз, но пък разбирам, че положението е доста сериозно и едва ли ще мога да се измъкна сама.   

Внимавай с децата не им насаждай страх. Хремата не е болка zа умирачка и диарията също. Просто не ги товари с твоя проблем или направо от сега имотвори по една спестовна сметка zа психиатър . Успех.

# 68
  

Цитат
Внимавай с децата не им насаждай страх. Хремата не е болка zа умирачка и диарията също. Просто не ги товари с твоя проблем или направо от сега имотвори по една спестовна сметка zа психиатър . Успех.

Ти даваш ли си сметка, че с такива приказки натоварваш страдащите от хипохондрия?
Жената казва, че не споделя с никого, пази децата си и мъжа си, сама изживява страховете си, а ти я упрекваш едва ли не, че си го изкарва на дечицата!
Тук е подфорум за хипохондрици, където да се подкрепяме, а не да се упрекваме!

# 69
  • София
  • Мнения: 4 423
Алекс, не обяснявай на хора, които нямат понятие и идея за какво иде реч! Wink

# 70
Здравейте! Тези оплаквания ги имам и аз, но при мен започнаха веднага след раждането на големия ми син преди 4 години.......

До "augsten"
Здрасти,
прочети моите теми и мнения, и ще разбереш сама, че положението без лекар няма да се оправи. Моят съвет е да посетиш психиатър и да обсъдите проблема, днес има много добри медикаменти , от ново поколение, с по-малко странични действия и с мн.добър ефект, които ти гарантират пълноценен живот!
Успех!  Wink

# 71
Алекс, не обяснявай на хора, които нямат понятие и идея за какво иде реч! Wink

Ами да си намери друго място, където да изказва некомпетентните си мнения!
Както съм й го казвал и преди на  "jabata_dil", казвам й го и сега - да яхва метлата и да отлита   Hug, място за нейните изблици на словесна агресия, породена от липса на внимане няма място тук!

Последна редакция: сб, 10 яну 2009, 20:55 от Алекс 5

# 72
  • София
  • Мнения: 4 423
Така е, но няма как да спрем хората с дълги носове.
Важното е, че ние се разбираме Wink

# 73
  • Мнения: 340
Буболина, как си напоследък?

Алекс5, какво ти каза доктора?

# 74


Алекс5, какво ти каза доктора?

Здрасти,
ами каза ми,че е нормално в хода на лечението да имам пристъпи, с времето ще се разредят много повече , и дори ще се махнат ако съм стриктен с медикаментозната програма!
 Иначе като цяло много ме хареса, забеляза голям напредък и е мн доволен от мен.   Simple Smile Wink
Но т.к. моите хипохондрични кризи са с параноиден оттенък (т.е. не само си въобразявам,че съм болен, а и си представам съвсем реално последствията от болестта, примерно облъчване, вливки при рак, смърт и пр.) ми предписа и един антипсихотик/невролептик, но в много ниски дози в един прием вечер, колкото да застопори действието на антидепресантите и същевременно да премахне параноята!
Сега пак съм добре, мисля за болести по-рядко, но и да мисля -много бързо туширам негативните мисли и се чувствам добре.
Нежеланите/странични реакции от приема на медикаментите преминаха, вече съм във форма, чувствам се енергичен, жизнен и стабилен! Но разбира се не означава ,че съм се излекувал. Така или иначе аз знам ,че ще изпадам пак в кризи, но с времето ще са с по-нисък интензитет.
Пиша подробно, за да могат страдащи от хипохондрия да четат и разберат, че тя се лекува макар и трудно. Иска се постоянство!
Който има въпроси нека пита!
Поздрави, Алекс  Wink Wink Wink

# 75
  • Мнения: 340
Браво.  Много се радвам за теб!  Много добре е, че нямаш странични ефекти от лекарствата...

# 76
  • София
  • Мнения: 4 423
Буболина, как си напоследък?

Алекс5, какво ти каза доктора?
Боря се... със себе си, най - трудната борба е това.
Иначе съм горе долу, по - малко влизам тук и се чувствам по - добре. Hug

# 77

Цитат
Боря се... със себе си, най - трудната борба е това.
Иначе съм горе долу, по - малко влизам тук и се чувствам по - добре. Hug


