Живеенето под наем - плюсове и минуси.

  • 18 927
  • 285
  •   1
Отговори
# 225
  • София
  • Мнения: 62 595
Ники,
Не, не конкретно теб. Твоят пост ме подсети за този израз. Бях го забравила през годините. Стана ми интересно дали по други земи имат дума с такова със значението на "квартира".

# 226
  • София
  • Мнения: 6 011
Не знам други народи как го  наричат.  Grinning 
Аз го наричам "квартира" с цел. Целта ми беше никога да не го почувствам дом.
Иначе думата определено е остаряла и почти не съм чувала да се употребява и аз.

# 227
  • София
  • Мнения: 62 595
В такъв случай отново опираме до нагласата на човек.  За теб е било важно да си напомняш, че не е твое и затова не смяташ да се заседяваш. За мен важното е било, че дори и да остана някъде само 1 седмица, то това е бил домът ми за това време. Иначе е като на гости, а не ми харесва да си плащам за пребиваването си като гостенин.   Peace

# 228
  • София
  • Мнения: 6 011
Да, и според мен всичко опира до нагласата на човек.
Аз никога няма да бъда спокойна, живеейки под наем, просто съм такъв човек. Това не означава, че различно мислещите от мен са в грешка, напротив - така им е добре и доколкото това не ме засяга лично - всичко е ОК.
Иначе относно хазяите - направо бяха супер всичките, които изредих. На последното място живях над 5 години и съм виждала хазяите само веднъж. Сигурна съм, че още им е мъчно за мен, бях наистина добър наемател.

# 229
  • Мнения: 523

Treasury, нямам намерение да се заяждам. Просто споделям опит и мнение. Живяла съм под наем в София точно 6 години. Търсила съм квартири там и горе долу знам за какво става на въпрос. Не ми се вярва драстично да  са се променили нещата. Изключения има навсякъде. За мен няма смисъл да живея под наем, ако съм се установила на едно място и близката перспектива е да съм там за постоянно. Дадох пример със САЩ, защото хората тук се местят много повече от хората в БГ. В такъв случай ипотеката може да създаде главоболия.
За предимствата на жилищата, които се предлагат в САЩ сравнение с тези в БГ изобщо няма да коментирам. За мен в голяма и уредена страна - има смисъл  да се живее под наем, примерно до 40-45 годишна възраст. В страна като България - смисъл никакъв, освен ако не си попаднал на някакви изключителни наемодатели, което не е честа практика. (Последно се сещам за едни познати, живееха в Лозенец. Правиха ремонт, пренасяха мебели, и след една година хазяйна им каза, че сина му се жени и трябва да се изнасят.)

# 230
  • Мнения: 161
Аз също не се заяждам с теб, споделям си моето мнение.
Ясно ми е за вашата мобилност, обаче тя се определя и от нагласата на работника не само от изискванията на работодателя, с две думи има хора дето и тройно повече да им дадат в София примерно, няма да си мръднат гъза от ВарнаSimple Smile Ясно ми е и че при вас уж се предпочита да се живее под наем, пък накрая я ми кажи сега кой спука балона на вашите имоти, ако масата народ живееше под наем както ти описваш, нямаше да я има тая криза сега при вас?

Последна редакция: вт, 19 фев 2008, 21:28 от Treasury

# 231
  • Мнения: 1 312
Не е задължително едно жилище да е собствено, за да се нарече дом.
За някои хора домът е собствеността на територията и познатата обстановка, за други е онова, което събират в един куфар и независимо от обстоятелствата, никога не се разделят с него и им дава усещането за дом или домът за тях е където и да е, само да са със семейството си.

 Peace
Точно така.
Както казах по-напред това е въпрос на вътрешно усещане и хармония.
Много от апартаментите на моите познати не носят този дух и това не е защото не са обзаведени по мой вкус,просто липсва топлината,уюта,душата на домакина...

