Помагайте!

  • 2 145
  • 27
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 221
Искам да питам какви документи трябват за издаването на удостоверение за идентичност /след граждански брак/?И задължително ли е сменянето на шофьорската книжка след брака?Ако да има ли някакъв срок?
Благодаря за отговорите!

# 1
  • Мнения: 3 929
Удостоверението за идентичност на имената на мен ми го изкараха за 5-10 мин. срещу личната ми карта. Не мога обаче да си спомня със сигурност, дали ми искаха удостоверението за гражданския брак или не, но си го вземи за всеки случай. Това е.
Инач, що се отнася до смяната на шофьорската книжка - мисля, че и нея трябва да си смениш, защото и тя се води документ, но не ти гарантирам, че 100% трябва, просто предполагам.

# 2
  • Мнения: 221
Според мен не трябва да се сменя,ако имам удостоверение за идентичност,защото по тази логика треябва да се смени и диплома и акт за раждане,а това няма как да стане Confused

# 3
  • Мнения: 3 675
Какво е това удостоверение за идентичност на имената?За първи път чувам за него.Аз още не съм си сменила името, още си карам със старата лична карта.Всички документи ми се водят със старото име, чудя се защо изобщо го смених на времето. Thinking

# 4
  • Мнения: 4 965
И аз не съм чувала за такова удостоверение.
След брака си смених само личната карта и шоф. книжка. Другите (вече издадени документи - дипломи, акт за раждане и т.н. си остават валидни - гледа се ЕГН-то). Осигуровките също са по ЕГН. За банковите сметки е достатъчно само да попълниш бланка за промяна на фамилията, но не е задължително. И досега - 6 г. дебитните и кредитните ми карти са с моминската фамилия. Доказвам, че съм аз по ЕГН, при нужда.

# 5
  • Мнения: 221
От фирмата,в която работя ми искат такова удостоверение.Личната катра ми е сменене,но незнам дали и шоф.книжка трябва да се смени? Rolling EyesПитам дали е задължително,тъй като за да я сменя трябва да ида до Търново,а в момента съм на работа по цял ден и нямам много време,затова пиша тук,ако някой може да каже дали е задължително baby_neutral

# 6
  • Мнения: 804
Удостоверението се издава от общината в която сте регистрирани от гишетата по гражданско състояние.
Има си специален формуляр, който в общи линии гласи, че лицето име, ЕГН, дъра дъра,  е едно и също с лицето еди кое си (обикновено се вписва името преди брака). Ако е за чужбина трябва да се каже, защото се поставя допълнителен правоъгълен печат.

# 7
  • Мнения: 62
Да, необходимо е да смениш и шофьорската си книжка и то в срок-до 30 дни от подмяна на лична карта, в противен случай подлежиш на глоба.
Дано съм била полезна...   Wink

# 8
  • Мнения: 221
Да, необходимо е да смениш и шофьорската си книжка и то в срок-до 30 дни от подмяна на лична карта, в противен случай подлежиш на глоба.
Дано съм била полезна...   Wink

Toва сигурно ли е?Защото личната карта си смених ноември. #Crazy

# 9
  • Мнения: 4 965
Да, необходимо е да смениш и шофьорската си книжка и то в срок-до 30 дни от подмяна на лична карта, в противен случай подлежиш на глоба.
Дано съм била полезна...   Wink

Toва сигурно ли е?Защото личната карта си смених ноември. #Crazy

Да, така е по закон. До месец след смяната на л.к. трябва да смениш и ш.к., защото 2-те са равностойни като документ за самоличност.  Peace

# 10
  • Мнения: 221
а каква е глобата #Crazy

# 11
  • Мнения: 4 965
Не знам колко е актуалната, за съжаление.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 534
Леле, аз не съм си сменила името в шоф. книжка. А вече ще станат 3 години.

# 13
  • Мнения: 221
Леле, аз не съм си сменила името в шоф. книжка. А вече ще станат 3 години.
А спирали ли са те за проверка?Какво казват? Thinking

# 14
  • Мнения: 600
мен са ме спирали много пъти, даже миналата седмица и акт ми написаха. ами нищо не ми казват. ама дано така да остане, че аз вече 3 години не съм я сменила Rolling Eyes

# 15
  • Мнения: 221
мен са ме спирали много пъти, даже миналата седмица и акт ми написаха. ами нищо не ми казват. ама дано така да остане, че аз вече 3 години не съм я сменила Rolling Eyes
акта за какво беше?Че не си сменила книжката ли?

