Живеенето под наем - плюсове и минуси.

  • 19 056
  • 285
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 24 467
Точно този минус и аз, Киса, съм намерила като най- голям и с него започнах участието си в тази тема.
Не мога да сравнявам живеенето у нас под наем с това в САЩ, Канада и т.н. Писах вече- у нас няма уредени правила, нямаме никаква защита на наемателя, който си плаща редовно наема и спазва реда за живеене в сградата, освен едномесечното предизвестие /крайно неизгодно и недостатъчно/, нямаме цели блокове и квартали, построени и експлоатирани само с такова предназначение- отдаване под наем и където щом имаш средствата имаш и сигурността, че можеш да живееш необезпокояван от хазаи, синове, дъщери, купувачи и т.н.

# 211
  • София
  • Мнения: 62 595
Имах предвид, че наемателите не ремонтират, а собствениците, живеещи в своето жилище прекарват част от отпуските си в поредния ремонт вкъщи. Нямах предвид ремонт на жилище под наем от собствениците.
Правила съм дребни подобрения, които са в рамките на нормалното ползване на жилището. Задълженията на наемателя са да се отнася към чуждото имущество като добър стопанин и да не го поврежда, а не да ремонтира. За мен е било по-важно да намеря такова жилище, че да не ми се налага нито да ремонтирам, нито да правя подобрения, нито да мъкна цяла къща мебели със себе си. Ако ще наемателят трябва да се занимава с всичките тези неща, то тогава за какво плаща? Като не ми е харесвал някой апартамент или хазяите, не съм го наемала и толкова. Ако моите нужди и изисквания се  разминават с предложеното, просто не се занимавам. И това е стока като всяка друга - ако не ти харесва, не купуваш.

# 212
  • Мнения: 192
Clock, нали наистина не мислиш че всички които са взели 20 годишни заеми мислят да ги изплащат толкова време?
Имам поне две познати семейства, които взеха такива заеми и ги изплатиха на 50% предварително.
Едните дори си взеха къща и сега за супер щастливи.
Когато човек му виси ипотека се стяга поработва и на още едно място, погасява пресрочно...
По голямата част от хората около 99 процента не са като твоите познати да могат да погасят предсрочно ипотечен кредит.Както беше писал някой сега не ми се търси не всички имат по     7 000 лева доход.И аиде стига с тези познати на мои познати че тяхни приятели  си позволили да вземат еди какво си жилище.Когато човек живее в определен кръг от хора примрно: преуспели,с високи доходи и тнт. не значи че всички останали са като тях.

Може би точно за тези които не са като мен и моите познати наистина съществува риска и е заробващо взимането на кредит.
Всъщност също толкова заробващо е и плащането на наеми... точно както някой написа по горе наемите нама да падат, напротив, дори ще изпреварят сегашните нива на плащанията по ипотеките.

От своя страна не виждам какво пречи на млади здрави и способни хора да работят например на още едно място (както е по света, Btw) да си докарват нещо отгоре и да си погасяват главниците предсрочно. Както правя и аз, междудругото.

# 213
  • Мнения: 1 898
Имах предвид, че наемателите не ремонтират, а собствениците, живеещи в своето жилище прекарват част от отпуските си в поредния ремонт вкъщи.
Сега вече,след това уточнение, разбирам какво си имала предвид.

Като не ми е харесвал някой апартамент или хазяите, не съм го наемала и толкова. Ако моите нужди и изисквания се  разминават с предложеното, просто не се занимавам. И това е стока като всяка друга - ако не ти харесва, не купуваш.
Да, принципно е точно така. Понякога обаче е необходимо да поживееш известно време в един апартамент, за да лъснат част от кусурите му, които при първия оглед остават скрити и които не можеш веднага да съобразиш. И тогава ако пък има други неща,които ти харесват в това жилище трябва или да направиш компромис с недостатъците му или да влезеш отново в порочния кръг с търсена на нова квартира и пренасяне на покъщнина.

Всъщност според мен и за собствен дом на кредит и за живот под наем най-важният въпрос, който трябва да си зададеш е 'струва ли си'.
В момента живея на квартира, защото смятам,че си струва за парите които даваме за наем( и които иначе със сигурност бих похарчила за друго) да имам спокойствие и самостоятелност. В най-близко бъдеще ще живея в жилище, което вече изплащам с кредит и това ще е пак защото мисля,че си струва.