Здрасти "Буболина"
Искам да те питам посещаваш ли терапевт?
Приемаш ли медикаменти?
Разкажи ми за пристъпите си, в какво се състоят и как ги преодоляваш?
Поздрави, Алекс

# 78
  • София
  • Мнения: 4 423
Здрасти Алекс, ще намеря време и ще опиша всичко подробно.  bouquet

# 79
  • София
  • Мнения: 2 508
Айде и аз да се включа тук, със сигурност имам лека форма на хипохондрия, добре че поне го осъзнавам... Ще пиша по-натам като ме отсрамее... Embarassed

# 80
  • Мнения: 198
Олелее, и мен така ме е страх да не ме хване хипохондрията - май вече е започнала - заради една постоянна болка в корема, дето никой не може да ми я диагностицира вече два месеца, а е толкова тормозеща, че не мога да спя и едва ям(стана след един спонтанен аборт, но и да е имало възпаление, гинеколозите казват, че е вече отминало). Направо не знам какво да правя, имам чувство, че вече съм за психиатър. Не знам дали е възможно да има дълго време силни болки на психична основа само, след като всички изследвания са ми наред. За тия два месеца какви ли не страхове брах, какви ли не диагнози си поставих. Утре съм на иригодиагностика

# 81
  • Мнения: 9 052
Олелее, и мен така ме е страх да не ме хване хипохондрията - май вече е започнала - заради една постоянна болка в корема, дето никой не може да ми я диагностицира вече два месеца, а е толкова тормозеща, че не мога да спя и едва ям(стана след един спонтанен аборт, но и да е имало възпаление, гинеколозите казват, че е вече отминало). Направо не знам какво да правя, имам чувство, че вече съм за психиатър. Не знам дали е възможно да има дълго време силни болки на психична основа само, след като всички изследвания са ми наред. За тия два месеца какви ли не страхове брах, какви ли не диагнози си поставих. Утре съм на иригодиагностика

Напълно е въzможно. мускулна спаzматична болка в корема и месеци да те държи на нервна почва. Намери някакви отпускащи магнеzий, валериан, пасифлор ... има мног ожълт кантарион . Нещо раzпускащо и не го мисли . ще мине. Е няма да е веднага , може да трае с месеци, докато спреш да му обръщаш внимание и не се успокоиш. Давай много спорт, поне да си zнаеш, чЕ е мускулно  Laughing Успех.

# 82
  • Мнения: 698
Могат да се кажат много думи, въпросът е да се кажат добре, въпросът е никъде да не сбъркаш, ако искаш от сърце да дадеш съвет.
Момичета, гледайте филма "Тайната", може да се изтегли от интернет.   bouquet

# 83
  • Мнения: 198
Със спорт малко трудно . . . аз само като седя ми се усилва болката, да не говорим като вървя . . .само в леглото съм горе-долу ок. Освен това взимам ривотрил, което смятам, че е достатъчно отпускащо . . . но аз ривотрила го взимам от преди това и е възможно да не действа достатъчно добре . . . не знам. Надявам се да се разреши проблема по някакъв начин.
А филмът Тайната по книгата ли е? Чела съм книгата - The Secret. ако се науча и как да я практикувам . . .

# 84
  • Мнения: 109
Здравейте! Бих се радвала ако диагнозата ми е "само" хипохондрия.
Много ме е страх от това да не би да съм болна от нещо неизлечимо. Страхувам се не точно за себе си, а за това какво ще стане с дъщеричката ми, ако нещо се случи с мен.
Страховете ми се породиха преди два месеца /дойдоха си с конкретна причина/. От тогава нямам и един спокоен ден. Задълбочавам се във всяка, дори и минимална болка, която изпитам. После веднага бягам да търся в интернет на коя болест са признак тези симптоми. Това понякога е още по-стресиращо, защото откривам в себе си болести, за които не съм си помисляла преди  Confused
От един месец чакам одобрение от ЗК за ЯМР на главата. Незнам колко ще чакам още, но това чакане още повече ми утежнява положението. Непрекъснато мисля за това дали съм болна.
Моля ви, пишете за други начини на изследване на общото състояние.
Както писах вече "Бих се радвала ако диагнозата ми е "само" хипохондрия " и нищо повече. Мисля, че ако имам положителни резултати от изследванията, ще успея да се справя с тези мисли.
Изтеглих си "Тайната"   bouquet Ще го изгледам още тази вечер.