# 16
  • Мнения: 809
Леле, аз не съм си сменила името в шоф. книжка. А вече ще станат 3 години.
При мен ще станат 5.
Спирали са ме за проверка, проблем не съм имала.
Това не означава, разбира се, че не трябва да я сменя. Но не изгарям от желание да вися цял ден в КАТ.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 891
Удостоверението се издава от общината в която сте регистрирани от гишетата по гражданско състояние.
Има си специален формуляр, който в общи линии гласи, че лицето име, ЕГН, дъра дъра,  е едно и също с лицето еди кое си (обикновено се вписва името преди брака). Ако е за чужбина трябва да се каже, защото се поставя допълнителен правоъгълен печат.


    Peace  Който печат, както установих аз наскоро, струва 5 лв.  Laughing

# 18
  • Мнения: 351
Аз не съм си сменяла шофьорската книжка.
Съпругът ми е дознател и преди 3г. просто пита колегите си от КАТ дали трябва да направя нещо по въпроса.
Те му отговориха, че след като съм сменила личната карта, шофьорската книжка мога да я сменя след като изтече валидността й. И няма никакви глоби за това, че там съм със старата фамилия.

# 19
  • Мнения: 221
А какви документи ще трябвата,ако си сменя книжката  newsm78

# 20
  • София
  • Мнения: 462
Аз не съм си сменяла шофьорската книжка.
Съпругът ми е дознател и преди 3г. просто пита колегите си от КАТ дали трябва да направя нещо по въпроса.
Те му отговориха, че след като съм сменила личната карта, шофьорската книжка мога да я сменя след като изтече валидността й. И няма никакви глоби за това, че там съм със старата фамилия.

Същото ми каза и баща ми. Питал е шефа на КАТ в родния ми град. Той казал, че е задължителна смяната само на л.к. и задграничен паспорт. Книжката - когато изтече.

# 21
  • Мнения: 1 187
Преди няколко дни си подадох документите за смяна на личната карта и там ми казаха, че задължително трябва и шофьорската книжка да си сменя с новата фамилия иначе ще има глоба.

# 22
  • Мнения: 221
Тотално се обърках вече,при някой казали трябва,при някой не #Crazy
Нямам си престава кое е правилното,аз като ходих да си сменям личната карта нищо не ми казаха.А после като беше готово жената ми вика,ами можеше и книжката да си смениш Close ,защо не ми каза отначало нямам престава,явно много ги мързи #Cussing out

# 23
  • Мнения: 1 492
Попълва се една клетвена декларация, в смисъл, че никой не ти я заверява, а подлежиш на санкция, ако си излъгала. В нея можеш да напишеш всички документи на които си със старите имена. Представлява нещо такова:    Бланките ги дават на място в Общината.

Д Е К Л А Р А Ц И Я
за идентичност на лице с различни имена
Подписаният/ата/ /име по лична карта/
ЕГН:

Телефон:   
Лична карта №      Издадена на дата

От:
Постоянен адрес:

Настоящ адрес:


ДЕКЛАРИРАМ,
 че името ми по лична карта и името , с което съм записан в: ……………….................……
...

……………………………………………………………………………… са мои имена.
/попълват се документите /

Известно ми е , че за неверни данни нося наказателна отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.

Дата: ........................... 200   г.
   
   Декларатор : …………..................….
/ подпис /

# 24
  • Мнения: 592
Здравейте! Да ви светна- Шофьорската книжка по нашето законодателство е вече документ за самоличност и подлежи на смяна  при промяна на данните в нея. Това удостоверение за идентичност е за периода когато още не е издадена новата, да им е ясно на полицаите, че не сте мошеник, но горките и те не знаят чак толкова. Но е факт. Глобата- ако сте симпатична, може и метър да минете. Но с пътен полицай- на пътя, няма кой да Ви се заяде за това, освен ако не е прочел тук! Това е, а дознателя да го каже това в друг КАТ и само гледайте какво става! Айде в друга тема!

# 25
  • Мнения: 221
Да,но на мен работодателя ми иска такова свидетелство,за да ми подновят договора.Незнам редно ли е така?
И последно шоф.книжка трябва да се смени така ли?

# 26
  • София
  • Мнения: 462
Тотално се обърках вече,при някой казали трябва,при някой не #Crazy
Нямам си престава кое е правилното,аз като ходих да си сменям личната карта нищо не ми казаха.А после като беше готово жената ми вика,ами можеше и книжката да си смениш Close ,защо не ми каза отначало нямам престава,явно много ги мързи #Cussing out

Аз питах в РПУ-то като си сменях документите, казаха за книжката направо в КАТ, при тях не може. А пък аз тогава нямах повече отпуска и затова отложих смяната на книжката.

# 27
  • Мнения: 221
А трябва ли мед.свидетелство да се вади пак?

Общи условия

Активация на акаунт