Последна редакция: вт, 19 фев 2008, 14:03 от Ulia

# 214
  • Мнения: 24 467
Също така дали ще живееш в наето или собствено жилище текущи и основни ремонти са необходими, просто са неизбежни. Ако не тази, то следващата или по- следващата година. Съмнявам се хазаите да ги направят бързо и качествено /основните ремонти/ за своя сметка или да отбият част от наема. Семейството- наемател на практика ще бъде поставено пред дилемата дали да търси нещо друго с цялата цигания по изнасянето и нанасянето и всичките съпътстващи ги неудобства или да замижат и да си ремонтират сами, за своя сметка. А гаранция, че до година ще са пак там- никаква.

# 215
  • София
  • Мнения: 62 595
Така е, няма гаранция.
Неслучайно писах за границата, отвъд която собственикът обръща внимание на изискванията на наемателя и е по-внимателен.  Обикновено в такива апартаменти всичко си има и дето се вика, наемателите само си носят дрехите и чехлите.

# 216
  • София
  • Мнения: 672
Има си плюсове живеенето под наем. Има и много минуси. За съжаление за някои семейства това е факт и е единствената алтернатива. Трудно могат да изтеглят кредит, а още по - трудно да го плащат... В тези случаи по-добре да не опитват да теглят щото може да стане голяма беля...

Въобще мен лично тези кредити в Евро ме притесняват и колкото повече чета толкова повече се замислям...Лева бил почти 2 пъти надценен, а ако падне борда и лева се обезцени, кредитите на тези хора ще се окажат 2 пъти по тежки...Заплатите едва ли ще им ги вдигнат 2 пъти... Много пъти съм си мислила по тази тема - ако лева наистина е надценен както всички казват и падне борда - леле майко - не ми се мисли  ooooh!

# 217
  • София
  • Мнения: 62 595
Е, те тогава ще е голямото пукане на балона.

# 218
  • Мнения: 523
Голяма част от американците живеят под наем. Причината според мен е, че тук има много повече възможности, както и разстоянията и мащабите са в пъти по-големи от тези в БГ. Примерно, съпруга ми наскоро беше на интервю за работа. Компанията е много добра, централата е в нашия град, но на 65 км. от дома ни. ooooh! Ние си говорихме, че ако го вземат, ще трябва да се местим. Иначе пътуването до там през зимата ще е проблем. Също така,  американците доста често сменят работа от един щат в друг. Ако имаш ипотека, ще трябва да продаваш жилището, което не винаги става бързо, а и може да донесе загуби. Отделно отдаването на жилища под наем си е бизнес. Има си цели комплекси с управители. Всичко се поддържа и ремонтира.
В България обаче нещата не стоят така. Хората не се местят така често, а и няма толкова възможности. Според мен, там просто няма смисъл да се плаща дълго време наем. Да не говорим, какви жилища се предлагат. Направо съм се чудела, как не ги е срам някои хора да искат пари за неремонтирани от 20 години апартаменти с мухлясали бани. Отделно, не рядко собствениците досаждат и искат да увеличават наема безпричинно. Ако искаш да живееш в горе долу прилични условия и да си създадеш уют, трябва да си купиш жилище. Иначе хубавите апартаменти в София са с безумни наеми.
Поне моето мнение е, че няма смисъл да се живее под наем в България. Освен, ако не ти плаща наема работодателя, което се случва рядко.

# 219
  • Мнения: 161
Според мен, там просто няма смисъл да се плаща дълго време наем. Да не говорим, какви жилища се предлагат. Направо съм се чудела, как не ги е срам някои хора да искат пари за неремонтирани от 20 години апартаменти с мухлясали бани. Отделно, не рядко собствениците досаждат и искат да увеличават наема безпричинно. Ако искаш да живееш в горе долу прилични условия и да си създадеш уют, трябва да си купиш жилище. Иначе хубавите апартаменти в София са с безумни наеми.
Поне моето мнение е, че няма смисъл да се живее под наем в България. Освен, ако не ти плаща наема работодателя, което се случва рядко.
Виж сега не знам от колко време не си стъпвала в Бг и имаш някаква представа за реалността тук от приятели и роднини, аз също имам познати в САЩ,  но едно е те какво говорят друго е действителността:) Само защото при вас цели кооперации се отдават под наем, пък тука отделни апртаменти при вас е изгодно, а при нас не. Това е смешно направо. Сигурна съм че и при вас се намират смотани квартири, както тука се намират свестни. По същата логика може да се каже ми видях две кооперации ми то много кофти направени, едната се изкривила даже ми няма да си купя ново строителство много е кофти. За това както е писала Радостина търсиш и гледаш - въпросът е ще живееш в него дали под наем или с ипотека трябва да ти хареса, ако не ти хареса следващото. Искам само да добавя че не всички хазяи са кофти, все пак различни хора, различни разбирания и т.н. Истината е че има и заварени положения където наема не се вдига с години наред, въпреки по вестниците в момента подобни апартаменти да се дават за двойни наеми. Просто зависи на какви хора си попаднал и каква е тяхната цел дали е краткосрочна или дългосрочна /за отдаването под наем става въпрос/.

