На 1г и 2м какво може да яде и какво не

  • 4 332
  • 60
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 449

Може:
- мед (слаб алерген!)
- екзотични/тропически/южни плодове (ананас, манго, авокадо, папая, киви и пр.)
- всички основни видове месо
- немазна риба
- сурови зеленчуци (крехки моркови, маруля и др.)
- смлени ядки

По преценка:
- гъби (между 1 и 2 год. - трудносмилаеми, не са силен алерген)
- пресни ягоди (между 1 и 2 год. според различни източници)
- бобови храни като основна храна (след 15-18 м. според някои схеми на хранене)
- колбаси (високо количество сол; селитра - ако се пушени)
- сусам (силен алерген, може след 1 год.)
- пълнозърнести пшенични ядки/продукти (трудносмилаеми)

Не може:
- продукти от непастьоризирано мляко
- морски дарове (след 2 или 3 год. според различни източници)
- едри морски риби: акула и пр. (може да съдържат високи нива на олово)
- сушени плодове (риск от задяване)
- месо от дивеч (след 1.5 год. най-рано, с много условности)

# 31
  • Мнения: 4 447
Сетих се, че не му давам да яде продукти в които има шоколад.

# 32
  • Мнения: 244
аз не давам и свинско защото не ми се струва достатъчно полезно колбаси в никакъв случаи както и безалкохоли(газирани и натурлни сокове)  още не съм въвела и зелето но е пробвал сладки неща също не давам освен каша,кремчетата от кухнята  и плодове задължително да не е пържено и солено

# 33
  • Мнения: 4 447
аз не давам и свинско защото не ми се струва достатъчно полезно колбаси в никакъв случаи както и безалкохоли(газирани и натурлни сокове)  още не съм въвела и зелето но е пробвал сладки неща също не давам освен каша,кремчетата от кухнята  и плодове задължително да не е пържено и солено

Вие нямате годинка, като гледам. Хубаво правиш, че не даваш всичко от избореното Peace Браво!  Hug

# 34
  • Мнения: 244
аз не давам и свинско защото не ми се струва достатъчно полезно колбаси в никакъв случаи както и безалкохоли(газирани и натурлни сокове)  още не съм въвела и зелето но е пробвал сладки неща също не давам освен каша,кремчетата от кухнята  и плодове задължително да не е пържено и солено

Вие нямате годинка, като гледам. Хубаво правиш, че не даваш всичко от избореното Peace Браво!  Hug
а минахме годинката  newsm44 но не това е важното прсто искам детето да яде колкото се може по здравословна храна  Heart Eyes

# 35
  • Мнения: 1 053
И аз газирани напитки,свинско,колбаси,пържено и солено не давам,но моята дъщеря много обича натурален сок и ролца от раци и и давам, немога да я лиша от абсолютно всичко  Embarassed Wink

# 36
  • София
  • Мнения: 15 222
Ако под "натурален сок" разбираш "прясно изцеден сок"-няма проблем да даваш.
Ролцата от раци пък не са никакви раци, а риба. Така че и те не са проблем.

# 37
  • Мнения: 1 053
Ако под "натурален сок" разбираш "прясно изцеден сок"-няма проблем да даваш.
Ролцата от раци пък не са никакви раци, а риба. Така че и те не са проблем.

Ами не е прясно изцеден,давам и от натурален от кутията  Embarassed,понеже неискаше да пие вода и никакви други сокове  Sad,но от 2-3 дни започна да и харесва водата,така че майче ще трябва да спирам сока,освен че има доста захар и се развалят зъбките,друг проблем има ли  Rolling Eyes

# 38
  • Мнения: 244
Ако под "натурален сок" разбираш "прясно изцеден сок"-няма проблем да даваш.
Ролцата от раци пък не са никакви раци, а риба. Така че и те не са проблем.

Ами не е прясно изцеден,давам и от натурален от кутията  Embarassed,понеже неискаше да пие вода и никакви други сокове  Sad,но от 2-3 дни започна да и харесва водата,така че майче ще трябва да спирам сока,освен че има доста захар и се развалят зъбките,друг проблем има ли  Rolling Eyes
ами да тъпкани са с консервнти оцветители и какво ли още не ако на детето му харесват по-добре е да му взимаш детски сокчета на хип имаше и на други фирми 

# 39
  • Мнения: 814
На тази възраст не давах: ядки (особено фъстъци - не давам и досега!!!!), мед, натурални сокове (от кутия), ягоди/малини, гъби. Шоколад му давах да пробва от време на време, но чак сега (на 2 г.) започнах да му давам по-редовно най-вече kinder с мляко. Но имай предвид, че аз съм по-предпазлива, защото сме с атопична кожа...   

# 40
  • На плажа
  • Мнения: 1 107
Здравейте и аз да кажа какво давах макар,че вече сме минали 4 години.Моето дете беше злоядо относно АМ и затова от 3 месец беше на кисело мляко.Може и да не е правилно ,но просто само това ядеше и можеби заради това се отпуснах и започнах от 9 месец да и давам да опитва от нашата храна.А към годинка започна да яде с нас на масата.Главните неща , които избягвах са сол,запържването,лютите подправки.Все още не давам газирано.Това за мен е отрова.Шоколад към 2 години а ядки и по късно .Чувала съм че фъстъците в комбинация с шоколад са мн. силен алерген, а отделно не така,че според мен всеки решава сам за себе си дали ще дава.Аз мисля,че нищо няма да им стане от две парченца шоколад от време на време.

# 41
  • Мнения: 4 784
Калоян още няма 1,2г., но скоро ще стане. Не му давам шоколад, ядки, прясно и кисело мляко, мед, гъби, риба, пържено.

# 42
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Ами като изключа гъбите,ядките,пърженото и соленото,консерви и мазни меса (като свинско и някой риби)...съм давала всичко друго....Аз съм на принципа,че детето не трябва да се лишава от нищо....коригирам само количествата в които се употребяват някой храни...особено с наближаването на яслата...смятам, че е по добре така отколкото да остана в един момент неприятно изненадана.

# 43
# 44
  • Мнения: 1 089
Няма такова нещо, че фъстъците в комбинация с шоколад са много силен алерген. Фъстъците са си силен алерген, шоколада - слаб. Комбинацията не променя нищо.
Когато се говори за алергени, трябва да се има предвид, че далече не всички деца са алергични и всъщност повечето деца няма да дадат каквато и да е реакция на описаните храни.
Рибата и особено морските дарове също се водят алергени, но има проучвания, че относително по-ранното въвеждане на риба, в края на краищата води до по-малко алергични прояви в по-късна възраст. С морските риби проблема наистина е в тежките метали, които може да се натрупват в тях, но най-вече живак.
Косе Босе е написала много точно и като се прибавят някои полезни хранителни навици, ерго здравословното хранене мисля, че човек бързо може да се ориентира, кое е полезно да се яде и кое по-добре по-редичко.

Общи условия

Активация на акаунт