# 85
Здравейте! Бих се радвала ако диагнозата ми е "само" хипохондрия.
Много ме е страх от това да не би да съм болна от нещо неизлечимо. Страхувам се не .............


Alli 05
Здрасти,
прочети всички мои постове, ще ти помогнат да разбереш как да се оправиш!
Успех!

# 86
  • Мнения: 44
Здравейте! Бих се радвала ако диагнозата ми е "само" хипохондрия.
Много ме е страх от това да не би да съм болна от нещо неизлечимо. Страхувам се не точно за себе си, а за това какво ще стане с дъщеричката ми, ако нещо се случи с мен.
Страховете ми се породиха преди два месеца /дойдоха си с конкретна причина/. От тогава нямам и един спокоен ден. Задълбочавам се във всяка, дори и минимална болка, която изпитам. После веднага бягам да търся в интернет на коя болест са признак тези симптоми. Това понякога е още по-стресиращо, защото откривам в себе си болести, за които не съм си помисляла преди  Confused
От един месец чакам одобрение от ЗК за ЯМР на главата. Незнам колко ще чакам още, но това чакане още повече ми утежнява положението. Непрекъснато мисля за това дали съм болна.
Моля ви, пишете за други начини на изследване на общото състояние.
Както писах вече "Бих се радвала ако диагнозата ми е "само" хипохондрия " и нищо повече. Мисля, че ако имам положителни резултати от изследванията, ще успея да се справя с тези мисли.
Изтеглих си "Тайната"   bouquet Ще го изгледам още тази вечер.
Здравейте, състоянието ми е абсолютно същото. От няколко дни изпитвам стягаща болка в гърдите и гърлото, които са постоянни - имам чувството че нещо е заседнало там и не мога да го преглътна, плача почти постоянно от страх, че съм болна от нещо неизлечимо и няма кой да се грижи за сина ми, който е на 1.3 месеца.
Скоро правих ПКК и резултатите бяха добри, знам какво ме очаква ако отида при джипито - направления.... от лекар на лекар, направо незнам как да постъпя а това стягане в гърлото и гърдите направо ме побърква.
Умирам от страх и също като Alli ровя постоянно из интернет за симптоми на разни болести.
Незнам дали е диагноза или само състояние, но знам че не мога да се справя с това - по силно е от мен Cry
След броени дни имам страшно тежък изпит а не мога да седна да чета, все на плач ме избива и това стягане ме побърква...

Последна редакция: чт, 14 май 2009, 12:14 от Денито

# 87
  • Варна
  • Мнения: 728
Здравейте, преди време бях попаднала на тази тема но не и обърнах внимание, т.к не знаех че състоянието ми се казва-хипохондрия. И сега не ми се иска да го вярвам, но усещам че нещата отиват на там. Искам да ви разкажа за себе си. Когато бях на 9 години дядо ми почина от рак на белия дроб. Спомням си целия кошмар от месеците в които гаснеше. Когато бях на 12 години почина баба ми, която е малко да нарека така, т.к живеех с нея и ми беше като майка. Годините минаха, аз завърших гимназия и си мислих че с силата на разума си и вярата си в доброто съм супяла да превъзмогна нещата. След 1 година почина чичо ми от рак на дебелото черво, и не след дълго братовчед ми който беше на 35 години, от тумор в мозъка. Моето ходене по лекарите започна след последното биене на манту, когато ми казаха че има голяма вероятност да имам туберкулоза. Всички в къщи бяха мн стреснати и моето ходене по лекари продължи 2 години тъпкане с лекарства и рентгенови снимки. От тогава станах друг човек. Месеци по късно започна постоянно да има повод да ходя на лекар, като а си мислех че наистина има за какво. Постоянно пиех имуностимулатори, бях си внушила че организма ми е мн слаб, че нямам сили и че ще ме хване някоя болест. Проблемите отшумяха до преди около една година, когато започнах да вдигам субфебрилна температура. Тук вече ще е прекалено дълго да разкажа за всичките лекари на които съм ходила и всички изследвания които съм правила и в момента продължавам да правя. Сега наистина постоянно се страхувам че ми има нещо и че докторите не могат да го установят, мисля си че изследванията не са достатъчни, че трябват още и още по задълбочени, непрестанно чета в интернет симптоми на болести, имам един списак с изследвания които възнамерявам да правя. И всичко това го правя сама и икой дори родителите ми не знаят за всичките изследвания и ходения по лекари. Аз също имам световъртеж и главозамайване. В момента съм на тема полови хормони, ходя постоянно на гинеколози, имам чувство че нещо не ми е наред, че няма да мога да имам деца. Не знам как но при мен успоредно с това се разви страх, не само от рака, защото от него наистина ме е страх и най вече ме е страх от това че съм генетично предразположен. Но се разви страх от хората. В момента ходя всеки ден на едни процедури в терапията и имам чувство че постоянно около мен има странни хора. Хората ми се струват странни и гледам да стоя настрана от тях, плашат ме. Другият ми проблем е че мн лесно изпадам в депресивни състояния, плача понякога без да знам защо. Понякога вечер когато си лягам си представям как съм болна от нещо и съм в болница, в следващия момент си представям родителите си, това че ще ги изгубя един ден, че ще са болни от нещо и ще ги гледам как си отиват от мен. И тези мисли ме връхлитат и започвам да плача безутешно. И никой не знае за това  CryЧувствам се толкова............сама.......в мъката си Cry