# 220
Аз живея от 2 години под наем и никога не съм си виждал хазяйката , плащам много добър наем като за центъра на варна.Наема ми не е променян откакто се нанесох.

# 221
  • София
  • Мнения: 6 011
Просто зависи на какви хора си попаднал и каква е тяхната цел дали е краткосрочна или дългосрочна /за отдаването под наем става въпрос/.
На колкото и страхотни хора да си попаднал, дългосрочно обикновено не е повече от 20 години, да кажем. Защото обикновено плановете за въпросното жилище в България включват обитаването им от порастнали деца или внуци някой ден.
ОК, 20 години според мен е супер дългосрочно, ще можеш спокойно да наречеш квартирата свой дом и наистина да бъде такъв. Ще родиш и отгледаш децата си там, евентуално ще плащаш доста по - нисък наем заради завареното ти положение от толкова много години. Но все някога жилището ще потрябва на някой от собствениците или техните наследници и тогава ще се наложи на стари години да плащаш вече съвсем реален наем или да се вреш при децата си.
И не, съвсем не е еднакво отдаването под наем на второ жилище в БГ и отдаването под наем на цели сгради в други държави с регулиран наем.
Аз без проблем бих живяла в такава сграда с ясни правила, които, ако спазвам, спокойно мога да изживея живота си там. Да не говорим, че някой по - напред беше споменал, че наема в такива сгради е не повече от 30% от дохода, а ипотеката е доста повече.
Според мен обаче в България подобни сгради скоро няма да се появят и наемателите ще зависят само и единствено от волята на наемодателя. Тук плюсове за наемателя не виждам.

# 222
  • София
  • Мнения: 62 595
Не е задължително едно жилище да е собствено, за да се нарече дом. Прави ми впечатление, че думата "квартира" се употребява от хора, които или никога не са живяли в друго жилище, освен на родителите, наследствено и като правило в родния град, или са били студенти, или са имали съквартиранти, които като правило в един момент изнервят обстановката.
За някои хора домът е собствеността на територията и познатата обстановка, за други е онова, което събират в един куфар и независимо от обстоятелствата, никога не се разделят с него и им дава усещането за дом или домът за тях е където и да е, само да са със семейството си.

# 223
  • София
  • Мнения: 6 011
Радостина, ако визираш конкретно мен, ще се изненадаш как и къде съм живяла.
И да, живяла съм и под наем - цели 7 години, в друг, различен от родния ми, град. Заради работата, това, което други в темата наричат "мобилност". И домът, който купихме и създадохме с мъжа ми през това време, не попречи ни най - малко на тази мобилност.

# 224
  • Мнения: 161
Имах друго предвид - ако си попаднал на хазяин, който просто си търси добър купувач, но за момента си изкарва един доход от теб е едно на ръка, както има и такива които целенасочено търсят студенти /все пак ако събереш- души в апартамента си и от всеки вземаш отделно ще получиш повече/ но пак е краткосрочно. Съвсем друго е ако отдаваш на семейство например и си решил че искаш за по-дълъг срок да си сигурен че ще се грижат за собствеността ти, ще могат да си плащат навреме, няма да те завлекат със сметки, няма да правят луди купони и т.н. Та в този случай нормално е от гл. точка на наемодателя да предпочете да получава по-малко като месечен наем, но пък да е по-сигурен. А от гл. точка на наемателя - ами и той си има някакви цели били те дългосрочни или краткосрочни /не ми се влиза в подробности да ги описвам/, но може пък да чака удобен за него момент да се сдобие със собствено жилище. В интерес на истината  20 год. са доста дългосрочен план /аз лично не смея да прогнозирам за себе си дали ще съм жива след толкова време/.

Общи условия

Активация на акаунт