Граматика

  • 31 404
  • 277
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 8 995
Моли Уизли , мисля, че си абсолютно права. Не знам само как е в италианския език, защото и това оказва значение при формите на думата в българския език. Но не винаги. Например в англ. ез. се казва "две чаши кафе", а в българския е възприета формата "две кафета" /както е и в гръцки, мисля, че и в турски език е така/.
Аз просто пуснах линк към статия, която имаше отношение към тази дума - "капучино". В момента не разполагам със справочник, където въпросът с образуване на мн.ч. и спрежение на глаголи от чужд произход, е разнищен подробно, а в Гугъл не открих подходящи статии.
Малко извън темата, но ще те помоля да надникнеш тук:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=269068.0

Ще те помоля за коментар.

# 256
  • Мнения: 6 018
До сега се пънах да мисля... за капучиното. Ама не мисля, че на италиански има множествено число. Завършила съм италианска гимназия.

За кафето съм сигурна, че е "две чаши кафе" (due tazze di caffè). Би трябвало и за капучиното да е същото.

# 257
  • Мнения: 3 405
Чувала съм и комбинацията "Две млякота с какаа"  Mr. Green

# 258
  • Мнения: 749
Чувала съм и комбинацията "Две млякота с какаа"  Mr. Green

Това е невероятно  Joy Joy

# 259
  • София
  • Мнения: 62 594
Чувала съм и комбинацията "Две млякота с какаа"  Mr. Green

звучи като "две млякота с акита"  Joy

# 260
  • Мнения: 1 671
Моли Уизли , мисля, че си абсолютно права. Не знам само как е в италианския език, защото и това оказва значение при формите на думата в българския език. Но не винаги. Например в англ. ез. се казва "две чаши кафе", а в българския е възприета формата "две кафета" /както е и в гръцки, мисля, че и в турски език е така/.
Аз просто пуснах линк към статия, която имаше отношение към тази дума - "капучино". В момента не разполагам със справочник, където въпросът с образуване на мн.ч. и спрежение на глаголи от чужд произход, е разнищен подробно, а в Гугъл не открих подходящи статии.
Малко извън темата, но ще те помоля да надникнеш тук:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=269068.0

Ще те помоля за коментар.

baibibi , следя темата за запетаите. Честно да си призная, съм раздвоена.
Все пак бих се доверила на предговора на речника повече, отколкото на специалистите от езикови справки.
Ако ти е възможно, обади им се пак, защото може на момента тогава да не са били много убедени и да са казали по-скоро какво мислят, отколкото какво е правилото.

# 261
  • Мнения: 696

...Например в англ. ез. се казва "две чаши кафе", а в българския е възприета формата "две кафета" /както е и в гръцки, мисля, че и в турски език е така/...


В един от новите учебници на Лонгман вече има "две кафета" на английски.

# 262
  • София
  • Мнения: 62 594

...Например в англ. ез. се казва "две чаши кафе", а в българския е възприета формата "две кафета" /както е и в гръцки, мисля, че и в турски език е така/...


В един от новите учебници на Лонгман вече има "две кафета" на английски.

Сигурно идва от многото емигранти, които така и не научават голяма част от граматиката. Има описани такива случаи за много езици. Дори се създават "нови" езици от смесването на няколко, напр. креолският.

# 263
  • Мнения: 2 700
И аз да попитам:
Напоследък все по-често срещам НАПЪТ, НАЗАЕМ и НАДЪЛГО в пресата. Промяна ли има или аз не съм  в час? Thinking

# 264
  • Мнения: 641
За да видите , че има и по-неграмотни форуми от нашия Laughing
 
"здравеите мили мамй кажете ми как да накарам синът ми да пие вода вопще не иска бута шишето а пак е малак да му давам с лъжичка ще сам ви благодарна за саветите"
 
Това е истина.Не се будалкам.

# 265
  • Мнения: 4 339
За да видите , че има и по-неграмотни форуми от нашия Laughing
 
"здравеите мили мамй кажете ми как да накарам синът ми да пие вода вопще не иска бута шишето а пак е малак да му давам с лъжичка ще сам ви благодарна за саветите"
 
Това е истина.Не се будалкам.

Не си прочела автофорумите "Давам гас и завива" #Crazy

# 266
  • София
  • Мнения: 177
И аз да попитам:
Напоследък все по-често срещам НАПЪТ, НАЗАЕМ и НАДЪЛГО в пресата. Промяна ли има или аз не съм  в час? Thinking


"Назаем" е една дума, също и "надълго", "нашироко", "наляво" и "надясно".
За "напът" бях готова да се закълна, че са две думи, но погледнах в правописния речник за всеки случай, и се оказа една. Thinking

# 267
  • Мнения: X
И аз да попитам:
Напоследък все по-често срещам НАПЪТ, НАЗАЕМ и НАДЪЛГО в пресата. Промяна ли има или аз не съм  в час? Thinking

За "напът" бях готова да се закълна, че са две думи, но погледнах в правописния речник за всеки случай, и се оказа една. Thinking
newsm78 В мойте два речника няма такава дума. Пък и няма никаква логика да съществува...

# 268
  • Мнения: 2 577
И аз да попитам:
Напоследък все по-често срещам НАПЪТ, НАЗАЕМ и НАДЪЛГО в пресата. Промяна ли има или аз не съм  в час? Thinking


"Назаем" е една дума, също и "надълго", "нашироко", "наляво" и "надясно".
За "напът" бях готова да се закълна, че са две думи, но погледнах в правописния речник за всеки случай, и се оказа една. Thinking
Зависи от контескта на изреченето - може и разделно.

# 269
  • Мнения: 641
.

Последна редакция: ср, 27 фев 2008, 15:15 от Рамбо Силек

Общи условия

Активация на акаунт