# 88
  • Мнения: 698
rozi4ka222 , мила, ти си само на 21! Целият живот е пред теб! Нима искаш да го прекараш в страх!
Малко температура над 37 до към 37,5 се приема за нормална в някои западни страни. Самата аз вдигах следобяд 37,1 или 37,2 и въпреки подозрителността ми, се оказа, че нищо ми няма. И...просто спрях да си меря температурата. Това беше преди 9 години. Жива и здрава съм. Не прекалявай, не се вглеждай в себе си толкова.
А кой вече няма случай на рак в семейството си Sad!
Приеми нещата по-философски. Нали знаеш, тухлата пада и върху съвсем здравия човек./С което не искам да кажа да не излизаш от вкъщи, за да не ти падне тухла на главата Stop/.
Потърси помощ при специалист, не звучиш добре. Би трябвало да мислиш за други неща на тази възраст, мила.
 Hug Hug Hug

# 89
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Ох, милички, нищо ви няма освен проблеми с нервите.  Sad Разбирам прекрасно какво значи неоправдана тревожност- аз имам подобно заболяване. Но трябва медикаментозно лечение, и дори когато смяташ, че си оздравял вече- не трябва да спираш хапчетата, а да ги пиеш колкото лекарят ти е казал. Всичко е до химията в мозъка ни- някакво вещество не достига, съответно следва да се прибави отвън.

# 90
Алекс на 5 години ли си? Simple Smile

# 91
  • София
  • Мнения: 2 508
Еми, да си призная аз моите прегрешения:

По време на бременността съм изхарчила хиляди левове за изследвания. Първо ме беше страх от аборт, после от гестационен диабет, прееклампсия, бактерии в урината, от дефекти, от самото раждане, имах отрицателен резус фактор, ниска плацента и Хашимото и бях откачила... Всеки месец се изследвах за токсоплазмоза! Понякога по два пъти! И нямаме животни вкъщи. Laughing

Като се роди бебето, се поуспокоих, ама после мъжът ми се разболя от варицела и последваха 25 тягостни дни, в които си взех Ремотив, за да не откача... Не смея да го целувам, мия си ръцете десетки пъти на ден, ако си оближа някой пръст се паникьосвам, дори бутилката с вода като пипна си мия ръцете, не давам да ни лежи в чаршафите, пера всяко едно нещо, което падне на пода или се докосне до нашите чаршафи...Сега вдигнах температура за два дена и баща ми се бъзика "Имаш свински грип" и аз го взех насериозно! Абе, ужас просто...

Водих Йоан по собствено усмотрение да го изследват за стафилококи и се оказа, че наистина има. Поне в това отношение се оказа полезна хипохондрията ми...

 Cry Cry Cry

Май и аз имам нужда от лекарства, а...?

# 92
Ей, хора, ще откачите така, бе!!!Какви са тия самовнушения, болести и тям подобни ShockedАма, не се втренчвайте така във всичко.Я, повече с приятелки на мохабетче, разходки в парка, хубави книжки, спорт, музика.Животът е прекрасен, не го живейте по тоя тягостен начин.

Общи условия

Активация на акаунт