# 232
  • Мнения: 46 571
... Въобще мен лично тези кредити в Евро ме притесняват и колкото повече чета толкова повече се замислям...Лева бил почти 2 пъти надценен, а ако падне борда и лева се обезцени, кредитите на тези хора ще се окажат 2 пъти по тежки...Заплатите едва ли ще им ги вдигнат 2 пъти... Много пъти съм си мислила по тази тема - ако лева наистина е надценен както всички казват и падне борда - леле майко - не ми се мисли  ooooh!

Ние затова теглихме в лева, ако се обезцени левчето, екстра ще ни дойде  Mr. Green

# 233
  • Мнения: 560
Никога не съм живяла на квартира и няма идея за плюсовете и минусите,но на първо четене се сещам за един съществен плюс-НЯМА ДА ЖИВЕЯ СЪС СВЕКИТО.Е това си струва и наем и теснотия и мизерия хихихи.

# 234
  • Мнения: 523
Аз също не се заяждам с теб, споделям си моето мнение.
Ясно ми е за вашата мобилност, обаче тя се определя и от нагласата на работника не само от изискванията на работодателя, с две думи има хора дето и тройно повече да им дадат в София примерно, няма да си мръднат гъза от Варна:) Ясно ми е и че при вас уж се предпочита да се живее под наем, пък накрая я ми кажи сега кой спука балона на вашите имоти, ако масата народ живееше под наем както ти описваш, нямаше да я има тая криза сега при вас?

Не мога да разбера, защо изобщо се отдалечаваш от темата newsm78 и ми обясняваш за мобилността и имотния балон в САЩ. Май не си много наясно с "американската мобилност". В повечето случаи тук, хората се местят, защото си сменят работата, а не защото работодателят го изисква. Възможностите тук са много, така че, не е необичайно да си намериш нещо в друг щат или град. Отделно в рамките на един и същ район разстоянията са огромни.
Подозирам, че и познанията ти за спукания имотен балон са повърхностни.  Както и да е, това няма общо с темата и аз нямам намерение да пиша за него.
За мен плюсове от живеене под наем в България няма. Всеки има право на мнение и си преценява според възможностите.

Последна редакция: ср, 20 фев 2008, 01:01 от eagle

# 235
  • Мнения: 19 337
Никога не съм живяла на квартира и няма идея за плюсовете и минусите,но на първо четене се сещам за един съществен плюс-НЯМА ДА ЖИВЕЯ СЪС СВЕКИТО.Е това си струва и наем и теснотия и мизерия хихихи.
hahaha това си е бая голям плюс!
аз по принцип съм на мнение, че е по-хубаво да се живее отделно от родителите, независимо чии.

# 236
  • Мнения: 27 524
Искам да пиша по темата, но нещата у нас и в чужбина засега ни най-малко не са еднакви, така че няма смисъл.
Иначе и аз съм привърженик на собствеността, но и това, както всяко нещо, си има и плюсовете, и минусите. Незвисимо кое надделява  Simple Smile

# 237
  • Countryside
  • Мнения: 11 638
Мда, бе да всички в Америка бачкат мизерна работа  ooooh!
Пък тези с хот дог-а къщи си купуват  ooooh!

# 238
  • Мнения: 161
Ипотечна криза не се предизвиква ако масата хора живеят под наем. Т.е. в щатите нямаше да има криза и спукан балон ако всички предпочитаха да живеят под наем /независимо от мобилността/. Една от причините за тази криза е точно факта че масата народ се надпреварват да купуват имоти и то на всяка цена.

# 239
  • Countryside
  • Мнения: 11 638
Мисля, че на всички е ясно, че не може да има криза с ипотечните кредити ако народа масово живее под наем. Онзи ден слушах много интересен коментар как Австрия се е разминала с кризата, именно защото хората там масово живеят/предпочитат да живеят под наем.
Имотът като самоцел е лоша идея, понеже струва скъпо  Confused

Общи условия

Активация на акаунт