Яслата/5/ :)

  • 13 060
  • 281
  •   2
Отговори
# 225
  • Мнения: X
Колко време предварително трябва да подам молба за прием на детето ми в ясла? Изобщо не съм ориентирана по въпроса.  Sick

# 226
  • София
  • Мнения: 6 263
По наредба молби се подават целогодишно, но най-добре е още в първите дни на януари.  Peace Тригодишните обикновено ги изписват лятото и най-много места се освобождават за прием септември. Аз за Ади подадох молба първия работен ден на януари, тя направи 2 годинки края на юли миналата година - изтече ми платеното майчинство и тръгна на ясла от септември.

# 227
  • София
  • Мнения: 1 056
МОМИЧЕТА, ИСКАМ ДА ВИ ПОПИТАМ:

МОЖЕ ЛИ ДА ПРЕМЕСТЯ СИНА МИ ОТ ЕДНА ЯСЛА В ЯСЛЕНСКА ГРУПА НА ДЕТСКА ГРАДИНА И КАК СТАВА ТОВА?

ТРЯБВА ЛИ ПО ИНТЕРНЕТ ДА КАНДИДАТСТВАМЕ КАТО ДРУГИТЕ, КОИТО ВЪОБЩЕ НЕ СА БИЛИ НА ЯСЛА ИЛИ МОЖЕ СЪС ЗАПИСВАНЕ НА МЯСТО?

# 228
  • София
  • Мнения: 6 263
...
ТРЯБВА ЛИ ПО ИНТЕРНЕТ ДА КАНДИДАТСТВАМЕ КАТО ДРУГИТЕ, КОИТО ВЪОБЩЕ НЕ СА БИЛИ НА ЯСЛА ...?

Да.  Peace

# 229
  • Мнения: X
По наредба молби се подават целогодишно, но най-добре е още в първите дни на януари.  Peace Тригодишните обикновено ги изписват лятото и най-много места се освобождават за прием септември. Аз за Ади подадох молба първия работен ден на януари, тя направи 2 годинки края на юли миналата година - изтече ми платеното майчинство и тръгна на ясла от септември.

Благодаря за отговора! А къде се кандидатства - в сайта на Столична община, нали?
Вчера регистрирах сина ми там, но в момента явно не е период за кандидатстване, защото не ми дава като опция да попълня молба. Той е на 1 г. и 2 месеца, също искам да го дам на ясла, когато навърши 2 години. Имам и още един въпрос - ако го приемат в дадена ясла, а след това сменим местоживеенето си, както най-вероятно ще се случи; когато се преместим в друг район на София, отново ли трябва да кандидатствам през интернет за нова ясла, или мога да го прехвърля директно в ясла, близка до новия ни адрес (ако има място в нея, разбира се)?

# 230
  • София
  • Мнения: 6 263
Това, което съм написала, важи за самостоятелните ясли.  Peace За ОДЗ-тата се кандидатства през системата, а и там тригодишните не ги изписват, а продължават в първа група. За самостоятелните ясли молби се подават на място в яслата. Не съм чувала за прехвърляне между яслите, кандидатства се наново.  Hug

# 231
  • Мнения: 3 695
Спяща красавице, моята дъщеря ще навърши 3 години през декември 2009. Значи ли това, че ще я изпишат от самостоятелната ясла следващото лято - 2010? Тя още не е тръгнала де, но аз да знам какво да очаквам.

# 232
  • София
  • Мнения: 6 263
tini-mini, по наредба трябва да ти я изпишат между 1 и 15.09. ( ето я наредбата: http://kg.sofia.bg/?page=nrdb_6-87_qsli , гледай чл. 22  Peace ). Същото се отнасяше и за Ади, тъй като е родена през втората половина на годината. ДГ ни градина отваря най-рано на 15.09. заради основен ремонт и го закъсах, защото са ми останали само 13 дена платен отпуск. В яслата казаха, че няма как да ми я задържат между 1 и 15.09. (целия август и те са в ремонт), защото и без това не било сигурно дали ще отворят и те тогава.  Sad

# 233
  • Мнения: 3 695
Благодаря за отговора!   bouquet

Чл. 22. (2) (Изм. - ДВ, бр. 71 от 1991 г.) Органът по здравеопазването при общинския народен съвет, на чиято територия се намира яслата, по изключение може да разрешава оставане на децата в детските ясли по медицински показания до 6 месеца след навършване на 3-годишна възраст.

А това как да го разбирам? Че само по здравословни причини могат стоят след 3 г. възраст ли?
Според теб може дек. 2009 да навърши 3 г. и после да кара още до септември там, така ли? А тя тогава (учебната 2009/2010) ще е за детска градина 1-ва група.

# 234
  • София
  • Мнения: 6 263
Не, септември 2009 г. би трябвало да я изпишат, преди да навърши 3.   Peace Не знам дали могат да я задържат, докато навърши 3, на Ади случаят беше различен.  Hug

# 235
  • Мнения: 1 614
Обикновено на децата родени след 15.09. до 31. 12. им пазят място в Детската градина ако са приети. В този случай започват градина след навършване на 3 години.
Скоро говорих с една позната чието внуче е родено по Коледа и ще започне да посещава градината началото на януари 2009 заради празниците.
Няма да вземат детето на детска градина преди да навърши 3 г.

# 236
  • Варна
  • Мнения: 3 269
Явно навсякъде е различно. В нашата бъдеща градина казаха - на първи септември всички деца родени през 2-то полугодие, включително ноември, декември...

# 237
  • Мнения: X
Това, което съм написала, важи за самостоятелните ясли.  Peace За ОДЗ-тата се кандидатства през системата, а и там тригодишните не ги изписват, а продължават в първа група. За самостоятелните ясли молби се подават на място в яслата. Не съм чувала за прехвърляне между яслите, кандидатства се наново.  Hug

Благодаря за отговора!   bouquet
Имате ли представа откъде да намеря списък с отделните ясли?
А мога ли да кандидатствам в повече от една ясла (с подаване на молба на място)?

# 238
  • София
  • Мнения: 6 263
Ето списъци с яслите в София:

http://www.bg-mamma.com/site/content/view/149/61/

http://www.sofiadnes.com/modules.php?m=guide&cat=30

Можеш да кандидатстваш в повече от 1 ясла.  Peace (Аз лично кандидатствах в две.) Когато кандидатствахме за ясла, се говореше за ограничение до 3 ясли, но аз никъде не съм го видяла черно на бяло.  Hug

# 239
  • Мнения: X
Спящата красавица, безкрайно съм ти благодарна за линковете!  Hug

Видях една ясла, която напълно ни устройва като местоположение, ще звънна там да попитам за подробности относно кандидатстването.

Общи условия

Активация на акаунт