Въпрос за кръщаването...

  • 1 769
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 524
Църквата казва, че е хубаво да се кръсти до 1 год. детето. Макар че аз съм кръстена на 15. Няма проблем племеницата да го кръсти. Аз съм кръстница на мои племеници.
в допъление, понеже кръстника е духовен наставник на кръстения е добре да имат по-голяма разлика в годините ( в смисъл да не са на 18 и 22 например, не че е невъзможно, но е по-добре да имат разлика. в този случай, ако са с близка разлика и са от различен пол се счита че дявола може да ги "изкуши" плътски и понеже стват роднини се счита че е по-добре да са от 1 пол).

# 16
  • España (Плевен)
  • Мнения: 862
Аз пък може ли да попитам на 4 месеца малко ли е детето за кръщаване,че моите роднини нещо ме натискат да го отлагам.Било малко.

Няма възрастова граница,когато решите тогава.

Ние го направихме на годинката,съчетахме го с рожденния ден.
така си е  Mr. Green и ние го съчетахме с Рожденния Ден...

# 17
  • ....от ляво до десния завой...
  • Мнения: 273
Според мен най-важното е кръстника да е човек на когото кръщелника впоследствие винаги да може да разчита било за добър съвет, било за помощ в дадена ситуация! Лично при мен просто така се случи - кръстницата ми в годините замести майка ми и сега, и сега, като ми се наложи да вземам важни решения я търся за съвет, а в дома и се чувствам като у дома си - нейното семейство ми е като второ мое семейство. Peace

Сина ми го кръстихме на година и три месеца, разбра си и детето от празника - получи подаръци, имаше си гости деца, с които хубаво си поиграха! Grinning

Всеки родител най-добре може да прецени кога е най-подходящото време да запознае детето си с църковните обичаи! Лично аз съм кръстена в църква на 14 години, но не смятам че е късно! Grinning

# 18
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 338
А колко е голяма племенницата ти? Ако е на 3-4 години, предполагам няма да разрешат да кръсти бебето.

Когато кръщавахме дъщеря ми, кръстницата й по погрешка беше взела кръщелното на нейната дъщеря вместо своето.
За да не губим време, предложих детето й да кръсти моето. Те имат 1 седмица разлика  Laughing Естествено, че не ни разрешиха  Crazy

# 19
  • Мнения: 781
А колко е голяма племенницата ти? Ако е на 3-4 години, предполагам няма да разрешат да кръсти бебето.

Когато кръщавахме дъщеря ми, кръстницата й по погрешка беше взела кръщелното на нейната дъщеря вместо своето.
За да не губим време, предложих детето й да кръсти моето. Те имат 1 седмица разлика  Laughing Естествено, че не ни разрешиха  Crazy
На 12 години е племенницата, но ако има проблем баща и ще го кръсти тоест брат ми, все пак много ми се иска да е малката Party

# 20
  • Мнения: 371
Няма да има проблем щом е на 12  Peace

# 21
  • Мнения: 961
Племеницата ти може да кръсти детето ти, важно е самата тя да е кръстена преди това. Щом е на 12 г. със сигурност ще й позволят да го кръсти. Аз станах кръстница на 9-10 г.

Колкото на каква възраст трябва да е бебето, за да се кръсти - въпрос на решение от страна на родителите. Аз съм кръстена на 40 дни. Мъжът ми не е кръстен и колкото повече време минава, толкова повече не иска да се кръщава. Така че май колкото по-рано, толкова по-добре.

Да споделя нещо, което не знаех, но наскоро разбрах покрай едно кръщане - майката на детето, което ще се кръщава, не трябвало да присъства на кръщането. Не знам дали е вярно, просто споменавам обичай, на който бях свидетел.

# 22
  • Мнения: 655
Аз бях на 6 като ме направиха кръстница и дори не питаха!
beluga, не е никак малко бебето. В миналото дори до 40тия ден са гледали да ги кръстята.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 348
За кръщаване не се изисква възрастова граница, независимо дали детето е на 4м или на 4 г. или на 14 г. Това е въпрос на личен избор Peace


 Даже нямаш представа колко си права! Кръщаването във вода е въпрос на личен избор, а не на избор на родителите, но православната църква обича да трие с гумичка тази част от библията  Grinning .

# 24
  • Мнения: 1 900
Мисля че може, както знаеш единственото изискване е да е кръстена. Peace

# 25
  • София
  • Мнения: 6 011
Да споделя нещо, което не знаех, но наскоро разбрах покрай едно кръщане - майката на детето, което ще се кръщава, не трябвало да присъства на кръщането. Не знам дали е вярно, просто споменавам обичай, на който бях свидетел.
Не знам дали това е обичай, или си е част от църковния канон, който просто масово не се спазва.
Преди кръщенето на моят син една приятелка кръщава дъщеричката си и попа в църкавата, която бяха избрали категорично е заявил предварително, че майката не може да присъства. на ритуала

Това на нея и е второ дете, първото и е доста голямо и също не са и позволили да присъства на кръщенето му навремето, та затова тя много държеше да присъства на кръщенето на дъщеря си.
Смениха църквата и в края на краищата тя присъства, но покрай нейните премеждия го научих и аз това.

Когато кръщавахме моя син 5 пъти пращах кръстницата му да попита за моето присъствие, или да търсим друга църква.

Изобщо не съм игурна в това, но съм чувала че трябва кръстника да е над 18 год. Звучи ми и логично, нали трябва да повтаря разни работи след попа, а от дете не се знае какво да се очаква. Laughing
Ако кръстницата е на 9-10 години въобще няма да се затрудни от повтарянето след попа. Той тихичко и обяснява всичко, пък и няма нищо сложно.

# 26
  • София
  • Мнения: 632
Моите племенници са кръстници на двете ми деца. Peace

# 27
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
може  Simple Smile
единственото условие е кръстника да е кръстен.  Peace
Peace

# 28
  • СВИЩОВ
  • Мнения: 556
Кръстникът трябва да е кръстен .Племенникът ми преди 2 години го кръщава 8 годишното момченце на кръстниците им.
Това за присъствието на майката в църквата го чувам за пръв път.Миналата година кръщавахме сина и аз присъствах.

# 29
  • Мнения: 337
Ние кръстихме сина ми в Дряновския манастир,попа каза,че освен да е кръстена,кръстницата не трябва да е роднина на детето,логиката е ,че това е много силна връзка,кръстника или кръстницата са като втора майка или баща,някой на когото детето може винаги да разчита.А с роднините си връзката я има така или иначе,а може би в манастирите спазват по-стриктно канона WinkАз лично за пръв път чух за подобно изискване
и пропуснах,в последствие кръстницата и кръщелника не могат да се венчаят Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт